У нас уже
17884
рефератов, курсовых и дипломных работ
Сделать закладку на сайт
Главная
Сделать заказ
Готовые работы
Почему именно мы?
Ценовая политика
Как оплатить?
Подбор персонала
О нас
Творчество авторов
Быстрый переход к готовым работам
Контрольные
Рефераты
Отчеты
Курсовые
Дипломы
Диссертации
Мнение посетителей:
Понравилось
Не понравилось
Книга жалоб
и предложений
Название
Формування та використання трудового потенціалу регіону (на прикладі Хмельницької області)
Количество страниц
240
ВУЗ
Хмельницький національний університет
Год сдачи
2010
Бесплатно скачать
20560.doc
Содержание
ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………………………...…… 3
Розділ І. Теоретичні основи формування та використання
трудового потенціалу регіону…..…………..………………………….10
1.1. Трудовий потенціал у системі соціально-економічних категорій ..........10
1.2. Структура та фактори формування і розвитку трудового
потенціалу регіону.………………………………………….….…………25
1.3. Процеси формування та використання трудового потенціалу
регіону в контексті його соціально-економічного
та інноваційного розвитку.………………………..………………………43
Висновки до першого розділу…..….….………………………..….………………60
Розділ ІІ. Комплексна оцінка трудового потенціалу та аналіз його впливу
на соціально-економічний та інноваційний розвиток регіону .....…64
2.1. Комплексна соціально-економічна характеристика трудового
потенціалу Хмельницької області.......…..…………….......………….…………64
2.2. Оцінка впливу трудового потенціалу на соціально-економічний та
інноваційний розвиток Хмельницької області ........…….….………..…….…86
2.3. Аналіз тенденцій і суперечностей розвитку трудового потенціалу
регіону в контексті концепції людського розвитку…................….…….….103
Висновки до другого розділу..…………………………………….….……….……………123
Розділ ІІІ. Удосконалення управління формуванням та використанням трудового потенціалу регіону …..……..….……….……..….…...…..…….…126
3.1. Визначення пріоритетів регіонального управління формуванням та
використанням трудового потенціалу регіону.……....…...………………...126
3.2. Екологічні засади вдосконалення трудового потенціалу регіону....…...146
3.3. Інвестиційне забезпечення розвитку трудового потенціалу регіону.…160
Висновки до третього розділу.………………………………………….…………….……177
Висновки……………………............................……….………...………………………….…180
Додатки………………………………………………………………………………......………186
Список використаних джерел……………………………………………………………208
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Рівень та якість трудового потенціалу відіграють провідну роль у забезпеченні стабільності та конкурентоспроможності економіки України і є фундаментом прогресивного розвитку суспільства. Проблеми руйнування трудового потенціалу накопичуються та загострюються через низький рівень життя, безробіття, неадаптованість людей та виробництва до ефективного функціонування в ринкових умовах, поширеність невідповідності професійної освіти потребам економіки, погіршення стану здоров'я тощо.
У зв'язку з цим визначальними для майбутнього України є організація ефективного управління процесами формування та використання трудового потенціалу з метою забезпечення соціально-економічного та інноваційного розвитку її регіонів та створення сприятливих умов для людського розвитку.
Накопичення проблем, пов'язаних з формуванням, розвитком, збереженням та використанням трудового потенціалу, зумовило серйозне зацікавлення ними науковців та проведення досліджень, спрямованих на їх розв'язання. Наукові доробки вчених-економістів стосуються розкриття сутності трудового потенціалу, його основних характеристик та компонентів, шляхів їх якісного формування та ефективного використання в процесі трудової діяльності. Даній проблемі присвячені праці Богині Д. П., Долішнього М. І., Злупка С. М., Пирожкова С. І., Онікієнка В. В., Лібанової Е. М., Грішнової О. А., Петрової І. Л., Новікова В. М., Семикіної М. В., Лісогор Л. С., Шаульської Л. В. та ін. Питання ефективного використання трудового потенціалу активно досліджуються вченими країн СНД, серед яких: Абалкін Л.К., Колосова Р. П., Маслова І. С., Панкратов О. С., Сергєєва Г. П., Чижова Л. С. та ін.
Проте залишаються недостатньо дослідженими проблеми узгодження процесів формування якісних характеристик трудового потенціалу та їх ефективного використання на регіональному рівні з метою забезпечення економічного зростання на базі інноваційного розвитку, підвищення рівня життя населення регіонів і країни в цілому. Актуальність теми зумовлена також необхідністю дослідження сучасних тенденцій розвитку трудового потенціалу в контексті концепції людського розвитку, забезпечення екологічних засад вдосконалення трудового потенціалу.
Все це обумовило вибір теми дисертаційної роботи, яка виконана переважно на прикладі Хмельницької області і, водночас, визначає актуальність дослідження, його головну мету, наукову та прикладну значимість.
Зв'язок роботи з науковим програмами, планами, темами.
Дисертація є результатом досліджень, які проводились у відповідності до науково-дослідної теми Хмельницького національного університету “Дослідження впливу інституційних змін в економіці на функціонування регіонального ринку праці” (державний реєстраційний номер 0106U012158), в рамках якої дисертанткою особисто досліджено процеси формування та використання трудового потенціалу регіону як основи функціонування регіонального ринку праці, виявлено тенденції та суперечності розвитку трудового потенціалу в контексті концепції людського розвитку (державний обліковий номер звіту з НДР 0207U008749); а також науково-дослідної теми “Проблеми забезпечення збалансованого розвитку трудового потенціалу за умов структурної модернізації економіки” (державний реєстраційний номер 0107U010024), де автором особисто оцінено вплив якісних характеристик трудового потенціалу на соціально-економічний та інноваційний розвиток регіону, обґрунтовано необхідність забезпечення екологічних засад розвитку трудового потенціалу регіону.
Мета та завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретико-методичних засад формування та використання трудового потенціалу регіональної системи, комплексна оцінка його природи та впливу на соціально-економічний та інноваційний розвиток регіону і, на цій основі,- обґрунтування пріоритетів регіонального управління процесами формування та використання трудового потенціалу.
Відповідно до визначеної мети в роботі поставлено і послідовно вирішено такі завдання:
– поглибити теоретичні підходи до визначення суті трудового потенціалу та його місця в системі соціально-економічних категорій;
– удосконалити класифікацію факторів формування та розвитку трудового потенціалу;
– дати комплексну соціально-економічну характеристику трудового потенціалу регіону;
– виявити та проаналізувати тенденції і суперечності розвитку трудового потенціалу регіону в контексті концепції людського розвитку;
– здійснити оцінку впливу трудового потенціалу на соціально-економічний та інноваційний розвиток регіону;
– обґрунтувати пріоритети регіонального управління формуванням та використанням трудового потенціалу;
– обґрунтувати необхідність забезпечення екологічних засад вдосконалення трудового потенціалу;
– визначити роль соціальних інвестицій у забезпеченні розвитку трудового потенціалу регіону.
Об'єктом дослідження є процеси формування та використання трудового потенціалу регіональної системи.
Предметом дослідження є теоретико-методологічні та прикладні засади формування та використання трудового потенціалу регіону.
Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дослідження є філософські та загальнонаукові положення сучасної економічної теорії, наукові досягнення вітчизняних і зарубіжних вчених у сфері розвитку трудового потенціалу, чинна нормативно-правова база України.
Для вирішення поставлених завдань було використано методи системного аналізу, абстракції та аналогії – для поглиблення розуміння сутності трудового потенціалу та його значення в системі соціально-економічних категорій; економіко-статистичний метод – для аналізу стану трудового потенціалу, умов його відтворення та рівня використання; факторний аналіз – для оцінки впливу трудового потенціалу на соціально-економічний та інноваційний розвиток регіону; прогнозування – для визначення перспектив соціального, економічного та інноваційного розвитку залежно від стану якісних характеристик трудового потенціалу та рівня їх використання.
Процес розрахунків при факторному аналізі та прогнозі перспектив соціально-економічного та інноваційного розвитку здійснено шляхом використання пакета прикладних програм Мicrosoft Excel та Statistica 5.
Наукова новизна одержаних результатів. Найбільш суттєвими теоретичними та практичними результатами, які визначають наукову новизну дослідження, є:
вперше:
– введено у науковий обіг авторське визначення поняття "трудовий потенціал домогосподарства", під яким розуміється сукупність психофізіологічних, професійно-освітніх та особистісних, вроджених і набутих характеристик його членів, що можуть бути використані як в індивідуальній, так і суспільній праці з метою задоволення матеріальних та духовних потреб домогосподарства;
– розроблено та реалізовано методологію комплексного оцінювання трудового потенціалу регіону, яка інтегрує системний (рівневий і компонентний) та процесний підходи, що дозволяє виявити соціально-економічну специфіку, сучасні тенденції та цільові орієнтири розвитку трудового потенціалу регіону;
удосконалено:
– класифікацію основних факторів формування та використання трудового потенціалу, в основу якої, на відміну від інших, покладено критерій їх впливу на розвиток трудового потенціалу, утворення його найбільш значимих компонентів (стан здоров’я, моральність, мотивованість, компетентність, інноваційність);
– підхід до визначення рівневої структури трудового потенціалу, яка, на відміну від відомих, включає міжнаціональний трудовий потенціал (мегарівень), трудовий потенціал країни (макрорівень), регіону та галузі (мезорівень), організації, підприємства (мікрорівень), домогосподарства (номорівень), особистості (нанорівень);
– оцінку впливу трудового потенціалу на соціально-економічний та інноваційний розвиток регіону, яку здійснено на основі застосування економетричної моделі, що дозволяє визначити основні напрями його розвитку в умовах економічного піднесення;
– систему регіонального управління формуванням та використанням трудового потенціалу, пріоритетними напрямами якої визначено регіоналізацію професійної освіти, маркетингову діяльність на регіональному ринку праці, створення регіональних структур, орієнтованих на координацію та узгодження інтересів суб’єктів ринку праці, а також забезпечення екологічних засад відтворення трудового потенціалу;
набули подальшого розвитку:
– виявлення та оцінка домінантних тенденцій та загрозливих суперечностей розвитку трудового потенціалу регіону, серед яких: невідповідність освітнього рівня населення потребам економіки регіону, низький рівень професійної мобільності на відміну від високого рівня територіальної; стримання соціально-економічного та інноваційного розвитку регіону внаслідок недостатньої компетентності та мотивованості працівників; погіршення демографічних характеристик населення регіону;
– екологічний вимір трудового потенціалу, у межах якого виділено формування екологічного мислення, екологічної поведінки, відповідної культури виробництва та забезпечення екологічно чистих умов життєдіяльності населення регіону, що в єдності утворюють сприятливі передумови досягнення цілей людського розвитку;
– трактування структури соціальних інвестицій в розвиток трудового потенціалу, яка на відміну від інших, охоплює інвестиції в охорону здоров’я, освіту, виховання культурних та моральних цінностей, мотивацію праці, покращення соціально-економічних умов праці, охорону навколишнього середовища, соціальний захист населення та соціальні трансферти у розвиток підростаючого покоління, що сприяє забезпеченню сталого соціально-економічного розвитку регіону.
Практичне значення одержаних результатів. Одержані в процесі дослідження результати можуть бути використані при розробці програм стратегічного та поточного соціально-економічного розвитку як регіонів, так і країни в цілому, у практиці викладання економічних дисциплін у вищих навчальних закладах. Пропозиції дисертанта, викладені в роботі, підтверджуються впровадженням у практичну діяльність, що засвідчується довідками, наданими Головним управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (№15-17763/1 від 14.12.2006 р.), Хмельницьким обласним центром зайнятості (№13-06/1225 від 1.06.2007 р.), та Об’єднанням організацій роботодавців Хмельницької області (№69/03-07 від 05.03.2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертація є результатом самостійно виконаних досліджень автора, в яких викладено авторський підхід щодо визначення пріоритетів регіонального управління процесами формування та використання трудового потенціалу. Всі наукові результати, що виносяться на захист, одержані автором особисто.
Апробація результатів дисертації. Основні положення даного дослідження обговорювались на 8 науково-практичних конференціях, зокрема: Міжнародній науково-практичній конференції "Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти" (м. Полтава, 11–12 травня 2000 р.); ІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики" (м. Київ, 25–26 квітня 2005 р.); V Міжнародній науково-практичній конференції "Мотивація інноваційно-інвестиційної діяльності підприємств та ринку праці в контексті інтеграції України до ЄС" (м. Хмельницький, 18–21 травня 2005 р.); Міжнародній науково-практичній конференції "Ефективність сучасного менеджменту та управління персоналом організації" (м. Харків, 3 лютого 2006 р.); Міжнародній науково-практичній конференції "Управління людськими ресурсами: держава, регіон, підприємство" (м. Донецьк, 26–28 квітня 2006 р.); ІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми і механізми відтворення ресурсного потенціалу України в контексті євроінтеграції" (м. Рівне, 19–20 жовтня 2006 р.); ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики“ (м. Київ, 17–18 травня 2007 р.), Міжнародній науково-практичній конференції “Конкурентоспроможність людського потенціалу за умов розвитку міжнародних інтеграційних процесів.” (м. Хмельницький, 24–26 жовтня 2007 року).
Публікації. Основні теоретико-методологічні положення і практичні результати дисертаційного дослідження викладені у 10 опублікованих працях загальним обсягом 4,0 друк. арк., в т.ч. 7 статей у наукових фахових виданнях.
Список литературы
ВИСНОВКИ
У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення та викладено авторський підхід до розв'язання проблем, пов'язаних з процесами формування та використання трудового потенціалу регіону, здійснено оцінку впливу трудового потенціалу на соціально-економічний та інноваційний розвиток регіону та обґрунтовано пріоритети регіонального управління формуванням та використанням трудового потенціалу регіону. Результати проведеного дослідження дають змогу зробити такі висновки:
1. Якісні характеристики трудового потенціалу є вагомим фактором соціально-економічного та інноваційного розвитку держави, прогресивного поступу суспільства, що вимагає удосконалення систем формування та ефективного використання їх у сфері праці. Оскільки забезпечення умов, які впливають на розвиток людини як працівника і як особистості, здійснюється у межах конкретного регіону, особливого значення набуває забезпечення розвитку трудового потенціалу регіональної системи.
2. Трудовий потенціал характеризується складною рівневою та компонентною структурою. Рівнева структура трудового потенціалу включає в себе різні рівні управління: мегарівень (міжнаціональний трудовий потенціал), макрорівень (трудовий потенціал країни), мезорівень (трудовий потенціал регіону галузі), мікрорівень (трудовий потенціал підприємства), номорівень (трудовий потенціал домогосподарства) та нанорівень (трудовий потенціал особистості). До компонентної структури трудового потенціалу автор відносить такі компоненти, як стан фізичного та психічного здоров'я, розумові здібності, мотивованість, освітньо-професійний рівень, трудова мобільність, компетентність, здатність до саморозвитку, інноваційність, моральність, комунікативність, які згруповані в три основних блоки: психофізіологічний, професійно-кваліфікаційний та особистісний. Дослідження рівневої та компонентної структури трудового потенціалу дозволило виявити напрями відтворювальних процесів в регіоні.
3. Важливе значення має виділення трудового потенціалу домогосподарства, оскільки трудовий потенціал зароджується і накопичується, перш за все, на рівні домогосподарства (“номорівні”). Утвердження в суспільстві позитивного іміджу освіченості з метою постійного поповнення й оновлення знань, умінь, навичок протягом усього життя людини значною мірою залежить саме від ціннісних установок, матеріального благополуччя та мотиваційних орієнтирів сім’ї, що вимагає створення найсприятливіших умов для їх формування.
4. З метою забезпечення оптимальних режимів розвитку трудового потенціалу та сприятливих умов його відтворення регіон необхідно розглядати як відтворювальний комплекс. Функціонування регіонального відтворювального комплексу повинно ґрунтуватись на суспільному відтворенні, відтворенні населення та відтворенні природного середовища як основи життєзабезпечення людини та формування якісного трудового потенціалу.
5. Теоретичною основою вивчення процесів формування та використання трудового потенціалу регіону є поєднання системного підходу (рівневого і компонентного) та процесного підхіду, в межах якого трудовий потенціал досліджується за стадіями формування, розподілу, обміну і використання у світлі концепції людського розвитку, що дозволить забезпечити комплексне оцінювання трудового потенціалу регіону та виявити специфіку його розвитку.
6. Процес формування трудового потенціалу відбувається в умовах незадовільної якості життя населення, що негативно впливає на відтворення якісних характеристик трудового потенціалу, формуючи його якісну та кількісну неоднорідність.
7. Трудовий потенціал має свою специфіку на рівні кожного регіону, яка обумовлюється низкою демографічних, соціально-економічних, особистісно-психологічних, етно-культурних, екологічних та інших факторів, виявлення яких дозволило одержати комплексну соціально-економічну характеристику трудового потенціалу, визначити його основні риси та вплив на розвиток регіону.
8. В результаті комплексної дії чинників відтворення трудового потенціалу регіону формуються його характерні риси. Основними рисами трудового потенціалу Хмельницької області є: незадовільний стан здоров'я населення, недостатній рівень компетентності працівників, низький рівень інноваційності, перевищення рівня територіальної мобільності працівників над професійною, низька мотивованість працівників до удосконалення накопиченого трудового потенціалу та його ефективної реалізації в трудовому процесі.
9. Трудовому потенціалу Хмельниччини притаманні суперечливі тенденції розвитку. Фаза формування трудового потенціалу Хмельниччини характеризується такими тенденціями: погіршенням медико-демографічних характеристик населення, збереженням міграційного відтоку населення в інші регіони України, а також за кордон, дистанціюванням сфери освіти від сфери праці, зниженням рівня життя населення. У фазі використання виявлені такі тенденції: нестача кваліфікованих робітничих кадрів, неефективність використання праці спеціалістів із значним освітнім, інтелектуальним потенціалом, збереження безробіття, особливо молодіжного, погіршення якості трудового потенціалу області через поглинання його сферою торгівлі (речовими ринками), що супроводжується зниженням набутих професійних якостей, моральним старінням знань, занепадом моральних цінностей. Виявлення тенденцій формування та використання трудового потенціалу регіону дає можливість визначити пріоритетні напрями збереження та накопичення якісного трудового потенціалу.
10. Оцінка впливу якісних характеристик трудового потенціалу на соціально-економічній та інноваційній розвиток регіону, яку було проведено за допомогою економетричних факторних моделей, показала, що соціальний розвиток Хмельницької області значною мірою визначається такою компонентою трудового потенціалу, як освітньо-професійний рівень, який впливає на формування чисельності зайнятого економічною діяльністю населення, а, відтак, на зростання його добробуту; вагомим чинником економічного розвитку, одним з основних показників якого є обсяги валової доданої вартості, виробленої в області, є мотивованість носіїв трудового потенціалу; на інноваційний розвиток області суттєвим чином впливає рівень використання інтелектуальної складової трудового потенціалу, яка залежить від чисельності кандидатів та докторів наук, зайнятих науково-технічною діяльністю, та кількості підприємств та організацій, котрі виконують науково-технічні роботи.
11. Побудова системи ефективного управління процесами формування та використання трудового потенціалу в рамках регіонального відтворювального комплексу має бути спрямована на забезпечення сприятливих умов життєдіяльності населення, регіоналізацію процесів формування та використання трудового потенціалу, що включає регіоналізацію професійної освіти, маркетингову діяльність у сфері пропозиції та попиту робочої сили на регіональному рівні, досягнення узгодженості інтересів всіх рівнів управління: мезорівень (регіон), мікрорівень (підприємство), номорівень (домогосподарство) та нанорівень (індивід). Це дозволить мінімізувати існуючий дисбаланс у формуванні та використанні трудового потенціалу та забезпечить оптимальні умови його функціонування та розвитку.
12. Оскільки процеси соціально-економічних перетворень відбуваються в екстремальних екологічних умовах, які негативно відображаються на процесах формування та використання трудового потенціалу регіону, необхідно забезпечити "екологізацію" розвитку трудового потенціалу регіону паралельно у всіх сферах життєдіяльності людей: економічній, соціальній, духовній, що в єдності створить сприятливі умови людського розвитку.
13. Забезпечення високої якості трудового потенціалу регіону потребує відповідної інвестиційної підтримки, котра сприятиме формуванню таких якісних показників людських ресурсів, як здоров'я, професіоналізм, освіченість, компетентність, відданість, мотивованість та ін. Пріоритетними напрямами соціальних інвестицій в розвиток трудового потенціалу Хмельницької області є: покращення охорони здоров’я населення; удосконалення освітньо-професійної структури трудового потенціалу для збалансування попиту на пропозиції робочої сили на регіональному ринку праці; розвиток підростаючого покоління; активізація інноваційної діяльності в регіоні; забезпечення ефективної зайнятості населення (створення нових робочих місць, збереження та реконструкція існуючих, розвиток малого підприємництва, самозайнятості населення тощо); розвиток мотиваційних механізмів; духовний розвиток населення, зростання моральності, культури, поваги та любові до праці; покращення охорони навколишнього середовища.
14. Вкладення соціальних інвестицій у формування якісного трудового потенціалу та ефективне його використання є запорукою сталого соціально-економічного розвитку як регіону, так і країни в цілому, що передбачає зростання конкурентоспроможності економіки, її соціальну орієнтованість, зростання рівня життя населення, формування добробуту суспільства та стимулювання людського розвитку.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1 Аведян Л.Й. Управління людськими ресурсами на підприємстві: автореферат дис. на здобуття н аук. ступеня канд. екон. наук: 08.06.02 / Л.Й. Аведян; Харківський держ. екон. ун-т. – Харків, 2000. – 19 с.
2 Абу–Салим Таир. Человеческий капитал как фактор повышения эффективности / Абу–Салим Таир // Бизнес–Информ. – 1999. – №9–10. – С. 96–99.
3 Адлер Ю.П. Мотивация в системе качеств / Ю.П. Адлер // Стандарты и качество. – 1999. – №5. – С. 78–80
4 Антохова И.М. Підвищення ефективності використання трудового потенціалу (регіональний аспект) / И.М. Антохова . – Львів, 1999. – 165 с.
5 Баб'як Г.П. Трудовий потенціал регіону: особливості формування і використання в умовах переходу до ринкової економіки: (на матеріалах Тернопільської області) / Г.П. Баб'як. – Тернопіль, 1996. – 85 с.
6 Бажан І. Вдосконалення державного організаційно–економічного механізму регулювання трудового потенціалу населення України / І. Бажан // Україна: аспекти праці. – 2005. – №5. – С. 13–17.
7 Близнюк В. Людський капітал України як фактор економічного зростання / В. Близнюк, Г. Власенко // Україна: аспекти праці. – 2003. – №6. – С. 20–25.
8 Богиня Д.П. Основи економіки праці: навч. посібник / Д.П. Богиня, О.А. Грішнова. – 2–ге вид. – К.: Знання–Прес, 2001. – 313 с.
9 Василенко В.С. Управління трудовим потенціалом: навчальний посібник / В.С. Василенко, А.М. Гриненко, Грішнова О.А. – К.: КНЕУ, 2005. 403с.
10 Васьковська К.В. Збільшення інвестицій в людський капітал – необхідна умова економічного зростання / К.В. Васьковська // Теорія і практика розвитку корпоративного сектора економіки України в контексті цілей тисячоліття та світової глобалізації: зб. доп. та тез міжнар. екон. форуму. – К.: Корпорація, 2004. – 430с.
11 Воронько О. Державна кадрова політика України: її реформування та принципи / О. Воронько // Вісник Української акад. держ. управління при Президентові України. – 1999. – №4. – С. 60–68.
12 Врублевский В.К. Развитой социализм: труд и НТР: очерки теории труда / В.К. Врублевский. – М.: Политиздат, 1984. – 450с.
13 Генкин Б.М. Экономика и социология труда: учеб. для вузов / Б.М. Генкин. – 2–е изд. – М.: НОРМА – ИНФРА, 1999. – 412 с.
14 Грабовецький Б.Є. Економічне прогнозування і планування / Б.Є. Грабовецький – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 188с.
15 Грейсон Дж. К. (мл.). Американский менеджмент на пороге XXI века / Дж. К. Грейсон (мл.), К. О'Деп; пер. с англ. – М.: Экономика, 1991. –С.177 196.
16 Григорович С.В. Концептуальні підходи до визначення та впровадження гідної праці / С.В. Григорович // Социально–экономические аспекты промышленной политики. Социально–трудовые отношения в современных экономических условиях: сб. науч. тр. / НАН Украины, Ин–т экономики пром.; редкол.: А.И. Амоша (отв. ред.) [и др.]. – Донецк, 2003. – Т1. – С. 372–376.
17 Грішнова О.А. Якість робочої сили – запорука конкурентоспроможності підприємства / О.А. Грішнова // Механізм регулювання економіки. – 2001. – № 1–2. – С.145–150.
18 Грішнова О. Економічна природа і значення категорії людський капітал / О. Грішнова, Л. Тертична // Україна: аспекти праці. – 2003. – № 7. – С.33–38.
19 Грішнова О.А. Економіка праці та соціально–трудові відносини: підручник / О. А. Грішнова. – К.: Знання, 2004. – 536с.
20 Грішнова О.А. Соціальний розвиток як чинник економічного зростання / О.А. Грішнова // Социально–экономические аспекты промышленной политики. Социальная политика и человеческое развитие: сб. науч. тр. / НАН Украины, Ин–т экономики пром.; редкол.: А.И. Амоша (отв. ред.) [и др.] – Донецк, 2003. – Т2. – С.224–228.
21 Грішнова О.А. Людський капітал: формування в системі освіти і професійної підготовки / О.А. Грішнова. – К.: Знання, КОО, 2001. – 254с.
22 Гудсков А.К. Системне регулювання якості трудового потенціалу в регіоні / А. К. Гудсков // Вісник Технологічного університету Поділля. – 1999. – №5, ч.2. – С. 140–142.
23 Данилишин Б. Формування нової парадигми підготовки кадрів у контексті інтеграції України в світову економічну систему/ Б. Данилишин, В. Куценко // Україна: аспекти праці. – 2004. – №4. – С. 14–18.
24 Дворецька Г.В. Соціологія праці: навч. посібник / Г.В. Дворецька. – К.: КНЕУ, 2001. – 224 с.
25 Демографічна криза в Україні: причини та наслідки / за ред. С. Пирожкова. – К.: Ін–т демографії та соц. досліджень НАН України; Держкомстат України, 2003. – 231 с.
26 Демографический энциклопедический словарь / под ред. Д.Н. Валентея. – М.: Сов. энциклоп., 1985. – 608 с.
27 Державна соціальна політика і рівень життя населення в Україні. Економічні есе. – К.: Ін–т реформ, 2002. – Вип. 1 (12). – С. 15–18.
28 Джаин И.О. Оценка трудового потенциала: монография / И.О. Джаин. – Сумы: Университетская книга, 2002. – 250 с.
29 Долішній М.І. Трудовий потенціал і зайнятість: теоретичні основи та регіональні особливості / М. І. Долішній, С.М. Злупко, С.І. Бандур // НАН України, Інститут регіональних досліджень. – Ужгород: Карпати, 1997. – 422 с.
30 Долішній М.І. Трудовий потенціал, зайнятість і ринок праці: Теорія і практика / М.І. Долішній, С.М. Злупко, Г.С. Злупко. –Львів: Видавництво "Наук.–дослід. та редакційно–видавничий відділ Львівського ін-ту внутр. справ при нац. акад. внутрішніх справ України", 1997. – 340 с.
31 Донець Л. Людський фактор – основа ефективного функціонування ринку праці / Л. Донець // Україна: аспекти праці. – 1999. – №2. – С. 12–15.
32 Дорогов Н.И. Управление хозяйством в условиях многообразия форм собственности: региональный аспект / Н.И. Дорогов. – Иваново: Иван. гос. ун–т, 1997. – С. 201.
33 Дорогов Н.И. Региональная экономика в системе рыночных отношений (методологические аспекты управления) / Н.И. Дорогов // Теория и практика управления. – 1997. – №4. – С. 66–70.
34 Доронина М. Факторы эффективного использования человеческих ресурсов предприятия / М. Доронина, А. Григоренко, Л. Аведян // Бизнес ИНФОРМ. – 1999. – №9–10. – С. 91–95.
35 Дребот О.І. Питання демографічної політики в умовах соціально–економічних трансформацій / О. І. Дребот // Соціально–економічні дослідження в перехідний період. Основи формування регіональної соціально–економічної політики: (щорічник наукових праць). – Львів: Ін-т регіональних досліджень НАН України, 1999. – Вип. 8. – С. 317–327.
36 Экономика труда и социально–трудовые отношения / под ред. Г.Г. Меликьяна, Р.П. Колосовой. –М.: Изд–во МГУ; Изд–во ЧеРо, 1996. – 623 с.
37 Економічна енциклопедія: / ред. кол.: С.В. Мочерний (відп. ред.) [та ін.]: в 3 томах. – К.: Академія, 2000. – Т.2. – 375 с.
38 Заблоцький Б.Ф. Населення України і трудовий потенціал / Б.Ф. Заблоцький. – Економіка України. – Львів, 1997. – С. 154–184.
39 Завадський Й. Фактори мотивації персоналу в менеджменті / Й. Завадський, Л. Червінська // Економіка України, 1995 – №9. – С. 53–59.
40 Завіновська Г.Т. Економіка праці: навч. посібник / Г.Т. Завіновська. – К.: КНЕУ, 2000. – 120 с.
41 Законодавство України про соціальний захист населення. – К.: КНТ, 2002. – 116 с.
42 Закон України. Про зайнятість населення №1058 – IV // Відомості Верховної Ради. – 1991. – №14. – С. 170.
43 Закон України. Про оплату праці №108/95 – ВР від 24.03.95 // Урядовий кур'єр. – 1995. – №72–73. – С. 10–11.
44 Закон України. Про місцеве самоврядування в Україні №280/97 від 21.05.97// – http://www.rada.gov.ua.
45 Закон України. Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку №1602–ІІІ від 23.03.2000 р.// http://www.rada.gov.ua.
46 Златопольський О. Ф. Дослідження складових елементів відтворення робочої сили в Україні / О. Ф. Златопольський // Вісник Технологічного університету Поділля. – 1998. – №6. – С. 91– 94.
47 Злупко С.М. Екологічні аспекти організації праці / С. М. Злупко // Управління трудовими ресурсами: проблеми і перспективи розвитку: збірн. доп. міжнар. наук.–практ. конф. – Хмельницький, ТУП, 1997. – Т.2. – С. 288 –570.
48 Злупко С.М. Людський потенціал, зайнятість і соціальний захист населення в Україні: навч. посібник / С.М. Злупко, М.М. Мартиняк. – Львів: Львівський нац. ун–т. ім. І.Франка. 2001. – 192 с.
49 Жиляєв І.Б. Інвестицій в людський капітал України / І.Б. Жиляєв // Проблеми науки. – 2001. – №6. – С. 17–23.
50 Ільїч Л.М. Трудовий потенціал України та ефективність його використання: дис. канд. екон. наук: 08.09.01 / Л. М. Ільїч. – К., 2006. – 214 с.
51 Ільїч Л.М. Основні проблеми формування і відтворення трудового потенціалу в контексті сучасного демографічного розвитку України / Л.М. Ільїч // Теорія і практика розвитку корпоративного сектора економіки України в контексті цілей тисячоліття та світової глобалізації. – К.: Корпорація, 2004. – 204 с.
52 Кален Л. Профессиональная переориентация / Л. Кален // Персонал, 1998. – №2. –С. 66–68.
53 Калина А.В. Организация и оплата труда в условиях рынка (аспект эффективности): учеб. пособие / А. В. Калина. – 3–е изд. перераб. и доп. – К.: МАУП, 2001. – 312 с.
54 Качество трудового потенциала (социально–экономический аспект) / под ред. М.И. Долишнего. – К.: Наук. думка, 1986. – 228с.
55 Касаев А.Г. Трудовой потенциал и занятость в условиях интенсификации / А. Г. Касаев. – М.: Наука, 1990. – 125 с.
56 Коваленко В.М. Організація та фінансові аспекти використання трудового потенціалу робочої сили / В. М. Коваленко // Фінанси України. – 2001. – №9. – С. 43–48.
57 Колосова Р.П. Трудовой потенциал промышленности / Р.П. Колосова. –М.: Изд–во Московского ун–та, 1987. – 162 с.
58 Колот А.М. Мотивація, стимуляція й оцінка персоналу: навчальний посібник / А. М. Колот. –К.: КНЕУ, 1998. – 224 с.
59 Колот А.М. Зарубіжний досвід матеріального стимулювання персоналу / А. М. Колот // Україна: аспекти праці. – 1998. – №1. – С. 16–21.
60 Конституція України: прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996р. – К.: Преса України, 1997. – 80 с.
61 Костів В.Я. Трудовий потенціал і передумови його ефективної зайнятості в перехідний період / В. Я. Костів. – Львів, 1996. – 175 с.
62 Кравець І.М. Створення робочих місць як фактор ефективної політики зайнятості в регіоні / І.М. Кравець // Социально–экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие: сб. науч. трудов / НАН Украины, Ин–т экономики пром.; редкол.: А. И. Амоша (отв. ред.) [и др.]. – Донецк, 2006. – Т.2. – 372 с.
63 Кравець І.М. Мотиваційні аспекти в системі управління формуванням та використанням трудового потенціалу організації / І.М. Кравець // Ефективність сучасного менеджменту та управління персоналом організації: зб. наук. праць. – Харків: ХІБМ, 2006. – С. 182–187.
64 Кравець І.М. Управління формуванням та використанням трудового потенціалу регіону як основа розвитку соціально–трудових відносин / І. М. Кравець // Вісник Хмельницького національного університету. – 2005. – №3. – С. 125–129.
65 Кравець І.М. Менеджмент організації в умовах економічної перебудови / І. М. Кравець // Регіональні перспективи. – 2000. –№2–3 (9–10). – С. 148–150.
66 Кравченко І.С. Трудозберігаюча функція зайнятості: монографія / І.С. Кравченко. – К.: Ін Юре, 1998. – 360 с.
67 Крисаченко В.С. Екологічна культура: теорія і практика: навч. посібник / В.С. Крисаченко; Міжнародний фонд "Відродження" – К.: Заповіт, 1996. – 349с.
68 Курило І. Людський вимір інноваційного розвитку / І. Курило // Україна: аспекти праці. – 2005. – №6. – С. 47–51.
69 Левченко О.М. Підвищення якості трудового потенціалу регіону: (за матеріалами Кіровоградського адмін.–екон. району України) / О.М. Левченко. – Кіровоград, 1998. – 27 с.
70 Левченко О.М. Управління якістю трудового потенціалу регіону: монографія / О.М. Левченко. – Кіровоград: КОД, 2002. – 136 с.
71 Лаптев А.П. Здоровье – фундамент успехов / А.П. Лаптев // Управление персоналом. – 1997. – №10. – С. 88–90.
72 Лібанова Е. Людина на ринку праці / Е. Лібанова // Урядовий кур'єр. – 2004. – 20 квітня.
73 Лібанова Е. Подолання бідності: погляд науковця / Е. Лібанова // Україна: аспекти праці. – 2003. – №7. – С. 29–35.
74 Либанова Э. Трудовой потенциал: проблемы статистической оценки / Э. Либанова, Е. Палий // Вестник статистики. – 1990. – №3. – С. 10–15.
75 Лібанова Е. М. Ринок праці в економічній системі: навчальний посібник / Е. М. Лібанова, Д. П. Мельничук. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – 260 с.
76 Людський розвиток в Україні: 2003 рік: щорічна науково–аналітична доповідь / за ред. Е.М. Лібанової. – К.: Ін–т демографії та соціальних досліджень НАН України; Держкомстат України, 2004. – 290 с.
77 Людський розвиток в Україні: 2004 рік: щорічна науково–аналітична доповідь / за ред. Е.М. Лібанової. – К.: Ін–т демографії та соціальних досліджень НАН України; Держкомстат України, 2004. – 266 с.
78 Макконел К.Р. Экономика принципы, проблемы и политика / К.Р. Макконел, С.Л. Брю, перевод с англ. 2–го издания. – М.: Республика, 1992. – Т.2. – 455 с.
79 Маркс К. Сочинения. – В 24 т. Т. 23 / К. Маркс, Ф. Энгельс. – М.: Политиздат. – 498 с.
80 Маслова И.С. Трудовой потенциал советского общества: Вопросы теории и методологии исследования / И.С. Маслова. – М., 1998. – 128 с.
81 Мартынова Т. Статистика домашних хозяйств – основная информационная база для исследования уровня жизни населения / Т. Мартынова, Г. Пузанов // Вопросы статистики. – 1998. – №1. – С. 21–25.
82 Матвієнко А.С. Економічна оцінка трудового потенціалу / А.С. Матвієнко // Економіка і держава. – 2005. – №6. – С. 68–71.
83 Мацкуляк И.Д. Стратегия занятости: предотвращение безработицы (политико–экономический аспект) / И.Д. Мацкуляк. – М.: Экономика, 1990. – 207 с.
84 Мескон М. Основы менеджмента / М. Мескон, М. Альберт, Ф. Хедоури; пер. с англ. – М.: Дело, 1992. – 566 с.
85 Міжгалузева обласна комплексна програма “Здоров'я нації 2002–2011”: рішення. 22 сесії Хмельницької обласної Ради від 23 березня 2002 р. – Хмельницький. – 51 с.
86 Мікловда В. Соціально–трудові відносини в умовах ринкових трансформаційних процесів / В. Мікловда, Р. Личига // Регіональна економіка. – 1998. – №2. – С. 13–27.
87 Михайлова Н.В. Качество труда – следствие духовности и качества образования / Н.В. Михайлова // Стандарты и качество. – 1999. – №5. –С. 24-26.
88 Мірко Н.В. Трудовий потенціал України / Н. В. Мірко // Управління трудовими ресурсами: проблеми і перспективи розвитку: зб. доп. міжнар. наук.–практ. конфер. – Хмельницький: ТУП, 1997. – Ч.2 – С. 288–570.
89 Михайлова Н.В. Качество труда – следствие духовности и качества образования / Н.В. Михайлова // Стандарты и качество, 1999. – №8. – С. 36–38.
90 Мишин А. В основе согласие и сотрудничество / А. Мишин // Человеческие ресурсы. – 1999. – №1. – С. 15–17.
91 Моніторинг соціальних процесів в Україні / за ред. І.К. Бондар, Г.В. Ярошенко, В.І. Науменко, Н.І. Соколенко. – К.: Знання, 1999. – 314 с.
92 Назарук М.М. Основи екології та соціоекології: навч. посібник / М.М. Назарук. – 2 ге вид., доповнене. – Львів: Афіша, 2000. – 256 с.
93 Національна доктрина розвитку освіти: затв. Указом Президента України від 17 квітня 2002 р. № 347 // – http://www.rada.gov.ua.
94 Національна комплексна програма Збереження і розвиток трудового потенціалу України на 2004–2015 рр.: (Проект). // http://www.ufoz.ukrmed.info.
95 Населення України, 2003 рік: (демографічний щорічник) / відпов. за вип. Л.Н. Стельмах. – К.: 2004. – 364 с.
96 Новіков В. М. Тенденції і перспективи зростання заробітної плати в контексті євроінтеграції України / В. М. Новіков // Профспілки України. –2005. – № 5. – С. 14–21.
97 Новікова О. Напрями вдосконалення державного та регіонального управління та розвитку трудового потенціалу України / О. Новікова // Україна: аспекти праці. – 2005. – №2. – С. 3–13.
98 Одегов Ю.Г. Управление персоналом / Ю.Г. Одегов, П.В. Журавлёв. – М.: Финстатинформ, 1997. – 878 с.
99 Оникиенко В.В. Трудовой потенциал УССР, програмно–целевое управление / В.В. Оникиенко, Э.М. Либанова // Весник АН УССР. – 1986. – №1. – С. 34–46.
100 Осовська Г.В. Управління трудовими ресурсами: навч. посібник / Г.В. Осовська, О.В. Крушельницька. – К.: Кондор, 2003. – 224 с.
101 Оникиенко В.В. Методологические вопросы воспроизводства трудового потенциала / В.В. Оникиенко // Трудовой потенциал регионов Украинской ССР. – К.: СОПС УССР АН УССР, 1982. – С. 3–19.
Стоимость доставки работы, в гривнах:
(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
150
Скачать бесплатно
20560.doc
Найти готовую работу
ЗАКАЗАТЬ
Обратная
связь:
Связаться
Вход для партнеров
Регистрация
Восстановить доступ
Материал для курсовых и дипломных работ
11.10.24
Сучасний документальний театр: новий тип сценічної репрезентації
11.10.24
Вербатім–наративи в контексті сучасної «Нової драми» і документального театру
11.10.24
«Нова драма» в умовах відновлення документалізму в театральній постдраматичній культурі нестабільного типу
Архив материала для курсовых и дипломных работ
Ссылки:
Счетчики:
© 2006-2024. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.