У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название УПРАВЛІННЯ МІЖНАРОДНИМИ ІНВЕСТИЦІЙНИМИ РИЗИКАМИ
Количество страниц 220
ВУЗ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВАДИМА ГЕТЬМАНА
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20945.doc 
Содержание ЗМІСТ

Вступ 3

Розділ І. Теоретичні основи управління міжнародними інвестиційними ризиками в умовах глобальних трансформацій
15
1.1. Економічна невизначеність та внутрішня природа інвестиційних ризиків
15
1.2. Ідентифікація міжнародних інвестиційних ризиків 40
1.3. Система управління міжнародними інвестиційними ризиками 74
Висновки до розділу І 87

Розділ ІІ. Формування і розвиток системи інтегрованого міжнародного інвестиційного ризик-менеджменту транснаціональних корпорацій
92
2.1. Еволюція парадигми міжнародного ризик-менеджменту 92
2.2. Посилення ролі хедж-фондів у системі управління міжнародними інвестиційними ризиками
115
2.3. Сучасні організаційні інструменти управління міжнародними інвестиційними ризиками
128
Висновки до розділу ІІ 145

Розділ ІІІ. Особливості управління міжнародними інвестиційними ризиками в Україні
148
3.1. Діагностика інвестиційних ризиків транснаціональних корпорацій в Україні
148
3.2. Культурно-інвестиційний компонент підвищення ефективності міжнародного ризик-менеджменту в Україні
170
Висновки до розділу ІІІ 190

Висновки 195

Список використаних джерел 201

Додатки 220




ВСТУП


Актуальність теми. В умовах глобалізації управління інвестиційними ризиками відіграє все більш значну роль в ефективному функціонуванні будь-яких організацій і, насамперед, транснаціональних корпорацій, які оперують величезними матеріальними і нематеріальними активами, мультинаціональними фінансовими потоками. Витрати на страхування ризиків лише у 43% випадків дозволяють запобігти банкрутства відділень ТНК. Тому керівництво міжнародних компаній приділяє все більше уваги пошуку інших нефінансових інструментів ризик-менеджменту, нових моделей прийняття інвестиційних рішень, розвитку персоналу інвестиційних підрозділів, використання синергічного ефекту крос-культурних відмінностей у корпораціях.
Важливо зважувати на істотне зростання масштабів інвестиційної діяльності ТНК у приймаючих країнах, оскільки це сприяє нарощенню їх міжнародної конкурентоспроможності. Однак, прагнення корпорацій збільшувати обсяги прямих і портфельних інвестицій у країни з нестабільними політичними і економічними системами наштовхується на загрози втрати цих інвестицій через непередбачувані зміни у законодавстві чи невиконання положень нормативних актів, відсутності правонаступності у діяльності органів державної влади і управління, неочікуваної поведінки керівників зарубіжних відділень або місцевих партнерів.
Ризик-менеджмент органічно пов’язаний з іншими сферами, зокрема фінансами, маркетингом, зв’язками з громадськістю, оперативним управлінням виробництвом, матеріально-технічним постачанням, дослідженнями і розробками, юридичним захистом. Однак, у практиці управління міжнародними інвестиційними ризиками зазначені зв’язки часто порушуються, що викликає значні втрати компаній. Така ситуація потребує ретельного дослідження причин зазначених порушень і обґрунтування дієвих управлінських інструментів упередження і запобігання вказаних порушень.
Слід особливо підкреслити крах системи оцінки ризиків в умовах сучасної глобальної фінансової кризи на всіх рівнях, фінансової архітектури: від банків до особистісних Про це було заявлено в Декларації «Великої двадцятки», прийнятої восени 2008 року. Однією з докорінних причин у ній названо той факт, що «учасники ринку не враховували належного попереднього аналізу». Високі оцінки «іменитих» рейтингових агентств, які напередодні обвалу фінансових ринків провідних західних країн влітку 2008 року були визначені банкам і фінансовим компаніям, що невдовзі збанкрутували, так само як і корпоративні моделі оцінки ризиків, вже перестали бути критеріями безпечності інвестицій. Для вироблення нових інструментів і механізмів управління інвестиційними ризиками потрібен час і ніхто не знає який саме. Наразі навіть ті інвестори, яким вдалось зберегти хоча б частину своїх капіталів, не поспішають вкладати їх навіть у найстабільніші країни і галузі бізнесу. Інтуїція та психологічні інструменти стають більш корисними інструментами ніж найобгрунтованіші оціночні моделі, автори яких свого часу були нобелевськими лауреатами. Про це зокрема переконливо свідчить гучний крах міжнародного хедж-фонду Long-Term Capital Management у вересні 1998 року, який оперував капіталом у розмірі 1,25 трлн. дол. США і ледве не призвів до колапсу і так не дуже стійкої в той час світової фінансової архітектоніки. В числі його засновників були два нобелевських лауреати 1997 року – автори знаменитої формули для оцінки опціонів Майрон Шоуз та Роберт Мертон, а також легендарний трейдер облігаціями із Solomon Brothers Джон Мерівезер та колишній віце-президент правління ФРС США Девід Малінз.
Особливої актуальності проблематика інвестиційного ризик-менеджменту набуває для міжнародних корпорацій, що діють в Україні та інших країнах Східної Європи. Конфлікти, що виникли між «Венко Інтернешнл» та урядом України у зв’язку з освоєнням континентального шельфу Чорного моря, припиненням діяльності міжнародної корпорації «Моторола» (США) у складі технопарку «Київська політехніка» внаслідок втрат у впровадженні інноваційних розробок цієї компанії, та інші переконливо свідчать про низьку компетентність вітчизняних урядовців та менеджерів у сфері управління міжнародними інвестиційними ризиками. Ця ситуація стає причиною не лише значних фінансово-економічних втрат, а й вагомим дестабілізуючим фактором поліпшення міжнародного іміджу України.
Різноманітні аспекти управління міжнародними інвестиційними ризиками тривалий час перебувають у полі зору багатьох вчених і дослідницьких інституцій. Серед зарубіжних вчених варто зазначити праці Р.Вернона, Г.Грубера, Дж.Даннінга, Дж.Джибсона, С.Ємельянова, Г.Куликова, Л.Мейлброк, Е.Леверетта, Дж.Сакса, Дж.Сороса, Дж.Стігліца, Дж. Тоді, Д.Хемитона, Є.Чонга та ін. Серед вітчизняних вчених цій темі присвятили праці О.Гаврилюк, В.Геєць, Б.Губський, Д.Лук’яненко, З.Луцишин, О.Мертенс, О.Мозговий, В.Новицький, Є.Панченко, О.Плотніков, О.Рогач, О.Сльозко, А.Філіпенко та інші. Варто відзначити внесок низки транснаціональних корпорацій у розвиток практики інвестиційного ризик-менеджменту. В їх числі «Дженерал Електрик», (підрозділ ДЕ Кепітал), «Едвардс Ризик Менеджмент Текнікс», «Квантрум фанд», «МакКінсі Глобал Інститут», Міжнародний Інститут Ризик-менеджменту, «Морган Стенлі Кепітал Інтернешнл» та ін.
Разом з тим, багато аспектів цієї наукової проблеми залишаються недостатньо дослідженими. Аналітичне оцінювання наукових джерел і світової практики інвестиційного ризик-менеджменту дозволяє зробити висновок про наявність багатьох напрямів, що потребують подальших досліджень. Недостатньо обґрунтованою є система управління міжнародними інвестиційними ризиками в частині поєднання корпоративних та регулятивних механізмів. Удосконалення вимагають сучасні методологічні підходи до розвитку інструментів ризик-менеджменту транснаціональних корпорацій, насамперед з урахуванням поведінкових, крос-культурних факторів. Потребують поглибленого дослідження та обґрунтування перспектив ефективного використання в Україні сучасних механізмів інвестиційного ризик-менеджменту, які дозволяють якісно поліпшити вітчизняний інвестиційний клімат.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана в рамках міжкафедральної науково-дослідної теми «Ресурси і моделі глобального економічного розвитку» (номер державної реєстрації 0106V004357) факультету міжнародної економіки і менеджменту. Особисто автором у підрозділі 1.3 «Система управління міжнародними інвестиційними ризиками» було сформульовано поведінкову парадигму інвестиційного ризик-менеджменту та запропоновано організаційні інструменти прийняття ефективних інвестиційних рішень. Автор безпосередньо брав участь у виконанні науково-дослідної теми «Управління міжнародною конкурентоспроможністю в умовах глобалізації економічного розвитку» (номер державної реєстрації 0101U002948), в рамках якої розроблені рекомендації щодо використання в Україні сучасних концепцій та механізмів управління міжнародними інвестиційними ризиками з метою якісного поліпшення інвестиційного клімату та нарощування обсягів прямих іноземних інвестицій.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є наукове обґрунтування методологічної бази і напрямів розвитку системи управління ризиками в контексті інвестиційного глобалізму, а також обґрунтування рекомендацій щодо використання в Україні сучасних інструментів інвестиційного ризик-менеджменту, які ефективно використовуються транснаціональними корпораціями.
Виходячи з мети дисертації, автором поставлено низку конкретних дослідницьких завдань:
• висвітлити та узагальнити сучасні теоретичні підходи у дослідженні міжнародного інвестиційного ризик-менеджменту;
• дослідити внутрішню природу міжнародних інвестиційних ризиків, що дасть можливість обґрунтувати модель інтегрованого міжнародного інвестиційного ризик-менеджменту;
• ідентифікувати основні типи міжнародних інвестиційних ризиків;
• виявити основні складові системи управління міжнародними інвестиційними ризиками та взаємозв’язки між ними;
• обґрунтувати основні характеристики сучасної парадигми інвестиційного ризик-менеджменту;
• розкрити передумови та напрями підвищення ролі хедж-фондів в системі управління міжнародними інвестиційними ризиками для їх диверсифікації;
• провести порівняльний аналіз організаційних інструментів управління міжнародними інвестиційними ризиками для підвищення ефективності ризик-менеджменту;
• визначити особливості управління інвестиційними ризиками транснаціональних корпорацій в Україні;
• запропонувати шляхи підвищення ефективності інвестиційного ризик-менеджменту в Україні;
Об’єктом дослідження виступає процес управління інвестиційними ризиками транснаціональних корпорації у глобальному середовищі.
Предметом дослідження є система відносин міжнародного бізнесу з приводу управління інвестиційними ризиками, механізми та їх оптимізаційні моделі.
Методи дослідження. Методологічну і теоретичну основу дослідження сформували роботи провідних вітчизняних й зарубіжних вчених і фахівців з міжнародного інвестиційного менеджменту. В процесі вирішення поставлених завдань у роботі застосовано методи наукової абстракції, аналізу і синтезу (для обґрунтування інструментів управління міжнародними інвестиційними ризиками – підрозділ 1.3 та професіоналізації міжнародного інвестиційного ризик-менеджера – підрозділ 1.1), системного узагальнення (для визначення природи та ідентифікації міжнародних інвестиційних ризиків та їх типів – підрозділ 1.2; для виявлення функцій хедж-фондів в управлінні міжнародними інвестиційними ризиками – підрозділ 2.2), порівняльного аналізу (для визначення особливостей сучасної парадигми міжнародного інвестиційного ризик-менеджменту та дослідження культурно-інвестиційного потенціалу вітчизняних ризик-менеджерів – підрозділи 2.1 та 3.2), факторного аналізу (для обґрунтування особливостей контагіальних ризиків – підрозділ 1.2 та ідентифікації інвестиційних ризиків в Україні – підрозділ 3.1), методи соціологічних досліджень (для діагностики типів культури ризик-менеджерів в Україні – підрозділ 3.2).
Інформаційною базою дослідження стали широке коло вітчизняних і зарубіжних літературних джерел, фактологічна інформація державних органів влади, експертні оцінки, результати наукових досліджень ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України, Міжнародного інституту бізнесу, комісій ООН, зокрема UNCTAD, Гарвардської школи бізнесу, Лондонської школи економіки, міжнародних консалтингових компаній, включаючи МакКінсі, Морган Стенлі Кепітал Інтернешнл, інформаційні матеріали ряду міжнародних асоціацій, національних і зарубіжних дослідницьких і рейтингових агентств, аналітичні доповіді на електронних носіях.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що на підставі проведеного теоретико-методологічного та прикладного аналізу управління інвестиційними ризиками в транснаціональних корпораціях визначено ключові напрями його трансформації під дією процесів інвестиційної глобалізації та формування в міжнародних і українських компаніях інтегрованих систем ризик-менеджменту.
Конкретні наукові результати, що розкривають особистий внесок автора у розробленні наукових завдань та характеризують наукову новизну роботи, полягають у наступному:
вперше:
• обґрунтовано сучасну поведінкову парадигму міжнародного інвестиційного ризик-менеджменту, для якої притаманні непередбачуваність рішень інвесторів, різке посилення ролі контагіальних ризиків, стадна поведінка ключових міжнародних інвесторів, інтуїтивне поєднання когнітивної та маніпулятивної функцій у діяльності значущих інвесторів, посилення значення «агентської проблеми» (суперечностей між акціонерами та вищими менеджерами корпорації), завищені очікування синергії міжнародних злиттів та поглинань, використання крос-культурних технологій для подолання інвестиційно-когнітивного дисонансу та реалізації потенціалу міжкультурних відмінностей учасників інвестиційних команд. Ціль діяльності менеджерів з інвестиційних ризиків ТНК у контексті нової парадигми полягає не у пошуку страхових гарантів, (надійність міжнародних страхових компаній може бути сумнівною, а страхові виплати стають все більш пасивними при зростаючих преміях і непередбаченості коливань валютних курсів), а у запобіганні неминучих втрат шляхом розвитку і навчання відповідних фахівців, ретельного відстеження змін міжнародного середовища, надійному прогнозуванні ділової поведінки ключових міжнародних інвесторів;
• запропоновано модель інтегрованого міжнародного ризик-менеджменту транснаціональних корпорацій, яка включає два блоки інструментів: фінансові (традиційні, інструменти що пов’язані з хеджуванням ринкових, валютних та інших ризиків, а також нетрадиційні інструменти: стратегії хедж-фондів, стратегії фондів хедж-фондів, кредитно-дефолтні свопи) та управлінські (функціональні інструменти, до складу яких входять: інвестиційні стратегії, РАМП-підхід, дорожня карта, інвестиційні стандарти, рішення, процедури; а також поведінкові інструменти: корпоративна культура, крос-культура відповідність, технологія дружніх поглинань, крос-культурні тримірні команди, культура ризик-менеджменту, інвестиційна психологія, рефлексивні інвестиційні рішення);
• досліджено еволюцію системи управління міжнародними інвестиційними ризиками від фінансового типу (прийняття інвестиційних рішень виключно з позицій співвідношення витрат та прибуткових ризиків на основі інвестиційного програмування та самострахування ТНК прибуткових ризиків); через конкурентних тип (важливою складовою якого вважається міжнародний конкурентний аналіз і пов’язане з ним деривативне інвестиційне хеджування глобальних ринкових ризиків і використання різноманітних інвестиційних процедур); до сучасного інтеграційного типу, у складі якого використовується комплекс інструментів управління міжнародними інвестиційними ризиками: фінансового, валютного, контагіального (інфекційного), ринкового, стратегічного та крос-культурного характеру. В основі системи управління міжнародними інвестиційними ризиками сучасного інтегративного типу лежать не лише традиційні фінансові та управлінські інструменти, а й крос-культурні технології формування прозорих та відповідальних відносин між учасниками інвестиційних процесів в контексті стабільності світової фінансової системи;
удосконалено:
• механізм використання хедж-фондів в якості інструменту управління міжнародними інвестиційними ризиками, який включає: по перше, формування збалансованого інвестиційного портфелю довгих та коротких позицій, що забезпечує вищу дохідність інвестицій компаній у порівнянні із діяльністю на міжнародних фондових ринках; по друге, широка реалізація транскорпоративних інвестиційних стратегій таких, наприклад як міжнародні злиття, поглинання, утворення самостійних компаній на базі підрозділів корпорацій, реструктуризації; по-третє, залучення фондів хедж-фондів для зниження та уникнення міжнародних інвестиційних ризиків;
• розуміння внутрішньої природи міжнародних контагіальних ризиків, що стають передумовою валютного дефолту країни під впливом поведінкових та мікроекономічних факторів: поведінкові фактори із непередбаченими рішеннями та поведінкою ключових міжнародних інвесторів, а мікроекономічні фактори знаходять свій прояв у асиметрії між запозиченим та власним капіталом національних корпорацій та фінансово-промислових груп;
• методику оцінки культурно-інвестиційного потенціалу вітчизняних фахівців шляхом співставлення їх інвестиційної ментальності із міжнародними стандартами тримірної моделі інвестиційної культури: прагнення ризику, усвідомлення ризику, етичність інвестиційної поведінки;
отримала подальший розвиток:
• класифікація міжнародних інвестиційних ризиків з поділом на дві групи: а) базові ризики, що носять переважно об’єктивний характер, віддзеркалюють непередбачений вплив змін макроекономічних параметрів країн на світові фінансові потоки та включають валютні, фінансові і політичні ризики; б) поведінкові ризики, що виникають внаслідок неочікуваних рішень та дій ключових міжнародних інвесторів та вищих менеджерів ТНК на світових інвестиційних ринках і включають корпоративно-культурні, крос-культурні та контагіальні ризики;
• система організаційних технологій управління міжнародними інвестиційними ризиками, пов’язаних із запровадженням крос-культурного проект-менеджменту, основою якого є формування тримірної моделі мультикультурних команд з управління міжнародними інвестиційними ризиками корпорацій (продавця та покупця зарубіжних активів): по-перше, керівником команди є розпорядник ресурсів – представник лінійного менеджменту; по друге, до складу команди включаються фахівці різних функціональних підрозділів; по-третє, розподіл ролей між членами команди базується на врахуванні крос-культурних відмінностей між продавцем та покупцем зарубіжних активів;
• система регулювання інвестиційних ризиків транснаціональних корпорацій в Україні шляхом розвитку законодавчої бази, яка повинна забезпечити відповідальність і підзвітність вищих керівників компаній та аудиторських фірм, а також прозорість їх діяльності і об’єктивність отриманих результатів; запровадження новітніх інструментів інвестиційного ризик-менеджменту, зокрема арт-банкінгу, алгоритму розробки етично виважених інвестиційних рішень і т.і.
Практичне значення одержаних результатів. Отримані в результаті дисертаційного дослідження висновки та розроблені автором практичні рекомендації мають важливе практичне значення, оскільки вони можуть слугувати основою для розробки програм удосконалення управління міжнародними інвестиційними ризиками українських підприємств в умовах загострення конкуренції з боку іноземних компаній, насамперед ТНК. Вони можуть бути корисними для розробки загальнодержавних заходів щодо удосконалення регулювання інвестиційної діяльності в Україні та поліпшення вітчизняного інвестиційного клімату. Практичне значення отриманих результатів підтверджується довідками Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України (№ 02-50 від 24.06.2008 року), Фінансової компанії «Укранет» (довідка від 24.06.2008 р.).
Основні теоретичні положення та висновки дисертаційної роботи використовуються у навчальному процесі при викладанні дисциплін «Міжнародний менеджмент» та «Міжнародна інвестиційна діяльність» студентам факультету міжнародної економіки і менеджменту та слухачам Центру магістерської підготовки ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» (довідка від 30.06.2008 р.).
Основні положення дисертаційного дослідження пройшли апробацію на міжнародних науково-практичних конференціях, зокрема: VII Міжнародній науково-практичній конференції «Стратегія інвестування промислового виробництва в Україні» (14-15 квітня 2006 р., м. Київ), VIIІ Міжнародній науково-практичній конференції «Конкурентоспроможність національної економіки» (23-24 березня 2007 р., м. Київ), Х Міжнародній науково-практичній конференції «Новітні тенденції і стратегії розвитку міжнародної торгівлі: фінансово-економічний та правовий аспекти» (30 травня 2007 р., м. Київ), Науково-практичному семінарі «Проблеми менеджменту українських підприємств» (2 листопада 2007 р., м. Київ).
Публікації. Основні положення та результати дисертаційного дослідження опубліковані автором у 6 наукових працях, в тому числі 3 – у наукових фахових виданнях. Загальний обсяг публікацій становить 3,5 друкованого аркуша, особисто авторові належить 3,3 друкованого аркуша.
Список литературы ВИСНОВКИ



У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо обґрунтування економічної сутності інвестиційних ризиків в умовах глобальних трансформацій та формування інтегрованих систем управління міжнародними інвестиційними ризиками транснаціональних корпорацій на основі використання комплексу фінансових та управлінських інструментів. Результати проведеного дисертаційного дослідження дозволяють зробити такі висновки.
1. Значення управління міжнародними інвестиційними ризиками в умовах глобальної фінансової кризи зростає у зв`язку з руйнуванням наявних систем оцінки цих ризиків та посиленням ролі соціально-психологічних факторів у прийнятті інвестиційних рішень. Посилення валютно-фінансової нестабільності пов`язано із випереджаючим зростанням загальносвітової вартості фінансових активів у порівнянні із світовим ВВП, або показника фінансової глибини із 119% в 1980 р. до 356% у 2007 році. Поєднання функціонального та географічного підходів в дослідженні міжнародних інвестиційних ризиків дозволяє вивити їх специфічні особливості, які пов`язані із пошуком раціональної збалансованості між ступенем невизначеності ситуації та упевненістю менеджерів в інвестиційних рішеннях. Переважна більшість міжнародних інвестиційних рішень приймається в зоні ризику, для якої притаманно два типу ймовірності настання прогнозованих та неочікуваних подій: об’єктивна, що піддається математичному обчисленню надійних історико-статистичних даних, та суб’єктивна, яка ґрунтується виключно на досвіді та інтуїції корпоративних ризик-менеджерів. Відповідно потребує подальшого розвитку і класифікація міжнародних інвестиційних ризиків, які доцільно поділяти на дві групи: а) базові ризики, що носять переважно об’єктивний характер, віддзеркалюють непередбачений вплив змін макроекономічних параметрів країн на світові фінансові потоки та включають валютні, фінансові і політичні ризики; б) поведінкові ризики, що виникають внаслідок неочікуваних рішень та дій ключових міжнародних інвесторів та вищих менеджерів ТНК на світових інвестиційних ринках і включають корпоративно-культурні, крос-культурні та контагіальні ризики.
2. В умовах інвестиційної глобалізації критичного значення набувають контагіальні (інфекційні) ризики, які знаходять свій прояв у міжрегіональному процесі руйнування обмінних валютних курсів (ефект «валютного доміно»), валютному дефолту країни під впливом поведінкових та мікроекономічних факторів. Поведінкові фактори пов`язані із непередбаченими рішеннями та діями ключових міжнародних інвесторів, а мікроекономічні фактори ґрунтуються на суттєвому перебільшенні національними корпораціями та фінансово-промисловими групами співвідношення між запозиченим та власним капіталом. На підставі кореляційно-регресивного аналізу показників зовнішньоекономічної діяльності та фінансової нестабільності країн Південно-Східної Азії в 1960-1996 рр. доведено вирішальну роль інвестиційних факторів у виникненні та швидкому розгортанні валютно-фінансової кризи в цих країнах, яка згодом охопила Росію, Україну, Болгарію та Румунію. Разом з тим «азійська» валютно-фінансова криза 1997-1998 рр. у значній мірі була спричинена тиском міжнародних організацій та вищих світових фінансових кіл, яка отримала в літературі назву «система Уолл-стріт-міністерство фінансів». Зазначені учасники мають величезний авторитет у фінансовому світі, а тому виступають неформальними юридично безвідповідальними, однак надзвичайно впливовими порушниками вельми крихкої рівноваги на світових валютно-фінансових ринках.
3. Використовувані у практиці міжнародного менеджменту моделі управління інвестиційними ризиками не є досконалими, оскільки не виключають численних помилок корпоративних ризик-менеджерів у прийнятті рішень у зарубіжному інвестуванні, особливо при міжнародних злиттях та поглинаннях. З урахуванням сучасних можливостей інформаційної бази транснаціональних корпорацій та розвитку поведінкових наук запропоновано модель інтегрованого міжнародного ризик-менеджменту транснаціональних корпорацій, яка включає два блоки інструментів: 1) фінансові (традиційні інструменти, що пов’язані з хеджуванням ринкових, валютних та інших ризиків, а також нетрадиційні інструменти: хедж-фонди, фонди хедж-фондів, кредитно-дефолтні свопи); 2) управлінські (функціональні інструменти, до складу яких входять інвестиційні стратегії, РАМП-підхід, дорожня карта, інвестиційні стандарти, рішення, процедури; а також поведінкові інструменти: корпоративна культура, крос-культура відповідність, технологія дружніх поглинань, крос-культурні тримірні команди, культура ризик-менеджменту, інвестиційна психологія, рефлексивні інвестиційні рішення).
4. Підвищення ефективності інвестиційної діяльності транснаціональних корпорацій в умовах глобальної фінансово-економічної кризи потребує зміни парадигми управління міжнародними інвестиційними ризиками. В цьому зв`язку обґрунтовано нову сучасну поведінкову парадигму міжнародного інвестиційного ризик-менеджменту. Цій парадигмі притаманні такі риси як непередбачені рішення інвесторів, різке посилення ролі контагіальних ризиків, стадна поведінка ключових міжнародних інвесторів, інтуїтивне поєднання когнітивної та маніпулятивної функції у діяльності ключових інвесторів, нарощування значення «агентської проблеми» (суперечностей між акціонерами та вищими менеджерами корпорації), завищені очікування синергії міжнародних злиттів та поглинань, використання крос-культурних технологій для подолання інвестиційно-когнітивного дисонансу та реалізації потенціалу міжкультурних відмінностей учасників інвестиційних команд. Ціль діяльності менеджерів з інвестиційних ризиків ТНК в контексті нової парадигми полягає не у пошуку страхових гарантів, (надійність міжнародних страхових компаній може бути сумнівною, а страхові виплати стають все більш пасивними при зростаючих преміях і непередбаченості коливань валютних курсів), а у запобіганні неминучих втрат шляхом розвитку і навчання відповідних фахівців, ретельного відстеження змін міжнародного середовища, надійному прогнозуванні ділової поведінки ключових міжнародних інвесторів та використанні потенціалу крос-культурних відмінностей членів інвестиційних команд в процесі прийняття ними управлінських рішень.
5. Сучасна інтегрована система міжнародного ризик-менеджменту транснаціональних корпорацій є результатом тривалої еволюції від фінансового типу (прийняття інвестиційних рішень виключно з позицій співвідношення витрат та прибуткових ризиків на основі інвестиційного програмування та самострахування ТНК прибуткових ризиків); через конкурентний тип (важливою складовою якого вважається міжнародний конкурентний аналіз і пов’язане з ним деривативне інвестиційне хеджування глобальних ринкових ризиків і використання різноманітних інвестиційних процедур); до сучасного інтеграційного типу, у складі якого використовується комплекс інструментів управління міжнародними інвестиційними ризиками фінансового, валютного, контагіального (інфекційного), ринкового, стратегічного та крос-культурного характеру. В основі системи управління міжнародними інвестиційними ризиками сучасного інтегративного типу лежать не лише традиційні фінансові та управлінські інструменти, а й крос-культурні технології формування прозорих та відповідальних відносин між учасниками інвестиційних процесів; при цьому роль зазначених крос-культурних технологій різко зростає в останнє десятиліття, а їх ігнорування загрожує стабільності світової фінансової системи.
6. Розвиток міжнародного інвестиційного ризик-менеджменту ТНК включає використання хедж-фондів різних типів, які являють собою специфічне інвестиційне товариство, яке поєднує у своїй діяльності операції «довгої позиції» (купівля цінних паперів в розрахунку на майбутнє зростання їхньої вартості) та «короткої позиції» (продаж цінних паперів, взятих у брокера у позику, в розрахунку на падіння їх вартості, за якою ці папери викупають на ринку і повертають брокеру). На підставі статистичного аналізу діяльності міжнародних хедж-фондів доведено їх вищу дохідність та стабільність, які і визначають доцільність інвестування коштів ТНК в ці фонди як інструмент диверсифікації політичних та поведінкових ризиків. Механізм використання хедж-фондів в якості інструменту управління міжнародними інвестиційними ризиками включає: по-перше, формування збалансованого інвестиційного портфелю довгих та коротких позицій, що забезпечує вищу дохідність інвестицій компаній у порівнянні із діяльністю на міжнародних фондових ринках; по-друге, використання подійних транскорпоративних інвестиційних стратегій таких, наприклад як міжнародні злиття, поглинання, утворення самостійних компаній на базі підрозділів корпорацій, реструктуризації, по-третє, залучення фондів хедж-фондів для зниження та уникнення міжнародних інвестиційних ризиків.
7. Нарощування кількості і масштабів міжнародних злиттів та поглинань викликає відповідне зростання ризиків портфельного корпоративного інвестування. Узагальнення практики ризик-менеджменту ТНК дозволяє зробити висновок про якісний розвиток організаційних інструментів управління міжнародними інвестиційними ризиками, які пов’язані із запровадження крос-культурного проект-менеджменту. Основою такого менеджменту є формування тримірної моделі мультикультурних команд з управління міжнародними інвестиційним ризиками корпорацій (продавця та покупця зарубіжних активів): по-перше, керівником команди є розпорядних ресурсів – представник лінійного менеджменту; по-друге, до складу команди включаються фахівці різних функціональних підрозділів; по-третє, розподіл ролей між членами команди базується на врахуванні крос-культурних відмінностей між продавцем та покупцем зарубіжних активів. Не менш важливим стає використання моделі прийняття інвестиційних рішень упереджувального типу, яка дозволяє мінімізувати ризики за рахунок поєднання двох інструментів управлінського аналізу: з одного боку, досягнення стратегічної та крос-культурної відповідності в процесах міжнародних злиттів та поглинань; а з іншого боку, послідовна постановка ключових інвестиційних питань ризикового спрямування, які пов’язані із інгредієнтами інвестування, відбором заявок на фінансування та відстежування бюджетного процесу.
8. Значні масштаби зовнішньоекономічної діяльності вітчизняних компаній, з одного боку, та активні інвестування в Україну коштів ТНК потребують діагностики інвестиційних ризиків в нашій країні. З метою розроблення сучасних інвестиційних стратегій пропонується доповнити класифікацію інвестиційних ризиків в Україні ризиками іноземних запозичень, які досягли значних масштабів і загрожують валютно-фінансовій стабільності. Враховуючі важливість опанування вітчизняними менеджерами досвіду інвестиційного менеджменту провідних ТНК, запропоновано методику оцінки їх культурно-інвестиційного потенціалу шляхом співставлення інвестиційної ментальності українських ризик-менеджерів зі стандартами тримірної моделі інвестиційної культури: прагнення ризику, усвідомлення ризику, етичність інвестиційної поведінки.
9. Гостра потреба поліпшення інвестиційного клімату в Україні задля якісного нарощування обсягів прямих і портфельних інвестицій ТНК потребує удосконалення вітчизняна система регулювання інвестиційних ризиків. В цьому зв’язку на макрорівні необхідні прийняти законодавчі акти, які забезпечать відповідальність і підзвітність вищого менеджменту компаній та аудиторських фірм за об’єктивність матеріалів фінансової звітності. На мікрорівні важливо запровадити новітні інструменти інвестиційного ризик менеджменту, зокрема арт-банкінгу, алгоритму розробку етично виважених інвестиційних рішень і т.ін.





СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ



1. Айелло Р.Уоткинс М. Искусство дружелюбного поглощения. – Harvard Business Review Россия. – 2008. – Апрель, – С. 93–100.
2. Балабанов И.Т. Риск–менеджмент. – М.: Финансы и кредит, 1996. – 320 с.
3. Бернстайн Л.А. Против богов: Укрощение риска / Пер. с англ. – М.: Финансы и статистика, 1996. – 452 с.
4. Биполярный бизнес. – Компаньон. – 2008. – № 31. – С. 16.
5. Білорус О.Г. Економічна система глобалізму: Монографія. – К.: КНЕУ, 2003. – 360 с.
6. Білоусов Є. Класифікація господарських ризиків. – Підприємництво, господарство і право. – 2002. – № 3. – С. 13–14.
7. Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент: Учеб. курс. – К.: Ольга–Н: Ника Центр, 2000. – 448 с.
8. Бодрак В. Російська версія виживання українського авіабудування. – Дзеркало тижня. – 2008. – 12 липня. – С. 4.
9. Боков В.В., Забелин П.В., Федцов В.Г. Предпринимательские риски и хеджирование в отечественной и зарубежной экономике: Учебное пособие / Академия русских предпринимателей. – М.: «Издательство ПРИОР», 1999. – 128 с.
10. Большой экономический словарь / Под ред. А.Н.Азрилияна. – 3–е издание стереотип. – М.: Институт новой экономики, 1998. – 864 с.
11. Бочарников В.П., Репецкий С.М., Захаров К.В., Цыганок А.В., Ткрило Ю.Г., Репецкая Ю.В. Риски во внешнеэкономической деятельности предприятий. – К.: ООО Интергид, 1997. – 124 с.
12. Брейли Р., Майерс С. Принципы корпоративных финансов / Пер. с англ. – М.: Олимп–Бизнес, 1997. – 1120 с.
13. Брігхем Є.Ф. Основи фінансового менеджменту: Пер.з англ. – К.: Молодь, 1997. – 1000 с.
14. Буренин А.Н. Рынки производных финансовых инструментов.– М.: ИНФРА–М, 1996. – 368 с.
15. Бхагвати Дж. В защиту глобализации / Пер. с англ. – М.: Ладомир, 2005. – 448 с.
16. Ван Хорн Дж. Основы управления финансами / Пер. с англ. – М.: Финансы и статистика. – 1995. – 519 с.
17. Великий тлумачний словник української мови. – Харків: Фоліо, 2005. – 767 с.
18. Винс Р. Математика управления капиталом. Методы анализа риска для трейдеров и портфельных инвесторов / Пер. с англ. – М.: Альпина, 2000. – 401 с.
19. Вітлінський В.В., Наконечний С.І. Ризик у менеджменті. – К.: Борисфен–М, 1996. – 326 с.
20. Вітлінський В.В. Аналіз, оцінка і моделювання економічного ризику.– К.: Деміур, 1996.–212с.
21. Вітлінський В.В., Великоіваненко Г.І. Фінансовий ризик і методи його вимірювання//Фінанси України.–2000.–№5.–С. 13–24.
22. Вітлінський В.В., Верченко П.І. Аналіз, моделювання та управління економічним ризиком: Навч.–метод. посібник для самост. вивч. дисц.–К.: КНЕУ, 2000. – 292с.
23. Вітлінський В.В., Наконечний С.І., Шарапов О.Д. Економічний ризик і методи його вимірювання: Підручник.–К.: ІЗМН, 1996.–400 с.
24. Гаврилюк О.В. Іноземне інвестування і структурна трансформація в країнах перехідної економіки //Фінанси України.– 1998.– №7.– С.54–66.
25. Гаврилюк О. Методи регулювання діяльності іноземних інвесторів у країнах–реципієнтах // Економіка України. – 2000. – №3. – С.79–87.
26. Гайдуцький П.І.. Основні тенденції міжнародних інвестиційних процесів // Статистика України . –2003.–№1.–С. 51
27. Гальчинський А.С. Суперечності реформ у контексті цивілізаційного процесу. – К.: Українські пропілеї, 2001. – 320 с.
28. Гальчинський А., Геєць В. Інноваційна стратегія українських реформ. – К.: Знання України. – 2004. – 338 с.
29. Гіл Чарлз В.Л. Міжнародний бізнес: Конкуренція на глобальному ринку / Пер. з. англ. – К.: Видавництво Соломії Павличко «Основи» 2001. – 856 c.
30. Грабовий П.Г., Петрова С.Н., Полтавцев С.И. Риски в современном бизнесе.–М.: Аланс, 1994.–200 c.
31. Гранатуров В.М. Экономический риск: сущность, методы измерения, пути снижения: Учебное пособие.–М.: Издательство "Дело и Сервис", 1999.–122 с.
32. Грейс М.Ф. Риск потери имущества и дохода / Современное управление. Энциклопедический справочник / Пер. с англ. Том второй. – М.: Издатцентр, 1997. – С. 129–216.
33. Гриффин Р., Пастей М. Международный бизнес, 4–е изд. / Пер. с англ. – СПб.: Питер, 2006. – 1088 с.
34. Губський Б.В. Інвестиційні процеси в глобальному середовищі. – К.: "Наукова Думка", 2004. – 390 с.
35. Дамаскіна М.В. Рейтингова оцінка інвестиційного клімату в Україні. – Економіка та підприємництво. – 2007. – № 4. – С. 47–55.
36. Дамаскіна М.В. Реалії та умови існування інвестиційних ризиків в Україні. – Науковий вісник Київського гуманітарного інституту. – 2008. – № 1. – Серія: економічні науки. – С. 90–93.
37. Дамаскіна М.В. Управління інвестиційними ризиками транснаціональних корпорацій в Україні. – Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2007. – № 4. – С. 39–43.
38. Данкан К. Функции управления в условиях риска / Современное управление. Энциклопедический справочник / Пер. с англ. Том второй. – М.: Издатцентр, 1997. – С. 123–129.
39. Дафт Р. Менеджмент / Пер. с англ. – СПб.: Питер, 2000. – 832 с.
40. Де Ковни Ш., Такки К. Стратегии хеджирования. – Пер. с анг. – М.: ИНФРА–М, 1996.–208 с.
41. Дэниелс Дж.Д Радеба Ли.Х. Международный бизнес: внешняя среда и деловые операции / Пер, с англ., 6–е изд. – М: «Дело Лтд», 1994.–784 с.
42. Едвардес У. Ключові фінансові інструменти: Пер. с англ. – К.: Всеувито; Наукова думка, 2003. – 255 с.
43. Економічні проблеми ХХІ століття: міжнародний та український виміри. – К.:3нання, 2007. – 595с.
44. Економічний ризик: ігрові моделі: Навч. посібник / За ред. д–ра екон. наук, проф. В.В. Вітлінського. – К.: КНЕУ, 2002. – 446 с
45. Єлейко Я.Л., Єлейко О.І., Раєвський К.Є. Інвестиції, ринок, прогноз. –Львів: Львівський банківський інститут Національного банку України, 2000. – 176 с.
46. Жаліло Я.А. Економічна стратегія держави у нестабільних ринкових економічних системах. – К.: НІСД, 1998. – 142 с. – (Сер. "Економічні стратегії", Вип. 6).
47. Зав'ялова О.В. Державне регулювання прямих іноземних інвестицій // Фінанси України. – 1997. – № 4. – С. 73–81.
48. Журавка Ф.А., Русаненко И.С. Золотые и валютные оговорки как метод хеджирования валютных рисков во внешней торговле // Вісник Української академії банківської справи. – 2000. – №2. – С. 67–70.
49. Журавка Ф.О. Операції «а–форфе» як один із методів страхування валютних ризиків // Вісник Української академії банківської справи. –№4. – 1998. – С.37–40.
50. Зав'ялова О.В. Прямі іноземні інвестиції та реструктуризація економіки України // Реструктуризація економіки та раціоналізація експортно–імпортної політики України. – Збірник наукових праць. – Вип. 11. – К.: ІСЕМВ НАН України, 1997. – С. 16–17.
51. Залетов О. Особливості страхування інвестиційних ризиків//Український інвестиційний журнал Welcome. – 2000. – № 5–6. – С. 50–53.
52. Захарін С. В. Моніторинг інвестиційного клімату // Фінанси України. – 2001. – № 1. – С. 111–118.
53. Захаров К.В., Цыганок А.В, Бочарников В.П, Захаров А.К. Логистика, эффективность и риски внешнеэкономических операций.–К.:ИНЭКС, 2001.–237 с.
54. Игонина Л.Л. Инвестиции: Учебное пособие / Под ред. докт. екон. наук, проф. В.А. Слепова. – М.: Юристъ, 2002. – 480 с.
55. Иностранные инвестиции в России: современное состояние и перспективы // Под ред. И.П.Фаминского. – М.: Международные отношения, 1995. – С. 120 – 121.
56. Інвестування: Навчально–методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни / Пересада А.А., Смирнова О.О., Онікієнко С.В., Ляхова О.О. – К.: КНЕУ, 2001. – 252 с.
57. Калина А.В., Корнеев В.В., Кощеев А.А. Рынок ценных бумаг: Теория и практика: Учебн. пособ. - 2-е изд. - К.: МАУП, 1999. - 256 с.
58. Кальченко Т.В.Парадокси глобальних процесів на світових фінансових ринках//Ринок цінних паперів України. – №3-4. – 2004. – С.3-7.
59. Кейнс Дж. М. Общая теория занятости, процента и денег/Пер. с англ. Н. Н. Любимова- М. : Гелиос АРВ, 1999. - 351 с.
60. Кемпбелл К. Венчурний бизнес: новые подходы / Пер. с англ. – 2-е изд. испр. – М.: Альпина Бизнес Букс. - 2008. - 427 с.
61. Киреев А.П. Международная экономика. В 2-х ч. - Ч.І. Международная микроэкономика: движение товаров и факторов производства. Учебное пособие для вузов.-М.: Междунар. отношения, 1998.-416 с.
62. Кириченко О., Кавас І., Ятченко А. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності. Навчальний посібник.-К.: Видавничий дім "Фінансист", 2000.-635 с.
63. Клименюк М.М., Брижань І.А. Управління ризиками в економіці: Навч. посібник. – К.: Просвіт, 2000.-256 с.
64. Колб Роберт У. Финансовые деривативы / Пер. с англ. – М.: Филинъ, 1997. – 359 с.
65. Колб Роберт У. Что такое фьючерсные рынки / Пер. с англ. – М.: Филинъ, 2006. – 320 с.
66. Колосов О.Є. Напрямки трансформації інвестиційної політики України в контексті сучасних тенденцій іноземного інвестування // Фінанси України. - 1998. - № 9. - С.70-81.
67. Котиков В., Нэйл Дж. Хедж–фонды: Игра на рынке по новым правилам. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2006. – 184 с.
68. Кривов В.Д. Особенности инвестиционных рисков. – Вестник банковского дела. – 2000. – № 7. – С. 10–15.
69. Кульчицький М.І. Інвестиційне забезпечення розвитку виробничої сфери //Фінанси України. – 1998. – № 5. – С. 11-13.
70. Лазебник Л.Л. Інвестиційний клімат та економічна мотивація іноземного інвестування в Україні // Фінанси України. - 1997. - № 4. - С. 82-89.
71. Лапуста М.Г., Шаршукова Л.Г. Риски в предпринимательской деятельности. – М.: ИНФРА-М, 1998. – 224 с.
72. Леверетт Э.Дж. младший. Органзиация и политика службы управления риском / Современное управление. Энциклопедический справочник / Пер. с англ. Том второй. – М.: Издатцентр, 1997. – С. 233–259.
73. Лук'яненко Д.Г., Мозговий О.М., Губський Б.В. Міжнародна інвестиційна діяльність: Підручник / За ред. Д.Г.Лук'яненка. - К.: КНЕУ, 2003. - 387 с.
74. Луцишин З.О. Трансформація світової фінансової системи в умовах глобалізації. –- К.: Видавничий центр «Друк», 2002 – 320 с.
75. Луцишин З.О. Сучасна світова фінансова архітектоніка: тенденції та суперечності розвитку в умовах глобалізації // Економічний часопис XXI. – 2005. – №5-6. – С.17-22.
76. Майєр Дж., Олесневич Д. Міжнародне середовище бізнесу: Конкуренція та регулювання у глобальній економіці/ Пер. з англ. – К.: Либідь, 2002. – 703 с.
77. Макогон Ю.В. Глобализация и Украина в мировой экономике. – Донецк: Альфа-Пресс, 2005. – 398 с.
78. Максименко Е.В. Зарубіжний досвід стимулювання надходження іноземних інвестицій до країни-реципієнта // Фінанси України. - 1997. - № 7. - С. 47-55.
79. Мартиненко В. Формування державного механізму управління інвестиційним процесом в Україні: проблеми невизначеності та методи їх зняття // Економіка України. - 2004. - №8. - С. 50-56.
80. Международный менеджмент: Учебник для вузов / Под ред. С.Э.Пивоварова, Д.И.Баркана, Л.С.Тарасевича, А.И.Майзеля. – СПб.: Питер, 2006. – 624 с.
81. Мертенс А.В. Инвестиции: Курс лекций по современной теории.- К.: Киевское инвестиционное агентство, 1997. – 416 с.
82. Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента / Пер. с англ. – М.: Дело, 2006. – 701 с.
83. Михайлов Д.М. Мировой финансовый рынок: тенденции и инструменты. – М.: Экзамен, 2000. – 768 с.
84. Монтес М.Ф., Попов В.В. «Азиатский вирус» или «голландская болезнь»? Теория и история валютних кризисов в России и других странах. -М.: Дело, 1999. -136 с.
85. Морозов О. Криза чи повернення до витоків. – Дзеркало тижня. – 2008. - № 45. – С. 3.
86. Мочерний С.В., Ларіна Я.С.. Устенко О.А. Економічний енциклопедичний словни: У 2 т. – Львів: Світ, 2006. – Т. 1. – 580 с.; Т. 2 – 561 с.
87. Мьоллерс Ф. Прямі іноземні інвестиції в Україну – реальний життєвий досвід // Україна на роздоріжжі. Уроки з міжнародного досвіду економічних реформ. За ред. А.Зіденберга і Л.Хоффманна. – К.: "Фенікс". – 1998. - 477 с.
88. Науменкова С.В., Андрєєв А.В., Журавка Ф.О. Фінансовий ринок та інвестиції. – К. Товариство "Знання", КОО, 2000. – 214 с.
89. Недашківський М. М. Інвестиційний фонд регіонів України та джерела його формування // Фінанси України. – 2000. – № 2. – С. 79-85.
90. Нікбах Е., Гроппеллі А. Фінанси: Пер. з англ. – К.: Основи, 1993. – 383 с.
91. Носова О. Прямі іноземні інвестиції у трансформаційній економіці України // Економіка України. – 2000. – № 5. – с. 47-51.
92. Опанасюк В. Венчурний капітал в Україні // Економіст. – 2004. – №1. – с. 56-58.
93. Орєхова Т.В. Транснаціоналізація економічних систем в умовах глобалізації: Монографія. – Донецьк: Дон НУ, 2007. – 394 с.
94. Основи економічної теорії: політекономічний аспект: Підручник / Відп. ред. Г. Н. Клімко. – 4-те вид. -– К.: Знання – Прес, 2002. – 615 с.
95. Основи міжнародного інвестування: Навч. посібник / Д. Г. Лук'яненко, О. М. Мозговий, Б. В. Губський та ін. – К.: КНЕУ, 1998. – 124 с.
96. Павловська О.Д. Конкурентоспроможність національних економік в умовах інвестиційної глобалізації / Автореф. дис. канд. екон. наук. – К.: КНЕУ, 2004. – 18 с.
97. Панченко Є.Г., Дамаскіна М.В. Міжнародний інвестиційний ризик–менеджмент: крос–культурні аспекти. – Інвестиції: практика та досвід. – 2008. – № 16. – С. 6–10.
98. Панченко Є.Г. Міжнародний менеджмент. – К.: КНЕУ, 2004. – 468 с.
99. Перкинс Дж. Исповедь экономического убийцы / Пер. с англ. – М.: Pretext, 2005. – 319 с.
100. Перкинс Дж. Тайная история американской империи: Экономические убийцы и правда о глобальной коррупции / Пер. с англ. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2008. – 445 с.
101. Перар Ж. Управление международными денежными потоками. – М.: Финансы и статистика, 1998. – 208 с.
102. Пересада А. А. Управління інвестиційним процесом. – К.: Лібра. – 2002. – 427 с.
103. Плотніков О.В. Фінансовий менеджмент у транснаціональних корпораціях: Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2004. – 252 с.
104. Плотніков О.В. Ultima ratio економічних реформ. – К.: Кондор, 2003. – 240 с.
105. Попова А. Оценка эффективности методов снижения инвестиционных рисков и разработка стратегии риск-менеджмента// Бизнес информ. – 2000. – №1. – С. 31-36.
106. Портер М. Конкуренция. Пер с англ. – М.:Вильямс, 2005. – 608 с.
107. Поручник A.M., Антонюк Л.Л. Венчурний капітал: зарубіжний досвід та проблеми становлення в Україні: Монографія. – К.: КНЕУ, 2000. – 172 с.
108. Примостка Л.О. Фінансовий менеджмент банку: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 1999. – 280 с.
109. Приходько О. Транснаціональна доля іракської нафти. – Дзеркало тижня. – 09.08.2008 – С. 8
110. Райс Т., Койли Б. Финансовые инвестиции и риск/Пер. с англ. – К.: Торгово-издательское бюро ВНV, 1995. – 592 с.
111. Речмен Д.Дж., Мескон М.Х., Боуви К.Л., Тилл Дж.В. Современный бизнес: Учеб. В 2 т. / Пер. с англ. – М.: Республика, 1995. – Т. 1. – 450 с.; Т. 2. – 479 с.
112. Риск-анализ инвестиционного проекта: Учебник для вузов / Под ред. М.В.Грачевой. –- М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2001. – 351 с.
113. Робінс С.П., ДеЧенцо Д.А. Основи менеджменту / Пер. з англ. – К.: Видавництво Соломії Павличко «Основи», 2002. – 671 с.
114. Розенберг Д.М. Бизнес и менеджмент. Терминологический словарь / Пер. с англ. – М.: ИНФРА-М, 1997. – 464 с.
115. Рокфеллер Д. Банкир в двадцатом веке. Мемуары / Пер. с англ. – М.: Международные отношения, 2003. – 504 с.
116. Руденко Л.В. Управління потоками капіталів в сучасній бізнес-моделі функціонування транснаціональних корпорацій: Монографія. – К.: Кондор, 2004. – 480 с.
117. Рут Ф., Філіпенко А. Міжнародна торгівля та інвестиції.-К.:Основи, 1998. - 743 с.
118. Рэдхэд К., Хьюс С. Управление финансовыми рисками / Пер. с англ. – М.: ИНФРА-М., 1996. – 288 с.
119. Савельев Є.В. Міжнародна економіка: теорія міжнародної торгівлі і фінансів: Підручник для магістрантів з міжнародної економіки і державної служби. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – 504 с.
120. Савчук В.П., Прилипко С.И., Величко Е.Г. Анализ и разработка инвестиционных проектов: Учебное пособие. – К.: Абсолют-В, Эльга, 1999. – 304 с.
121. Саліхова О. Російські інвестори у п'ятірці найбільших донорів української економіки // Цінні папери України. – 2002. – №23. – С. 14-15.
122. Севрук В.Т. Банковские риски. – М.: Дело Лтд, 1995. – 72 с.
123. Семенов А. Міжнародний рух прямих інвестицій // Економіка України. – 2000. – № 2. – С. 67-74.
124. Серов В.М. Инвестиционный менеджмент. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 272 с.
125. Слейтер Р. Сорос: жизнь, деятельность и деловые секреты величайшего в мире инвестора / Пер. с англ. – Харьков: Фолио, 1996. – 382 с.
126. Словник сучасної економіки Макміллана / Пер. з англ. – К.: АртЕк, 2000. – 640 с.
127. Современное управление. Энциклопедический справочник / Пер. с англ. В двух томах. – М.: Издатцентр, 1997. – Т. 1. – 584 с.; Т. 2. – 576 с.
128. Сорос Дж. Алхимия финансов / Пер. с англ. – М.: ИНФРА-М, 1996. – 416 с.
129. Сорос Д. Криза глобального капіталізму: (Відкрите суспільство під загрозою)/ Пер. з англ. – К.:Основи, 1999 – 259 с.
130. Сорос Дж. Сорос о Соросе. Опережая перемены / Пер. с англ. – М.: ИНФРА-М, 1996. – 336 с.
131. Сохацька О.М. Ф'ючерсні ринки: Історія, сучасність, перспективи становлення в Україні,. - Тернопіль: Економічна думка, 1999. - 408 с.
132. Станчук С.П. Проблеми залучення іноземних інвестицій в регіонах України // Формування ринкових відносин в Україні. – К., 2004. – Вип.9 (40). – С. 165-167.
133. Степаненко А. С. Венчурне фінансування інвестицій і перспективи його використання в Україні //Фінанси України. – 1997. – №3. – С. 46-61.
134. Стігліц Дж. Глобалізація та її тягар / Пер. з англ. – К.: Вид. Дім "КМАкадемія", 2003. – 252 с.
135. Суторміна В.М. Фінанси зарубіжних корпорацій: Підручник. – К.: КНЕУ, 2004. – 566 с.
136. Сухоруков А. Проблеми підвищення інвестиційної активності регіонів // Економіка України. – 2003. – №8. – С.26-33
137. Татаренко Н. О., Поручник А. М. Теорії інвестицій. – К.: КНЕУ, 2000. – 160с.
138. Тримбат С. Слияние и эффективность: отстроченные результаты / Пер. с англ.. – М.: Альпина Паблишер, 2004. – 426 с.
139. Турбина К. Е. Инвестиционный процесс и страхование инвестиций от политических рисков. – М.: Изд. центр «Анкил», 1995. – 78 с.
140. Уильям Ф.Ш., Гордон Дж.А., Бейли Дж.В. Инвестиции / Пер. с англ. – М.: ИНФРА-М, 1999. – 580 с.
141. Україна в цифрах у 2006 році: Статистичний довідник. – К.: Консультант, 2007. – 456 с.
142. Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть. – К.: Либідь, 2002. – 470 с.
143. Уорнер Л.А. Борьба с убытками / Современное управление. Энциклопедический справочник / Пер. с англ. Том второй. – М.: Издатцентр, 1997. – С. 227-238.
144. Управління міжнародною конкурентоспроможністю в умовах глобалізації економічного розвитку: Монографія: У 2 т. / За заг. ред. Д.Г.Лук’яненка, А.М.Поручника. – К.: КНЕУ, 2006. – Т. 1 – 816 с.; Т. 2 – 592 с.
145. Уткин Э.А. Риск-менеджмент. – М.: Экмос, 1998. – 288 с.
146. Уэлч Дж. Ответы на 74 ключевых вопроса о современном бизнесе / Пер. с англ. – М.: Манн, Иванов и Фербер, 2007. – 192 с.
147. Уэлч Дж. Победитель / Пер. с англ. – М.: Хранитель, 2007. – 443 с.
148. Уэлч Дж. Джек. Самая суть / Пер. с англ. – М.: ООО «Издательство АСТ»: ООО «Транзит-книга», 2004. – 474 с.
149. Фабоцци Ф. Управление инвестициями / Пер. с англ. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 932 с.
150. Хартли Роберт. Ошибки и успехи менеджмента / Пер. с англ. – М.: Поколение, 2007. – 416 с.
151. Хемптон Дж.Дж. Страхование и управление риском в разных странах / Современное управление. Энциклопедический справочник / Пер. с англ. Том второй. – М.: Издатцентр. 1997. – С. 260-290.
152. Хіт Р. Кризовий менеджмент для керівників / Пер. з англ. – К.: Всеувито, Наук. Думка, 2002. – 566 с.
153. Хохлов Н.В. Управление риском. М.: Юнити - Дана, 1999. 239 с.
154. Цветкова Л.И. Инструменты управления рисками основних учасников инвестиционной деятельности // Страховое дело. – 2004. – №11. – С. 9-13.
155. Черкасов В.В. Проблемы риска в управленческой деятельности. Монография.-М.: "Рефл-бук", К.: "Ваклер", 1999.-288 с.
156. Чечелюк О., Головатюк В. Політичні ризики інвестиційного процесу в Україні//Вісник НБУ. – 2000. – № 4. – С.57-62.
157. Шарова Т. Управление валютными рисками. – К.: "ВІПОЛ", 1994. –200 с.
158. Шарп У.. Александер Г., Бэйли Дж. Инвестиции / Пер. с англ. – М.: ИНФРА-М. 1999. – 1028 с.
159. Шемет Т.С. Міжнародні фінанси: Підручинк. – К.: Київ.нац.торг.-екон.ун-т, 2000. – 336 с.
160. Шинкарук Л.В. Іноземні інвестиції: їх роль у становленні та розвитку економіки (регіональний аспект). – Чернівці: Руть, 2000. – 176 с.
161. Ширмер Я. Прямі зовнішні інвестиції та економічне зростання // Економіст. 2000. - № 3. - С. 33-38.
162. Школа І.М., Козменко В.М. Міжнародні економічні відносини: середовище, форми, бізнес та інтеграція. Навчальний посібник. – Чернівці: "Рута", 1996. – 203 с.
163. Шульга А.В. Концепция и модели формирования региональной инвестиционной политики и экспертизы крупных инвестиционных факторов. - Донецк: ИЭП НАНУ, 1998. - 32 с.
164. Щелкунов В.И., Кабушкин Ю.П. Стратегии финансово-инвестиционной деятельности. - К.: КМУГА, 1999. - 44 с.
165. Энг М.В., Лис Ф.А., Мауер Л.Дж. Мировые финансы / Пер. с англ. – М.: ДеКа, 1998. – 768 с.
166. Якокка Л. Карьера менеджера: Пер. с англ. – М.: Прогресс, 1991. – 384 с.
167. Якубовський С.О. Інвестиційна діяльність транснаціональних корпорацій та її вплив на конкурентоспроможність національних економік: Монографія. – Одеса: ОРІДУ, 2002. – 394 с.
168. Ясин Е. Поражение или отступление? (российские реформы и финансовый кризис): Доклад экономическому клубу. – М., 1999. – 126 с.
169. Ястремський О.І. Моделювання економічного ризику. - К.: Либідь, 1992. - 176 с.
170. Ястремський О.І. Основи теорії економічного ризику: Навчальний посібник для студентів екон. спец. вищ. нав. закладів.- К.: "АртЕк", 1997.-248 с.
171. Abraham G., Giddy I. International Finance Handbook. – New-York: Wiley & Sons, 1983. – 460 pp.
172. Baker J.C., Laurence J. Multinational Companies: Use of Risk Evaluation and Profit Management for Capital Budgeting Decision. – Journal of Business Finance. – 1979. – Spring. – Vol. 5. – No 1. – PP. 38-53.
173. Banks E. The Simple Rules of Risk: Revisiting the Art of Risk Management. – Chicnester: Wiley & Sons. 2004. – 362 pp.
174. Bateman T.S., Zeithaml C.P. Management: Function and Strategy. – Homewood, Boston: IRWIN, 1990. – 796 pp.
175. Bessis J. Risk Management in Banking. – Chicnester: Wiley & Sons, 2002. – 320 pp.
176. Bodie Z., Kane A., Marcus A., Perrakis S., Ryan P. Investments. – Homewood, Boston: Richard D. Irwin Inc., 1993. – 1024 pp.
177. Buckley P., Casson M. The Future of Multinational Enterprise. – London: Macmillan, 1997. – 620 pp.
178. Certo S.C., Appelbaum S.H., Shapiro B. Modern Management in Canada: Quality, Ethics, and the Global Environment. Fourth Edition. – Scarborough, Ontario: Prentice Hall Canada Inc., 1993. – 735 pp.
179. Chichen J., Posner T. The Philosophi of Risk. – London: Thomas Telford books 1998. – 220 pp.
180. Choi J.J. Diversification, Exchange Risk and Corporate International Investment. – Journal of International Business studies. – 1989. – Spring. – PP. 145-155.
181. Chong Y.Y. Investment Risk Management. – Chicnester: John Wiley & Sons, 2004. – 210 pp.
182. Chong Y.Y. Managing Project Risk. – London: Financial Times Management – Prentice Hall, 2000. – 218 pp.
183. Chong Y.Y. Risk Management in Russia and the Baltic States. – London: Financial Times Publications, 1998. – 212 pp.
184. Classens S., Forbs K. International financial Contagion: Theory, Evidence and Policy Implications. – Amsterdam: University Amsterdam and World Bank, 2004. – 34 pp.
185. Global Investment Risk Management: protectional portfolios against currency, interstate, equity, and commodity. – New-York: McGraw-Hill, 1999. – 316 pp.
186. Dold W. Hedging, Leverage and Primitive Risk. – Journal of Financial Engineering. – 1995. – No 4. – P. 187-216.
187. Dowd K. Introduction to Market Risk Management. – Chicnester: Wiley & Sons, 2003. – 380 pp.
188. Dunning J.H. Foreign Direct Investment in the European Community: A Briet Overview-Multinational Business. – 1998. – Winter. – No 4. – PP. 1-9.
189. Eichengreen B. Capital Mobility: Ties Need Bind. – Milken Institute Review. – 1999. – PP. 29-37.
190. Fight A. Understanding International Bank Risk. – Chicnester: John Wiley & Sons, 2004. – 290 pp.
191. Francis P. The Handbook of Interest Rate Risk Management. – New-York: In win Professional Publishing, 1994. – 490 pp.
192. Froot K.A., Shartstein D.S., Stein J.C. A Fram work for Risk Management. – Harvard Business Review. – 1994. – No 6. – PP. 91-102.
193. Glick R., Rose A.K. Contagion and Trade: Why are Currency Crises Regional? – Journal of International Money and Finance. – 1998. – No 18. – PP. 603-617.
194. Global Investment Risk Management. – New-York: McGraw-Hill, 1999. – 316 pp.
195. Goddard S. Political Risk in International Capital Budgeting. – Managerial Finance. – 1990. – Vol. 16. – No 2. – PP. 7-22.
196. Haushalter G.D. Financial Policy, Basis Risk and Corporate Hedging: Evidence from Oil and Gas Producers. – Journal of Finance. – 1999. – Vol. 55. – No 1. – PP. 107-125.
197. Hodgetts R.M., Luthans F. International Management: Culture, Strategy and Behavior, 4th Edition. – New York: The McGraw-Hill Companies, Inc., 2000. – 621 pp.
198. Ibboston R.G., Brinson G.P. Global investing. – New York: The McGraw-Hill, 1993. – 526 pp.
199. Ichimura S. The Financial Crisis in East Asia and the Attershocks. – Paris: INSEAD, 1999. – 48 pp.
200. Jackson C. Active Investment Management. – Chicnester: Wiley & Sons, 2003. – 312 pp.
201. Kelly M.E.W., Philippatos G.C. Comparative Analysis of the Foreign Investment Evaluation Practice by US-Based Manufacturing Multinational Corporations. – Journal of International Business Studies. – 1982. – Winter. – PP. 19-42.
202. Kendall M. Risk Management for Executires. – London: Financsial Times Pitman Publishing, 1997. – 329 pp.
203. Kim S.H., Kose M.A., Plummer V.G. Understanding the Asian Contagion: an International Business Cycle Perspective. – Waltham, MA: Graduate School of International Economics and Finance, Brandeis University, 2000. – 37 pp.
204. Klein G. Dictionary of Banking. – London: Pitman, 1992. – 460 pp.
205. Kochnar K.P., Stone M. The East crisis: macroeconomic developments and policy lessons. – Washington: IMD Working Paper, 1998. – No 98/128. – 86 pp.
206. Kolb R. Investments. – London: Scott. Foresman Company, 1989. – 850 pp.
207. Kreitner R. Management. Seventh Edition. – Boston: Houghton Mifflin Company, 2007. – 787 pp.
208. Lewent J.C., Kearney A.J. Identifying, Measuring and Hedging Currency Risk at Merck. – Journal of Applied Corporate Finance. – 1990. – No 6. – PP. 19-28.
209. Lhabitant F. S. Hedge Funds: Myths and Limits. – Chicnester: Wiley & Sons, 2008. – 219 pp.
210. Lozovyi O. and Kudina A. Determinants of Portfolio Flows into CIS Countries. Studies and Analyses #354. – Washington: International Monetary Fund, 2007. – 42 pp.
211. Madura J. International Cash Management: An Argument for Diversification. – Journal of Cash Management. – 1991. – Vol. 11. – No 5. – September / October. – Pp. 50-53.
212. Madura J. International Financial Management. Forth Edition. – New York: West Publishing Company, 2007. – 728 pp.
213. Madura J. A Valuation Model for International Acquisitions. – Management Dicision. – 1991. – Vol. 29. – No 4. – Pp. 31-38.
214. Marshal C. Measuring and Managing operational Risk. – Chicnester: Wiley & Sons, 2001. – 192 pp.
215. Mastering Global Business. – London: Financial Time Management, 1999. – 367 pp.
216. Mauldin J. Bull’s Eye Investing: Targeting Real Returns in a Smoke and Mirrors Market. – London: Wiley & Sons, 2004. – 318 pp.
217. Meulbroek Lisa K. Integrated Risk Management for the Firm: A Senior Manager’s Guide. – Boston, MA: Harvard Business School, 2002. – 38 pp.
218. Modigliani F. and Pogue G. An Introduction to Risk and Return: Concepts and Evidence. – Financial Analysts Journal. – May/June. – 1074. – Pp. 69-86.
219. Nicholas J. Hedge Fund of Funds Investing. – Bloomberg Press, 2004. – 380 pp.
220. Nickels W. Understanding Business. – St.Louis: Times Mirror / Mosby College Publishing, 1987. – 721 pp.
221. Parker B. Globalization and Business Practice: Managin Across Boudarics. – London: SAGE Publications, 1008. – 655 pp.
222. Park Y.S. Currency Swaps as a Long-Term International Financing Technique. – Journal of International Business Studies. – 1984. – Winter. – Pp. 28-42.
223. Parry T. Internalization as General Theory of Foreign Pirect Investment: A Critique. – Weltwirtshaftliches Archiv. – 1985. – vol. 121. – No 3. – Pp. 564-569.
224. Ragazzi G. Theories of the Determinants of Direct Foreign Investment. – IMF Staff Papers. – 1973. – July. – Pp. 471-478.
225. Risk analysis and Management for Projects. – London: Tomas Telford Books, 1998. – 252 pp.
226. Robbins S., Stobaugh R. Money in the Multinational Enterprise. – New York: Basic Books, 1973. – 452 pp.
227. Robinson J.H. International Cash Management: Problems and Opportunities. – Journal if Cash Management. – 1990. – Vol. 10. – No 5. – September / October. – Pp. 34-46.
228. Solnik B. International Investment. – Reading MA: Addison Westey, 1991. – 620 pp.
229. Stanley M.T. Capital Structure and Cost of Capital for the Multinational Firm. – Managerial Finance. – 1990. – Vol. 16. – No 2. – Pp. 13-18.
230. Stark F., Sexty R. Contemporary Management in Canada. Third Edition. – Scarborough, Ontario: Prentice Hall Canada Inc., 1998. – 727 pp.
231. Stiglitz J.E. Globalization and Its Discontents. – New York: W.W.Norton, 2003. – 620 pp.
232. Stulz R., Smith C.W. Determinants of Firms’ Hedging Policies. – Journal of Financial and Quantitative Analysis. – 1985. – December. – Pp. 391-405.
233. Summers L., Summers V. When Financial Markets Work Too Well: A Case for Securities Transaction Tax. – Journal of Financial Services Research. – 1989. – No 3. – Pp. 28-38.
234. Trompenaars F., Hampden-Turner C. Riding the Waves of Culture (Understanding cultural diversity in business). – London: Nicholas Brealey, 2006. – 265 pp.
235. Tufano P. Agency costs of corporate risk management. – Financial Management. – 1998. – Vol. 27. – No 1. – Pp. 66-67.
236. Vernon R. International trade and international investment in the product cycle. – Quarterly Journal of Economist. – 1966. – June. – P. 190-207.
237. Wade R. The Asian Crisis: The High Debt Model Versus the Wall Sreet. – Treasure – IMF Complex. – New Left Review. – 1998. – March – April. – Pp. 3-23.
238. Wilson M. Empirical Evidence of the USE of a Framework of Risk and Return in Capital Budgeting for Foreign Direct Investment. – Managerial Finance. – 1990. – Vol. 16. – No 2. – Pp. 25-34.
239. World Investment Report 2003. – N.-Y.: UN Publications, 2004. – 428 pp.
240. World Investment Report 2007. – N.-Y.: UN Publications, 2008. – 462 pp.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
150
Скачать бесплатно 20945.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.