У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Лестощі як маніпулятивний засіб
Количество страниц 75
ВУЗ КНЕУ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 19636.doc 
Содержание Зміст
В даній дипломній роботі були вирішені наступні завдання:
1. Визначений понятійний апарат, що включає такі поняття, як «діалог», «мовленнєвий акт», «мовленнєвий хід» «комунікативна мета». На основі класифікації типів діалогічного спілкування, запропонованою Н.І. Формановською, виявлена специфіка мовних одиниць актів і жанрів, що є прикладами для розгляду в другому розділі роботи.
2. Дано визначення регуляції спілкування, мовної стратегії і тактики. Перераховані основні типи тактик і стратегій. Визначена специфіка маніпуляції як одного з видів регуляції дискурсу. Коротко викладена історія вивчення маніпулятивної дії, названі основні риси маніпулятивної дії в процесі комунікації.
3. Описані лестощі як одна з маніпулятивних тактик, виділені основні складові даної тактики, визначені основні відзнаки лестощів від компліменту.
4. Визначена специфіка функціонування спілкування Г.П. Грайса і Дж. Ліча в мовних структурах, що містять лестощі.
5. Запропонована класифікація мовних актів і жанрів, в яких функціонують лестощі як маніпулятивна тактика.
6. Кожен з прикладів проаналізований з точки зору віднесеності до наступних мовних стратегій: «усунення інформаційної недостатності», «задоволення матеріальних потреб», «скорочення дистанції між собою і співрозмовником», «досягнення спокою і відчуття захищеності» та «непрямий вплив на обличчя, яке не бере безпосередньої участі в комунікації». У даних прикладах виділена комунікативна мета, яку переслідує маніпулятор; мовні акти і жанри проаналізовані з точки зору складових маніпулятивної тактики: комунікативного ходу, образу маніпулятора і мішені дії. Вказана віднесеність аналізованих мовних структур до тих або інших мовних жанрів, серед яких можна назвати такі, як прохання, умовляння, флірт.
7. Завершальним елементом аналізу є вказівка на досягнення або недосягнення маніпулятором поставленої стратегічної мети.
Можна зробити висновок про те, що основна мета роботи досягнута, оскільки в роботі описані регулятивні властивості лестощів як маніпулятивний засіб, що функціонує в ужитково-побутовій та ужитково-діловій сферах спілкування.

Вступ
Спілкування, безумовно, є одним з важливих компонентів людського життя, його значення складно переоцінити. В даний час у сфері спілкування нерідко виникає таке явище, як маніпулювання адресатом. Останнім часом цей процес особливо яскраво заявив про себе: людина щодня піддається маніпуляції не лише з боку ЗМІ, де маніпулювання використовується, наприклад, як політична пропаганда, але і в процесі спілкування людей один з одним. Оскільки маніпулювання особою носить прихований штучний характер, необхідно уміти розпізнавати і аналізувати це явище.
Актуальність дипломної роботи полягає в описі лестощів як однієї з ведучих маніпулятивних тактик. Слід зазначити, що в даний час маніпуляція відіграє велику роль в різних типах дискурсів: політичному, дипломатичному, діловому і так далі. Останнім часом активно досліджується непряма комунікація, розглядається маніпуляція, що виявляється в неофіційному спілкуванні: ужитково-побутовій та ужитково-діловій сферах. Існує багато робіт, присвячених маніпуляції, але практично немає досліджень, у яких розмежовуються комплімент і лестощі як маніпулятивна тактика.
Таким чином, предметом дослідження в роботі є лестощі як маніпулятивна тактика.
Основна мета роботи полягає в описі регулятивних властивостей лестощів як маніпулятивного засіб в повсякденній сфері спілкування. Для досягнення поставленої мети в ході роботи необхідно вирішити ряд завдань:
1. Визначити термінологічний апарат дослідження, в який входять такі поняття як «мовленнєвий акт», «мовленнєвий хід», «маніпулювання», «мовна тактика» і «мовна стратегія».
2. На підставі аналізу наукових робіт по темі запропонувати класифікацію мовних одиниць, в яких присутнє досліджуване явище, а також визначити можливі параметри опису даних контекстів.
3. Спираючись на запропоновану класифікацію, проаналізувати мовні одиниці, належні до ужитково-побутової та ужитково-ділової сфер спілкування, одиниці, в яких реалізуються лестощі як маніпулятивний засіб.
У роботі представлений опис специфіки мовної дії комунікативних стратегій і тактик, феномену мовного маніпулювання адресатом. Відомо, що явищем прихованого управління особою займається ряд дисциплін, в число яких входять риторика, психолінгвістика, паралінгвістика і ряд інших. У представленій роботі маніпуляція буде розглядатися, насамперед, з позиції прагмалінгвістики.
У дипломній роботі методами дослідження є:
• дефінування;
• інтеграція інформації з різних джерел;
• безпосереднє спостереження мовних явищ;
• дискурсивний аналіз;
Матеріалом дослідження служать приклади з розмовної мови сучасної людини. Приклади, що розгледіли, узяті з ужитково-побутової та ужитково-ділової сфер спілкування. Досліджені наступні соціальні ролі: подруга – подруга, продавець – покупець і так далі. Учасники комунікативних ситуацій, проаналізованих в роботі, є студентами вузів у віці приблизно 19 – 23 років. Автор роботи був або учасником, або безпосереднім спостерігачем подібних ситуацій. У роботі розглянуті лише ті ситуації, в яких перлокутівний ефект комунікації збігся, з точки зору маніпулятора, з ефектом очікуваним.
Практична значущість представленої роботи полягає в тому, що в ній описана специфіка лестощів як однієї з найбільш розповсюджених маніпулятивних тактик. Матеріали роботи можуть представляти практичну значущість для досліджень у сфері прагматичного аналізу мовної комунікації. Як вже було відмічено, джерелом матеріалу для дослідження є ужитково-побутова та ужитково-ділова сфери спілкування, отже, аналізовані в роботі приклади відображають мовні тенденції, характерні в даний час для неофіційного спілкування.
Новизна дослідження полягає у виявленні особливостей функціонування лестощів в ужитково-побутовій та ужитково-діловій сферах спілкування, а також в розмежуванні поняття лестощів як маніпулятивної тактики і компліменту. Результати дослідження можуть мати практичну значущість для подальшого вивчення прагмалінгвістичних аспектів розмовної мови.
Список литературы Список використаної літератури:
1. Арутюнова Н.Д. Жанры общения // Человеческий фактор в языке. Коммуникация, модальность, дейксис. М., 1992.
2. Беляева E. И. Принцип вежливости в речевом общении (способы оформления декларативных высказываний в английской разговорной речи) // Иностранные языки в школе.1985. № 2.
3. Бредемайер К. Чёрная риторика. М., 2007.
4. Ван Дейк Т.А. Язык. Познание. Коммуникация.- М.: Прогресс, 1989.-С.22
5. Вандервекен Д. Небуквальные речевые акты // Концептуализация и смысл. Новосибирск, 1990.
6. Грайс Г. П. Логика и речевое общение // Новое в лингвистике. М., 1985. Вып. 16.
7. Грачёв Г.В., Мельник И.К. Приёмы и технологии манипулятивного воздействия в массовых информационных процессах. Проблемы информационно-психологической безопасности. М., 2002.
8. Дементьев В.В. Непрямая коммуникация. М., 2006.
9. Демьянков В.В. Конвенции, правила и стратегии общения // ИАН. СЛЯ. 1982, т.4. № 4.
10. Демьянков В.В. «Теория речевых актов» в контексте современной лингвистической литературы. М., 2006.
11. Доценко Е.Л. Механизмы межличностной манипуляции // Вестн. Моск. ун-та. Сер.14, Психология. 1993. № 4.
12. Доценко Е.Л. Психология манипуляции: феномен, механизмы и защита. СПб., 2004.
13. Иссерс О.С. Коммуникативные стратегии и тактики русской речи. М., 2002.
14. Кадар М.М. Манипулятивная регуляция дискурса: Дис. … канд.филол. наук. М., 2006.
15. Кубинова, Й. Речевая интенция «ложь», «обман» в семантическом и коммуникативно-прагматическом аспектах: Дис. … канд. филол. наук. М., 2002.
16. Колосова Т.А. О сигналах неразвёрнутости некоторых имплицитных сложных предложений // Синтаксис предложения. Калинин, 1983.
17. Культура русской речи. М., 2007.
18. Лакофф Дж. Лингвистические гештальты // Новое в зарубежной лингвистике. Вып. 10, М., 1981.
19. Ленец А.В. «Лингвистика лжи» в России и за рубежом. М., 2007.
20. Леонтьев А.А. Основы психолингвистики. М., 2003.
21. Лингвистический энциклопедический словарь. М., 2005.
22. Остин Дж. Слово как действие // Новое в зарубежной лингвистике. Вып. 17. Теория речевых актов. — М., 1986.
23. Падучева Е.В. Высказывание и его соотнесённость с действительностью. М., 1985.
24. Почепцов О.Г. Коммуникативные аспекты семантики. Киев, 1987.
25. Сахнова Т.В. Зачем суду психолог? М., 1993.
26. Серль Дж. Косвенные речевые акты // Новое в зарубежной лингвистике. Вып. 17. М., 1986.
27. Сухих С.А., Зеленская В.В. Прагмалингвистическое моделирование коммуникативного процесса. Краснодар, 1998.
28. Толковый словарь живого великорусского языка В.И. Даля. М., 1999.
29. Толковый словарь русского языка. Под. ред. Д.Н. Ушакова. М., 1997.
30. Толковый словарь русского языка. Под. ред. С.И. Ожегова, Н.Ю. Шведовой. М., 1997.
31. Федосюк М.Ю. Исследование средств речевого воздействия и теория жанров речи // Жанры речи. Саратов, 1997.
32. Фёдорова ЛЛ. Типология речевого воздействия и его место в структуре общения // Вопросы языкознания. М., 1991. № 6.
33. Формановская Н.И. Коммуникативно-прагматические аспекты единиц общения. М., 1998.
34. Формановская Н.И. Речевое взаимодействие: коммуникация и прагматика. М., 2007.
35. Шмелёва Т.В. Модель речевого жанра // Жанры речи. Саратов, 1997.
36. Эффективная коммуникация: история, теория, практика. Словарь-справочник. М., 2006.
37. Vanderveken D. Success, Satisfaction and Truth in the Logic of Speech Acts and Formal Semantics. Oxford University Press, 1999.
38. Leech G. Principles of Pragmatics.- London: New York, 1983.
39. www.anthropology.ru/ru/texts/migunov/educva
40. http://homepages.tversu.ru/~susov/
41. http://homepages.tversu.ru/~susov/Varzonin2.htm
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
2154
Скачать бесплатно 19636.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.