У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название НАУКОВО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ВІДТВОРЕННЯ ЛЮДСЬКОГО КАПІТАЛУ УКРАЇНИ
Количество страниц 364
ВУЗ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ ІНСТИТУТ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20553.doc 
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП…………………………………………………………………………….…4
РОЗДІЛ 1. ЛЮДСЬКИЙ КАПІТАЛ: ЕКОНОМІЧНА ПРИРОДА ТА
СИСТЕМА КАТЕГОРІЙ………………………...………………………………14
1.1. Теоретичні концепції економічної природи категорії «людський капітал»………………………………………………………………………...14
1.2. Методологічні підходи до оцінки людського капіталу……………..............37
1.3. Фактори та чинники відтворення людського капіталу……………………..73
Висновки до розділу 1……………………………………...................................…89
РОЗДІЛ 2. СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ ВІДТВОРЕННЯ ЛЮДСЬКОГО КАПІТАЛУ УКРАЇНИ…………………………………………………………...91
2.1. Кількісні і якісні показники відтворення людського капіталу……………..91
2.2. Сучасний стан та тенденції відтворення людського капіталу.....................113
2.3. Сучасний механізм державного регулювання відтворення людського капіталу України…………………………………………………………………..144
Висновки до розділу 2……………………………………………….................…163
РОЗДІЛ 3. РИНКОВІ МЕХАНІЗМИ ТРАНСФОРМАЦІЇ РОБОЧОЇ СИЛИ В ЛЮДСЬКИЙ КАПІТАЛ……………………………………….………….….168
3.1. Соціально-економічні передумови відтворення людського капіталу…….168
3.2. Приватизаційні важелі трансформації людських ресурсів в ринковий товар………………………………………………………………………………..188
3.3. Оплата праці та її капіталізаційна функція у вартості людського капіталу……………………………………………………………………..……...202
Висновки до розділу 3…………………..…………..……………………….……232
РОЗДІЛ 4. ДЕРЖАВНИЙ МЕХАНІЗМ РЕГУЛЮВАННЯ ВІДТВОРЕННЯ ЛЮДСЬКОГО КАПІТАЛУ УКРАЇНИ……………………………………….237
4.1. Концептуальні основи та принципи державного регулювання відтворення людського капіталу……………………………………………………………….237
4.2. Ринкові важелі регулювання відтворення людського капіталу……….......252
4.3. Стратегічні пріоритети відтворення інноваційно-орієнтованого людського капіталу…………………………………………………………………………….271
Висновки до розділу 4…………..………………………………………….……..283
РОЗДІЛ 5. НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ДЕРЖАВНОГО
РЕГУЛЯТОРНОГО МЕХАНІЗМУ ВІДТВОРЕННЯ ЛЮДСЬКОГО
КАПІТАЛУ УКРАЇНИ…………………………………….................................287
5.1. Складові модулі та структурні компоненти розширеного відтворення людського капіталу………………………………………………………….……287
5.2. Умови та фактори підвищення продуктивності використання людського капіталу…………………………………………………………………………….298
5.3. Напрями удосконалення державного регулювання відтворення людського капіталу………………………………………………………….…………………318
Висновки до розділу 5……...………………………………………………..……341
ВИСНОВКИ…………..…………………………………………………………..347ДОДАТКИ…………………………………………………………………..…….353
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ………………………………….......364



ВСТУП


Актуальність теми. Розбудова української держави у напрямі формування нового економічного укладу безпосередньо ґрунтується на теоретичних засадах концепції людського капіталу. Вона набула популярності в середині ХХ століття, коли необхідним стало переосмислення місця людини у виробництві і суспільному відтворенні.
Підґрунтя теорії людського капіталу заклали зарубіжні вчені В.Бейджхот, Г.Беккер, Л.Вальрас, Т.Вітстейн, Е.Енгель, А.Маршалл, К.Маркс, Дж.Мілль, В.Петті, Д.Рікардо, В.Рошер, Ж.-Б.Сей, А.Сміт, Л.Туроу, У.Фарр, І.Фішер, Т.Шульц, О.Добринін, С.Дятлов, В.Іноземцев, К. Циренова.
Окремі аспекти теорії людського капіталу розглядались в роботах відомих вітчизняних вчених, зокрема, В.Антонюк, А.Базилюк, Д.Богині, І.Бондар, О.Бородіної, В.Близнюк, С.Вовканича, О.Грішнової, Б.Данилишина, Г.Дмитренка, М.Долішнього, Т.Заяць, Г.Назарової, А.Колота, Т.Кір’ян, В.Куценко, Ю.Краснова, Е.Лібанової, Л.Лісогор, В.Лича, Н.Лук’янченко, Л.Михайлової, В.Мортікова, Л.Семів та інш.
Слід відзначити, що положення концепції людського капіталу у суспільстві сприймаються по-різному. Загальновизнано, що людський капітал – це певний запас знань, навиків та особистих властивостей. Також існує точка зору, яка ґрунтується на тому, що людський капітал – це спроможність людини приносити дохід. При цьому вчені неоднаково визначають структуру людського капіталу: одні включають лише знання і виробничий досвід, інші вважають, що необхідно додавати такі якості, як здоров’я та мотивацію людини до діяльності, а також соціальні, психологічні, культурні та ідеологічні ознаки.
Таким чином, огляд сучасних досліджень та публікацій з питань теорії і практики відтворення людського капіталу свідчить, що вказана теоретична концепція знаходиться в процесі розвитку і тому визначає актуальність дослідження як теоретичних, так і суто практичних її аспектів. Крім того, подальший розвиток соціальних змін в державі висуває нові питання, пов’язані із потребою удосконалення механізму державного регулювання відтворення людського капіталу та пошуку нових важелів, які враховують зміни в економічній сфері.
Актуальність і наукова значущість вказаних проблем визначили вибір теми дисертаційної роботи, її мету і завдання дослідження.
Зв’язок з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження безпосередньо пов’язане з планами науково-дослідних робіт НДЕІ, зокрема з темами: «Розробка інноваційної моделі формування людського потенціалу» (2006р., № держреєстрації 0106U009050, особистий внесок - розробка методичних підходів до оцінки людського капіталу, визначення системи показників цієї оцінки та продуктивності людського капіталу); «Модель визначення взаємозв’язку між макроекономічними показниками та соціальними державними стандартами, гарантіями, основними соціальними показниками» (2007р., № держреєстрації 0107U007679, особистий внесок - визначення взаємозв’язку між макроекономічними показниками та основними соціальними показниками як передумови для забезпечення підвищення соціальних стандартів та гарантій); «Методичні підходи та аналіз визначення потреб забезпечення економіки трудовими ресурсами і їх збалансованості з обсягами випуску фахівців та робітничих кадрів» (2008р., № держреєстрації 0108U003685, особистий внесок - розробка механізму відтворення людського капіталу в контексті фахової підготовки в системі вищих навчальних закладів); «Розроблення методичних рекомендацій щодо визначення критеріїв задоволення потреб у фахівцях з вищою освітою та науково-педагогічних кадрах з урахуванням особливостей сфери суспільного життя в структурі працездатного населення України порівняно з країнами ЄС» (2008р., № держреєстрації 0108U003684, особистий внесок - аналіз формування фахового ринку праці).
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є поглиблення теоретико-методологічних основ та розробка механізму державного регулювання відтворення людського капіталу України в умовах формування інноваційної моделі розвитку економіки.
Для досягнення поставленої мети в дисертації вирішувалися такі завдання:
- узагальнити економічну сутність категорії «людський капітал», її зміст і структуру, форми прояву та гносеологічну специфіку, взаємозв’язок зі спорідненими категоріями;
- розкрити структуру та складові елементи механізму державного регулювання відтворення людського капіталу;
- здійснити аналітичну оцінку стану та тенденцій відтворення людського капіталу України;
- проаналізувати соціально-економічні передумови відтворення людського капіталу та його вплив на економічний розвиток держави;
- визначити основні концептуальні положення та принципи побудови механізму державного регулювання відтворення людського капіталу;
- розробити методологічні підходи до оцінки та прогнозування вартості людського капіталу на макрорівні;
- обґрунтувати концептуальні засади стратегії відтворення людського капіталу України;
- визначити напрями удосконалення державного регулювання відтворення людського капіталу в Україні, а також розробити заходи щодо підвищення продуктивності його використання.
Об’єктом дослідження є процес відтворення людського капіталу в економіці України, а його предметом – теоретико-методологічні, методичні та практичні питання механізму державного регулювання відтворення людського капіталу та напрями його вдосконалення в умовах інноваційного розвитку національної економіки.
Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дослідження є фундаментальні положення сучасної економічної теорії, наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених. Для досягнення поставленої мети і визначених завдань використано: системний, процесний, історичний і логічний підходи. У процесі дослідження застосовувались загальнонаукові методи: порівняння – при визначенні відмінностей фізичного і людського капіталу, вимірювання – при оцінці вартості людського капіталу України, аналіз – при визначенні кількісних і якісних показників відтворення людського капіталу, синтез – при плануванні поетапного формування конкурентоспроможного людського капіталу країни, індукції і дедукції – при розробці концептуальних основ інтелектуалізації людського капіталу. Також знайшли застосування спеціальні методи економічних досліджень: групування – при визначенні чинників, що впливають на відтворення людського капіталу, таблично-графічний – при систематизації статистичних даних щодо функціонування системоутворюючих сфер відтворення людського капіталу, аналізу на макроекономічному рівні – при визначенні тенденцій людського розвитку, програмно-цільовий – при розробці механізму державного регулювання відтворення людського капіталу, прогнозування – при розробці прогнозу вартості людського капіталу, метод інформаційно-логічного аналізу - при визначенні концептуальних засад відтворення людського капіталу.
Наукова новизна одержаних результатів. Відповідно до мети дисертаційної роботи, наукові результати, що одержані автором і складають предмет захисту, полягають у наступному:
одержано вперше:
- методологічні основи механізму державного регулювання відтворення людського капіталу шляхом визначення його концептуальних основ та принципів відповідно до особливостей відтворювальних фаз (формування, розподіл, розвиток та використання) та впливу людського капіталу на соціально-економічний розвиток; обґрунтування вимог до державної політики у сфері соціального розвитку, які конкретизовано через заходи щодо сприяння розвитку виробничої сфери, ринку праці, відносин власності, соціогуманітарної, а також актуалізації законодавчо-правової сфери. Запропонований механізм дозволить забезпечити нарощування потужності людського потенціалу та його подальшу капіталізацію, що сприятиме нормалізації соціально-економічного розвитку країни;
- методичні підходи до прогнозування вартості людського капіталу на основі його ефективності шляхом встановлення взаємозв’язку між такими макропоказниками соціально-економічного розвитку країни, як середньомісячна номінальна заробітна плата найманих працівників, чисельність зайнятого населення, основні засоби у розрахунку на одного зайнятого, відсоткова ставка банківського депозиту у національній валюті, що дозволило спрогнозувати вартість людського капіталу на середньо- та довгостроковий періоди;
- концептуальні положення щодо напрямів інтелектуалізації людського капіталу, що зумовлено необхідністю визначення та формування якісних ознак людського капіталу, адекватних вимогам інноваційного розвитку національної економіки; в їх рамках визначено вплив соціальних інститутів сприяння інтелектуалізації людського капіталу (сім’ї, школи, спеціальної освіти, науки, культури, релігії, економіки, політики, права, соціального оточення через удосконалення людського фактору, творчість, активність, діяльність, соціальні нововведення, інтелектуалізацію суспільства та обмін досвідом) на активізацію та посилення якісних ознак людського капіталу за рахунок підвищення дієвості суспільних важелів. Це дозволило обґрунтувати пріоритетність інтелектуалізації як принципово важливого аспекту у процесі нарощування людського капіталу;
удосконалено:
- теоретичні положення щодо економічної сутності людського капіталу як носія системних відносин суспільного відтворювального процесу, в якому відбувається інтеграція індивідуальної форми праці в суспільну. Зміст даного положення полягає у органічній єдності людського капіталу із загальним процесом відтворення суспільного капіталу, що закладає основи для забезпечення гармонізації інтересів індивідуума з інтересами суспільства як передумови динамічного розвитку національної економіки;
- систему чинників, що впливають на відтворення людського капіталу: соціально-економічні, законодавчо-правові, соціально-психологічні, соціально-демографічні, екологічні, що комплексно відображають умови та особливості відтворювального процесу та у сукупності забезпечують дієвість механізму державного регулювання відтворення людського капіталу;
- концептуальні засади стратегії відтворення людського капіталу шляхом проведення цілеспрямованої державної політики на збільшення інвестицій в нього, використання механізму кредитування навчання, відновлення відтворювальної функції заробітної плати як ціни робочої сили; спрямованості освіти на формування інноваційно-орієнтованого людського капіталу з метою посилення мотиваційних важелів та якісних змін щодо нарощування потужності людського капіталу, здатного ліквідувати техніко-технологічну відсталість національної економіки та забезпечити впровадження інноваційної моделі розвитку;
отримали подальший розвиток:
- теоретико-методологічні засади трансформації робочої сили в людський капітал шляхом впровадження ринкових важелів під впливом трансформаційних процесів, де закладаються умови капіталістичного способу виробництва, в якому всі фактори та ресурси набувають форму капіталу, а власники бізнесу сприяють активізації інноваційного розвитку, що зумовлює здійснення інституційних змін в національній економіці;
- стратегічні пріоритети інноваційно-орієнтованого відтворення людського капіталу, основними з яких є: суттєве підвищення рівня та якості життя населення в контексті формування гуманітарного суспільства; формування висококваліфікованих працівників та спеціалістів, які забезпечать більш високі темпи економічного зростання; збільшення інвестицій в зміцнення здоров’я кожної людини для забезпечення більш ефективного використання людського капіталу, збільшення витрат на освіту і науку, що дозволить підвищити соціально-економічну ефективність розвитку, закласти надійний фундамент для сучасного й майбутнього прогресу, реформування соціально-трудових відносин, у центрі яких повинна знаходитися людина;
- напрями удосконалення державного регулювання відтворення людського капіталу шляхом запровадження важелів, спрямованих на покращення добробуту населення, уповільнення темпів депопуляції населення, зміцнення репродуктивного здоров’я нації, зниження рівня смертності населення, поліпшення умов для формування середнього класу, якості та доступності медичних послуг, підвищення рівня розвитку людського капіталу. Це дозволить створити в країні сприятливі умови для розширеного відтворення людського капіталу;
- концептуальні підходи щодо підвищення продуктивності використання людського капіталу при посиленні соціально-економічної політики держави через подолання бідності, зменшення розшарування населення, запровадження гнучкої податкової політики, раціоналізації соціальних трансфертів, орієнтації на створення потужного середнього класу, легалізації тіньової діяльності і незареєстрованих доходів, поглиблення на засадах соціального партнерства співпраці з об’єднаннями роботодавців та профспілок у соціальній сфері, підвищенні їх ролі у колективно-договірному регулюванні праці, поліпшення умов праці тощо. Це сприятиме побудові в Україні соціально-орієнтованої ринкової економіки європейського типу та поширення сучасних європейських стандартів якості життя;
- комплекс заходів щодо набуття адекватних сучасним умовам визначення вартості й ціни робочої сили через поліпшення регулювання процесів у соціально-трудових відносинах за такими напрямами: підвищення ціни робочої сили до її реальної вартості та запобігання її штучного зниження; вдосконалення державного та колективно-договірного регулювання вартості й ціни робочої сили в контексті складових соціально-трудових відносин; забезпечення продуктивної зайнятості населення; коригування цінової політики відповідно до реальних тенденцій розвитку національної економіки та її інтеграційних процесів.
Практичне значення одержаних результатів полягає у підвищенні наукового обґрунтування теоретичних положень та практичних заходів щодо забезпечення механізму державного регулювання відтворення людського капіталу відповідно до трансформаційних змін в суспільних відносинах та ринкових умов господарювання, процесів глобалізації. Основні результати роботи доведені до рівня конкретних наукових рекомендацій, заходів і пропозицій автора та використані Міністерством праці та соціальної політики України при розробці «Стратегії соціального розвитку України на 2009-2012рр.» та «Концепції соціальної держави» (довідка про впровадження №54/10/136-08 від 09.07.2008р.); Міністерством економіки - при розробці проекту «Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2009 рік» та «Концепції вдосконалення системи прогнозних і програмних документів з питань соціально-економічного розвитку України» (довідка №47-23/418 від 20.10.2008р.); Запорізькою обласною державною адміністрацією - при розробці «Стратегії регіонального розвитку Запорізької області на період до 2015 року» (довідка №08-27/2865 від 16.10.2008р.); Управлінням освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації - при розробці проекту «Програми розвитку освіти Запорізької області» та перспективного планування по окремих напрямках розвитку системи освіти області (довідка №04-13.4225 від 08.12.2008р.); НДЕІ у 2006-2008рр. - при виконанні планів НДР відділу соціальної політики на замовлення органів державного управління (довідка №19/359 від 14.10.2008р.); в учбовому процесі Бердянського університету менеджменту і бізнесу - при викладанні професійно-орієнтованих дисциплін “Державне регулювання економіки”, “Управління персоналом” для студентів економічних спеціальностей (довідка №02-231 від 01.07.2008р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є завершеним науковим дослідженням, самостійно виконаним автором. У роботах дисертанта розглядаються актуальні питання обраної теми дослідження, одержані наукові результати та обґрунтовані практичні рекомендації.
Апробація результатів дисертації. Положення і результати дисертаційної роботи висвітлювалися автором у доповідях і виступах на міжнародних науково-практичних конференціях: «Управління людськими ресурсами: держава, регіон, підприємство» (м.Донецьк, 2006р.), «Перспективи та пріоритети розвитку людського капіталу в умовах глобалізації» (м.Харків, 2006р.), «Корпорації та інтегровані структури: проблеми науки та практики» (м.Харків, 2007р.), «Державотворчі процеси і соціально-економічні моделі розвитку України на сучасному етапі» (м.Бердянськ, 2007р.), «Геотехнології і управління виробництвом ХХІ століття» (м.Донецьк, 2007р.), «Актуальні проблеми управління людськими ресурсами і маркетингу в контексті стратегії розвитку України» (м.Донецьк, 2007р.), «Освіта та наука в умовах глобальних викликів» (м.Сімферополь-Судак, 2008р.), «Сучасні проблеми управління виробництвом» (м.Донецьк, 2008р.); міжрегіональних науково-практичних конференціях “Соціально-економічні проблеми розвитку в умовах трансформаційного суспільства” (м.Полтава, 2006р.), “Соціально-економічні проблеми та перспективи розвитку підприємницької діяльності: регіональний аспект» (м.Бердянськ, 2006р.); науково-теоретичній конференції «Людський капітал України: стан, проблеми, перспективи відтворення» (м.Київ, 2007р.).
Публікація результатів досліджень. Основні положення дисертаційного дослідження опубліковані у 1 одноосібній монографії та 20 одноосібних статтях у періодичних наукових фахових виданнях України загальним обсягом 25,8 друк. арк., а також у розділах 2 колективних монографій та 7 публікаціях у інших виданнях.
Обсяг і структура роботи. Відповідно до мети, завдань, логіки розробки проблеми визначено структуру роботи, яка складається із вступу, 5 розділів, висновків, списку використаних джерел, що нараховує 260 найменувань. Загальний обсяг дисертації складає 338 сторінок друкованого тексту. Робота містить 37 таблиць, 26 рисунків.

Список литературы ВИСНОВКИ

Дисертаційна робота спрямована на розв'язання важливої економічної проблеми – обґрунтування науково-методологічних основ державного регулювання відтворення людського капіталу України. Вона узагальнює і розвиває теоретико-методологічні основи, методичні та практичні питання щодо державного регулювання відтворення людського капіталу України. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:
1. Сучасна стратегія розвитку економіки України, що визначається обраною інноваційною моделлю та супроводжується інформатизацією виробничих відносин, демократизацією та інтелектуалізацією знань, зумовлює посилення ролі людини у соціально-економічному розвитку, що у свою чергу зумовлює необхідність підвищення вимог щодо формування якісних характеристик людського капіталу.
2. Для сучасного стану економіки країни характерна тенденція капіталізації робочої сили, що пронизує всі сфери життєзабезпечення людини. Тому людський капітал доцільно розуміти як складну системну економічну категорію, яка об’єднує структуру модулів конкретних економічних відносин з приводу людини як носія трудових функцій, знань, економічних інтересів та суспільного відтворення.
3. Людський капітал як економічна категорія є носієм системних відносин відтворювального процесу суспільства, в якому відбувається включення індивідуальної форми праці в суспільну. Це дозволяє органічно поєднувати людський капітал із загальним процесом відтворення капіталу як чинника та умови забезпечення динамічного розвитку. Тому на засадах системного підходу відтворення людського капіталу доцільно розглядати у взаємозв’язку всіх фаз цього процесу: формування, розподілу, розвитку, використання.
3. Оцінку вартості людського капіталу доцільно здійснювати на основі методичного підходу, що характеризує його ефективність шляхом встановлення взаємозв’язку між макропоказниками соціально-економічного розвитку країни, як середньомісячна номінальна заробітна плата найманих працівників, чисельність зайнятого населення, основні засоби у розрахунку на одного зайнятого, відсоткова ставка банківського депозиту. Це дозволило відстежити позитивну динаміку зростання вартості людського капіталу та розрахувати її прогнозні величини.
4. Дієвість механізму державного регулювання відтворення людського капіталу забезпечується завдяки формуванню збалансованої та взаємоузгодженої системи інструментів та важелів, котрі відображають чинники, що суттєво впливають на процеси, які розглядаються. В роботі розроблено систему чинників, класифіковану за ознаками їх впливу на відтворення людського капіталу: соціально-економічні, законодавчо-правові, соціально-психологічні, соціально-демографічні, екологічні та конкретизовано їх складові.
5. У процесі ринкової трансформації національної економіки закладено інституційні засади формування капіталістичного способу виробництва, в якому всі чинники та ресурси через товарну форму набувають форми капіталу, а власники бізнесу виступають головними рушіями інноваційного розвитку, що зумовлює стратегічні зміни в національній економіці. Саме у цьому проявляється вплив трансформаційних процесів на людські ресурси, що зумовив їх трансформацію в ринковий товар та сприяв їх капіталізації.
6. Аналіз сучасних тенденцій відтворення людського капіталу в Україні дозволив констатувати можливість забезпечення його розширеного відтворення за умов вирішення стратегічних завдань, пов’язаних з подоланням відставання від розвинених країн за рівнем ВВП на душу населення, підвищенням якісних аспектів розвитку освіти до світового рівня, усуненням структурних диспропорцій щодо підготовки кадрів (на користь спеціальностей, що визначають науково-технічний та інноваційний розвиток і мають попит на ринку праці). При цьому концептуальні основи та принципи державного регулювання відтворення людського капіталу доцільно розглядати в контексті соціального розвитку.
7. В умовах формування інноваційної моделі розвитку національної економіки виникає необхідність поліпшення якісних ознак людського капіталу, адекватних сучасним вимогам, перш за все в сфері підприємництва. Саме тому набуває стратегічно важливого значення створення умов для практичної реалізації потенційних можливостей рушійного прошарку людського капіталу щодо виробничих відносин суспільства – підприємців як суб’єктів бізнесу, які визначають вимоги до якісних характеристик сукупного людського капіталу, що залучений у суспільне відтворення, та одночасно самі створюють умови для його формування.
8. Наукова аналітика засвідчила, що структура сукупного капіталу змінюється у напрямку збільшення його нематеріальної складової. У роботі розроблено концептуальні положення щодо напрямів інтелектуалізації людського капіталу. В їх рамках визначено вплив соціальних інститутів сприяння інтелектуалізації людського капіталу: сім’ї, школи, спеціальної освіти, науки, культури, релігії, економіки, політики, права, соціального оточення через удосконалення людського фактору, творчість, активність, діяльність, соціальні нововведення, інтелектуалізацію суспільства та обмін досвідом на активізацію якісних ознак людського капіталу через підвищення дієвості суспільних важелів. Це дозволило обґрунтувати пріоритетність інтелектуалізації у нарощуванні потужності людського капіталу.
9. Проведені теоретико-методологічні дослідження дозволили довести, що інвестування в людський капітал є економічним підґрунтям забезпечення його розширеного відтворення. Визначено, що у порівнянні з інвестиціями в інші форми капіталу він є найбільш вигідним як з погляду окремої людини, так і з точки зору усього суспільства. При цьому інвестування людського капіталу носить тривалий характер і дає своєму власникові в майбутньому, як правило, більш високий дохід, а для суспільства – інтегральний за характером соціально-економічний ефект.
10. Важливою складовою державного регулювання відтворення людського капіталу є удосконалення методичних питань щодо оцінки вартості і ціни робочої сили, поліпшення регулювання процесів у соціально-трудових відносинах на всіх рівнях управління (державному, регіональному, галузевому). Доведено, що це доцільно здійснювати у таких напрямах: підвищення ціни робочої сили до її реальної вартості та запобігання її штучного зниження; вдосконалення державного та колективно-договірного регулювання вартості і ціни робочої сили в контексті актуалізації складових соціально-трудових відносин; забезпечення продуктивної зайнятості населення; вдосконалення цінової політики.
11. Сформовано концептуальні засади стратегії відтворення людського капіталу шляхом проведення цілеспрямованої державної політики на збільшення інвестицій в нього, використання механізму кредитування навчання, відновлення відтворювальної функції заробітної плати як ціни робочої сили, спрямованості освіти на формування інноваційно-орієнтованого людського капіталу з метою посилення мотиваційних важелів та якісних змін щодо нарощування потужності людського капіталу, здатного ліквідувати техніко-технологічну відсталість національної економіки та забезпечити впровадження інноваційної моделі розвитку.
12. У межах проведеного теоретичного дослідження та розробки системи практичних рекомендацій доведено можливість підвищення ефективності використання людського капіталу через посилення соціально-економічної політики держави щодо: подолання бідності, зменшення розшарування населення, запровадження гнучкої податкової політики; раціоналізації соціальних трансфертів; орієнтації на створення потужного середнього класу; легалізації тіньової діяльності і незареєстрованих доходів; поглиблення на засадах соціального партнерства співпраці з об’єднаннями роботодавців та профспілок у соціальній сфері, підвищенні їх ролі у колективно-договірному регулюванні праці, поліпшення умов праці тощо. Це сприятиме побудові в Україні соціально-орієнтованої ринкової економіки європейського типу та поширенню сучасних європейських стандартів якості життя.
13. Розроблений механізм державного регулювання відтворення людського капіталу базується на визначених концептуальних основах та принципах відповідно до особливостей відтворювальних фаз (формування, розподіл, розвиток та використання) та впливу людського капіталу на соціально-економічний розвиток. Це дало змогу обґрунтувати вимоги до державної політики у сфері соціального розвитку, які конкретизовано через сприяння розвитку виробничої сфери, ринку праці, відносин власності, соціогуманітарної, а також актуалізації законодавчо-правової сфери та дозволить забезпечити нарощування людського потенціалу та його подальшу капіталізацію, що сприятиме нормалізації соціально-економічного розвитку країни.
14. Обґрунтовано, що комплексність державного регулювання відтворення людського капіталу буде досягнуто завдяки реалізації прогресивних змін у наступних напрямах:
- використання нових технологій, ефективне використання трудових і матеріальних ресурсів, підвищення продуктивності праці, удосконалення структури управління;
- розширення зайнятості та підвищення конкурентоспроможності робочої сили, обмеження загрози зростання безробіття (особливо молоді), запровадження гнучких форм зайнятості, розширення вторинної занятості;
- розвиток малого підприємництва (перш за все інноваційного);
- сприяння зменшенню розшарування населення за рівнем доходів та удосконалення державного регулювання мінімальних соціальних стандартів;
- удосконалення соціальної політики держави шляхом прийняття на законодавчому рівні антикризових заходів щодо запобігання зниження рівня життя населення та соціального захисту малозабезпечених верств населення.
15. Визначено напрями удосконалення державного регулювання відтворення людського капіталу: покращення добробуту населення, уповільнення темпів депопуляції населення, зміцнення репродуктивного здоров’я нації, зниження рівня смертності населення, удосконалення умов для формування середнього класу, покращення якості та доступності медичних послуг, підвищення рівня розвитку людського капіталу. Це дозволить створити в країні сприятливі умови для розширеного відтворення людського капіталу.
16. Обґрунтовано стратегічні пріоритети відтворення інноваційно-орієнтованого людського капіталу, основними з яких є: суттєве підвищення рівня та якості життя населення; формування висококваліфікованих працівників та спеціалістів, які забезпечать більш високі темпи економічного зростання; збільшення інвестицій в зміцнення здоров’я кожної людини для створення належних умов більш ефективного використання людського капіталу, збільшення витрат на освіту і науку. Це дозволить підвищити соціально-економічну ефективність національної економіки, закласти надійний фундамент для прогресу суспільства, реформування соціально-трудових відносин, у центрі яких повинна знаходитися людина.
17. Проведене дослідження дозволяє обґрунтовано визнати державне регулювання відтворення людського капіталу України в якості пріоритетного напряму стратегії соціально-економічного розвитку держави, формування її конкурентоспроможної економіки. При цьому апробація розроблених основних теоретико-методологічних положень державного регулювання відтворення людського капіталу через такі системоутворюючі сфери, як освіту, охорону здоров’я, а також політику доходів показала їхню комплексність, доцільність і практичну значущість в сучасних умовах національної економіки.




СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Антонюк В. П. Формування та використання людського капіталу в Україні: соціально-економічна оцінка та забезпечення розвитку / В.П. Антонюк. – Донецьк, 2007. – 348с.
2. Антонюк В. Головні напрями зміцнення соціально-економічних основ формування людського капіталу в Україні / В. Антонюк // Україна: аспекти праці. – 2006. – №2. – С.39-47.
3. Антонюк В.П. Підвищення інвестицій у людський капітал як основа забезпечення конкурентоспроможності національної робочої сили / В.П. Антонюк // Вісник Хмельницького національного університету: зб. наукових праць: в 2 т. - 2006. - №5. - Т.2 (84). –С.30-34.
4. Антошкина Л.И. Концепция методологии управления, формирования и измерения человеческого потенциала / Л.И.Антошкина // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. – 2008. - №2 (2). - С.168-178.
5. Антошкина Л.И. Система высшего образования и развитие человеческого капитала /Л.И.Антошкина // Вісник Донецького університету. Серія В: Економіка і право. – 2005. - Вип. 2. – С.54-59.
6. Аширова Г.Т. Современные проблемы оценки человеческого капитала / Г.Т. Аширова // Вопросы статистики. – 2003.- №3. – С.26-31.
7. Бажан І.І. Сучасні ринкові трансформації трудового потенціалу в трудовий капітал / І.І.Бажан // Формування ринкових відносин в Україні: збірник наукових праць. - 2004. – Вип. 3(34). – С.69-74.
8. Базилюк А.В. Регулирование стоимостных пропорций воспроизводства рабочей силы на этапе рыночной трансформации рыночной экономики Украины: автореф. дис. на соискание научной степени докт. экон. наук: спец. 08.02.03 “Организация управления, планирования и регулирования экономикой» / А.В. Базилюк. – К., 1994. – 34с.
9. Баланда А. Інститут мінімальної заробітної плати: світовий досвід встановлення та проблеми України / А.Баланда, О.Варецька // Україна: аспекти праці. – 2005. – № 4.– С. 38-44.
10. Бандур С.І. Структурна трансформація економіки України та проблеми забезпечення національних інтересів і соціальних пріоритетів / С.І.Бандур // Зайнятість та ринок праці: міжвід. наук. зб. – 2006. - Вип. 13. - С.3-13.
11. Беккер Гэри. Человеческий капитал (главы из книги) / Г.Беккер // США: экономика, политика, идеология. - 1993. - №11. - С. 109-119.
12. Близнюк В. Людський капітал як фактор економічного розвитку (еволюція методологічних підходів та сучасність) / В.Близнюк // Економіка і прогнозування. - 2005. - №2.– С.64-78.
13. Богиня Д.П. Основи економіки праці: навч. посібник / Д.П.Богиня, О.А.Грішнова. – К.: Знання-Прес, 2000. – 312с.
14. Бондар І.К. Стратегії інноваційних технологій збалансованого управління / І.Бондар // Державотворчі процеси і соціально-економічні моделі розвитку України на сучасному етапі: в 2 т. – Т.1, ч.2. – Донецьк «Юго-Восток, Лтд», 2007. – С.141-150.
15. Бондар І.К. Сучасна соціально-економічна природа гуманізму / І.К.Бондар, М.М. Шаповалова // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. – 2008. - №1(1). – С.23-28.
16. Бородіна О. Людський капітал як основне джерело економічного зростання / О.Бородіна // Економіка України. – 2003. - №7. – С.48-53.
17. Бухарин Н.И. Избранные произведения. / Н.И.Бухарин. - М.: Экономика, 1990. - 542с.
18. Ванкевич В.Е. Экономические отношения занятости: закономерности развития и регулирования. / В.Е.Ванкевич. - Мн.: БГЭУ, 2000. – 128с.
19. Веретенник Н. Е-можливості у вітчизняному ракурсі / Н. Веретенник // ДК-зв'язок. -2003. - №8 (27 лютого). – С.4.
20. Верхоглядова Н.І. Людський капітал і показники економічного зростання / Н.І.Верхоглядова // Економіка та держава. – 2007. – №1. – С.84-86.
21. Верхоглядова Н.І. Роль людського капіталу в процесі формування соціально-орієнтованої ринкової економіки / Н.І.Верхоглядова // Економіка та держава. – 2006. - №11. – С.81-83.
22. Виноградов А.В. Государственная социалистическая собственность. / А.В.Виноградов. - М., 1948. - 255с.
23. Витрати на робочу силу за 2006 рік / [статистичний бюлетень]. – К.: Державний комітет статистики України, 2007. – 76с.
24. Вовканич С. Інформаційна мобільність як українська національна ідея державотворення / С.Вовканич // Проблеми державності України. – 1993. - № 1. – С.23-26.
25. Вовканич С.Й. Теоретико-методологічні основи дослідження людського та інтелектуального капіталу в знаннєвомісткій економіці: концептуалізація понять / С.Й.Вовканич, Л.К.Семів // Регіональна економіка. – 2007. - №4. – С.7-19.
26. Гавкалова Н.Л. Формування та використання інтелектуального капіталу / Н.Л. Гавкалова, Н.С. Маркова. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2006. – 252с.
27. Гнибіденко І. Соціальний вимір в умовах глобалізації як засіб забезпечення соціального захисту та прав людини / І.Гнибіденко // Україна: аспекти праці. - 2005.- №2. - С. 33-36.
28. Голікова Н.В. Людський капітал – ключовий фактор економічного зростання / Н.В.Голікова // Інноваційний фактор сталого економічного зростання. – К: Поліграфічна дільниця Інституту економіки НАН України, 2002. – С.32-35.
29. Грейсон Дж. Американский менеджмент на пороге ХХІ века. / Дж.Грейсон, К. О’делл; [пер. с англ.]. – М.: Экономика, 1991. – 319с.
30. Гринчук В.Г. Економічні проблеми реформування відносин власності в Україні в світлі зарубіжного досвіду: автореферат дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.01.01. «Економічна теорія» / В.Г.Гринчук. - Одеса, 2001. - 18с.
31. Грішнова О. А. Людський капітал: формування в системі освіти і професійної підготовки / О.А.Грішнова. – К.: «Знання, КОО», 2001. – 254с.
32. Грішнова О. Економічна природа і значення категорії «людський капітал» / О.Грішнова, Л. Тертична // Україна: аспекти праці. - 2003. - №7.– С.33-37.
33. Данилишин Б. Интеллектуальные ресурсы в экономическом росте: пути улучшения и использования / Б.Данилишин, В.Куценко // Экономика Украины. — 2005. — №6. – С.71-79.
34. Державне регулювання економіки України: методологія, напрями, тенденції, проблеми / [Рудченко О.Ю., Лєдомська С.Ю., Катрушин Б.М. та ін.]; за ред. д-ра екон. наук М.М. Якубовського – К.: НДЕІ Міністерства економіки України, 2005. – 406с.
35. Державні економічні механізми та важелі гуманізації суспільства / [Бондар І.К., Жадан І.О., Савченко О.Л. та ін.] – К.: ВД «Корпорація», 2008. – 393с.
36. Детерминанты и последствия демографических тенденций. Новое краткое изложение результатов исследований о взаимодействии демографических, экономических и социальных факторов. – Т. 1, ч. 2.1-9. - ООН, Нью-Йорк, 1975 (ST/SOA, Ser/A/50). – 1772с.
37. Дишловий І. Фактор здоров’я людей у відтворенні людського капіталу України / І.Дишловий // Економіка України. – 2004. - №2. – С.83-89.
38. Діти, жінки та сім’я в Україні / [cтатистичний збірник]. – К.: Держкомстат України, 2004. – 398с.
39. Дмитренко Г.А. Держава і освіта: сутність стратегічного управління на етапі трансформації / Г.А.Дмитренко. // Економіка і держава. – 2006. - №4. – С.67-70.
40. Дмитренко Г.А. Управлінська еліта: можливості формування в сучасній Україні / Г.А.Дмитренко. // Економіка і держава. – 2007. - №5. – С.74-76.
41. Добрынин А. Человеческий капитал (методологические аспекты анализа) / А.Добрынин, С.Дятлов, С.Курганский. – СПб, 1999. – 210с.
42. Добрынин А.И. Человеческий капитал в транзитивной экономике: формирование, оценка, эффективность использования. / А.И.Добрынин, С.А.Дятлов, Е.Д. Цыренова. – СПб.: Наука, 1999. – 309с.
43. Додонов О. Стан та дальше підвищення рівня гармонізації законодавчих та нормативних актів з оплати праці в Україні до рівня відповідних актів європейських країн / О.Додонов, В.Кузьменко // Україна: аспекти праці. - 2004. - №7. - С.42-45.
44. Доклад о развитии человека 2006. Что кроется за нехваткой воды: власть, бедность и глобальный кризис водных ресурсов / [пер. с англ.] – М.: Издательство «Весь мир», 2006. – 440с.
45. Доклад о развитии человека 2007/2008. Борьба с изменениями климата: человеческая солидарность в разделённом мире [Электронный ресурс]/ [пер. с англ]. – М.: Издательство «Весь мир», 2007. – 400с. – Режим доступа: http://www.un.org.ua/files/hdr_2007ru.pdf
46. Друкер П. Управление, нацеленное на результаты / П.Друкер; [пер. с англ.] – М.: Технологическая школа бизнеса, 1994. – 200 с.
47. Економіка України: підсумки перетворень та перспективи зростання / заг. ред. академ. НАН України В.М. Геєця. – К.: Форт, 2000. – 65c.
48. Економічна енциклопедія: в 3 т. / [редкол.: …Мочерний С.В. (відп. ред.) та ін.]– Тернопіль: «Академія», 2001.
Т.1. – 2001. - 864с.
49. Економічна енциклопедія: в 3 томах. / [редкол.: …Мочерний С.В. (відп. ред.) та ін.]– Тернопіль: «Академія», 2001.
Т.2. – 2001. - 848 с.
50. Емченко В.Н. Методология исследования отношений общественной собственности. / ВН.Емченко. - К.: Науч. мысль, 1987. - 138с.
51. Ермоленко Г.Г. Формирование человеческого капитала в схеме воспроизводства валового общественного продукта. / Г.Г.Ермоленко // Экономика Крыма. - 2003. - №7. – С.18-27.
52. Жадан І.О. Теоретико-методологічні засади формування системи управління державними корпоративними правами в Україні: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. наук з держ. упр.: спец. 25.00.02 «Механізми державного управління» / І.О.Жадан. - К., 2004. - 20с.
53. Журавльова І.В. Управління людським капіталом підприємства. / І.В. Журавльова, А.В.Кудлай. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2004. – 284с.
54. Заяць Т. Продуктивність людських ресурсів України та регіональні можливості її забезпечення / Т.Заяць // Україна: аспекти праці. – 2004. - №3. – С.25-29.
55. Звіт з людського розвитку в України за 2008 рік. Людський розвиток і європейський вибір України. – ПРООН України, 2008. – 122с.
56. Звіт про глобальну конкурентоспроможність 2006-2007 [Електронний ресурс] // Режим доступу: www.weforum.org.
57. Зінченко О. Нові виклики часу [Електронний ресурс] / О.Зінченко // День. - 2002р. - №58 (9 березня) – Режим доступу: http://sdpuo.com.ua/news/actual-article/3ca59d37.
58. Иванов Н. Человеческий капитал и глобализация / Н.Иванов // Мировая экономика и международные отношения. — 2004. — №9. — С. 19—31.
59. Ильинский И.В. Инвестиции в будущее: образование в инновационном производстве / И.В.Ильинский. - СПб.: Изд. СПбУЭФ, 1996. – 164с.
60. Иноземцев В.Л. Технологический прогресс и социальная поляризация в ХХI столетии / В.Л.Иноземцев // Политические исследования. – 2000. - №6. – С.28-39.
61. Интеллектуальный капитал – стратегический потенциал организации: Учебное пособие / [П.В.Беспалов, А.Л.Гапоненко, В.И.Корниенко и др.]; под. ред. А.Л. Гапоненко, Т.М. Орловой. – М.: Изд. Дом «Социальные отношения», 2003. – 184с.
62. Інноваційна стратегія українських реформ / [Гальчинський А.С., Геєць В.М., Кінах А.К., Семиноженко В.П.]. - К.: «Знання України», 2002. - 336 с.
63. Інтелектуальне начало буття народу: з виступу Голови Верховної Ради України Володимира Литвина на Інтелектуальному форумі України // Голос України. – 2003. – 1 березня. – С. 4-5.
64. К обществам знания. Всемирный доклад ЮНЕСКО. – ЮНЕСКО, 2005. // Режим доступу: http:/unesdoc.unesco.org/images/0014/001418/141843r.pdf.
65. Капелюшников Р.И. Концепция человеческого капитала / Р.И.Капелюшников // Критика современной буржуазной политэкономии. – М.: Наука, 1977. – 287с.
66. Кейнс Д. Общая теория занятости, процента и денег / Д.Кейнс. – М., 1978. – 370с.
67. Кендрик Дж. Совокупный капитал США и его формирование. / Дж. Кендрик. – М.: Прогресс, 1978. – 275с.
68. Кендюхов О. Гносеологія інтелектуального капіталу / О.Кендюхов // Економіка України. - 2003. - №4(497).– С. 28-33.
69. Кіндзерський Ю. Інституціональні аспекти відтворення у контексті структурних трансформацій. / Ю.Кіндзерський // Економіка України. – 2007. - №1. – С.4-13.
70. Кір’ян Т. Збереження та розвиток людського капіталу – основа морського вибору України / Т. Кір’ян, Ю.Куліков // Україна: аспекти праці. - 2007. - №8. – С.10-15.
71. Климко С.Г. Мотивація персоналу підприємства як чинник створення умов для економічної безпеки країни / С.Г. Климко // Актуальні проблеми міжнародних відносин. - 2001. - Вип. 26. – С.300-303.
72. Климко С.Г. Формування людського капіталу та механізм його використання в умовах ринкових перетворень: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня кандидата економічних наук: спец. 08.01.01 «Економічна теорія» / С.Г. Климко. – К., 2004. – 20с.
73. Климов С. Человеческий и социальный капитал / С.Климов // Менеджмент и менеджер. – 2006. - №5. – С. 4-9.
74. Климов С.М. Интеллектуальные ресурсы общества. / С.М.Климов. – СПб.: ИВЭСЭП, Знание, 2000. – 168с.
75. Кодекс законів про працю України: затверджений Законом України № 332-УШ від 15.07.93 [Електронний ресурс] // Режим доступу: www.rada.gov.ua
76. Колот А. Теоретичні і прикладні аспекти підвищення доходів працюючих як передумови збереження та розвитку людського капіталу / А.Колот, С.Григорович // Україна: аспекти праці. - 2005. - № 8. - С. 19-27.
77. Колот А.М. Вартість і ціна послуг робочої сили: теоретичні аспекти формування / А.М. Колот // Україна: аспекти праці. – 1998. - №6. – С.14-19.
78. Конкурентоспроможність економіки України в умовах глобалізації / за ред. Я.А.Жаліло. – К.: НІСД, 2005. – 385с.
79. Конституція України: Затверджена Законом України вiд 28.06.1996 № 254к/96-ВР // Відомості Верховної Ради. - 1996. - N 30. - Ст. 141.
80. Корицкий А.В. Введение в теорию человеческого капитала: учебное пособие / А.В.Корицкий. - Новосибирск: СибУПК, 2000. - 112 с.
81. Коровський А.В. Еволюція людського фактора економіки та проблеми його формування / А.В.Коровський. – К.: КНЕУ, 2004. – 184с.
82. Корсак К. Багатоступенева освіта як засіб економії [Електронний ресурс] / Дзеркало тижня. – 2000. - №42 (315), 28 жовтня - 3 листопада. – Режим доступу: http://www.dt.ua/3000/3300/28830.
83. Корсак К. Наша образованность: мифы и реалии [Электронный ресурс] / Зеркало недели. – 1999. - № 50 (271), 18 — 24 декабря 1999 / Режим доступа: http://www.zn.ua/3000/3300/24362.
84. Краснов Ю.М. Методологічні основи відтворювального механізму зайнятості населення / Ю.М.Краснов // Україна: аспекти праці. – 2008. - №4. – С.37-40.
85. Критский М.М. Человеческий капитал / М.М.Критский. – Л.: Изд. ЛГУ, 1991. – 120с.
86. Кульман А. Экономические механизмы / А.Кульман; [пер. с фр.] – «Универс», 1993. – 192с.
87. Леонтьев Б. Новая экономическая парадигма / Б.Леонтьев // Журнал для акционеров. - 2000. - №12.– С. 37-43.
88. Лич В.М. Трудовий потенціал: теорія і практика відтворення / В.М.Лич. – К.: Наук. світ, 2003. – 313с.
89. Лібанова Е. Демографічний колапс / Е.Лібанова // Урядовий кур’єр. - 2004. - №40 від 2 березня. - С.11.
90. Лібанова Е.М. Чому українців меншає? [Електронний ресурс] / Е.М.Лібанова // Режим доступу: http://www.teddyclub.com.ua/news/ukraine/630/
91. Лісогор Л.С. Проблеми розвитку людського капіталу в контексті підвищення рівня конкурентоспроможності економіки / Л.С.Лісогор // Управління розвитком. – 2006. - №4. - С.66-69.
92. Лукінов І. Економічні трансформації (наприкінці ХХ сторіччя) / І.Лукінов. – К.: НАН України, Інститут економіки, 1997. - 455с.
93. Макконнел К.Р. Экономикс: принципы, проблемы, политика. / К.Р.Макконел, С.Л.Брю; [пер. с англ.] – К.: Хагар-Демос, 1993. – 785с.
94. Маркова Н. Дослідження тенденцій формування інтелектуальних складових людського капіталу / Н.Маркова // Україна: аспекти праці. – 2005. - №3. – С.45-49.
95. Маркова Н.С. Дослідження чинників формування й розвитку людського капіталу / Н.С. Маркова // Управління розвитком. - №3. – 2006. – С.40-42.
96. Маркова Н.С. Перспективи розвитку кадрової служби підприємства / Н.С.Маркова, С.О.Садчиков // Матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. «Динаміка наукових досліджень 2004» (21-30 жовтня 2004р.) – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.47: Економіка підприємства. – С.53-55.
97. Маркс К. Сочинения / К.Марк, Ф.Энгельс [2-е изд.]. – М.: Государственное издательство политической литературы, 1975. –
Т.46, ч.2. – 618с.
98. Маркс К. Сочинения / К.Марк, Ф.Энгельс [2-е изд.]. – М.: Государственное издательство политической литературы, 1960. –
Т.23. – 907с.
99. Маркс К. Сочинения / К.Марк, Ф.Энгельс [2-е изд.]. – М.: Государственное издательство политической литературы, 1961. –
Т.24. – 648с.
100. Мартякова О.В. Методологічні основи соціального розвитку: генезис, сутність / О.В.Мартякова // Управління розвитком. – 2006. – №4. – С.116-120.
101. Марущак Н.П. Стратегія інноваційно-інвестиційного розвитку держави та її вплив на людський капітал / Н.П.Марущак // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. - Т.2 (84), №5. –– С.64-70.
102. Марцинкевич В. Экономика человека / В. Марцинкевич, И. Соболева – М.: Аспект – Пресс, 1995 – 284 с.
103. Марчук Е.К. Украина: новая парадигма прогресса / Е.К.Марчук. - К.: «Аваллон», 2001. – 216с.
104. Маршалл А. Принципы экономической науки: в 3 т. / А.Маршалл; [пер. с англ.]. – М.: Издат. Группа «Прогресс», 1993. –
Т.1. – 1993. - 416с.
105. Медков В.М. Демография: Учебник. / В.М.Медков. – М.: ИНФРА-М, 2005. – 576с.
106. Методологія та методика визначення інтегральних соціальних показників/ [відп. ред. Ю. І. Саєнко]. – К.: Ін-т соціології НАНУ, 2004. – 372с.
107. Миль Дж. Основы политической экономии / Дж. Миль. – М.: Прогресс, 1980.-
Т.1. - 1980.– 458с.
108. Михайлова Л.І. Економічні основи формування людського капіталу в АПК / Л.І.Михайлова. – Суми: Вид. «Довкілля», 2003. – 326с.
109. Михайлова Л.І. Людський капітал: формування та розвиток в сільських регіонах / Л.І.Михайлова. – К.: «Центр учбової літератури», 2008. – 388с.
110. Мортіков В. Екстерналії в процесі формування та використання людського капіталу / В.Мортіков // Україна: аспекти праці. – 2007. - №1. – С.39-42.
111. Назарова Г.В. Формування та розвиток людського капіталу корпоративних підприємств // Г.В.Назарова, Н.Л. Гавкалова, Н.С. Маркова. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2006. – 240с.
112. Нестеров А. Национальное богатство и человеческий капитал / А.Нестеров, Г.Аширова // Вопросы экономики. – 2003. - №2. – С.103-110.
113. Николаев А.Б. Теория трудовой стоимости и современность / Н.Б.Николаев. – М.: «Международные отношения», 2003. – 192с.
114. Новая постиндустриальная волна на Западе. Антологія / под ред. В.Л. Иноземцева. – М.: Академия, 1999. – 632с.
115. Нойманн Ф. Методика экономической оценки человеческого капитала / Ф.Нойманн // Тезисы докладов международной научно-практической конференции. Государственное управление: трансформационные процессы в современном мире. Ч.2. - Мн.: Академия управления при Президенте Республики Беларусь, 2002. – С.98.
116. Нонака И. Компания – созидатель знания. Зарождение и развитие инноваций в японских фирмах / И.Нонака, Х.Такеучи; [пер. с англ.]. – М.: ЗАО «Олимп-Бизнес», 2003. – 384с.
117. Обучение и подготовка к трудовой деятельности в обществе, основанном на знаниях / Международное бюро труда.— Женева, 2002. – 54с.
118. Оверковський Б. Скупой становится біднішим (Человеческий капитал - стратегический ресурс Украины) / Б.Оверковський // Профсоюзные Вести. - №27 (231) от 9 июля 2004г. – С.5.
119. Осiпчук Т.М. Методи оцiнювання людського капіталу / Т.М.Осіпчук // Социально-экономические аспекты промышленной политики: сб. научн. тр. в 3 т. / НАН Украины. Институт экономики промышленности/ Редкол.: Амоша А.И. (отв. ред.) и др. – Донецк, 2007. –Т.1: Актуальные проблемы управления человеческими ресурсами и маркетинга в контексте стратегии развития Украины. – С. 309-314.
120. Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування: Закон України вiд 14.01.1998 № 16/98-ВР // Відомості Верховної Ради. - 1998. - N 23. - Ст.121.
121. Основи законодавства України про охорону здоров'я: Закон України № 2801-XII від 19.11.1992р. // Відомості Верховної Ради. – 1993. - N 4. - Ст.19.
122. Основні показники діяльності вищих навчальних закладів України на початок 2007/08н.р. [статистичний бюлетень]. – К., 2008. – 197с.
123. Осовська Г.В. Менеджмент організацій: навч. посібник / Г.В.Осовська, О.А. Осовський. – К.: Кондор, 2005. – 860с.
124. Павлишенко М. Модификация стоимости товара / М. Павлишенко // Економіка України. – 2001. - №7. – С.48-58.
125. Павловський М.А. Макроекономіка перехідного періоду: український контекст / М.А.Павловський. - К.: Техніка, 1999. - 336 с.
126. Павловський М.А. Шлях України: шлях вліво, шлях вправо - хибний шлях. / М.А.Павловський - [2-ге вид., стереотип.]. - К.: Техніка, 1997. - 152 с.
127. Паніна Н.В. Українське суспільство 1994-2005: соціологічний моніторинг / Н.В.Паніна. – К.: ТОВ «Видавництво Софія», 2005. – 160 с.
128. Пасхавер О. Українські реформи, або приватизацію ніхто не любить [Електронний ресурс] / О.Пасхавер // Дзеркало тижня. - 2003. - №34(459) від 6-12 вересня 2003р. – Режим доступу: http://www.dt.ua/2000/2060/41662/
129. Пасхавер О.Й. Завершальний етап приватизації в Україні / О.Й.Пасхавер, Л.Т. Верховода, Т.Є.Воронкова та ін. - К.: «Міленіум», 2003. - 78с.
130. Пасхавер О.Й. Формування великого приватного капіталу в Україні / О.Й.Пасхавер, Л.Т.Верховода, Л.З. Суплін. - К.: «Міленіум», 2004. - 90с.
131. Патнэм Р. Процветающая комюнити, социальный капитал и общественная жизнь / Р.Патнэм // Международная экономика и международные отношения. – 1995. - №4. – С.78-80.
132. Пахомов Ю.М. Соціально-економічні аспекти формування людини ХХІ ст. (з позицій світових цивілізацій) / Ю.М.Пахомов // Економіка і управління. – 1999. - №3(4).- С.6-11.
133. Петти В. Экономические и статистические работы / В.Петти. – М.: Соцэкиздат, 1940. – 320с.
134. Печчеи А.Человеческие качества / А.Печчеи. – М.: Прогресс, 1980. – 463с.
135. Письмак В. Пути устойчивого функционирования социально-экономической модели Украины / В.Письмак // Экономист. - 2003. - №1. – С.34-38.
136. Полунєєв Ю. Конкурентоспроможність як національна ідея / Ю.Полунєєв // Україна конкурентна. – 2006. – Вип. 2. – С.4.
137. Поплавська Ж. Інтелектуальний капітал економіки знань / Ж. Поплавська, В.Поплавський // Вісник НАН України. - 2007. - № 2. – С. 52-62.
138. Портер М. Международная конкуренция / М.Портер; [пер. с англ.]. – М.: Международные отношения, 1993. – 896с.
139. Праця України 1996 [cтатистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 1997. – 264с.
140. Праця України 1997 [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 1998. – 350с.
141. Праця України 1998 [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 1999. – 355с.
142. Праця України 1999 [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 2000. – 350с.
143. Праця України 2000 [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 2001. – 395с.
144. Праця України 2001 [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 2002. – 436с.
145. Праця України 2002 [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 2003. – 416с.
146. Праця України 2003 [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 2004. – 385с.
147. Праця України 2004 [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 2005. – 368с.
148. Праця України 2005 [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 2006. – 352c.
149. Праця України 2006 [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 2007. – 354с.
150. Праця України 2007 [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 2008. – 405с.
151. Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій: Закон України вiд 14.09.2006 № 143-V // Відомості Верховної Ради України. - 2006. - N 45. - Ст.434.
152. Про Державний бюджет України на 2006 рік: Закон України вiд 20.12.2005 № 3235-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2006. - N 9, N 10-11. -Ст.96.
153. Про Державний бюджет України на 2007 рік: Закон України вiд 19.12.2006 № 489-V // Відомості Верховної Ради України. - 2007. - N 7-8. - Ст.66.
154. Про Державний бюджет України на 2008 рік: Закон України від 28.12.2007р. // Відомості Верховної Ради України. – 2008. - N 5-6, N 7-8. - Ст.78.
155. Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: Закон України вiд 09.07.2003 № 1058-IV // Відомості Верховної Ради. - 2003. - NN 49-51, ст.376.
156. Про затвердження Комплексної програми забезпечення реалізації Стратегії подолання бідності: Постанова Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2001 р. №1712 // Офіційний вісник України. – 2001. - №52. – Ст.2339.
157. Про Концепцію державної сімейної політики: Постанова Верховної Ради України вiд 17.09.1999 № 1063-XIV // Відомості Верховної Ради. – 1999. - N 46-47. - Ст. 404.
158. Про Концепцію розвитку охорони здоров'я населення України: Указ Президента України вiд 07.12.2000 № 1313/2000. // Офіційний вісник України. – 200. - №49.- Ст. 2116.
159. Про Концепцію роздержавлення і приватизації підприємств, землі та житлового фонду: Постанова Верховної Ради України від 31.10.1991 №1767-ХІІ // Відомості Верховної Ради. - 1991. - N 53. - Ст. 795.
160. Про наукову і науково-технічну діяльність: Закон України вiд 13.12.1991 № 1977-XII // Відомості Верховної Ради. - 1992. - N 12. -Ст.165.
161. Про Національну доктрину розвитку освіти: Указ Президента України вiд 17.04.2002 № 347/2002 // Офіційний вісник України. – 2002. - №16. – Ст. 860.
162. Про оплату праці: Закон України вiд 24.03.1995 № 108/95-ВР // Відомості Верховної Ради. – 1995. - N 17. -Ст.121.
163. Про освіту: Закон України від 23.05.1991 № 1060-XII // Відомості Верховної Ради. - 1991. - N 34. - Ст.451.
164. Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки: Закон України вiд 09.01.2007 № 537-V // Відомості Верховної Ради України. – 2007. - N 12. - Ст.102.
165. Про Основні напрями розвитку трудового потенціалу в Україні на період до 2010 року: Указ Президента України вiд 03.08.1999 № 958/99. // Офіційний вісник України. – 1999. - №31. – Ст.1608.
166. Про пенсійне забезпечення: Закон України вiд 05.11.1991 № 1788-XII // Відомості Верховної Ради. -1992. - N 3. - Ст. 10.
167. Про розмір витрат платника податку на професійну підготовку або перепідготовку: Постанова Кабінету Міністрів України №1461 від 24.12.97 р. [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://uapravo.net/data/base37/ukr37375.htm
168. Програма діяльності Кабінету Міністрів України «Назустріч людям» [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://byut.com.ua/ukr/publications/documents-4
169. Рикардо Д. Сочинения / Д.Рикардо.– М., 1995. – Т.1. – 365с.
170. Рыков А.И. Избранные произведения / А.И.Рыков. - М.: Экономика, 1990. - 495с.
171. Самооцінка населенням стану здоров’я та рівня доступності окремих видів медичної допомоги у 2006 році (за даними вибіркового опитування домогосподарств у жовтня 2006 року) [статистичний збірник] / Державний комітет статистики, 2007. – 166с.
172. Самуельсон Пол Э. Экономика. / Пол Э. Самуельсон, Вильям Д. Нордхаус; [пер.с англ.]. - 18-е издание. – М.: ООО «И.Д. Вильямс», 2007. – 1360с.
173. Сваровский Ф. Секретное оружие [Электронный ресурс] / Ф. Сваровский // Ведомости. – 2000. – 28 августа. - Режим доступа: http://www.vedomosti.ru/newspaper/article.shtml?2000/08/28/20235
174. Семів Л. Людський чинник економічної безпеки в Україні / Л.Семів // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє [щорічник]. – Тернопіль: Збруч, 2002. – С.284-290.
175. Семів Л. Стратегія інноваційного розвитку держави та її вплив на людські ресурси // Регіональна економіка. – 2004. - №2. – С.7-22.
176. Сизоненко В.О. Економічні суперечності відтворення людського капіталу в умовах ринкових перетворень / В.О. Сизоненко, С.Г. Климко // Економіка і управління. - 2004. - №3.– С.5-10.
177. Скрипник О. Сон в объятиях «ласкового убийцы». Спасибо Минздраву — успокоил [Электронный ресурс] / О.Скрипник // Зеркало недели. - 2006. – № 11 (590), 25-31 марта 2006. - Режим доступа: http://www.zn.ua/3000/3450/52943 - Заголовок с экрана.
178. Смит А. Исследование о природе и причинах богатства народа / А.Смит. – М.: Соцэкгиз, 1962. – 684с.
179. Сологуб О.П. Демографічні проблеми формування гуманістичного суспільства регіонів / О.П.Сологуб // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. – 2008. - №1(1). – С.151-155.
180. Соціальний розвиток України: сучасні трансформації та перспективи / [С.І. Бандур, Т.А.Заяць, В.І. Куценко та ін.]; за ред. Б.М.Данилишина. – [2-ге вид., доповн. і переробл.]. – Черкаси: Брама-Україна, 2006. – 620с.
181. Соціальні індикатори рівня життя населення [статистичний збірник] / Державний комітет статистики України. – К., 2008. – 240с.
182. Стасюк М. Вплив міграційних процесів на основні демографічні показники в Україні / М.Стасюк, В.Крюковський // Україна: аспекти праці. – 2004. - №5. – С.40-45.
183. Статистична інформація Державного комітету статистики України [Електронний ресурс] // Режим доступу: http: // www.ukrstat.gov.ua
184. Статистичний щорічник України за 2006 рік / Державний комітет статистики України; за ред. О.Г.Осауленко. - К.: Вид-во «Консультант», 2007. – 551с.
185. Статистичний щорічник України за 2007 рік / Державний комітет статистики України; за ред. О.Г.Осауленко. - К.: Вид-во «Консультант», 2008. – 571с.
186. Стігліц Дж. Е. Економіка державного сектору / Дж. Е.Стігліц; [пер.с англ. А.Олійник, Р.Скільський]. – К.: Основи, 1998. - 854 с.
187. Стратегія демографічного розвитку в період до 2015 року: Постанова Кабінету Міністрів України № 879 від 24 червня 2006 p. [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.rada.gov.ua.
188. Стратегія економічного і соціального розвитку (2004-2015 роки) «Шляхом європейської інтеграції» / [А.С.Гальчинський, В.М.Геєць та ін.]. – К.: ІВЦ Держкомстату України, 2004. – 416с.
189. Стратегія соціально-економічного розвитку індустріально розвинутих країн світу: проблеми і перспективи України: науково-інформаційний збірник. – 2006. - Вип. 32. - К.: ДП «НВЦ» «Євроатлантик-інформ», 2006. – 361с.
190. Струмилин С.Г. Проблемы экономики труда / С.Г.Струмилин. – М.: Наука, 1982. –472с.
191. США в начале ХХI века // США-Канада: ЄПК. – 2003. – №5. – С.118-126.
192. Трансформаційні процеси та економічне зростання в Україні / [М.І. Скрипченко, В.М.Геєць, Т.І.Приходько та ін.]. – Харків: Форт, 2003. – 437с.
193. Україна - 2002: моніторинг соціальних змін / за ред. В.Ворони, М.Шульги. - К.: Інститут соціології НАН України, 2002. – 668c.
194. Україна - Цілі розвитку Тисячоліття 2000+5. – Видавництво «Дія», Київ, 2005. – 44с.
195. Ушенко Н.В. Демографічні передумови формування людського капіталу України / Н.В.Ушенко // Актуальні проблеми економіки. – 2007. - №3(69). – С.168-174.
196. Ушенко Н.В. Демографічні передумови формування соціально-економічного середовища регіону / Н.В.Ушенко // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. – 2008. - №3. – С.183-187.
197. Ушенко Н.В. Доходи населення в системі відтворення людського капіталу України / Н.В.Ушенко // Научные труды Донецкого национального технического университета. Серия: Экономическая. – 2008. - Выпуск 34-3 (138).– Донецк, ДонНТУ, 2008. – С.43-49.
198. Ушенко Н.В. Еволюція поглядів на економічну природу категорії „трудовий капітал” / Н.В.Ушенко // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. - 2005. – Вип. 12(55). – С.151-154.
199. Ушенко Н.В. Забезпечення продуктивного використання людського капіталу у підприємницькій діяльності / Н.В.Ушенко // Соціально-економічні проблеми та перспективи розвитку підприємницької діяльності. – Донецьк: ТОВ „Юго-Восток, Лтд”, 2006. – С.100-106.
200. Ушенко Н.В. Категорія «людський капітал» в концепції людського розвитку / Н.В.Ушенко // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наукових праць. – 2007. - Вип. 2(69). – С. 138-142.
201. Ушенко Н.В. Концептуальні основи та принципи державного регулювання відтворення людського капіталу / Н.В.Ушенко // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2008. - Вип. 241: в 5т. – Т.І. – С. 22-35.
202. Ушенко Н.В. Лідерство як фактор забезпечення конкурентоспроможності людини у сфері підприємництва / Н.В.Ушенко // Стратегія соціально-економічного розвитку: держава, суспільство, особистість; за ред. І.К.Бондар. – К.: Видавничий дім “Корпорація”, 2005. – С.227-231.
203. Ушенко Н.В. Людський капітал: регуляторні механізми відтворення / Н.В.Ушенко. - Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2008. – 288с.
204. Ушенко Н.В. Методичні підходи до оцінки людського капіталу України / Н.В.Ушенко // Економіка: проблеми теорії та практики: збірник наукових праць. - 2006. - Випуск 221: в 3 т. – Т. ІІ. – С. 388-397.
205. Ушенко Н.В. Методологічні особливості моделей інвестування в розвиток людського капіталу / Н.В.Ушенко // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. праць. - 2008. – Вип. 7. – С. 65-70.
206. Ушенко Н.В. Можливості підвищення конкурентоспроможності національної економіки на засадах теорії людського капіталу / Н.В.Ушенко // Научные труды Донецкого национального технического университета. Серия: Экономическая. - 2007. - Выпуск 32 (126). - С.128-131.
207. Ушенко Н.В. Напрями відтворення людського капіталу та їх вплив на економічний розвиток країни / Н.В.Ушенко // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. праць. - 2008. – Вип. 9. – С. 151-157.
208. Ушенко Н.В. Напрями удосконалення державного регулювання відтворення людського капіталу України / Н.В.Ушенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – 2008. - Випуск 240: в 5 т. – Т. IV. – С.874-890.
209. Ушенко Н.В. Науковий потенціал країни у системі забезпечення розвитку людського капіталу / Н.В.Ушенко // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Освіта і наука в умовах глобальних викликів” (13-15 червня 2008р.). – Сімферополь: видавничий центр Кримського інституту бізнесу, 2008. – С.50-53.
210. Ушенко Н.В. Оцінка продуктивності використання людського капіталу України / Н.В.Ушенко // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Актуальные проблемы управления человеческими ресурсами и маркетинга в контексте стратегии развития Украины: сб. науч. тр. в 3 т. – Т.1 / НАН Украины. Ин-т экономики пром-ти; Редкол.: Амоша А.И. (отв. ред.) и др. – Донецк, 2007. – С.226-233.
211. Ушенко Н.В. Приватизаційні передумови трансформації трудового потенціалу в людський капітал / Н.В.Ушенко // Економіка та держава. – 2008. - №8.- С. 101-105.
212. Ушенко Н.В. Регулирование воспроизводства человеческого капитала в условиях глобализации / Н.В.Ушенко // Бизнес Информ. – 2007. - №5 (335). - Т.2. - С.79-81.
213. Ушенко Н.В. Роль людського капіталу у забезпеченні конкурентоспроможності національної економіки / Н.В.Ушенко // Тези доповідей науково-теоретичної конференції «Людський капітал України: стан, проблеми, перспективи відтворення» – К.: КНУБА, 2007. – С. 52-53.
214. Ушенко Н.В. Роль освіти у формуванні людського капіталу України / Н.В.Ушенко // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. - №2. – С.260-266.
215. Ушенко Н.В. Стан здоров’я як показник якості людського капіталу населення України / Н.В.Ушенко // Економіка і управління. – 2006. - №4. – С. 22-28.
216. Ушенко Н.В. Стимулююча функція заробітної плати у зростанні вартості людського капіталу / Н.В.Ушенко // Вісник НУВГП. – 2008. - №2. – С.264-271.
217. Ушенко Н.В. Тенденції відновлення людського капіталу в системі гуманістичних трансформацій / Н.В.Ушенко // Державні економічні механізми та важелі гуманізації суспільства; за ред. Бондар І.К. – К.: ВД «Корпорація», 2008. - С. 83-91.
218. Ушенко Н.В. Трудовий капітал в умовах інноваційної моделі розвитку економіки / Н.В.Ушенко // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие: Сб. науч. трудов в 3 т. – Т.1 / НАН Украины. Ин-т экономики промышленности; Редкол.: Амоша А.И. (отв. ред.) и др. – Донецк, 2006. – С.205-210.
219. Ушенко Н.В. Трудовий капітал як соціально-економічна категорія / Н.В.Ушенко // Соціально-економічні проблеми розвитку в умовах трансформаційного суспільства: Всеукраїнська науково-практична конференція. – Полтава: ПІЕМ „Світоч”, 2006. – С.107-109.
220. Ушенко Н.В. Удосконалення регуляторних важелів відтворення людського капіталу України / Н.В.Ушенко // Економіка та держава. – 2008. - №7. – С.53-56.
221. Ушенко Н.В. Умови та фактори підвищення продуктивності використання людського капіталу України / Н.В.Ушенко // Україна: аспекти праці. – 2008. - №5. – С.37-45.
222. Ушенко Н.В. Фактори впливу на параметри відтворення людського капіталу / Н.В.Ушенко // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. - 2008. – Вип. 8. – С. 117-124.
223. Ушенко Н.В. Чинники відтворення людського капіталу України / Н.В.Ушенко // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. – 2008. - №2(2). – С.193-197.
224. Ушенко Н.В. Якісні параметри людського капіталу України / Н.В.Ушенко // Державотворчі процеси і соціально-економічні моделі розвитку України на сучасному етапі: Зб. наукових статей: в 2-х т. - Т.1, ч.2. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2007. – С.267-272.
225. Федулова Л.І. Проблеми розвитку економіки знань в контексті вступу України до ЄС / Л.Федулова // Актуальні проблеми економіки. - 2005. - №4 (46). - С.104-117.
226. Фишер С. Экономика / С.Фишер, Р.Дорнбуш, К.Шмалензи. – М.: Дело, 1993. - 828с.
227. Фойгт Н.А. Тривалість життя в похилому віці: еволюція, сучасність, перспективи / Н.А.Фойгт. – К.: Інститут економіки України, 2002. - 299с.
228. Фридмен М. О свободе. / М. Фридмен, Ф. Хайек. – М.: Социум, 2003. – 182с.
229. Фромм Э. Психоанализ и этика / Э.Фромм. – М.: Республика, 1993. – 415с.
230. Холден П. Освіта повинна приносить користь / П.Холден // Економічні реформи сьогодні. – 1999. - №24. – С.9-13.
231. Чечетов М.В. Приватизація: теорія, методологія, практика / М.В.Чечетов. – К.: ІВЦ Держкомстату України, 2005. - 645с.
232. Чечетов М.В. Соціально-економічний аспект трансформації відносин власності в Україні / М.В.Чечетов, І.О. Жадан // Економіка України. - 2004. - №10. – С.4-16.
233. Чухно А.А. Інтелектуальний капітал: сутність, форми та закономірність розвитку / А.А. Чухно // Економіка України. – 2002. - №11. – С.48-54.
234. Шульга Н.А. Великое переселение народов: репатрианты, беженцы, трудовые эмигранты / Н.А.Шульга — К., 2002.- 700с.
235. Шумпетер Й.А. Капитализм, Социализм и демократия / Й.А.Шумпетер; [пер. с англ.]. – М.: Экономика, 1995. – 528с.
236. Acemoglu D. How Large are the Social Returns to Education: Evidence from Compulsory Schooling Laws / D. Acemoglu, J. Angrist. - NW7444, 1999. – 342p. - (NBER: Working Paper).
237. Becker G.S. Human Capital: A Theoretical and Empirical Analysis / G.S. Becker. — New York, 1964. – 138p.
238. Becker G.S. Human capital: A Theоretical and Emperical Analysis (With Special Reference to Education). / G.S. Becker. - Chicago, London: The Univercity of Chicago Press, 1993. – 390р.
239. Ben-Porath Y. Production of Human Capital and The Life Cycle of Earnings / Y. Ben-Porath // The Journal of Political Economy. – 1967. - August.- P.13-29.
240. Conley Т. Spillovers from Local Market Human Capital and the Spatial Distribution of Productivity in Malaysia / Т.Conley, K. Flier, G.Tsiang // Advances in Economic Analysis and Policy. – 2003. - N1.
241. Denison Edward F. Тhe Sources of Economic Growth in the United States and the Alternatives Before Us. / E.F. Denison. – New York: Committee for Economic Development, 1967. – 224p.
242. Edvinsson L. Intellectual Capital. Realizing Your Company’s True Value by Finding Its Hidden Brainpower. / L.Edvinsson, M.Malone - N.Y.: “Harper Business”, 1997. – 241p.
243. Fisher I. The Natural of Capital and Income. / I. Fisher. – London: Macmillan & Co, 1927. – 157p.
244. Gemmel N. Externalities to Higher Education. / N. Gemmel - Norwich, 1997. – 35p. – (Report to the National Committee of Inquiry into Higher Education, HMSO Copyright Unit, Si Clements House).
245. Government Finance Statistics [ yearbook]. - IMF , 2005. – 86p.
246. International Living. 2007 Quality of Life Index // http: www.il-ireland.com/il/qofl07/
247. Lukas R.E. On the mechanics of economic development / R.E. Lukas // Journal of monetary economics. – 1988. - №22(1). – Р.3-42.
248. Mill J. Princeples of Political Ekonomiy / J. Mill– L., 1920. – 235p.
249. Mincer J. Schooling, Experience and Earnings. / J. Mincer. - Cambridge, MA, 1974. – 212p. – (National Bureau of Economic Research).
250. Moretti E. Workers Education, Spillovers and Productivity: Evidence from Plant-Level Production Function / E. Moretti // American Economic-Review. - 2004. - № 94(3). – P.87-99.
251. Psacharopoulos G., Woodhall M. Education for Development. An analysis of investment choices. / G.Psacharopoulos, M. Woodhall. – N.Y., 1991. – 326p.
252. Rauch J. Productivity Gains from Geographic Concentration in Cities. / J.Rauch // Journal of Urban Economics. – 1993. - № 34. – P.36-51.
253. Rudd J. Empirical Evidence on Human Capital Spillovers. / J.Rudd. - Federal Reserve Board Finance and Economics 2000. – 46p. - (Discussion Paper 2000-46).
254. Shultz Т. Investment in Human Capital / Theodore W. Schulz. // The American Economic Review. – 1961. - №1(2). – P.1-17.
255. Spence A.M. Market signaling. / A.M. Spence. - Cambridge (Mass.), 1974. – 219p.
256. Technology and employment: joint hearings. – Wach. (D.C.), 1983. – 58p.
257. The Global Competitiveness Report / World Economic forum.—Geneva, 2005. – 43p.
258. Thurow L. Investment in Learning. / L. Thurow. - San Francisco, 1978. – 362p.
259. Thurow L. Zero sum solution: An economic and political agenda for the 80-s. / L. Thurow. - N.Y., 1986. – 147p.
Vol.3. – 2003. - P.45-51.
260. Walras L. Elements of Pure Economics: or the Theory of Social Wealth. / L.Walras. – London: George Allen & Unwin, 1954.- 164p.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
150
Скачать бесплатно 20553.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.