У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название НЕСИРОВИННИЙ ЕКСПОРТ УКРАЇНИ І ЙОГО МАКРОЕКОНОМІЧНЕ СТИМУЛЮВАННЯ
Количество страниц 254
ВУЗ Львівська комерційна академія
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20669.doc 
Содержание ЗМІСТ
Вступ 4
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ПОЛІТИКИ СТИМУЛЮВАННЯ НЕСИРОВИННОГО ЕКСПОРТУ
12
1.1. Інструментальний характер несировинного експорту в системі пріоритетів сталого економічного зростання
12
1.2. Теоретичні моделі стимулювання несировинного експорту 35
1.3. Компаративний аналіз інструментів збільшення несировинного експорту
49
Висновки до розділу 64
РОЗДІЛ 2. МАКРОЕКОНОМІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ФОРМУВАННЯ НЕСИРОВИННОГО ЕКСПОРТУ
67
2.1. Аналіз політики стимулювання несировинного експорту в Україні 67
2.2. Чинники та фактори політики несировинного експорту 83
2.3. Аналітичне моделювання засобів стимулювання несировинного експорту
97
Висновки до розділу 122
РОЗДІЛ 3. НАПРЯМИ РОЗВИТКУ НЕСИРОВИННОГО ЕКСПОРТУ ТА МЕХАНІЗМИ ЙОГО МАКРОЕКОНОМІЧНОГО СТИМУЛЮВАННЯ
125
3.1. Стратегічні напрями стимулювання несировинного експорту 125
3.2. Географічна диверсифікація зовнішньої торгівлі як чинник стимулювання несировинного експорту
142
3.3. Напрями вдосконалення структури експорту на регіональному рівні
162
Висновки до розділу 179
ВИСНОВКИ 183
ДОДАТКИ 187
СПИСОК ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ 254

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ
ВВП – валовий внутрішній продукт
ЕКА – експортні кредитні агентства (англ. EСA – export credit agencies)
ЄБРР – Європейський банк реконструкції та розвитку
ЄС – Європейський Союз
МВФ – Міжнародний валютний фонд
МСП – малі та середні підприємства
НБУ – Національний банк України
НДДКР – науково-дослідні та дослідно-конструкторські розробки
ОЕСР – Організація економічного співробітництва і розвитку (англ. OECD – Organization for Economic Cooperation and Development)
ПДВ – податок на додану вартість
ПІІ – прямі іноземні інвестиції
РОК – реальний обмінний курс
СЕЗ/ВЕЗ – спеціальні економічні зони / вільні економічні зони
СНД – Союз незалежних держав
США – Сполучені Штати Америки
ТНК – транснаціональна корпорація
ТПП – торговельна промислова палата
ТПР – території пріоритетного розвитку
ЦСЄ – країни Центральної та Східної Європи
2SLS – метод двокрокових найменших квадратів (англ. two-stage least squares)
SVEC – структурна векторна авторегресія з коригуванням помилки (англ. structural vector error correction)
TVP – оцінювання з гнучкими коефіцієнтами (англ. time-varying coefficients)
VAR – векторна авторегресія (англ. vector autoregression)
VEC – векторна авторегресія з коригуванням помилки (англ. vector error-correction)

ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Домінуючою тенденцією реалізації зовнішньоторговельних стратегій розвину¬тих країн світу упродовж останніх тридцяти років є нарощення в їхній експортній структурі несировинної частки з високим ступенем доданої вартості, що забезпечує їм стійкі конкурентні позиції на світових ринках. Така ситуація стимулює держави до розроблення та впровадження інноваційних стратегій з метою виробництва високотех¬ноло¬гіч¬ної продукції та зростання її експорту, що дає можливість адекватно реагувати на зовнішньоекономічні шоки в умовах різкого підвищення конкуренції на світових ринках, особливо під час глобального спаду попиту.
Стратегія еко¬номічного і соціального роз¬витку України 2004─2015 рр. “Шляхом європейської інтег¬рації” чітко дек¬ла¬рує курс на формування інвести-ційно-інноваційної моделі, проте на сьогодні про¬довжує зберігатися архаїчна структура експорту, що відбиває пе¬ре¬важно си¬ро¬винний характер виробництва. Попри значне зростання обсягів екс¬по¬р¬ту про¬тя¬гом 2004-2007 рр., яке сягнуло рівня 50 %, частка сировини або про¬дукції з ни¬зь¬ким ступенем обробки продов¬жує займати левову частку (понад дві третини) у загальній його структурі. Голов¬ни¬ми перешкодами для збі¬ль¬шення частки несировинного екс¬по¬рту традиційно вважають технічну від¬с¬талість ви¬ро¬б¬ництва, застарілі енергоємні технології, нена-ле¬жну маркетингову під¬тримку про¬сування вітчизняних товарів на світові ринки, відкриту і прихо¬ва¬ну моно¬по¬лі¬зацію української економіки. Водночас існують ва-го¬мі підстави по¬в’я¬зувати тривале переважання сировинного компо¬не¬нту в українсько¬му експорті зокрема, та незадовільну реалізацію інвести¬цій¬но¬-інно¬ва-ційної моделі загалом, з помилками у макроекономічній політиці (зани¬же¬ння обмінного курсу, надмірний дефіцит бюджету, експансійна монетарна політика).
Теоретико-методологічні засади розвитку несировинного сектору та поліпшення структури виробництва глибоко досліджено у працях зарубіжних вчених, як М.Агосін, М.Алам, Б.Баласса, О.Гаврилишин, Д.Грінавай, С.Колінг¬тон, В.Мускателлі, Ф.Новак-Лехман, М.Ноланд, П.Хансон, а останнім часом активно адаптуються для вітчизняних умов В.Александровою, О.Алимовим, Л.Антонюк, Ю.Бажалом, Ю.Василенком, З.Варналієм, С.Давиденком, М.Долішнім, Б.Квасню-ком, Є.Корнієнко, Д.Лук’яненком, Ю.Макогоном, М.Ме¬ла¬медом, А.Мокієм, А.Ру-баном, Є.Савєльєвим, О.Сльозко, А.Сухоруко¬вим, Т.Циганковою, В.Чужи¬ковим, Т.Шинкаренком, О.Шнипком. Прикладні ас¬пе¬к¬ти збільшення несировин¬ного експорту досліджували Ю.Вюрц, Т.Ґріз, С.Джанков, І.Кастеллі, П.Кле¬нов, Х.Креспо, В.Нод, Дж.Рідель, В.Тайлер, Д.Хаммелс, Б.Хокман, Л.Чао-Вей, а для українських умов відповідну тематику аналізували Т.Вахненко, А.Галь¬чин¬сь¬кий, В.Геєць, А.Поручник, М.Пота¬по¬в, Л.Федулова, А.Філіпенко, В.Шевчук та інші.
Попри значні напрацювання у дослідженні принципових питань актуального стану експортного сектору та шляхів його трансформації в напрямі розширення несировинного компоненту, залишається нерозв’язаним для конкретних умов української економіки ряд принципових проблем: формування макроеко¬но¬міч¬но¬го середовища, яке сприятиме структурним змінам на користь несировинного сектору; реалізація структурних заходів щодо підтримки інвестиційно-інно-ваційного вектора економічного розвитку; необхідність географіч¬ної диверси¬фіка-ції зовнішньотор¬говельних потоків та умов нарощення регіо¬наль¬ної конку¬рен¬то-спро¬можності несировинного експорту, що вимагає нових теоре¬тико-методоло¬гіч-них підходів до вивчення проблеми та обґрунтування практичних рекомендацій.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана в рамках науково-дослідної теми “Рівновага платіжного балансу під час реалізації моделі інноваційно-інвестиційного розвитку” (державний реєстра¬цій¬ний номер 0108U00444) Львівської комерційної академії, де автором підготовлено розділ “Стимулювання несировинного експорту”. Крім цього автор брала участь у виконанні наукового проекту “Стратегія соціально-економічного розвит¬ку України” (державний реєстраційний номер 0107U002509) Національного інституту стратегічних досліджень, у якій розроблено рекомендації щодо засобів стимулювання технологічного експорту в Україні.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертації є наукове обґрунтування системи макроекономічних важелів та інструментів стимулювання несировинного експорту України за умов структурної трансформації національної економіки та посилення глобальної конкуренції.
Виходячи з мети дослідження, у роботі поставлено такі конкретні завдання:
- проаналізувати теоретичні засади макроекономічного стиму¬лю¬ва¬ння несировинного експорту;
- визначити основні передумови формування та чинники збереження сировинної орієнтації національної економіки;
- критично оцінити світовий досвід нарощування несировинного експорту;
- дослідити функціональні зв’язки несировинного сектору та основних макроекономічних показників;
- провести аналіз впливу структурних змін у зовнішній торгівлі України на економічне зростання;
- обґрунтувати механізми макроекономічного стимулювання несировинного експорту в Україні;
- розробити методику статистичного дослідження економічних процесів у несировинному секторі;
- запропонувати пріоритетні напрями збільшення несировинного експорту в економіці України.
Об’єктом дослідження є закономірності розвитку зовнішньоторговельної сфери України.
Предметом дослідження є умови, чинники та механізми макроекономічного стимулювання українського несировинного експорту.
Методи дослідження. Методологічною та теоретичною базою дослідження є праці вітчизняних і зарубіжних вчених з питань політики стимулювання експорту та інвестиційно-інноваційної стратегії економічного розвитку. Для реалізації поставле¬них завдань у роботі застосовано методи аналізу і синтезу (для обґрун¬ту-вання впливу макроекономічної політики на структуру експорту: п. 1.1, 2.1); системного уза¬галь¬нення (для визначення основних функціональних зв’язків несировинного експорту: п. 1.1, 1.2, 2.2); порівняльного аналізу (для визначення параметрів форму¬вання експортоорієнтованої політики різних економічних систем: п. 1.3); трендовий, регресійний та ко¬реляційний ста¬тис¬тичний аналізи довго- та короткострокових залежностей (метод двокрокових найменших квадратів – 2SLS, фільтр Кальмана і векторна авторегресія – VAR: п. 2.3, 3.2); статистичний та графічний методи (під час оброблення та узагальнення статистичних даних: п.1.1 – 3.3).
Інформаційною базою дослідження є законодавчі та нормативні акти, мате-ріали Державного комітету статистики України, Національного банку України, Світового банку, Між¬народного валютного фонду, Всесвітнього економічного форуму, Орга¬нізації економічного співробіт¬ництва та розвитку, результати наукових розробок Національного інституту стратегічних досліджень, інфор-маційні матеріали низки міжнародних асоціацій та рейтингових агентств.
Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна дисертації полягає у тому, що на основі комплексного аналізу теоретичних підходів до опти-мізації структури національного експорту розроблено підходи до формування макроеко¬но¬міч¬ного середовища, необхідного для зростання виробництва у високотехнологічних галузях економіки, та обґрунтовано пріоритетні напрями реалізації політики стиму¬лювання несировинного експорту в Україні. Основні наукові положення, які вино¬сяться на захист, полягають у наступному:
вперше:
- розроблено структурно-секторальну модель експорту, за допомогою якої виок¬ремлено та запропоновано надати пріоритетного значення неси¬ро¬вин¬ному сек-тору економіки як бази для зростання конку¬ренто¬спро¬можного експорту та доведено його стимулюючий вплив на економічне зростання на основі структур¬ної перебудови національної економіки на користь високо¬технологічного сектору економіки, де створюється продукція з високою часткою доданої вартості;
- запропоновано авторський підхід до оцінювання залежності структури українського експорту від ендогенних (обмінний курс національної валюти, сальдо державного бюджету, пропозиція грошової маси, облікова ставка НБУ, індекс споживчих цін) та екзогенних (ВВП країн – торговельних партнерів, прямі іноземні інвестиції (ПІІ), світові ціни на метал, технологічний імпорт) чинників, що дало змогу виявити характер їхнього впливу на несировинний експорт (негативний вплив девальвації; позитивний – техно¬логічного імпорту, фіскальної дисципліни, збільше¬ння ПІІ, зниження облікової ставки та інфляції, обмеження темпів зростання пропо¬зиції грошової маси);
- здійснено порівняння впливу регіональної диверсифікації торговельних по-токів на структуру експорту та доведено, що торгівля з країнами – членами ЄС є каталізатором підвищення якості та стандартів виробництва продукції, на противагу ринкам країн СНД, для яких превалюючими є цінові фактори конку-ренто¬спро¬можності;
удосконалено:
- теоретичні підходи до формування ефективної політики обмінного кур¬су на¬ціональної валюти як дієвого чинника структурних змін в економіці Украї¬ни, а саме, доведено доцільність проведення поміркованої ревальвації гривні до рівно-важ¬ного значення, оскільки це слугує антиінфляційним інструментом, сприяє зрос-танню інвестиційного імпорту та обмежує доходи експортерів сировини, що зао-хочує пере¬розподіл ресурсів у несировинний сектор; одно¬час¬но показано деструк-тивність впливу зани¬же¬но¬го обмінного курсу, що спри¬чи¬няє прискорення інф¬ляції, відплив капіталу, зростання рівня долари¬за¬ції та сти¬му¬лювання експорту сировини;
- методичні засади обґрунтування інструментів підтримки несировинного експорту за допомогою агломераційної моделі Мартіна, зокрема сформульовано умови ефективного функціонуван¬ня вільних економічних зон (ВЕЗ) (забезпечення необхідної інфраструктури для інноваційної діяльності та зниження витрат на впровадження інновацій, яке дозволяє нейтралізувати агломераційний ефект та досягти вищих темпів економічного зростання);
- теоретичну інтерпретацію механізмів виникнення пастки “регіональної деп-ресивності”, яка є наслідком трудової еміграції, підвищення вартості робочої сили, що зумовлює зменшення інвестиційної привабливості регіону та наступне по-силення стимулів для міграції; запропоновано превентивні заходи, котрі перед¬ба-чають залучення інвестицій у технологічні галузі та створення нових високооп¬ла-чуваних робочих місць, насамперед для кваліфікованої робочої сили (техно¬ло¬гіч-ний експорт визначено індикатором ефективності регіональної економічної системи);
отримали подальший розвиток:
- класифікація структури експорту за критеріями ступеня обробки і техно¬ло-гіч¬ності продукції, а також частки створеної доданої вартості, що передбачає його поділ на сировинний (ме¬та¬лопродукція, сировина) та неси¬ро¬винний (низько-технологічний, техно¬ло¬гіч¬ний та високотехнологічний) і, зокрема, позиціонує метало¬про¬дукцію як сировину. На цій основі проведено типологізацію компо-нентів моделі “залежної” еко¬но¬міки у структурі сукупної пропозиції, яка містить сировинні та несиро¬ви¬нні галузі;
- обґрунтування підходів до стимулювання несировинного експорту на основі сис¬тематизації теоретичних моделей зовнішньоекономічної рівноваги та теорій ви¬рів¬нювання платіжного балансу, зокрема макроекономічного підходу (ціновий, мо¬не¬тарний та абсорбційний), теорій універсалізму, структуралізму та секуляризму, де виокремлено компоненти, що стосуються саме несиро¬вин¬но¬го сектору економіки, та сформульовано рекомендації щодо застосування їх в економічній політиці України;
- систематизація чинників покращення структури експорту, які поля¬гають у корекції макроекономічної політики (обмінний курс гривні, фіскальні та монетарні інструменти), застосуванні інституційних заходів (залучення потужних технологіч-них інвесторів, реалізація програм інноваційного регіонального розвитку, ефективна концентрація експортного технологічного потенціалу в регіонах, створення інститу¬ційних засад підтримки несировинного експорту).
Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що вони можуть слугувати науковою основою для розроблення загальнодержавної програ-ми стимулювання несировинного експорту в межах стратегії економічного зрос¬та-ння України. Одер¬жані автором результати використано під час розробки аналі-тич¬них матеріалів Ре¬гіо¬нальним філіалом Національного інституту страте¬гічних дос¬лід¬жень у м. Льво¬ві (довідка № 2/249-69 від 15.10.2007 р.), підготовки аналі-тичної записки Національного інституту стратегічних дослід¬жень до Секре¬таріату Президента України (довідка № 293/455 від 12.06.2008 р.) та під час формування рекомендацій для низки міжнародних конференцій. Основні теоре¬тичні поло¬же¬н¬ня та висновки дисертації використовуються у навчальному процесі кафедри між¬на-род¬них еконо¬мічних від¬но¬син Львівської комерційної академії під час викла¬да¬н¬ня дисциплін “Міжнародні еконо¬мічні відносини”, “Світові фінанси” та “Гро¬шо¬во-кредитна політика у відкритій економіці” (довідка № 82/22 від 19.05.2008 р.).
Особистий внесок здобувача. Наукові дослідження, розробки та висновки, викладені у роботі, одержані автором особисто. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, у дисертаційному дослідженні використані лише ті ідеї та положення, які є результатом особистої роботи здобувача.
Апробація результатів дослідження. Теоретичні положення, висновки і практичні рекомендації дисертації доповідалися та обговорювалися на 15-ти між-народних та всеукраїнських науково-практичних конференціях: ХІ Міжна¬род¬ному науково-практичному семінарі “Проблеми розвитку зовніш¬ньо¬економіч¬них зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект” (м. До¬нецьк, 25-28 січня 2006 р.); громадському слуханні “Стратегія підвищення конку-рентоспроможності регіону” (м. Львів, 20 березня 2006 р.); ХV Між¬народній нау-ково-практичній конференції “Стратегічний розвиток регіону – економічне зрос-тання та інтеграція” (м. Чернівці, 11-12 травня 2006 р.); ІІ кон¬ференції моло¬дих вчених журналу “Міжнародна економічна політика” (м. Київ, 18 травня 2006 р.); ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Євро¬пейські інтеграційні про-цеси і транскордонне співробітництво” (м. Луцьк, 19 травня 2006 р.); регіо¬наль-ному семінарі підвищення якості викладання Інституту відкритого суспільст¬ва (HESP) „Соціально-економічні наслід¬ки корупції, порушення авторських прав та ухиляння від сплати податків у країнах СНД: міждис¬цип¬лі¬нар¬ний підхід у дос¬лід-женнях та викладанні” (м. Одеса, 24 липня – 4 серпня 2006 р.; 22 липня – 3 серпня 2007 р.; 28 липня – 8 серпня 2008 р.); Міжнародній науково-практичній конференції “Проблеми та перспективи співробітництва між країнами Південно-Східної Європи в рамках Чорноморського економічного співробіт¬ницт¬ва та ГУАМ” (26-28 вересня, 2006 р.); круглому столі “Фінансові ресурси геоеконо¬міч-ного розвитку” (м. Київ, 26 квітня 2007); ІІ Між¬на¬род¬ній науково-практичній конференції “Інтег¬рація України в європейський та світовий фінан¬со¬вий простір”, (м. Львів, 31 трав¬ня – 1 червня 2007 р.), ІV Між¬на¬родній науково-практичній конференції “Пробле¬ми розвитку прикордонних територій та їх участі в інтег-раційних процесах” (м. Луцьк, 11-12 жовтня 2007 р.); ХV міжнародній науково-практичній конфе¬рен¬ції “Економіка України в системі глобального поділу праці” (м. Київ, 15-16 лис¬то¬пада 2007 р.); Міжнародній конференції “Сус¬піль¬но-еконо-мічна єдність та модер¬нізація транскордонних регіонів” (Республіка Польща, м. Жешув, 21-23 листопада 2007 р.); Міжнародному науково-практичному семінарі “Проблеми конкуренто¬спро¬мож¬ності економіки в умовах євроінтеграції: регіо-нальні аспекти” (м. Запо¬ріжжя, 23-24 травня 2008 р.).
Публікації. Основні положення та результати дисертаційного дослідження опубліковано автором самостійно та у співавторстві у 16 наукових працях (загальним обсягом 10,18 д.а.), у тому числі 9 статей у наукових фахових виданнях, 3 з них у співавторстві, та 7 публікаціях у інших виданнях та збірниках матеріалів і тез доповідей міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференцій. Загальний обсяг опублікованих матеріалів, що належить особисто дисертантові, становить 7,44 д.а.
Список литературы ВИСНОВКИ
У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо обґрунтування комплексу макроеко¬но¬мічних, організаційних заходів та інституційного забезпечення стимулювання несировинного експорту. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:
1. Формування ефективної структури експорту з переважанням високо-техно¬логічної продукції, яку визначають сучасні тенденції попиту на світових ринках, є важливим джерелом забезпечення сталого економічного зростання. У світовій прак¬тиці існує чималий досвід використання заходів стимулювання несировинного екс¬порту. Найбільш обґрунтованою є макроекономічна політика, що включає зміцнен¬ня грошової одиниці, фіскальну дисципліну, обмежену пропозицію грошової маси. Реалії низькоінфляційного середовища визначають прийнятні показники про¬центної ставки і сприяють структурним змінам на користь несировинного сектору. Відпо¬від¬но до теоретичних підходів вирів-нювання платіжного балансу, практичні рекомен¬дації для зростання несиро-винного експорту передбачають: обмеження абсорбції, зміцнення грошової одиниці, рестрикційну фіскальну політику, зменшен¬ня залеж¬ності від споживчого імпорту та інноваційно-орієнтовану промислову політику.
2. Доцільними, як показує досвід країн Південно-Східної Азії, є наступні заходи стимулювання несировинного експорту України: підтримання цінової і грошової ста¬біль¬ності, стримування інфляції, формування структурних пріоритетів для залучення ПІІ, створення зон пріоритетного розвитку з орієнтацією на експорт технологічної продукції, преференційне його кредитування та податкове заохочен¬ня, сприяння підвищенню заробітної плати та її диференціації залежно від кваліфікації працівника, створення сучасної інфраструктури. З досвіду країн ЦСЄ, ефективними є інвестування у фундаментальні та прикладні наукові дослідження, державна підтримка регіонального інноваційного розвитку, підтримка інноваційної діяльності малого та середнього бізнесу.
3. Сировинна та низькотехнологічна структура українського експорту створює низку загроз та небезпек, серед яких висока залежність від світової кон’юнктури, низька додана вартість, що знижує купівельну спроможність внутрішнього ринку, невисока конкурентоспроможність. Вітчизняні проблеми спричиняються як заниже¬ним обмінним курсом гривні, так і низкою нецінових факторів, таких як незначна державна підтримка експорту, утруднений доступ до світової інфраструк¬тури міжнародного маркетингу, невідповідність вітчизняної продукції міжнародним стандартам. Тому цілком доречно пов’язати перспективу подальшого збільшення несировинного експорту України із відповідним коригуванням макроекономічної політики та покращенням маркетингової роботи на зовнішніх ринках.
4. Для забезпечення зростання несировинного експорту, як показує емпірич¬ний аналіз, необхідно відмовитись від підтримки заниженого курсу гривні. Помірко¬ва¬на ревальвація гривні, яку підтримано профіцитом бюджету (або принаймні зба¬лан¬сованим бюджетом), дозволить переорієнтувати інвестиції на високотехнологіч¬ні галузі та стане перешкодою прогресуючій деградації науково-технологічної сфери. Отри¬ма¬ні дисертантом результати переконливо свідчать, що інноваційна модель є несу¬міс¬ною як з девальвацією гривні, так і послабленням фіс¬кальної дис¬цип¬ліни. Згідно з емпіричними оцінками, сприятливими для збільшення технологіч¬ного експорту є зрос¬тання технологічного імпорту, збільшення ПІІ, зниження процентної ставки та інфляції, обмеження темпів зрос¬тання пропозиції грошової маси. Таким чином перео¬рієнтація на виробництво та експорт несировинної продук¬ції вирішальною мірою за¬ле¬жить від підтримання цінової та грошової стабільності (з урахуванням доціль¬ності поміркованого зміцнення грошової одиниці) засобами рестрикційної фіскальної і монетарної політики.
5. Практичні пропозиції щодо збільшення несировинного експорту вба-чають¬ся у наступному: а) кероване зміцнення грошової одиниці; б) дотримання профіциту бюд¬жету та ефективної фіскальної політики; в) зниження процентної ставки за допо¬мо¬гою антиінфляційної монетарної політики; г) залучення ПІІ у пріоритетні техно¬логічні галузі; д) зменшення неінвестиційного імпорту фіскальни¬ми інструментами; ж) обмеження протекціонізму сировинних галузей; з) географіч¬на переорієнтація експор¬ту на країни Східної Європи, що передбачає підвищення вимог до продукції і кон¬куренції за якісними, а не ціновими показ-никами та к) розроблення стратегії розвитку регіональної конкурентоспромож-ності.
6. Модель технологічного розвитку територіальної одиниці повинна перед¬ба¬чати: а) створення державними силами необхідної інфраструк¬тури, що дозволяє за¬лучати інвесторів, які мають потенціал і досвід інноваційної діяльності; б) подальше зниження витрат на впровадження інновацій, що дає змогу нейтралізувати агломера¬ційний ефект та досягти вищого темпу економічного зростання; в) вста¬новлення мінімального “порогу” експорту технологічної продукції з території ВЕЗ (не менше 80 %). В сучасних умовах оптимальною є орієнтація на ринки країн ЦСЄ, що ство¬рює можливості для поступового переходу від сиро¬ви¬н¬ної спеціалізації до зростання технологічного експорту. Експортна орієнтація на рин¬ки Росії та країн СНД забезпе¬чує стабільний попит на продукцію з низьким техно¬ло¬гічним рівнем, а відповідно – послаблює мотивацію для модернізації національних вироб¬ничих потужностей.
7. Окрім створення сприятливих внутрішніх умов для збільшення несиро-винного експорту, необхідною є комплексна підтримка експортерів, яка пови¬нна включати: а) аналіз по¬лі¬тико¬-економічного сере¬до¬вища, норма¬тивно¬-пра¬вової бази промислових кра¬їн; б) консультативні послуги; в) креди¬тування та страхування екс¬портних операцій; г) маркетингову, фінансову підтримку; д) покращення іміджу країни для більш успішного просування товарів на світовий ринок тощо. Основою несировинного експортного сектору економіки мають стати малі та середні підприємства, які зорієнтовані на інноваційне виробництво.
8. Залучення потужних технологічних інвесторів з числа відомих ТНК дозво¬лить розірвати хибне коло пастки “регіональної депресивності” завдяки створенню високо¬опла¬чуваних робочих місць, а відповідно – зростання попиту на кваліфіко¬вану робочу силу та стимулювання економічного зростання. Важливим заходом є надання спеціального статусу інвестиціям у пріоритетні технологічні галузі. Саме такі заходи дозволять повною мірою реалізувати регіональні особливості та пере¬ва¬ги, якими стосовно західних областей, зокрема Львівської, є близькість до кордонів ЄС, історичні традиції співробітництва та сприятлива кон’юнктура ринку праці.



СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Алимов О. Промисловий потенціал України: напрями ефективного роз-витку / О. Алимов, В. Ємченко // Економічний часопис ХХІ. – 2003. – № 6. – С. 28–32.
2. Андрійчук В.Г. Актуальні проблеми вдосконалення механізму регулювання зовнішньої торгівлі України / В.Г. Андрійчук // Політика і час. – 2001. – № 6. – С.16-24.
3. Антонюк Л.Л. Інновації: теорія, механізм розробки та комерціалізації / Л.Л. Антонюк, А.М. Поручник, В.С. Савчук – К.: КНЕУ, 2003. – 393 с.
4. Антонюк Л.Л. Міжнародна конкурентоспроможність країн: теорія та механізм реалізації / Л. Л. Антонюк. – К.: КНЕУ, 2004, – 273 с.
5. Бажал Ю.М. Інвестиційні ресурси та пріоритетні напрями Інно¬ва¬цій¬ного розвитку / Ю.М. Бажал, І.В. Одотюк // Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку / За ред. акад. НАН України В.М.Гейця. – К.: Ін–т екон. прогнозув. Фенікс, 2003. – С. 684–694.
6. Байрака В.М. Механізми управління експортом інвестиційної продукції в Україні / В.М. Байрака // Маркетинг в Україні. – 2002. – № 2. – С. 45–47.
7. Басовский Л.Е. Мировая экономика: Курс лекцій / Л.Е. Басовский. – М.: Инфра–М, 2004. – 208 с.
8. Баттарай К.Р. Мультисекторна та мультидомогосподарська податкова модель загальної рівноваги / К.Р. Баттарай // Проблеми і перспективи управ¬лі¬н¬ня в економіці. – 2004. – №3 – С. 147–157.
9. Бен¬дерсь¬кий Ю. Реалії світогосподарських процесів: місце в них України / Ю. Бен¬дерсь¬кий // Економіка України. – 2000. – № 1. – С. 70–75.
10. Береславська О. Ревальвація, девальвація чи лібералізація? / О. Берес-лавська // Вісник НБУ. – 2001. –№ 9. – С. 40–43.
11. Береславська О. Тенденції валютного ринку України у 2004 році / О. Берес¬лавська // Вісник НБУ. – 2005. – № 2. – С. 18–22.
12. Білорус О.Г. Глобальні трансформації і стратегії розвитку. Монографія / О.Г. Білорус, Д.Г. Лук’яненко. – К.: Віпол, 1998. – 416 с.
13. Біляцький С. Об’єктивні передумови зміни економічної парадигми розвитку України / С. Біляцький, А. Добровольська // Економічний часопис ХХІ. – 2005. – № 10–11. – C. 26–28.
14. Благун І. Інвестиції в експортно–імпортних операціях / І. Благун, Т.Гна-тюк // Економіст. – 2001. – № 11. – С. 65–67.
15. Бодров В.Г. Основи конкурентоспроможності економіки України / В.Г.Бодров // Фінанси України. – 2007. – № 9. – С. 67-74.
16. Борейко В. Про забезпечення прискореного розвитку економіки Украї¬ни / В. Борейко // Економіка України – 2005. – № 4. – C. 20–24.
17. Бутко М. Інноваційні імперативи регіонального розвитку в Україні / М.Бутко // Економіст – 2006. – № 7. – C. 26–29.
18. Бутко М. Передумови трансформації та механізми регулювання регіо-нальних економік / М. Бутко // Економіка і прогнозування. – 2004. – № 2. – C. 9-20.
19. Ван Сюе Цзюнь Формування експортоорієнтованої моделі розвитку економіки: досвід Китаю / Ван Сюе Цзюнь // Економіка і прогнозування. – 2001. – № 3. – С. 97–110.
20. Варналій З. С. Тіньова економіка: сутність, особливості та шляхи легалізації / З. С. Варналій, А. Я. Гончарук, Я. А. Жаліло. – К.: НІСД, 2006. – 576 с.
21. Василенко Ю. Наслідки девальвації для ефективності експорту / Ю.Василенко // Вісник НБУ. – 2001. – №2. – С. 10–15.
22. Ватаманюк З.І. Економічна теорія: макро- і мікроекономіка: Навчальний посібник / З.І. Ватаманюк, С.М. Панчишин, С.К. Реверчук. – Львів: “Альтернативи”, 2005. – 608 с.
23. Вахненко Т. Нееквівалентність зовнішньої торгівлі – фундаментальна проблема економічного розвитку країн, що розвиваються / Т. Вахненко // Економіка України. – 2005. – № 2. – С. 65–73.
24. Вахненко Т. Роль науково–технічної і промислової політики держави у формуванні нової моделі національної конкурентоспроможності / Т. Вахненко // Економіка і прогнозування. – 2006. – № 1. – C. 42–60.
25. Вахненко Т. Товарний експорт України у системі світогосподарських зв'язків / Т. Вахненко // Економіка України. – 2006. – № 6. –C. 73 – 84.
26. Вахненко Т. Фінансові ризики ревальвації номінального обмінного курсу / Т. Вахненко // Вісник НБУ. – 2005. – № 5. – C. 19–22.
27. Вірван Л. Проблеми і перспективи у міжнародній торгівлі / Л. Вірван // Фінанси України. – 2003. – № 5. – С. 78–88.
28. Войнаренко М. Економічна конкурентоспроможність та інвестиційна привабливість України / М. Войнаренко, О. Фурманюк // Економіст. – 2006. – № 12. – C. 25–28.
29. Волинський Г. Про конкурентні переваги в умовах глобалізації / Г. Во-линський // Економіка України – 2006. – № 12. – C. 4–11.
30. Воротін В. Вплив держави на світогосподарські зв’язки в умовах глобальних ринкових трансформацій / В. Воротін // Статистика України. – 2002. – № 4. – С. 27–33.
31. Гаврилишин О. Економічні перетворення в Україні в західній науковій літературі: загальний огляд / О. Гаврилишин // Міжнародна економічна політи¬ка. – 2005. – № 5. – C. 3–48.
32. Галан Н.І. Системи державної підтримки малого та середнього бізнесу в розвитутих країнах: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. еконон. наук: спец. 08.05.01 “Світове господарство і міжнародні економічні відносини” / Н.І. Галан – Київ, 2006. – 18 с.
33. Гальчинський А. Становлення інвестиційної моделі економічного зростання України / А. Гальчинський, С. Льовочкін // Економіка України – 2004. – № 6. – C. 4–11.
34. Геєць В.М. Від екзогенно залежної до ендогенно орієнтованої стратегії розвитку економіки / В.М. Геєць, М.І. Скрипніченко // Економіка і прогнозування – 2003. – № 1. – C. 34–46.
35. Геєць В.М. Інновативно–інноваційний шлях розвитку – модерні¬за¬ційний проект розвитку української економіки і суспільства початку ХХІ століття / В.М. Геєць // Банківська справа – 2003. – № 4. – C. 3–31.
36. Геєць В.М. Інноваційні перспективи України / В.М. Геєць, В.П. Семиноженко В.П. – Харків: Константа, 2006. – 272 с.
37. Геєць В.М. Політика економічного зростання на основі розширення внутрішнього споживання // Фінанси України. – 2007. – № 9. – С. 14-66.
38. Генералова Ю.В. Методологія дослідження тенденцій економічного зростання / Ю.В. Генералова // Актуальні проблеми економіки – 2006. – № 1(55). – C. 3–10.
39. Геск’єр А. Загальний огляд макроекономічної ситуації в Україні / А. Геск’єр // Вісник НБУ. – 2001. – № 4. – С. 5–6.
40. Гільфасон Т. Природні ресурси та економічне зростання: який зв’язок? / Т. Гільфасон // Сприяння сталому економічному зростанню в Україні / Ш. Фон Крамон–Таубадель та І. Акімова (ред.). – К.: “Альфа–Принт”, 2001. – C. 53–71.
41. Гончар В. Моделювання інфляції в Україні / В. Гончар // Вісник НБУ. – 1998. – № 2. – С. 52–56.
42. Гончарук А.Г. Ревальвація гривні – її вплив на економіку / А.Г. Гон¬ча-рук, О.Л. Жолудь // Фінанси України. – 2006. – № 2. – C. 145–148.
43. Гордей О. Суспільний добробут в умовах інтеграційних процесів / О.Гордей // Фінанси України. – 2004. – № 5. – C. 38–43.
44. Гоувеа Р. Перешкоди, з якими стикаються іноземні інвестори в Бразилії: ризиковий аналіз / Р. Гоувеа // Проблеми і перспективи управління в економіці. – 2004. – №4. – С. 33–40.
45. Гриневич О. Інвестиційна складова економічного зростання / О. Гри¬не-вич, Я. Жаліло // Стра¬тегії розвитку України: теорія і практика / О. Власюк (ред.). ─ К.: НІІСД, 2002. ─ С. 422─460.
46. Гриньов Б.В. Проблеми формування інноваційної системи в Україні / Б.В. Гриньов, П.Т. Губенко, В.А. Гусєв // Економіка і прогнозування – 2004. – № 3. – C.
47. Грущинська Н. Управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємств України в умовах становлення процесів митного регулювання з країнами Центрально–Східної Європи / Н. Грущинська // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – № 7(49). – C. 101–108.
48. Грязнова А.Г. Макроэкономика теория и российская практика / А.Г.Гряз¬нова – М., Квант, 2005. – 243 с.
49. Давиденко С.В. Вплив розширення внутрішнього ринку на економічне зростання України / С.В. Давиденко // Стратегічні пріоритети. – 2006. – № 1. – С. 93–101.
50. Дем’янченко А. Анализ внешнеэкономической деятельности Украины в 1998–2003 годах: от спада к экономическому росту / А. Дем’янченко // Економіст. – 2004. – № 9. – С. 42–45.
51. Демірд’ян З.С. Стабілізація соціальних коливань в Аргентині: прагматична парадигма стабільного прогресу / З.С. Демірд’ян // Проблеми і перспективи управління в економіці. – 2004. – №2. – С. 46–52.
52. Денисюк В.А. Інноваційна активність національної економіки: вдосконалення методології, показники промислових підприємств, державна підтримка / В.А. Денисюк // Економіст – 2005. – № 8. – C. 45–49.
53. Десдоіц А. Неокласична конвергенція проти технологічного підйому: внесок у досягнення консенсусу / А. Десдоіц // Проблеми і перспективи управління в економіці. – 2004. – № 3. – С. 15–28.
54. Димед В.В. Перспективи інтеграції бізнесу України до світової торговельної системи в умовах політики подвійних стандартів СОТ // Зовнішня торгівля: право т економіка. – 2007. – № 5(34). С. 27-32.
55. Джордаан Й.С. Який внесок роблять інвестування в людський капітал у розвиток фізичного капіталу? / Й.С. Джордаан, Дж.Н. Блінгнаут // Проблеми і перспективи управління в економіці. – 2005. – № 2. – С. 36–42.
56. Долішній М. Підприємництво в соціальній сфері як передумова формування експортоорієнтованої економічної політики / В. Куценко // Економіка України. – 2006. – № 6. – C. 10–18.
57. Дробязко А. Укотре про цінову й курсову стабільність гривні / А. Дро-бязко // Дзеркало тижня – 2005. – № 35(563).
58. Економічна оцінка державних пріоритетів технологічного розвитку. Колективна монографія/ [Ю.М. Бажал, В.П. Александрова, М.С. Данько та ін.]; відп. ред. Ю.М. Бажал. – Київ, Інститут економічного прогнозування НАН України. – 2002.
59. Економічні проблеми ХХІ століття: міжнародний та український виміри / [за ред. С.І. Юрія, Є.В. Савельєва]. – К.: Знання, 2007. – 595 с.
60. Євдокимова Ю. Мале та середнє підприємництво в експорто¬орієн¬то¬ва-ній стратегії розвитку України / Ю. Євдокимова // Міжнародна економічна політика. – 2007. – № 4. – С. 48–68.
61. Єрохін С. Технологічні уклади, динаміка цивілізаційних структур та економічна перспектива / С. Єрохін // Економічний часопис ХХІ. – 2006. – № 1-2. – C. 9-11.
62. Жаліло Я. Пріоритети економічної політики держави / Я. Жаліло // Стратегії розвитку Ук¬раїни: теорія і практика / Власюк О. С. (ред.). – 2002. – К.: НІСД. – С. 355–400.
63. Жаліло Я. Проблеми забезпечення економічного зростання в Україні / Я. Жаліло // Стратегії розвитку України: теорія і практика / за ред. О.С. Власюка. – К.: НІСД, 2002. – С. 24–31.
64. Жаліло Я. Сучасні чинники економічної динаміки та ключові орієнтири макроекономічної стратегії України / Я. Жаліло // Україна: Стратегічні пріоритети. Аналітичні оцінки – 2006: Монографія / за ред. О.С. Власюка. – К.: НІСД, 2006. – С. 231–243.
65. Жаліло Я.А. Деформації моделі економічного зростання в умовах політико-економічного циклу й перспективи їх подолання / Я.А. Жаліло // Фінанси України. – 2007. – № 10. – С. 139-147.
66. Загорський В. Відкритість для потоків капіталу: східноєвро¬пей¬сь¬кий кон¬текст / В. Загорський, В. Шевчук // Вісник ТАНГ. – 2004. – № 5–1. – С. 51–57.
67. Зварич І. Модель впливу валютного курсу на економічне зростання / І.Зварич //Економіст. – 2005. – № 9. – C. 34–36.
68. Звєрков М.І. Перспективи формування нової якості еономічного зростання / М.І. Звєрков // Фінанси України. – 2007. – № 9. – С. 59-66.
69. Зимовець В.В. Зарубіжний досвід регулювання процентної ставки / В.В. Зи¬мовець // Проблеми використання світового досвіду державного регулювання економіки. – К.: Інститут економіки НАН України. – 1997. – С. 94–107.
70. Зінченко О. Розвиток інноваційної інфраструктури як базового елемен¬ту міської інноваційної системи / О. Зінченко, В. Ільчук // Наука та інновації, 2005 – № 6. – С. 10-13.
71. Інноваційний розвиток економіки: модель, система управління, державна політика. / [за ред. д.е.н., проф. Л.І. Федулової]. – К.: “Основа”, 2005. – 560 с.
72. Інститути та інструменти розвитку територій. На шляху до євро¬пей¬сь-ких принципів / [за ред. С. Максименка]. – Київ, Центр Ін–ту Схід–Захід, 2001 – 244 с.
73. Каліцька В. Особливості формування та руху ПДВ у державному бюджеті та господарському обороті підприємств / В. Каліцька, О. Короткевич // Економіка і прогнозування. – 2007. – № 2. – С. 57–74.
74. Каніщенко О. Формування експортної спеціалізації України / О. Кані-щенко // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения ино-ст¬ра¬нных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ, – 2004. – С. 112–115.
75. Кастеллі І. Технологічний розвиток у контексті європейської інтеграції: випа¬док Греції / І. Кастеллі // Проблеми і перспективи управління в економіці. – 2004. – № 2. – С. 5–24.
76. Кияк А. Реальний ефективний обмінний курс гривні як показник конку-рентоспроможності національної економіки (1998–2000 рр.) / А. Кияк // Тенденції україн¬ської економіки. – 2001. – № 3. – С. 60–68.
77. Кіфтсіоглу Ш. Порівняння макроекономічних показників Туреччини та східно–азіатських країн. Аналіз економічного росту Туреччини / Ш. Кіфтсіоглу, К. Карааслан // Проблеми і перспективи управління в економіці. – 2005. – № 2. – С. 14–20.
78. Клименко Г. Актуальне дослідження міжнародних інтеграційних про-цесів / Г. Клименко// Економіка України. – 2005. – № 7(49). – C. 79–90.
79. Ковальчук Т. Якою має бути валютна політика? / Т. Ковальчук // Урядовий кур’єр – 2003. – № 6. – С. 6.
80. Козак Ю.Г. Міжнародна економіка: в питаннях та відповідях: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Ю.Г. Козак, К.І. Ржепішевський, В.В. Кова-левський. – К.: Центр навчальної літе¬ратури, 2004. – 676 с.
81. Колінець Л. Аналіз стимулювання експорту в Україні та шляхи його покращення [Електронний ресурс] / Колінець Л.// Наукові записки, 2005. – №14. http://www.library.tane.edu.ua/images/nauk_ vydannya/xavVMy.pdf
82. Копич Р.І. Оцінка стійкості фінансової позиції держави на прикладі країн Центральної та Східної Європи / Р.І. Копич // Економіка і прогнозування. ─ 2006. ─ № 2. ─ С. 25-35.
83. Кораблін С. Інфляційні орієнтири / С. Кораблін // Дзеркало тижня. – 2006. – № 10. – 18 березня.
84. Корнієнко Є. Платіжний баланс України: Основні тенденції та їх економічне значення / Є. Корнієнко, М. Рябокінь // Вісник НБУ. – 2005. – № 1. – С. 28–33.
85. Корнієнко Є., Шаповаленко Н. Аналіз та прогнозування показників зовнішньої торгівлі України: роль факторів РЕОК, зовнішнього та внут¬ріш¬нього попиту / Є. Корнієнко, Н. Шаповаленко // Вісник НБУ. – 2006. – № 7. – С. 24–31.
86. Кредисов А. Конкурентоспроможність країни та стра¬тегія про¬сування її експорту на світовому ринку / А. Кредисов, О. Дерев’янко // Економіка України. – 1997. – № 5. – C. 54–61.
87. Крючкова І. Макроекономічні наслідки зміцнення гривні / І. Крючкова // Вісник НБУ – 2005. – № 5. – C. 14–18.
88. Кузнєцова Л. Структурні зміни у промисловості України: критерії прогресивності / Л. Кузнєцова // Економіст – 2005. – № 8. – C. 50–55.
89. Кульпінський С. Зовнішні чинники впливу на експорт в Україні / С. Кульпінський // Вісник НБУ. – 2002. – № 5. – С. 59–63.
90. Лазебник Л. Зовнішньоторговельні чинники розвитку України / Л. Лазебник // Актуальні проблеми економіки. – 2003. – №6 (24). – С. 59–64.
91. Лелека В.В. Порівняльне статистичне дослідження науково–технічного, виробничого та торговельного потенціалів енергетичного машинобудування України / В.В. Лелека // Статистика України. – 2003. – № 2. – С. 46–51.
92. Литвицький В. У заручниках зовнішньої кон’юнктури / В. Литвицький // Вісник НБУ. – 2006. – № 5. – С. 23–27.
93. Лібанова Е.М. Трансформація державної соціальної політики в кон¬текс¬ті забезпечення конкурентоспроможності української економіки / Е.М. Лібано¬ва // Фінанси України. – 2007. – № 9. – С. 34-41.
94. Локшин А.І. Інтеграція України до світового ринку металу: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. еконон. наук: спец. 08.05.01 “Світове господарство і міжнародні економічні відносини” / А.І. Локшин А.І. – Донецьк, 2006. – 19 с.
95. Лук’яненко Д. Економічна інтеграція і глобальні проблеми сучасності / Д. Лук’яненко ─ К.: КНЕУ, 2005. ─ 204 с.
96. Лук’яненко І.Г., Городніченко Ю.О. Сучасні економетричні методи у фінансах. Навчальний посібник / І.Г. Лук’яненко, Ю.О. Городніченко – К.: Літера ЛТД, 2002. – 352 с.
97. Майєр Дж.М. Основні проблеми економіки розвитку / Дж.М. Майєр, Дж.Е. Раух, А. Філіпенко – К.: Либідь, 2003. – 688 с.
98. Майорченко В. Роль черной металлургии в развитии экономики Украины / В. Майорченко, В. Калюжный, А. Калюжный // Економіст. – 2007. – № 7. – С. 16–23.
99. Маньковська Н. Взаємозв’язок між потоками прямих іноземних ін¬вес-тицій та зовнішньою торгівлею в перехідних економіках на прикладі Украї¬ни / Н. Маньковська, Д. Дін // Сприяння сталому економічному зростанню в Україні / Ш.. фон Крамон-Таубадель та І. Акімова (ред.). ─ К.: Альфа-Принт, 2001. ─ C. 271─283.
100. Меламед М. Відтворювальна структура ВВП та її вплив на еконо¬міч-ний розвиток України / М. Меламед // Вісник НБУ. – 2005. – № 12. – С. 8–17.
101. Мельник Т. Шляхи удосконалення нетарифного регулю¬вання зовні¬ньої торгівлі України за умов вступу до СОТ / Т. Мельник, О. Куринська // Економіст. – 2004. – №6. – С. 74–79.
102. Михайловська О. Європейський парадокс інноваційного розвитку: уроки для України / О. Михайловська // Економіка України. – 2006. – № 9. – С.80–85.
103. Михайловська О. Світовий досвід державної підтримки інно¬ва¬цій¬них процесів / О. Михайловська // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – № 11. – С. 101–110.
104. Мунько М.М.Роль внутрішнього ринку та експортороз¬ши¬рю¬валь¬ного розвитку в економічному зростанні / М.М. Мунько // Міжнародна економічна політика. – 2007. – № 4. – С. 24–48.
105. Мухопадая П. Політика заробітної плати та її вплив на соціальний сектор у Сінгапурі / П. Мухопадая // Проблеми і перспективи управління в економіці. – 2004. – № 3. – С. 66–72.
106. Мьоллерс Ф. Чи існують напрямки регіональної політики, що ведуть до „Європи”? Голоси українських компаній на Сході та Заході / Ф. Мьоллерс, П. Опітц, К. Фон Хіршхаузен // Україна на шляху до Європи / Л. Хоффманн та Ф. Мьоллерс (ред.).  К.: Фенікс, 2001. – C. 146–170.
107. Непомняща Т. Стимулювання експортної діяльності підприємств малого та середнього бізнесу / Т. Непомняща // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – №2(32). – С. 146–155.
108. Олефір А. Практика застосування тарифних та нетарифних заходів країнами–членами СОТ / А. Олефір // Економіст. – 2004. – № 12. – C. 47–49.
109. Онищенко В. Ракетно–космічний комплекс України на світовому ринку / В. Онищенко, С. Герасимчук // Економіка України. – 2008. – № 2. – С. 63-73.
110. Отрошко О.В. Фіскальна політика як засіб стабілізації економіки / О.В. Отрошко // Фінанси України. – 2005. – № 6. – С. 69–75.
111. Панков В. Инновационная деятельность и стратегия повышения конкурентоспособности продукции: международный и региональ¬ный аспекты / В. Панков, Ю. Макогон // Економіст – 2005. – № 6. – C. 40–45.
112. Пахомов Ю. Украина и Россия: эффект взаимодополнения // Економічний часопис ХХІ. – 2006. – № 3–4. – C. 3–7.
113. Пахомов Ю.М. Національні економ¬мі¬ки у глобальному конкурентному середовищі / Ю.М. Пахо¬мов, Д.Г. Лук’яненко, Б.В. Губський. – К.: Україна, 1997. – С. 139–159.
114. Петкова Л. До питання про якість економічного зростання України / Л. Петкова // ЕкономікаУкраїни – 2005. – № 6. – C. 45–49.
115. Петрик О. Корейське “економічне чудо” / О. Петрик // Вісник НБУ – 1997. – № 2. – C. 46–49.
116. Петрик О. Недооцінка гривні та її наслідки для монетарної політики / О. Петрик // Вісник НБУ – 2005. – № 2. – C. 3–5.
117. Петрик О. Перехід до більшої гнучкості обмінного курсу в Україні – виклик часу / О. Петрик // Вісник НБУ – 2005. – № 6. – C. 4–11.
118. Пила В.І. Про перспективи спеціальних економічних зон і територій пріоритетного розвитку в Україні / В.І. Пила, О.С. Чмир, В. Загородній // Еко¬но-міка України – 2002. – № 4. – С. 11–16.
119. Пирог О.В. Іноземні інвестиції як фактор економічного зростання в Україні / О.В. Пирог // Актуальні проблеми економіки – 2005. – № 5(47). – C. 15–19.
120. Пирожков С.І. Проблеми прискорення інноваційного розвитку / С.І.Пирожков // Економіст. – 2005. – № 4. – С. 31.
121. Піонтковський Р. Фіскальний простір для економічного зростання: де взяти і як використати / Р. Піонтковський // Дзеркало тижня. – 2006. – № 39. – 14 жовтня.
122. Покришка Д.С. Структурні чинники забезпечення конкурентоспро-можності України / Д.С. Покришка // Стратегічні пріоритети. – 2006. – № 1. – С. 102–110.
123. Політуха О.М. Інфраструктура експорту зерна та проблеми її розвитку / О.М. Політуха // Економіка АПК. – 2004. – № 11. – С. 38–45.
124. Поручник А. Інноваційний потенціал України та його реалізація в міжнародному науково–технологічному співробітництві / А. Поручник // Міжнародна еконо¬мічна політика. – 2004. – № 1. – С. 94–121.
125. Потапов М.А. Внешнеэкономическая модель развития стран Вос¬точ-ной Азии / М.А. Потапов – М.: Международные отношения, 2004. – 240 с.
126. Промисловий потенціал України: проблеми та перспективи структурно–інноваційних трансформацій / [Відпов. ред. канд. екон. наук Ю.В.Кіндзерський]. – К.: Ін–т екон. та прогнозув., 2007. – 408 с.
127. Пустовойт О. Кількісна та якісна складові економічного розвитку України: управлінські аспекти / О. Пустовойт // Економіка України – 2006. – № 2. – C. 20–26.
128. Рубан А. Про деякі питання та тенденції сучасної зовнішньої торгівлі України / А. Рубан // Економіка України. – 2000. – № 2. – С. 66–69.
129. Савчук С. Суперечності в торгівлі сталлю на прикладі ринків ЄС та США / С. Савчук // Економіст. – 2005. – № 6. – C. 58–59.
130. Сальник О.М. Шляхи підвищення експортного потенціалу України / О.М. Сальник // Формування ринкових відносин в Україні. – 2004. – №1. – С. 127–129.
131. Світова економіка: Підручник / [А.С. Філіпенко, В.С. Будкін, О.І. Рогач та ін.] – К.: Либідь, 2007. – 640 с.
132. Сльозко О.О. Розвиток економічних стосунків між Україною й країнами Центральної Азії / О.О. Сльозко // Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин НАН України. Зб. пр. мол. вчен. – К., 1996. – Вип. 3. – C. 39-41.
133. Соколенко С. Розвиток кластерів як дієвий інструмент підвищення конкурентоздатності країни: міжнародний досвід та українські перспективи / С.Соколенко // Економічний часопис ХХІ. – 2005. – № 7–8. – С. 32–34.
134. Соловьев В. Пути повышения эффективности инновационного партнерства Украины со странами Европейского сообщества / В. Соловьев, А. Войтович, С. Покровский // Проблемы науки. – 2002. – № 3. – С. 16–21.
135. Соціогуманітарний аспект інноваційно–технологічного розвитку економіки України / [За ред. д–ра екон. наук Л.І.Федулової]. – К.: Ін–т екон. та прогнозув., 2007. – 472 с.
136. Спільний європейський економічний простір: гармонізація мегарегіо-нальних суперечностей: Монографія / [За заг. редакцією Д.Г. Лук’я¬ненка, В.І. Чужикова]. – К.: КНЕУ, 2007. – 544 с.
137. Стельмах В. Обмінний курс, інфляція та конкурентоспро¬можність / В.Стельмах, О. Петрик // Вісник НБУ. – 2001. – № 9. – С. 3–6.
138. Стидяченко В.Г. Впровадження фінансових інструментів розвитку експорту в Україні із врахуванням досвіду діяльності Корпорації Страхування Експортного Кредитування Польщі [Електронний ресурс] / В.Г. Стидяченко // Зовнішньоекономічний курєр, 2002. – №1. – Режим доступу до журн.: www.tpp.lviv.net/zek/Numbers/1_2002/Sydiachenko.htm.
139. Стратегічні виклики ХХІ століття суспільству та економіці України: В 3 т. / Т. 2: Інноваційно–технологічний розвиток економіки / [За ред. акад. НАН України В.М. Гейця, акад. НАН України В.П. Семиноженка, чл.–кор. НАН України Б.Є. Кваснюка]. – К.: Фенікс, 2007. – 564 с.
140. Стратегія економічного і соціального розвитку України (2004–2015 рр.) „Шляхом європейської інтеграції” / [Авт. кол.: А. Гальчинський, В. Геєць та ін.]; Нац. Ін–т стратег. дослідж., Ін–т екон. прогнозування НАН України, М–во економіки з пи¬тань європ. інтегр. України. – К.: ІВЦ Держкомстату України. – 2004 – 416 с.
141. Сухоруков А.І. Проблеми та шляхи забезпечення конкурентноспро-можності економіки України / А.І. Сухоруков // Стратегічна панорама. – 2002. – № 2. – С. 25–31.
142. Трансформація спеціальних економічних зон України в контексті євро-пей¬ської інтеграції: альтернативні інструменти інвестиційної та регіональ¬ної політики: Матеріали засідання “круглого столу” / [За ред. В. Борщевського]. – Львів: ЛФ НІСД, 2005. – 88 с.
143. Управління міжнародною конкурентоспроможністю в умовах глоба¬лі-зації економічного розвитку: Монографія: У 2 т. – Т.І. / [Д.Г. Лук’я¬нен¬ко, А.М. Поручник, Л.Л. Антонюк та ін.]; за заг. ред. Д.Г. Лук’яненка, А.М. Поручника. – К.: КНЕУ, 2006. – 816 с.
144. Федулова Л. Проблеми розвитку економіки знань в контексті вступу України до ЄС / Л. Федулова // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – № 4. – C. 104–117.
145. Федулова Л. Технологічний розвиток економіки / Л. Федулова // Економіка України – 2006 – № 5. – C. 4–10.
146. Філіпенко А. Бігравітаційний варіант міжнародної економічної інтег-рації України / А. Філіпенко // Економічний часопис ХХІ. – 2006. – № 5–6. – C. 3–9.
147. Філіпенко А. Інтеграційні перспективи України: бігравітаційна модель / А. Філіпенко // Економіка України. – 2005. – № 6. – C. 11–22.
148. Флейчук М.І. Методичні аспекти аналізу рівня економічної безпеки регіону / М.І. Флейчук, М.Д. Янків // Вісник ЛКА. – Серія економічна, В.23. – Львів: В-во ЛКА, 2006. – С. 40-47.
149. Харазішвілі Ю. Кількісний аналіз можливих наслідків зміцнення та знецінення обмінного курсу гривня/долар / Ю. Харазішвілі // Економіка України – 2006. – № 2. – C. 43–49.
150. Харазішвілі Ю. Про взаємозв’язок дефіциту бюджету та мак¬ро¬еко¬но-мічних показників в Україні / Ю. Харазішвілі, О. Любіч // Економіка України. – 2006. – № 6. – С. 31–40.
151. Харламова Г.О. Вплив інвестицій на економічне зростання / Г.О. Харламова // Фінанси України – 2005. – № 3. – C. 57–64.
152. Хашемзаде Н. Вплив політики Буша відносно зниження податків на розподіл доходів та економічний ріст США / Н. Хашемзаде, В. Сауберт// Проблеми і перспективи управління в економіці. – 2004. – № 3. – С. 73–79.
153. Хорошаєв Є.С. Формування інтегративної фіскальної моделі в Євро-пейському Союзі: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. еконон. наук: спец. 08.00.02 “Світове господарство і міжнародні економічні відносини” / Є.С. Хорошаєв – Київ, 2007. – 18 с.
154. Циганкова Т.М. Міжнародна торгівля: навчальний посібник для самост. вивч. дисц. / Т.М. Циганкова, Л.П. Петрашко, Т.В. Кальченко – Київ: КНЕУ, 2003. – 256 с.
155. Черкас Н. Макроекономічні чинники стимулювання технологічного експорту / Н. Черкас // Соціально-економічне гуртування у контексті модер¬ні¬за-ції транскордонних регіонів, Жешів, 2008. – С. 265-271.
156. Черкас Н.І. Дослідження ефективності зовнішньої торгівлі як чинника cти¬мулювання промислового виробництва / Н.І. Черкас // Проблемы и перс¬пек-тивы развития сотрудничества между странами Юго–Восточной Европии в рамках Организации черноморского экономического сотрудничества. – сбор¬ник научных трудов, 2006, C. 521–526.
157. Черкас Н.І. Економічне зростання і конкурентоспроможність прикор-донних регіонів / Н.І. Черкас // Вісник ЛКА, 2006. – № 20. – С. 218–226.
158. Черкас Н.І. Інтеграція в європейські та євроатлантичні структури як шлях до оптимізації структури зовнішньої торгівлі України / Н.І. Черкас // Європейські ін¬тег¬раційні процеси і транскордонне співробітництво. – Луцьк, 2006. – С. 60–63.
159. Черкас Н.І. Лібералізація зовнішньої торгівлі як чинник підвищення конкурентоспроможності експорту / Н.І. Черкас // Вісник ЛКА. – Серія еконо¬міч¬на, випуск 23 – Львів: Вид. ЛКА, 2006. – № 20. – С. 218–221.
160. Черкас Н.І. Обмінний курс, сальдо бюджету та структурні зрушення в українській економіці / Н.І. Черкас // Економіст – 2007. – № 1. – C. 38–42.
161. Черкас Н.І. Перспективні механізми політики збільшення несиро¬вин-ного експорту / Н.І. Черкас // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збір-ник наукових праць. Вип. 66 (1). – К.: КНУ імені Тараса Шевченка; Інститут міжнародних відносин, 2008. – С. 15–23.
162. Черкас Н.І. Прямі іноземні інвестиції як чинник розвитку техно¬ло¬гіч-ного сектора економіки / Н.І. Черкас // Соціально–економічні дослід¬ження в перехідний період. Фінансово–економічні системи: трансформація та євроін¬тег-рація (Збірник наукових праць) / НАН України. Інститут регіональних дослід-жень. – Львів, 2007. Вип. 1(63). – С. 166–172.
163. Черкас Н.І. Роль промислової політики у підвищенні конкуренто¬спро-можності несировинного експорту / Н. Черкас // Національні економіки в глобальному економічному просторі: Матеріали науково-практичної конференції м. Київ. – К.: Університет економіки та права “Крок”, 2008. – 276 с.
164. Черкас Н.І. Технологічний експорт і динаміка економічного зростання в Україні / Н.І. Черкас // Міжнародна економічна політика. – 2006. – № 4. – С. 5–28.
165. Чужиков В. Внутрішньорегіональна диверсифікація зовнішньої тор¬гів¬лі України / В. Чужиков // Міжнародна економічна політика. – 2004. – № 1. – с. 53–71.
166. Шаповалов А. Стратегічні напрями курсової політики України у рамках моделі сталого економічного розвитку / А. Шаповалов // Вісник НБУ – 2005. – № 11. – C. 3–6.
167. Шаповалов А.В. Поточна ситуація, проблеми і завдання грошово–кредитної політики: погляд НБУ / А.В. Шаповалов // Матеріали науково–практичної конференції “Стратегія соціально–економічного розвитку України та пріоритети грошово–кредитної політики”, Київ – 2007, С. 23–28.
168. Шаповалова М. Становлення монетарної та фіскальної політики в Україні / М. Шаповалова, Т. Єрліна // Вісник НБУ. – 2004. – № 10. – С. 8–11.
169. Шарко М. Модель формування національної інноваційної системи України / М. Шарко // Економіка України – 2005. – № 4. – C. 25–30.
170. Шевчук В. Економічні реформи в Латинській Америці: від фінансової стабілізації до стійкого економічного зростання / В. Шевчук. – Львів: Каменяр, 1999. – 319 с.
171. Шевчук В. Міжнародна економіка: теорія і практика / В. Шевчук. – Львів: Каменяр, 2003. – 719 с.
172. Шевчук В. Платіжний баланс і макроекономічна рівновага в трансфор-маційних економіках: досвід України. Монографія / В. Шевчук. – Львів: Каменяр, 2001. – 495 с.
173. Шевчук В. Слабка гривня як чинник спаду промислового виробництва і погіршення торговельного балансу / В. Шевчук // Вісник НБУ. – 2002. – № 8. – С. 21–24.
174. Шевчук В. Фіскальна політика в нестабільних економіках / В. Шевчук // Перехідна економіка: проблеми теорії і практики: Науковий збірник “Формування ринкової економіки в Україні” / З.Ватаманюк (ред.). – Вип. 5. – Львів: ЛНУ ім. І.Франка, 1999. – С. 95–98.
175. Шевчук В. Чинники українського експорту–імпорту в 1994–2000 рр. / В. Шевчук // Вісник Львівської комерційної академії. – Вип. 10. Збірник нау¬ко-вих праць: матеріали ІІ Міжн. eконом. конф. [“Економетричні ме¬то¬ди і моделі в економіці: теорія і практика”], (Львів, 10 вер., 2001 р.). – Львів: Коопосвіта, 2001. – С. 50–59.
176. Шевчук В.О. „Пастка депресивності” прикордонного регіону як перешкода на шляху підвищення його конкурентоспроможності / В.О. Шевчук, Н.І. Черкас // Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція. – Чернівці, 2006. – С. 131–134.
177. Шевчук В.О. Антиінфляційна політика та економічне зростання в Україні / В.О. Шевчук // Матеріали наук.–практ. конф. [“Стратегія соціально–економічного розвитку України та пріоритети грошово–кредитної політики”]. – Київ, 2007. – С. 170–179.
178. Шевчук В.О. Вплив геоекономічної орієнтації на розвиток технолог-гічного сектора України / В.О. Шевчук, Н.І. Черкас // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Випуск 71. Частина ІІ (у двох частинах). К.: Київський національний університет ім. Т. Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2008. – С.135–143.
179. Шевчук В.О. Вплив монетизації валютних резервів НБУ на макрос¬ко-номічні показники українаської економіки / В.О. Шевчук // Матеріали наук.-практ. конф. [“Монетарна політика в умовах економічного зростання”] (м. Київ, 28 травня 2004 р.). ─ К.: НБУ, 2002. ─ С. 57─62.
180. Шевчук В.О. Євроінтеграція і якість економічного зростання / В.О. Шевчук, Н.І. Черкас // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Вип. 66 (1). – К.: КНУ імені Тараса Шевченка; Інститут міжнародних відносин, 2007. – С. 15–23.
181. Шевчук В.О. Засоби стимулювання технологічного експорту в Україні [Електронний ресурс] / В.О. Шевчук, Н.І. Черкас // Аналітична записка Секре-таріату Президента, серпень 2007. – Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/ Monitor/August/4.htm
182. Шевчук В.О. Інвестиційна привабливість та технолог¬гіч¬ний розвиток регіонів: європейський досвід / В.О. Шевчук, Н.І. Черкас // Проблемы развития внешне¬эко¬но¬мических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2006. – С. 493–498.
183. Шевчук В.О. Міжнародна економіка: теорія і практика: Підручник. – 2-ге вид., перероб. і доп. / В.О. Шевчук – К.:Знання, 2008. – 663 с.
184. Шевчук В.О. Можливості ренесансу вітчизняних СЕЗ/ВЕЗ на інвес¬ти-ційно–інноваційній основі в Україні / В.О. Шевчук, Н.І. Черкас // Проблеми розвитку прикордонних територій та їх участі в інтеграційних процесах. – Луцьк, 2007. – С. 24–30.
185. Шевчук В.О. Монетарні ефекти платіжного балансу і ремонетизація української економіки / В.О. Шевчук, З.А. Атаманчук, Н.І. Черкас // Стратегічні пріоритети. – 2007. – № 3(4). – С. 67–75.
186. Шевчук В.О. Платіжний баланс, економічне зростання і стабілізаційна політика / В.О. Шевчук. – Львів: Кальварія, 2008. – с.
187. Шинкаренко Т.П. Структурні зміни в економіці України: порівняння із загальносвітовими тенденціями / Т.П. Шинкаренко // Економіка і прогно¬зу¬ва¬ння. – 2006. – № 2. – C. 77–92.
188. Шкарпетіна М.Ю. Міжнародна конкурентоспроможність нових індустріальних країн Азії / М.Ю. Шкарпетіна // Фінанси України. – 2005. – № 6. – C. 131–137.
189. Шнипко О. Курсова політика як інструмент впливу на конкуренто-спроможність економіки / О. Шнипко // Вісник НБУ. – 2002. – № 5. – С. 36–39.
190. Шнипко О. Політика підвищення конкурентоспроможності: досвід роз-винених країн та Україна / О. Шнипко // Економіст. – 2006. – № 8. – C. 44–48.
191. Шумило І. Якою є правда про економічне зростання в Україні? / І. Шу-мило // Дзеркало тижня. – № 19 (648). – 19 – 25 травня 2007.
192. Шумська С. Інфляція чи ревальвація: яке з двох лих менше? (Емпі¬рич-ний аналіз впливу на економіку) / С. Шумська // Економіка і прогнозування. – 2005. – № 3. – С. 127–146.
193. Юхименко В.В. Експортний потенціал України / В.В. Юхименко // Політика і час. – 2001. – №12. – С. 35–41.
194. Ющенко В. Учора і завтра національної грошової одиниці / В. Ющен-ко, А. Гальчинський // Дзеркало тижня. – 2006. – № 33(612).
195. Якубовський М. Концептуальні основи стратегії розвитку промисло-вості України на період до 2017 року / М. Якубовський, М. Тернюк, Ю. Кінд-зерський // Економіка України. – 2007. – № 11. – С. 4–20.
196. Янц Н. Рівень інновацій та продуктивності фірм. Чи існує спільна ситуація для різних країн? / Н. Янц, Х. Люф, Б. Петерс // Проблеми і перспек-тиви управління в економіці. – 2004. – № 2. – С. 119–136.
197. Abual–Foul B. Testing the Export–Led Growth Hypothesis: Evidence from Jordan / B. Abual–Foul // Applied Economic Letters. – 2004. – Vol. 11.– P. 393–93.
198. Abu–Quarn A.S. The Validity of the ELG Hypothesis in the MENA Region: Cointegration and Error Correction Model Analysis / A.S. Abu–Quarn, S. Abu–Bader // Applied Economics. – 2004. – Vol. 36. – P. 1685–1695.
199. Agosin M.R. Trade Liberalization and Growth: Recent Experience in Latin America / M.R. Agosin, F–D. Ricardo // Journal of Interamerican Studies and World Affairs. – 1995. – Vol. 37, № 3. – P. 9–58.
200. Agosin M. Trade and growth in Chile / M. Agosin // Cepal Review. – 1999. – Vol. 68, № 8. – P. 79–100.
201. Alam M.S. Trade Orientation and Macroeconomic Performance in LDC’s: An Empirical Study / M.S. Alam // Economic Development and Cultural Change. – 1991. – Vol. 39, № 4. – P. 839–848.
202. Alexander C. Governments, Exports, and Growth: Responding to the Challenges and Opportunities of Globalization / C. Alexander, K. Warwick // World Economy, 2007. – Vol. 30, № 1. – Р. 177–194.
203. Algieri B. Price and Income Elasticities of Russian Exports / B. Algieri // The European Journal of Comparative Economics. – 2003. – Vol. 1, № 2. – P. 175–193.
204. Amable B. International Specialisation and Growth / B. Amable // Structural Change and Economic Dynamics. – 2000. – Vol. 11, № 4. – P. 413–432.
205. Amiti M. Trade Liberalization, Intermediate Inputs and Productivity: Evidence from Indonesia / M. Amiti, J. Konings // IMF Working Paper, Washington, DC. – 2005. – № 146. – 58 p.
206. Auty R.M. Resource Abundance and Economic Development / R.M. Auty // Oxford University Press. – Oxford, 2001. – P. 78–89.
207. Awarez R. Exporting and Performance: Evidence from Chilean Plants / R. Awarez, R. López // Canadian Journal of Economics. – 2005. – Vol. 38, № 4. – P. 1384–1400.
208. Awukose T.O. Is the Export–Led Growth Hypothesis Valid for Canada? / T.O. Awukose // Canadian Journal of Economics. – 2003. – Vol. 36, № 1. – P. 126–36.
209. Balassa B. Adjustment Policies in Developing economies / B. Balassa // World Development. – 1984. – № 12. – P. 23–38.
210. Baldwin J., Gu W. Trade Liberalisation, Export Market Partisipation, Productivity Growth and Innovation / J. Baldwin, W. Gu // Oxford Review of Economic Policy. – 2004. – № 20(3). – P. 372–392.
211. Human Capital: Growth, History, and Policy – A Session to Honor Stanley Engerman / R.J. Barro // AEA Papers and Proceedings – 2001. – Vol. 91(2). – p. 12–17.
212. Barry F. Peripherality in Economic Geography and Modern Growth Theory: Evidence from Ireland’s Adjustment to Free Trade / F. Barry // World Economy. – 1996. – Vol. 19, № 3. – P. 345–365.
213. Barry F. FDI and Trade: The Irish Host–Country Experience / F. Barry, J. Bradley // The Economic Journal. – 1997. – Vol. 107, № 445. – P. 1798–1811.
214. Berg A. The Evolution of Output in Transition Economies / A. Berg // IMF Working Papers. – 2001. – № 73. – 18 p.
215. Bernard A. Exeptional Exporter’s Performance: Cause, Effect or Bouth? / A. Bernard, J.B. Jensen // Journal of International Economics. – 2001. – Vol. 47, № 1. – P. 1–25.
216. Blalock G. Lerning from Exporting Revisited in a Less Developed Setting / G. Blalock, P. Gertler// Journal of Development Economics – 2004. – № 75(2). – P. 397–416.
217. Brada J. Foreign Firm entry in an Open Economy / J. Brada, A.M. Kutan, S. Zhou // Applied Economics. – 2004. – № 36. – P. 465–472.
218. Braunerhjel P. Does Foreign Direct Investment Replace Home Country Investment? The Effect of European Integration on the Location of Swedish Investment [Електронний ресурс] / P. Braunerhjel, O. Lars // Journal of Common Market Studies. – 2000. – Vol. 38, № 2. – Режим доступу до журн.: http://ssrn.com/abstract=1010650.
219. Breckhout S. Regional innovation strategies in Poland: lessons and recommendations / S. Breckhout. – Rotterdam: ECORYS, 2004. – 16 p.
220. Buffie E.F. Import Liberalization vs. Export Promotion / E.F. Buffie // The Canadian Journal of Economics. – 1995. – Vol. 28, № 3. – P. 603–616.
221. Calderon C. On Non–Linearities Between Exports of Manufactures and Economic Growth / C. Calderon, A. Chong, L. Zanforlin // Journal of Applied Economics. – 2003. – Vol. IV, № 2. – P. 279–311.
222. Catao L. Determinants of Argentina’s External Trade / L. Catao // Journal of Applied Economics. – 2003. – Vol. V, № 1. – P. 19–57.
223. Chang H.J. Institutional Foundations for Effective Design and Implementation of Trade and Industrial Policies in Least Development Economies / H.J. Chang // World Bank Policy Research Working Paper, Washington, НР, 2005. – № 3763. – 68 p.
224. Chang H–C. International Trade, Productivity Growth, Education and Wage Differential: a Case Study of Taiwan / H–C. Chang // Journal of Applied Economics. – 2003. – Vol. VI, № 1. – P. 25–48.
225. Chao–Wei L. Singapore’s Export Promotion Strategy and Economic Growth / L. Chao–Wei // Working Paper. – 2001, March. – № 116. – 18 p.
226. Chen B.L. Time–Series Wage Differentiial in Taiwan: The Role of International Trade / B.L. Chen, M. Hsu // Review of Development Economics – 2001. – № 5. – Р. 336–354.
227. Cherkas N. Causes and consequences of the shadow economy and corruption existence in the post–soviet societies / N. Cherkas// Причини та наслідки корупції, порушення авторських прав, ухиляння від сплати податків у пост–радянських країнах. За ред. Якубовського С.О. – 2006. – С. 33–34.
228. Cuaresma J.C. On Export Composition and Growth / J.C Cuaresma, J.Wörz // Review of World Economics. – 2005. – Vol. 141, № 1. – P. 33–49.
229. Davis D.R. Market Access, Economic Geography and Comparative Advantage / D.R. Davis, D.E. Weinstein // Journal of International Economics. – 2003. – № 59. – P. 1–23.
230. Dawe D. A new look at the effects of export instability on investment and growth / D. Dawe // World Development, 1996. – Vol .24, № 12. – P. 1905–1914.
231. DeRosa D.A. Foreign Trade and Investment Policies in Developing Asia / D.A. DeRosa // Asian Development Review. – 1998. – Vol.16, № 2. – P. 96–134.
232. Diop N. Critical Review of Trade and Growth in PRSPs / N. Diop, C. Gust, P. Khandelwal. – The World Bank and the IMF. – Washington, DC. – 2005.
233. Dullek U. Dimensions of Quality Upgrading in CEECs / U. Dullek, N. Foster, R. Stehrer // WIIW Working Papers. – Vienna: The Vienna Institute of International Economic Studies, 2004. – № 29. – 58 p.
234. Edger P. An Econometric View on the Estimation of Gravity Models and the Calculation of Trade Potentiales / P. Edger // The World Economy. – 2003. – Vol. 25, № 2. – P. 297–312.
235. Edger P. A Note on Export Opennes and Regional Wage Disparity in Central and Eastern Europe / P. Edger, P. Huber, M. Pfaffermayr // The Annals of Regional Science. – 2005. – № 3. – P. 63–71.
236. Edwards S. Openness, Productivity and Growth: What Do We Really Know? / S. Edwards // The Economic Journal – 1998. – Vol. 108, № 447. – P. 383–398.
237. Egert B. Balassa–Samuelson Meets Sough Eastern Europe, the CIS and Turkey: A Close Encounter of the Third Kind? / B. Egert // The European Journal of Comparative Economics. – 2005. – Vol. 2, № 2. – P. 221–243.
238. Feder G. On Exports and Economic Growth / G. Feder // Journal of Development Economics. – 1983. – № 12. – P. 59–73.
239. Felipe J. Export or Domestic–led Growth in Asia? / J. Felipe, J.A. Lim // Asian Development Review. – 2005. – Vol. 22, №2. – P. 35–75.
240. Firdmuc J. Disintegration and Trade / J. Firdmuc, J. Firdmuc // Rewiev of International Economics. – 2003. – Vol. 11, № 5. – P. 811–829.
241. Fosu A.K. Export composition and the impact of exports on economic growth of developing economies / A.K. Fosu // Economics Letters. – 1990. – № 34. – P. 67–71.
242. Fundowicz J. Wyznikiewicz. Regional Differentiation of Business Cycles in Poland, 1999–2004 / J. Fundowicz, K. Lapinski, M. Peterlik // Statistics in Transition. – 2005. – Vol. 7, № 2. – P. 293–307.
243. Funke M. Product Variety and Economic Growth: Empirical Evidence for the OESD Countries / M. Funke, R. Ruhwedel // IMF Staff Papers. – 2001.– Vol. 48, № 2. – P. 225–242.
244. Gajewski P. Ekonomiczne efekty polityki regionalnej / P. Gajewski // Gospodarka Narodowa. – 2007. – Nr. 1–2. – S. 59–80.
245. Ghatak S. Exports, Export Composition and Growth: Cointegration and Causality Evidence for Malaysia / S. Ghatak, C. Milner, U. Uktulu // Applied Economics. – 1997. – Vol. 29. – P. 213–23.
246. Giles J.A. Export–led Growth: A survey of the empirical literature and some non–causality results. Part 1. / J.A. Giles, C.L. Williams // Journal of International Trade and Development. – 2000. – Vol. 9, № 3. – P. 261–237.
247. Girma S. Export Market Exit and Performance Dinamics / S. Girma, D. Greenway, R. Kneller // Economics Letters. – 2003. – № 80(2). – P. 181–187.
248. Goedegebuure R.V. The Effects of Outward Foreign Direct Investment on Domestic Investment / R.V. Goedegebuure // Investment Management and Financial innovations. – 2006. – Vol. 3, № 1. – P. 9–22.
249. Greenaway D. Exports, export composition and growth / D. Greenaway, W. Morgan, P. Wright // Journal of International Trade and Economic Development. – 1999. – № 8(1). – Р. 41–51.
250. Greenaway D. Trade Liberalisation and Growth in De¬veloping Countries / D. Greenaway, W. Morgan, P.W. Wright // Journal of Development Economics. – 2002. – № 67. – P. 229–36.
251. Greenaway D. Exports, Growth, and Liberalization: An Evaluation / D. Greenaway, D. Sapsford // Journal of Policy Modeling. – 1994. – №16. – P. 165–186.
252. Greenway D. Exporting May Not Always Boost Firm Productivity / D. Greenway, J. Gullstrand, R. Kneller // Review of World Economics. – 2005. – №141(4). – P. 561–582.
253. Greenway D. Firm Heterogenity, Exporting and Foreign Direct Investment: A Survey / D. Greenway, R. Kneller // GEP Research Paper, University of Nottinghame. – 2005. – № 32. – 48 p.
254. Grossman G.M. Trade, Innovation, and Growth in the Global Economy / G.M. Grossman, E. Helpman // MIT Press, Cambridge, Mass. – 1991.
255. Gujarati D. Basic Econometrics. 3rd edition / D. Gujarati – N.Y.: McGraw–Hill – 1995. – P. 746-753.
256. Hansson P. Exports as an Indicator on or Promoter of Successful Swedish Manufacturing Firms / P. Hansson, N. Lundin // Review of World Economics. – 2004. – № 140(3). – P. 415–445.
257. Havrylyshyn O. Opening Up and Geographic Diversification of Trade in Transition Economies / O. Havrylyshyn, H. Al–Atrash // IMF Working Paper. – № 98/22. – Washington: IMF, 1998. – 27 р.
258. Helleiner G.K. Marginalization and/or Participation: Africa in Today’s Global Economy / G.K. Helleiner // Canadian Journal of African Studies. – 2002. – № 36(3). – P. 531-564.
259. Helpman E. Exports versus FDI / E. Helpman, M. Melitz, S. Yeaple // American Economics Review. – 2004. – № 94(1). – P. 300–316.
260. Herzer D.Export–Led Growth in Chile: Assessing the Role of Export Composition in Productivity Growth / D. Herzer, F. Novak–Lehmann, B. Siliverstovs // Discussion Papers. – 2004, November. – № 103. – 28 p.
261. Hibbert P. Evaluating Government Export Promotion – Some Conceptual and Empirical Approaches / P. Hibbert // The International Trade Journal. –1998. – Vol. XII, № 4. – P. 24–41.
262. Hoekman B. Determinants of the Export Structure of Countries in Central and Eastern Europe / B. Hoekman, S. Djankov // The World Bank Economic Review. – 1999. –Vol. 11, № 3. – P. 471–487.
263. Hummels D. The Variety and Quality of a Nation’s Exports / D. Hummels, P. Klenow // The American Economic Review. – 2005. – Vol. 95, № 5. – P. 704–719.
264. Jean S. International trade and FirmsHeterogeneity under Monopolistic Competition / S. Jean // Open Economics Review. – 2002. – Vol. 13, № 3. – P. 291–311.
265. Kaminski B. Industrial Restructuring as Revealed in Hungary’s Pattern of Integration into European Union Markets / B. Kaminski // Europe–Asia Studies. – 2000. – Vol. 5, № 3. – P. 457–487.
266. Kaminski B. Trade performance, Export Reorientation in the Transition / B. Kaminski, Z.K. Wang, L.A. Winters // Economic Policy. – 1996. – № 10. – P. 421–442.
267. Kneller R. Industrial Linkages and Export Spillovers from FDI / R. Kneller, M. Pisu // World Economy. – 2007. – Vol.30, №1. – Р. 105–134.
268. Kneller R. Export Spillovers from FDI / R. Kneller, M. Pisu// World Economy. – 2006. – № 29. – P. 81–97.
269. Kokko A. Local Technological Capability and Productivity Spillovers from FDI in the Uruguayan Manufacturing Sector / A. Kokko, R. Tansimi // Journal of Development Studies – 1996. – Vol. 32(4). – p. 279–293.
270. Kornecki L. Foreign Direct Investment (FDI) in the Polish Economy: a Comparison with Central and Eastern Europe (CEE) Countries / L. Kornecki // Problems and Perspectives in Management. – 2006. – Vol.4, №3. – P. 5–14.
271. Kravis I. Trade as a Handmaiden of Growth / I. Kravis // Economic Journal. – 1985. – № 80. – P. 850–872.
272. Krugman P. The Myth of Asia’s Miracle / P. Krugman // Foreign Affairs. – 1994. – Vol. 73, № 6. – P. 62–78.
273. Krugman P.R. Will There Be a Dollar Crisis? / P.R. Krugman // Economic Policy. – 2007. – Vol. 22, № 51. – P. 435–467.
274. Kuttner R. The Economic Illusion, False Choices Between Prosperity and Social Justice / R. Kuttner // Perspectives in Economic Thought / M. Spechler (ed.). ─ N.Y.: McGraw-Hill, 1990. ─ P. 34─41.
275. Lall S. Export Performance, Technological Upgrading and Foreign Direct Investment Strategies in the Asian Newly Industrializing Economies / S. Lall // Cepal–Serie: Investment and Corporate Strategies. – 2000. – № 88. – 68 p.
276. Lall S. Selective Trade and Industrial Policies in Developing Countries: Theoretical and Empirical Issues / S. Lall // World Development. – 2004. – № 20(2). – Р. 165–186.
277. Lawrence S. Can It Work Here? The Regional Innovation Strategy Approach to Regional Economic Development / S. Lawrence. – Washington: Corporation For Enterprise Development, 2001. – 9 p.
278. Lee C.H. The relationship between Exports and Economic Growth in East Asia Countries: A Multivariate Threshold Autoregressive Approach / C.H. Lee, B.–N. Huang // Journal of Economic Development. – 2002. – Vol. 27, № 2. – Р. 45–68.
279. Limao N. Іnfrastructure, Geographical Disadvantage and Transport Costs / N. Limao, A.J. Venables // World Bank Economic Review. – 2001. – № 15. – P. 288–309.
280. Lin J.Y. Development Strategies for Inclusive Growth in Developing Asia / J.Y. Lin // Asian Development Review. – 2004. – Vol. 21, №1. – P. 1–27.
281. Marer P. Foreign Economic Liberalization in Hungary and Poland / P.Marer // The American Economic Review. – 1991. – Vol. 81. – № 2. – P. 329–333.
282. Matsuyama K. Agricultural Productivity, Comparative Advantage, and Economic Growth / K. Matsuyama // Journal of Economic Theory. – 1992. – Vol. 58, № 2. – P. 317–334.
283. Mayer J. Learning Sequences and Structural Diversification in Developing Countries / J. Mayer // Journal of Development studies. – 1996. – № 33. – Р. 210–299.
284. Medin H. Firms’ Export Decisions – Fixed Trade Costs and the Size of The Export Market / H. Medin// Journal of International Economics. – 2003. – № 61. – P. 225–241.
285. Moon B. Exports, Outward–Oriented Development, and Economic Growth / B. Moon // Political Research Quaterly. – 1998. – Vol. 51, № 1. – P. 7–36.
286. Morisset J. Does a Country Need A Promotion Agency to Attract Foreign Direct Investment? / J. Morisset // World Bank Policy Research, Working Paper. – 2003.
287. Muscatelli V.A. Demand and Supply Factors in the Determination of NIE Exports: A Simultaneous Error–Correction Model for Hong Kong / V.A. Muscatelli, T.G. Srinivasan, D.Vines // Economic Journal. – 1992. – Vol. 102, № 415. – P. 1467–1477.
288. Muscatelli V.A. Modeling Aggregate Manufactured Exports for some Asian Newly Industrialized Economies / V.A. Muscatelli, A.A. Stevenson, C. Montagna // The Review of Economics and Statistics. – 1995. – Vol. 77. – № 1. – P. 147–155.
289. Naude W. The Economic Geography and Determinants of Manufacturing Exports from South Africa / W. Naude, T. Gries // The Conference on Growth, Poverty Reduction and Human Development in Africa, University of Oxford. – 2004, March 21–22. – 27 p.
290. Naude W.E. Local Government Transformation in South Africa: Challenges for Local Economic Development in a Global Economy / W.E. Naude // Africa Insight. – 2003. – Vol. 33, № 3. – P. 50–56.
291. Nazmi N. Deregulation, financial deepening and economic growth: The case of Latin America / N. Nazmi // The Quarterly Review of Economics and Finance. – 2005. – Vol. 45, № 2–3. – P. 447–459
292. Noland M. Pasific Basin Developing Countries: Prospects for the Future / M. Noland // Trade Policy Series. – Washington, Institute of International Economics, 1990. – 316 p.
293. Noland M. The Impact of Industrial Policy on Japan’s Trade Specialization / M. Noland // The Review of Economics and Statistics. – 1993. – Vol. 75, № 2. – P. 241–248.
294. Ochsen C. Technology, Trade, and Income Distribution in West Germany: A Factor–Share Analisis, 1976–1994 / C. Ochsen, H. Welsch // Journal of Applied Economics. – 2005. – Vol. VIII, № 2. – P. 321–345.
295. Otsuka K. Technology Choice, Employment and Development / K. Otsuka // Asian Development Review. – 1995. – Vol. 13, № 2. – P. 66–88.
296. Pack H. Industrial Policy: Growth Elixir or Poison? / H. Pack // The World Bank Research Observer. – 2000. – № 15(1). – P. 47–67.
297. Papazoglou C. A Gravity Model Forecast of the Potential Trade Effects of EU Enlargement: Lessons from 2004 and Path–dependency in Integration / C. Papa-zoglou, E. Pentecost, H. Marques // The World Economy. – 2006. – Vol. 29, № 8. – P. 1077–1089.
298. Peneder M. Industrial Structure and Aggregate Growth / M. Peneder // Structural Change and Economic Dynamics. – 2003. – Vol. 14, № 4. – P. 427–448.
299. Prange H. Explaining Varieties of Regional Innovation Policies in Europe / H. Prange // European Urban and Regional Studies. – 2008. – Vol. 15, № 1. – Р. 39-52.
300. Radzimińska T. Jak Wyleczyć Polski Handel Zagraniczny / T. Radzimińska // Nowe Życie Gospodarcze, 1999. – 15.08.99. – S. 14–16.
301. Redding S. Economic Geography and International Inequality / S. Redding, A. Venables // Journal of International Economics. – 2004. – Vol.62, № 1. – P. 53–82.
302. Riedel J. The Demand for LDS Exports of Manufactures: Estimates from Hong Kong / J. Riedel// The Economic Journal. – 1990. – Vol. 99, № 396. – P. 467–480.
303. Rojec M. Overwiev of Export Performance of “New Europe”: Theoretical Underpinnings and Empirical Evidence / M. Rojec, M. Ferjancik // Second Lancut Economic Forum on “New Europe”, Lancut, Poland. – 2006. – 30 p.
304. Rose A.K. The Foreign Service and Foreign Trade: Embassies as Export Promotion / A.K. Rose // World Economy, 2007. – Vol.30, №1. – Р. 22–38.
305. Ruane F. The impact of Foreign Direct Investment on Sectoral Adjustment in the Irish Economy / F. Ruane, H. Goeberg // National Institute Economic Rewiev. – 1997. – Vol. 160, № 4. – P. 76–86.
306. Rybarczyk M. Chorzy na wzbogacenie / M. Rybarczyk // Newsweek, 2007. – 10.06.07. – S. 54–55.
307. Sachs J. The big push, natural resource booms and growth / J. Sachs, A. Warner // Journal of Development Economics. – 1999. – Vol. 59, № 1. – P. 43–76.
308. Sandbu M.E. Natural Wealth Accounts: A Proposal for Alleviating the Natural Resource Curse / M.E. Sandbu // World Development. – 2006. – Vol. 34, № 7. – Р. 1153–1170.
309. Senhadji A.S. Time Series Analisis of Export Equations: A Cross–Country Analisis / A.S. Senhadji, C.E. Montenegro // IMF Staff Papers. – 1999. – Vol. 46, № 3. – P. 259–273.
310. Sentsho J. Export Revenues as Determinants of Economic Growth: Evidence from Botswana [Електронний ресурс] / J. Sentsho. – Conference’s materials, the University of Botswana. – 2002. – Режим доступу: http://www.essa.org.za/download/2003Conference/SentshoJ_Exports%20Revenue%20&%20Economic%20GrowthF.pdf
311. Shan J. On the Export–led Growth hypothesis: The Econometric Evidence from China / J. Shan, F. Sun // Applied Economics. – 1998. – Vol. 30. – Р. 1055–1065.
312. Shujie Y. On Economic Growth, FDI and Exports in China / Y. Shujie // Applied Economics. – 2006, February. – № 3 (38). – P. 339–351.
313. Szalavets A. Structural change – Structural Competitiveness / A. Szalavets // Working Papers. – Budapest: Institute of World Economics, 2005. – Vol. 155, № 5. – 46 p.
314. Tamberi M. Specialization and Growth Perpectives in the South Mediterranen Area / M. Tamberi // The European Journal of Comparative Economics. – 2006.– Vol. 3. – № 2. – P. 289–314.
315. Toulan O.N. Beneath the Surface: The Impact of Radical Economic Reforms on the Outward Orientation of Argentine and Mendozan Firms / O.N. Toulan, M.F. Guillen // Journal of Latin American Studies. – 1997. – Vol. 29, № 2. – P. 395–418.
316. Tybout J.R. Plant– and Firm–Level Evidence on “New” Trade Theories / J.R. Tybout // Journal of Economic Literature. – 2003. – № 68(1). – P. 11–44.
317. Ural T. The Effect of Firms Strategic Factors on Export And Firm Perfor-mance: A Comparison of Permanent and Sporadic Exporters / T. Ural, S.K. Acaravci // Problems and Perspectives in Management. – 2006. – Vol. 4, № 4. – P. 42–62.
318. Venables A.J. Geographical Disadvantage: A Hecksher–Ohlin Von–Thunen Model of International Spesialisation / A.J. Venables, N. Limao // Journal of International Economics. – 2002. – № 58. – P. 239–263.
319. Ventura J. Growth and Interdependence / J. Ventura // The Quaterly Journal of Economics. – 1997. – Vol. 112, № 1. – P. 57–84.
320. Verspagen B. Evolutionary Macroeconomics: A Synthesis Between Neo–Schumpeterian and Post–Keynesian Lines of Thought / B. Verspagen // The Electronic Journal of Evolutionary Modeling and Economic Dynamics. – 2002. –№ 1007 (http://www.e–jemed.org/1007/index.pph).
321. Wacziarg R.T. Trade Liberalization and Growth: New Evidence [Електронний ресурс] / R.T. Wacziarg, H.W. Karen. – 2003. – Режим доступу: http://ssrn.com/abstract=471941.
322. Walsh B. Stabilization and Growth in a Small Open Economy: Ireland 1979–1995 / B. Walsh // Oxford Review of Economic Policy. – 1996. – Vol. 12, № 3. – P. 74–86.
323. Westphal L.E. Industrial Policy in an Export–Propelled Economy: Lessons from South Korea’s Experience / L.E. Westphal // The Journal of Economic Perspectives. – 1990. – Vol. 4, № 3. – P. 41–59.
324. Winters L.A. Regional Integration and Import Prices: An Empirical Investigation / L.A. Winters // Journal of International Economics. – 2002. – № 51(2). – Р. 363–377.
325. www.aventures.biz
326. www.bank.gov.ua
327. www.doingbusiness.org Doing Business in Ukraine
328. www.dots.org / Direction of Trade Statistics
329. www.eu–directory.ea–ua.info
330. www.fco.ogv.uk
331. www.ifs.org
332. www.innovation.com.ua/
333. www.kontrakty.com.ua/show/ukr/article/6624/5120056624 – Український дiловий тижневик "Контракти" / № 51 вiд 19–12–2005
334. www.me.gov.ua / Міністерство Економіки України
335. www.mfa.gov.ua
336. www.oesd.org
337. www.patent.km.ua
338. www.techinvest.com.ua/
339. www.uaib.com.ua / Українська асоціація інвестиційного бізнесу
340. www.ucci.org.ua/synopsis/dv / Діловий Вісник
341. www.ukrsoft.biz/
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
150
Скачать бесплатно 20669.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.