У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ОРГАНІЗАЦІЙНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ЗАСАДИ РОЗВИТКУ РЕКРЕАЦІЙНО-ОЗДОРОВЧИХ КОМПЛЕКСІВ СЕРЕДНІХ МІСТ УКРАЇНИ
Количество страниц 201
ВУЗ ІНСТИТУТ ПРОБЛЕМ РИНКУ ТА ЕКОНОМІКО-ЕКОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20789.doc 
Содержание Зміст
Вступ…………………………………………………………………………..4
Розділ 1. Основи та сучасні тенденції функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів…………………………………………………………...11
1.1. Рекреаційно-оздоровчий комплекс як складова економіки країни..11
1.2. Законодавче та нормативно-правове забезпечення рекреаційно-оздоровчої діяльності………………………………………………………..27
1.3. Природнокліматичні ресурси як база рекреаційно-оздоровчих комплексів……………………………………………………………………42
Висновки до 1 розділу……………………………………………………...59
Розділ 2. Принципові засади та методична база дігностики функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України ...…………………………………………………………………………..63
2.1. Особливості розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України………………………………………………………………….63
2.2. Принципові засади діагностики функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України…………………………….76
2.3. Формування системи показників функціонування міських рекреаційно-оздоровчих комплексів……………………………………….86
2.4. Методика оцінки ефективності рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України……………………………………………………….97
Висновки до 2 розділу…………………………………………………….113
Розділ 3. Шляхи підвищення ефективності та перспективи розвитку рекреаційно-оздоровчого комплексу (на прикладі м. Бердянська)………115
3.1. Аналіз сучасного стану розвитку рекреаційно-оздоровчого комплексу м. Бердянська……………………………………………………………….115
3.2. Шляхи підвищення ефективності діяльності рекреаційно-оздоровчого комплексу м. Бердянська…………………………………………………..130
3.3. Економічна та соціальна ефективність діяльності міського рекреаційно-оздоровчого комплексу……………………………………...146
3.4. Стратегічні напрямки розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України……………………………………………………...170
Висновки до 3 розділу…………………………………………………….181
Висновки…………………………………………………………………...185
Список використаної літератури……………………………………….190



ВСТУП

Актуальність теми дослідження. В останні роки в Україні, яка володіє значним потенціалом рекреаційно-оздоровчого призначення, спостерігається підвищений інтерес науковців та спеціалістів-практиків до проблем розвитку рекреаційно-оздоровчої сфери як високорентабельного і соціально-орієнтованого виду економічної діяльності.
Широке коло історико-культурних, соціальних, природних, економічних та політичних чинників обумовлюють можливості подальшого розвитку рекреаційно-оздоровчої сфери та мають чітко визничену регіональну специфіку. Рекреаційно-оздоровча сфера є найбільш перспективним напрямом структурної перебудови економіки та впливає на різні види економічної діяльності: сільське господарство, торгівлю, зв’язок, будівництво, транспорт тощо.
В контексті сказаного рекреаційно-оздоровча сфера сьогодні розглядається як національне явище сфери реалізації прав і потреб людини в системі її життєзабезпечення, як специфічний вид економічної діяльності і як невід’ємна складова соціально-економічної політики держави та її регіонів.
Динамічний процес суспільних перетворень в Україні і реформування економічних відносин актуалізують потребу подальшого поглиблення теоретичного осмислення проблем організації і економіки рекреаційно-оздоровчого природокористування, розкриття сутності, змісту і ролі рекреаційно-оздоровчої сфери в системі життєзабезпечення людини, характеристики параметрів рекреаційно-оздоровчих комплексів в загальній стратегії розвитку (на прикладі рекреаційно-оздоровчого комплексу Бердянська).
Необхідність пошуку раціональних шляхів активізації використання потенціалу, в першу чергу – його природно-ресурсної складової, рекреаційно-оздоровчих комплексів та підприємств диктується також перспективами економічних результатів, соціальних і екологічних наслідків розвитку цього виду економічної діяльності, який може стати реальним засобом її оздоровлення, важливим засобом культурного і духовного відродження народу України, відтворення її трудового, природно-ресурсного, екологічного потенціалів.
В останні роки в Україні виконано достатньо значну кількість досліджень з проблем економіки рекреаційно-оздоровчого природокористування, організації, формування та функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів та підприємств. Найбільш успішно в цій області розвиваються і представлені вітчизняні наукові школи Національної Академії Наук (Рада по вивченню продуктивних сил України, Інститут проблем ринка і економіко-екологічних досліджень, Інститут регіональних досліджень, Інститут економіко-правових досліджень), системи вищої школи (Національний університет ім.. Т.Г.Шевченко, Сумський державний університет, Чернівецький державний університет ім.. Ю.Федьковича, Луцький державний технічний університет, Одеський національний університет ім.. І.І.Мечникова) та інш.
Питанням розвитку рекреаційно-оздоровчої сфери присвячено немало робіт в різних галузях: економіки, географії, розміщення продуктивних сил. Сприяють розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України Державні та регіональні програми розвитку, стратегічні програми, зокрема: «Концепція розвитку санаторно-курортної галузі», «Державна програма розвитку природних територій міста Бердянська Запорізької області, визначених курортом державного значення на 2006-2010 роки» та ін. Серед дослідників слід виділити: В.І.Азара, Л.А.Багрову, О.О.Бейдика, Ю.А.Вєдєніна, Е.Н.Котлярова, В.І.Мацоли. М.С.Мироненка, І.Т.Твердохлєбова, С.К.Харічкова, Б.В.Буркинського, П.В.Гудзя, В.І.Пономаренка та ін.
Багатоплановість, складність і недостатність розробки проблеми формування організаційно-економічних механізмів мобілізації природно-ресурсного потенціалу розвитку рекреаційно-оздоровчої сфери, наявність низки невирішених і дискусійних питань, об’єктивна необхідність їх комплексного наукового осмислення, і прикладного вирішення визначили вибір теми дисертаційної роботи «Організаційні та економічні засади розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України», сформували мету і побудову структури дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконувалась відповідно до завдань Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2015 року (Постанова КМ України від 21.07.2006 р. № 1001) та відповідає завданням Стратегії розвитку туризму і курортів (Розпорядження КМ України від 6.08.2008 р. № 1088 – р.). Дослідження, які проведені автором, становлять складову частину досліджень Науково-дослідного економічного інституту Міністерства економіки України при виконанні теми „Розроблення методів оцінки стану депресивних регіонів і шляхи підвищення їх ефективної діяльності” у частині „Дослідження територіально-структурних особливостей депресивних регіонів та підвищення їх ефективної діяльності в системі регіонального розвитку” (номер державної реєстрації 0101U004801, 2001-2003 рр.) (автору належить самостійно написаний розділ „Методика оцінки ефективності рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України”), а також увійшли у звітні матеріали НДР Інституту проблем ринку та економічно-екологічних досліджень “Трансформація сучасної системи організаційно-економічних відносин природокористування та забезпечення економічної безпеки на державному та регіональному рівнях управління” (номер державної реєстрації 0104U000576, 2004-2006 рр.), в межах якої автором надано рекомендації щодо розвитку рекреаційно-оздоровчого комплексу приморських регіонів України.
Мета і задачі дослідження визначені як науково-методичне обґрунтування та розробка організаційних і економічних засад розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України. Зазначена гіпотеза роботи виходить із необхідності поглиблення та вдосконалення теоретичних і концептуальних засад забезпечення сталого розвитку рекреаційно-оздоровчого комплексу України та його регіональних складових.

Відповідно до зазначеної мети поставлені такі завдання дослідження:
- проаналізувати теоретико-концептуальні засади функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів;
- уточнити класифікацію функціонально-галузевої структури рекреаційно-оздоровчих комплексів;
- визначити місце і роль рекреаційно-оздоровчих комплексів у розвитку середніх міст України;
- обґрунтувати і розробити принципові засади та методичну базу діагностики функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України;
- обґрунтувати стратегічні напрями розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України;
- розробити науково-практичні рекомендації щодо підвищення ефективності функціонування рекреаційно-оздоровчого комплексу курорту Бердянськ, як типового представника рекреаційно-оздоровчого комплексу середніх міст України.
Об’єкт дослідження – процес розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України як складових регіональних економічних систем.
Предмет дослідження – теоретичні та методичні засади, практичні рекомендації щодо розвитку та підвищення ефективності функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України.
Методологія і методи дослідження. Методологічну основу дисертаційної роботи складають сучасні теорії ринкової економіки та економіки природокористування, менеджменту, регіонального соціально-економічного розвитку, відомі наукові положення теорії та практики розвитку рекреаційно-оздоровчої сфери. В роботі використані логічно-діалектичні методи наукового пізнання, методи системного аналізу та логічного узагальнення (при вдосконаленні поняття рекреації, рекреаційно-оздоровчого комплексу, туризму, визначитись з напрямками механізмів їх регулювання), загальнонаукові методи економічних досліджень (при обґрунтуванні шляхів підвищення економічної ефективності функціонування та розвитку міського рекреаційно-оздоровчого комплексу та оцінці ефективності рекреаційно-оздоровчої діяльності), системний і програмно-цільовий підходи (при формуванні системи показників функціонування міських рекреаційно-оздоровчих комплексів), прийоми комплексного аналізу (розробити методику оцінки ефективності функціонування рекреаційно-оздоровчого комплексу середніх міст України) і т. ін.
Інформаційною базою дослідження є Закони України, Укази Президента України, Постанови Кабінету Міністрів України, нормативні документи міністерств і відомств, інших органів державного і регіонального рівнів управління. Використані аналітичні огляди, статистичні матеріали, закордонна і вітчизняна монографічна література, періодичні наукові видання, звітність об’єктів (підприємств) рекреаційно-оздоровчого комплексу.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в розвитку і поглибленні відомих, обґрунтуванні низки нових теоретичних і методичних положень, які в сукупності визначають організаційні та економічні засади формування, функціонування і розвитку рекреаційно-оздоровчого комплексу.
Найбільш значимими науковими результатами дисертаційного дослідження є такі:
вперше:
- на основі комплексного підходу обгрунтовано принципи і методичні засади, та розроблено інструментарій економічної діагностики потенціалу та ефективності функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України;
удосконалено:
- систему показників визначення потреби та оцінки використання природно-ресурсного потенціалу рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України, що дозволяє формувати системну оцінку ефективності їх функціонування;
- систему та методику оцінки ефективності функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст, які мають бути основою формування стратегічних напрямів їх подальшого розвитку;
- концептуальні засади формування стратегічних напрямів розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України;
дістало подальший розвиток:
- оцінка місця і ролі рекреаційно-оздоровчих комплексів у розвитку середніх міст України;
- соціо-економіко-екологічна характеристика рекреаційно-оздоровчого потенціалу Приазов’я та Бердянського рекреаційно-оздоровчого комплексу, який володіє найрізноманітнішим спектром природних лікувальних факторів, та є визнаним клімато-бальнео-грязевим курортом із відповідною матеріально-технічною базою і спеціалізацією;
- обґрунтування шляхів підвищення ефективності діяльності рекреаційно-оздоровчого комплексу м. Бердянська, приоритетними з яких визнано: вдосконалення матеріально-технічної бази рекреаційно-оздоровчого комплексу, широке проведення тендерів та надання земельних ділянок під забудову об’єктами рекреації з пайовою участю щодо розвитку інженерної та загальнокурортної інфраструктури, подальше розширення асортименту послуг, що надаються на курортах, збільшення кількості діючих госпрозрахункових медичних центрів, які надаватимуть платні послуги та інш.
Практичне значення одержаних результатів. Удосконалена система показників функціонування рекреаційно-оздоровчого комплексу використовується для оцінки результатів лікувально-оздоровчої діяльності санаторно-курортних закладів ЗАТ «Приазовкурорт» на території міста Бердянська. Систематизація показників за специфічними групами дозволяє оцінити ресурси рекреаційно-оздоровчих закладів з позицій кількості ліжкомісць, кількості відпочилих та оздоровлених рекреантів, проаналізувати фінансово-економічну діяльність як рекреаційно-оздоровчого комплексу в цілому так і кожного закладу окремо.
Одержані результати та запропоновані у дисертації шляхи підвищення ефективності функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст використано у підготовці пропозицій до Державної Програми розвитку природних територій міста Бердянська Запорізької області, визначених курортом державного значення на 2006-2010 роки. (довідка № 04-2106/30 від 09.11.2005 р.)
Дослідження у частині розробки методики оцінки ефективності функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів використовується гідрогеологічною експедицією міста Бердянська та рекреаційно-оздоровчим закладом – санаторій «Лазурний». Результати дисертації використовувалися в науково-дослідній роботі кафедри «Менеджмент організацій» Бердянського інституту підприємництва при виконанні дослідження на тему: «Механізм регулювання економічних процесів: регіональний аспект» (довідка № 16-357 від 28.10.2005 р.).
Теоретичні результати дослідження використовуються в навчальному процесі Бердянського державного педагогічного університету (довідка № 13-556 від 26.10.2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Всі наукові результати, що викладені в дисертації, отримані автором самостійно.
Апробація результатів дослідження. Основні положення дисертаційної роботи доповідались на Міжнародній науковій конференції „Десять років незалежності: минуле та сучасне державотворення” (Бердянськ, 2001 року), Всеукраїнській науково-практичній конференції „Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість” (Київ, 2004 року), Всеукраїнській науково-практичній конференції „Розвиток менеджменту в Україні: реалії, проблеми, перспективи” (Житомир, 2004 року), Міжнародній науково-практичній конференції «Державотворчі процеси і соціально-економічні проблеми розвитку України на сучасному етапі» (Бердянськ, 2007 року) щорічних науково-практичних конференціях професорсько-викладацького складу Бердянського університету менеджменту і бізнесу та Бердянського Державного педагогічного університету (2001 – 2008 рр.).
Публікації. За результатами дисертаційної роботи опубліковано 16 наукових праць, у тому числі 3 статті – у наукових журналах, 6 статей – у збірниках наукових праць, 4 статті – у матеріалах і тезах конференцій та 3 статті – в інших виданнях.
Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків та списку використаних джерел із 123 найменувань. Робота викладена на 201 стор., в тому числі 10 рисунків та 24 таблиці.
Список литературы ВИСНОВКИ

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що полягає у вдосконаленні організаційних та економічних засад розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України та розробці пропозицій щодо покращання результатів їх функціонування.
Виконане дисертаційне дослідження дозволяє зробити наступні висновки:
1. Визначено, що рекреаційно-оздоровча діяльність належить до найдавніших соціально-орієнтованих видів економічної діяльності, адже потреба в лікуванні і оздоровленні, а також цікавість до нового, ознайомлення із звичаями, традиціями та визначними місцевостями різних народів закладена в генетичних особливостях людини, а також, вона є однією з умов відтворення трудових ресурсів.
2. Рекреація - досить широке поняття, яке включає в себе і туризм. Враховуючи багатогранність визначень, пропонується прийняти таке трактування рекреації - це економічна діяльність, яка відображає відносини з приводу відновлення та розвитку життєвих сил людини. Рекреація виступає у вигляді діяльності, що означає надання та отримання різноманітних оздоровчих, пізнавальних, спортивних, культурних та інших послуг.
3. Наведено склад та структуру рекреаційно-оздоровчого комплексу (РОК), що являє собою складне економічне утворення та включає в себе різноманітні види діяльності. Доведено, що в складі РОК формуються відносно самостійні три основні сфери: санаторно-курортна, рекреаційно-оздоровча та туристсько-пізнавально-розважальна. В процесі функціонування вони переплітаються між собою, взаємодоповнюють позитивний ефект, урізноманітнюють і збагачують його змістовність.
4. Автором запропоновано узагальнюючу систематизацію суспільних функцій рекреаційно-оздоровчого комплексу та їх ознак. Підкреслено, що однією з домінантних ознак економічної функції є містоутворююча, яка проявляється у створенні міст-курортів.
5. Дослідження показало, що РОК можна класифікувати за різними ознаками, але найбільш важливим показником, який узагальнює найсуттєвіші риси РОК, є їх спеціалізація. РОК може бути комбінованим (займатися декількома видами діяльності), або вузько спеціалізованим, тобто займатися однорідними видами діяльності.
6. В цілому на емпіричному і теоретико-методологічному рівнях на основі функціонально-цільового критерію оцінки діяльності рекреаційно-оздоровчого комплексу в його складі формуються відносно самостійні три основні сфери: санаторно-курортна, рекреаційно-оздоровча та туристсько-пізнавально-розважальна. В процесі функціонування вони доповнюють одна одну, переплітаючись між собою, взаємодоповнюють позитивний ефект, урізноманітнюють і збагачують його змістовність.
7. Рекреаційно-оздоровчий комплекс за кількісними і якісними параметрами та наявних у певних територій ресурсів виступає визначальним чинником пріоритетності функціонування їх із певною спеціалізацією, що і визначає можливості їх розвитку. Саме це визначає зонування території країни з виділенням у її складі окремих рекреаційних зон.
8. За результатами дослідження обгрунтовано доцільність використання комплексної діагностики для оцінки всіх аспектів процесу функціонування рекреаційно-оздоровчого комплексу середнього міста , яка містить всю повноту структури та глибини досліджень і включає в себе організаційну, виробничу, кадрову та стратегічну діагностику.
9. Автором акцентовано увагу на тому, що формування рекреаційно-оздоровчого комплексу передбачає наявність системи показників, які характеризують його розвиток. Наведено систему основних показників вимірювання параметрів функціонування рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст. Ця система включає як загальноекономічні так і специфічні показники, з допомогою яких оцінюється та планується рекреаційно-оздоровча діяльність комплексу в цілому та його окремих закладів.
10. Дослідженнями підтверджено, що Україна володіє значним потенціалом для розвитку рекреаційно-оздоровчого комплексу, до якого проявляється підвищений інтерес вчених та спеціалістів до його проблем як високорентабельного виду економічної діяльності. Позитивно, що до цього питання зростає увага з боку державних та місцевих органів влади. Свідченням цього є прийняття Верховною Радою України цілого ряду Законів України: «Про туризм», «Про курорти», а також затверджена Кабінетом Міністрів Програма розвитку туризму в Україні до 2010 року та інш. Туристський та курортний потенціал України до цього часу використовувався не в повній мірі. Серед причин цього – недосконале правове регулювання туризму і курорту. Для виведення цієї галузі економіки держави на якісно новий організаційно-економічний рівень розвитку необхідно здійснити широкий комплекс заходів, спрямованих на підвищення ефективності туристичної та курортної діяльності.
11. Визначено, що на території України розташовано багато середніх міст, що виконують рекреаційно-оздоровчі функції. Це специфічні міста, в яких найчастіше основними містоутворюючими факторами є будівництво рекреаційно-оздоровчих закладів і розвиток галузей сфери обслуговування.
12. Автором доведено доцільність формування та розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України спираючись, з одного боку на унікальність таких міст з наявністю рекреаційно-оздоровчих факторів, з іншого – на обмеженість можливостей розвинути потужні промислові, виробничі та інші комплекси.
13. Розвиток мережі рекреаційно-оздоровчого обслуговування визначається в залежності від специфічних умов території, наявності природних лікувальних та інших рекреаційно-оздоровчих ресурсів, наявності попиту та потреби в рекреаційно-оздоровчому обслуговуванні. Розвиток рекреаційно-оздоровчого комплексу передбачає впровадження конкретних заходів по збільшенню його пропускної спроможності. Окрім показників природно-лікувальних факторів для оцінки РОК використовуються також показники діяльності та розвитку, що характеризують динаміку його функціонування.
14. Серед низки середніх міст, які мають у структурі своєї економіки рекреаційно-оздоровчі заклади, Бердянськ має досить високу питому вагу їх кількості, що дає підстави робити узагальнюючі висновки та розробляти рекомендації щодо функціонування і подальшого розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України, сприраючись на досвід у формуванні, функціонуванні та вдосконаленні рекреаційно-оздоровчого комплексу Бердянська – середнього за кількістю населення, але досить великого за своєю роллю в економіці регіону і країни, міста-курорта.
15. Результатами дослідження доказано, що рекреаційний потенціал Приазов'я в сукупності із сприятливим географічним розміщенням, достатньо розвинутою транспортною системою є важливою передумовою розвитку санаторно-курортного лікування, туризму та відпочинку. З дев'яти рекреаційно-оздоровчих комплексів Запорізької області Бердянський рекреаційно-оздоровчий комплекс володіє найрізноманітнішим спектром природних лікувальних факторів, який є одним із найбільш давніх осередків використання природних факторів для лікування людей. Рекреаційно-оздоровчий комплекс Бердянська легко адаптується до ринкових принципів економічної діяльності, має істотні переваги в досягненні високої ефективності інвестицій, адже основні природні чинники – природнокліматичні ресурси.
16. Враховуючи соціальну спрямованість рекреаційно-оздоровчого комплексу, необхідно проводити пільгову кредитну політику, спрямовану на підтримку малого та середнього підприємництва в індустрії туризму та відпочинку. Відповідне кредитне обслуговування можливе через відкриття рахунків цільових фондів у державних банках або створення крупного спеціалізованого банку.
17. Планування фінансово-господарської діяльності рекреаційно-оздоровчого закладу є основою його фінансової стабільності, успішного функціонування на ринку, реалізації конкурентних переваг.
18. Результати проведеного автором аналізу економічних показників функціонування рекреаційно-оздоровчого комплексу Бердянська у динаміці свідчать про зростання ефективності діяльності як окремих рекреаційно-оздоровчих об’єктів, так і всього рекреаційно-оздоровчого комплексу в цілому.
9. Обґрунтовано доцільність впровадження низки заходів з метою покращання показників функціонування рекреаційно-оздоровчого комплексу Бердянська: переоснащення та модернізація медичного обладнання, стимулювання науково-дослідницької роботи, розвиток соціо-культурної сфери.
19. В плануванні розвитку місцевого рекреаційно-оздоровчого комплексу важливе місце відводиться формуванню стратегічних напрямків, одним з яких являється модернізація рекреаційно-оздоровчого потенціалу.
20. Розглянувши основні етапи розробленої структурно-логічної схеми механізму реалізації стратегії розвитку рекреаційно-оздоровчого комплексу середнього міста відмічається її універсальність для будь-якого міського РОК.
Достовірність наукових положень дисертаційного дослідження підтверджується їх відповідністю фундаментальним положенням економічної теорії, використанням офіційних методичних і статистичних матеріалів. Викладені в даному дисертаційному дослідженні теоретичні підходи та практичні пропозиції можуть бути використані при удосконаленні організаційних та економічних засад функціонування та розвитку рекреаційно-оздоровчих комплексів середніх міст України, що мають відповідне природно-ресурсне, географічне, економічне та інфраструктурне підґрунтя.




СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Азар В.И., Александрова М.Ю. Проблемы и программы туристическо-рекреационного использования природного и историко-культурного потенциала в регионах России. – М.: Экономика, 1995. – 184 с.
2. Андрієнко Т.Л., Олещенко В.І. Програма перспективного розвитку заповідної справи в Україні // Український географічний журнал. – 1995. - № 1 – 2. – С. 64-68.
3. Багров М.В. Принципи концепції рекреаційного розвитку Криму // Український географічний журнал. – 1997. - № 1. – С. 32-34.
4. Бейдик О.О. Географія туризму. Тлумачний словник термінів. – К.: «Київський університет», 1993. – 56 с.
5. Буркинский Б.В., Степанов В.Н., Харчиков С.К. Природопользование: основы экономико-экологической теории. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 1999. – 350 с.
6. Веденин Ю.А. Динамика территориально-рекреационных систем. – М.: Наука, 1982. – 260 с.
7. Веклич О. Фомування економічного механізму сталого розвитку України. – Вісник Національної Академії наук України, 2000, № 2. – С. 3-16.
8. Виноградская А. Индустрия гостеприимства.//Бизнес-информ, 1999, № 7-8. – С. 70-76.
9. Волынь туристическая. Путеводитель. – Львов: Каменяр, 1984. – 100 с.
10. Воробель І. Курортополіс «Великий трускавець»: проблеми і перспективи // Регіональна економіка. – 1996. - № 1 – 2. – С. 152-156.
11. Генсирук С.А., Нижник М.С., Возняк Р.Р. Рекреационное использование лесов. – К., Урожай, 1987. – С. 248.
12. Географічна енциклопедія України: в 3-х томах / Ред. кол.: … О.М.Маринич (відповідальний редактор) та ін. – К.: «Українська Радянська Енциклопедія» ім. М.П.Бажана, 1989. – Т.1: А-Ж. – 416 с.
13. Географічна енциклопедія України: в 3-х томах / Ред. кол.: … О.М.Маринич (відповідальний редактор) та ін. – К.: «Українська Радянська Енциклопедія» ім. М.П.Бажана, 1990. – Т.2: З-О. – 480 с.
14. Географічна енциклопедія України: в 3-х томах / Ред. кол.: … О.М.Маринич (відповідальний редактор) та ін. – К.: «Українська Радянська Енциклопедія» ім. М.П.Бажана, 1990. – Т.3: П-Я. – 513 с.
15. Герасименко В.Г. Основы теристического бизнеса. – Одесса: Черноморье, 1997. – 160 с.
16. Геродот. Історія. – К.: Наук. думка, 1991 р. – 520 с.
17. Гидбут А.В., Мезенцев А.Г. Курортно-рекреационное хозяйство. – М.: Наука,1991. – 94 с.
18. Гридчина М.В., Калитюк В.А. Новые методы управления санаторно-курортными предприятиями. – К.: Знання. – 1996. -18 с.
19. Гринів Л.С. Методологія і методика визначення нормативної ціни природних курортних ресурсів та платежів за їх використання // Предпринт наук. доп. – Львів, 1992. – 26 с.
20. Ґудзь П.В. Розробка нормативних актів місцевої дії щодо рекреаційних територій та умов господарського використання їх // ПХ и П. – 2000. - № 11. – С. 62-65.
21. Ґудзь П.В. Управління фінансами в курортних містах // Фінанси України. – 2002. – № 2. – С. 69-75.
22. Ґудзь П.В. Економічні проблеми розвитку курортно-рекреаційних територій. – Донецьк: ІЕПД України, ТОВ «Юго-Восток, ЛТД», - 2001. – 270 с.
23. Ґудзь П.В.Особенности управления местными финансами курортного города. – Донецк: НЭПИ НАН Украины, 1999. – 41 с.
24. Ґудзь П.В. Закон «О курортах» как фактор развития курортно-рекреационного комплекса региональной экономики // ПХ и П. – 2000. - № 8 – С. 72-75.
25. Данилишин Б.М., Доргунцов С.І., Міщенко В.С., Коваль Я.В., Новаторов О.С., Паламарчук М.М. Природно-ресурсний потенціал сталого розвитку України. – Київ: РВПС України, 1999. – 716 с.
26. Дементьева Т., Сердюк О. Методологічні основи економічної оцінки природних рекреаційних ресурсів // Економіка України. – 1989. - № 12. – С. 42-47.
27. Державна программа розвитку туризму на 2002-2010 роки в Україні, затверджена постановою Кабінету Міністрів Україні від 29 квітня 2002 р., 583 с.
28. Долішній М.І. Регіональні проблеми економічного і соціального розвитку України. – К., 1991. – С. 43.
29. Економіко-управлінські фактори розвитку курортно-рекреаційних регіонів: Матеріали ХІ наукової конференції молодих вчених-економістів, м. Бердянськ, 12-13 квітня 2005 р. / За ред. д-ра екон. наук П.Гудзя. – Бердянськ, Видав. центр АУІТ «АВУ», 2005. – 169 с.
30. Екологічний аудит: посібник з екологічного менеджменту і екологічного аудиту / Шевчук В.Я., Саталкін Ю.М., Навроцький В.М. та ін. – К.: Символ-Т, 1997. – 221 с.
31. Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т. 1/Редкол.:…С.В.Мочерний (відп. ред.) та ін. – К.: Видавничий центр «Академія», 2000 – 864 с.
32. Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т. 2/Редкол.:…С.В.Мочерний (відп. ред.) та ін. – К.: Видавничий центр «Академія», 2001 – 848 с.
33. Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т. 3/Редкол.:…С.В.Мочерний (відп. ред.) та ін. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002 – 952 с.
34. Євдокименко В.К. Регіональна політика розвитку туризму (Методологія формування, механізми реалізації) / НАН України, Інститут регіональних досліджень. – Чернівці: Прут, 1995. – 288 с.
35. Єврорегіон Буг: Волинська область. Ред. Клімчука Б.П., Луцишина П.В., Лажніка В.Й. – Луцьк: Ред.-вид. відд. ВДУ, 1997, - 448 с.
36. Єлозіна О.М. Ефективність використання рекреаційних ресурсів. Автореф. дис.. канд. екон. наук. – Одесса, 1996. – 19 с.
37. Живицкий А.В. Проблемы развития предпринимательства в курортно-рекреационном хозяйстве, сферах отечественного и иностранного туризма. – Одесса, 1993. – 48 с.
38. Живицкий А.В., Бердников И.А., Доманюк Е.А. Экономико-экологические проблемы, эффективность и пути развития туризма и рекреации в береговой зоне Черного и Азовского морей. // Управление и охрана побережий северно-западного Причерноморья. – Одесса: EUCC-UKRAINE, 1996. – 133 с.
39. Живицкий А.В., Медяная А.Н., Тараканов Н.Л. Рекреационные проблемы устойчивого природопользования в Украинском Причерноморье. // Экономические инновации. Вып 1: Проблемы устойчивого социально-экономического развития Украинского Причерноморья. – Одесса: Ин-т проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 1998. – С. 76-82.
40. Живицкий А.В., Тараканов Н. Проблемы развития предпринимательства в курортно-рекреационном хозяйстве. – Одесса, 1993. – 48 с.
41. Живицький А.В., Тараканов Н. Проблеми і перспективи створення курортно-рекреаційних вільних економічних зон в Українському Причорномор’ї // Економіка України. – 1997. - № 1. – С. 60-64.
42. Живицький О.В., Медяна А.М., Борисов М.Ю. та ін. Регіональні економіко-екологічні проблеми комплексного використання, охорони і резервування рекреаційних ресурсів і територій в курортних, приморських, гірських та адміністративних регіонах України // Регіональна політика України: наукові основи, методи, механізми. Зб. наук. пр. Частина ІІІ – Львів, 1998. – С. 9 – 14.
43. Жук П.В., Кравців В.С. Рекреаційний потенціал Україниських Карпат і перспективи його використання // Українські Карпати: проблеми і перспективи. Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Львів, 1993. – С. 111 – 121.
44. Закон України «Про курорти» від 5 жовтня 2000 року № 2026-ІІІ.
45. Закон України «Про туризм» від 15 вересня 1995 року № 324/95-ВР.
46. Заставний Ф.Д. Географія України (у двох книгах). – Львів: Світ, 1994. – 472 с.
47. Іванук Р., Данилишин Б. Природно-ресурсний потенціал України і шляхи підвищення ефективності його використання // Економіка України. – 1995. - № 11. – С. 39-45.
48. Казачковсакая Г.В. Внешнеэкономическая деятельность тур фирм: конспект лекций, Бердянск. АРИУ, 1998. – 47 с.
49. Калитюк В.А. Реформування організації та управління в санаторно-курортних системах (на прикладі Криму). Автореф. дис.. канд. екон. наук: 08.10.01 НАН України, Рада по вивченню прод. Сил України – К., 1997. – 18 с.
50. Карпатский рекреационный комплекс.// Ред. Долишнего М.И., Нудельмана М.С., Ткаченко К.В. – К.: Наук. думка, 1984. – 148 с.
51. Карташевская И.Д. Модель ресурсно-экскурсионного потенциала Автономной Республики Крым // Туристичні ресурси України. – К.: Український інститут туризму, 1996. – с. 143-159.
52. Кащенко О.Л. Фінанси природокористування. Автореф. дис. докт. економ. наук. – Київ: 2000. – 40 с.
53. Концепція Генеральної схеми планування території України. Під кер. М.С.Нудельмана // Київ НДПІ містобудування. – Київ, 1998.
54. Концепція розвитку санаторно-курортної сфери, туризму і відпочинку у Львівській області. Львівська обласна державна адміністрація, Інститут регіональних досліджень НАН України. Львів., 2002. – 43 с.
55. Концепція розвитку туризму, санаторно-курортного лікування і відпочинку на Львівщині. – Львів, 1992. – С. 41.
56. Коржик В.П. Спелеотуристичний потенціал України // Туристичні ресурси України. К., 1996. – С. 36-49.
57. Коржунова Н. Курортно-рекреационное хозяйство Причерноморья. // Экономика Украины, - 1999, № 2. – С. 72-76.
58. Король О.Д. Регіональний менеджмент в туризмі (соціальні та економіко-географічні аспекти) // Автореф. дис.. канд. географ. наук. – К., 1999. – 19 с.
59. Котляров Е.Н. География отдыха и туризма. – М.: Мысль, 1978. – 235 с.
60. Кравців В. С., Євдокименко В.К., Гарбель М.М., Копач М.В. Рекреаційна політика у Карпатському регіоні: принципи формування, шляхи реалізації. – Чернівці: Прут, 1995. – 72 с.
61. Кравців В., Гринів М., Кузик С. Науково-методичні засади реформування рекреаційної сфери. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 1999. – 78 с.
62. Кравців В.С. Рекреаційне освоєння Карпат у контексті регіональних і державних інтересів // Проблеми соціально-економічної географії Західного регіону України. – К., 1993. – С. 133 – 138.
63. Кравців В.С., Жук П.В. Концептуальні основи перспективного розвитку рекреаційної індустрії в Карпатах // Економіка України, № 12, 1993. – С. 57 – 62.
64. Кривошеев В.М., Зорин И.В. Население и рекреация // Окружающая среда и население. М.: Финансы и статистика, 1981. – С. 60-71.
65. Куценко В.І. Сфера відтворення здоров’я населення (соціально-економічний та регіональний аспект). – К.: Наукова думка, 1994. – 220 с.
66. Мацола В.І. Рекреаційно-туристичний комплекс України // НАН України, Інститут регіональних досліджень. – Львів, 1997. – 259 с.
67. Менеджмент закладів оздоровлення та відпочинку в рекреації: Навч.-мет. посібник для студентів і фахівців / За ред. д-ра мед. наук, професора В.І.Пономаренко. – К.: «Денеб», 2005. – 416 с.
68. Методичні рекомендації з розробки программ соціально-економічного і культурного розвитку міста та адміністративного району. Схвалені Вченою радою НДЕІ Мінекономіки України 01.10.1998 р., К. – 1999. – 80 с.
69. Минц А.А. Естественные ресурсы: содержание понятия и некоторые вопросы классификации // Природа и наука, 1968. - № 5 – С. 165 – 181.
70. Мироненко Н.С. Смена парадигм в рекреационной географии // Известия Академии наук РФ. Серия географическая. – 1998. - № 3. – С. 26 – 31.
71. Мироненко Н.С., Твердохлебов И.Т. Рекреационная география. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 1981. – 208 с.
72. Мочерный С. Модели трансформационных процессов экономики (теоретико-методологические аспекты). – Экономика Украины, 2000, № 2. – с. 13-23.
73. Мухина Л. Принципы и методы технологической оценки природных комплексов. М.: Знание, 1982 – с.12.
74. Мягченко О.П. Екологія Північного Приазов’я. – Бердянськ, 1999. – 200 с.
75. Мягченко О.П. Екологічні проблеми Північного Приазов’я. – Бердянськ: АРІУ, 2004. – 353 с.
76. Мягченко А.П. Экология. Охрана природы. Экономика рационального природопользования. – Бердянск: АРИУ при ЗГУ, 1997. – 207 с.
77. Науменко Г. Українська земля – туристична земля // Міжнародний туризм. – 1994. - № 2. – С. – 2 – 3.
78. Науменко Г. Чи може бути цивілізований туризм в умовах ринку? // Віче. – 1995. - № 5. – С. 93 – 99.
79. Непроизводственная сфера в условиях перехода к рыночной экономике. – К.: Наукова думка, 1993. – 205 с.
80. Нудельман М.С. Социально-экономические проблемы рекреационного природопользования. – К.: Наук. думка, 1987. – 129 с.
81. Ольшевський В. Розвиток рекреаційної інфраструктури // Економіка України. – 1991. - № 4. – С. 68 – 71.
82. Основи економічної теорії: політекономічний аспект. – К: Вища школа, Знання, 1997. – 743 с.
83. Павлов В.І., Черчик Л.М. Рекреаційний комплекс Волині: теорія, практика, перспективи: Монографія. Луцьк: Надстир’я, 1998. – 124 с.
84. Панченко Т.Ф. Проблеми туризму та курортно-рекреаційного господарства в Азово-Чорноморському регіоні. // Туристичні ресурси України. – К.: Український ін-т туризму, 1996. – С. 249-257.
85. Папуша І.Д. Маркетингова стратегія розвитку туристично-курортного комплексу (на прикладі курортно-рекреаційного комплексу Велика Ялта). Автореф. дис.. канд. екон. наук. – Київ. – 2000. – С. 18.
86. Пашута М.Т. Прогнозування та програмування економічного і соціального розвитку:: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 408 с.
87. Пашута М.Т., Калина А.В. Прогнозування та макроекономічне планування.: Навч. посіб. – К.: МАУП, 1998. – 192 с.
88. Планирование деятельности санаторно-курортных учреждений. Методические материалы. ЗАО «Укрпрофздравница». – К.: 2001.
89. Попович С.І. Туристично-екскурсійні ресурси України: вступ до проблеми // Туристичні ресурси України. – К., 1996. – С. 7 – 18.
90. Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону. Зб. наук. пр. Частина ІІ. – Луцьк: 1993. – 166 с.
91. Проблеми розвитку туризму в Україні і завдання відновлення і сторичної пам’яті народу засобами туризму. Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. Вересень 1994. – Київ – Косів. – 1994. – 125 с.
92. Проблемы развития курортного дела и туризма в Одесском регионе. – Одесса: Одесский государственный медицинский университет, 2000. – 51 с.
93. Проблемы формирования зон совместного предпринимательства туристического и курортно-рекреационного назначения // География и природные ресурсы. – 1994. - № 1. – С. 156 – 161.
94. Прогнозування і розробка програм: метод. посіб. / В.Ф.Бесєдін та ін.; За ред. В.Ф.Бесєдіна. – К.: Наук. світ, 2000. – 468 с.
95. Региональная экономика. / Под ред. Т.Г.Морозовой. – М.: «ЮНИТИ», 1995. – С. 304.
96. Рекреационные ресурсы СССР: Проблемы рационального использования / В.Н.Козлов, Л.С.Филиппович и др. – М.: Наука, 1990. – 106 с.
97. Рекреационные системы. Ред. Мироненко Н.С., Твердохлебов И.Г. и др. – М.: Изд-во Моск. Ун-та, 1986. – 180 с.
98. Рекреация: социально-экономические и правовые аспекты / Мамутов В.К., Амоша А.И., Дементьева Т.Н. и др. – К., Наук. думка, 1992. – С. 143.
99. Рекреация: социально-экономические и правовые аспекты. Ред. Мамутова В.К. и др. – К.: Наук. думка, 1992. – 13 с.
100. Ресурсно-экологическая безопасность: теоретические и прикладные проблемы. / Буркинский Б.В., Степанов В.Н., Круглякова Л.Л., Харичков С.К. и др. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 1998. – 180 с.
101. Роговий В. Актуальні питання розвитку територій з особливим статусом в Україні. // Економіка України. – 2000. - № 11. – С. 4 – 13.
102. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. № 231-р “Про схвалення Концепції розвитку санаторно-курортної галузі”.
103. Руденко В.П. Географія природно-рекреаційного потенціалу України. – Львів: Світ, 1993. – 240 с.
104. Соціально-економічна географія України: Навчальний посібник / за ред. Шаблія О.І. – Львів: Світ, 1994. – 370 с.
105. Статистичний бюллетень Державної туристичної адміністрації, Держтурадміністрація України, 2003. 27 с.
106. Статистичний щорічник України за 2002 рік. Довідкове видання. Державний комітет статистики України / За ред. О.І.Осауленко. – К. – 2003. – 550 с.
107. Статистичний щорічник України за 2004 р. – К.: Консультант, 2005. – 632 с.
108. Стаускас В.П. Градостроительная организация районов и центров отдыха. Л.: Стройиздат, 1977. – с. 164.
109. Степанов В.Н., Харичков С.К., Бердников И.А., Шмагина В.В. Организационно-экономические и правовые механизмы формирования и развития рекреационно-туристического комплекса Придунайского региона. // Региональная комплексная программа социально-экономического развития Придунайского региона. Подпрограмма «Формирование и развитие рекреационно-туристического комплекса в Придунайском регионе.» - Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 1999. – 42 с.
110. Стецько Н.П. Соціально-географічні дослідження територіально-рекреаційних систем (по матеріалах Тернопільської області): Автореф. … канд. географ. наук. – Львів, 1999. – 19 с.
111. Тенденції і пропорції розвитку економіки України. / За ред.. В.Ф.Бесєдіна. – К.% НДЕІ – 2005. – 458 с.
112. Теоретическая экономика. Политэкономия. / Под ред. Г.П.Журавлевой и Н.Н.Мильчаковой. – М.: банки и биржи, ЮНИТИ, 1997. – 485 с.
113. Теоретические основы рекреационной географии. – М.: 1988. – с.53.
114. Туристична сфера, готельне господарство та форми їх організації у світі. – К.: Наукова думка, 1995. – 52 с.
115. Указ Президента України «Про основні напрями розвитку туризму в Україні до 2010 року» від 10 серпня 1999 року № 973/99.
116. Харичков С.К., Шмагина В.В. Ориентиры развития туризма в Черноморском регионе Украины.// Экономические инновации. Вып. 2: Экономико-экологические проблемы природоохранной деятельности в Причерноморском регионе Украины. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 1998. – С. 40-43.
117. Чумаченко М. Проблеми регіонального управління в Україні // Регіональна економіка. – 1996. - № 1 – 2. – С. 39-50.
118. Шаблій О., Шаблій З. Нові підходи до категорії «рекреаційний потенціал» // Проблеми регіональної політики. Зб. наук. праць. – Львів: 1995.
119. Шевчук М.Й. Сапропелі України: запаси, якість та перспективи використання. – Луцьк: Надстир’я, 1996. – 383 с.
120. Шмагина В.В., Харчиков С.К. Рекреация и туризм в системе современных приоритетов социально-экономического развития. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2000. – 70 с.
121. Шмагіна В.В., Харічков С.К. Трансформація земельних відносин у рекреаційно-туристичній сфері // Власнісний статус і проблеми раціонального використання земель. Матеріали міжнародної наукової конференції, ч.І. – Київ, Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, 2000 р. – с. 169-172.
122. Экономическая оценка рекреационного природно-ресурсного потенциала курорта Сергеевка Одесской области / В.Н. Степанов, С.К. Харичков, А.В. Живицкий и др. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 1996. – 14 с.
123. Экономическая теория (политэкономия): Учебник / Под общ. ред. акад. В.И.Видяпина, акад. Г.П.Журавлевой. – М.: ИНФРА-М, 1997. – 560 с.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
150
Скачать бесплатно 20789.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.