У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ У СКОТАРСТВІ
Количество страниц 250
ВУЗ ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМ. В.В.ДОКУЧАЄВА
Год сдачи 2010
Содержание ВСТУП………………………………………………………………………
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ У СКОТАРСТВІ………………………...
1.1. Поняття категорії «ефективність», її суть та економічне значення
1.2. Ресурсозбереження та його основні напрями………………………..
1.3. Показники економічної ефективності виробництва та використання ресурсів у скотарстві.............................................................
Висновки до розділу 1...................................................................................
РОЗДІЛ 2. СУЧАСНИЙ СТАН ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ У СКОТАРСТВІ ……………………………………………………………...
2.1. Характеристика сучасного стану скотарства.......................................
2.2. Економічна ефективність виробництва продукції скотарства та аналіз факторів що на неї впливають...........................................................
2.3. Використання кормових ресурсів та їх вплив на ефективність виробництва продукції скотарства...............................................................
Висновки до розділу 2...................................................................................
РОЗДІЛ 3. ОСНОВНІ НАПРЯМИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ У СКОТАРСТВІ В НОВИХ УМОВАХ ГОСПОДАРЮВАННЯ……………………………………………………..
3.1. Впровадження у виробництво ресурсозбереження в контексті вирішення продовольчої проблеми..............................................................
3.2. Обґрунтування технологічних чинників ефективного використання ресурсів при виробництві продукції скотарства...............
3.3. Використання нетрадиційних ресурсозберігаючих технологій у скотарстві та їх вплив на екологічність виробництва……………………
Висновки до розділу 3...................................................................................
ВИСНОВКИ....................................................................................................
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ......................................................
ДОДАТКИ.......................................................................................................
ВСТУП
Актуальність теми. Ресурсозбереження є один з найбільш ефективних напрямів підвищення конкурентоспроможності продукції і засіб активізації структурної перебудови, визначальний чинник довготермінової дії, який характеризує економічний ефект для сільського господарства і всього народного господарства країни. Воно сприяє зниженню витрат на виробництво продукції, підвищенню ефективності і прискоренню темпів зростання виробництва, досягненню високих кінцевих результатів господарювання і на рівні підприємства, і в сільському господарстві в цілому.
Однією з найважливіших галузей сільського господарства є скотарство, оскільки воно – джерело продуктів харчування, сировина для легкої і переробної промисловості, а також постачальник органічних добрив для рослинництва. Низький рівень ресурсозбереження та використання застарілих технологій виробництва в цій галузі призводять до високого споживання трудових, матеріальних та енергетичних ресурсів.
В нових умовах господарювання ресурсозбереження перетворюється в один з основних напрямів діяльності підприємств та органів управління всіх рівнів для забезпечення нової якості росту економіки. Воно стає провідним фактором інтенсифікації виробництва, забезпечує підвищення його ефективності.
Проблема ефективного використання ресурсів у цілому по агропромисловому комплексу та щодо скотарства зокрема привертає увагу дослідників. Великий внесок в її розв’язання внесли такі науковці-аграрники: В.Я. Амбросов, В.Г. Андрійчук, П.С. Березівський, В.В. Гришко, М.В. Зубець, І.І. Лукінов, О.В. Мазуренко, П.М. Макаренко, А.В. Македонський, В.Я Месель-Веселяк, О.А. Омельяненко, В.І. Перебийніс, В.М. Рабштина, І.І. Ревенко, В.Г. Рижков, П.Т. Саблук, О.І. Сокол, М.Ф. Соловйов, В.М Трегобчук, В.Й. Шиян, О.М. Шпичак та ін.
Проте система формування раціонального використання ресурсів, їх збереження, використання нетрадиційних екологобезпечних ресурсів для виходу галузі скотарства з кризового стану досі потребує більш глибокого вивчення та наукових розробок.
Зв’язок роботи з науковими планами, програмами, темами. Дослідження виконане відповідно до наукових планів науково-дослідної роботи кафедри виробничого менеджменту та агробізнесу Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва згідно з темою: „Розробка пропозицій по економічному механізму господарювання в реформованих сільськогосподарських підприємствах” (№ державної реєстрації 0101U006663).
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є теоретико-методологічне обґрунтування економічних основ та практичних засад ефективного використання ресурсів у галузі скотарства в сільськогосподарських підприємствах в умовах ринкового механізму господарювання.
Відповідно до визначеної мети у дослідженні були поставлені і вирішувалися такі завдання:
• узагальнити теоретичні дослідження і розкрити сутність понять „ресурсозбереження” і „ресурсовикористання”;
• розглянути і теоретично узагальнити критерії та показники ефективності використання ресурсів у скотарстві;
• провести поглиблений аналіз сучасного стану скотарства;
• проаналізувати стан ресурсів, які мають найбільший вплив на ефективність скотарства в сучасних умовах господарювання;
• визначити вплив кормових ресурсів на ефективність скотарства та розробити рекомендації з удосконалення їх використання;
• провести дослідження щодо збільшення поголів’я та продуктивності тварин на підставі впровадження у виробництво ресурсозбереження в контексті вирішення продовольчої проблеми забезпечення населення молоком і м’ясом;
• розробити пропозиції щодо технологічних чинників підвищення ефективності використання ресурсів у скотарстві;
• виявити ефективність і обґрунтувати необхідність використання нетрадиційних ресурсозберігальних та екологобезпечних технологій у скотарстві.
Об’єктом дослідження є процес підвищення ефективності використання ресурсів у скотарстві, реалізація якого розглядається і в цілому по сільськогосподарських підприємствах України, і на регіональному рівні. Поглиблене вивчення проблеми дослідження проведено за матеріалами господарств Харківської області.
Предметом дослідження є теоретичні, методичні і практичні аспекти ефективного та раціонального використання ресурсів у галузі скотарства аграрних підприємств, які функціонують в умовах ринкового механізму господарювання.
Методологія і методика дослідження. Теоретична та методологічна основи досліджень побудовані на використанні базових положень економічної теорії, наукових працях вітчизняних та зарубіжних учених-економістів з проблем раціонального та ефективного використання ресурсів в умовах розвитку ринкових відносин.
В роботі використовувалися такі методи досліджень: абстрактно-логічний (теоретичні узагальнення і формулювання висновків), факторний аналіз (дослідження зв’язків між явищами, що впливають на ефективність використання ресурсів у скотарстві), економіко-статистичний (зокрема його прийоми – порівняння, групування, табличний, графічний, індексний, кореляційно-регресійний), економіко - математичний (прогнозування мінімально допустимого рівня ціни реалізації одиниці продукції скотарства) розрахунково-конструктивний (обґрунтування і розрахунок натуральних і вартісних нормативів виробничих витрат у результаті збільшення поголів’я великої рогатої худоби і підвищення її продуктивності для вирішення продовольчої проблеми), монографічний (вивчення технології й організації виробництва продукції скотарства у сільськогосподарських підприємствах) та інші економічні методи дослідження.
Інформаційна база: законодавчі акти України, укази Президента України, постанови Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, інформаційно-аналітичні збірники Державного комітету статистики України, управління статистики Харківської області, наукові праці вітчизняних та зарубіжних учених, статистичні та звітні дані аграрних підприємств Харківської області, дані первинного обліку сільськогосподарських підприємств Харківської і Полтавської областей, власні спостереження.
Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна дисертаційного дослідження полягає у подальшому розвитку теоретико-методологічних та практичних положень щодо сучасного стану використання ресурсів і перспективи підвищення виробництва продукції скотарства на одиницю витрачених ресурсів та поліпшення її якості в ринкових умовах.
Сутність наукової новизни результатів дослідження полягає в такому:
вперше:
• запропоновано комплексний підхід щодо вдосконалення механізму ресурсозбереження у скотарстві, який, на відміну від уже існуючих, ґрунтується на економічних методах управління та принципах самоокупності й приводить до узгодження інтересів виробників і споживачів продукції скотарства. Забезпечує на заданий перспективний обсяг молока для формування ринку на регіональному рівні (1075 тис. т) економію кормів 804,3 тис. т к. од.
удосконалено:
• підходи до формування цінового механізму на продукцію скотарства, на підставі оптимізації витрат ресурсів, який створює передумови для розширеного відтворення й інтенсивного розвитку галузі, забезпечує рівень рентабельності молока і м’яса великої рогатої худоби в межах 5 – 25 %;
• рекомендації по впровадженню екологобезпечної ресурсозберігальної технології переробки органічних добрив, яка забезпечує виробництво біогумусу і біомаси для подальшого використання як добрива. Розробки виконано за двома варіантами, які відрізняються місцем і умовами виконання технологічного процесу. Витрати на виробництво біогумусу і біомаси при другому варіанті розрахунків є меншими на 26,7 %;
набули подальшого розвитку:
• пропозиції по організації виробництва молока при високому рівні інтенсивності ведення галузі молочного скотарства (продуктивність – 6 000 кг молока на корову) і різних способах утримання молочної худоби (прив’язний, безприв’язний на глибокій підстилці, безприв’язний в боксах) на фермах і комплексах розміром 1 000 корів при якій складаються передумови для прибуткового і рентабельного виробництва молока;
• рекомендації по оптимізації використання ресурсів для господарств молочного виробничого напрямку шляхом застосування нормативного методу планування витрат в залежності від рівня продуктивності і різних варіантів технології виробництва;
• організаційно-технологічні чинники ефективного використання ресурсів для збільшення виробництва продукції скотарства. Вони охоплюють увесь технологічний процес виробництва продукції скотарства, починаючи з відтворення стада і закінчуючи реалізацією готової продукції (структура стада, оптимізація сервіс і сухостійного періодів, зменшення яловості корів, організація інтенсивного кормовиробництва і повноцінна годівля худоби, способи утримання тощо).
Практичне значення одержаних результатів. Результати дослідження мають значну практичну цінність і можуть використовуватися сільськогосподарськими підприємствами, які займаються виробництвом продукції скотарства.
Результати дослідження щодо ефективності використання науково-обґрунтованих добових раціонів, річних норм витрат кормів, технологічних карт для ферм великої рогатої худоби з прив’язним утриманням при різній продуктивності тварин і їх поголів’ї, а також пропозиції щодо екологічно безпечної ресурсозберігальної технології переробки органічних добрив прийняті до впровадження Головним управлінням сільського господарства та продовольства при Харківській облдержадміністрації в агроформуваннях Харківської області (довідка № 14-4-418 від 26 грудня 2006 р.).
Розробки автора щодо ефективності застосування екологобезпечної ресурсозберігальної технології переробки органічних відходів за допомогою червоного каліфорнійського черв’яка прийняті для впровадження ДП ДГ „Кутузівка” Харківського району Харківської області (довідка № 3 від 19 грудня 2006 р.). Рекомендації автора щодо ефективності використання ресурсів у залежності від зміни продуктивності корів і незмінному поголів’ї та стосовно врахування різної його кількості при незмінних середньодобових приростах під час виробництва м’яса великої рогатої худоби схвалені і впроваджені у виробництво ТОВ „Центр Правової Підтримки Бізнесу” Куп’янського району Харківської області (довідка № 15 від 28 березня 2006 р.).
Науково-теоретичні розробки дисертаційної роботи стали матеріалом для навчального посібника „Економіка світового сільського господарства”, який було підготовлено в Харківській державній зооветеринарній академії (довідка № 1 від 24 листопада 2006 р.).
Матеріали дисертаційного дослідження використовуються в навчальному процесі Харківського національного університету ім. В.В. Докучаєва під час викладення курсів „Економіка підприємства”, „Економіка сільського господарства” (довідка № 801 від 27 серпня 2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Наукові результати, наведені в дисертаційні роботі, виконано самостійно і одержано автором особисто. У них викладено авторський підхід до проблеми підвищення ефективності використання ресурсів у скотарстві. Результати, які виносяться на захист, є внеском у розвиток аграрного сектора України.
Наукові статті за темою дисертаційного дослідження підготовлені автором особисто і відображають зміст роботи. У публікації № 11 (зі списку наукових праць, поданого в авторефераті) автору належить збирання, аналіз і узагальнення статистичної інформації.
Апробація результатів дослідження. Основні наукові теоретичні та практичні положення результатів дисертаційного дослідження були представлені та обговорювалися під час проведення таких заходів: Міжнародна науково-практична конференція „Ринкові трансформації та розвиток продуктивних сил аграрного сектора” (м. Харків, 2004 р.); Міжнародний форум молодих учених „Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн” (м. Харків, 2005 р.); Міжнародна науково-практична конференція молодих учених, аспірантів, магістрів та студентів „Інтенсифікація і сталий розвиток сільськогосподарського виробництва” (м. Харків, 2006 р.); Міжнародна науково-практична конференція „Концептуальні напрями стратегічного розвитку нової аграрної політики України” (м. Луганськ, 2006 р.); Міжнародна науково-практична конференція „Наукові засади реалізації аграрної політики в Україні” (м. Харків, 2006 р.).
Публікації. Основні положення дисертаційного дослідження опубліковано в 11 наукових працях загальним обсягом 2,43 ум.-друк. арк., в тому числі 9 в наукових фахових виданнях, а також у навчальному посібнику (у співавторстві), у якому автору належить 0,53 ум.-друк. арк.
Обсяг і структура дисертації. Дисертаційна робота викладена на 214 сторінках основного тексту, складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку літературних джерел із 223 найменувань. Дисертація містить 66 таблиць, 22 рисунки, 14 додатків.
Список литературы ВИСНОВКИ
У дисертаційній роботі обґрунтовано комплексний підхід та розроблені практичні рекомендації з удосконалення механізму ресурсозбереження у скотарстві в сільськогосподарських підприємствах. За результатами дослідження можна зробити такі висновки і пропозиції.
1. Основним напрямом підвищення ефективності скотарства є ресурсозбереження, що досягається за рахунок комплексу науково-технічних, організаційних та економічних заходів, спрямованих на найбільш раціональне, економне використання ресурсів. Ресурсозбереження як напрям економічної політики визначає характер виробничого ресурсовикористання, тобто є первинним. Головним важелем економічного механізму ресурсозбереження в ринкових умовах виступає конкуренція, що в кінцевому результаті веде до ресурсозбереження та забезпечує ефективність виробництва окремої галузі, а також підприємства в цілому.
2. Показники є кількісне вираження рівнів змін ефективності у динаміці, а критерії – це якісна її оцінка. Ототожнення критерію з продуктивністю праці є некоректне, адже це лише один з видів ресурсів, який впливає на ефективність. Використання узагальнювального показника ефективності виробництва на різних рівнях господарювання є складне, оскільки багатьом з них властиві недоліки, тому для визначення ефективності варто користуватися не одним показником, а їх системою.
3. Зміна відносин власності зумовила кардинальні перетворення всієї системи економічних відносин як на загальнодержавному, так і на галузевому рівнях. Протягом 1990–2005 рр. виробництво молока у всіх категоріях господарств зменшилося в 1,8 раза, а м’яса – у 2,7 раза. У сільськогосподарських підприємствах України виробництво молока скоротилося в 7,2, а в особистих господарствах населення зросло в 1,9 раза, виробництво яловичини і телятини у сільськогосподарських підприємствах зменшилося в 11,7, а в господарствах населення – збільшилося в 2,3 раза. Особливістю розвитку скотарства в Україні та її регіонах є те, що виробництво продукції цієї галузі із сільськогосподарських підприємств перемістилося в особисті господарства населення, в результаті чого одержана продукція не відповідає вимогам стандартів СОТ і найближчих торговельних партнерів з Євросоюзу.
4. До зменшення виробництва продукції скотарства призвели низька закупівельна ціна та висока собівартість продукції скотарства. У сільськогосподарських підприємствах Харківської області виробництво продукції скотарства з 2000 по 2005 рр. було збиткове, тільки у 2003 і 2005 рр. галузь молочного скотарства була рентабельна (+7,4 і +6,2 % відповідно). Це пов’язано з більшими витратами ресурсів на виробництво продукції скотарства. Так, затрати праці на виробництво 1 ц молока і 1 ц приросту живої маси великої рогатої худоби збільшилися у 2005 р. відносно 1990 р. в 1,3 і 2,0 раза відповідно. Витрати кормових ресурсів на виробництво 1 ц молока у 2005 р. порівняно з 1990 р. зменшилися на 13,3 %, а на 1 ц приросту великої рогатої худоби мали тенденцію до збільшення. На 1 умовну голову великої рогатої худоби витрати кормів зменшилися на 5,3 % і становили у 2005 р. 31,28 ц к. од., але у зв’язку з незадовільною якістю кормів, особливо з недостатнім вмістом у них перетравного протеїну й інших поживних речовин, цей рівень можна вважати ще нижчим.
5. Продуктивність праці є важливий показник, який характеризує ефективність виробництва. При проведенні групування сільськогосподарських підприємств Харківської області за рівнем затрат праці на 1 ц молока і 1 ц приросту живої маси великої рогатої худоби було встановлено, що при збільшенні затрат трудових ресурсів на виробництво 1 ц молока з 4,90 до 18,79 люд.-год продуктивність корів зменшується з 3 931 кг до 1 719 кг, або на 56,3 %, прибутковість галузі (+27,1 %), змінюється на збитковість (−39,9 %). З ростом затрат праці на 1 ц приросту живої маси великої рогатої худоби знижуються і середньодобові прирости з 389 до 278 г, або в 1,4 раза, підвищується собівартість 1 ц приросту живої маси великої рогатої худоби і собівартість 1 ц м’яса великої рогатої худоби в 1,3 раза. Рівень збитковості збільшується: з −27,0 % у першій групі до −55,7 % у господарствах, які ввійшли до третьої групи.
6. Ефективність розвитку скотарства визначається розвитком кормовиробництва та використанням кормових ресурсів. За допомогою групування сільськогосподарських підприємств Харківської області було досліджено зміну продуктивності великої рогатої худоби з підвищенням рівня годівлі. Установлено тенденцію випереджувального росту продуктивності й оплати корму продукцією з підвищенням рівня годівлі. Витрати кормів на одну середньорічну корову в третій групі підприємств були більші відносно першої на 27,9 %, тоді як продуктивність − на 65,9 %. Витрати кормових ресурсів на 1 ц молока з підвищенням середнього річного удою молока від однієї корови у третій групі були менші на 22,9 %. Збитковість виробництва у першій групі (−12,7 %) змінюється на прибутковість (+ 24,4 %). Дослідження, проведені щодо витрат кормів на одну голову молодняку великої рогатої худоби, мали подібну тенденцію.
7. Для забезпечення населення Харківської області молоком і молочними продуктами, виробленими безпосередньо сільськогосподарськими підприємствами регіону, необхідно перейти до повільного нарощування поголів’я тварин, досягнувши тих показників виробництва продукції скотарства, які були у 1990 р., а також слід дещо перевищити їх. Важливим резервом збільшення виробництва продукції скотарства є повноцінна годівля тварин та ефективне використання трудових ресурсів. Так, при середньому річному удої молока від однієї корови 3 000 кг для утримання 737,7 тис. гол корів потрібно мати 2 545,1 тис. т к. од., а при утриманні поголів’я в кількості 290,1 тис. гол. і середньому річному удої молока від однієї корови 6 000 кг потрібно мати 1 740,8 тис. т к. од., економія становить 804,3 тис. к. од. Цього достатньо для утримання 134 тис. корів та виробництва 804 тис. т молока.
8. Проведені перспективні розрахунки для ТОВ „Центр Правової Підтримки Бізнесу” Куп’янського району Харківської області свідчать, що з підвищенням продуктивності корів з 4 000 кг до 6 000 кг собівартість молока є менша на 19,4 %, а прибуток вищий у 2,2 раза порівняно з першою. З підвищенням продуктивності корів збільшується рентабельність виробництва молока з 41,9 % до 76,0 %. При підвищенні концентрації поголів’я молодняку великої рогатої худоби прибуток у господарстві збільшується у третьому варіанті розрахунків порівняно з першим у 3,7 раза, а затрати трудових ресурсів на 1 ц приросту живої маси знижуються на 27,3 %.
9. Відродження молочно-товарного виробництва в сільсько-господарських підприємствах залежить також від державної цінової політики, що повинна гарантувати галузі тваринництва такий рівень цін на продукцію, який би зміг забезпечив умови розширеного відтворення й інтенсивного розвитку галузі. Прогнозована ціна реалізації у 2007 р. для сільськогосподарських підприємств Харківської області − виробників молока і м’яса великої рогатої худоби при досягненні ними мінімального 5 % рівня рентабельності повинна становити на молоко 113,02 грн., а при вирощуванні великої рогатої худоби потрібно реалізовувати 1 ц м’яса за 1 027,97 грн.
10. Обсяг та ефективність виробництва продукції скотарства залежить від рівня дотримання і виконання організаційно-технологічних заходів, що охоплюють весь виробничий цикл, до якого входить комплекс робіт по догляду за тваринами, що включає енергозберігальні прогресивні технології їх утримання, недопущення яловості маточного поголів’я, через яку у 2005 р. сільськогосподарські підприємства недодержали 1 476,8 тис. грн., дотримання оптимальних термінів сухостійного і сервіс-періоду, строків їх використання тощо.
11. При виявленні ефективності різних технологій виробництва молока ми провели їх порівняння при однакових показниках собівартості ресурсів, які використовуються галуззю. Розрахунки показали, що собівартість 1 ц молока при різних способах утримання корів істотно не відрізняються − від 110,66 грн. при утриманні безприв’язно на глибокій підстилці до 113,95 грн. на прив’язі, або на 2,9 %. Затрати кормів на 1 ц молока при безприв’язному утриманні корів на глибокій підстилці на 12 – 15 % вищі, ніж на прив’язі, витрати на зарплату і утримання основних засобів нижчі. Затрати електроенергії за рахунок підігрівання води на вигульних майданчиках суттєво збільшуються. Підстилки на вигульних майданчиках потрібно в 3,5 раза більше, ніж в приміщеннях при прив’язній технології. Затрати на гній становлять 2,7–4,5 %, молоко − 79,1–80,9 %, на телят – 16,4%.
12. Для забезпечення еколого-соціального спрямування розвитку аграрного виробництва, підвищення його екологічної безпеки та постачання споживачам екологічно чистої продукції можливе застосування у сільському господарстві такого ресурсозберігального заходу, як вермикультивування. Нами було проведено два варіанти розрахунків виробництва біогумусу і біомаси для ДП ДГ „Кутузівка” Харківського району Харківської області: перший варіант оснований виробництвом біогумусу і біомаси на вулиці у спеціальних буртах розміри якого 50х2х0,45 м, другий варіант оснований на тому, щоб закуплені ложі помістити у довго незмінну підстилку і виробляти біогумус і біомасу у приміщенні, що дасть можливість очистити повітря у корівнику від запаху аміаку Витрати на виробництво біогумусу і біомаси у першому варіанті становили 1653792 грн., а в другому – 1212932 грн., або 26,7 % менші. У першому варіанті рівень рентабельності виробництва біогумусу становить 119,6 %, біомаси – 119,5 %, а в другому – 83,9 і 83,9 % відповідно, що пов’язано з меншим виходом продукції та умовами його виробництва.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Статистичний щорічник України за 2005 рік / Державний комітет статистики України: за ред. О.Г. Осауленка. – К., 2006. – 575 с.
2. Енциклопедія бізнесмена, економіста, менеджера / За ред. Р.Дякіна. – К.: Міжнародна економічна фундація., 2000. – С. 197, 198, 509 – 510.
3. Лыч Г.М. Экономическая эффективность сельськохозяйственного производства. – Мн.: Уроджай, 1988. – 110 с.
4. Аврех Г.Л. Затраты и результаты: Беседы об экономике. – М.: Наука, 1990. – 192 с.
5. Андрійчук В.Г. Теоретико-методологічне обґрунтування ефективності виробництва // Економіка АПК. – 2005. − № 5. – С. 52 – 63.
6. Крилек Й. Экономическая эффективность с/х производства: Сокр. пер. с чешск. / Наук. ред. М.М.Макеенко. – М.: Экономика, 1981. – 192 с.
7. Мертенс В.П., Мацибора В.І., Жигало Л.Ф. та ін. Економіка сільського господарства./ За ред. В.П.Мертенса. – К.: Урожай, 1995. – 228 с.
8. Мацибора В.І. Економіка сільського господарства: Підручник. – К.: Вища школа, 1994. – 415 с.
9. Нестеренко С.А. Экономическая эффективность интеграции производства и переработки свинины в Запорожском регионе Мелитополь: ООО Издательство «Мелитополь», 2004. – 126 с.
10. Економічна теорія: Підручник / За ред. В.М. Тарасевича. – К.: Центр навчальної літератури. – 2006. – 784 с.
11. Піндайк Роберт С., Рубінфелд Даніел Л. Мікроекономіка / Пер. з анг. А. Олійник, Р. Скільський. – К.: Основи, 1996. – С. 521.
12. Андрійчук В.Г. Економіка аграрних підприємств: Підручник. – 2 –ге вид., доп. і переробл. / В.Г.Андрійчук. – К.: КНЕУ, 2004. – 624 с.
13. Экономика предприятий и отраслей АПК: Учебник / Под ред. П.В.Лещиловского, Л.Ф. Догиля, В.С. Тонковича. – Мн.: БГЭУ, 2001. – 575 с.
14. Гайдуцький П.І., Падолєва О.Є. Формування ринкових відносин в агропромисловому комплексі: Навчальний посібник. – К.: Вища школа, 1994. – 175 с.
15. Березівський П.С. Економічна ефективність скотарства та шляхи її підвищення. – Львів: «Українські технології», 1998. – 156 с.
16. Экономика предприятий: Учебник для вузов/ Под ред. проф. В.Я. Горфинкеля, проф. В.А. Швандора. – 3-е изд. перераб. и доп. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2003. – С. 126−142.
17. Барбашин А.И. Экономика сельского хозяйства: Курс лекций. – Курск: Изд-во КГСХА, 2002. – 278 с.
18. Свободин В.А. Интенсификация и эффективность сельскохо-зяйственного производства. – М.: Росагропромиздат, 1988. – 95 с.
19. Рябчик І.В., Галушко В.В. Нові підходи до аналізу ефективності сільськогосподарських підприємств// Економіка АПК. – 2004. − № 3. – С.101 – 108.
20. Економіка підприємств: Підручник / За ред. С.Ф. Покропивного. – Вид. 2.-ге перер. і доп. – К.: КНЕУ, 2001. – 528 с.
21. Оболонський К.П. Экономическая эффективность сельскохо- зяйственного производства. – М.: Экономика, 1974. – 159 с.
22. Тарасенко Г.С. Эффективность сельскохозяйственного производства в условиях хозрасчета. – Киев: Изд-во УСХА, 1991. – 176 с.
23. Экономика сельского хозяйства / В.А.Добрынин, А.В. Беляев, П.П.Дунаев и др.; Под ред. В.А.Добрынина. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: Агропромиздат, 1990. – 476 с.
24. Экономика сельского хозяйства/ И.А.Минаков, Л.А. Себетова, Н.И.Куликов и др.; Под ред. И.А.Минакова. – М.: КолосС, 2003. – 328 с.
25. Маркс К. Капитал, Т. 1-3. – Маркс К., Энгельс Ф. Соч., 2-е изд. – М.: Политиздат, 1975. – 907 с.
26. Дадашев Б.А. Економічна ефективність лісостепу України. – Суми: Видавничо-виробниче підприємство «Мрія−1» ЛТД УАБС,2003. – 120 с.
27. Либкинд А.С. Эффективность с/х производства. Экономико-статистические методы анализа. – М., «Статистика», 1976. – С. 6 − 22.
28. Шафронов А.Д. Условия и факторы повышения эффективности производства// Аграрна наука. – 2000. − № 8. С.6−7.
29. Самойленко А.П. Інтенсифікація скотарства в умовах науково-технічного прогресу. – Львів: Вища школа, Вид-во при Львів. ун-ті., 1988. – 128 с.
30. Трегобчук В.М. Економічні проблеми відтворення і модернізації ресурсного потенціалу АПК // Економіка АПК. − 1999. − № 1. − С.54 − 58.
31. Старицька О.П. Структурна характеристика ресурсозбереження у сільськогосподарському виробництві // Агроінком. – 2005. − № 7. – С. 67 – 69.
32. Основи економічної теорії: Навч. посіб. / А.У. Уразов, П.В. Маслак, І.В Саух. – К.: МАУП, 2005. – 328 с.
33. Савченко В.Д. Операційний менеджмент: Навч. посіб. / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2006. – 275 с.
34. Экономика ресурсозбережения. / Невелев А.М., Сирено В.А., Габ В.И. и др.; Под ред. А.М. Невелева: Госплан УССР. НИЄИ. – К.: Наукова думка, 1989. – С. 5−19, 140−148.
35. Смит А. Исследование о природе и причинах богатства народов. Книга I -III: Пер. с англ. – М., 1993. – 912 с.
36. Царенко О.М. Економічні основи використання ресурсозберігаючих екологічно чистих і безвідходних технологій у тваринництві і птахівництві. – Суми: Ват «СОД», видавництво «Козацький вал», 2002. – 590 с.
37. Ресурсосбережение: эколого-экономический аспект. Н.И.Конищева, Н.А.Кушнирович, Л.В.Рожкова и др./ Отв. Ред. Н.Г.Чумаченко, А.П.Савченко; АН Украины, ИЭП. – К.: Наукова думка, 1992. – С. 116-121.
38. Оксанич А.Э. Экономические проблемы ресурсосбережения/ АН УССР ЛОИЭ; Отв. ред. П.Е. Беленький. – К.: Наукова думка, 1990. – С. 4 − 7.
39. Шиян В.Й., Гуторов А.И. Экономика природопользования: Учеб. пособие ХГАУ им. В.В.Докучаева. Х., 1992. С. 11−12.
40. Сокол А.И., Белойван В.Д., Храпач К.Г., Мерчанский В.В. Резервы экономии ресурсов в животноводстве. – Харьков.: Бизнес Информ, 2003. – 160 с.
41. Основні шляхи досягнення конкурентоздатності реформованих аграрних підприємств. / Е.Ф. Томін, С.І. Мельник, В.Г. Данченко та ін./ За ред. В.М. Писаренка. – Полтава.: „Теrra”, 2001. – 138 с.
42. Силкин В.Н. Ресурсное обеспечение АПК Крыма. Симферополь: Таврия, 2001. – С. 4 − 25.
43. Економічна енциклопедія: у трьох томах. Т 3. / За ред. С.В.Мочерного. – К.: „Академія”, 2002. – С. 206.
44. Мельник Л.Ю., Макаренко П.М., Кириленко І.Г. Економічна теорія на межі тисячоліть. Навчальний посібник. – К.: ІАЕ УААН, 2003. – 748 с.
45. Старастенко Г.Г. Політична економія: Навч. Посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 344 с.
46. Хоружний М.Й. Організація агропромислового комплексу: Підручник. – К.: КНЕУ, 2001. – 382 с.
47. Попов Н.А. Экономика отраслей АПК. Курс лекций. – М. – ИКФ „ЭКМОС”, 2002. – С. 192 – 196.
48. Дієсперов В.С., Кондратенко Л.Ф. Фактори продуктивності праці // Економіка АПК. − 2003. − № 12. − С. 48.
49. Лыч Г.М. Эффективность использования производственных ресурсов. – Мн.: Уроджай,1990. – 104 с.
50. Олійник О.В. Тенденції та фактори відтворення аграрного ресурсного потенціалу України // Економіка АПК і природокористування: Вісник ХНАУ. – 2004. − № 8. – С. 50−55.
51. Добрынин В.А., Беляев А.В., Дунаев П.П. и др. Экономика сельского хозяйства. / Под ред. В.А. Добрынина. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: Агропромиздат, 1990. – 476 с.
52. Економіка підприємств АПК. Навч. посібник для вузів./ За ред. проф. С.Л. Дусановського, В.М. Олійника, Т.Г. Дудара. Книжково-журнальне видавництво „Тернопіль”, 1997. – 260 с.
53. Про невідкладні заходи, щодо прискорення реформування аграрного сектора України: Указ Президента України від 3 грудня 1999 року № 1529 // Економіка АПК. – 2000. − № 1. – С. 3 – 6.
54. Гладій М.В. Використання виробничо-ресурсного потенціалу аграрного сектора економіки України (питання теорії, методології і практики). Монографія. – 1998. – 294 с.
55. Статистичний щорічник «Сільське господарство України» за 2005 рік/ Державний комітет статистики України: Під загальним керівництвом Ю.М. Остапчука. – К., 2006. – 366 с.
56. Землеробство України: від праслав’ян через події XIX і XX століття до наших днів Т. 1. / М.В. Зубець, В.А. Вергунов, В.І. Власов та інші. – К.: Аграрна наука, 2005. – 280 с.
57. Махсма М. Трудовий потенціал тваринництва // Тваринництво України. – 1997. - № 6. – С. 29.
58. Богуцький О.А. Демографічна ситуація та використання людських ресурсів на селі. – К.: ІАЕ, 1999. – 280 с.
59. Ніколаєнко Ю.В., Бобров В.Я., Кривенко К.Т. та ін. Політекономія: Підручник. / За ред. Ю.В. Ніколаєнка. – К.: ЦУЛ, 2003. – 412 с.
60. Дадашев Б.А., Кравченко С.А. Аналіз фінансових ресурсів на прикладі підприємств АПК. – Суми: ВВП «Мрія-1» ЛТД: Ініціатива, 2000. – 154 с.
61. Зудилин А.П. Анализ хозяйственной деятельности предприятий развитых стран: Учебное пособие. – М.: Изд-во УДН, 1996. – С. 51.
62. Кулішов В.В. Економіка підприємства: теорія і практика: Навчальний посібник. – К.: Ніка-центр, 2002. – 216 с.
63. Андрійчук В.Г., Вихор Н.В. Повышение эффективности агропромышленного производства. – К.: Урожай, 1990. – 232 с.
64. Оболенский К.П. Интенсификация сельского хозяйства и ее эффективность. - М.: Знание, 1976. – 48 с.
65. Голик М.А. Підвищення ефективності тваринництва. – К.: Урожай, 1981. – 104 с.
66. Кованов С.И., Свободин В.А. Экономические показатели деятельности сельскохозяйственных предприятий: Справочник. – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: Агропромиздат, 1991. – 304 с.
67. Андрийчук В.Г. Эффективность использования производственного потенциала в сельском хозяйстве. – М.: Экономика, 1983. – 208 с.
68. Македонський А.В., Шелудько Р.М. Методика визначення та аналізу економічної ефективності виробництва продукції скотарства// Вісник ХНАУ. – 2002. − № 7. – С. 48 – 53.
69. Червен І.І., Червен Е.В., Чебан О.О. Методологічні аспекти оцінки економічної ефективності агропромислових формувань // Економіка АПК. – 1996. − № 9. – С. 35 – 37.
70. Онищенко О., Юрчишин В. Методологічний аспект порівняльної оцінки ефективності різних форм господарювання в аграрній сфері// Економіка України. – 1996. – С. 68.
71. Саблук П.Т. Ціна – інструмент управління// Економіка АПК. – 1996. - № 4. – С. 6.
72. Миронова И.А. Анализ финансово-хозяйственной деятельности сельскохозяйственных предприятий / Под ред. д. э. н., профессора С.М. Бычковой. – СПб: ПрофиКС, 2002. – С. 7−17.
73. Эффективность использование ресурсов в сельском хозяйстве: Пособие для пропогандистов и слушателей системы экономического образования/ Под общ. ред. Н.И. Ерина, А.И. Здоровцова. – М.: Агропромиздат, 1986. – 176 с.
74. Бусенко О.Т. та ін. Технологія виробництва продукції тваринництва: Підручник/ О.Т.Бусенко, В.Д. Столюк, М.В. Штомпиль та ін.; За ред. О.Т.Бусенко. – К.: Аграрна освіта, 2001. – 432 с.
75. Чуйко Н.В. Ефективність виробництва молока в дореформений і післяреформений періоди// Економіка АПК і природокористування: Вісник ХНАУ. – 2003. − № 6. – С. 272−275.
76. Статистичний щорічник „Сільське господарство України” за 1999 р. / Державний комітет статистики України: Під загальним керівництвом Ю.М. Остапчука. – К., 2000. – 253 с.
77. Шаран П., Гузєв І., Вдовиченко Ю. Перспективи розвитку м’ясного скотарства в Україні // Пропозиція. – 2003. - № 11. – С. 106-108.
78. Рыжков В.Г., Минько Л.В. Эффективность производства говядины. Харьков, 1998. – 146 с.
79. Зубець М.В., Буркат В.П., Гузєв І.В. та ін. Стратегія розвитку м’ясного скотарства в Україні у контексті національної продовольчої безпеки / За ред. М.В. Зубця, І.В. Гузєва – К.: Аграрна наука, 2005. – С. 3-37.
80. Статистичний щорічник «Тваринництво України» за 2005 рік/ Державний комітет статистики України: Під загальним керівництвом О.М. Прокопенко. – К., 2006. – 190 с.
81. Чуйко Н. В. Розвиток особистих господарств населення в Україні та їх роль у виробництві продукції скотарства // Зб. наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: ЛНАУ, 2006. - № 61 (84). – С. 429-432.
82. Петрушенко М. Перспектива обнадійлива – ситуація складна // Урядовий кур’єр. – 2005. – 20 жовт.
83. Чуйко Н.В. Конкурентоспроможність молочної продукції в нових умовах господарювання // Економіка АПК і природокористування: Вісник ХНАУ. – 2006. – № 2. – С. 369-374.
84. Михайлов Ю. Молоко, як дзеркало української аграрної політики // Агробізнес Україна. – 2006. − № 2. – С. 10 – 13.
85. Пабот В., Гончаренко І. Сучасні вимоги до якості молока у країнах-членах СОТ// Тваринництво України. – 2005. - № 3. – С. 12 – 15.
86. Колот І., Коровніков Г. Виробництво молока повинно бути рентабельним // Пропозиція. – 2005. − № 1. – С. 34 – 37.
87. Ситник В.П. Нові напрями розвитку науково-технічного прогресу // Вісник аграрної науки, 2001. – №12. – С. 5-8.
88. Мартьянов В.П. Основы становление и развития рыночных отношений в сельском хозяйстве: Учебное пособие./ Харьковский государственный аграрный университет. Харьков, 1992. – 77 с.
89. Месель-Веселяк В.Я., Мазуренко О.В. Розвиток м’ясопродуктового підкомплексу України / Під наук. ред. акад. УААН П.Т. Саблука – К.: ННЦ ІАЕ, 2004. – 198 с.
90. Харківська область в 2005 році: Статистичний щорічник/ за ред. М.Л. Чмихало. – Харків: ВД «Інжек», 2006. – С. 84-131.
91. Васильчак С.В. Ефективність виробництва молока та шляхи її підвищення // Агроінком. – 2005. − № 3 – 4. – С. 51 – 54.
92. Шкурін Г.Т., Голик В.М. Концептуальні положення розвитку економічних нормативних систем у тваринництві в ринковому середовищі // Продуктивність агропромислового виробництва. – 2004. − № 1. – С. 64 – 71.
93. Сокол А.И. Глобальный кризис села и сельского хозяйства: Монография. – Х.: ИД «ИНЖЕК», 2005. – 232 с.
94. Харківська область в 2000 р.: Статистичний щорічник / За ред. М.Л.Чмихала.- Харків, 2001. - 295 с.
95. Від становлення земельних відносин до комплексної механізації виробництва Т. 2. / М.В. Зубець, В.І. Власов, І.М. Гудунов та інші. – К.: Аграрна наука, 2005. – 280 с.
96. Михайлова Л.І. Людський капітал як соціально-економічна категорія в системі управління трудовими ресурсами АПК // Економіка АПК і природокористування: Вісник ХНАУ. – 2004. – № 10. – С. 154-159.
97. Вітвіцький В., Метельська З., Юдіна В. Вплив основних чинників на підвищення продуктивності аграрної праці // Україна: аспекти праці. – 2006. - № 2. – С. 29 – 33.
98. Дієсперов В. Дохідність праці у тваринництві // Тваринництво України. – 2004. − № 7. – С. 26 – 29.
99. Чуйко Н.В. Ресурсозбереження та ефективність використання добрив великої рогатої худоби // Економіка АПК і природокористування: Вісник ХНАУ. – 2006. – № 10. – С. 244-248.
100. Дієсперов В.С., Кондратенко Л.Ф. Фактори продуктивності праці // Економіка АПК. – 2003. − № 12. – С.46 – 53.
101. Джупина Ю.І. Матеріально-технічна база сільськогосподарських підприємств України: Значення, стан та перспективи розвитку // Агроінком. – 2006. − № 3 – 4. – С. 5 – 7.
102. Былоусько Я.К.. Питулько В.О.. Товстопят В.Л. Розвиток системи інженерно-технічного забезпечення аграрного виробництва // Агроінком. – 2005. − № 3 – 4. – С. 24 – 25.
103. Олійник О.В., Олійник Т.І. Паритет цін і його рух // Економіка АПК. – 2006. − № 9. – С. 114 – 119.
104. Шебанін В.С. Державна технічна політика у контексті оновлення і розвитку матеріально-ресурсних засобів аграрного виробництва в Україні// Економіка АПК. – 2004. - № 1. – С. 12 – 15.
105. Гришко В.В., Перебийніс В.І., Рабштина В.М. Енергозбереження в сільському господарстві. – Полтава, 1996. – 280 с.
106. Ріпак – продукт харчування і паливо // Новини агротехніки. – 2004. − № 5. – С. 22 – 23.
107. Молдован Л., Карасик О. Участь підприємств АПК у формуванні сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (організаційно-правові та економічні засади). – К., 2001. – 45 с.
108. Брагінець С.М. Резерви вдосконалення енергоспоживання в молочному скотарстві // Економіка АПК. – 2004. - № 8. – С. 52 – 59.
109. Зубець М.В. Напрями економічного зростання агропромислового комплексу України. – К.: Аграрна наука, 1999. – 56 с.
110. Чуйко Н.В. Стан та резерви зменшення витрат при формуванні собівартості продукції скотарства // Економіка АПК і природокористування: Вісник ХНАУ. – 2004. – № 8. – С. 226-230.
111. Тришин О., Микитюк Д., Білоус О., Геймор М. Енергозберігаюча технологія виробництва молока // Пропозиція. – 2005. − № 8 – 9. – С. 114 – 117.
112. Кормовиробництво – спеціалізована галузь/ За ред. А.О. Бабича. – К.: Урожай, 1997. – 136 с.
113. Бабич А.А. Животноводство: проблема кормов. – М.: Знание, 1991. – 64 с.
114. Иванов М.Ф. Избранные сочинения. Т. 3. – М.: Сельхозиздат, 1950. – 471 с.
115. Мартьянов В.П., Мельниченко О.А. Сучасний стан і шляхи підвищення ринкової ефективності кормовиробництва: Лекція; Під ред. В.П. Мартьянова/ Харк. держ. аграр. ун-т ім.. В.В. Докучаєва. – Харків, 1998. – 38 с.
116. Іванух Р.А. Дусановський С.Л., Білан Є.М. Аграрна економіка і ринок. – Тернопіль: Економічна думка, 2003. – 256 с.
117. Стан та перспективи розвитку молоко продуктового під комплексу АПК України/ За ред. О.М. Шпичака. – К., 1999. – 156 с.
118. Шуст П., Салоїд М. Пасовищний конвеєр та подовження терміну його використання м’ясною худобою // Пропозиція. – 2003. − № 11. – С. 77 – 79.
119. Економіка виробництва молока і молочної продукції в Україні: Моногр./ За ред П.Т. Саблука і В.І. Бойка. – К.: ННЦ ІАЕ, 2005. – 340 с.
120. Організація ефективного кормовиробництва – основа розвитку тваринництва / За ред. С.П. Азізова. – К.: ІАЕ УААН, 2002. – 194 с.
121. Чуйко Н.В. Состояние и эффективность использования кормовых ресурсов в скотоводстве // Бизнес Информ. – 2005. –№ 5-6.– С. 70-74.
122. Забродський О. Моделі кормової бази для виробництва яловичини // Тваринництво України. – 1996. − № 5. – С. 20 – 22.
123. Главацкий Н.В. Качество кормов – главная забота. – Мн.: Уроджай, 1992. – 134 с.
124. Омельяненко А.О. Інтенсифікація молочного скотарства. К., Урожай, 1977. – 136 с.
125. Резерви економії матеріальних ресурсів у сільському господарстві / Ю.В. Василенко, Я.К. Білоусько, В.Я. Товстоп’ят, А.П. Мельник. – К.: Урожай, 1988. – С. 70 – 75.
126. Сидоров Т. Лабець В., Примак І. Стан і напрямки розвитку кормовиробництва України // Тваринництво України. – 1997. − № 11. – С. 2 – 4.
127. Бабич А.А., Моторний Д.К. Ресурсо- и энергосберегающие технологии производства, хранения и использование кормов / Под ред. М.В. Зубца. – К.: Урожай, 1986. – 104 с.
128. Жуков В., Курнаєв О. Сінаж у рулонах – переваги і недоліки // Тваринництво України. – 2004. − № 6. – С. 27 – 29.
129. Ревенко І.І. Ресурсозберігаючі принципи виробництва продукції тваринництва // Вісник аграрної науки. – 1998. – Вересень. – С. 71 – 73.
130. Мельник В.К. Кормление животных. – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: Колос, 2003. – 360 с.
131. Гавреленко М., Полупан Ю., Кузьменко І. Вплив годівлі на відтворну функцію молочної худоби // Пропозиція. – 2003. - № 1. – С. 70-72.
132. Политова И.Д., Сергеэв С.С., Гатаулин А.И., Зинченко А.П. Практикум по общей теории статистики и сельськохозяйственной статистике. М.: Статистика, 1974. – 351 с.
133. Горкавий В.К. Статистика: Підручник. – К.: Вища шк., 1995. – 415 с.
134. Виноградов В.Н., Кирилов М.П., Кумарин С.В., Современные подходы к использованию концентрованных кормов в молочном скотоводстве// Зоотехния. – 2002. - № 6. С. 10-14.
135. Волгин В.И., Бибикова А.С., Романенко Л.В., Морозов Н.Н. Система кормления высокопродуктивных коров// Зоотехния. – 2000. - № 8. С. 16 − 19.
136. Амбросов В.Я. Корми та ресурсоємність молока // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. Вип. 34. – Харків: ХНТУСГ, 2006. – С. 3 – 7.
137. Савицкая Г.В. Анализ хозяйственной деятельности предприятий. – Минск: Новое знание, 2002. – 685 с.
138. Прохоренко П.Н. Методы создания высокопродуктивных молочных стад // Зоотехния. – 2001. - № 8. – С. 2 – 6.
139. Кравцов Е., Кукла Л. Обґрунтування витрат і визначення нормативної собівартості виробництва молока // Тваринництво України. – 2004. – С.3 -5.
140. Лайко П.А., Бабієнко М.Ф., Іщенко Т.Д., Бузовський Є.А., Гойчук О.І., Кулаєць М.М. Екологія і продовольча безпека в Україні й світі // Економіка АПК. – 2006. − № 1. – С. 54 – 60.
141. Вертійчук А.І., Маценко М.І. Технологія виробництва продукції тваринництва. – К.: Урожай, 1995. – 376 с.
142. Пархомець М.К. Економічний механізм розвитку молокопродуктового підкомплексу АПК Західного регіону України. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – 328 с.
143. Кириленко І.Г. Трансформація соціально-економічних перетворень у сільському господарстві України: проблеми, перспективи. – К.: ННЦ „Інститут аграрної економіки”, 2005. – 452 с.
144. Бойко В.І. Про гарантування продовольчої безпеки України // Економіка АПК. – 2006. − № 1. – С. 60 – 67.
145. Лазаренко В., Иванов В. Региональные ресурсозберигающие технологии в животноводстве // Экономика, управления АПК. – 1999. - № 4. – С. 55 – 59.
146. Лайко П.А., Бабієнко М.Ф., Бузовський Є. А. Продовольча безпека в Україні й у світі // Економіка АПК. – 2004. − № 9. – С. 8.
147. Чуйко Н.В. Підвищення продуктивності великої рогатої худоби як резерв ресурсозбереження // Підвищення продуктивності сільськогосподарських тварин: зб. наук. праць, Т. 16 / Харк. держ. зоовет. акад. – Х., 2006. – С. 132 – 137.
148. Соловьев Н.Ф. О концепции производства и размерах сельскохозяйственных предприятий // Економіка АПК і природокористування: Вісник ХНАУ. – 2004. – № 8. – С. 10-25.
149. Лукінов І.І. Стратегія і механізм пореформеного розвитку національного АПК // Економіка АПК. – 2002. − № 8. – С. 6 – 10.
150. Мельник Л.Ю., Макаренко П.М. Колективні форми сільськогосподарського виробництва: економічний потенціал і проблеми ефективного функціонування // Економіка АПК. – 2003. − № 7. – С. 23 – 29.
151. Юрчишин В.В. Концептуальні основи розробки новітньої аграрної політики та її реалізації // Економіка АПК. – 2003. − № 8. – С. 3 – 8.
152. Дубін А. Укрупнення господарств – шлях до їх рентабельності // Тваринництво України. – 2006. − № 6. – С. 2 – 4.
153. Американське сільськогосподарське виробництво укрупнюється // Агробізнес сьогодні. – 2006. − № 8. – С. 34 – 35.
154. Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу: кол. моног. у двох томах. – Т. 1 / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнева. – К.: ІАЕ, 2000. – 732 с.
155. Мельник Л.Ю., Макаренко П.М. Колективні форми сільськогосподарського виробництва: економічний потенціал і проблеми ефективного функціонування // Економіка АПК. – 2003. − № 7. – С. 23 – 28.
156. Бойко Л.М. Молочне скотарство як об’єкт управління // Зб. наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: ЛНАУ, 2006. - № 61 (84). – С. 227 − 230.
157. Технологические карты выращивания сельскохозяйственных культур и видов скота в хозяйствах Харьковской области. – Х.: Харьковское областное АПО. – 1983. – 195 с.
158. Технологічні карти з виробництва продукції тваринництва та птахівництва. / За ред. Д.І. Мазоренка, П.Т. Саблука, І.Г. Бойка, О.А. Науменка. – Харків: ХНТУСГ. – 2005. – С. 13 – 104.
159. Галушко В.П. Точка беззбитковості: теоретичні погляди та методологія розрахунків // Економіка АПК. – 2006. − № 10. – С. 3 – 7.
160. Ярмолюк С. Біогумус – дешевий та надійний засіб підвищення врожаю // Пропозиція. – 1995. − № 11. – С. 29.
161. Городний Н.М., Тивончук С.А., Бэрри Э.С., Быкин А.В. Биоконверсия в управлении агроэкосистемами. – К.: УкрИНТЭИ, 1996. – 232 с.
162. Вермикультура: производство и использование / М.В. Повхан, И.А. Мельник, И.А. Андриенко и др. – К.: УкрИНТЭИ, 1994. – 128 с.
163. Механізм ефективного розвитку економіки аграрної сфери АПК України: [Моногр.] / Л.М. Анічин, Г.О. Андрусенко, Г.І. Мостовий та ін.; За заг. ред. проф. А.М. Анічина. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ „Магістр”, 2006. – 296 с.
164. Закон України „Про державну підтримку сільського господарства України // Економіка АПК. – 2004. − № 10. – С. 3 – 28.
165. Про питання використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу: Постанова від 6 травня 2005 р № 325// Агрокомпас. – 2005. - № 6. – С. 6-12.
166. Постанова Кабінету Міністрів України № 243 від 2 березня 2006 р. // Агрокомпас. – 2006. − № 4. – С. 2.
167. Полтавський Ю.А. Податкове планування в господарській діяльності аграрних підприємств // Економіка АПК і природокористування: Вісник ХНАУ. – 2005. – № 3. – С. 66-70.
168. Закон України „Про молоко і молочні продукти” від 24 червня 2004 р. № 1870-Ⅳ // Голос України. – 2004. – 29 лип.
169. Закон України „Про м’ясо і м’ясні продукти” від 23 лютого 2006 р. № 3489-Ⅳ // Агрокомпас. – 2006. – № 4. – С. 12 – 15.
170. Шандова Н.В. Ключові елементи системи забезпечення конкурентних переваг підприємств // Актуальні проблеми економіки. – 2004. − № 11. – С. 48 – 53.
171. Гавриленко М., Снохацький П., Шарапа Г. Молочне скотарство в Нідерландах // Тваринництво України. – 1999. - № 3-4. – С. 16 – 17.
172. Шаран П.І. Стан та шляхи розвитку племінного скотарства в Україні // Економіка АПК. – 1999. - № 5. – С. 36.
173. Радченко В.В., Єкимов В.В., Чигринов Е.И., Ткаченко В.П. Интенсификация ресурсного потенциала мясного скотоводства / Монографія. – К.: Аграрная наука, 2000. – 275 с.
174. Закон України „Про загальнодержавну програму селекції у тваринництві на період до 2010 року” // Відомості Верховної Ради України. – 2004. − № 23. – С. 954 – 964.
175. Селекционный процесс и состояние генетических ресурсов животноводства в Украине: Материалы к докладу по проблеме состояния мировых генетических ресурсов животноводства/ Ю.Ф. Мельник, В.П. Буркат, И.В. Гузев. – К.: Аграрна наука, 2002. – 68 с.
176. Комплексна програма розвитку сільського господарства Харківської області у 2001 – 2005 роках та на перспективу до 2010 року. – Харків: БВ, 2001. – 283 с.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.