У нас уже 17884 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название МОДЕЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ МАЛИХ ВИРОБНИЧИХ ПІДПРИЄМСТВ НА ОСНОВІ ПРОЦЕСІВ ВЗАЄМОДІЇ
Количество страниц 250
ВУЗ ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2008
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1 ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ РОЗВИТКУ МАЛИХ ВИРОБНИЧИХ ПІДПРИЄМСТВ 9
1.1. Аналіз сучасного стану проблеми розвитку малих виробничих підприємств 9
1.2. Огляд існуючих методів і моделей розвитку малих виробничих підприємств на основі процесів взаємодії 26
1.3. Концепція моделювання розвитку малого виробничого підприємства на основі процесів взаємодії 42
Висновки до розділу 1 56
РОЗДІЛ 2 МОДЕЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ МАЛОГО ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА В РАМКАХ ЗДІЙСНЕННЯ ВЗАЄМОДІЇ 58
2.1. Комплекс економіко-математичних моделей розвитку малого виробничого підприємства на основі процесів взаємодії 58
2.2. Моделювання процесу моніторингу підприємницького потенціалу 69
2.3. Методика діагностики проблемної ситуації на малому підприємстві 84
2.4. Моделювання процесу формування цілей розвитку малого підприємства 100
Висновки до розділу 2 122
РОЗДІЛ 3 РЕАЛІЗАЦІЯ МОДЕЛЕЙ РОЗВИТКУ МАЛОГО ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА НА ОСНОВІ ПРОЦЕСІВ ВЗАЄМОДІЇ 125
3.1. Реалізація підтримки інноваційного розвитку малого підприємства на основі керування заставним забезпеченням та лізинговими взаємовідносинами 125
3.2. Моделювання об’єднання підприємців для спільної інноваційної діяльності 148
3.3. Моделювання взаємодії між малим підприємством і великим виробничим об’єднанням 169
Висновки до розділу 3 178
ВИСНОВКИ 180
ДОДАТКИ 183
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 234
ВСТУП

Актуальність теми. Особливість процесу розвитку полягає в тому, що він пов’язаний із здійсненням інноваційної діяльності. Це викликає певні труднощі, тому що інноваційні введення, їх практична реалізація є дуже трудомісткою для малого підприємства через нестачу інноваційного потенціалу. Перешкодами для набуття певного рівня інноваційного потенціалу є множина зовнішніх і внутрішніх факторів, що стримують розвиток малих виробничих підприємств (МВП): непрозорість законодавчо-правової бази, перешкоди в одержанні кредитних коштів, низький рівень підготовленості керівництва та ін. Вони ведуть до створення несприятливих умов для розвитку МВП і неадекватної оцінки підприємством власних ресурсів.
Невід’ємною складовою розвитку МВП є здійснення постійного процесу прийняття рішень як з боку керівництва підприємства, так і з боку таких організацій, як бізнес-інкубатори, технопарки тощо. Для прийняття рішень повинен бути розроблений спеціальний інструментарій, в основу якого покладені економіко-математичні методи та моделі, що забезпечують розвиток.
Проблемам розвитку малого підприємництва присвятили свої роботи такі вітчизняні та закордонні вчені, як З. Варналій, Дж. Кеннет, Г. Козаченко, В. Лялін, П. М'ягков, В. Парсяк, О. Пеліх, К. Ховард, P. Oppenheim тощо. Питаннями, пов’язаними з організацією розвитку виробничо-економічних систем, займалися такі провідні вчені, як В. Глушков, В. Гончарук, В. Забродський, М. Кизим, М. Лепа, В. Пономаренко, О. Пушкар, Т. Сааті, А. Садеков, В. Самочкін, Б. Санто, Г. Трифілова, Дж. Форрестер та ін.
Необхідно відмітити, що певне коло питань, пов’язаних із розвитком малих підприємств за допомогою застосування модельного інструментарію, не знайшло належного відображення в наукових працях. Так, у запропонованих моделях відсутня цілісність підходу до моделювання розвитку МВП, не вирішеним залишається питання щодо здійснення процесу формування ділових взаємовідносин підприємства, потребують подальшого дослідження питання стосовно формування інноваційного потенціалу та аналізу загального стану малого підприємства, що демонструють його готовність до інноваційної діяльності тощо.
Вищенаведене свідчить про актуальність обраного напрямку дисертаційного дослідження, що визначив тему роботи, її мету та завдання.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію виконано згідно з планом науково-дослідних робіт Харківського національного економічного університету за темами: “Моделі та механізми стратегічного розвитку підприємства” (№ ДР 0105U002294 – автором запропоновано підхід до формування цілей розвитку малого підприємства) та “Розроблення теоретико-методичного забезпечення управління підприємством та його підсистемами” (№ ДР 0106U005741 – автором розроблено інструментарій із фінансово-кредитної підтримки розвитку).
Мета та завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є теоретичне обґрунтування та розробка комплексу економіко-математичних моделей розвитку МВП, що функціонують в умовах трансформаційної економіки України.
Для досягнення мети в дисертації поставлено та вирішено наступні завдання:
проаналізовано стан, проблеми та засоби стимулювання розвитку МВП;
проаналізовано економіко-математичні методи і моделі розвитку МВП на основі процесів взаємодії;
розроблено структурно-концептуальну модель розвитку МВП;
розроблено моделі моніторингу підприємницького потенціалу;
запропоновано методику діагностики проблемної ситуації;
запропоновано модель формування цілей розвитку малого підприємства;
розроблено моделі фінансово-кредитної та лізингової підтримки розвитку;
побудовано моделі, орієнтовані на об’єднання підприємців і встановлення партнерських взаємозв’язків між МВП та виробничим об’єднанням.
Об’єкт дослідження – розвиток МВП у процесі взаємодії з суб’єктами ринкового середовища.
Предмет дослідження – комплекс економіко-математичних методів і моделей розвитку МВП машинобудівної галузі.
Методи дослідження. Теоретико-методологічним підґрунтям дослідження є фундаментальні положення, викладені в працях провідних вчених-фахівців з таких областей, як підприємництво, теорія управління, економіко-математичне моделювання, економічна кібернетика, менеджмент, психологія та соціоніка.
Для досягнення сформульованої мети й вирішення поставлених завдань було використано наступні методи: системний і структурний аналіз – для розгляду МВП через його елементний базис, визначення складових та взаємне проектування областей дослідження; метод таксономії – для вибору діагностичних ознак при дослідженні множини якостей підприємця; соціологічне опитування, методи штучного інтелекту на базі правил формальної логіки, теорія ймовірності та методи обробки експертної інформації – для виявлення й визначення пріоритетності першопричин виникнення проблемних ситуацій; метод аналізу ієрархій – для оцінки трудомісткості введення змін; імітаційне моделювання на основі мережі Петрі – для прийняття рішення стосовно варіанта застави; теорія системної динаміки – для дослідження впливу варіанта лізингових відносин на прибуток підприємства; теорія нечітких множин та лінгвістичної змінної – для формування системи вимог до партнерів; теоретико-ігрове моделювання, що ґрунтується на рефлексії, – для побудови узагальненої структури інформування; метод кластерного аналізу – для побудови груп “нових можливостей”.
Інформаційною основою дисертації стали закони України, розпорядження та постанови Кабінету Міністрів України і Верховної Ради України з питань розвитку малих підприємств, статистичні матеріали Державного комітету статистики України, дані анкетування та фінансова звітність ряду МВП машинобудування.
Розрахунки проводилися за допомогою Microsoft Excel 2003; моделювання – на основі використання пакетів HPetriSim v1.1 та Vensim PLE 5.0.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному:
вперше:
розроблено структурно-концептуальну модель розвитку МВП, особливістю якої є спрямування на розвиток властивостей та структури підприємства, як результатів процесів його взаємодії з суб’єктами ринкового середовища;
удосконалено:
моделі моніторингу підприємницького потенціалу, відмінність яких полягає в здійсненні процесів управління, визначення динаміки та оцінювання ефективності нарощування (в рамках віртуального бізнес-інкубатора) потенціалу підприємця з орієнтацією на його якості, що мають значну інформаційну цінність;
модель розвитку проблемної ситуації, особливістю якої є базування на підході випереджувального розвитку й спрямування на побудову й обробку формальної системи суджень для виявлення першопричин виникнення проблем;
модель формування цілей розвитку МВП, відмінністю якої є врахування взаємодії інтересів підприємця, інноваційних потреб бізнес-середовища та множини змін, необхідних для здійснення інноваційної діяльності;
систему моделей здійснення процесу партнерської взаємодії в рамках спільної інноваційно-виробничої діяльності, яка ґрунтується на новій моделі соціально-економічної людини в сполучені із застосуванням засад інформаційної рефлексії та активного прогнозу;
дістали подальшого розвитку:
імітаційні моделі фінансово-кредитної та лізингової підтримки розвитку, що базуються на формалізованому поданні основних аспектів законодавчо-правового регулювання кредитних відносин на основі застосування мережі Петрі та дослідженні впливу обраного способу сплати лізингових платежів на прибуток МВП із застосуванням методу системної динаміки.
Практичне значення одержаних результатів. Практичне застосування запропонованого в роботі інструментарію дозволить керівникам МВП приймати обґрунтовані управлінські рішення щодо розвитку підприємств. Результати дисертації можуть бути використані також організаціями, які надають навчально-інфраструктурні послуги при підготовці підприємців до участі в інноваційній діяльності; банківськими установами та законодавчими організаціями при розробці програм для поліпшення умов кредитування.
Запропонований у дисертації економіко-математичний інструментарій знайшов практичне застосування в Центрі розвитку малого бізнесу “Харківські технології” (акт впровадження № 9 від 7.02.2006 р.), на ТОВ “Криос ЛТД” (акт впровадження № 106 від 9.03.2006 р.), на фірмі “Радмір” ДП “АТ НДІРВ” (акт впровадження № 45/362 від 28.03.2006 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійним, одноосібно виконаним науковим дослідженням. Усі використані в роботі теоретичні положення та практичні розробки одержані здобувачем самостійно. В роботі викладено авторський підхід до вирішення проблеми моделювання розвитку МВП. В наукових працях, виконаних автором у співавторстві, особистим внеском здобувача є: у [115] запропоновано змістовне наповнення положень концепції моделювання розвитку та розроблено структурно-концептуальну модель розвитку МВП; у [116] розроблено модель проблеми розвитку, запропоновано механізм побудови та обробки формальної системи суджень; у [117] в основу організації взаємодії покладено процес аналізу соціотипів, розроблено граф авторефлексії соціотипу; у [118] запропоновано модель соціоекономічної людини (SEP), мережну структурну модель інноваційної активності МВП, модель вибору варіанта інноваційного проекту та метод його аналізу, модель вибору оптимального типу ділових відносин, обґрунтовано введення у розгляд поняття “віртуальна соціопара” та розроблено граф авторефлексивної взаємодії соціотипу; у [119] запропоновано модель, що забезпечує імітацію поведінки МВП на основі оперування положеннями Закону України “Про заставу”; у [120] розроблено схему та виділено процеси взаємодії в організаційній структурі навчально-інфраструктурного елементу.
Апробація результатів дисертації. Теоретичні та практичні результати дослідження були повідомлені та обговорені на 15 міжнародних, наукових та науково-практичних конференціях, а саме: всеукраїнській науково-практичній конференції молодих вчених “Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі” (м. Дніпропетровськ, 26 лютого 2003 р.); міжнародній науково-практичній конференції “Наука і освіта ‘2004” (м. Дніпропетровськ, 10–25 лютого 2004 р.); міжнародній науково-практичній конференції “Теорія і практика сучасної економіки” (м. Черкаси, 15–17 вересня 2004 р.); міжнародній науковій конференції молодих учених і студентів “Молодь України і соціально орієнтована економіка” (м. Харків, 23–24 листопада 2004 р.); науково-практичній конференції “Проблеми і перспективи розвитку інформаційних систем і технологій в економіці” (м. Харків, 30 листопада 2004 р.); всеукраїнській науковій конференції студентів і молодих вчених “Проблеми забезпечення економічного розвитку підприємств” (м. Донецьк, 29–30 квітня 2005 р.); міждержавній науково-методичній конференції “Проблеми математичного моделювання” (м. Дніпродзержинськ, 25–27 травня 2005 р.); міжнародній науково-практичній конференції “Конкурентоздатність національної економіки в умовах глобалізації: проблеми й шляхи її підвищення” (м. Донецьк, 24–25 жовтня 2005 р.); III міжнародній науково-практичній конференції “Методологія та практика менеджменту на порозі XXI століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти” (м. Полтава, 10–12 травня 2006 р.); I міжнародній науково-практичній конференції “Наука: теорія та практика – ‘2006” (м. Дніпропетровськ, 21–31 серпня 2006 р.); VII міжнародній науково-практичній конференції “Теорія і практика сучасної економіки” (м. Черкаси, 4–6 жовтня 2006 р.); III всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки” (м. Луганськ, 21–23 березня 2007 р.); VI международной научно-практической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых “Страны с переходной экономикой в условиях глобализации” (Россия, г. Москва, 28–30 марта 2007 г.); всеукраїнській науково-практичній конференції “Пріоритети економічного розвитку України: історія та сьогодення” (м. Вінниця, 10–11 квітня 2007 р.); всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів, докторантів “Менеджмент підприємницької діяльності” (м. Сімферополь, 12–14 квітня 2007 р.).
Публікації. Результати досліджень опубліковані в 25 наукових працях: 11 статей – у наукових фахових виданнях (із них 4 – у співавторстві, з яких 1,49 ум.-друк. арк. належить автору), 1 стаття та 13 тез – у матеріалах конференцій (із них 2 тези – у співавторстві, з яких 0,13 ум.-друк. арк. належить автору). Загальний обсяг робіт становить 8,18 ум.-друк. арк., з яких особисто авторові належить 6,56 ум.-друк. арк.
Список литературы ВИСНОВКИ

У дисертації запропоновано нове вирішення важливого науково-практичного завдання щодо розвитку МВП на основі процесів взаємодії на підставі розробки концептуального та економіко-математичного інструментарію.
Основні наукові та практичні результати полягають у наступному:
1. Аналіз наукової літератури, присвяченої проблемам, що стримують розвиток МВП показав, що на даних момент продовжують існувати такі проблеми, як непрозорість законодавчо-правової бази; розмитість та якісний характер інформації, стосовно тенденцій та потреб бізнес-середовища; труднощі одержання кредитів; низький рівень підготовленості керівників підприємств до ведення інноваційної діяльності та ін. Для вирішення цих проблем запропоновано спеціальні механізми, спрямовані на створення сприятливих умов розвитку за рахунок законодавчо-правової (програми сприяння розвитку), навчально-інфраструктурної (програми бізнес-навчання та інфраструктурні послуги), фінансово-кредитної (схеми та програми мікрокредитування) та ін. підтримки розвитку. Однак, проблеми, що стоять на шляху розвитку МВП, продовжують існувати, негативно впливаючи на підприємницьку діяльність.
Таким чином, сучасний стан, проблеми, що стримують розвиток МВП, та наявність труднощів при використанні засобів стимулювання розвитку ведуть до необхідності розробки інструментарію, призначеного для підтримки прийняття управлінських рішень щодо розвитку на рівні малого підприємства.
2. Проведений аналіз існуючих економіко-математичних методів і моделей розвитку МВП на основі процесів взаємодії, можливості їх застосування до МВП дозволив відзначити, що на даний момент відсутній єдиний комплексний підхід до процесу моделювання розвитку малих підприємств; представлені методи не надають практичних рекомендацій відносно аналізу й контролю нарощування потенціалу малого підприємства через призму посилення компетенцій його керівника; здійснення процесу діагностики поточного стану малого підприємства; організації процесу ведення взаємодії з активними елементами бізнес-середовища; не дозволяють будувати системи взаємовідносин з метою об’єднання підприємств для ведення спільної інноваційно-виробничої діяльності; не дають змоги МВП виступати активатором розвитку; не враховують взаємодію (на модельному рівні) із законодавством, фінансовими установами та організаціями, що надають інформаційні та інфраструктурні послуги тощо. Це обумовило необхідність розробки нового модельного інструментарію з активізації й підтримки розвитку МВП на основі процесів взаємодії у вигляді цілісного комплексу економіко-математичних моделей.
3. Моделювання розвитку МВП повинно здійснюватися на базі відповідної концепції, що складається із взаємопов’язаних положень. Закладена в її основу структурно-концептуальна модель розвитку дозволяє відтворити змістовне навантаження положень у рамках модельної підтримки розвитку МВП.
4. Моніторинг потенціалу МВП доцільно здійснювати на основі посилення та формування нових компетенцій ОПР за рахунок активізації процесу взаємодії з активними елементами бізнес-інкубатору. Результатом даної взаємодії є підприємницький потенціал, що перейшов на якісно новий рівень розвитку та система взаємовідносин між ОПР, що приймають учать у бізнес-навчанні. Для здійснення моделювання потенціалу в роботі запропоновані моделі, що дозволяють управляти, визначати динаміку та оцінювати ефективність нарощування потенціалу.
5. Проведення діагностики розвитку проблемних ситуацій на МВП надає можливість діагностувати проблеми у розрізі життєвого циклу їх розвитку та виявляти причини їх виникнення. Виявлення причин доцільно здійснювати з позиції внутрішніх активних елементів на базі аналізу комплексу причин-суджень його представників у два етапи: етап діагностики проблеми на конкретному етапі життєвого циклу та етап розміщення пріоритетів у комплексі першопричин ПС. Застосування методів штучного інтелекту на базі правил формальної логіки, анкетування та обробки експертної інформації дозволяє вчасно виявити проблему, визначити, на якому етапі розвитку вона знаходиться та у який базовий стан її розвиток може привести МВП.
6. Дослідження взаємодії та взаємовпливу інтересів ОПР, інноваційних потреб бізнес-середовища та необхідних змін, які треба здійснити для інноваційно-виробничої діяльності, дає можливість сформувати цілі розвитку, що відповідають виробничим можливостям малого підприємства.
7. Структуризація і формалізація законодавчої бази забезпечують можливість концентрованого подання положень Закону України “Про заставу”. Розроблена на основі положень закону імітаційна модель, що забезпечує фінансово-кредитну підтримку розвитку, надає можливість для прийняття рішення стосовно найбільш прийнятного варіанту застави в рамках ведення кредитних відносин з банківською установою. Отримані фінансові кошти доцільно спрямовувати на формування та укріплення фінансово-виробничих зв’язків на базі оренди засобів виробничого призначення. Модельну реалізацію даного процесу доцільно здійснювати через призму управління лізинговими взаємовідносинами з позиції МВП. Це забезпечує можливість аналізу ризиків зовнішнього середовища та управління ними, здійснення процесу вибору лізингодавця та моделювання впливу конкретного варіанта ведення взаємовідносин на динаміку прибутку підприємства.
8. Зміщення вектору пріоритету ведення підприємницької діяльності в сторону соціально-психологічного аспекту задоволення внутрішніх інтересів ОПР обумовило необхідність розробки системи моделей здійснення процесу партнерської взаємодії, як інструментарію з підтримки прийняття рішень в двох аспектному розрізі: економічному та соціально-психологічному. Система моделей дозволяє здійснювати вибір найбільш прийнятного варіанта інноваційного розвитку залежно від особливостей ОПР, виконувати процедуру підбора партнерів для ведення ділових взаємин в рамках реалізації спільних інноваційних проектів та розглядати взаємодію МВП з виробничим об’єднанням як напрямок розвитку підприємства у контексті побудови коопераційних зв’язків між ними. Реалізацію системи моделей партнерської взаємодії доцільно здійснювати за допомогою активізації рефлексивної природи взаємовідносин між об’єктами з використанням активного прогнозу. Це дозволяє управляти процесом взаємодії з позиції МВП.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Абдель В. Равашдех. Квалификация и предпринимательский потенциал персонала как нематериалый актив предприятия // Управління розвитком. – 2002. – №2. – С. 108–111.
2. Айламазян А. К. Информатика и теория развития / А. К. Айламазян, Е. В. Стась. – М.: Наука, 1989. – 174 с.
3. Акофф Р. Акофф о менеджменте / Пер.с англ. под. ред. Л. А. Волковой. – СПб.: Питер, 2002. – 448 с.
4. Алдохин И. П. Экономическая кибернетика / И. П. Алдохин, С. А. Кулиш. – Харьков: Вища школа. Изд-во при Харьк. ун-те, 1983. – 224 с.
5. Андреева Г. М. Социальная психология. Учебник для высших учебных заведений. – М.: Аспект Пресс, 1999. – 376 с.
6. Андрейчиков А. В. Анализ, синтез, планирование решений в экономике / А. В. Андрейчиков, О. Н. Андрейчикова. – М. : Финансы и статистика, 2002. – 368 с.
7. Баркалов С. А. Модель взаимодействия в конкурентной среде / С. А. Баркалов, П. Н. Курочкин, Е. В. Коновальчук / Теория активных систем: Труды международной научно-практической конференции. – М.: ИПУ РАН. – 2003. – Том 1. – С. 12–13. – Режим доступу: http://mtas.socionet.ru/files/TAS2003_1.pdf. – Заголовок з екрану.
8. Биковець В. М. Об’єднання підприємців в системі підтримки і розвитку малого підприємництва в Україні. – К.: Лібра, 2004. – 123 с.
9. Бондар І. О. Моделювання взаємодії між малим підприємством та великим виробничим об’єднанням // Коммунальное хозяйство городов. Науч.-техн. сб. Вып. 73. – К.: "Техніка", 2006. – С. 280–289.
10. Бондар І. О. Моделювання процесу управління лізинговими взаємовідносинами з позиції малого підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 218: В 4 т. Том III. – Днепропетровск: ДНУ, 2006. – С. 635–647.
11. Бондар І. О. Моделювання процесу управління ризиком здійснення лізингових взаємовідносин // Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки: Матеріали III Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. Луганськ, 21–23 березня 2007 р. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2007. – С. 147–149.
12. Бондар І. О. Моделювання процесу формування цілей розвитку малого виробничого підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 208: В 4 т. Том III. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 862–875.
13. Бондар І. О. Підтримка розвитку малого підприємництва // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції. Черкаси, 4–6 жовтня 2006 р. / Відп. ред. В. І. Хомяков. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – С. 308–311.
14. Бондар І. О. Проблемні ситуації на шляху розвитку малих виробничих підприємств // Управління розвитком: Зб. наук. пр. Матеріали конференції, присвяченої 40-річчю утворення кафедри інформаційних систем “Проблеми і перспективи розвитку інформаційних систем і технологій в економіці”. Харків, 30 листопада 2004 р. – Харків: ХНЕУ, 2004. – №2 (спецвипуск). – С. 6–7.
15. Бондар І. О. Розвиток малого підприємства на основі застосування інформаційно-імітаційного підходу // Збірник наукових праць ЧДТУ. Серія: Економічні науки. Вып. 16. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – С. 254–259.
16. Бондар І. О. Розвиток малого підприємства у інноваційній структурі // Прометей: Регіон. зб. наук. пр. з екон. / ДЕГІ МОН України; Інститут економіко-правових досліджень НАН України. Вип. 3(18). – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2005. – С. 118–123 (стаття опублікована за результатами Міжнародної наук.-практ. конф. “Конкурентоздатність національної економіки в умовах глобалізації: проблеми й шляхи її підвищення”. Донецьк, 24–25 жовтня 2005 р.).
17. Бондар І. О. Системи підтримки прийняття рішень у малому бізнесі // Методологія та практика менеджменту на порозі XXI століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: Матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 45 річниці Полтавського університету споживчої кооперації
України. Полтава, 10–12 травня 2006 р. – Полтава: ПУСКУ, 2006. – С. 218.
18. Бондар І. О. Управління лізингом в рамках підтримки розвитку малого підприємництва // Наука: теорія та практика – ‘2006: Матеріали I Міжнародної науково-практичної конференції. Дніпропетровськ, 21–31 серпня 2006 р. Том 5. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 49–51.
19. Бондар О. В. Моделювання стратегії управління інноваційною діяльністю на мікрорівні // Регіональні перспективи. – 1999. – №2–3(5–6). – С. 82–85.
20. Бондарь И. А. Моделирование оценки возможности процесса кредитования // Наука і освіта ‘2004: Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції. Дніпропетровськ, 10–25 лютого 2004 р. Том 19. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 26–28.
21. Бондарь И. А. Моделирование перспективного развития малого предприятия производственного типа // Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених. Дніпропетровськ, 26 лютого 2003 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 20–22.
22. Бондарь И. А. Моделирование процесса кредитования малых предприятий // Зб. наук. пр. по матеріалах Всеукраїнської науково-практичної конференції “Пріоритети економічного розвитку України: історія та сьогодення”. Вінниця, 10–11 квітня 2007 р. – Вінниця: ВТЕІ КНТЕУ, 2007. – С. 450–455.
23. Бондарь И. А. Моделирование процесса мониторинга предприни-мательского потенциала // Бизнес Информ. – 2006. – №8. – С. 43–50.
24. Бондарь И. А. Модель потенциала руководителя малого предприятия // Проблеми математичного моделювання: Тези доповідей Міждержавної науково-методичної конференції. Дніпродзержинськ, 25–27 травня 2005 р. – Дніпродзержинськ: ДДТУ, 2005. – С. 34–35.
25. Бондарь И. А. Особенности осуществления процесса бизнес-обучения предпринимателей // Менеджмент підприємницької діяльності: Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів, докторантів. Сімферополь, 12–14 квітня 2007 р. – Сімферополь: Таврійський національний
університет ім. В. І. Вернадського, 2007. – С. 274–275.
26. Бондарь И. А. Процессы взаимодействия ЛПР в рамках бизнес-обучения // Бизнес Информ. – 2007. – №6. – С. 119–121.
27. Бондарь И. А. Развитие малого предпринимательства на основе активизации рефлексивной природы процесса взаимодействия // Страны с переходной экономикой в условиях глобализации: Материалы VI Международной научно-практической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых. Россия, Москва, 28–30 марта 2007 г. – Москва: РУДН, 2007. – С. 24–27.
28. Бондарь И. А. Развитие малого предпринимательства с позиции социоэкономического человека // Молодь України і соціально орієнтована економіка: Матеріали Міжнародної наукової конференції молодих учених і студентів. Харків, 23–24 листопада 2004 р. – Харків: ХНАДУ, 2004. – С. 186–187.
29. Варналій З. С. Мале підприємництво: основи теорії і практики. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2001. – 277 с. – Бібліогр. після кожного розділу. Розділ 1: с. 43–45.
30. Вентцель Е. С. Теория вероятностей: Учеб. для вузов. – 7-е изд. стер. – М.: Высш. шк., 2001. – 575 с.
31. Вишневська М. К., Волик І. М., Золотарьова І. О., Ястремська О. М. Напрямки стратегічних перетворень реального сектору економіки регіону // Управління розвитком. – 2002. – №1. – С. 24–42.
32. Власов П. К. Психология формирования стратегии организации на этапе замысла. – СПб.: Изд-во С.-Петерб. ун-та, 2001. – 268 с.
33. Волгин В. В. Индивидуальный бизнес: Практ. пос. – М.: Ось-89, 2001. – 432 с.
34. Волков О. И. Экономика фирмы / О. И. Волков, В. К. Скляренко. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 280 с.
35. Волкова Е. А., Рясский А. В. Формирование инвестиционного портфеля с учетом оценки риска по коэффициенту Альтмана // Экономика и управление. – 2002. – №6. – С. 40–44.
36. Воронов А., Рубанов С. Устойчивое развитие предприятия как стратегическая цель маркетинга // Маркетинг: методы, модели, исследования. – 2002.
– №3(64). – С. 31–37.
37. Глушков В. М. Моделирование развивающихся систем / В. М. Глушков, В. В. Иванов, В. М. Яненко. – М.: Наука. Главная редакция физико-математической литературы, 1983. – 350 с.
38. Глущенко Е. В. Основы предпринимательства. Учебное пособие / Е. В. Глущенко, А. И. Капцов, Ю. В. Тихонравов. – М.: Весник, – 1996. – 336 с.
39. Гончарук В. А. Развитие предприятия. – М: Дело, 2000. – 208 с.
40. Гранатуров В. М. Экономический риск: сущность, методы, измерения, пути снижения: Уч. пос. – М.: Дело и Сервис, 1999. – 112 с.
41. Грей Д. Самоучитель бизнесмена. – СПб.: Питер Паблишинг, 1998. – 256 с.
42. Грибов В. Д. Менеджмент в малом бизнесе – М.: Финансы и статистика, 2000. –128 с.
43. Грибов В. Д. Основы бизнеса. – М.: Финансы и статистика, 2000. – 160 с.
44. Губко М. В. Теория игр в управлении организационными системами / М. В. Губко, Д. А. Новиков. – М.: Синтег, 2002. – 148 с.
45. Гуленко В. В. Введение в соционику. Метод. рекомендации / В. В. Гуленко, А. В. Молодцов. – К.: ВЗУУП, 1991. – 128 с.
46. Дж. Матрин. Планирование развития автоматизированных систем. – М.: Финансы и статистика, 1985. – 196 с.
47. Джаилов Д., Омурканов Р. Малому и среднему предпринимательству – экономический приоритет // Общество и экономика. – 1999. – №7–8. – С. 68–78.
48. Діагностика стану підприємства: теорія і практика: Монографія / За заг. ред. проф. А. Е. Воронкової. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2006. – 448 с. – Бібліогр. після кожного розділу. Розділ 1: с. 44–45.
49. Долішний М. І. Підприємництво в Україні: проблеми становлення і розвитку / М. І. Долішний, М. А. Козоріз, В. П. Мікловда, А. С. Даниленко. – Ужгород: Карпати, 1997. – 363 с.
50. Дороніна М. С. Управління економічними та соціальними процесами підприємства. Монографія. – Харків: Вид. ХДЕУ, 2002. – 432 с. – Бібліогр.: с. 361–384.
51. Драккер Питер Ф. Управление, нацеленное на результат. – М.: Технологическая школа бизнеса, 1992. – 192 с.
52. Егорова Н. Е. Дифференциальный анализ развития малых предприятий, использующих кредитно-инвестиционный ресурс: в 2-х частях / Н. Е. Егорова, С. Р. Хачатрян, М. А. Маренный. – Режим доступу: http://www.cfin.ru/press/afa/2000-4/11_ego.shtml. – Заголовок з екрану.
53. Ерохин С. А. Инновационная модель промышленного роста // Актуальні проблеми економіки. – 2002. – №12. – С. 3–7.
54. Жуйкова К. В. Оценка влияния качественных параметров техники на оптимальный объём средств лизинга // Економіка розвитку. – 2002. – №1(21). – С. 24–26.
55. Забродский В. А., Кизим Н. А. Развитие крупномасштабных экономико- производственных систем. – Х.: Бизнес-Информ, 2000. – 72 с. – Библиогр.: с. 67–70.
56. Зайцев С. І., Ульяницька О. В. Методика визначення оптимальної структури малого бізнесу в регіоні // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – №7(49). – С. 95–100.
57. Закон Украины “О залоге” от 2.10.92 // Бібліотека “Фактора”: Правові засади підприємницької діяльності. – Х.: Фактор, 2000. – С. 184–193.
58. Закони України, накази, інформаційні листи, розпорядження та постанови Кабінету Міністрів України, постанови Верховної Ради України стосовно забезпечення та підтримки розвитку малого підприємництва. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi.
59. Иванов Ю. Б. Конкурентоспособность предприятия: оценка, диагностика, стратегия. Научное издание / Ю. Б Иванов, А. Н. Тищенко, Н. А. Дробитько, О. С. Абрамова. – Харьков: Изд. ХНЭУ, 2004. – 256 с. – Библиогр.: с. 243–253.
60. Иванова Н. Ю., Орлов А. И. Экономико-математическое моделирование малого бизнеса (обзор подходов) // Экономика и математические методы. – 2001. – Том №37. – №2. – С. 128–136.
61. Инновационный менеджмент: Учебник для вузов / С. Д. Ильенкова, Л. М. Гохберт, С. Ю. Ягудин и др.; Под ред. С. Д. Ильенковой. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1997. – 327 с.
62. Искусственный интеллект: Применение в интегрированных производственных системах: Пер. с англ. / Под ред. Э. Кьюсиака. – М.: Машиностроение, 1991. – 544 с.
63. Інвестиційні проекти регіонів України / Солоіденко В. Б., Григор’єв В. М. – Київ: Київський державний центр науково-технічної і економічної інформації, 2003. – 181 с.
64. Кеннет Дж. Кук. Малый бизнес. Стратегическое планирование. – М.: Издательский дом Довгань, 1998. – 168 с.
65. Клаус Штайльманн. Успех в предпринимательстве зависит от личности руководителя // Проблемы теории и практики управления. – 2003. – №4. – С. 99–101.
66. Клебанова Т. С. Методы прогнозирования. Учебное пособие / Т. С. Клебанова, В. В. Иванов, Н. А. Дубровина. – Харьков: Изд. ХНЭУ, 2002. – 372 с.
67. Клейнер Г. Б. Предприятие в нестабильной экономической среде: риски, стратегия, безопасность / Г. Б. Клейнер, В. Л. Тамбовцев, Р. М. Качалов. – М.: Экономика, 1997. – 288 с.
68. Коваленко Н. І. Ситуаційне моделювання лізингових операцій // Фінанси України. – 2000. – №10. – С. 118–125.
69. Козаченко Г. В. Малий бізнес: стійкість та компенсаторні можливості. Монографія / Г. В. Козаченко, А. Е. Воронкова, В. Ю. Медяник, В. В. Назаров. – Київ: Лібра, 2003. – 328 с. – Бібліогр.: с. 312–327.
70. Козлова О. В. Тенденции развития предприятия: социально-экономический аспект / О. В. Козлова, З. П. Румянцева, Ю. Д. Турусин и др. – М.: Экономика, 1987. – 270 с.
71. Комарницький І. М. Управління підприємством в системі факторів економічного розвитку // Регіональна економіка. – 2001. – №1. – С. 90–99.
72. Кононенко І. В. Управління розвитком підприємства: Навч. пос. – Х.: НТУ “ХПІ“, 2001. – 136 с.
73. Котов В. Е. Сети Петри. – М.: Наука. Главная редакция физико-математической литературы, 1984. – 160 с.
74. Кошкин К. В., Павлов А. А. Моделирование механизма функционирования организационной структуры судостроительного предприятия. // Экономические инновации. – 1999. – №4. – С. 185–197.
75. Краснова В. В., Жнякин Б. А. Малое предпринимательство: проблемы развития // Труды региональной научно-практической конференции “Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 г.”. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, Юго-Восток. – 2000. – С. 69–75.
76. Кузин Б. Методы и модели управления фирмой / Б. Кузин, В. Юрьев, Г. Шахдинаров. – СПб.: Питер, 2001. – 432 с.
77. Кушлин В. И. Государственное регулирование рыночной экономики. – М.: РАГС, 1998. – 250 с.
78. Лепа Н. Н. Моделирование процессов управления развитием предприятий: Монография / Н. Н. Лепа, Р. Н. Лепа, А. И. Пушкарь; НАН Украины, Ин-т экономики пром-сти: Под ред. Лепы Н. Н. – Донецк: ООО “Юго-Восток, Лтд”, 2005. – 348 c.: іл., табл. – Бібліогр.: с. 326–339.
79. Лорье Ж. Л. Системы искуственного интеллекта: Пер. с франц. – М.: Мир, 1991. – 568 с.
80. Лукьяненко В. А. Особенности процедуры кредитования малих предприятий по программам международных финансовых организаций // Менеджер. – 2001. – №4(16). – С. 93–99.
81. Лямець В. І. Системний аналіз. Вступний курс / В. І. Лямець, А. Д. Тевяшев. – 2-е вид., перероб. та допов. – Харків: ХНУРЕ, 2004. – 448 с.
82. Ляпіна К. М. Національна програма розвитку малого підприємництва – очікування, проблеми, перспективи / К. М. Ляпіна, Д. В. Ляпін, С. М. Береславський. – К.: Інститут конкурентного суспільства, 2001. – 159 с.
83. Макаров И. М. Теория выбора и принятие решений: Учебное пособие / И. М. Макаров, Т. М. Виноградская, А. А. Рубчинский, В. Б. Соколов. – М.: Наука. Главная редакция физико-математической литературы, 1982. – 328 с.
84. Мандель И. Д. Кластерный анализ. – М.: Финансы и статистика. 1988. – 176 с.
85. Маренный М. А. Методы финансового анализа кооперационных взаимодействий малых промышленных предприятий // Аудит и финансовый анализ. – 2001. – № 3. – Режим доступу: http://www.optim.ru/fin/2001/3/rmareny/rmareny.asp. –– Заголовок з екрану.
86. Мелехов А. Н. Расплывчатые ситуационные модели принятия решений. Учеб. пособие / А. Н. Мелехов, Л. С. Бернштейн, С. Я. Коровин. – Таганрог: ТРТИ, 1986. – 92 с.
87. Механизмы и модели управления кризисными ситуациями / Т. С. Клебанова, Л. С. Гурьянова, А. Т. Рогович и др.; Под ред. Клебановой Т. С.: Монография. – Х.: ИД “ИНЖЭК”, 2007. – 200 с. – Библиогр.: с. 158–162.
88. Мильнер Б. З. Теория организаций. – М.: ИНФРА–М, 2001. – 480 с.
89. Мингалева Ж., Ткачева С. Кластеры и формирование структуры региона // Мировая экономика и международные отношения. – 2000. – №5. – С. 97–102.
90. Мишин В. И. Методы прогнозирования развития малого бизнеса в России // Теория активных систем. Труды международной научно-практической конференции (Россия, Москва, 17–19 ноября 2003 г.). Общая редакция – В. Н. Бурков, Д. А. Новиков. Том 2. – М.: ИПУ РАН, 2003. – С. 138–140.
91. Міжнародний інвестиційний форум: “Вільні економічні зони, території пріоритетного розвитку та технологічні парки України: досягнення, проблеми, перспективи” // І. Абрамова, В. Завгородній, С. Кавторев та ін. – Харків: Рекламно-видавнича фірма “Моноап”, 2002. – 172 с.
92. Міжнародний інвестиційний форум: “Технологічні парки України” // І. Абрамова, В. Завгородній та ін. – Харків: РВФ “Моноап”, 2002. – 105 с.
93. Модели управления персоналом корпораций / В. С. Пономаренко, А. И. Пушкарь, Ле Ван Шон. – Харьков: ХГЭУ, 1997. – 232 с. – Библиогр.: с. 224–230.
94. Моделирование финансовых потоков предприятия в условиях неопределенности: Монография / Т. С. Клебанова, Л. С. Гурьянова, Н. Богониколос, О. Ю. Кононов, А. Я. Берсуцкий. – Х.: ИД «ИНЖЭК», 2006. – 312 с. – Библиогр.: с. 191–204.
95. Моделирование экономической динамики: Учебное пособие / Т. C. Клебанова, Н. А. Дубровина, О. Ю. Полякова, Е. В. Раевнева, А. В. Милов, Е. А. Сергиенко. – Х.: Издательский Дом "ИНЖЭК", 2004. – 244 с.
96. Мягков П. А. Малые предприятия. – М.: Экономика и МНПП “ЭСИ”, 1992. – 140 с.
97. Новиков Д. А. Рефлексивняе игры / Д. А. Новиков, А. Г. Чхартишвили. Серия "Управление организационными системами". – М.: СИНТЕГ, 2003. – 160 с. – Библиогр.: с. 141–148.
98. Ньюстром Дж. В. Организационное поведение / Дж. В. Ньюстром, К. Дэвис / Перевод с англ. под. ред. Ю. Н. Каптуревского. – СПб: Издательство «Питер», 2000. – 448 с.: ил. – (Серия «Теория и практика менеджмента»).
99. Организация производства на предприятии: Учебник для технических и экономических специальностей: Под. ред. О. Г. Туровца и Б. Ю. Сербиновского. – Ростов-на-Дону: Издательский центр МарТ, 2002. – 464 с. – (Серия "Экономика и управление").
100. Осауленко О. Г. Моделювання сталого розвитку соціально-економічних систем. Монографія. – К.: АТ ЗТ Поліграф-сервіс, 2001. – 66 с. – Бібліогр.: с. 63–64.
101. Осауленко О. Г. Окремі показники діяльності малих підприємств України за січень-березень 2007 року: (Експрес-інфорація Держкомстату України від 23.07.2007 р. №182). – Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/control/uk/localfiles/ display/express/expr2007/0707/expres_u07.html. – Заголовок з екрану.
102. Павлов А. П. Методология оценки технико-экономического уровня и развития предприятия // Экономические инновации. – 1999. – № 4. – С. 264–266.
103. Пантелеева О. Г. Моделирование процессов принятия стратегических решений в условиях нестабильной экономической среды // Моделирование управления в рыночной экономике: Сб. тр. – Донецк: ДонГУ, 1999. – №2. – С. 164–168.
104. Парсяк В. Н. Малий бізнес: сутність, стан, засоби. Монографія / В. Н. Парсяк, М. Б. Журавльова. – Миколаїв: УДМТУ, 2001. – 164 с. – Бібліогр.: с. 133–137.
105. Пелих А. С. Малые предприятия / А. С. Пелих, Г. И. Шепеленко. – Ростов н/Д.: Экспертное бюро, М.: Гардарика, 1996. – 144 с.
106. Питерсон Дж. Теория сетей Петри и моделирование систем: Пер. с англ. – М.: Мир, 1984. – 264 с.
107. Плюта В. Сравнительный многомерный анализ в экономическом моделировании / Пер. с польск. В. В. Иванова. – М.: Финансы и статистика, 1989. – 175 с.: ил. – (Б-чка иностранных книг для экономистов и статистиков).
108. Пономаренко В. С. Методы и модели финансового обеспечения развития предприятия. Монография / В. С. Пономаренко, И. А. Пушкарь. – Харьков: ХГЭУ, 1997. – 160 с. – Библиогр.: с. 156–158.
109. Пономаренко В. С. Механизм управления предприятием: стратегический аспект / В. С. Пономаренко, Е. Н. Ястремская, В. М. Луцковский и др. – Х.: ХГЭУ, 2002. – 252 с. – Библиогр.: с. 204–211.
110. Потійко Ю. А. Аналіз кредитоспроможності підприємств в умовах ринкових відносин // Фінанси України. – 2001. – №1. – С. 118–123.
111. Предпринимательство: Учебник / Под ред. М. Г. Лапусты. – М.: ИНФРА–М, 2000. – 448 с.
112. Прикладная статистика: Классификация и снижение размерности: Справ. изд. / С. А. Айвазян, В. М. Бухштабер, И. С. Енюков, Л. Д. Мешалкин; Под. ред. С. А. Айвазяна. – М. : Финансы и статистика, 1989. – 607 с.: ил.
113. Програма технічної допомоги Європейського Союзу України “Моделі позитивного досвіду з підтримки і розвитку малого підприємництва” / Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України. Ecorys. – 2003. – 86 с.
114. Психология менеджмента / Под ред. проф. Г. С. Никифорова, 2-е изд. – Харьков: Изд-во Гуманитарный Центр, 2002. – 556 с.
115. Пушкар О. І., Бондар І. О. Концепція моделювання розвитку малого виробничого підприємства // Коммунальное хозяйство городов. Науч.-техн. сб. Серия: Экономические науки. Вып. 70. – К.: "Техніка", 2006. – С. 73–84.
116. Пушкарь А. И., Бондарь И. А. Методика диагностики проблемной ситуации на малом предприятии производственного типа // Економіка розвитку. –
2004. – №1(29). – С. 52–59.
117. Пушкарь А. И., Бондарь И. А. Моделирование выбора оптимального типа взаимоотношений на базе ключевых свойств восприятия // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції. Черкаси, 15–17 вересня 2004 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 219–221.
118. Пушкарь А. И., Бондарь И. А. Моделирование объединения предпринимателей в рамках ведения совместной нновационной деятельности: в 3-х частях // Економічна кібернетика. – 2005. – №1–2(31–32). – С. 40–46 (часть 1); – №3–4(33–34). – С. 15–27 (часть 2); Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр. Спец. вып. Том 2. – Донецк: ДонНУ, 2005. – С. 495–501 (часть 3).
119. Пушкарь А. И., Бондарь И. А. Моделирование процесса управления залоговым обеспечением в рамках кредитных отношений // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 205: В 4 т. Том I. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 103–116.
120. Пушкарь А. И., Бондарь И. А. Структуризация взаимоотношений предпринимателей в рамках процесса обучения // Проблеми забезпечення економічного розвитку підприємств: Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих вчених. Донецьк, 29–30 квітня 2005 р. В 2 ч. Ч. 2. – Донецьк: ДонУЕП, 2005. – С. 240–243.
121. Пушкарь А. И., Евсеев А. С. Экспертно-аналитический подход к моделированию материально-технического обеспечения развития предприятия // Економіка розвитку. – 2002. – № 1. – С. 37–41.
122. Пушкарь А. И. Модели управления развитием производственно-экономических систем: Монография. – Харьков: ХГЭУ, 1997. – 268 с. – Библиогр.: с. 258–265.
123. Пушкарь А. И. Система моделирования для решения задач развития предприятия // Вісник ХДЕУ. – 1997. – № 2 – С. 85–92.
124. Пушкарь А. И. Антикризисное управление: модели, стратегии, механизмы. Научное издание. / А. И. Пушкарь, А. Н. Тридед, А. Л. Колос. – Харьков: ООО “Модель Вселенной”, 2001. – 452 с. – Библиогр.: с. 398–402.
125. Радаев В. Подходы к изучению человека в социальной теории // Российский экономический журнал. – 1994. – №8. – С. 71–78.
126. Развитие малого предпринимательства: отечественный и зарубежный опыт: [Монография] / В. Е. Лялин, В. И. Ляшенко, К. В. Павлов [и др.]. – М.: Экономист, 2006. – 254 с.: ил. – Библиогр.: с. 240–253.
127. Рапопорт Б. М. Инжиниринг и моделирование бизнеса / Б. М. Рапопорт, А. И. Скубенко. – М.: Ассоциация авторов и издателей Тандем, изд-во ЭКМОС, 2001. – 240 с.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2024. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.