У нас уже
17884
рефератов, курсовых и дипломных работ
Сделать закладку на сайт
Главная
Сделать заказ
Готовые работы
Почему именно мы?
Ценовая политика
Как оплатить?
Подбор персонала
О нас
Творчество авторов
Быстрый переход к готовым работам
Контрольные
Рефераты
Отчеты
Курсовые
Дипломы
Диссертации
Мнение посетителей:
Понравилось
Не понравилось
Книга жалоб
и предложений
Название
ЗАКОНОМІРНОСТІ ФОРМУВАННЯ ТА НАПРЯМКИ ПІДВИЩЕННЯ СТАЛОСТІ ЗЕМЛЕРОБСТВА В ПІДПРИЄМСТВАХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ
Количество страниц
202
ВУЗ
ТАВРІЙСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРОТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи
2010
Бесплатно скачать
20951.doc
Содержание
ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. СТАЛИЙ РОЗВИТОК ЗЕМЛЕРОБСТВА В УМОВАХ
РИНКОВИХ ТРАНСФОРМАЦІЙ 11
1.1 Теоретичні основи сталого розвитку сільського господарства 11
1.2 Закономірності та фактори формування сталості землеробства в підприємствах Півдня України
22
1.3 Методичні підходи до визначення стабільності сільськогоспо-дарського виробництва та сталості розвитку галузі
Висновки до розділу 1
29
38
РОЗДІЛ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА СТАЛОСТІ ЗЕМЛЕРОБ-СТВА В ПІДПРИЄМСТВАХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ 40
2.1 Родючість ґрунтів та зрошення як основні фактори сталості землеробства на Півдні України
40
2.2 Стабільність виробництва та прояви циклічності в урожайності сільськогосподарських культур
64
2.3 Економічний аспект сталості землеробства 84
Висновки до розділу 2
РОЗДІЛ 3. МОДЕЛЮВАННЯ ТА ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ СТАЛОСТІ
ЗЕМЛЕРОБСТВА 97
99
3.1 Система індикаторів як засіб управління процесами сталого
розвитку землеробства
99
3.2 Раціональне співвідношення галузей та підвищення рівня
інтенсивності виробництва – основа сталості землеробства
113
3.3 Прояви глобального потепління клімату та врахування прогнозів погодних умов для забезпечення стабільності отримання врожаїв
Висновки до розділу 3
139
158
ВИСНОВКИ 162
ДОДАТКИ 165
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 184
ВСТУП
Актуальність теми дослідження обумовлена об`єктивною необхідністю переходу України до послідовної реалізації концепції сталого розвитку в усіх сферах життєдіяльності суспільства. Упровадження принципів сталого розвитку набуває особливої актуальності у сільському господарстві, функціонування якого визначає характер розвитку всього агропромислового комплексу.
З огляду на кризовий стан галузі виключного значення набувають дослі-дження основних факторів впливу на її розвиток, визначення та розробка шляхів підвищення сталості сільського господарства з метою стабільного збільшення обсягів виробництва до рівня, який забезпечував би продовольчу безпеку держави та максимальний експорт продукції.
Фундаторами обґрунтування економічних основ сталості сільськогоспо-дарського виробництва традиційно вважаються Ф.О. Баталін, В.М. Обухов, О.Ф. Фортунатов, М.С. Четверіков, які почали досліджувати цю проблему ще наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. Сталість галузі вони розглядали насамперед з точки зору зниження коливань урожаїв. У сучасних умовах проблеми сталого розвитку сільського господарства в Україні досліджують науковці Ради по вивченню продуктивних сил України НАН України, Інституту економіки та прогнозування НАН України, Української академії аграрних наук та інших нау-кових установ, а останнім часом і аграрних університетів. Наукові праці В.Я. Амбросова, А.П. Вервейка, Б.М. Данилишина, С.І. Дорогунцова, В.П. Прадуна, В.Ф. Сайка, Д.В. Шияна, О.В. Шубравської й інших вітчизняних вчених висвіт-люють різні аспекти сталого розвитку сільського господарства. Серед зарубіж-них учених зазначену проблему досліджують В.І. Векленко, Ю.Д. Ванін, І.Б. Загайтов, А.І. Манелля, О. Хрістен, А. Хайсенхубер, Ф. Фрайхер, М. Голд, Й. Масон та ін.
Однак наукові підходи до визначення сталості сільського господарства різняться. До того ж сталість землеробства як економічну категорію не виділено у самостійний науковий напрям, немає єдиної системи обґрунтування принципів створення сталих систем землеробства, єдиної класифікації факторів і шляхів підвищення сталості. Отже, сталість сільського господарства у цілому та землеробства зокрема як економічні категорії потребують подальшого пог-либленого дослідження, у тому числі під кутом зору переорієнтації аграрного виробництва з урахуванням кліматичних змін і необхідності нарощування обся-гів виробництва. Це і обумовило вибір теми дисертаційного дослідження, його мету та завдання, а також структуру побудови дисертації.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема ди-сертаційного дослідження з 2003 р. була складовою комплексного плану науко-вих досліджень Таврійської державної агротехнічної академії „Трансформація організаційно-економічних відносин до соціально-орієнтованих ринкових умов в АПК” (номер державної реєстрації 0102U000690) та є складовою плану нау-ково-дослідної роботи кафедри економіки підприємств Таврійського державно-го агротехнологічного університету на 2007-2010 р. «Науково-методологічне забезпечення соціально-економічного та інноваційного розвитку АПК Півдня України» (номер державної реєстрації 0107U008971). Роль автора у виконанні науково-дослідних робіт полягає у дослідженні проблем сталості землеробства в підприємствах Півдня України.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є ви-значення й аналіз закономірностей формування сталості землеробства в сільсь-когосподарських підприємствах, розробка наукових і практичних рекомендацій щодо її підвищення з урахуванням специфіки даного регіону.
Для досягнення мети дослідження було сформульовано та виконано такі теоретико-методологічні і науково-практичні завдання:
- визначити поняття «стале сільське господарство», спираючись на загальні принципи сталого розвитку;
- всебічно оцінити динаміку показників виробництва провідних сільськогос-подарських культур в підприємствах досліджуваного регіону та виявити циклічність у зміні їх урожайності;
- розглянути економічний аспект сталості землеробства в умовах нестабіль-ного аграрного ринку України;
- обґрунтувати систему індикаторів сталого розвитку землеробства, адапто-вану до специфічних умов функціонування підприємств Півдня України, зокрема провести диференціацію адміністративних районів Запорізької об-ласті за рівнем сталості землеробства;
- визначити раціональне співвідношення галузей підприємства з метою зни-ження коливань валової продукції;
- дослідити вплив рівня інтенсивності виробництва на коливання урожайно-сті сільськогосподарських культур;
- визначити та кількісно оцінити вплив природно-кліматичних факторів на сталість виробництва й урожайність сільськогосподарських культур.
Об’єктом дослідження є закономірності формування сталості землеробс-тва в підприємствах Півдня України.
Предметом дослідження є теоретичні та практичні аспекти формування сталості землеробства і напрямки підвищення її рівня.
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дослі-дження є діалектичний метод пізнання, фундаментальні положення аграрної економічної науки, наукові праці вітчизняних і зарубіжних учених стосовно те-орії сталого розвитку сільського господарства.
Для досягнення поставленої мети було застосовано такі методи дослі-дження: абстрактно-логічний - для теоретичного узагальнення поняття «стале сільське господарство», формулювання висновків і рекомендацій; монографіч-ний - як основи вивчення закономірностей функціонування окремих явищ, роз-робки методів і прийомів, а також логічної послідовності їх застосування; різні економіко-статистичні методи, як засоби вивчення основних тенденцій дина-міки й її закономірностей, зокрема метод статистичних групувань (групування підприємств, які використовують зрошувані землі), розрахунково-конструктивний та порівняльного аналізу (порівняння показників виробництва на зрошуваних і богарних землях; розрахунок індикаторів сталого розвитку зе-млеробства, розрахунок і порівняння показників виробництва за різних рівнів інтенсивності), кореляційний аналіз (визначення тісноти зв`язку між рядами ві-дхилень від трендів урожайності сільськогосподарських культур та продуктив-ності тварин; визначення впливу рівня інтенсивності на стабільність виробниц-тва), множинної регресії (визначення впливу добрив та окремих агрометеоро-логічних показників на урожайність сільськогосподарських культур), ланцюго-вих підстановок – для визначення впливу окремих факторів на виручку від реа-лізації продукції, екстраполяції тренда (вирівнювання динамічних рядів з ви-користанням лінійної, поліноміальної, експоненціальної, синусоїдальної функ-цій), метод ковзних очікувань (прогнозування ціни реалізації озимої пшениці); економіко-математичні методи - для визначення кількісної оцінки ступеня ри-зику; метод евклідової відстані (рейтингова оцінка адміністративних районів області); картографічний метод (аналіз впливу ґрунтово-кліматичних умов на сталість землеробства); метод біокліматичної взаємокомпенсації (розрахунок оптимальної структури посівів). Інформаційною базою дослідження були зако-нодавчі та нормативно-правові документи, наукові праці вітчизняних і зарубіж-них учених, дані Головних управлінь статистики в Запорізькій, Херсонській і Миколаївській областях, Запорізького управління земельних ресурсів, Запорі-зького центру „Облдержродючість”, Запорізького обласного виробничого управління меліорації та водного господарства, Гідрометеорологічного держав-ного архіву України, особисті дослідження автора, наукова інформація, розмі-щена у світовій комп`ютерній мережі Інтернет.
Наукова новизна одержаних результатів визначається такими поло-женнями:
вперше:
- обґрунтовано систему індикаторів сталого розвитку землеробства, адап-товану до специфічних умов функціонування підприємств Півдня України, яка розглядає економічні, екологічні та соціальні аспекти їх діяльності. Встановлено диференціацію адміністративних районів Запорізької області за рівнем сталості, що дозволило виявити вплив ґрунтово-кліматичних умов на розвиток галузі;
удосконалено:
- визначення поняття «стале сільське господарство», яке поряд зі стабіль-ністю виробництва передбачає його ведення за загальними принципами сталого розвитку;
- методичний підхід до всебічної оцінки динаміки показників виробництва сільськогосподарських культур, який передбачає розглядати у сукупності з коливаннями показників їх середній розмір, тенденції зміни та прояви цикліч-ності;
- методичний підхід до визначення раціонального співвідношення рос-линництва і тваринництва в підприємстві, з використанням ефекту взаємоком-пенсації коливань однієї галузі іншою;
набули подальшого розвитку:
- питання економічного аспекту сталості землеробства з огляду на неста-більність аграрного ринку України;
- положення щодо позитивного впливу підвищення інтенсивності сільсь-когосподарського виробництва на стабільність урожаїв;
- вивчення впливу природно-кліматичних факторів на сталість виробниц-тва й урожайність сільськогосподарських культур з урахуванням змін клімату у даному регіоні.
Практичне значення одержаних результатів. Підприємства можуть практично використовувати опрацьовані методичні положення та рекомендації з підвищення сталості землеробства. Зокрема оцінку стабільності та циклічності виробництва сільськогосподарських культур, визначення основних тенденцій у коливаннях рівня урожайності на регіональному рівні для прогнозування та вирішення таких практичних питань, як здійснення резервних запасів, плану-вання експорту або імпорту сільськогосподарської продукції.
Розроблені автором моделі кількісної оцінки впливу агрокліматичних фа-кторів на рівень урожайності сільськогосподарських культур з використанням довгострокових агрометеорологічних прогнозів дозволяють заздалегідь прогно-зувати обсяги майбутнього врожаю.
Окремі наукові розробки та практичні рекомендації автора використані Головним управлінням агропромислового розвитку Запорізької обласної дер-жавної адміністрації (довідка №01-00/1258 від 03.07.2008) та управлінням агро-промислового розвитку Василівської райдержадміністрації Запорізької області (довідка №155 від 21.04.2008).
Запропоновані автором рекомендації щодо раціонального співвідношення галузей підприємств та площ посіву зернових культур прийнято керівництвом ПП «ЛЕВ» Василівського району та ФГ «Наталі» Мелітопольського району За-порізької області для впровадження у виробництво (довідки №33 від 29.01.2008 та №64 від 26.02.2008).
Теоретико–методологічні розробки й аналітичні матеріали дисертаційного дослідження використовуються у навчальному процесі Таврійського держа-вного агротехнологічного університету при викладанні дисциплін «Регіональна економіка», «Економіка аграрних підприємств», «Статистика сільського госпо-дарства» (довідка № 48/1-119 від 24.01.2008).
Результати дослідження з вивчення економічної ефективності різних рів-нів інтенсивності при вирощуванні озимої пшениці, проведеного автором під час наукового стажування протягом року у Мюнхенському технічному університеті (Німеччина), увійшли до загального наукового фонду досліджень кафедри економіки землеробства ТУМ за темою «Критерії сталого сільського госпо-дарства» (довідка від 28.02.2008).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є завершеною самостійною науковою працею автора. Усі його основні положення, висновки та пропозиції виконано самостійно. У співавторстві опубліковано чотири наукові праці, у дисертації використано лише ті їх положення, які є результатом особистих досліджень: [10] – досліджено стан ринку зернових і соняшнику, проведено статистичні розрахунки та виявлено вплив фактору очікувань на зміну ціни даних культур; [12] – оброблено матеріали польового досліду, про-ведено розрахунок показників економічної ефективності вирощування озимої пшениці за різних рівнів інтенсивності, проаналізовано розрахунки; [16] – зіб-рано й оброблено статистичні матеріали дослідження, проаналізовано результа-ти; [17] – досліджено сучасний стан ринку зернових у Німеччині, розглянуто доцільність застосування теорії очікувань для прогнозування цінової ситуації на ринку.
Апробація результатів дисертації. Основні положення, висновки та ре-зультати дослідження доповідалися й одержали позитивну оцінку на конферен-ціях професорсько-викладацького складу Таврійського державного агротехно-логічного університету у 2004-2009 рр., на міжнародній науково-практичній конференції Харківського НАУ ім. В.В. Докучаєва «Сталий розвиток аграрного сектору економіки» (Харків, 2004) та міжнародній науково-практичній конфе-ренції Харківського НАУ ім. В.В. Докучаєва «Ринкові трансформації та розви-ток продуктивних сил аграрного сектору» (Харків, 2004), на міжнародній нау-ково-теоретичній конференції «Методичні основи сучасного дослідження в аг-рарній економіці» (Житомир, 2005); у травні 2005 р. на міжнародному форумі молодих учених «Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн», присвяченому 75-річчю Харківського НТУСГ ім. Петра Василенка доповідь бу-ло відзначено Почесною грамотою. Результати досліджень було заслухано та схвалено на Другій міжнародній науково-практичній конференції «Ринкова трансформація соціально-економічних відносин в АПК» (Мелітополь, 2005) та на міжнародній науковій конференції «Проблеми і перспективи розвитку сіль-ськогосподарських консультаційних служб» (Судак, АР Крим, 2006). На міжна-родній науково-практичній конференції молодих учених, аспірантів, магістрів і студентів «Інтенсифікація і сталий розвиток сільськогосподарського виробниц-тва», присвяченій 190-річчю Харківського НАУ ім. В.В. Докучаєва, доповідь було відзначено дипломом ІІ ступеня (Харків, 2006). За результатами наукових розробок здобувач брала участь у конкурсі й одержала грант на проведення до-сліджень упродовж двох семестрів (2006-2007 рр.) на кафедрі економіки земле-робства Мюнхенського технічного університету (Німеччина), результати дослі-джень було заслухано на засіданні професорсько-викладацького складу кафед-ри. Здобувачем було зроблено доповідь на семінарі «Клімат та навколишнє се-редовище – нагальні проблеми економіки та науки», проведеному Німецькою службою академічних обмінів у Київському національному університеті ім. Т.Г. Шевченка (Київ, 2008).
Публікації. За матеріалами дисертаційного дослідження опубліковано 17 наукових праць загальним обсягом 4,9 дрк. арк. (4,4 друк. арк. належать особи-сто дисертанту), з них 13 наукових праць загальним обсягом 3,9 дрк. арк. – у фахових виданнях (з яких 10 - одноосібних).
Структура та обсяг дисертації. Дисертація викладена на 202 сторінках комп`ютерного тексту, складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків і списку використаних джерел зі 177 найменувань. Робота містить 38 таблиць на 24 сторінках, 26 рисунків на 16 сторінках і 6 додатків.
Список литературы
ВИСНОВКИ
1. Стале сільське господарство передбачає стабільне нарощування обсягів виробництва для досягнення продовольчої безпеки країни та розширення екс-портного потенціалу галузі, забезпечення населення доступними за ціною про-дуктами харчування високої якості, прибутковість, сприяння розвитку сільських територій і збереження навколишнього середовища як для теперішніх так і для майбутніх поколінь.
2. У теоретико-методологічному плані важливе місце у дослідженні про-блеми сталого розвитку має з`ясування співвідношення понять «сталий розви-ток» та «стабільний розвиток». Вважаємо, що стабільний розвиток, кількісна оцінка якого здійснюється визначенням міри коливань показників динамічного ряду, є важливою, але лише однією із складових більш широкого поняття «ста-лий розвиток».
3. Протягом останніх 50-ти років (1958-2007рр.) найбільш стабільним з точки зору коливань показників виробництва сільськогосподарських культур був період 60-80-их років минулого століття, коли врожайність та обсяги виро-бництва усіх культур поступово зростали. Період 1991-2007 рр. характеризу-ється зниженням рівня врожайності, посиленням її варіації та хаотичними змі-нами посівних площ, що відображається у коливаннях валових зборів.
Коливання врожайності мають циклічний характер, що підтверджено до-слідженнями з використанням декількох статистико-математичних методів. Встановлено, що врожайність озимої пшениці у Запорізькій області коливається з періодичністю близько 17 років, соняшнику – 19 років.
4. Нестабільність виробництва сільськогосподарської продукції створює перешкоди на шляху формування стабільного агропродовольчого ринку Украї-ни. Так, у роки з недостатньою пропозицією зерна (1996, 2000, 2003, 2007) ціна його реалізації підвищилася майже удвічі порівняно з попередніми роками. Ві-дповідно великий урожай (2001, 2004, 2005, 2008 рр.) спричинив падіння цін та, як наслідок, низьку рентабельність виробництва. Для аналізу аграрного ринку доцільним вважаємо використання методу ковзних очікувань, який дозволяє прогнозувати ціни реалізації з високою вірогідністю.
5. Для характеристики стану та розвитку землеробства варто використо-вувати систему індикаторів сталого розвитку галузі, яка охоплює економічний, екологічний і соціальний аспекти. Інтегральний індекс сталості, розрахований по підприємствах Півдня України, показав зниження рівня сталості порівняно з базисним 1990 р.: у 1995 р. – на 30,7%, у 2000 р. – на 47,8%, у 2007 р. – на 52,8%.
Диференціація адміністративних районів Запорізької області виявила зна-чну залежність рівня сталості землеробства від зональних особливостей.
6. Розвиток тваринництва виконує не тільки важливі екологічну та соціа-льну функції, а й слугує своєрідним стабілізаційним чинником завдяки взаємо-компенсації коливань галузей рослинництва та тваринництва. У роки, не сприя-тливі за погодними умовами для вирощування зернових, існує вірогідність не-добору врожаю соняшнику, недоотримання молока, м`яса ВРХ і свиней, оскіль-ки відхилення від тренда їх продуктивності дуже близькі. Для запобігання ри-зику недобору валової продукції, доцільно разом з зерновими культурами ви-рощувати овочі та картоплю, розвивати птахівництво.
7. Раціональне співвідношення площ посіву зернових культур, сформова-не за принципами біологічної взаємокомпенсації, дозволить зменшити ймовір-ність значних (30%) недоборів урожаю до одного разу за сім-вісім років. Доці-льним є співвідношення площ озимої пшениці й ярого ячменю у пропорції 54,5 : 45,5%, до того ж економічно вигідне для підприємства. Розширення площ під кукурудзою на зерно за рахунок озимої пшениці й ярого ячменю збільшить ста-більність виробництва та покращить економічний стан підприємства.
8. Дослідженнями в умовах Запорізької області та Німеччини доведено, що підвищення рівня інтенсивності виробництва супроводжується поступовим зниженням коливань урожайності сільськогосподарських культур.
Аналіз економічної ефективності вирощування озимої пшениці за різними рівнями інтенсивності показав, що надмірна інтенсивність виробництва, поряд з екологічним навантаженням на агроекосистеми, є економічно невигідною.
9. Аналіз агрометеорологічних показників Півдня України за період 1958-2007 рр. виявив помітні зміни клімату, які підвищують коливання урожайності. Багатофакторний кореляційно-регресійний аналіз впливу агрометеорологічних показників на врожайність показав, що між ними існує зв’язок високої та сере-дньої тісноти по окремих культурах.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Амбросов В. Я. Механізми ефективного функціонування агрофор-мувань / В. Я. Амбросов // Економіка України. - 2006. - № 6. - С. 60-66.
2. Амбросов В. Я. Фінансова стабілізація розширеного відтворення в аграрному секторі економіки / В. Я. Амбросов // Агроінком. - 2007. - № 7/8. - С. 26-28.
3. Андрійчук В. Г. Економіка аграрних підприємств: підручник / В. Г. Андрійчук. - 2-ге вид., доп. і перероб. - К. : КНЕУ, 2002. - 624 с. - ISBN 966-574-374-7.
4. Бабочкіна Ю. Д. Землеробство Півдня України в умовах глобального потепління клімату / Ю. Д. Бабочкіна // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. - № 3. – С. 11-17. - ISSN 1814-1161.
5. Бабочкіна Ю. Д. Залежність урожайності сільськогосподарських ку-льтур від агрометеорологічних факторів у південному Степу України / Ю. Д. Бабочкіна // Економіка АПК. - 2005. - № 7. – С. 55-59.
6. Бабочкіна Ю. Д. Використання зрошуваних земель в ринкових умо-вах / Ю. Д. Бабочкіна // Культура народів Причорномор’я. – 2006 р. - № 74. т.2. - С. 221-225.
7. Баканов М. И. Теория экономического анализа: учебник для вузов / М. И. Баканов, М. В. Мельник, А. Д. Шеремет. – 5-е изд., доп. и перераб. – М.: Финансы и статистика, 2006. – 536с.
8. Бенцаровський Д. М. Збільшимо виробництво зерна / Д. М. Бенца-ровський // Сільський час. – 2005. - № 69-74.
9. Білорус О. Г. Глобальний сталий розвиток: монографія / О. Г. Біло-ус, Ю. М. Мацейко. – К.: КНЕУ, 2006. – 488с.
10. Бойко И. П. Проблемы устойчивости сельскохозяйственного прои-зводства: монография / И. П. Бойко; Ленинградский государственный униве-рситет (Л.). - Л. : Изд-во ЛГУ, 1986. - 169 с. : табл., рис. - Б. ц.
11. Бондаренко В. Д. Сталий розвиток: до питання про зміст терміну / В. Д. Бондаренко // Карпатський регіон і проблеми сталого розвитку: матері-али Міжнар. наук.-практ. конф., присвяченої 30-річчю Карпатського біосфе-рного заповідника, 13-15 жовтня 1998 року. / Карпатський біосферний запо-відник; Фонд розвитку Карпатського Єврорегіону. – Рахів : [б. и.], 1998. – С. 18-20. – ISBN 966-7242-44-7 Б.ц.
12. Борьба с засухой. Всесоюзная конференция по борьбе с засухой: сб. материалов. – М.: Л., 1932. – 495 с.
13. Булигін С. Ю. Ймовірність прояву посушливих умов на території України / С. Ю. Булигін, В. А. Семякін, Д. О. Тимченко, Л. О. Загородня // Вісник аграрної науки. – 1999. – № 6. – с. 64-67.
14. Бушуев В. В. К вопросу о концепции устойчивого развития / В. В. Бушуев // Культура народів Причорномор’я. – 2001 р. - № 26. - с. 246-248.
15. Ванин Ю. Д. Повышение устойчивости и эффективности производ-ства зерна в Российской Федерации: дис. на соискание науч. степени д-ра экон. наук: спец. 08.00.05 «Экономика и управление народным хозяйством»: / Ванин Юрий Дмитриевич; Курская гос. с.х. академия. – Курск, 2002. – 295 с.
16. Векленко В. И. Устойчивость земледелия: сущность, способы из-мерения, прогнозирование / В. И. Векленко // Вестник сельскохозяйственной науки. - 1990. - № 9. - с. 76-82.
17. Векленко В. И. Проблемы устойчивости сельскохозяйственного производства / В. И. Векленко, Е. Л. Золотарёва // АПК: экономика и управ-ление. - 2002. - № 10. – с. 49-56.
18. Векленко В. И. Ïðîáëåìû èíòåíñèôèêàöèè ðàñòåíèåâîäñòâà / В. И. Век-ленко, Þ. Â. Âîðîíöîâà, Ð. Â. Ñîëîøåíêî. - Êóðñê: иçä-âî Êóð. ãîñ. ñ.-õ. àêàä., 2005. - 122 ñ.: èë.; 20ñì. –Áèáëèîãð.: ñ. 109–121 (237 íàçâ.).
19. Великий тлумачний словник сучасної української мови : 170000 / авт., кер. проекту і голов. ред. В.Т. Бусел, уклад.: М. Д. Василега-Дерибас та ін. - К. ; Ірпінь : Перун : Укр. словник, 2004. - 1426 с. - 5000 экз. - ISBN 966-569-013-2
20. Вервейко А. П. Проблемы реформирования земельних отношений в Украине / А. П. Вервейко // Вісник ХНАУ. Серія «Економіка АПК і приро-докористування». - Харківський державний аграрний ун-т; – Харків: ХНАУ, 2001. - № 5. – С. 208-211.
21. Вервейко А. П. Основні напрями удосконалення земельних відно-син на підставах кадастрової оцінки / А. П. Вервейко // Вісник ХНАУ. Серія «Економіка АПК і природокористування». - Харківський державний аграрний ун-т; – Харків: ХНАУ, 2004. - № 10. – С. 172-182.
22. Вильямс В. Р. Основы земледелия / В. Р. Вильямс. – М., 1946.
23. Вітлінський В. В. Аналіз, моделювання та управління економічним ризиком : навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. / В. В. Вітлінський, П. І. Верченко. – К.: КНЕУ, 2000. – 292с. – ISBN 966-574-019-9.
24. Власов А. А. Оценка колеблемости урожайности / А. А. Власов // Экономика сельского хозяйства. – 1989. - № 6. – С. 82-83.
25. Герасимчук З. В. Регіональна політика сталого розвитку: теорія, методологія, практика / З. В. Герасимчук – Луцьк: Надстир`я, 2008. – 528 с.
26. Герман Л. М. Шляхи сталого розвитку сільського господарства України за результатами вивчення суспільної думки / Л. М. Герман, В. В. Пі-дліснюк, І. Р. Юхновський // Економіка АПК. - 2007. - № 2. – С. 149-153.
27. Глущенко Л. Д. Залежність родючості ґрунту від рівня господарю-вання / Л. Д. Глущенко, З. Г. Троценко // Пропозиція. – 2007. - № 2. – С. 52-54.
28. Гойчук О. І. Продовольча безпека в концепції багатофункціональ-ного сталого розвитку сільського господарства та сільських територій / О. І. Гойчук // Науковий вісник НАУ. – 2008. - № 124.
29. Гуторов О. І. Проблеми раціонального, екологобезпечного та ста-лого розвитку землекористування в Україні / О. І. Гуторов // Вісник ХНАУ. Серія «Економіка АПК і природокористування». - Харківський державний аграрний ун-т; – Харків: ХНАУ, 2006. - № 1. – С. 10-17.
30. Дем`яненко М. Я. Фінансові проблеми формування і розвитку аг-рарного ринку / М. Я. Дем`яненко // Економіка АПК. - 2007. - № 5. – С. 4-13.
31. Дмитренко В. Л. Региональная программа защиты почв от эрозии в Запорожской области, её реализация и эколого-экономическая оценка / В. Л. Дмитренко, Д. І. Бамбиндра, В. Д. Морщавка // Економіка АПК. - 2002. - № 1. - С. 46-50.
32. Докучаев В. В. Русский чернозём : отчёт вольному экономическому обществу / В. В. Докучаев. – Изд. 2-е. – М.: Сельхозгиз, 1952. – 635 с.
33. Жапаров К. Ж. Снижение рисков и повышение устойчивости агро-производства Казахстана / К. Ж. Жапаров // Международный сельскохозяйс-твенный журнал. - 2003. - № 6. - С. 28-31.
34. Жуков В. А. Принципы оценки неблагоприятных погодных условий в системе «климат-урожай» с целью оптимизации размещения сельско-хозяйственного производства / В. А. Жуков. – Труды ВНИИСХМ, 1981. – Вып. 4. – С. 13-31.
35. Загайтов И. Б. Экономические проблемы повышения устойчивости сельскохозяйственного производства / И. Б. Загайтов, П. Д. Половинкин. – М.: Экономика, 1984. – 240 с.
36. Загальні збори Української академії аграрних наук: інформаційне повідомлення. - // Вісник аграрної науки. – К., 2003. - № 4. – С. 5-20.
37. Загальні збори Української академії аграрних наук: інформаційне повідомлення // Вісник аграрної науки. – К., 2004. - № 4. – С. 5-20.
38. Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України»: за станом на 10 грудня 2004 р. / Верховна Рада України. – Офіц. вид. – К.: Парламентське видавництво, 2004. – 36 с. – (Серія «Закони Украї-ни). – б.ц. – ISBN 966-611-342-2.
39. Згуровський М. З. Україна у глобальних вимірах сталого розвитку / М. З. Згуровський // Дзеркало тижня. – 2006. - №19 (598). – С. 19.
40. Злупко С. М. Українська наукова школа економічної кон’юнктури та її вплив на світову економічну думку / С. М. Злупко // Економіка України. - 1997. - № 3. - с. 75-82.
41. Зміна агрокліматичних умов та їхній вплив на зернове господарство України [Електронний ресурс] / Т. Адаменко // Агроогляд. – 11.11.2004. - Ре-жим доступу до журн.: http://www.lol.org.ua/ukr/fruits. - Назва з екрану.
42. Зубець М. Запорука продовольчої безпеки країни / М. Зубець // Голос України. – 2008. - № 316 (4316).
43. Игуменцев А. Ф. Цикличность погоды и прогнозирование урожай-ности сельскохозяйственных культур: методические рекомендации / А. Ф. Игуменцев, Н. Г.Шикота, Э. К. Лазуренко, Г. Ф. Григоренко. – Луганск, 1990. – 48 с.
44. Іванух Р. А. Аграрна економіка і ринок: монографія / Р. А. Іванух, С. Л. Дусановський, Є. М. Білан. - Тернопіль: Збруч, 2003. – 308 с. - ISBN 966 – 528 – 184 – 4.
45. Калінчик М. В., Стабілізація виробництва зерна в Україні / М. В. Калінчик, В. С. Шовкалюк, І. М.Калінчик // Економіка АПК. – 2004. - №4. – С. 31-38.
46. Каштанов А. Н. Устойчивость земледелия: пути повышения / А. Н. Каштанов. – М.: Знание, 1983. –64 с.
47. Каяйкина М. С. Статистические методы изучения динамики уро-жайности на примере совхозов Ленинградской области / М. С. Каякина. – Л, 1969. – 25 с.
48. Каяйкина М. С. Статистическое изучение колебания урожайности сельскохозяйственных культур в совхозах Ленинградской области: записки ЛСХИ / М. С. Каяйкина. – Л.; Пушкин, 1983. – С. 273.
49. Кейнс Дж. М. Общая теория занятости, процента и денег. Избран-ное / Дж. М. Кейнс. – М.: Эксмо, 2007. – 960 с. ISBN 978-5-699-20989-7.
50. Коваленко П. І. Наукове обґрунтування розвитку зрошення земель в Україні / П. І. Коваленко, М. І. Ромащенко, С. А. Балюк // Вісник аграрної науки. – 2007. - № 8. – С. 5-11.
51. Компанієць В. О. Характеристика сталості та циклічності урожай-ності пшениці озимої в умовах Дніпропетровської області / В. О. Компанієць // Агроогляд. - 2003. - № 10. – С. 11-15.
52. Комплексна програма підтримки розвитку українського села на пе-ріод до 2015 року. Проект // Економіка АПК. – 2008. - №1. – с. 3-49.
53. Кондратьев Н. Д. Проблемы экономической динамики / Николай Дмитриевич Кондратьев [редкол. Абалкин Л. И. (отв. ред.) и др.] – М.: Эко-номика, 1989. – 526 с.
54. Кондратьєв Н. Д. Большие циклы конъюнктуры / Н. Д. Кондратьев, Д. И. Опарин. – М., 1928.
55. Концепція сталого розвитку України. Проект // Фермер України. – 2002. - № 23.
56. Кравченко М. С. Землеробство: підручник / М. С. Кравченко, Ю. А. Злобін, О. М. Царенко; За ред. М. С. Кравченка. - К.: Либідь, 2002. - 496 с. : іл. - Библиогр.: с.490. - ISBN 966-06-223-5.
57. Кульбіда М. І. Агрометеорологічні умови і продуктивність озимої пшениці при зміні клімату в Україні: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. геогр. наук: спец. 11.00.09 «Метеорологія, кліматологія, агрометеоро-логія» / Кульбіда Микола Іванович; Одеський державний екологічний ун-т. - Одеса, 2003. - 19 с.
58. Кучуков Р. Приоритет экологических ценностей в процессах устойчивого развития / Р. Кучуков, А. Савка // Экономист. – 2001. - № 6. - С. 91-96.
59. Лайко П. А. Роль водної меліорації в забезпеченні продовольчої безпеки країни / П. А Лайко, М. Ф. Бабієнко, М. П. Хоменко // Економіка АПК. – 2007. - № 4. – С. 12-20.
60. Лелюк Ю. М. Нові тенденції у страхуванні нетрадиційних сільсько-господарських ризиків та необхідність їх врахування у вітчизняній страховій практиці / Ю. М. Лелюк // Ринкова трансформація економіки АПК: кол. мо-нографія у чотирьох частинах / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. Ч. 4. Стабілізація доходів сільських товаровиробників. – К.: ІАЕ, 2002. – 484 с.
61. Лісовий А. В. Сталий розвиток сільських територій: виникнення, сутність, принципи / А. В. Лісовий // Економіка АПК. – 2007. - № 4. – С. 140-145.
62. Лупашку Н. Ф. Концепция повышения устойчивости полеводства Молдавии и улучшение экологической ситуации / Н. Ф. Лупашку // Вестник сельскохозяйственной науки. – 1990. - № 8. – С. 43-50.
63. Макаров И. П. Устойчивость земледелия: проблемы и пути решения / И. П. Макаров // Вестник сельскохозяйственной науки. – 1985. - № 5 (344). -С. 59-66.
64. Максимов А. А. Природные циклы. Причины повторяемости эколо-гических процессов / А. А. Максимов. – Л.: Наука, 1989.
65. Манелля А. И. Динамика урожайности сельскохозяйственных ку-льтур в РСФСР / А. И. Манелля и др. – М.: Статистика, 1972.
66. Мартинов С. В. Забезпечення сталого розвитку аграрного сектору регіону: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.07.02 «Економіка сільського господарства і АПК» / Мартинов Сергій Вік-торович; Держ. агроекол. ун-т. - Житомир, 2004. – 20 с.
67. Математическое моделирование экономических процессов в сельс-ком хозяйстве / [А. М. Гатаулин, Г. В. Гаврилов, Т. М. Сорокина и др.]; под ред. А. М. Гатаулина. – М.: Агропромиздат, 1990. – 432с.
68. Михалев С. Устойчивость – главная цель современных систем ве-дения сельского хозяйства / С. Михалев // Международный сельскохозяйст-венный журнал. - 2002. - № 1. - С. 47-51.
69. Міжгалузева програма “Родючість – 2002-2005 р.р.” - Запоріжжя, 2002 р.
70. Міщенко Н. М. Оцінка потенціалу сільськогосподарських земель України за методологією агроекологічного зонування ФАО / Н. М. Міщенко, К. В. Гуменюк // Економіка і прогнозування. – 2006. - № 4. – С. 55-75.
71. Могильний О. М. Спільна аграрна політика Європейського Союзу щодо сталого сільського розвитку: уроки для України / О. М. Могильний // Економіка АПК. - 2004. - № 7. – С. 3-12.
72. Моделирование адаптивных систем ведения сельскохозяйственных предприятий: методические рекомендации. – Новосибирск: СибНИИЭС, 1990. – 96 с.
73. Можейко Г. А. Лесо-аграрные ландшафты Южной и Сухой Степи Украины (природа и конструирование) / Г. А. Можейко. –Харьков: ООО «ЭНЕЙ», 2000. – 312с.
74. Молоцький М. Землеробство та зміни клімату / Михайло Молоць-кий // Пропозиція. - 2000. - № 11. - С. 38-39.
75. Мороз О. Устойчивость сельскохозяйственного производства / О. Мороз // Экономика Украины. – 1998. - №3. – С. 78-82.
76. Мудрак О. В. Еколого-економічні аспекти сталого розвитку АПК України / О. В. Мудрак // Вісник аграрної науки. – 2002. - № 3. – С. 70-73.
77. Мусієнко М. М. Проблеми формування сталих агроекосистем в Україні / М. М. Мусієнко // Вісник аграрної науки. – 2004. - № 2. - С. 49-53.
78. Наукові основи агропромислового виробництва в зоні Степу Укра-їни: наукове видання // Редкол.: М.В. Зубець. – К.: Аграрна наука, 2004. – 844 с. - ISBN 966-540-130-0.
79. Никонов А. А. Концепция развития агропромышленного комплекса СССР на ближайшие годы и перспективу / А. А. Никонов // Вестник сельско-хозяйственной науки. – 1990. - № 8. – С. 43-50.
80. Никонов А. А. Спираль многовековой драмы: аграрная наука и по-литика России (XVIII – XX в.в.) – М.: Энциклопедия российских деревень, 1995. – 574 с.
81. Новогрудский В. Е. Цикличность урожайности сельскохозяйствен-ных культур / В. Е. Новогрудский // Доклад ВАСХНИЛ. - 1991. - №12. – С. 44-47.
82. Обухов В. М. Урожайность и метеорологические факторы / В. М. Обухов. – М.: Госпланиздат, 1949.
83. Олійник О. В. Методологічні та методичні проблеми дослідження циклічності у зерновому господарстві / О. В. Олійник // Економіка АПК. – 2002. - № 11. – с. 24-30.
84. Олійник О. В. Проблеми регулювання зернового ринку в Україні / О. В. Олійник // Економіка АПК. – 2004. - № 8. – С. 120-126.
85. Олійник О. В. Критерії адекватності трендових кривих / О. В. Олійник // Вісник ХНАУ. Серія «Економіка АПК і природокористування». - ХНАУ, 2004. - № 10. - С. 82-91.
86. Олійник О.В. Циклічність відтворювального процесу в сільському господарстві: монографія / О. В. Олійник // М-во аграр. політики України, Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х. : ХНАУ, 2005. – 322 с. ISBN 966-8457-30-7.
87. Панорама экономической мысли конца ХХ столетия / ред. Д. Гри-нэуэй, М. Блини, И. Стюарта; пер. с англ. под ред. В. С. Автономова и С. А. Афонцева. - СПб.: Экономическая школа. Т1. - 2002, 668 с. - ISBN 5-900428-66-4.
88. Пасхавер И. С. К вопросу о методах статистического изучения эко-номической эффективности агротехнических мероприятий / И. С. Пасхавер // Вестник статистики. – 1956. - № 4. – С. 26-42.
89. Петров Н. Г. Экологическая обстановка и природоохранная роль защитного лесоразделения / Н. Г. Петров // Вестник сельскохозяйственной науки. – 1989. - № 7. – С. 81-88.
90. Петриков А. Устойчивое развитие сельской местности в России и направления научных исследований / А. Петриков // АПК: экономика и управление. - 1997. - № 8. - С. 42-48.
91. Пирожков С. Соціально-економічний розвиток аграрного сектора в інтересах суспільства / С. Пирожков, В. Трегобчук // Економіка України. – 2005. - № 4. - С. 4-20.
92. Писаренко В. Зрошення: здобутки, стан, проблеми / В. Писаренко // Пропозиція. – 2002. - № 7. - С. 44-45.
93. Підліснюк В. В. Сталий розвиток суспільства: 25 запитань та від-повідей: тлумачний посібник / В. В. Підліснюк. - К., Поліграф-експрес, 2001. - 27 с.
94. План выполнения решений Всемирной встречи на высшем уровне по устойчивому развитию // Использование и охрана природных ресурсов в России: ежемесячный бюллетень / Гл. ред. Яцкевич Б. А. - М. : НИА - При-рода. – 2002. – № 9/10. – с. 142-187.
95. Порядок денний на ХХІ століття : програма дій („AGENDA 21”). – Київ „Інтелсфера”: 2000. - 359 с.
96. Прадун В. П. Економіко-екологічні основи сталого розвитку регіо-нальних агропромислових комплексів : автореф. дис. на здобуття наук. сту-пеня д-ра екон. наук: спец. 08.07.02 «Економіка АПК і сільського господарс-тва» / Прадун Валентин Пантелійович; НАН України. Об'єдн. ін-т економіки. — К., 2005. — 38 с.
97. Пріоритетні завдання аграрної науки України / [Зубець М. В., Сит-ник В. П., Безуглий М. Д. та ін.]; під ред. В. І. Силка. – К.: ННЦ «Інститут аг-рарної економіки», 2008. – 31 с.
98. Про затвердження Комплексної програми реалізації на національ-ному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому саміті зі сталого розвитку, на 2003-2015 роки : Постанова Кабінету Міністрів України // Офіційний вісник України від 23.05.2003. – 2003. - № 18. – С. 116. - стаття 847.
99. Про деякі завдання аграрної науки у зв’язку зі змінами клімату: на-укова доповідь-інформація / М. І. Ромащенко, О. О. Собко, Д. П. Савчук, М. І. Кульбіда. – Київ: Інститут гідротехніки і меліорації УААН, 2003. – 46 с.
100. Про підсумки соціально-економічного розвитку у сфері земельних відносин в Запорізькій області за 2001-2005 роки та І квартал 2006 року: до-відник / В. П. Буцанов, Д. І. Бамбіндра, Ф. В. Телега та ін. – Запоріжжя, 2006. – 56 с.
101. Про заходи щодо розвитку зрошуваного землеробства в Україні : Указ Президента України від 3.03.2006 р. №187 // Урядовий кур’єр. – 2006. - № 50 від 16.03.2006.
102. Про заходи із забезпечення стабілізації ситуації на ринку зерна та продуктів його переробки у 2007/08 маркетинговому році: Наказ Мінагропо-літики від 21.01.2008 р. №74 // Офіційний вісник України. – 2008. - №14.
103. Про затвердження Концепції збалансованого розвитку агроекоси-стем в Україні на період до 2025 року : Наказ Мінагрополітики від 20.08.2003 р. № 280 (13) // Агрокомпас. – 2003. - №10.
104. Прогноз агрометеорологічного забезпечення вегетаційного періоду сільськогосподарських культур та технологічні рекомендації на весну 2006 року : експрес - інформація. Вип. 2 (120) / Ю. В. Сорока, В. М. Просунко, Л. А. Анішин та ін. ; М-во агропром. політики України, Укр. акад. аграр. наук, Ін-т гідротехніки і меліорацї , НЦ "Агроресурси". - К. : Вид-во ІГіМ, 2006. - 32 с. - (Агроресурси України). - ISBN 966-96361-3-2.
105. Проблеми моніторингу у садівництві / за ред. Силаєвої А. М. ; УААН; Інститут садівництва. – Київ, Аграрна наука, 2003 р. – 349 с. ISBN 966-540-192-0.
106. Проблеми забезпечення доходності агропромислового виробницт-ва в Україні в постіндустріальний період / Матеріали Десятих річних зборів Всеукраїнського конгресу вчених економістів-аграрників 10-11 квітня 2008 року. –К: ННЦ «Інститут аграрної економіки», 2008. – 99 с.
107. Программа действий. Повестка дня на 21 век и другие документы Конференции в Рио-де-Жанейро в популярном изложении. – Женева: Центр «За наше общее будущее», 1993. – 70 с.
108. Просунко В. Наслідки глобального потепління клімату в земле-робстві / Володимир Просунко // Пропозиція. – 2004. - №12. – С. 45-47.
109. Пшихачев С. М. Парадигма устойчивого развития аграрной сферы / С. М. Пшихачев // Экономический вестник Ростовского государственного университета. - 2005. - Т. 3. - № 1. - С. 114-127.
110. Пыхтин И. Г., Векленко В.И. Условия устойчивой продуктивности севооборотов / И. Г. Пыхтин, В. И. Векленко // Земледелие. – 1998. - № 3. – С. 41-43.
111. Реформування та розвиток підприємств агропромислового вироб-ництва: посіб. у питаннях і відповідях / [Алексійчук В. М. , Амбросов В. Я., Артикульний Л. О. та ін.] ; під ред. П. Т. Саблука. - К. : ІАЕ УААН, 1999. – 532 с.
112. Романенко О. Л. Гарантія високої продуктивності озимої пшениці / О. Л. Романенко, Г. Ф. Дударєва, М. С. Шевченко // Хранение и переработка зерна. – 2004. - №3. – С. 27-29.
113. Сайко В. Ф. Землеробство в сучасних умовах / В. Ф. Сайко // Віс-ник аграрної науки. - 2002. - № 5. - с. 5-10.
114. Сафронська І. М. Рейтингова оцінка ефективності використання сільськогоспо¬дарських угідь / І. М. Сафронська // Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у чоти¬рьох частинах ; за ред. П.Т. Саблука, В. Я. Амбросова, Г. Є. Мазнєва. – Ч.2: Підвище¬ння ефективності сільськогос-подарського виробництва. – Київ.: ІАЕ УААН, 2002. – С. 646-650.
115. Семена Н. Ахиллесова пята АПК – Украине придётся практически заново воссоздать поливное земледелие / Николай Семена // Зеркало недели. – 2002. - №23 (398) від 22.06.2002 г.
116. Сиротенко В. Г. Об одном обобщении метода повышения устой-чивости урожаев биоклиматической взаимокомпенсации. – Тр. ВНИИСХМ, 1982. – Вып. 10. – С. 49-57.
117. Сівозміни у землеробстві України / За ред. В. Ф. Сайка, П. І. Бойка / К.: “Аграрна наука”, 2002. - 146 с.
118. Сільське господарство України : стат. збірник 2007. – К.: Держав-ний комітет статистики України, 2008. – 367 с.
119. Слаута В. А. Економічні проблеми розвитку зернового господарс-тва області: ефективність, сталість, циклічність (на матеріалах Донецької об-ласті) : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук : спец. 08.07.02 «Економіка с/г і АПК» / Слаута Віктор Андрійович ; Харк. держ. агр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. - Харків, 2000. – 16 с.
120. Сніговий В. С. Актуальні проблеми розвитку зрошуваного земле-робства / В. С. Сніговий // Вісник аграрної науки. - 2007. - № 2. - с. 62-64.
121. Современный экономический словарь / Б. А. Райзберг, Л. Ш. Ло-зовский, Е. Б. Стародубцева.-5-е изд., перераб. и доп. – М.: ИНФРА-М, 2008. – 512с.
122. Соколов І. Д. Динаміка врожаїв зернових і їх прогноз / І. Д. Соко-лов, І. Ф. Тарапатов, О. П. Борисенко // Вісник аграрної науки. – 1996. - № 9. – С. 41-43.
123. Социально-экономический потенціал устойчивого развития: учеб-ник / под. ред. проф. Л. Г. Мельника (Украина) и проф. Л. Хенса (Бельгия). – Сумы: ИТД «Университетская книга», 2007. - 1120 с.
124. Сталий розвиток суспільства: роль освіти: путівник / В. Підліснюк, І. Рудик, В. Кириленко та ін.; за ред. В. Підліснюк ; Британ. Рада в Україні – К. : Ковальчук, 2005. – 88 с. – ISBN 5-8459-0146-4.
125. Староселець І. Жива вода Таврії / Іван Староселець // Президент-ський вісник. – 2004. - № 14.
126. Стратегія забезпечення сталого розвитку України // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. м. Київ, 20 травня 2008 р. – У трьох частинах / РВПС України НАН України. – К.: РВПС України НАН України, 2008. – Ч. 1. – 308 с.
127. Структура, стабильность и цикличность зернового хозяйства ре-гиона / В. Й. Шиян, В. А. Слаута, Д. В. Шиян, А. В. Башинський / Харьк. гос. аграрн. ун-т. – Харьков, 1998. – 252 с.
128. Сучасні зміни клімату на Херсонщині [Електронний ресурс] / С. Г. Чорний, Г. І. Тищенко, Н. С. Кувавіна // Натураліст (довкілля) - Режим до-ступу до журн.: http://proeco.visti.net/naturalist/ecology/clim.htm. - Назва з ек-рану.
129. Телега Ф. В. Подбаємо ж про годувальницю спільно / Федор Те-лега // Земля і власність. – 2004. - № 15.
130. Тимошенко В. Ціни пшениці та фактори, що на них впливають / Володимир Тимошенко // Записки Української господарської академії в Че-хословацькій республіці: вип. 1, Подебради, 1929, - 164 с.
131. Топалов А. Регіональні аспекти ефективного розміщення сільсь-когосподарських культур / А. Топалов, В. Селіверстов // Економіст. – 2005. - № 1. – С. 40-41.
132. Трегобчук В. М. Про довгострокову стратегію сталого розвитку агропромислового комплексу / В. М. Трегобчук, Б. Й. Пасхавер, А. Е. Юзе-фович та ін. // Економіка АПК. - 2005. - № 7. – С. 3-11.
133. Туган-Барановский М. И. Периодические промышленные кризисы / М. И. Туган-Барановский // Мировая экономическая мысль. Сквозь призму веков : в 5 т. / Т.3 : Эпоха социальных переломов / Ред. А. Г. Худокормов. - М. : Мысль, 2005. - 893 с. - ISBN 5-244-01056-5.
134. Ульянченко О. В. Дослідження операцій в економіці: підручник / О. В. Ульянченко ; Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х.: Гриф, 2002. – 578 с.
135. Ульянченко О. В. Вплив раціонального природокористування на процес створення продовольчої продукції / О. В. Ульянченко // Вісник ХНАУ. Серія «Економіка АПК і природокористування». - Харків: ХНАУ, 2007. - № 6. – С. 261-270.
136. Ульянченко О. А. Оцінка сталого розвитку територій / О. А. Уль-янченко // Вісник ХНАУ. Серія «Економіка АПК і природокористування». - Харків: ХНАУ, 2007. - № 6. – С. 167-173.
137. Україна. Закони. Земельний кодекс України з постатейними ма-теріаламиhttp://www.e-catalog.name/cgi-bin/irbis64r_61/cgiirbis_64.exe?Z21ID=&I21DBN=HGAU&P21DBN=HGAU&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=fullw&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=3&S21P02=0&S21P03=A=&S21COLORTERMS=0&S21STR= [Текст] : [зб. нормат. актів] / [уклад. Д. В. Ковальський, Л. О. Панькова]. - К. : Юрінком Інтер, 2007. - 416 с. : табл. - ISBN 978-966-667-265-3.
138. Устойчивость земледелия – проблемы и пути решения / В. Ф. Сайко, А. М. Малиенко, Г. А. Мазур и др.; Под ред. В. Ф. Сайко. – 2-е изд., перераб. и дополн. – К.: Урожай, 1993 . – 320 с.
139. Устойчивое развитие сельского хозяйства: опыт и проблемы [Електронний ресурс] / С. М. Пшихачев // FEP-2001. Американский опыт ра-звития сферы агробизнеса и экономического образования. – Режим доступу: http:// www.fep.vsau.ru/2001/st2001.htm - Заголовок з екрану.
140. Ушкаренко В. О. Зрошуване землеробство : підручник / В. О. Ушкаренко ; - К.: Урожай, 1994. – 328 с. - ISBN 5-337-0535-4.
141. Федосеев А. П. Вопросы агрометеорологического обоснования агротехники / А. П. Федосеев ; – Тр. ИЭМ, 1968. – Вып. 4. – С. 3-22.
142. Фортунатов А. Ф. Из сельскохозяйств. статистики пяти белорусс-ких губ. / А. Ф. Фортунатов // Курс белоруссоведения: лекции, читанные в Белорусском народном университете в Москве летом 1918 года. – М., 1918 – 1920. – С. 126 – 144.
143. Хансен Марк Виктор. Экономические циклы и национальный до-ход: Элвин Хансен / Марк Виктор Хансен // Мировая экономическая мысль. Сквозь призму веков : в 5 т. / Т.4 : Век глобальных трансформаций / Ред. Ю. Я. Ольсевич. - 2004. - 942 с. - ISBN 5-244-01040-9.
144. Чепурко В. В. Возможности адаптивного повышения устойчивос-ти аграрного производства Украины / В. В. Чепурко, В. А. Радченко // Куль-тура народов Причерноморья. – 2003. - № 38. – с. 46-51.
145. Четвериков Н. С. Статистические и стохастические исследования : сборник трудов / Н. С. Четвериков ; Предисл. И. Писарева. - М. : Госстатиз-дат, 1963. - 300 с.
146. Шевченко О. А. Погода, клімат, прогноз і урожай / О. А. Шевче-нко // Вісник аграрної науки. – 1991. - № 9. – С. 48-52.
147. Шиян В. Й. Теория цикличности сельского хозяйства в контексте научного наследия М.И. Туган-Барановского и фундаторов школы российс-кого циклизма / В. Й. Шиян, В. А. Слаута // Вісник ХДАУ. Серія «Економіка АПК і природокористування». – Харків: ХДАУ, 2001. - № 5. - С. 90-99.
148. Шиян В. Й. Формування ринку зерна в Україні в контексті світо-вих тенденцій динаміки виробництва і споживання пшениці / Формування та розвиток аграрного ринку: Матеріали Шостих річних зборів Всеукраїнського конгресу вчених економістів-аграрників, Київ, 16-17 січ. 2004 р. / Редкол.: П.Т. Саблук та ін. – К.: ННЦ ІАЕ, 2004. – С. 163-169.
149. Шиян Д. В. Циклічність сільськогосподарського виробництва: теоретико-методологічні проблеми / Д. В. Шиян // Вісник ХНАУ. Серія «Економіка АПК і природокористування». – Харків: ХНАУ, 2004. - № 10. – С. 115-129.
150. Шиян Д. В. Особливості та чинники формування закономірностей циклічності виробництва у сільському господарстві США / Д. В. Шиян // Еко-номіка АПК. – 2004. - № 4. – С. 147-152.
151. Шиян Д. В. Сталий розвиток сільського господарства: виникнен-ня, сутність і зміст /Д. В. Шиян // Економіка АПК. – 2006. - № 5. – С. 35-41.
152. Шиян Д. В. Использование принципа ожиданий в анализе дина-мических рядов /Д. В. Шиян // Рынок ценных бумаг. – 2006. - № 3. - С. 22-26.
153. Шиян Д. В. Інтенсифікація і сталість динаміки урожайності зер-нових культур / Д. В. Шиян // Вісник Львівського державного аграрного уні-верситету: Економіка АПК. – Львів: Львів. держ. агроуніверситет, 2006. - № 13. – 794 с.
154. Шиян Д. В. Вплив фактора очікувань на зміну цін зернових та соняшнику в Запорізькій області / Д. В. Шиян, Ю. Д. Бабочкіна // Збірник на-укових праць Луганського національного аграрного університету ; за ред. В. Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006. - №62(85). – С. 220-224.
155. Шубравська О. В. Формування державної політики сприяння ста-лому розвитку агропродовольчої системи України / О. В. Шубравська // Еко-номіка АПК. – 2003. - № 3. - С. 46-50.
156. Шубравська О. В. Сталий розвиток агропродовольчої системи України: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра екон. наук: спец. 08.07.02 «Економіка сільського господарства і АПК» / Шубравська Олена Василівна ; НАН України ; Інститут економіки – Київ, 2003. – 35 с.
157. Шубравська О. В. Сталий економічний розвиток: поняття і напрям досліджень / О. В. Шубравська // Економіка України. – 2005. - № 1. – С.36-42.
158. Шубравська О. В., М.М. Корсак. Чинники та індикатори сталого розвитку агросфери / О. В. Шубравська, М. М. Корсак // Економіка АПК. – 2005. - № 12. – С. 15-20.
159. Юзбашев М. М. Статистический анализ тенденций и колеблемости / М. М. Юзбашев, А. И. Манелля. – М.: Финансы и статистика, 1983. – 207 с.
160. Юрчишин В. В. Концептуальні засади системної розбудови сіль-ського розвитку / В. В. Юрчишин, О. М. Бородіна та ін. // Економіка АПК. – 2007. - № 9. – С. 7-14.
161. Яблочник А. Л. Общая теория статистики / А. Л. Яблочник. – М.: Финансы и статистика, 2002.
162. Ястремський Б. Средний уровень русских урожаев и солнечные пятна / Б. Ястремський // Вестник статистики. – 1922. – сентябрь-декабрь. Кн. ХІІ. – С. 82-88.
163. Bauer, H., 2002: Ökonomische Konsequenzen des Erosionsschutzes in Bayern – Standortsabhängige Berechnung von Bodenabtrag und Betriebsergebnis – Methode und summarisches Ergebnis. Projektarbeit, SS 2002.
164. Christen, O., 2004: Klimaänderungen und Pflanzenbau. Getreide Magazin, 2, 108-109.
165. Christen, O., O’Halloran-Wietholtz, Z. 2002: Indikatoren für eine nachhaltige Entwicklung der Landwirtschaft. Schriftenreihe des Instituts für Landwirtschaft und Umwelt Bonn, Heft 3/2002.
166. GANDORFER, M., MEYER-AURICH, A & A. HEIßENHUBER: Die Bedeutung veränderter Preis-Kosten-Relationen für die Bemessung der Stickstoffdüngung // Schule und Beratung. – 2006. - H. 7. - S.III-7-III-9.
167. GROOT, J.J.R., PENNING DE VRIES, F.W.T., UITHOL, P.W.J. // Food supply capacity study at global scale. Nutrient cycling in Agroecosystems, - 1998 - № 50. – S. 181-189.
168. Hege, U., Maidl, F.-X., Dennert J., Liebler, J., Offenberger, K.: Düngestrategien für Stickstoff zu Winterweizen: Ein Vergleich von Simulationsmodellen und Düngeberatungssystem // Pflanzenbauwissenschaften. – 2002. - 6 (1). - S. 25-35.
169. Indicators of sustainable development: framework and methodologies. – New York: UN, 1996. Indicators of sustainable development: guideless and methodologies. - New York: UN, 2001.
170. Judes U. Theoretische Grundlagen einer nachhaltigen Landwirtschaft: Inhalte und Perspektiven des Sustainable Development-Paradigmas [Теоретичес-кие основы устойчивого земледелия: содержание понятия и перспективы ра-звития. (ФРГ)]: Landbauforsch.Volkenrode. -Braunschweig, 2000; S.-H.212, - S. 7-29.
171. Nachhaltige Landwirtschaft – Chansen oder Risiken für die Landwirte? [Електронний ресурс] / Freiherr F. / Anlässlich der RHG-Geschpräche „Nachhaltige Landwirtschaft“ 20. November 2001 Herrenkrug Parkhotel. – Режим доступу: http://www.nachhaltigkeitsrat.de/service/download/pdf.
172. Pannell, D.J., Glenn, N.A.: A framework for the economic evaluation and selection of sustainability indicators in agriculture // Ecological Economics. – 2000. - № 33. – S. 35-149.
173. Rostow W. The World Economy: History and a Prospect. – Austin and London. University of Texas Press, 1980.
174. Shackle А. Epistemics and Economics. Cambridge: Cambridge University Press, 1972.
175. Shackle А. The romantic mountain and the classic lake: Alan Coddington's Кеупеsian economics // Journal of Post Keynesian Economics. 1983-1984. Vol. 6. Р.241-251.
176. Tischer, H., Proff, D., (2007): Fungizide: Den Aufwand im Weizen nicht überziehen // top agrar. - 2007. - №1.
177. Timoshenko Vladimir P. The Role of Agricultural Fluctuations in the Business Cycle. Michigan Business Studies, vol. II, № 9. June, 1930, p. 1,2.
Стоимость доставки работы, в гривнах:
(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
150
Скачать бесплатно
20951.doc
Найти готовую работу
ЗАКАЗАТЬ
Обратная
связь:
Связаться
Вход для партнеров
Регистрация
Восстановить доступ
Материал для курсовых и дипломных работ
11.10.24
Сучасний документальний театр: новий тип сценічної репрезентації
11.10.24
Вербатім–наративи в контексті сучасної «Нової драми» і документального театру
11.10.24
«Нова драма» в умовах відновлення документалізму в театральній постдраматичній культурі нестабільного типу
Архив материала для курсовых и дипломных работ
Ссылки:
Счетчики:
© 2006-2024. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.