У нас уже 17884 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название КРЕДИТНО-РЕЙТИНГОВА ОЦІНКА як інструмент ринку цінних паперів
Количество страниц 191
ВУЗ Харківський НАЦІОНАЛЬНИЙ Економічний Університет
Год сдачи 2010
Содержание ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ВИЗНАЧЕННЯ КРЕДИТНО-РЕЙТИНГОВОЇ ОЦІНКИ ПІДПРИЄМСТВ-ЕМІТЕНТІВ
1.1. Кредитно-рейтингова оцінка підприємств-емітентів: поняття та принципи визначення
1.2. Вплив кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів на розвиток ринку цінних паперів
1.3. Теоретичний аналіз складу елементів кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів на основі класифікації рейтингових систем
Висновки до розділу 1
РОЗДІЛ 2. Аналіз і вдосконалення побудови ЕЛЕМЕНТІВ кредитнО-РЕЙТИНГОВОЇ ОЦІНКИ підприємств-емітентів
2.1. Вибір якісних показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів
2.2. Формування системи кількісних показників для проведення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів
2.3. Розробка способу вимірювання показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів за Національною рейтинговою шкалою
Висновки до розділу 2
РОЗДІЛ 3. Удосконалення методики визначення кредитно-рейтингової оцінки ПІДПРИЄМСТВ-емітентів та особливості її застосування як інструменту ринку цінних паперів
3.1. Методичне забезпечення визначення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів
3.2. Застосування кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів при управлінні портфелем цінних паперів
3.3. Формування оптимального портфеля цінних паперів на основі кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів
Висновки до розділу 3
ВИСНОВКИ
СПИСОК Використаних джерел
ДОДАТКИ

ВСТУП

Актуальність теми дослідження. Сучасний стан упровадження методики рейтингової оцінки в Україні визначається Концепцією створення системи рейтингової оцінки регіонів, галузей національної економіки, суб'єктів господарювання, яка схвалена Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Програми діяльності Кабінету Міністрів України «Назустріч людям» політика уряду повинна спрямовуватися на розбудову надійних і прозорих ринків фінансових послуг як основного джерела внутрішніх інвестиційних ресурсів, створення сприятливих умов для мобілізації фінансових ресурсів, їх ефективного розміщення учасниками ринків, враховуючи інтереси кожного громадянина й суспільства в цілому. Тому великого значення набуває розбудова національної системи формулювання рейтингу українських емітентів та фінансових інструментів.
Необхідність встановлення рейтингу емітентів підтверджується Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», у якому наголошується, що визначення рейтингової оцінки потребують такі емітенти, як підприємства, у статутних фондах яких є державна частка; підприємства, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави; підприємства, які займають монопольне (домінуюче) становище.
За оцінками зарубіжних експертів, до 80 % світових потоків позикового капіталу контролюються рейтингами. На їх основі інформуються учасники ринку про характеристики суб’єктів господарювання, а потенційні інвестори мають змогу оцінити привабливість останніх.
З падінням рівня рейтингу невпинно зростають втрати інвесторів. Так при вкладанні в компанії з рейтингом Аа втрати становлять 0,1%, у В - 25,3%, тоді як у С - 86,8 %.
Використання рейтингів відповідає потребам розвитку вітчизняного фондового ринку й активізації інвестиційних процесів в Україні.
Проблему рейтингової оцінки емітентів досліджувало багато науковців і практиків. Питанням вивчення рейтингових систем, оцінювання стану емітентів та аналізу фінансової діяльності підприємств на ринку цінних паперів присвячені праці таких провідних учених, як О.І. Богатова, Н.М. Внукової, А.О. Єпіфанова, М.М. Єрмошенко, В.В. Гармидарова, В.І. Ляшенко, А.С. Незнамової, В.І. Павлова, І.В. Сала та ін. Значний внесок у розв’язання цієї проблеми зробили фахівці рейтингових агентств «Кредит-Рейтинг», Fitch Ratings, Moody's Interfax Rating Agency, Standard & Poor's та ін.
Однак аналіз наукових доробок показав, що питання визначення рейтингової оцінки емітентів, створення методики рейтингової оцінки емітентів на основі регулярної річної інформації недостатньо розроблені як у теоретичному, так і в методично-практичному аспектах. Багато публікацій, зокрема представників рейтингових агентств, мають переважно описовий характер, усебічно не розкривають суті рейтингової оцінки, а дослідження вчених присвячені різним напрямкам та підходам до рейтингування, результати якого наводяться не за впроваджуваною Національною рейтинговою шкалою.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконувалася відповідно до держбюджетних науково-дослідницьких робіт Харківського національного економічного університету на тему «Використання методик оцінки фінансового стану підприємств для забезпечення прозорості функціонування підприємств» (№ ДР 0105U006380) та «Кредитно-рейтингова оцінка підприємств-емітентів Харківського регіону» (№ ДР 0107U000401), яка виконана згідно з договором співпраці (від 12.12.2004 № 4) між Харківським національним економічним університетом та Харківським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку України (ДКЦПФРУ). До звітів внесені пропозиції автора з формування структурного складу методики кредитно-рейтингової оцінки діяльності підприємств, які апробовані на групі емітентів Харківського регіону. Так, зокрема, розглянуто кредитно-рейтингові методики та здійснено їх експертну оцінку, а також проведено кредитно-рейтингову оцінку емітентів з використанням їх фінансової звітності, наданої при емісії.
Мета і завдання дослідження. Метою роботи є розробка й наукове обґрунтування теоретичних підходів і практичних рекомендацій до удосконалення та застосування методичного забезпечення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів як інструменту ринку цінних паперів. Для досягнення цієї мети були поставлені такі завдання:
- визначити теоретичні передумови й методологічні засади кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів;
- довести необхідність створення методики кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів;
- проаналізувати рейтингові системи оцінок підприємств-емітентів;
- сформувати систему якісних і кількісних показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів;
- розробити спосіб шкального виміру показників кредитно-рейтингової оцінки за Національною рейтинговою шкалою;
- обґрунтувати методичне забезпечення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів;
- з’ясувати можливість застосування кредитно-рейтингової оцінки емітентів як інструменту ринку цінних паперів;
- розробити модель формування оптимальної структури портфеля цінних паперів на основі кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів.
Об'єкт дослідження – системи рейтингової оцінки емітентів як учасників ринку цінних паперів.
Предмет дослідження – кредитно-рейтингова оцінка підприємств-емітентів як інструмент ринку цінних паперів.
Методи дослідження. Методологічну основу дисертаційної роботи становлять теоретичні положення з проблем рейтингового оцінювання емітентів. У процесі дослідження для вирішення поставлених завдань використано такі методи: SWOT-аналізу – для визначення поняття «кредитно-рейтингова оцінка», системного та структурного аналізу – для побудови класифікаційної системи рейтингової оцінки емітентів, ієрархічної структури множини проблем, пов’язаних із кредитно-рейтинговою оцінкою, розробки алгоритму кредитно-рейтингової оцінки, експертних оцінок – для вибору найбільш прийнятної методики рейтингової оцінки емітентів за виділеними критеріями, кореляційного, регресійного, факторного аналізу та непараметричні критерії порівняння – для формування системи показників кредитно-рейтингової оцінки, математичної статистики – для розроблення способу шкального виміру показників кредитно-рейтингової оцінки, аналізу результативності застосування методики кредитно-рейтингової оцінки; нечітких множин – для розроблення методичного підходу до кредитно-рейтингової оцінки емітентів, симплекс-метод – для формування оптимальної структури портфеля цінних паперів.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в розробленні та науковому обґрунтуванні теоретичних підходів та практичних рекомендацій до удосконалення методичного забезпечення кредитно-рейтингової оцінки емітентів як інструменту ринку цінних паперів, а саме:
вперше:
- запропоновано нове поняття кредитно-рейтингової оцінки як рівня потенційної спроможності за Національною рейтинговою шкалою вчасно та в повному обсязі виплачувати відсотки й належно виконувати основні зобов'язання. Це значно розширює можливості використання результатів рейтингування, до основних споживачів яких належать не тільки кредитори, а й інвестори, які зацікавлені у здатності емітента виконати всі взяті на себе зобов’язання;
- розроблено спосіб шкального вимірювання показників, які мають асиметрію розподілу значень, шляхом застосування запропонованого коефіцієнта коригування для побудови шкал фінансово-економічних показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів за Національною рейтинговою шкалою. Такий спосіб може використовуватися для різних видів оцінювання при переході від кількісного виміру показників до якісного, зокрема в системах рейтингування;
удосконалено:
- склад якісних та кількісних показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів за критеріями мінімізації ресурсів часу, матеріальних ресурсів на додатковий персонал й інформативну базу. Запропонований підхід може бути використаний у будь-якій системі фінансово-економічного оцінювання;
- методичний підхід до кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів на основі теорії нечітких множин шляхом застосуванням запропонованого способу шкального вимірювання згідно з Національною рейтинговою шкалою, що дає можливість оцінювати діяльність емітентів на основі регулярної річної інформації та порівнювати з рейтинговою оцінкою рейтингових агентств різних емітентів. Такий підхід може використовуватися в роботі державних органів контролю, фінансових установ, інвесторів та емітентів;
набули подальшого розвитку:
- процес управління портфелем цінних паперів, який запропоновано проводити за етапами розробки інвестиційної політики, здійснення аналізу, формування, управління структурою портфеля цінних паперів та оцінкою ефективності портфеля, які доповнено застосуванням кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів, що позитивно позначається на якості портфельного менеджменту та може бути використаний інвесторами;
- модель формування оптимального портфеля цінних паперів шляхом визначення передбачуваного рівня дохідності цінних паперів на основі кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів за критерієм мінімізації ризику портфеля інвестора. Означена модель дозволяє розподілити ресурси інвестування за різними альтернативними вкладеннями для максимального досягнення інвестором поставленої мети.
Практичне значення одержаних результатів полягає в удосконаленні та реалізації методичного забезпечення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів, що дає можливість використовувати його як інструмент на ринку цінних паперів при управлінні й формуванні портфеля цінних паперів, оцінюванні рівня потенційної спроможності виконання зобов’язань емітентів за Національною рейтинговою шкалою та порівнянні з іншими емітентами, вибираючи об’єкт інвестування. Результати кредитно-рейтингової оцінки можуть бути використані: у роботі ДКЦПФРУ – для моніторингу фінансового стану емітентів з метою оцінки стану розвитку фондового ринку та рівня корпоративного управління; у банківських установах – для визначення рівня кредитоспроможності й оцінки надійності емітентів; потенційними інвесторами – для поширення інформації про емітентів при вирішенні питання вкладання коштів і формування, управління, моніторингу портфеля цінних паперів; емітентами – для оцінки ефективності своєї діяльності та можливих конкурентів.
Запропонована в дисертації методика кредитно-рейтингової оцінки впроваджена в діяльність ДКЦПФРУ (акт від 08.12.2006) та додатково апробована в АТЗТ «Спецбудмонтаж» (акт від 07.10.2005), ВАТ «Турбоатом» (довідка від 14.03.2007 № 63-18/15), ВАТ «Житлобуд-2» (довідка від 20.02.2007 № Б-18/07) та в АТЗТ СК «Лемма» (акт від 15.02.2007); модель формування оптимального портфеля цінних паперів на основі кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів апробована у ВАТ «Інпромбанк» (довідка від 03.07.2007 № 25/01 ).
Матеріали та результати дисертаційної роботи були використані для вдосконалення теоретико-методичного забезпечення навчального процесу в Харківському національному економічному університеті з дисциплін «Фінансовий ринок» і «Фінансовий аналіз» (довідка від 05.06.2007).
Особистий внесок здобувача. Усі положення дисертації, винесені на захист, отримані здобувачем особисто. У працях, опублікованих у співавторстві, особистий внесок здобувача полягає у формуванні ролі кредитно-рейтингової системи для забезпечення прозорості та відкритості інформації про емітентів цінних паперів на фондовому ринку України []; визначенні переліку якісних показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів []; визначенні переліку кількісних показників для проведення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів []; здійсненні апробації методики кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів на групі підприємств-емітентів Харківського регіону []; розробці методичного забезпечення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів [].
Апробація результатів дослідження. Основні положення і висновки дисертації доповідалися та одержали позитивну оцінку на шести науково-практичних конференціях: Міжнародній науковій конференції молодих учених «Молодь України й соціально орієнтована економіка» (Харків, 2004); XI Міжнародній науково-практичній конференції «Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання» (Луцьк, 2005); Міжнародній науково-практичній конференції аспірантів та студентів «Проблеми розвитку фінансової системи України» (Сімферополь, 2005); IV Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих вчених «Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку України» (Дніпропетровськ, 2006); Міжнародній науково-практичній конференції «Корпоративне управління в Україні: менеджмент, фінанси, аудит» (Рівне, 2006); Міжнародній науково-практичній конференції молодих вчених та студентів «Сучасні проблеми інтеграції економіки України у світове господарство» (Харків, 2007). Окремі положення і висновки дисертації оприлюднені в інформаційному листку Харківського центру науково-технічної та економічної інформації МОН України: «Склад та співвідношення показників кредитно-рейтингової оцінки фінансового стану підприємств-емітентів» (№ 01-2007) та «Управління портфелем цінних паперів із застосуванням кредитно-рейтингової оцінки фінансового стану підприємств-емітентів» (№ 27-2007).
Результати дослідження були представлені на обласному конкурсі «Найкращий молодий науковець Харківщини» та відзначені дипломом.
Публікації. Основні положенні дисертації висвітлені в 16 опублікованих працях за темою дисертації загальним обсягом 4,92 д. а., зокрема особисто здобувачеві належить 3,72 д. а.; 12 праць – без співавторів обсягом 2,52 д. а.; 7 статей – у провідних наукових фахових виданнях (3 -одноосібні, 4 - у співавторстві), 9 публікацій, що додатково відображають наукові результати, – в 1 статті, 6 тезах доповідей та 2 інформаційних листках.
Структура й обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, змісту, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Загальний обсяг дисертації - 204 сторінки друкованого тексту, із них 147 сторінок основного тексту. Робота містить 42 таблиці, 17 рисунків і 12 додатків. Список використаних джерел налічує 206 найменувань і становить 17 сторінок.
Список литературы ВИСНОВКИ

У дисертації проведено теоретичне узагальнення та подальше вирішення актуального наукового завдання – удосконалення методичного забезпечення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів, вирішення якого необхідно для розвитку вітчизняного фондового ринку та активізації інвестиційних процесів в Україні.
Основні висновки проведеного дослідження полягають у такому:
1. Доведено, що категоріальний апарат процесу рейтингування має обмеженість у застосуванні, тому введення такого поняття як «кредитно-рейтингова оцінка» підприємств-емітентів значно розширює можливості використання рейтингової інформації для споживачів.
Розкриття логіки основних елементів категоріального апарату процесу рейтингування, таких як рейтинг, оцінка та кредитоспроможність, та використання зручного інструменту структурного опису та виведення понять — методу SWOT-аналізу — дало змогу перейти до нового поняття — кредитно-рейтингова оцінка.
Автором пропонується визначення поняття кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів як рівня потенційної спроможності за Національною рейтинговою шкалою вчасно та в повному обсязі виплачувати відсотки й належно виконувати основні зобов'язання.
2. Запропоновано до складу принципів рейтингування віднести принципи незалежності, стандартності, системності, транспарентності, релевантності та об’єктивності, які стосуються проведення рейтингування не лише рейтинговими агентствами та дозволяють удосконалити і здійснити подальший розвиток методичного забезпечення кредитно-рейтингового оцінювання підприємств-емітентів.
3. Доведено необхідність створення методики кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів, застосування якої дозволить вирішити низку проблем, пов’язаних з кредитно-рейтинговою оцінкою.
Проведено теоретичний аналіз проблем рейтингової оцінки підприємств-емітентів, на основі якого з використанням дедуктивної логіки отримано множину елементів проблем кредитно-рейтингового оцінювання, між якими існують певні відносини. Отримана множина елементів була структурована та побудована ієрархічна модель визначення проблем, пов’язаних з кредитно-рейтинговою оцінкою емітентів.
Побудова ієрархічної моделі визначення проблем кредитно-рейтингової оцінки емітентів дозволила провести структуризацію проблем рейтингування, встановити їх взаємозв’язок, визначити головні та другорядні.
4. Сформовано ознаки та основні елементи кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів, які були покладені в основу удосконалення методичного підходу кредитно-рейтингової оцінки.
Для аналізу та класифікації рейтингових методик оцінки підприємств-емітентів були розглянуті методики, як окремих авторів, так і рейтингових агентств. Побудована класифікація рейтингових систем оцінювання підприємств дозволила виділити необхідні елементи кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів: кількісні показники оцінки; якісні показники оцінки; регулярна річна інформація підприємств-емітентів; Національна рейтингова шкала.
Аналіз елементів кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів проводився на основі експертного оцінювання з використанням комп’ютерної підтримки сучасної технології прийняття рішень системи “Прототип”.
За результатами оцінювання експертів значимості обраних критеріїв методик, перше місце займають загальні параметри методики (відкритість, простота, комплексність), друге — кількісні показники, третє — оціночна шкала, четверте місце посідають якісні показники діяльності підприємства.
Найкращий набір кількісних показників має методика рейтингового агентства “Інтерфакс”. Серед показників якісного аналізу найкращий склад має агентство Fitch Ratings. Найкращою за кількістю отриманих балів серед оціночних шкал є шкала рейтингового агентства “Кредит-Рейтинг”, яка співпадає з Національною рейтинговою шкалою.
Надійність отриманих результатів експертного оцінювання підтверджується рівнем погодженості експертів (76,3%). Рівень значення коефіцієнта конкордації (72%) та критерію Пірсона підтвердили наявність тісного зв’язку між критеріями (елементами кредитно-рейтингової оцінки).
5. Удосконалено склад якісних показників для кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів через визначення тих показників, на оцінку яких не впливає галузева приналежність емітента.
Для визначення якісних показники діяльності емітентів, які використовуються при проведенні кредитного рейтингу, було розглянуто структуру регулярної річної інформації підприємств-емітентів та склад рейтингових методик, які включають якісні напрями оцінки.
На основі цього автором було виділено такі основні напрямки рейтингового оцінювання — рівень ринкового положення підприємства та рівень менеджменту через перелік якісних показників емітентів.
Питання відбору тих показників, на які не впливає галузева приналежність емітента, вирішувалось з використанням непараметричного рангового критерію Уїлкоксона, Манна й Уїтні, що базується на розподілі інверсій, на групі з 40 підприємств-емітентів різних галузей.
Дослідження довели, що при кредитно-рейтинговому оцінюванні необхідно використовувати такі показники, як тривалість ділової активності; кількість структурних підрозділів; кількість видів діяльності; частка акцій, які належать юридичним особам, від їх загальної кількості; володіння посадовими особами акцій емітента, оцінка яких не залежить від галузі.
Врахування галузевої особливості функціонування підприємств-емітентів необхідно проводити через оцінку стану розвитку галузі на основі обсягу виробництва відповідної галузі у попередній рік через кількісне оцінювання.
6. Удосконалено структурний склад кількісних показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів, кількість яких дозволяє мінімізувати ресурси часу, матеріальні ресурси на додатковий персонал та інформативну базу, оскільки розрахунок проводиться за регулярною річною інформацією емітентів.
Для визначення складу кількісних показників кредитно-рейтингової оцінки було сформовано групи критеріїв (вимог) до системи фінансових показників: інформативність, порівняльність (співставленність), системність, достовірність, мінімальна кількість, несуперечливість, обґрунтованість.
При формуванні системи фінансових показників згідно з висунутими вимогами всю сукупність показників методик оцінки фінансового стану підприємств було розподілено по групах: показники майнового стану підприємства, фінансової стійкості, ліквідності, рентабельності та дохідності, ділової активності.
Після усунення ефекту мультиколінеарності між показниками для відбору із всієї сукупності показників лише тих, які б несли максимальну інформативність, використовувався метод факторного аналізу. Виявлені фактори та показники оцінки фінансового стану за факторним навантаженням складались з восьми показників, які були порівнянні з системою показників, що застосовується при оцінці кредитоспроможності позичальника за методикою Національного банку України.
Результати порівняння запропонованих коефіцієнтів та коефіцієнтів за методикою НБУ, отримані за допомогою методу множинного лінійного регресійного аналізу, довели, що склад запропонованих коефіцієнтів більш повно описує варіацію результативного фактора. Однак процедура покрокової регресії дозволила зменшити кількість показників, залишаючи найбільш суттєві — коефіцієнт поточної ліквідності (покриття), коефіцієнт абсолютної ліквідності та коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості.
7. Розроблено спосіб вимірювання показників, які мають асиметрію розподілу значень, шляхом введення коефіцієнта коригування, що дало змогу побудувати шкали фінансово-економічних показників для кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів за Національною рейтинговою шкалою.
Необхідність розроблення способу шкального виміру показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів при асиметричному розподілі показників обумовлена тим, що при аналізі розподілу частот метричних показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів із прямою нормального розподілу було виявлено, що більшість з них розподілені не за нормальним законом з явною асиметричністю.
Аналіз побудови більшості інтервальних шкал, заснований на правилі «трьох сигм», та основ побудови шкали стенів Р.Б. Кеттела показав, що при їх побудові не вирішується проблема асиметричності розподілу.
Тому для шкального виміру показників кредитно-рейтингової оцінки за Національною рейтинговою шкалою автором запропоновано використовувати правило «трьох сигм» із застосуванням коефіцієнту коригування (k), що дорівнює S, зменшеному пропорційно кількості ділень Національної рейтингової шкали (n = 5), що лежать праворуч і ліворуч від медіани (M):

, (1)
де
— при правобічній асиметрії;
— при лівобічній асиметрії,

де S — відстань між модою та медіаною;
Мо — мода розподілу показників.

Аналіз таких якісних показників, як кількість структурних підрозділів і видів діяльності показав, що при їх оцінці доцільним представляється використання дихотомічної шкали, коли шкалування проводиться за принципом «є інтенсивність - немає інтенсивності».
Застосування розробленого способу вимірювання показників, які мають асиметрію розподілу значень, дозволило отримати інтервали значень показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів при віднесенні їх до одного з класів згідно з Національною рейтинговою шкалою.
8. Удосконалено методичний підхід до кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів на основі теорії нечітких множин із застосуванням запропонованого способу шкального виміру згідно з Національною рейтинговою шкалою, що дає можливість здійснювати оцінку діяльності підприємств-емітентів на основі регулярної річної інформації та проводити порівняння з рейтинговою оцінкою рейтингових агентств різних підприємств-емітентів.
Автором розроблено методику кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів, яка відповідає Національній рейтинговій шкалі, та представлено її алгоритм.
9. Апробовано методику кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів на групі підприємств-емітентів Харківського регіону, відібраних Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України та на групі підприємств-емітентів, для яких було визначено кредитний рейтинг РА «Кредит-Рейтинг», що довело обґрунтованість і достовірність наведених у дисертації методичних розробок та підтвердило можливість застосування запропонованої методики для оцінки кредитоспроможності підприємств-емітентів.
10. Встановлено співвідношення кількісних та якісних показників для кредитно-рейтингової оцінки, яке становить 12, що підтверджує достатність та інформативність відібраних показників та це співвідношення може бути використано при формуванні складу показників для інших оцінок економічних явищ у суспільстві.
Для перевірки достатності та інформативності відібраних показників кредитно-рейтингової оцінки у систему було введено ще один коефіцієнт. Результати перевірки показали, що лише у 15% підприємств-емітентів спостерігалось різне значення оцінки при різних показниках, покладених в основу розрахунків. Отже, введення у систему додаткового показника суттєво не вплинуло на результат визначення кредитно-рейтингової оцінки, і можна стверджувати, що обрана система показників для кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів є вірогідною та інформативною і характеризує кредитоспроможність емітентів за принципом «якість — витрати на оцінку».
11. Доведено, що кредитно-рейтингова оцінка підприємств-емітентів має тісний зв’язок з дохідністю цінних паперів, що дає можливість використання її як одного з інструментів управління портфелем цінних паперів.
Для доведення можливості використання кредитно-рейтингової оцінки при управлінні портфелем цінних паперів використовувався метод регресійного аналізу на групі підприємств-емітентів. Результати регресійного аналізу свідчать про наявність лінійного зв'язку між залежною і незалежною перемінними (кредитно-рейтинговою оцінкою та дохідністю акцій), що показує коефіцієнт множинної кореляції зі значенням 0,8, та дає можливість застосовувати кредитно-рейтингову оцінку підприємств-емітентів як інструмент управління портфелем цінних паперів.
12. Представлена можливість використання кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів при управлінні портфелем цінних паперів на основі удосконалення етапів управління портфелем.
Аналіз досліджень різних науковців щодо управління портфелем цінних паперів дозволив виділити основні етапи управління портфелем цінних паперів, серед яких розробка інвестиційної політики; проведення аналізу; формування портфеля цінних паперів; управління структурою портфеля та оцінка ефективності портфеля цінних паперів.
На етапі здійснення аналізу та на етапі оцінки ефективності портфеля цінних паперів автором пропонується замість аналізу діяльності підприємств-емітентів цінних паперів та оцінки інвестиційних якостей цінних паперів проводити кредитно-рейтингову оцінку підприємств-емітентів, що дозволить швидко, оперативно та постійно здійснювати моніторинг ефективності портфеля цінних паперів та приймати рішення щодо заміни неефективних цінних паперів на ефективні.
13. Запропоновано модель формування оптимального портфеля цінних паперів на основі визначеної кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів, використання якої передбачає можливість прогнозування очікуваної дохідності цінних паперів залежно від кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів.
На основі запропонованої моделі для групи підприємств-емітентів був сформований оптимальний портфель цінних паперів, де найбільшу частку мають займати цінні папери підприємства ВАТ "Крименерго" (45%) та ВАТ "ВК "Шахта Красноармiйська-Захiдна №1" (35%) при рівні ризику у 0,61% та очікуваній дохідності 25%.
Таким чином, можна зробити висновок, що кредитно-рейтингова оцінка має широкий спектр застосування, як при управлінні портфелем цінних паперів, так і при формуванні оптимального розміру такого портфеля.




СПИСОК Використаних джерел

1.Азарова А.О., Рузакова О.В. Методика визначення рейтингу фінансового стану підприємства // Фінансові ресурси регіону: організація та управління: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. — Івано-Франківськ: ПП Курилюк, 2007. — С. 165-166.
2.Ананькина Е. Методика анализа кредитоспособности корпораций, используемая рейтинговым агентством Standard&Poor’s // Финансовая консультация. — 2003. — № 15-16. — С. 46-50.
3.Батковський В.А. Рейтингова оцінка діяльності банків // Фінанси України. — 2004. — № 5. — С. 145-150.
4.Бешелев С.Д., Гурвич Ф.Г. Математико-статистические методы экспертных оценок. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: Статистика, 1980. — 263 с.
5.Бланк И.А. Управление инвестициями предприятия. — К.: Эльга, 2003. — 469 с.
6.Богатов О.И. Концепция рейтингового управления в финансовых институтах. В кн.: Модели управления в рыночной экономике. — Выпуск 2, 1999. — С. 219-224.
7.Богатов О.И., Скобелев В.Г., Стасюк В.П. Основы рейтингового управления экономическими системами // Новое в экономической кибернетике: (Сб. научн. ст.) Под общ. ред. Ю.Г. Лысенко; Донецкий гос. ун-т. // Модели управления производственными и инновационными проектами. — Донецк: ДонГУ, 1999. — С. 35-48.
8.Большой экономический словарь / Под ред. А.Н. Азрилияна. — 2-е изд. доп. и перераб. — Институт новой экономики, 1997. — 864 с.
9.Борисов А.Н., Крумберг О.А., Федоров И.П. Принятие решений на основе нечетких моделей: Примеры использования. — Рига: Зинатне, 1990. — 184 с.
10.Бочаров В.В. Финансовый анализ. — СПб.: Питер, 2001. — 240 с.
11.Бугель Ю.В. Оптимізація шляхів визначення кредитоспроможності позичальника // Фінансові ресурси регіону: організація та управління: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. — Івано-Франківськ: ПП Курилюк, 2007. — С. 117-119.
12.Бурдейная В.В. Выбор критериев и получение комплексной оценки финансового состояния предприятия // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. — 2001. — № 530. — С. 175-182.
13.Буцан А.Г. Структура оптимального портфеля ценных бумаг для игры на N фондовых рынках // Актуальні проблеми економіки — 2005. — № 8(50). — С. 71-83.
14.Внукова Н., Колот І., Худокормова Ю. Оцінка соціально-економічного стану регіонів Харківської області за рейтинговим принципом // Економіка України. — 2002. — № 1(482). — С. 80-83.
15.Внукова Н.М., Зінченко Н.І. Вибір якісних показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів // Економіка розвитку. — 2006. — № 3. — С. 101-105.
16.Внукова Н.М., Зінченко Н.І. Впровадження кредитно-рейтингової системи для підвищення прозорості емітентів на фондовому ринку // Стандарти прозорості на конкурентоспроможному фондовому ринку та в банківській системі України. Матеріали четвертого Пленуму Спілки економістів України та міжнародної економічної українсько-німецької конференції. - Під. заг. ред. В.В. Оскольського. - Київ, 2005. - С. 85-91.
17.Внукова Н.М., Зінченко Н.І. Формування системи кількісних показників для проведення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів // Фінанси України. — 2006. — № 12. — С. 112-120.
18.Внукова Н.М., Потьомкін Ю.С., Зінченко Н.І. Кредитно-рейтингова оцінка підприємств-емітентів як інструмент забезпечення розвитку фондового ринку України // Ринок цінних паперів України. — 2007. — № 1-2. — С. 93-98.
19.Внукова Н.М., Притула Н.І. Сучасні підходи до методичного забезпечення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів // Економіка України. — 2007. — № 10. — С. 38-42.
20.Внукова Н.М., Смоляк В.А. Базова методика оцінки економічного ризику підприємств // Фінанси України. — 2002. — № 10. — С. 15-21.
21.Внукова Н. М., Смоляк В. А. Економічна оцінка ризику діяльності підприємств: проблеми теорії та практики: Монографія. - Х.: Видавничий дім «ІНЖЕК», 2006. - 184 с.
22.Гавриленко В.А., Гавриленко В.В. Теоретические и методические аспекты оценки финансового состояния предприятия // Економіка та право. — 2002. — № 1. — С. 92-100.
23.Галицкий И. На первый-последний … с-с-считайтесь! // Бизнес. —1999. — № 29 (340). — С. 40-41.
24.Гасапенко Н.О. Рейтингові дослідження як складова частина PR-технологій // Маркетинг в Україні. — 2003. — № 3. — С. 18-20.
25.Гинзбург Б. Методология оценки рисков в применении к российскому рынку. Насколько корректны рейтинги? // Рынок ценных бумаг. — 2003. — № 8 (239). — С. 50-51.
26.Голєв М.К., Павлов В.І. Корпоративне управління: діяльність підприємств на фондовому ринку: Регіональний аспект / Інститут регіональних досліджень НАН України; Тернопільська академія народного господарства; Хмельницький ін-т економіки та підприємництва. — Луцьк : Надстир'я, 2004. — 212с.: рис., табл. — Бібліогр.: с. 203-211.
27.Горский П. Система поддержки принятия решений “Прототип”: Руководство пользователя. — Режим доступу: — www.gorskiy.ru/Articles. — Заголовок з екрану.
28.Гріщенко Р. Національні незалежні рейтингові агентства: концепція створення та функціонування // Вісник НБУ. — 2003. — № 6. — С. 22-24.
29.Громыко Г.Л. Общая теория статистики: Практикум. — М.: ИНФРА-М, 1999. — 139 с.
30.Гумен І. Складові банківських рейтингів: науково-практичний аспект // Вісник НБУ. — 2000. — № 1. — С. 57-60.
31.Давидов О.І., Яріш О.В. Інвестиційна привабливість цінних паперів в Україні // Фінанси України. — 2001. — № 2. — С. 130-140.
32.Деренская Я. Финансовое состояние предприятия: рейтинговая оценка // Бизнес-информ. — 1997. — № 19. — С. 43-46.
33.Державна Комісія з цінних паперів та фондового ринку. — Режим доступу: http://www.ssmsc.gov.ua. — Заголовок з екрану.
34.Дідик Л.М. Рейтингова оцінка підприємств // Фінанси України. — 1999. — № 5. — С. 27-34.
35.Донцов С.С. Оценка инвестиционной привлекательности предприятия посредством анализа надежности его ценных бумаг // Финансовый менеджмент. — 2003. — № 3. — С. 125-127.
36.Донцова Л.В., Никифорова Н.А. Анализ финансовой отчетности: Учебное пособие. — М.: Издательство «Дело и Сервис», 2003. — 336 с.
37.ДУ «АРІФРУ» — Система розкриття інформації на фондовому ринку України. — Режим доступу: http://www.smida.gov.ua. — Заголовок з екрану.
38.Дубнов П.Ю. Обработка статистической информации с помощью SPSS / П.Ю. Дубнов. — М.: ООО «Издательство АСТ»: Издательство «НТ Пресс», 2004. — 221 с.
39.Егоршин А.А., Малярец Л.М. Математическое программирование: Учебное пособие. — Х.: ИД «ИНЖЕК», 2003. — 240 с.
40.Економічний аналіз: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 «Облік та аудит». За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. — Житомир: ПП «Рута», 2003. — 680 с.
41.Енциклопедія бізнесмена, економіста, менеджера / Під ред. Р. Дяківа. — Київ, Міжнародна економічна фундація, 2000. — 703 с.
42.Євсєєнко О.Ф. Галузевий аналіз фондового ринку на базі системного економіко-статичного інструментарію // Статистика України. — 2003. — № 2. — С. 52-55.
43.Єпіфанов А., Міщенко В. Проблеми кредитування та оцінки кредитоспроможності клієнтів банку // Банківська справа. — 1997. — № 5 — С. 39-46.
44.Єпіфанов А.О., Міщенко В.І. та ін. Грошово-кредитна політика в Україні: тенденції та перспективи // Фінанси України. — 2000. — № 9. — С. 11-19.
45.Єріна А.М., Ващаєв С.С. Статистичні аспекти визначення рейтингів // Статистика України. — 2000. — № 4. — С. 74-79.
46.Єрмошенко М.М., Плужников І.О. Аналіз і оцінка інвестиційних проектів: Навч. посібник / Національна академія управління. — К., 2004. — 155с.: табл. — Бібліогр.: с. 114-118.
47.Жижелев В.И. Оптимальные стратегии извлечения прибыли на рынке FOREX и рынке ценных бумаг / В.И. Жижелев. — М.: Финансовый консультант, 2002. — 280 с.
48.Загородній А.Г., Вознюк Г.Л., Смовженко Т.С. Фінансовий словник. — 4-е вид., випр. та доп. — К.: Знання; ЛБІ НБУ, 2002. — 567с.
49.Загоруйко Ю. Рейтинг конкурентоспособности: двигатель прогресса или ярмарка тщеславия? // Зеркало недели. — 2005. — № 45 (573). — С. 13.
50.Заде Л.А. Понятие лингвистической переменной и его применение к принятию приближенных решений. — М.: Мир, 1976. – 165 с.
51.Закс Л. Статистическое оценивание. Пер. с нем. В.Н. Варыгна. Под ред. Ю.П. Адлера, В.Г. Горского. — М.: «Статистика», 1976. — 598 с.
52.Залетов А. О чем говорят цифры в таблице «Рейтинг страховых компаний» // Бизнес. — 2001. — № 13. — С. 27.
53.Звездные рейтинги // Страховое обозрение. — 2007. — № 2. — С. 48-49.
54.Зинченко Н.И. Развитие кредитно-рейтинговой системы - один из факторов экономического роста // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: Матеріали міжн. наук.-практ. конф. Тези доп. (3-5 черв. 2005) / Відп. ред. Р.А. Слав'юк. — Луцьк: РВВ "Вежа" Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. — С. 127-129.
55.Зінченко Н.І. Визначення складу якісних показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів // Корпоративне управління в Україні: менеджмент, фінанси, аудит: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. — У двох частинах (Рівне, 4-5 травня 2006 р.) / Національний університет водного господарства та природокористування. — Рівне: НУВГП, 2006. — С. 136-138.
56.Зінченко Н.І. Експертна оцінка рейтингових методик визначення фінансового стану підприємств // Матеріали ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених „Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку України”. — Том. 6. — Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. — С. 28-30.
57.Зінченко Н.І. Етапи визначення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів // Управління розвитком. — 2007. — № 4. — С. 48-49.
58.Зінченко Н.І. Переваги отримання кредитно-рейтингової оцінки для підприємства // Проблемы развития финансовой системы Украины: Сб. трудов международной науч.-практ. конф. аспирантов и студентов 22-26 марта 2005 г. — Симферополь: Изд. МОО «Центр Стабилизации», 2005. — С. 103-104.
59.Зінченко Н.І. Побудова інформаційної моделі визначення проблем кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів // Економіка розвитку. — 2007. — № 2. — С. 60-62.
60.Зінченко Н.І. Рейтингові методи оцінки фінансового стану підприємства // Молодь України і соціально-орієнтована економіка: Мат. міжн. наук. конф. - Х.: ХНАДУ, 2004. - С. 106-107.
61.Зінченко Н.І. Склад та співвідношення показників кредитно-рейтингової оцінки фінансового стану підприємств-емітентів // Інформаційний листок Харківського центру науково-технічної та економічної інформації. — 2007. — № 01. — 4 с.
62.Игнатова Е.А., Прокофьева Л.Я. Рейтинговая оценка надежности партнера // Деньги и кредит. — 1992. — № 2. — С. 44-47.
63.Іващук Н.Л. Управління портфелем цінних паперів комерційного банку // Регіональна економіка. — 2006. — № 3. — С. 191-198.
64.Ізмайлова К.В. Фінансовий аналіз: Навч. посіб. — 2-е вид., стереотип. — К.: МАУП, 2001. — 152 с.
65.Инвестгазета — Украинская инвестиционная газета — Украина — финансово-экономический еженедельник. — Режим доступу: http://www.investgazeta.net. — Заголовок з екрану.
66.Інститут конкурентного суспільства. — Режим доступу: http://www.ics.org.ua. — Заголовок з екрану.
67.Интерфакс-Украина. - Режим доступу: http://www.interfax.kiev.ua. — Заголовок з екрану.
68.Информационно-аналитический портал Исток в мире бизнеса и финансов. — Режим доступу: http://www.istock.com.ua. — Заголовок з екрану.
69.Кара Н.І. Порівняльна комплексна рейтингова оцінка підприємств – партнерів // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ : Збірник / Гол. ред. В.П. Ортинський. – Львів: Львівський інститут внутрішніх справ при НАВС України. – Вип. 3. – 2003. – С. 404 - 411.
70.Карчева Г., Камінський А., Юрчук О. Рейтингові оцінки надійності банків та їх роль у підвищенні капіталізації банківської системи // Вісник НБУ. – 2003. - № 2. – С. 22 – 27.
71.Ковалев В.В. Финансовый анализ: методы и процедуры. – М.: Финансы и статистика, 2001. – 560 с.: ил.
72.Козак О.С. Застосування методів економіко – математичного моделювання для аналізу рівня інвестиційної привабливості підприємств // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2004. — № 3. — Т. 2 – С. 66-73.
73.Козаченко А.В., Осыка А.П. Управление инвестициями: Учеб. Пособие / Восточноукраинский гос. ун-т; Центр последипл. образов. — Луганск, 1996. — 145 с.
74.Козинец П. Рейтинговую систему обмануть нельзя. Она, как лакмусовая бумажка, выявляет все просчеты в работе // Финансовые услуги. – 2002/2003. — № 11/12. – С. 50-55.
75.Комплексные оценки в системе рейтингового управления предприятием / Белый А.П., Лысенко Ю.Г., Мадых А.А., Макаров К.Г.; под общ. ред. Ю.Г. Лысенко. – Донецк: ООО «Юго - Восток, Лтд», 2003 г. – 120 с.
76.Кононенко О. Аналіз фінансової звітності. – Х.: Фактор, 2002. – 144 с.
77.Конторщикова О. Аналіз фінансового стану як передумова ефективного управління підприємством // Економіка, фінанси, право. — 2002. — № 6. – С. 3-5.
78.Коретнік О.С. Визначення етапів формування інвестиційного портфеля банку // Управління розвитком. — 2007. — № 4. — С. 49-50.
79.Корпоративне управління: діяльність підприємств на фондовому ринку: Регіон. аспект / М.К. Голєв, В.І. Павлов; Ін-т регіон. дослідж. НАН України, Терноп. акад. нар. госп-ва, Хмельниц. ін-т економіки та підприємництва. — Луцьк: Надстир'я, 2004. — 212 с.: рис., табл. — Бібліогр.: с. 203-211.
80.Корпоративне управління та річна звітність емітентів цінних паперів. — Режим доступу: http://www.corporation.com.ua. — Заголовок з екрану.
81.Кочетков В. Сучасна практика рейтингової оцінки діяльності комерційних банків // Економіка України. – 2002. - № 6 (487). – С. 25-31.
82.Кравченко Ю. Рынок ценных бумаг в вопросах и ответах / Учебное пособие. – К.: Ника-Центр, Эльга, 2003. – 528 с.
83.Крапівницька С.М., Мєшков А.В. Рейтингова оцінка акціонерних товариств // Труды Донецкого государственного технического университета. Серия Экономическая. – Выпуск 19. – 2000. – С. 103 -112.
84.Кредит-Рейтинг — рейтинговое агентство, Украина, Киев. — Режим доступу: http://www.credit-rating.com.ua/ru. — Заголовок з екрану.
85.Кублікова Т.Б., Кубліков В.К. Інвестиції на ринку цінних паперів: підручник. — Одесса: ОРІДУ НАДУ, 2006. — 428 с.
86.Кузьминчук Н.В., Зима О.Г. Ситуаційне управління: теоретичне узагальнення підходів до визначення економічної сутності // Управління розвитком. – 2005. — № 1. – С. 123-131.
87.Кульпінський С.В. Методологічні підходи до оцінки банками ризиковості емітента цінних паперів // Наукові праці НДФІ. – 2005.- № 4/33. – С. 231-241.
88.Литвин М.И. О критериях платежеспособности предприятия // Финансы. – 1993. - № 10. – С. 19-23.
89.Лісовенко В.В. Кредитний рейтинг у системі управління державним зовнішнім боргом // Фінанси України. – 2000. - № 11. – С. 30-38.
90.Лобанова Е.М., Лимитовский М.А. Финансовый Менеджер. – М.: ООО „Издательско-Консалтинговая Компания ”Дека”, 2001. – 416 с.
91.Лямець В.І., Тевяшев А.Д. Системний аналіз: Вступний курс. – 2-е вид., перероб. та допов., - Харків: ХНУРЕ, 2004. – 448 с. – Рос. мовою.
92.Ляшенко В.И. Фондовые индексы и рейтинги. – Д.: Сталкер, 1998. – 320 с.
93.Мазаракі А., Шульга Н. Методологічні засади побудови рейтингової системи оцінювання діяльності комерційних банків // Банківська справа. – 1999. - № 3. – С. 26-30.
94.Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навчальний посібник. – Київ: „Центр навчальної літератури”, 2004. – 376 с.
95.Малышев Н.Г. и др. Нечеткие модели для экспертных систем в САПР / Н.Г. Малышев, Л.С. Берштейн, А.В. Боженюк. – М.: Энергоатомиздат, 1991. – 136 с.: ил.
96.Мамрак О. Определение класса финансовой надежности предприятия на примере металлургической отрасли // Економіка, фінанси, право. – 2002. - № 5. – С. 26-29.
97.Марченко С. Міжнародна кредитно – рейтингова оцінка інвестиційної привабливості України // Банківська справа. – 2004. - № 1. – С. 48-53.
98.Матвійчук А.В. Метод відтворення рейтингів цінних паперів та проведення скорингу акцій // Фінанси України. — 2006. — № 10. — С. 105-115.
99.Мельников В.М., Ямпольский Л.Г. Введение в экспериментальную психологию личности: Учеб. пособие для слушателей ИПК преподавателей пед. дисциплин ун-тов пед. ин-тов. – М.: Просвещение, 1985. – 319 с., ил.
100.Методика проведення поглибленого аналізу фінансово-господарського стану неплатоспроможних підприємств й організацій Агентства з питань запобігання банкрутству підприємств та організацій від 27.06.1997. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
101.Методичні вказівки до проведення фінансових розрахунків з використанням ЕОМ при виконанні дипломних робіт для студентів спеціальностей 7.050104, 7.050.104, 8.050.104 "Фінанси" / Укладачі: Н.М. Внукова, Т.В. Белікова, О.С. Мограб – Харків: ХДТУБА, 2004. – 24 с.
102.Методичні рекомендації з аналізу фінансово-господарського стану підприємств й організацій Державної податкової адміністрації України від 27.01.1998. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
103.Методичні рекомендації з виявлення ознак неплатоспроможності підприємства й ознак дій по прихованню банкрутства або доведення до банкрутства Міністерства економіки України від 17.01.2001. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
104.Методологічні засади розробки стратегії регіонального розвитку / Романюк С.А., Внукова Н.М., Лимонова Л.О., Лямець В.І. (Препр. / ХОДА, ХДЕУ). — Харків. — 2001. — 20 с.
105.Михайлов В.С., Крехівський О.В. Статистичні оцінки інвестиційної привабливості підприємств і організацій окремих регіонів, форм власності та галузей економіки України // Статистика України. – 2000. — № 3. – С. 18-26.
106.Мороз О.В., Матвійчук А.В. Оптимальне управління економічними процесами в умовах невизначеності та ризику. Монографія. — Вінниця: УНІВЕРСУМ - Вінниця, 2003. — 177 с.
107.Мороз С.В. Стохастичні моделі оцінки фінансового стану // Вісник Технологічного університету Поділля. Серія „Економічні науки”. – 2004. - № 6. – С. 148-152.
108.Недосекин А. Нечеткий финансовый менеджмент. — Режим доступу: // http://sedok.narod.ru. — Заголовок з екрану.
109.Незнамова А. Переваги та недоліки рейтингових методик вивчення надійності та ефективності банківської діяльності // Банківська справа. – 2002. - № 2. – С. 63-69.
110.Незнамова А.С. Статистико-економічний аналіз рейтингових систем комерційних банків: Автореф. дис. ... канд. екон. наук: 08.03.01 / Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К.: «Київський університет», 2003. — 18 с.
111.Нечеткие множества в моделях управления и искусственного интеллекта / Под ред. Д.А. Поспелова. – М.: Наука. Гл. ред. физ.-мат. лит., 1986. – 312 с.
112.Николаев В.П., Орловская Ю.В., Чумакова Е.Г. Проблемы рейтинговой оценки инвестиционной привлекательности: внутрирегиональный аспект. – Днепропетровск: Наука и образование, 2003. – 100 с.
113.Новіков В. Кредитне бюро: проблеми та рішення // Вісник НБУ. – 2002. - № 8. – С. 52-58.
114.Норвич А.М., Турксен И.Б. Построение функций принадлежности. – В сб.: Нечеткие множества и теория возможностей. Последние достижения: Пер. с англ. / Под ред. Р.Р. Ягера. – М.: Радио и связь, 1986. – С. 64-71.
115.Ожегов С.И., Шведова Н.Ю. Толковый словарь русского языка / Российская академия наук. — М.: Азбуковник, 1998. — 944 с.
116.Павлов В.І. Дивіденди на фондовому ринку // Стандарти прозорості на конкурентоспроможному фондовому ринку та в банківській системі України. Матеріали четвертого Пленуму Спілки економістів України та міжнародної економічної українсько-німецької конференції. - Під. заг. ред. В.В. Оскольського. - Київ, 2005. — С. 44-52.
117.Павлов В.І., Кривов’язюк І.В. Ринок цінних паперів в умовах приватизації: регіональнрий аспект: (Монографія). — Луцьк: Надстир’я, 2002. — 160 с.
118.Павлов В.І., Мишко О.А. Корпоративне управління в акціонерних товариствах: (Монографія). // Відповідальний редактор М.І. Долішний. — Рівне, НУВГП, 2006. — 170 с.
119.Пархомчук Д. Рейтинговые агентства — оценивает история // Инвестгазета. — 2004. — № 17 (446). — С. 10.
120.Пастернак Є.Л. Опис та якісна оцінка застосування SWOT-аналізу до підприємства // Формування ринкових відносин в Україні. — 2006. — № 1. — C. 64-69.
121.Патругин Ю.А. Балльное шкалирование признаков // Экономика и математические методы. — 1970. — том VI, вып. 6. — С. 887-893.
122.Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків: Постанова Національного банку України від 06.07.2000 № 279. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
123.Порядок здійснення аналізу фінансового стану підприємств, що підлягають приватизації Міністерства фінансів України і Фонду держмайна України від 26.01.2001. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
124.Принципи діяльності рейтингових агентств // Фінансовий ринок України. – 2005. — № 8. — С. 28-29.
125.Притула Н.І. Розроблення способу шкального виміру оцінки фінансового стану підприємств-емітентів // Економіка розвитку. — 2007. — № 3. — С. 87-89.
126.Притула Н.И. Теоретические основы кредитно-рейтинговой оценки финансового состояния предприятий-эмитентов // Бизнес-Информ. — 2007. — № 9. — С. 69-71.
127.Притула Н.І. Управління портфелем цінних паперів із застосуванням кредитно-рейтингової оцінки фінансового стану підприємств-емітентів // Інформаційний листок Харківського центру науково-технічної та економічної інформації. – 2007. – № 23. – 4 с.
128.Програма діяльності Кабінету Міністрів України "Назустріч людям": Постанова Кабінету Міністрів України від 04.02.2005 р. № 115. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
129.Про внесення змін до деяких законодавчих актів України: Закон України вiд 15.12.2005 № 3201-IV. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
130.Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні: Закон України вiд 30.10.1996 № 448/96-ВР. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
131.Про затвердження Заходів щодо реалізації Концепції створення системи рейтингової оцінки регіонів, галузей національної економіки, суб'єктів господарювання та Положення про умови конкурсу щодо визначення агентств, уповноважених на проведення рейтингової оцінки: Рішення ДКЦПФР від 01.06.2004 № 236. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
132.Про затвердження Методики інтегральної оцінки інвестиційної привабливості підприємств та організацій: Наказ Агентства з питань запобігання банкрутству підприємств та організацій від 23.02.98 № 22. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
133.Про затвердження Методики оцінювання роботи центральних і місцевих органів виконавчої влади щодо залучення інвестицій, здійснення заходів з поліпшення інвестиційного клімату у відповідних галузях економіки та в розрізі регіонів, рейтингової оцінки інвестиційної привабливості галузей, регіонів та суб'єктів господарювання і відповідної форми звіту: Наказ Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України від 25.03.2004 № 115. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
134.Про затвердження Національної рейтингової шкали: Постанова Кабінету Міністрів України від 26.04.2007 р. № 665. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
135.Про затвердження плану заходів з реалізації Основних напрямів розвитку фондового ринку України на 2006-2010 роки: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 березня 2006 р. № 131-р. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
136.Про затвердження Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків: Постанова Національного банку України від 06.07.2000 № 279. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
137.Про затвердження Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів: Рішення ДКЦПФР від 19.12.2006 № 1591. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
138.Про страхування: Закон України від 7.03.1996 року № 85/96-ВР. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
139.Про схвалення Концепції створення системи рейтингової оцінки регіонів, галузей національної економіки, суб'єктів господарювання: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 1.04.2004 р. № 208-р. — Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua. — Заголовок з екрану.
140.Путятина Л.М. Экономический рейтинг предприятия // Финансы. — 1992. — № 2. — С. 10-15.
141.ПФТС — фондова біржа. — Режим доступу: http://www.pfts.com. — Заголовок з екрану.
142.Рейтинги. Обзоры. Исследования. Конференции — ЭКСПЕРТ РА. — Режим доступу: http://www.raexpert.ru/. — Заголовок з екрану.
143.Рейтинги России. — Режим доступу: http://www.rus-rating.ru/. — Заголовок з екрану.
144.Рейтинговое агентство «Рейтинг-статистика». — Режим доступу: http://www.rating-s.ru/. — Заголовок з екрану.
145.Рекуненко І.І. Роль корпоративного кредитного рейтингу у становленні фондового ринку України // Актуальні проблеми економіки. — 2004. — № 3 (33). — С. 42-49.
146.Саати Т. Принятие решений. Метод анализа иерархий: Пер. с англ. – М.: „Радио и связь”, 1993. – 320 с.: ил.
147.Саати Т., Керис К. Аналитическое планирование. Организация систем: Пер. с англ. – М.: Радио и связь, 1991. – 224 с.: ил.
148.Савицкая Г.В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учебное пособие / Г.В. Савицкая. – 6-е изд., перераб. и доп. – Мн.: Новое знание, 2001. – 704 с. – (Экономическое образование).
149.Сало И.В. Перспективы развития финансово-кредитных отношений в Украине // Вісник Сумського державного університету. Серія: Фінанси та кредит.- 1994.- № 1. — С. 13-17.
150.Сало І.В. Корпоративне управління і фондовий ринок. — Суми: Університетська книга, 2005. — 289 с.
151.Сало І.В., Криклій О.А. Фінансовий менеджмент банку: навч. посіб. для ВНЗ. — Суми : Університетська книга, 2007. — 313 с. — Бібліогр.: с. 303-313.
152.Свободин Ю.Н., Штыркова М.В., Штырков В.Н. Технология применения теории нечетких множеств в финансовом анализе деятельности предприятий // Экономика и управление. — 2006. — № 4. — С. 119-123.
153.Сидоренко Е.В. Методы математической обработки в психологии. – СПб.: ООО „Речь”, 2003. – 350 с., ил.
154.Словарь иностранных слов. — 18-е изд., стер. — М.: Рус. яз., 1989. — 624 с.
155.Словарь – справочник по психодиагностике / Л. Бурлачук, С. Морозов. – 2-е изд., перераб. и доп. – СПб.: Питер, 2003. – 528 с.: ил. – (Серия „Мастера психологии”).
156.Степнов М.Н. Статистические методы обработки результатов механических испытаний: Справочник. – М.: Машиностроение, 1985. – 232 с., ил.
157.Стивенс С. Математика, измерение и психофизика : Пер. с англ. М.: Изд-во иност. лит., 1960. — Т. 1. — С. 19-89.
158.Суппес П., Зинес Дж. Основы теории измерений. - В сб.: Психологические измерения. - М.: Мир, 1967. - С. 9-110.
159.Сыченко В.В., Дятлов Т.М. Разработка матричной модели оценки инвестиционной привлекательности предприятия // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2005. - № 1. – С. 106-109.
160.Тарасюк І.Ю. Оцінка кредитоспроможності позичальника: зарубіжний та вітчизняний досвід // Регіональні перспективи. — 2003. — № 2-3 (27-28). — С. 104-105.
161.Теория статистики: Учебник / Под ред. проф. Г.П. Громыко. — М.: ИНФРА-М, 2002. — 414 с. — (Серия «Высшее образование»).
162.Українська асоціація фондового бізнесу. — Режим доступу: http://www.uaib.com.ua/. — Заголовок з екрану.
163.Українське агентство фінансового розвитку. — Режим доступу: http://www.uafr.com.ua. — Заголовок з екрану.
164.Управление инвестициями: В 2-х т. / В.В. Шеремет, В.П. Павлюченко, В.Д. Шапиро и др. – М.: Высшая школа, 1998. – Т. 1. – 416 с.
165.Управление инвестициями: В 2-х т. / В.В. Шеремет, В.П. Павлюченко, В.Д. Шапиро и др. – М.: Высшая школа, 1998. – Т. 2. – 512 с.
166.Факторный, дискриминантный и кластерный анализ: Пер. с англ. / Дж.-О. Ким, Ч.У. Мюллер, У.Р. Клекка и др.; Под ред. И.С. Енюкова. — М.: Финансы и статистика, 1989. — 215 с.
167.Фещенко В. Рейтингування на фінансовому ринку України: реалії життя та проблеми становлення // Фінансовий ринок України. – 2006. - № 2 (28). – С. 32-33.
168.Финансово – кредитный энциклопедический словарь / Колл. авторов: Под общ. ред. А.Г. Грязновой. – М.: Финансы и статистика, 2004. – 1168 с.: ил.
169.Фомін І. Рейтингова оцінка комерційного банку в системі діагностики його конкурентоспроможності // Вісник НБУ. – 2002. - № 4. – С. 11-13.
170.Холт Роберт Н. Основы финансового менеджмента. – Пер. с англ. – М.: «Дело», 1993. – 128 с.
171.Хотомлякський О., Черната Т., Северина Г. Комплексна оцінка фінансового стану підприємства на основі використання матричних моделей // Економіка України. – 2003. - № 3. – С. 35-41.
172.Царенко О.М., Бей Н.О., Мартиненко О.Д., Сало І.В. Корпоративне управління і фондовий ринок: Підручник. — Суми: Університетська книга, 2005. — 334 с. — Бібліогр.: с. 330-333.
173.Циганець В.С. Методика рейтингового оцінювання стану розвитку малого підприємництва регіону // Фінансові ресурси регіону: організація та управління: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. — Івано-Франківськ: ПП Курилюк, 2007. — С. 236-239.
174.Чангли Д.Ф. Об определении рейтинга предприятия малого бизнеса // Деньги и кредит. – 1998. — № 2. – С. 66-71.
175.Чеканова Е. Кредитные рейтинги муниципальных ценных бумаг // Рынок ценных бумаг. – 2002. - № 9 (216). – С. 75-79.
176.Черничинец С. Фукциональное наполнение этапов управления портфелем ценных бумаг // Корпоративное управление. — 2005. — № 3. — С. 31-34.
177.Шарп Уильям Ф., Александер Гордон Дж., Бэйли Фжеффри В. Инвестиции. — М.: ИНФРА-М, 1997. — 1024 с.
178.Швиданенко Г.О., Олексюк О.І. Сучасна технологія діагностики фінансово-економічної діяльності підприємства: Монографія. – К.: КНЕУ, 2002. – 192 с.
179.Шеремет А.Д., Негашев Е.В. Методика финансового анализа деятельности коммерческих организаций. – М.: ИНФРА – М, 2003 – 237 с.
180.Шеремет А.Д., Сайфулин Р.С. Финансы предприятий. – М., ИНФРА-М, 1998. – 343 с.
181.Шиян Д.В., Строченко Н.І. Фінансовий аналіз: Навч. посібн. – К.: Видавництво А.С.К., 2003. – 240 с. (Університетська бібліотека).
182.Щукін Б.М. Інвестиційна діяльність: Метод. Посібник / Міжрегіональна Академія Управління персоналом. — К., 1998. — 67 с.
183.Экономическая энциклопедия / Научн.-ред. совет изд-ва „Экономика”; Ин-т экон. РАН; Гл. ред. Л.И. Абалкин. – М.: ОАО „Издательство „Экономика”, 1999. – 1055 с.
184.Экономичный анализ / А.И. Гинзбург. — СПб.: Питер, 2003. — 480 с.
185.Экспериментальная психология: Учебник для вузов / В.Н. Дружинин. – 2-е изд., доп. – СПб.: Питер, 2003. – 319 с.: ил. – (Серия «Учебник для вузов»).
186.Юзбашев М.М. Расчет объема выборки для надежного установления связи // Вопросы статистики. – 2004. - № 6. – С. 38-39.
187.Юхимчук С.В., Супрун С.Д. Матрична модель оцінки інвестиційної привабливості промислових підприємств // Фінанси України. – 2003. - № 1. – С. 3-12.
188.Як використовуються кредитні рейтинги за кордоном // Фінансовий ринок України. – 2006. - № 2 (28). – С. 31.
189.Яновский А. Инвестиционная привлекательность предприятий // Человек и труд. – 1997. — № 10. – С. 88-89.
190.Ярошко О. Сучасна Україна у дзеркалі міжнародних рейтингів // Економічний часопис – ХХІ. – 2003. - № 6. – С. 16-21.
191.Ястремська О.М. Інвестиційна діяльність промислових підприємств: методологічні та методичні засади. Наукове видання. – Харків: Вид. ХДЕУ, 2004. – 472 с. (Укр. мов.).
192.Ястремська О.М. Методичний підхід до визначення інвестиційно привабливого іміджу підприємства // Економіка розвитку. – 2002. - № 4 (24). – С. 85-90.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2024. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.