У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название КЛАСТЕРИЗАЦІЯ ЯК ЧИННИК КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Количество страниц 197
ВУЗ Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 21087.doc 
Содержание ЗМІСТ:
стор.
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ДОСЛІДЖЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ КЛАСТЕРИЗАЦІЇ
1.1. Сутність та еволюція економічних кластерів
1.2. Формування конкурентних переваг економічних суб'єктів під впливом кластеризації національних економік
1.3. Вплив економічної кластеризації на конкурентоспроможность національної економіки
Висновки до першого розділу
РОЗДІЛ 2. РОЗВИТОК КЛАСТЕРНИХ ОБ'ЄДНАНЬ ТА ІХ РОЛЬ У ПІДВИЩЕННІ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
2.1. Інституційно-економічне забезпечення функціонування територіальних і галузевих кластерів
2.2. Передумови розвитку кластерних об'єднань в Україні
2.3. Інтернаціоналізація процесів економічної кластеризації
Висновки до другого розділу
РОЗДІЛ 3. МЕХАНІЗМ ВИКОРИСТАННЯ КЛАСТЕРНИХ СИСТЕМ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
3.1. Механізм інтенсифікації впливу кластерних об'єднань на посилення національних конкурентних переваг
3.2. Критерії оцінки ефективності функціонування кластерних об'єднань
3.3. Потенціал розвитку та інтернаціоналізації національних кластерів України в умовах глобалізації.
Висновки до третього розділу.

ВИСНОВКИ
ДОДАТКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ



ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Сучасний розвиток економічної системи України характеризується значними змінами в організації виробництва на національному і міжнародному рівнях, що є основою для активного формування нового типу економічних відносин між економічними суб'єктами, а також розвитку нових механізмів реалізації їх економічних інтересів. Важливим стає ефективне використання переваг суспільного поділу праці і запровадження інтенсивних форм організації інноваційних процесів, що веде до кластеризації економічних систем. Формування економічних кластерів стає визначальним чинником підвищення рівня конкурентоспроможності національної економіки в умовах глобалізації.
Процеси економічної кластеризації є закономірним етапом та чинником об’єктивного розвитку ринкових систем. Успішне їх функціонування територіально-галузевих інтеграційних об'єднань - економічних кластерів - є передумовою і важелем підвищення продуктивності праці та результативності підприємницької діяльності економічних суб'єктів на макро-, мезо- і мікрорівнях.
Кластерні системи є втіленням унікальної комбінації наукових, виробничих і комерційних структур, що на основі використання переваг коопераційної взаємодії, сприяють формуванню і ефективному використанню реальних конкурентних переваг окремих підприємств, галузей, національних економік в умовах посилення світового конкурентного протистояння. На даному етапі розвитку економіки України кластери можуть виступити ефективним інструментом інтенсифікації розвитку вітчизняного підприємництва і посилення ринкових позицій окремих економічних суб'єктів.
Необхідність дослідження теоретико-методологічних засад утворення і функціонування економічних кластерів зумовлена формуванням нової парадигми економічних відносин між суб’єктами підприємницької діяльності, яка формується в процесі поглиблення суспільного поділу праці та розвитку складних форм коопераційної взаємодії, що викликає розвиток нового типу ринкової взаємодії економічних суб’єктів і способу реалізації їх економічних інтересів.
Практичне значення дослідження процесів економічної кластеризації полягає у визначені основних рушійних сил розвитку сучасного підприємництва та механізму створення стратегічних і оперативно-тактичних переваг в умовах конкурентно напруженого ринкового простору. Виявлення позитивних і негативних суспільно-економічних наслідків залучення економічних суб’єктів до кластерів, що є об’єктивно обумовленої тенденцією розвитку світового підприємництва, а також розробка обґрунтованих стратегій формування кластерних об'єднань, є важливою умовою ефективного розвитку національної економічної системи України.
У вітчизняній науковій літературі питання, пов’язані з принципами роботи кластерів, висвітлюються в роботах вітчизняних вчених: В.Базилевича, І.Бураковського, З.Варналія, М.Войнаренка, Б.Губського, П.Єщенка, Я.Жаліла, Б.Кваснюка, С.Кримського, Д.Лук’яненка, І.Михасюка, А.Мокія, С.Мочерного, В.Новицького, Ю.Павленка, Ю.Пахомова, О.Плотнікова, А.Поручника, О.Розенфельда, Є.Савельєва, В.Савченка, В.Сизоненка, С.Соколенка, М.Тимчука, А.Філіпенка, В.Чужикова, О.Шниркова та інших. Ця проблематика розглядається в дослідженнях багатьох зарубіжних авторів, зокрема в працях В.Бандурина, В.Гжегожа, С.Долгова, П.Жозета, Е.Леммера, Ж.Мингалевої, М.Кітінга, Дж.Клегга, М.Портера, В.Прайса, Д.Радеби, А.Ругмана, П.Самуельсона, Дж.Сороса, С.Ткачевої, Ю.Уеннопа, Д.Якобса, Л.Янга та інших.
Разом с тим у вітчизняній науковій літературі по суті не існує цілісного дослідження проблем економічної кластеризації, недостатньо повно розкрито причинно-наслідкові залежності та наслідки формування і розвитку кластерних об'єднань, потребують подальшого визначення та обґрунтування критерії та чинники ефективного функціонування кластерів, їх роль в посиленні конкурентних позицій економічних суб’єктів на ринку.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію виконано відповідно до плану науково-дослідної роботи кафедри економічної теорії Київського національного університету імені Тараса Шевченка за комплексною держбюджетною темою “Розвиток внутрішнього ринку України в умовах глобалізації: закономірності та протиріччя” (державний реєстраційний номер 06 БФ 040-01). Особистий внесок автора полягає у дослідженні особливостей формування конкурентних переваг в результаті кластеризації національної економіки України.
Мета і задачі дослідження. Мета дисертаційного дослідження полягає у теоретико-методологічному обґрунтуванні системи економічних відносин, що складаються в процесі формування і функціонування економічних кластерів, та визначенні впливу науково-виробничої кластеризації на підвищення конкурентоспроможності національних економічних систем. Відповідно до мети автором було поставлено наступні завдання:
- дослідити теоретико-методологічні засади формування і функціонування економічних кластерів: визначити економічну природу, сутність, суспільно-економічні передумови та наслідки формування галузевих і територіальних кластерів;
- виявити сукупність економічних інтересів, що виникають в процесі створення та функціонування кластерних систем як форми суспільного поділу праці і реалізації завдань коопераційного співробітництва економічних суб'єктів;
- провести порівняльний аналіз стадій розвитку і механізмів ефективного використання економічних переваг кластерів на мікро, мезо і макрорівнях;
- дослідити інституційні засади інтенсифікації процесів кластеризації, проаналізувати принципи взаємодії елементів державного та ринкового регулювання у діяльності кластерів в Україні;
- визначити критерії оцінки результативності кластерних систем і ефективності підприємництва залученого до кластерних об'єднань;
- розробити рекомендації щодо формування поточних конкурентних переваг в національних галузевих кластерах і підвищення конкурентоспроможності економіки України.
Об’єктом дослідження є економічні відносини сучасного підприємництва, що виникають в процесі кластеризації економічних систем.
Предметом дослідження є механізми формування і функціонування економічних кластерів як чинника підвищення конкурентоспроможності національної економіки.
Методи дослідження. У дисертаційній роботі використані загальнонаукові методи пізнання об'єктивної природи економічних явищ і процесів, які визначають використання переваг кластеризації виробничих систем в процесі реалізації економічних інтересів економічними суб'єктами. Зокрема, методи аналізу і синтезу, наукових узагальнень, єдності історичного і логічного використані при дослідженні чинників кластеризації і визначенні передумов і факторів функціонування кластерних систем (параграфи 1.1, 2.3 та 3.1). Метод наукової абстракції при визначенні економічного змісту категорії “кластерізація економіки” та “кластерна система” (параграфи 1.1. та 1.2); методи моделювання та системного підходу використовувалися при формуванні критеріїв та системи показників ефективності кластерних систем (параграфи 1.3. та 3.2); методи кількісного аналізу, індукції і дедукції були основою для проведення досліджень умов кластеризації економічних систем (параграф 3.2), а також дослідження можливостей інтенсифікації коопераційної співпраці між суб'єктами господарювання (параграфи 2.3 та 3.3).
Крім того, в дисертаційній роботі використано специфічні методи: метод ринкових маркетингових досліджень – при визначенні і аналізі умов кластеризації підприємницької діяльності, що дало змогу визначити основні сприятливі і несприятливі фактори впливу на розвиток коопераційного співробітництва економічних суб’єктів (параграфи 1.3 та 2.3.).
Теоретичною основою дисертаційної роботи стали фундаментальні положення економічної теорії, організації виробництва, викладені в українських та зарубіжних наукових працях. Інформаційною базою дослідження слугували дані Державного комітету статистики України, Національного банку України, Міжнародного валютного фонду, Світового банку, матеріали, зібрані під час проведення досліджень умов кластеризації підприємницької діяльності економічних суб’єктів України.
Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна полягає у теоретико-методологічному обгрунтуванні системи економічних відносин, що виникають в процесі формування і функціонування кластерних систем та визначенні впливу об’єктивної економічної кластеризації на підвищення конкурентоспроможності національної економіки України. Основні результати, що становлять наукову новизну та отримані в ході вирішення завдань, поставлених в дисертаційній роботі, полягають у наступному:
вперше:
- визначено безпосередній взаємозв'язок між кластеризацією економіки та посиленням конкурентоспроможності економічних суб'єктів і обґрунтовано систему інтенсивних (мультиплікативне зростання продуктивності праці, використання сучасних принципів організації виробництва і праці, прискорення науково-технічного прогресу, підвищення якості продукції, застосування прогресивних методів економії, зокрема ресурсозбереження, тощо) та екстенсивних (збільшення чисельності робітників та загального обсягу робочого часу, зростання виробничих потужностей, поширення територіальних меж тощо) критеріїв оцінки ефективності застосування кластерних систем для забезпечення конкурентоспроможності національної економіки України;
- виділено критерії класифікації кластерних систем за ознаками: стадія розвитку, глибина кластеру, динаміка зайнятості, галузева належність, характер зв'язків, кількість членів кластеру, якість управління та географічне охоплення, інтенсивність взаємодії;
удосконалено:
- теоретико-методичні підходи до порівняльного аналізу стадій розвитку і механізмів ефективного використання економічних переваг кластерів на мікро-, мезо- і макрорівнях, що передбачає поступальний екстенсивний розвиток (поширення) та інтенсифікацію коопераційної взаємодії економічних суб’єктів, направлену на появу більш зрілих форм підприємництва і формування якісно нових можливостей реалізації їх економічних інтересів;
- типологізацію кластерів та класифікацію видів кластерних об'єднань, що дозволило ідентифікувати і визначити структуру економічних інтересів учасників кластерів в процесі реалізації відносин конкуренції відповідно: видів домінуючих типів конкурентного протистояння; характеру цінового впливу; методів та інтенсивності взаємодії; масштабів охоплення; ступеня диференціації; складності проникнення в інтернаціоналізовану галузь; ефективності результатів; диверсифікації підприємницької діяльності;
- механізм економічної кластеризації, який об’єднує: (а) аналітичну ідентифікацію економічних інтересів учасників кластерного об'єднання та їх мотиваційні переваги; (б) процеси кластеризації; (в) засоби підтримки та стимулювання коопераційно-кластерної взаємодії; (г) інституційні засади інтенсифікації процесів кластеризації; та (д) принципи взаємодії елементів державного та ринкового регулювання у діяльності кластерів;
дістало подальший розвиток:
- конкретизація економічного змісту терміну “кластеризація економіки”, що характеризує нову якість інтенсифікації взаємодії учасників науково-виробничо-комерційного співробітництва за територіально-галузевим принципом на основі поглиблення поділу праці, спеціалізації та розвитку коопераційних звязків між ними; висвітлення передумов кластеризації економічних систем, серед яких: глибока спеціалізація підприємницької діяльності економічних суб’єктів, зрілість і системність економічних відносин між ними, наявність розвиненої інституційно-організаційної інфраструктури кластерних об'єднань, впровадження у їх діяльність інноваційних методів управління, направлених на реалізацію економічних інтересів учасників кластерної системи;
- визначення соціально-економічної природи (особливостей, принципів та умов розвитку) та структури економічних кластерів (суб’єктів, форм та механізму функціонування), їх ролі у формуванні національних та міжнародних конкурентних переваг, зокрема виділено етапи і результуючі параметри функціонування, зокрема: (1) обґрунтування потенціалу утворення кластеру в результаті узгодження економічних інтересів потенційних учасників; (2) дослідження ринкових умов формування кластеру; ухвалення інституційно-організаційних засад партнерства; (3) оцінка намірів та конкретизація мети співробітництва; (4) визначення конкурентних переваг та завдань кластерної взаємодії; (5) визначення індивідуальних і сукупних конкурентних переваг членів кластерного об'єднання; (6) формування критеріїв ефективності та системи контролю результативності кластерної взаємодії; (7) розробка програми розвитку кластеру;
- теоретичні підходи до використання кластерних моделей при рекреації економіки регіонів України: запропоновано механізм обґрунтування економічного потенціалу коопераційного співробітництва економічних суб'єктів, який передбачає дослідження історичних економічних та інституційних умов розвитку процесів кластеризації, визначення рівня зацікавленості потенційних учасників кластеру, прогноз розвитку підприємництва, на основі виявлення основних ринкових тенденцій, визначення організаційних засад та форм взаємодії;
- технології використання поточних конкурентних переваг в національних галузевих кластерах і механізм підвищення конкурентоспроможності економіки України на основі: створення внутрішніх конкурентних переваг суб’єктів - учасників кластерів та формування зовнішніх конкурентних переваг, що виводять галузь в цілому на новий, значно вищий рівень конкурентоспроможності..
Практичне значення одержаних результатів. Теоретичні положення та практичні результати дослідження використані у науково-дослідній роботі Національного інституту стратегічних досліджень при розробці концептуальних засад кластеризації економіки України (довідка № 293/727 від 30.09.08 р.), Севастопольської торгово-промислової палати при обґрунтуванні організаційно-економічних засад горизонтальної і вертикальної інтеграції та формування галузевих кластерних систем в Україні (довідка № 550/10.3-3 від 08.09.08 р.), впроваджено у навчально-методичну діяльність на кафедрі економічної теорії Київського національного університету імені Тараса Шевченка (довідка № 056/183 від 23.10.08 р.), використані у господарській діяльності суб’єктів підприємництва, зокрема дочірньої компанії ДП “Кнауф-Маркетинг” міжнародного об'єднання підприємств Knauf KG (довідка 23-02/07 від 28.02.07 р.).
Особистий внесок автора. Дисертаційна робота є самостійною роботою, всі результати якої отримані безпосередньо автором. Основні положення дисертації знайшли своє відображення у друкованих роботах. З наукових праць, виданих у співавторстві, використані лише ті положення, які є результатом індивідуальної роботи автора.
Апробація результатів дисертації. Основні наукові положення, результати і висновки дисертаційної роботи обговорювались на 14 міжнародних та всеукраїнських наукових та науково-практичних конференціях, методологічних семінарах, “круглих столах” і професійних обговореннях, зокрема: ІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Проблеми розвитку внутрішнього ринку в умовах глобалізації” (Київ, 17-18 листопада 2005 р.), Міжнародній науково-практичній конференції “Формування нової парадигми страхування” (Київ, 1-2 грудня 2005 р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції “Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних і фінансових ринках” (Дніпропетровськ, 3-4 лютого 2006 р.), Шевченківська весна: V Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених (Київ, 2-3 березня 2006 р.), VІІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів і молодих вчених “Роль інноваційних моделей розвитку у підвищенні конкурентоздатності товарів та послуг” (Донецьк, 5 квітня 2006 р.), ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції “Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку регіонів ”(Сімферополь, 7 квітня 2006 р.), ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Теорія та практика економіки і підприємництва ” (Алушта, 11-13 травня 2006 р.), Дванадцятій міжнародній конференції молодих вчених-економістів “Предпринимательство и реформы в России” (Санкт-Петербург, Росія, 23-24 листопада 2006 р.), ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Суперечності та перспективи розвитку фінансової системи України” (Київ, 23-24 листопада 2006 р.), Сьомій міжнародній конференції “Маркетинг в Україні” (Київ, 24-25 листопада 2006 р.), ІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Формування конкурентоспроможного страхового ринку України в умовах глобалізації” (Київ, 26-27 грудня 2006 р.), Міжнародній науково-практичній конференції “Управління регіональним розвитком в умовах глобалізації: теорія та практика” (Київ, 11-12 жовтня 2007 р.), Міжнародній конференції молодих вчених “Majesty of Marketing” (Дніпропетровськ, 17-18 грудня 2007 р.), III Міжнародній конференції “Підвищення конкурентоспроможності економіки на основі формування кластерних моделей” (Ялта, 15-18 квітня 2008 р.), Науково-практичні конференції "Тенденції та перспективи розвитку податкової системи України" (Ірпінь, 19 вересня 2008 р.).
Публікації. За результатами дисертаційної роботи автором опубліковано 16 наукових праць, у т.ч. 8 статей у наукових фахових виданнях, 1 підрозділ у колективній монографії, 7 - в інших виданнях. Загальний обсяг опублікованих праць, що належить особисто дисертанту, становить 4,5 д.а.
Структура та обсяг дисертаційної роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел. Основний текст дисертації викладено на 166 сторінках комп’ютерного тексту. Дисертаційна робота містить 17 рисунків на 17 сторінках, 9 таблиць на 13 сторінках, 4 додатки на 7 сторінках, список використаних джерел містить 208 назв на 19 сторінках.
Список литературы ВИСНОВКИ

У дисертаційній роботі здійснено теоретичні узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає у підвищенні конкурентоспроможності національної економіки шляхом використання переваг економічної кластеризації. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:
1. Сучасний розвиток економічних систем передбачає трансформацію парадигми суспільно-економічних відносин, змістом якої є актуалізація конкурентного протистояння економічних суб’єктів на національному і міжнародному рівнях. Така трансформація відбувається в результаті появи новітніх методів організації виробництва, інтернаціоналізації господарських зв'язків і інтенсифікації методів управління виробничо-комерційною діяльністю суб’єктів підприємництва. Нові тенденції суспільно-економічного розвитку висвітлюються через удосконалення елементів системи суспільно-економічних відносин на макро, мезо і мікро рівнях, найбільш важливим і характерним з яких виступає економічна кластеризація.
2. Кластеризація є складним і багатоплановим процесом, що враховує потенціал виробничо-комерційної взаємодії окремих суб'єктів господарювання і має на меті мультиплікативне поширення їх управлінських здобутків і переваг та підвищення індивідуальної і сумарної конкурентоспроможності в результаті взаємовигідного коопераційного співробітництва.
3. Теоретичне дослідження процесів економічної кластеризації виявило необхідність удосконалення категоріального апарату, в першу чергу, наукового обґрунтування економічного змісту терміну “кластеризація економіки”, що характеризує нову якість інтенсифікації взаємодії учасників науково-виробничо-комерційного співробітництва за територіально-галузевим принципом на основі поглиблення поділу праці, спеціалізації та розвитку коопераційних звязків між ними.
4. Кластерна організація виробництва передбачає інтеграцію економічних мотивацій і інтересів учасників кластеру, сприяє більш продуктивному використанню ними переваг галузевої специфіки регіонів та особливостей національної та міжнародної спеціалізації, що не може бути досягнуто поодинці в процесі реалізації розрізнених виробничо-комерційних програм. Успішність використання кластерного підходу залежить від існування матеріальних і організаційних умов для створення об'єднань підприємств. В Україні потенційно існують умови для використання обґрунтованої кластеризації на засадах: (а) інноваційного розвитку підприємництва і пріоритетної інтенсифікації наукоємних і високотехнологічних виробництв; (б) інтенсифікації економічної взаємодії суб'єктів господарювання і посилення ефекту мультиплікаційної підтримки на всіх рівнях функціонування виробничих систем; (в) активної інтернаціоналізації виробничо-комерційної діяльності вітчизняних підприємств і залучення іноземного капіталу до формування національних кластерних об'єднань; (г) нової якості економічних відносин і способу задоволення економічних інтересів між учасниками галузевих і територіальних кластерів.
5. В основі формування кластерних систем лежить поглиблення суспільного поділу праці, спонукальним моментом якого виступає посилення конкурентної напруженості і зростання конкурентної агресивності на ринках в умовах їх глобалізації. Сучасні кластерні системи, відповідно до вимог конкурентного захисту, розрізняються за багатьма класифікаційними ознаками, що дозволяє максимізувати суспільно-економічний ефект від їх організації і використання: за видом домінуючої конкуренції в галузі (загальні, предметні, функціональні), за методами (прямі, приховані), за характером цінового впливу (орієнтовані на підвищення/пониження категорії цінового сегменту), за масштабом охоплення (локальні, національні, міжнародні, глобальні), за інтенсивністю (науково-виробничі об'єднання, координаційні центри, виробничо-комерційні), за рівнем диференціації товарів (гомогенні і гетерогенні), за складністю проникнення в галузь (відкриті, закриті), за якістю отриманих результатів (реальні, потенційні), за типом коопераційної взаємодії (вертикальні та горизонтальні).
6. Прискорення об’єктивних процесів кластеризації економічних систем є необхідною умовою успішного розвитку країн, регіонів і окремих суб’єктів господарювання, а також реальним чинником посилення конкурентних позицій підприємств в умовах нестабільного розвитку товарних ринків. Використання кластерного підходу сприяє підвищенню конкурентоспроможності економічних суб’єктів за рахунок ефективного використання переваг поділу праці з метою: (а) збільшення обміну інформацією між підприємствами галузі, (б) появи нових методів організації виробництва завдяки об’єднанню ідей та матеріальної бази різних підприємств, (в) появі нових інтегрованих виробників, та (г) удосконаленню системи економічних відносин між ними, що дозволяє оперативно вирішувати проблеми і суперечності підприємницької діяльності.
7. Поява кластерних систем в Україні зумовлена, по-перше, традиціями історичного розвитку економіки, а, по-друге, об’єктивними умовами розвитку виробничих систем, заснованих на використанні природного, індустріального, наукового, кадрового потенціалу країни. Кластеризація вітчизняної економіки є досить суперечливим і багатоплановим процесом, який зачіпає економічні інтереси різних суб’єктів економічної діяльності і визначає їх позиції в конкурентному середовищі. Важливими чинниками формування кластерів, рушійними силами механізму функціонування кластерної взаємодії і оцінки соціально-економічні наслідків розвитку кластерів можна вважати: (а) потужний інноваційний потенціал України; (б) розвиток коопераційних зв'язків між підприємствами, що є традиційним атрибутом та історичним результатом розвитку української економіки; (в) її мультигалузева структура, що створює умови для розширення функціонального розвитку кластерних систем; (г) природно-географічні фактори, що впливають на базові та перспективні конкурентні позиції економічних суб’єктів, залучених до кластеру; (д) кількісна і якісна адекватність національних параметрів економічного розвитку світовим вимогам і стандартам; (е) наявність висококваліфікованих управлінських кадрів (менеджерів), які ще не втратили досвіду спільного (інтегрованого) розвитку, але вже набули певних навичок комерційно обґрунтованої поведінки практично в усіх сферах виробничо-комерційної діяльності.
8. Успішний розвиток економічних кластерів в Україні вимагає удосконалення інституційних засад їх створення та функціонування. В умовах існування певного протиріччя між теорією і практикою кластеризації ринково-розвинених країн та українськими реаліями трансформаційної економіки ефективний розвиток вітчизняних кластерних систем потребує адаптації сучасних західних технологій і наукового обґрунтування вітчизняного механізму інституційного забезпечення і раціональної управлінської підтримки мотиваційних чинників кластерної взаємодії суб'єктів підприємництва.
9. Механізм створення національних конкурентних переваг шляхом формування кластерних об'єднань передбачає реалізацію етапних заходів щодо: (1) інформаційно-аналітичного забезпечення (дослідження ринків, вибір потенційних партнерів, узгодження економічних інтересів); (2) субординації цілей та завдань коопераційного співробітництва у межах кластеру; (3) стратегічного вибору і обґрунтування виду кластерної взаємодії та інтегрованої конкурентної мети учасників кластерної системи; (4) розподілу виробничих завдань; (5) контролю ефективності функціонування кластеру з погляду показників сукупної результативності функціонування кластерної системи та рівня задоволення індивідуальних економічних інтересів окремих суб’єктів підприємництва.
10. Ефективність кластерної діяльності визначається шляхом інтегрального поєднання показників, сформованих на основі різних класифікаційних підходів та критеріїв: соціально-економічних цінностей, якісних та кількісних параметрів, факторів екстенсивного та інтенсивного розвитку, спеціальних вимог тощо. Чітке визначення критеріїв ефективності функціонування кластерних систем дозволяє сформувати систему індикаторів, що мають визначені параметри і дозволяють виявити кількісні та якісні показники результативності на всіх рівнях функціонування кластеру.
11. Інтенсивний розвиток кластерних систем в Україні передбачає прийняття концепції і розробку загальнонаціональної програми розвитку кластерних об'єднань на основі реалізації моделей кластерного розвитку територій, що складаються з низки послідовних організаційно-економічних взаємоузгоджених заходів, об’єднаних в системний механізм. В результаті використання кластерних технологій прискорюється створення внутрішніх і зовнішніх конкурентних переваг економічних суб’єктів, посилюється підтримка конкурентного середовища, що позитивно впливає на підвищення конкурентоспроможності національної економіки.





СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Аналітична економія: макроекономіка і мікроекономіка. Навчальний посібник у 2 кн. / С.М. Панчишин та ін.; Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. Економічний факультет – 4-те вид., випр. і доп. – К. : Знання, 2006. – 437с. : рис., табл. – ISBN 966-346-209-4
2. Базилевич В. Д. Інтелектуальна власність: Підручник. / В.Д.Базилевич – К. : Знання, 2006. – 432с. – Бібліогр.: в кінці розд.. — ISBN 966-346-190-X
3. Базилевич В.Д. Макроекономіка: Підручник / В.Д. Базилевич, К.С. Базилевич, Л.О. Баластрик. – К. : Знання, 2004. – 851с. : рис., табл. – (Серія «Класичний університетський підручник»). – Бібліогр.: в кінці тем. – ISBN 966-8148-05-3
4. Бізнес-клімат на Поділлі: соціологічне дослідження – 2005: Навч. посіб. / М.П. Войнаренко, Л.А. Рибчинська, В.А. Третяк. – Хмельницький: ПП Ковальський В.В., 2006. – 102 с.
5. Безвушко Є. Кластери та їх роль у відродженні економіки Поділля / Є.Безвушко // Перспективні дослідження. – 1999. – № 2. – С. 17.
6. Білорус О.Г. Економічна система глобалізму / О.Г.Білорус; НАН України; Інститут світової економіки і міжнародних відносин; Київський національний економічний ун-т. – К. : КНЕУ, 2003. – 357с. – Бібліогр.: с. 343-353. – ISBN 966-574-471-2.
7. Білорус О.Г. Економічна система глобалізму / О.Г.Білорус; НАН України; Інститут світової економіки і міжнародних відносин; Київський національний економічний ун-т. – К. : КНЕУ, 2003. – 357с. – Бібліогр.: с. 343-353. – ISBN 966-574-471-2.
8. Білорус О.Г. Глобальна перспектива і сталий розвиток. / О.Г. Білорус, Ю.М. Мацейко – К.: МАУП, 2005. – 492 с.
9. Блинов А. Какие реформы нам нужны / А.Блинов // Эксперт. Украинский деловой журнал – 2007. – №5 (103). – С. 26-27.
10. Борщ Л.М. Інвестиції в Україні: Стан, проблеми і перспективи. / Л.М.Борщ. – К. : Знання, 2002. – 318с. : рис., табл. – Бібліогр.: с. 303-318. – ISBN 966-620-176-3.
11. Варналій З.С. Державне регулювання підприємництва України в умовах нової хвилі економічних реформ. Зб. наук. праць / З.С.Варналій // Теоретичні та прикладні питання економіки – К.: ВПЦ «Київський університет», 2005 – №6 – С.5-12.
12. Варналій З.С.. Мале підприємництво: основи теорії і практики. / З.С.Варналій. – К. : Товариство «Знання» КОО, 2001. – 276с. : рис. – ISBN 966-620-043-0.
13. Варналій З.С. Основи підприємництва: Навч. посіб. – 3-тє вид., випр. і доп. / З.С.Варналій – К.: Знання-Прес, 2006. – 352с. : рис., табл. – (Серія «Вища освіта ХХІ століття»). – Бібліогр.: с. 345-350. – ISBN 966-311-041-4.
14. Варналій З.С. Політика регіонального розвитку в Україні: особливості та пріоритети. Анал. доповідь. / З.С.Варналій. – К., НІСД. – 2005. – 62 с.
15. Варналій З.С. Пріоритети соціально-економічної консолідації регіонів України в контексті європейської інтеграції. / З.С.Варналій // Теорії мікро-макроекономіки. Зб. наук. Праць. Випуск №21 – К., 2005. – С.7-12.
16. Варналій. З.С. Регіональна економіка: нові умови, нові вимоги / З.С.Варналій // Стратегічні пріоритети. – 2007. – №1 (2). – С. 83-89.
17. Венгер В.В. Регулювання діяльності природних монополій: теорія і практика / В.В. Венгер; НАН України; Інститут економіки та прогнозування – К.: Ін-т екон. та прогнозув., 2007. – 204 с. – Бібліогр.: с. 189-202. – ISBN 978-966-02-4231-9.
18. Войнаренко М. Формирование инвестиционной политики на основе инновационных региональных кластеров / М. Войнаренко // Бизнес-партнер. – 2008. – № 2 (101). – С. 9-10.
19. Гайдуцький А.П. Інвестиційна конкурентоспроможність аграрного сектору України / А.П.Гайдуцький. – К.: Нора-Друк, 2004. – 247c. – Бібліогр.: с. 240-246. – ISBN 966-8321-25-1
20. Гальчинський А. В ситуації економічної невизначеності. / А.Гальчинський // Дзеркало тижня. – 2006. – № 5 (584). – С.4-5.
21. Гальчинський А.С. Основи економічних знань. Навч. посіб. для учнів ліцеїв, гімназій та середніх загальноосвітніх закладів з поглибленим вивченням економіки. – 2. вид., перероб. і доп. / А.С.Гальчинський, П.С.Єщенко, Ю.І.Палкін. – К. : Вища школа, 2002. – 544с. – (Економіка). – ISBN 966-642-088-0.
22. Геєць В.М. Нестабільність та економічне зростання. / В.М.Геєць; НАН України; Інститут економічного прогнозування – К., 2000. – 344с. – Бібліогр.: с. 315-318. – ISBN 966-02-1586-Х
23. Герчикова И.Н. Международные экономические организации: регулирование мирохозяйственных связей и предпринимательской деятельности. Учеб. пособие. / И.Н.Герчикова. – М.: Издательство АО «Консалтбанкир», 2001. – 485 с.
24. Господарський кодекс України ; Господарський процесуальний кодекс України: Офіційні тексти. – К. : Юрінком Інтер, 2003. – 303с. – ISBN 966-667-089-5.
25. Гражевська Н.І. Регіональний вектор розвитку національних економік у глобальному середовищі. Зб.наукових праць / Н.І.Гражевська // Теоретичні та прикладні питання економіки. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2007. – №13. – С.72-78.
26. Державна регіональна політика України: особливості та стратегічні пріоритети: монографія / З.С.Варналій та ін.; Національний ін-т стратегічних досліджень – К. : НІСД, 2007. – 768c. – ISBN 966-554-108-0.
27. Дженстен П. Анализ сильных и слабых сторон компании: определение стратегических возможностей / П.Дженстен, Д.Хасси; пер. с англ. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2003. – 368 с.: ил.
28. Должанський І.З., Конкурентоспроможність підприємства / І.З. Должанський, Т.О. Загорна. – К.: Центр навчальної літератури, 2002. – 114 с.
29. Дубницкий В.И. Методологические подходы к разработке плана стратегического развития региона. – Донецк: ДЭГИ, 2005. – 29 с.
30. Дубницкий В.И. Рыночная трансформация промышленного региона: аспекты регионального маркетинга. – Донецк: ДЭГИ, 2006. – 78 с.
31. Дюканов В.Г. Механізми Кіотського протоколу: досвід та перспективи для України / В.Г.Дюканов, О.В.Дюканов; Інститут економіки та прогнозування НАН України. – К.: Фенікс, 2006. – 160 с.: рис., табл. — ISBN 966-651-388-9.
32. Єщенко П.С. Економічна теорія й економічна політика в трансформаційному суспільстві / П.С.Єщенко // Економіка і прогнозування. – 2006. – № 4. – С. 9-22.
33. Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку / В.М. Геєць та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування – К.: Інститут економічного прогнозування НАН України; Фенікс, 2003. – 1008 с. : рис., табл. – ISBN 966-651-105-3
34. Економічна оцінка державних пріоритетів технологічного розвитку / Ю.М. Бажал та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування – К., 2002. – 320с. : табл. – Бібліогр.: с. 304-317. – ISBN 966-02-1592-4.
35. Економічна ситуація в Україні. Звіт Міністерства економіки України про діяльність у 2006 році [Електронний ресурс] / Міністерство економіки України. – 2007. – Режим доступу: http://me.kmu.gov.ua/file/link/95179/file/zvit_2006.doc. Назва з екрану.
36. Економічна теорія: політекономія: Підручник – 5. вид., стер. / В.Д. Базилевич та ін. – К. : Знання-Прес, 2006. – 615 с. – (Серія «Вища освіта ХХІ століття»). – Бібліогр.: с. 552-554. – ISBN 966-311-026-0
37. Базилевич В.Д. Економічна теорія: політекономія: Підручник – 6.вид., перероб. і доп. / В.Д. Базилевич, В.М. Попов, К.С. Базилевич, Н.І. Гражевська. – К.: Знання-Прес, 2007. – 720 с. – ISBN 966-311-049-Х
38. Європейці та перспектива членства України у ЄС. Дослідження громадської думки 24 жовтня – 9 листопада 2005. [Електронний ресурс] / Yalta European Strategy. – 2005. – Режим доступу: http://www.yes-ukraine.org/i_upload/file/UkraineWave21133352723.pdf. Назва з екрану
39. Євтушевський В.А. Стратегія корпоративного управління. / В.А. Євтушевський, К.В. Ковальська, Бутенко Н.В. – К.: Знання, 2007. – 287 с. – Бібліогр.: с. 281-287. – ISBN 966-346-229-9.
40. Єщенко П.С. Сучасна економіка: навч. посібник для студ. неекон. спец. вищих навч. закл. / П.С. Єщенко, Ю.І. Палкін. – К.: Вища школа, 2005. – 326с. — ISBN 966-642-225-5.
41. Жаліло Я.А. Економічна стратегія держави: теорія, методологія, практика / А.Я.Жаліло; Національний ін-т стратегічних досліджень – К.: НІСД, 2003. – 368с. – (Серія «Економічні стратегії»; Випуск 8). — ISBN 966-554-061-0.
42. Закон України «Про захист економічної конкуренції»: За станом на 14 жовтня 2005 р. / Верховна Рада України. — Офіц. вид. — К. : Парламентське видавництво, 2005. — 52с. — (Серія «Закони України»). — ISBN 966-611-416-X.
43. Замороко Т. Інтеграція до СОТ – наслідки для легкої промисловості / Т.Замороко // Маркетинг в Україні. – 2004. – №4 (32). – С.23-37
44. Лень В.С. Бухгалтерська звітність: Підручник для студ. вищих навч. закладів спец. «Облік і аудит» / В.С. Лень, В.В. Гливенко, М.П. Бочок, Л.П. Іванов; Чернігівський держ. технологічний ун-т. – Чернігів: ЧДТУ, 2002. – 359 с. – ISBN 966-7496-04-X.
45. Згуровський М.З. Науково-технологічний розвиток України за умов світової глобалізації / М.З. Згуровський // Дзеркало тижня. – 2001. – № 12 (336). – С.16-17
46. Злобина С. ОБСЕ поддерживает полтавских производителей экологической продукции / С.Злобина // Бизнес-пертнер. – 2008. – № 2 (101). – С. 13.
47. Имангулов Т. Куда поедут наши танки / Т.Имангулов // Эксперт. – 2006. - № 12 (63) – C.62-65.
48. Интеграция стран с переходной экономикой в мировое хозяйство: доклад Генерального секретаря / ООН. Генеральная Ассамблея. Сессия (53; 1998). – Нью-Йорк: ООН, 1998. – 447 c.
49. Інноваційний розвиток економіки: модель, система управління, державна політика / Л.І. Федулова та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування. – К.: Основа, 2005. – 552 с. – 550с. : рис., табл. – Бібліогр.: с. 501-528. –ISBN 966-699-117-9.
50. Історія економічних учень: Підручник: У 2 ч. / Віктор Дмитрович Базилевич (ред.). – 3. вид., випр. і доп. – К. : Знання, 2006. – 582с. : іл. –Бібліогр.: в кінці розд. – Ч. 1 – 582с. : іл. – ISBN 966-346-149-7.
51. Каніщенко Н.Г. Вища економічна освіта в системі виробничих кластерів України / Н.Г.Каніщенко // Науковий вісник Національного гірничого університету: наук.-техн. журн. – 2006. – № 4. – С. 108-111
52. Каніщенко Н.Г. Фактори конкурентної поведінки українських підприємств в умовах глобалізації. Зб. наук. пр / Н.Г. Каніщенко, О.Л. Каніщенко // Економіка: проблеми теорії та практики. В 4 т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет, 2006. – №211 – С. 417-426
53. Каніщенко Н.Г. Кластери в системі національної конкурентоспроможності / Н.Г.Каніщенко // Вісник КНУ. Серія Економіка. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2006. – №85 – С. 14-16
54. Каніщенко Н.Г. Роль держави у формуванні конкурентоспроможності національної економіки / Н.Г.Каніщенко // Вісник Львівської комерційної академії. Львів: Вид-во ЛКА, 2007. – № 2. – С. 45-47
55. Каніщенко Н.Г. Формування національних галузевих кластерів в умовах інтернаціоналізації. Зб. наук. пр. / Н.Г.Каніщенко // Формування ринкових відносин в Україні. – К.: НДЕІ Міністерства економіки України, 2006. – №4 (59). – С. 70-73
56. Кириленко В.І. Конкурентоспроможність як критерій економічної безпеки. Зб. наук. пр. / В.І.Кириленко // Теоретичні та прикладні питання економіки. – К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2007. – №13 – С. 34-37
57. Кириленко В.І. Критерії економічної та інвестиційної безпеки. Зб. наук. пр. / В.І.Кириленко // Формування ринкової економіки. – К.: КНЕУ, 2007. – №18. – С. 15-18.
58. Кіндрацька Г.І. Стратегічний менеджмент: Навч. посіб. / Г.І.Кіндрацька. – К.: Знання, 2006. – 366 с.
59. Нова економіка: форми вияву, причини і наслідки: Дослідження Фонду Хайнца Ніксдорфа / Х.Клодт та ін.; Інститут світової економіки при Кільському ун-ті.; пер. з нім. – К. : Таксон, 2006. – 305с. : рис., табл. – Бібліогр.: с. 276-295. – ISBN 966-7128-58-X
60. Ковальчук Т.Т. Економічна безпека і політика: із досвіду професійного аналітика / Т.Т.Ковальчук. – К.: Знання, 2004. – 638 с.
61. Кожевникова В. Инициатива по созданию Севастопольского туристско-рекреационного кластера / В.Кожевникова, А.Бородатов // Бизнес-партнер. – 2004. – № 10. – С.5, С.8.
62. Кондратьев Н.Д. Проблемы экономической динамики. / Н.Д.Кондратьев. – М.: Экономика, 1989. – 321 с.
63. Конкурентоспроможність економіки України в умовах глобалізації / Жаліло Я.А. та ін.; Національний ін-т стратегічних досліджень. – К. : Знання України, 2005. – 388с. – ISBN 996-554-101-3.
64. Конкурентоспроможність економіки України: стан і перспективи підвищення: монографія / [О.М. Бородіна, Т.В. Бурлай, Н.І. Горшкова та ін.]; під. ред. І.В. Крючкової; Інститут економіки та прогнозування НАН України. – К.: Основа, 2007. – 488с. – ISBN 978-966-699-228-7.
65. Конкурентоспроможність національної економіки / [А.В. Бабак, С.Ф. Биконя, О.Ю. Болховітінова та ін.]; під. ред. Б.Є.Кваснюка; Інститут економіки та прогнозування НАН України. – К. : Фенікс, 2005. – 495с. : рис., табл. – ISBN 966-651-247-5.
66. Конкуренційне законодавство України: Юрид. зб. / За ред. О.Костусєва; Антимонопольний комітет України. – К., 2002. – 296с. – ISBN 966-651-041-3.
67. Концепція розвитку транспортно-дорожнього комплексу України на середньостроковий період та до 2020 року. [Електронний ресурс] / Міністерство транспорту України – К., 2001 – Режим доступу: http://www.1520mm.com/ua/mtu/council2001/c.htm. Назва з екрану.
68. Костусєв О. Конкуренція в Україні: міф чи реальність / О.Костусєв // Дзеркало тижня. – 2006. – №25 (604). – С. 8.
69. Костусев А.А. Конкурентная политика в Украине / А.А.Костусев; Киевский национальный экономический ун-т. – К.: КНЭУ, 2004. – 310с.: рис., табл. – Библиогр.: с. 304-310. – ISBN 966-574-595-6.
70. Крючкова І.В. Структурні чинники розвитку економіки України / І.В.Крючкова; НАН України; Інститут економічного прогнозування. – К.: Наукова думка, 2004. – 317с. : рис., табл. – ISBN 966-00-0089-8.
71. Кузнецова В.Н. Управление инвестиционной деятельностью региона в условиях перехода к инновационному обществу / В.Н.Кузнецова // Прометей: региональный сборник научных работ по экономике. – Донецк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. – № 1(19). – С. 46-50
72. Кульчицький С. Університет в Україні. Зб. наук. пр. / С.Кульчицький // Покликання університету. – К.: РІА «ЯНКО»; «ВЕСЕЛКА», 2005. – С.304.
73. Куртева Т. Роль кластеров как новой формы предпринимательского объединения в развитии города. [Електронний ресурс] / Т.Куретва // Севастопольская торгово-промышленная палата. – 2008. – Режим доступу: http://sevastopol.osp-ua.info/ch-6_fl-r5_2.html. Назва з екрану
74. Лазебник Р.М. Регіональна діагностика як іманентна складова маркетингу території. Зб.наук.пр. / Р.М. Лазебник, В.І. Дубницький // Регіональна економіка. – Львів. – 2006. – № 1. – С. 53-58.
75. Лановик Б.Д. Економічна історія України і світу: Підручник / Б.Д. Лановик, З.М. Матисякевич, Р.М. Матейко. – 8.вид., перероб. і доп. – К. : Вікар, 2006. – 495с. – Бібліогр.: с. 488-495. – ISBN 966-7131-84-X.
76. Леоненко П.М. Сучасні економічні системи: Навч. посіб. / П.М. Леоненко, О.І. Черепніна. – К. : Знання, 2006. – 430с. – Бібліогр.: с. 378-387. – ISBN 966-346-230-2
77. Лозікова Г.М. Дослідження сучасного стану українських металургійних підприємств: інформатизація. Зб.наук.пр. / Г.М.Лозікова // Прометей. – Донецк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2007. – № 1 (21). – С.127-141.
78. Лук’яненко Д.Г. Глобалізація економічного розвитку: українська перспектива / Д.Г.Лук’яненко // Вища освіта України. – 2001. – № 5 – С.79-84.
79. Лук’яненко Д.Г. Системні дослідження інтернаціоналізації: методологічні підходи та актуальні проблеми / Д.Г. Лук’яненко, А.М. Поручник // Вчені записки: наук. збірник. – 1998. – № 1. – С. 113-118.
80. Макроекономічне моделювання та короткострокове прогнозування / Кручкова І.В., Богдан І.В., Бурлай Т.В. та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування – К., 2000. – 336с. – На звороті тит. арк.: Місце вид.: Х.; вид-во: Форт.. – Бібліогр.: c. 332-334. – ISBN 966-02-1590-8.
81. Мандибура В.О. Закономірності системної ієрархії корпоративної власності в умовах глобалізації. Зб.наук.пр. / Мандибура В.О. // Економіка: проблеми теорії та практики. – №229: в 4 т. – Т. ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С.317-326
82. Манифест о кластерах // Севастопольская ТПП. Пер. с франц. – Севастополь: 2008. – 23 с.
83. Мартынюк Н.С. Управление инновационной деятельностью и конкурентоспособностью украинских предприятий на основе мирового опыта / Н.С.Мартынюк. Сб.науч.раб. // Прометей – Донецк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2007. – № 1(22). – С. 93-97
84. Повышение конкурентоспособности экономики на основе формирования кластерных моделей / Материалы международной конференции. – 2008. – 128 с.
85. Медведев В. Глобализация экономики: тенденции и противоречия / В. Медведев // Мировая экономика и международные отношения. – 2004. – №2. – С.15-18
86. Международное сотрудничество: евроинтеграция и евроатлантическая интеграция: учеб. пособие / В.И. Дубницкий, В.Ю. Королев, В.Ю. Паршакова и др.; Донецкий экономико-гуманитарный ин-т. Кафедра международной экономики. – Донецк : Юго-Восток, 2007. – 436c. – Библиогр.: с. 384-393. – ISBN 978-966-374-230-4.
87. Международные стратегии экономического развития: Учеб. пособие / Лукьяненко Д.Г., Ю.В. Макогон, Ю.Н. Пахомов и др. – К. : Знання, 2007. – 463с. : рис., табл. – Библиогр.: с. 458-461. – ISBN 966-346-212-4
88. Мингалева Ж. Кластеры и формирование структуры региона / Ж. Мингалева, С. Ткачева // Мировая экономика и международные отношения. – 2000. – № 5. – с. 97.
89. Михайлова Л.А.. Практический инструментарий оценок эффективности взаимодействия промышленного предприятия и розничной торговой фирмы: анализ отечественного и зарубежного опыта / Л.А. Михайлова; Санкт-Петербургский гос. ун-т экономики и финансов. – Препр. – СПб. : Издательство Санкт-Петербургского гос. ун-та экономики и финансов, 2001. — 20с.
90. Мікроекономіка: Підручник / В.Д. Базилевич, К.С. Базилевич, А.І. Ігнатюк, С.В. Слухай; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. – К. : Знання, 2007. – 677с. – Бібліогр.: с. 675-677. – ISBN 966-346-233-7.
91. Наливайко А.П. Теорія стратегії підприємства. Сучасний стан та напрямки розвитку / А.П. Наливайко; Київський національний економічний ун-т. – К. : КНЕУ, 2001. – 228с. : рис. – Бібліогр.: с. 221-225. – ISBN 966-574-229-9.
92. Наукова та інноваційна діяльність в Україні 2003: Стат. зб. / О.І. Білоконь (підгот.); Державний комітет статистики України – К. : Держкомстат України, 2004. – 360с.
93. Національні заощадження та економічне зростання / Б.Є. Кваснюк, С.І. Киреєв, А.В. Мар’єнко та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування – К. : МП Леся, 2000. – 304с. – ISBN 966-7166-06-6.
94. Новицький В.Є. Міжнародна економічна діяльність України: Підручник / В.Є. Новицький; Київський національний економічний ун-т. – К. : КНЕУ, 2003. – 948с. – Бібліогр.: в кінці розд.. – ISBN 966-574-428-3.
95. Осецький В.Л. Динаміка науково-інноваційної діяльності і структурні зміни. Зб.наук.пр. / В.Л. Осецький // Теоретичні та прикладні питання економіки. – Київ: ВПЦ Київський ун-тет, 2005. – №6 – С. 19-26.
96. Основи економічної теорії: Підруч. для студ. нееконом. спец. вищих навч. закладів / А.С. Чухно, П.С. Єщенко, Г.Н. Климко та ін. – К. : Вища школа, 2001. – 606с. : іл. – ISBN 966-642-075-9
97. Основи економічної теорії: політекономічний аспект: Підручник для студ. екон. спец. вищ. закладів освіти / Г.Н. Климко, Л.О. Каніщенко, В.М. Пригода, Чухно А.А., Черваньов Д. М. – 4-те вид., перероб. і доп. – К.: Знання-Прес, 2002. – 615с. – ISBN 966-7767-16-7.
98. Основы внешнеэкономических знаний: Учебник для экономического образования / И. П. Фаминский и др. – М.: Междунар. отношения, 1990. – 447 с.
99. Павлова В.А. Конкурентоспроможність підприємства: оцінки та стратегія забезпечення / В.А. Павлова; Дніпропетровський ун-т економіки та права. – Д.: Видавництво ДУЕП, 2006. – 276с. : рис., табл. – Бібліогр.: с. 231-252. – ISBN 966-7479-94-3.
100. Паладий Н. Конкурентоспособность интеллектуальной собственности Украины / Н. Паладий // Конкуренция. Вестник антимонопольного комитета Украины. – 2005. – №2 (17) – С. 2-4.
101. Пастухова В.В. Стратегічне управління підприємством: філософія, політика, ефективність / В.В. Пастухова; Київський національний торговельно-економічний ун-т. – К. : КНТЕУ, 2002. – 301с. : рис., табл. – Бібліогр.: с. 280-299. – ISBN 966-629-046-4.
102. Патора Р. Ринок освіти в системі кадрового забезпечення стратегічного розвитку країни / Р. Патора; Національний ун-т «Львівська політехніка». – Л.: Видавництво Національного ун-ту «Львівська політехніка», 2002. – 336с. – Бібліогр.: с. 329-336. – ISBN 966-553-231-6.
103. Цивилизационные модели современности и их исторические корни / Ю.Н. Пахомов, С.Б. Крымский, Ю.В. Павленко и др.; НАН Украины; Институт мировой экономики и международных отношений. – К. : Наукова думка, 2002. – 632с. – ISBN 966-00-0770-1..
104. Переходной период: анализ и уроки первого десятилетия для стран Восточной Европы и бывшего Советского Союза. Исследования Всемирного Банка / Пер. с англ. – М: Издательство «Весь Мир», 2002. – 259 с.
105. Питання співробітництва між Україною та Європейським Союзом. [Електронний ресурс] / Міністерство економіки України. – 2005. – Режим доступу:http://me.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=80924&cat_id=80890. Назва з екрану
106. Підвищення конкурентоздатності економіки областей Заходу та Півдня України на основі формування нових виробничих систем (кластерів). Підсумки соціально-економічних досліджень. / С. І. Соколенко та ін. – Київ, 2005 – с. 238
107. Плотніков О.В. Ultima ratio економічних реформ / О.В. Плотніков – К. : Кондор, 2003. – 237с. – ISBN 966-8251-18-0
108. Подолець Р.З. Енергетичний баланс України: моделювання і прогнозування / Р.З. Подолець; НАН України; Інститут економіки та прогнозування. – К., 2007. – 174с. – Бібліогр.: с. 166-171. – ISBN 978-966-02-4318-7.
109. Політико-правове регулювання підприємництва в Україні: теорія і практика / З.С. Варналій, Г.М. Волянська, В.М. Кампо і др. – К. : Знання України, 2005. – 379с. – ISBN 966-316-076-4.
110. Портер М.Е. Конкуренция. Уч. пос. / М.Портер; пер. с англ. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2001. – 495 с.: ил.
111. Портер М.Е. Международная конкуренция./Под ред. и с предисловием В.Д. Щетинина; пер. с англ. – М.: Междунар. Отношения, 1993. – 896 с.
112. Портер М.Е. Стратегія конкуренції: Методика аналізу галузей і діяльності конкурентів / М.Е. Портер; пер.з англ. – К.: Основи, 1998. – 390с. – ISBN 966-500-130-2.
113. Послання Президента України до Верховної Ради України «Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2003 році». / Президент України. – Офіц. вид. – К. : Інформаційно-видавничий центр Держкомстату України, 2004. – 472с. – ISBN 966-7773-66-3.
114. Примак Т.О. Економіка підприємства: Навч. посібник для студ. екон. спец. вищих навч. закл.. / Т.О. Примак. – 2-е вид. – К.: Вікар, 2002. – 176с. – Бібліогр.: с. 176. – ISBN 966-7131-25-4.
115. Про захист економічної конкуренції. Досвід роботи за проектами Агенції США з міжнародного розвитку (USAID). [Електронний ресурс] // ЮРІС, 2007. – Режим доступу: http://www.yuris.com.ua/ukr/services14.shtml. Назва з екрану.
116. Промисловий потенціал України: проблеми та перспективи структурно- інноваційних трансформацій / В.М. Белінська, В.Г. Бурлака, І.О. Галиця та ін.; НАН України; Інститут економіки та прогнозування. – К., 2007. – 408c. – Бібліогр.: с. 384-398. – ISBN 978-966-02-4449-8
117. Пугачева М. Конкурентная среда в Украине / М. Пугачева, А. Щербак // Конкуренция. Вестник антимонопольного комитета Украины. – 2005. – №2 (17). – С.4-7
118. Радіонова І.Ф. Очікування економічних суб’єктів та зміст макроекономічних процесів / І.Ф. Радіонова // Економіка України. – 2007. – № 2. – С. 23-27.
119. Регіональна політика України: інституційно-правове забезпечення: Зб. офіц. док. / Під ред.. З.С. Варналія; Національний ін-т стратегічних досліджень – К. : НІСД, 2004. – 520с. – ISBN 966-554-076-9.
120. Регіони України: проблеми та пріоритети соціально-економічного розвитку: Монографія / З.С. Варналій, А.І. Мокій, О.Ф. Новікова та ін.; Національний ін-т стратегічних досліджень – К.: Знання України, 2005. – 498с. – Бібліогр.: в кінці розд.. – ISBN 966-554-084-X..
121. Розвиток корпоратизму і корпоративних відносин в економіці України / За ред. В.І. Голікова; НАН України; Інститут економічного прогнозування – К., 2003. – 304с. – Бібліогр.: с. 294-299. – ISBN 966-02-1588-6.
122. Розвиток секторів і товарних ринків України / В.О. Точилін, К.В. Гуменюк, Т.П. Загорська та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування – К., 2001. – 398с. – ISBN 966-02-1587-8.
123. Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка: підручник / Київський національний економічний ун-т / С.І. Дорогунцов, Т.А. Заяць, Ю.І. Пітюренко та ін. – К.: КНЕУ, 2005. – 988 с. – Бібліогр.: с. 974-978. – ISBN 966-574-750-9.
124. Роль держави у довгостроковому економічному зростанні / О.Ю. Болховітінова, Б.Є. Кваснюк, С.І. Кірєєв та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування – К.; Х. : Форт, 2003. – 424с. : іл. – Бібліогр.: с. 405-418. – ISBN 966-02-1592-4
125. Рывок в рыночную экономику. Реформы в Украине: взгляд изнутри. / У. Байройтер, У. Вайсенбургер, Т. Вахненко и др.; пер. с нем. – К.: Феникс, 1997. – 304с. – ISBN 5-87534-130-0.
126. Секторальні моделі прогнозування економіки України / В.М. Геєць, М.І. Скрипниченко, С.С. Шумська та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування – К. : Фенікс, 1999. – 304с. – Бібліогр.: с. 300-304. – ISBN 966-7558-84-3.
127. Семенов А. Возможности и ограничения становления структур кластерного типа / А. Семенов // Бизнес-партнер. – 2008. – № 2 (101). – С. 11-12.
128. Семенова Г.А. Національний кластер – новий шлях для прискорення економічного та інноваційного зростання України / Г.А. Семенова, О.С. Богма // Вісник економічної науки України. – № 1(9). – 2006. – С.127-133.
129. Сепик Д. Конкурентоспособность регионов: некоторые аспекты. / Д.Сепик. – М.: Российско-Европейский Центр Экономической политики (РЕЦЭП), 2005. – 441 с.
130. Сірко А.В. Корпоративні відносини в перехідній економіці: проблеми теорії і практики. / А.В. Сірко – К.: Імекс, 2004. – 414 с. – Бібліогр.: с. 386-411. – ISBN 966-7822-78-8.
131. Сизоненко В.О. Сучасне підприємництво: Довідник. / В.О. Сизоненко – К.: Знання-Прес, 2003. – 380с. – Бібліогр.: с. 373-379. – ISBN 966-7767-07-8..
132. Сизоненко В.О. Формування і розвиток національної системи підприємництва: теоретико-методологічний підходи і механізми їх реалізації / В.О.Сизоненко. – К., ВПЦ «Київський університет», 2004. – 257 с.
133. Скрипниченко М.І. Секторальні та міжкраїнні моделі економічного розвитку / М.І. Скрипниченко; НАН України; Інститут економічного прогнозування. – К. : Фенікс, 2004. – 256с. – Бібліогр.: с. 241-245. – ISBN 966-651-206-8.
134. Смирнов В.Н. Проблемы перехода украинской экономики на инновационный путь развития. Сб.науч.раб. / В.Н. Смиронов // Прометей. – Донецк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2007. – № 1(22). – С. 253-256
135. Соколенко С.И. Глобальные рынки XXІ столетия: Перспективы Украины. / С.И. Соколенко. – К.: Логос, 1998. – 568с. – ISBN 966-581-071-5.
136. Соколенко С.И. Производственные системы глобализации: сети, альянсы, партнерства, кластеры: Украинский контекст / С.И. Соколенко; Международный фонд содействия рынку; Институт конкурентоспособности. – К. : Логос, 2002. – 647с. : ил. – ISBN 966-581-357-9.
137. Соколенко С.І. Глобалізація і економіка України. / С.І. Соколенко. – К.: Логос, 1999. – 566с. – Бібліогр.: с. 539-556. – ISBN 966-581-130-4
138. Соколенко С.І. Кластери у глобальній економіці / С.І.Соколенко. – К.: Логос, 2004. – 848 с.
139. Соколенко С.И. Эффективная промышленная политика на основе кластерной технологи / С.И. Соколенко // Бизнес-партнер. – 2008. – № 2 (101). – С. 6-8.
140. Соціально-економічна статистика. // Статистичний бюлетень за січень-жовтень 2006 року; Держкомстат України. – Київ. – 2006. – №1-2. – С.54-70
141. Старостіна А.О. Ризик-менеджмент: теорія та практика: Навч. посібник. / А.О. Старостіна, В.А. Кравченко; Національний технічний ун-т України «Київський політехнічний ін-т». – К.: Кондор; ІВЦ «Видавництво «Політехніка», 2004. – 200с. : табл. – Бібліогр.: с. 191-196. – ISBN 966-622-154-3.
142. Столяров К. Національний пріоритет / К. Столяров // Дзеркало тижня. – 2006. – № 18 – С.16-17.
143. Стратегічні виклики ХХІ століття суспільству та економіці України: В 3 т. / Т.1: Економіка знань – модернізацій ний проект України / За ред. В.М. Гейця. – К.: Фенікс, 2007. – 544 с.
144. Стратегічні виклики ХХІ століття суспільству та економіці України: В 3 т. / Т.2: Інноваційно-технологічний розвиток України / За ред. В.М. Гейця. – К.: Фенікс, 2007. – 564 с.
145. Стратегічні виклики ХХІ століття суспільству та економіці України: В 3 т. / Т.3: Конкурентоспроможність української економіки / За ред. В.М. Гейця. – К.: Фенікс, 2007. – 554 с.
146. Стратегія економічного і соціального розвитку України (2004-2015 роки) «Шляхом Європейської інтеграції». / А.С. Гальчинський, В.М. Геєць, С.Г. Бабенко та ін. – Офіц. вид. – К.: ІВЦ Держкомстату України, 2004. – 416с. – ISBN 966-7773-68-X.
147. Структурна гармонізація економіки як чинник економічного зростання / О.Г. Білоцерківець, Т.В. Бурлай, Н.Ю. Гончар та ін.; Інститут економіки та прогнозування НАН України – К. : Експрес, 2007. – 520c. : рис., табл. – Бібліогр.: с. 497-509. – ISBN 978-966-8674-11-2.
148. Теорія і практика політичного аналізу і прогнозування: зб. науково-експертних матеріалів / За ред. М.М. Розумного. – К.: Національний ін-т стратегічних досліджень, 2007. – 94с. – ISBN 966-554-113-7.
149. Ткаченко В.П. О критериях и факторах эффективности инновационной деятельности в регионах. Сб.науч.раб. / В.П. Ткаченко, С.С. Лапай // Прометей. – Донецк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2007. – № 1(22). – С. 72-79
150. Трансформаційні процеси та економічне зростання в Україні / В.М. Гейць, М.І. Скрипниченко, Т.І. Приходько та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування. – Х. : Форт, 2003. – 440с. : рис. – Бібліогр.: с. 419-430. – ISBN 966-7097-96-X
151. Трансформація моделі економіки України. Ідеологія, протиріччя, перспективи / В.М. Геєць, Б.Є. Кваснюк, М.І. Звєряков та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування. – К. : Логос, 1999. – 497с. – ISBN 966-02-0889-8.
152. Украина обошла Россию по темпам промышленного роста. Межгосударственный статистический комитет СНГ // Корреспондент. – 2006. –№42. – С.13
153. Україна в 2007 році: щорічні оцінки суспільно-політичного та соціального розвитку: монографія / за ред. Ю.Г. Рубана; Національний ін-т стратегічних досліджень . – К. : НІСД, 2007. – 538с. – ISBN 966-554-109-9.
154. Україна в процесах міжнародної інтеграції / В.Р. Сіденко, Ю.В. Павленко, О.І. Барановський та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування . – Х. : Форт, 2003. – 280с. – ISBN 966-7097-90-0.
155. Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть: навч. посібник для студ. вищ. навч. закл. / А.С.Філіпенко, В.С. Будкін, А.С. Гальчинський та ін. – К. : Либідь, 2002. – 470с. – ISBN 966-06-0210-3
156. Україна у вимірі економіки знань / В.М.Геєць, В.П. Александрова, Ю.М. Бажал та ін.; Інститут економіки та прогнозування НАН України. – К. : Основа, 2006. – 588с. : рис., табл. – Бібліогр.: с. 547-570. – ISBN 966-699-144-6
157. Україна: Конкурування у світовій економіці – Стратегії успіху. [Електронний ресурс] / Проект БІЗПРО. – К.: 2005. – Режим доступу: http://www.prostir.ua/main/data?t=3&c=1&q=105237. Назва з екрану
158. Фатхутдинов Р.А. Управление конкурентоспособностью организации: учеб. пособие / Р.А. Фатхутдинов. – М.: Эксмо, 2004. – 544с.
159. Федулова Л.І. Актуальні проблеми менеджменту в Україні / Л.І. Федулова; НАН України; Інститут економічного прогнозування. – К. : Фенікс, 2005. – 320с. – Бібліогр.: с. 301-310. – ISBN 966-651-205-X
160. Федулова Л.І. Технологічний розвиток економіки України / Л.І. Федулова; НАН України; Інститут економіки та прогнозування. – К., 2006. – 628с. : рис., табл. – Бібліогр.: с. 606-626. – ISBN 966-02-4147-х*
161. Філіпенко А.С. Глобальні форми економічного розвитку: історія і сучасність / А.С. Філіпенко. – К. : Знання, 2007. – 670c. – Бібліогр.: с. 638-648. — ISBN 966-346-268-Х.
162. Формування галузевих ринків України: перехідний період / В.О. Точилін, Т.П. Загорська, В.Е. Лір та ін.; НАН України; Інститут економічного прогнозування – К. : Фенікс, 2004. – 332с. – Бібліогр.: с. 320-331. – ISBN 966-651-147-9.
163. Цихан Т.В. Кластерная теория экономического развития / Т.В. Цихан // Теория и практика управления. – 2003. – № 5. – С. 14-16
164. Чевганова В. Кластеры и их экономическое значение. / В. Чевганов, В. Брижань // Экономика Украины. – № 11. – 2002. – С. 38-39.
165. Чевганова В. Кластери та їх економічне значення / В. Чевганов, В. Брижань // Економіка України. – 2002. – №11(492). – С. 38-39.
166. Яременко О.О. Соціальна політика: теоретико-методологічні основи дослідження процесів формування та ефективності реалізації: Монографія. Статті. Виступи. Інтерв'ю / О.О. Яременко; Інститут економіки та прогнозування НАН України; Український ін-т соціальних досліджень ім. Олександра Яременка. – К., 2006. – 480с. – ISBN 966-96666-0-0.
167. Яценко А.А. Трансграничное сотрудничество в Украине и его перспективы в юго-восточных регионах. Сб.науч.раб. / А.А. Яценко // Прометей. – Донецк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. – № 1(19). – С. 274-277
168. A Better Investment Climate for Everyone. World Development Report, 2005. / World Bank. – 2004. – 288 p. – ISBN 978-0821357248
169. Aaker D.A. Brand Leadership: The Next Level of the Brand Revolution / D.A. Aaker. – N.Y.: Free Press, 2000 – 368 p. – ISBN 978-0684839240.
170. Ansoff I. Strategic Issue Management. / I. Ansoff // Strategic Management Journal. – 1980. – No 1. – P.131-148.
171. Bettman J.R. Effects of Framing on Evaluation of Comparable and Noncomparable Alternatives by Expert and Novice Consumers. / J.R. Bettman, S.Mita // Journal of Consumer Research. – 1987. – No 14. – P.141-154.
172. Capital Hospitality Index. [Електронний ресурс] // Forbes. - 2006. – Режим доступу: http://www.forbes.com/lists/2006/6/Score_1.html. Назва з екрану
173. Chintagunta P.K. Variety Seeking, Purchase Timing, and the Lightning Bolt Brand Choice Model. / P.K. Chintagunta // Management Science. – 1999. – No 45. – P.486-498.
174. Сoncerning the classification of certain goods in the Combined Nomenclature. [Електронний ресурс] / Commission Regulation – Офіційний документ. – Режим доступу: http://eu-directory.ea-ua.info/files/1_mitne_reg.doc. Назва з екрану
175. Competitiveness’ rankings [Електронний ресурс] // World Economic Forum. – 2001. – Режим доступу: http://www.weforum.org/pdf/gcr/Overall_Competitiveness_Rankings.pdf. Назва з екрану
176. Composite Leading Indicators [Електронний ресурс] // OECD. – Paris, 2007. – Режим доступу: http://www.oecd.org/dataoecd. Назва з екрану.
177. Country credit rankings [Електронний ресурс] // Institutional Investor's 2004 Research and Rankings Yearbook. – 2004. – Режим доступу – http://www.institutionalinvestor.com. Назва з екрану.
178. Daniels J. D. International business: environments and operations, 11th ed. / J.D. Daniels, L.H. Radebaugh, D. Sullivan. – N.Y.: Prentice Hall, 2007. – 792 p. – ISBN 978-0131869424
179. Day G.S. Managerial Representations of Competitive Advantage. / G.S. Day, N.Prakash // Journal of Marketing. – 1994. – No 58. – P.31-44.
180. Doing Business in Norway // Price Waterhouse World Firm. – N.Y.: Price Waterhouse. – 2006. – P.20-25
181. Fisher I. Elementary Principles of Economics. / I. Fisher. – N.Y.: Macmillan Publishing. Heath, Chip and Jack B. Soll, 1910. – 476 p.
182. Foreign Policy Globalization Index. 2006 / A.T. Kearney // Foreign Policy. – 2006.– Режим доступу:http://www.atkearney.com/shared_ res/pdf/2005G-index.pdf. Назва з екрану.
183. Galbraith J. K. The new industrial state. / J.K. Galbraith. – Boston: Houghton Mifflin Company, 1967. – 427 p.
184. Global Corruption Report 2005. [Електронний ресурс] // Transparency International. – 2007 – Режим доступу: http://www.globalcorruptionreport.org. Назва з екрану
185. Globalizing Management: Creating and Leading the Competitive Organization / V. Pusik, N.M. Tichy, C.K. Barnett. – N.Y.: John Wiley & Sons, Inc., 1992. – 356 p. – ISBN 0471508217
186. Hum Sin-Hoon. Time-Based Competition: Literature Review and Implications for Modelling. / Hum Sin-Hoon, Hoon-Hang Sim // International Journal of Operations & Production Management. – 1996. – No 16 (1) – P.75-91.
187. Idson L.Ch. Overcoming Focusing Failures in Competitive Environments. / L.Ch. Idson, Ch. Dolly, Yoella Bereby-Meyer and oth. // Journal of Behavioral Decision Making. – 2004. – No 17 (3). – P.159-172.
188. Imai M. K. The key to Japan’s Competitive success. / M.K. Imai. – N.Y.: McGraw-Hill Publishing Company, 1996. – 271 p.
189. Ketchen D.J. Research on Competitive Dynamics: Recent Accomplishments and Future Challenges. / D.J. Ketchen, C.C. Snow, V.L. Hoover // Journal of Management. – 2004. – No 30 (6). – P.779-804.
190. Klemperer P. Competition When Consumers have Switching Costs: An Overview with Applications to Industrial Organization, Macroeconomics, and International Trade. / P. Klemperer // Review of Economic Studies. – 1995. – No 62. – P.515-540.
191. Kuemmerl W. The Entrepreneur's Path to Global Expansion / W. Kuemmerl // MIT Sloan Management Review. – 2005. – Vol. 46. – No 2. – P.42–49.
192. Mowen J.C. Exploring the Trait of Competitiveness and Its Consumer Behavior Consequences. / J.C. Mowen // Journal of Consumer Psychology. – 2004. – No 14 (1&2). – P.52-63.
193. The sources of economic growth in the OECD countries. [Електронний ресурс] // OECD. – 2003. – Режим доступу: http://www.oecd.org/statsportal/0,3352,en_2825_293564_1_1_1_1_1,00.html. Назва з екрану
194. Park C.W. Product Level Choice: A Top Down or Bottom Up Process? / C.W. Park, D.C. Smith // Journal of Consumer Research. – 1989. – No 16. – P.289-299.
195. Porac J.F. Taxonomic Mental Modes in Competitor Definition. / J.F. Porac, H. Thomas // Academy of Management Review. – 1990. – No 15 (2). – P.224-240.
196. Porter M.E. Competitive Strategy: Techniques for Analyzing Industries and Competitors. / M.E. Porter. – N.Y.: Free Press, 1988. – 396 p. – ISBN 0684841487
197. Rostow W.W. The Stages of Economic Growth. 2d ed./ W.W. Rostow. – Cambridge: the University Press, 1971. – 253 p. – ISBN 0521081009
198. Sachs J. D. Macroeconomics in the Global Economy. / J.D. Sachs, B.F. Larrain – N.J., Englewood Cliffs, Prentice-Hal1, 1993. – 778 p. – ISBN 0135442060
199. The 2007 e-readiness rankings. [Електронний ресурс] // The Economist. – 2007. – Режим доступу: http://www.eiu.com/site_info.asp?info_name=eiu_2007_e_readiness_rankings. Назва з екрану.
200. The Global Competitiveness Report, 2007/2008. [Електронний ресурс] // World Economic Forum. – 2007. – Режим доступу: http://www.weforum.org/en/initiatives/gcp/Global%20Competitiveness%20Report/PastReports/index.htm. Назва з екрану.
201. The Global Information Technology Report 2006-2007. [Електронний ресурс] // World Economic Forum. – 2007. – Режим доступу: http://www.weforum.org/pdf/gitr/rankings2007.xls. Назва з екрану.
202. World Investment Report 2006[Електронний ресурс] // UNCTAD. –2006. – Режим доступу: http://www.unctad.org/Templates/Page.asp%3FintItemID%3D1584&ei=3Q_BSfymENWHsAa53cGvDQ&sa=X&oi=smap&resnum=1&ct=result&cd=1&usg=AFQjCNEHAPLQ8GelocejdYw_GcNToMOeiQ. Назва з екрану.
203. Osselaer V. Irrelevant Information and Mediated Intertemporal Choice / V. Osselaer, M.J. Stijn, J.W. Alba, and others // Journal of Consumer Psychology. – No 14 (3). – 2004. – P. 257-270.
204. J. Vickers Concepts of Competition / Vickers J. // Oxford Economic Papers. – No 47 (February). – 1995. – P. 1-23.
205. Barton W.A. Introduction to Special Issue on Competition in Marketing / W.A. Barton // Journal of Marketing Research. – No 22 (August). – 1985. – P. 229-236.
206. World Development Report 2005: A Better Investment Climate for Everyone [Електронний ресурс] // World bank. – 2005. – Режим доступу: http://www.worldbank.org/reference/. Назва з екрану.
207. World Development Report 2006: Equity and Development [Електронний ресурс] // World bank. – 2005. – Режим доступу: http://www.worldbank.org/reference/. Назва з екрану.
208. World Development Report 2007: Development and the Next Generation. [Електронний ресурс] // World bank. – 2006. – Режим доступу: http://www.worldbank.org/reference/ . Назва з екрану.
209. World Research Reports. [Електронний ресурс] // Pyramid Research. – 2007. – Режим доступу: http://www.pyr.com/. Назва з екрану.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
150
Скачать бесплатно 21087.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.