У нас уже
17884
рефератов, курсовых и дипломных работ
Сделать закладку на сайт
Главная
Сделать заказ
Готовые работы
Почему именно мы?
Ценовая политика
Как оплатить?
Подбор персонала
О нас
Творчество авторов
Быстрый переход к готовым работам
Контрольные
Рефераты
Отчеты
Курсовые
Дипломы
Диссертации
Мнение посетителей:
Понравилось
Не понравилось
Книга жалоб
и предложений
Название
РОЗВИТОК РЕГІОНАЛЬНОЇ СИСТЕМИ МІЖНАРОДНОГО ТУРИЗМУ В УКРАЇНІ
Количество страниц
228
ВУЗ
ДРОГОБИЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
Год сдачи
2008
Содержание
ВСТУП __________________________________________________ 3-12
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕННЯ
МІЖНАРОДНИХ ТУРИСТИЧНИХ ВІДНОСИН
НА РЕГІОНАЛЬНОМУ РІВНІ
1.1 Концептуальні засади становлення новітньої парадигми
регіональної системи міжнародного туризму________________ 13-31
1.2 Взаємозв’язок економічного зростання та розвитку світової
туристичної індустрії в умовах глобалізації _________________ 31-52
1.3 Створення інфраструктури туристично-рекреаційного
комплексу регіону як фактор модернізації економіки
відкритого типу__________________________________________ 52-69
Висновки до розділу 1 _______________________________________ 69-72
РОЗДІЛ 2. МЕХАНІЗМ ТА ІНСТРУМЕНТИ ФОРМУВАННЯ
РЕГІОНАЛЬНИХ ТУРИСТИЧНИХ СИСТЕМ В УМОВАХ
ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ СВІТОВОГО РИНКУ ПОСЛУГ
2.1. Сучасні форми організаційно-економічного забезпечення
розвитку регіональної системи міжнародного туризму_______ 73-92
2.2 Міжнародний досвід регіональної економічної політики
у сфері туристичних послуг: адаптація в умовах України____ 92-113
2.3 Інституціонально-господарські засади функціонування
регіональних систем міжнародного туризму в період
ринкових трансформацій________________________________ 113-134
Висновки до розділу 2_______________________________________ 135-137
РОЗДІЛ 3. ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМИ ОПТИМІЗАЦІЇ РОЗВИТКУ
МІЖНАРОДНОГО РЕКРЕАЦІЙНОГО ТУРИЗМУ В
ПРИКАРПАТСЬКОМУ РЕГІОНІ
3.1 Передумови формування та специфічні риси становлення
регіональної системи міжнародного туризму в Україні ______ 138-161
3.2 Реалізація потенціалу міжнародного рекреаційного
туризму Прикарпатського регіону як фактор
формування інвестиційно-інноваційної моделі сталого
економічного розвитку___________________________________ 161-187
Висновки до розділу 3 ______________________________________ 188-191
ВИСНОВКИ __________________________________________ 192-196
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ _________________ 197-217
ДОДАТКИ
ВСТУП
Актуальність теми. Міжнародний туризм є одним з перспективних напрямів розвитку світогосподарських відносин,а в умовах трансформації економіки України підвищення ефективності функціонування цієї галузі набуває особливої актуальності, беручи до уваги її вплив на прибутковість та розвиток різних сфер суспільного виробництва, розв’язання широкого спектра соціально-економічних проблем країни.
Розвиток регіональної системи міжнародного туризму України протягом тривалого часу не був у повній мірі предметом спеціальних наукових досліджень. Зокрема, не знайшли достатнього висвітлення у вітчизняній економічній літературі науково-теоретичні розробки, присвячені передумовам формування, особливостям розвитку, ролі цього процесу у розширенні та інтенсифікації міжнародних економічних відносин нашої країни. Поштовхом для дослідження даної проблеми стало здійснення широкомасштабних реформ регіональних туристичних систем у країнах, де відбуваються ринкві перетворення, пошуки механізмів впровадження принципів і стандартів надання міжнародних туристичних послуг, новітніх господарських та інституціональних інструментів розвитку територій. Існує потреба наукового обґрунтування підвищення ефективності інституційних та правових засад формування регіональних систем міжнародного туризму в Україні, які відіграють провідну роль у мобілізації людських та інвестиційних ресурсів для розвитку сфери послуг у сучасних умовах господарювання.
Актуальність наукової розробки теми зумовлюється дією таких взаємозв’язаних між собою факторів. По-перше, фінансове ресурсозабезпечення регіонального розвитку в умовах переходу до ринкової економіки неможливе без використання нових форм та інструментів становлення сучасних комплексів сфери послуг. По-друге, стабільність зовнішньоекономічних зв’язків країни залежить від адекватної системи використання природно-рекреаційних ресурсів, яка створює економічні передумови впровадження сталої моделі економічного зростання. По-третє, задля розбудови власної оптимальної моделі регламентації ринку міжнародних туристичних послуг з урахуванням особливостей економічного розвитку України необхідним є визначення ефективних принципів, методів та інструментів регулювання наявних регіональних систем та територіально-рекреаційних комплексів. По-четверте, враховуючи спрямованість стратегічного курсу України на широку інтеграцію у світове господарство і Європейський Союз вагомого значення набувають вивчення та переосмислення досвіду регіональної та транскордонної взаємодії, особливо Прикарпатського регіону, зважаючи на його економіко-географічне положення та ресурсний потенціал.
Серед зарубіжних вчених, які зробили значний внесок у розвиток теорії та практики функціонування регіональних систем міжнародного туризму, слід відзначити дослідження таких науковців, як Р. Браймер, Дж. Боуен, В.Гудак, С. Де Браун, П. Ебергардт, Ф. Котлер, Е. Мейкенз, В. Мідл¬тон, Р.Оскен, М. Солловз, Дж. Уокер, К. Фонт, А. Хааз, В. Шекел, К. Шуман та ін.
Кількісні та якісні зміни, що відбуваються в процесі розвитку та вдосконалення регіональних систем міжнародного туризму потребують наукового осмислення та практичного вирішення засобами економічної політики. Теоретичні концепції методологічних та інституційних аспектів розвитку територіально-рекреаційних систем в умовах інтернаціоналізації здійснено в роботах вітчизняних науковців: Ю.В. Алєксєєвої, І.Б. Андренко, І.В. Валентюк, Н.М. Внукової, П.В. Гудзя, О.І. Гонти, І.Є. Журби, Р.О.Заблоцької, О.К. Міхуринської, В.Ф. Савченка, Є.М. Сича, Д.М. Стеченка, О.Г. Топчієва, С.К. Харчікова, І.В. Черніної, В.І. Чужикова, О.С. Шаптали, Е.В. Щепанського та ін.
Фундаментальні проблеми міжнародного регулювання економіки, глобалізації економічних процесів, інтегрування України у світовий ринок туристичних послуг знайшли своє відображення у працях українських вчених-економістів: В.А. Вергуна, М.І. Долішнього, М.А. Дудченка, А.І.Кредісова, Д.Г. Лук’яненка, З.О. Луцишин, Ю.В. Макогона, Ю.М.Пахомова, А.М. Поручника, І.І. Пузанова, О.І. Рогача, А.П. Румянцева, П.Т. Саблука, В.Г. Скотного, В.Р. Сіденка, А.С. Філіпенка, Л.Т. Шевчук, І.М.Школи, О.І. Шниркова та ін.
Суттєвий внесок у розробку даної проблематики зробили представники економічної наукової школи інших країн СНД. Серед них слід відзначити праці Г.Л. Азоєва, М.А. Ананьєва, Ю.Н. Арінцева, М.Б. Біржакова, Н.В.Буторова, Д.К. Ісмаєва, П.М. Зачиняєва, В.А. Квартальнова, М.Е.Нємоляєвої, Р.А. Фатхутдінової, Л.Ф. Ходоркова, А.Ю. Юданова.
Проблеми ж комплексного аналізу розвитку регіональної системи міжнародного туризму в Україні, його структурних складових, інструментарію та базових категорій, а також адаптації механізмів формування регіональних туристичних комплексів, спираючись на досвід зарубіжних країн на сучасному етапі, є недостатньо дослідженими.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами полягає у тому, що тематика дисертаційного дослідження відповідає одному із напрямів виконання планової теми наукового дослідження кафедри економіки “Управління економічною безпекою територіальних утворень”, яка є складовою теми Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка “Дослідження шляхів забезпечення економічної безпеки територій” (номер державної реєстрації №0105U001878, НГК 105/07.МОН, код 0601).
Мета і завдання дослідження. З огляду на науково-практичну актуальність теми враховуючи результати дослідження окремих її аспектів у економічній літературі, метою дисертаційної роботи є теоретичне осмислення специфічних закономірностей становлення регіональної системи міжнародного туризму в умовах глобалізації та обґрунтування шляхів впровадження нових інституціонально-господарських механізмів формування сучасних територіально-рекреаційних комплексів у сферу туристичних послуг України.
Комплексний підхід до реалізації поставленої мети дисертаційної роботи зумовив необхідність розв'язання в ній наступних важливих завдань дослідження:
• розкрити макроекономічні й інституціональні особливості процесів та факторів модернізації, інформатизації в системі міжнародних туристичних послуг;
• визначити суттєві риси, методи та інституціональну структуру механізму функціонування регіональних туристичних комплексів, приділивши особливу увагу її розвитку в умовах глобалізації;
• з’ясувати сутність, зміст і мотиваційні чинники запровадження інструментарію реінжинірингу господарських процесів на підприємствах сфери міжнародного туризму, враховуючи його системотворче значення для розвитку нової туристичної інфраструктури;
• здійснити аналіз модифікації організаційно-економічного забезпечення регіональних систем міжнародного туризму зарубіжних країн через призму векторів реформування сфери туристичних послуг в умовах перехідного періоду;
• дослідити методологічні підходи щодо створення спеціальних туристичних зон як фактора розвитку торгівлі та залучення фінансових ресурсів у економіку перехідного типу;
• виявити основні елементи сучасної інфраструктури регіональних туристичних кластерів, механізми та дієвість їх функціонування у світовій економіці;
• визначити взаємозв’язок формування регіональної системи міжнародного туризму та підвищення конкурентної позиції України на світовому ринку послуг;
• обґрунтувати цілі, завдання та методи сучасної державної політики у сфері регіонального туризму на прикладі Прикарпатського регіону.
Об'єкт дослідження – розвиток і становлення регіональної системи міжнародного туризму України в умовах глобалізації.
Предметом дослідження є господарські та інституціональні механізми формування регіональної системи міжнародного туризму в Україні.
Методи дослідження. Методологічною базою дисертаційного дослідження є теоретичні напрацювання світової економічної думки, концептуальні положення су¬часної економічної теорії, монографічна та наукова література, роботи відомих віт¬чизняних і зарубіжних вчених з питань міжнародних туристичних послуг. Фактологічною базою дослідження є статистичні дані міжнародних економічних організацій, національні статистичні довідники, фактологічні дані монографічної та періодичної літератури, звітні дані Державної служби туризму і курортів Міністерства культури і туризму України. Методологічний апарат дослідження становлять: загальнонаукові методи дослідження (діалектичний метод пізнання, наукова індукція та де¬дукція, системний метод, метод порівняння, аналізу і синтезу (підрозділи 1.2, 1.3, 2.1); визначення прямих та зворотних зв’язків між економічними явищами та процесами (підрозділ 1.2), абстракція, зокрема, при розкритті особливостей формування регіональних систем міжнародного туризму у країнах Центральної та Східної Європи (підрозділ 2.2). Окрім того, у роботі використані й інші методи теоретичного та емпіричного дослідження, окремі різновиди як загальноприйнятих наукових принципів, так і спеціальних принципів науково-економічного пізнання: творчо-критичний та описово-аналітичний (у підрозділі 3.2), метод мікро- і макроекономічного аналізу (підрозділи 1.2 і 2.2), метод історизму при визначенні передумов та етапів формування регіональної системи міжнародного туризму України (підрозділи 3.1 і 3.2), статистичний метод (підрозділ 2.2), метод економічного моделювання (підрозділ 2.3).
Наукова новизна одержаних результатів полягає у розкритті теоретичних засад і практичних аспектів становлення регіональної системи міжнародного туризму під впливом глобалізації та модернізації сфери послуг, сутнісних рис та особливостей її взаємодії з механізмами формування моделі сталого господарського розвитку в перехідних економіках.
У процесі дослідження автор одержав такі наукові результати, які розкривають його особистий внесок у розробку проблеми, що досліджується, та суттєво конкретизують новизну роботи:
вперше:
• розроблено комплексну концепцію функціональної взаємодії механізмів сталого економічного розвитку та модернізації сфери туристичних послуг. В її межах узагальнено процеси регіоналізації туристичної сфери в економічному, інституціональному, галузевому розрізі взаємозв’язків елементів, динаміці рівнів запровадження; обґрунтовано стратегічні напрями оптимізації функціонування ринку туристичних послуг в Україні;
• запропоновано динамічно-просторову модель запровадження сучасних механізмів розвитку регіональних туристичних комплексів. Встановлено, що інтеграція до світового ринку туристичних послуг залежить від розвитку постіндустріальних механізмів стимулювання ділової активності у сфері туристичних послуг, зокрема, здатності до запровадження інноваційної моделі економічного зростання, підвищення привабливості країни як економічного партнера;
• на основі економіко-математичної моделі обґрунтовано засади зовнішньоекономічної стратегії України у сфері надання міжнародних туристичних послуг в умовах поглиблення взаємодії з Європейським Союзом. Виявлено, що в умовах формування нової інституціональної інфраструктури туристичних ринків такі ендогенні чинники інтеграції, як зрілість регіональної системи міжнародного туризму та інституціональна взаємодія на рівні “держава – регіони – зовнішній ринок”, визначають оптимальні шляхи євроінтеграційних процесів;
удосконалено:
• методологічні підходи до обґрунтування можливих інституціональних складових співробітництва України з ЄС у сфері туристичного бізнесу з урахуванням непередбачуваних соціально-економічних ефектів і наслідків лібералізації сфери послуг. Аргументовано пріоритетність запровадження нових структурних елементів у системі сприяння розвитку туризму в Україні, таких, як регіональні центри сприяння. Визначено, що останні, по-перше, функціонують на основі банків даних перспектив розвитку туристичної галузі. По-друге, надають послуги суб’єктам господарювання щодо розробки інвестиційних проектів. По-третє, зорієнтовані на проведення рекламної діяльності стосовно перспективних для інвестування об’єктів;
• засади обґрунтування пріоритетних напрямів формування раціонального механізму державного регулювання розвитку туристично-рекреаційної сфери. Виявлено, що модифікація сучасної системи організаційно-економічного забезпечення розвитку регіональної системи міжнародного туризму в Україні повинна базуватись на основі: 1) створення новітнього законодавчого поля у загальноекономічній площині розвитку галузі, 2) запровадження новітній моделі транскордонної, трансрегіональної та субрегіональної співпраці; 3) застосування інституціональних важелів формування конкурентних переваг туристичних продуктів на рівні регіонів; 4) формування кредитно-фінансових механізмів підтримки малого та середнього підприємництва, орієнтованого на експорт туристичних послуг;
дістали подальшого розвитку:
• концепція побудови туристичних кластерів. Вона ґрунтується на засадах формування вертикально та горизонтально інтегрованих виробничих структур, створенні багатофункціональних рекреаційно-туристичних сервісних комплексів, що мають розгалужену мережу підрозділів і діють у регіональному або міжтериторіальному масштабі;
• обґрунтування особливостей викорис¬тання у сфері державного стимулювання розвитку рекреаційно-курортної та туристичної індустрії України нових форм регіональної організації на основі формування територій пріоритетного розвитку туристично-рекреаційного спрямування. Аргументовано надання певним регіонам (зокрема Прикарпатському) статусу ТПР з особливим (пільговим) режимом інвестиційної діяльності у сфері туристично-рекреаційних послуг з метою активізації ділової активності та вилучення ефекту мультиплікатора інвестицій;
• методичні підходи до використання сучасного інструментарію реінжинірингу господарських процесів на підприємствах сфери міжнародного туризму. Серед них: а) застосування новітніх інформаційних технологій в галузі міжнародних туристичних послуг; б) створення спеціалізованих комунікаційних мереж та електронізація торгівлі туристичними послугами; в) використання ефекту масштабу надання туристичних послуг; г) скорочення витрат виробництва та поліпшення якості наданих клієнтам послуг; д) впровадження нових форм і методів туристично-рекреаційного обслуговування.
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що положення та висновки цього дослідження можуть бути використані у діяльності органів виконавчої та законодавчої влади при розробці напрямів зовнішньоекономічної стратегії України, зокрема для прискорення процесу гармонізації регулюючих положень у сфері міжнародних туристичних послуг. Отримані результати дослідження використані при розробці Концепції розвитку туризму і рекреації в Дрогобицькому районі до 2010 року та Стратегії розвитку агротуризму в Дрогобицькому районі до 2015 року (довідка про впровадження №2/25-2048 від 04.10.2007р.). Результати дослідження також застосовано при проектуванні, створенні та організації практичної діяльності СЕЗ “Курортополіс Трускавець” туристично-рекреаційного спрямування у процесі формування ЗАТ “Трускавецький валеологічний інноваційний центр” (довідка про впровадження результатів дисертаційного дослідження №5 від 14.12.2006 р.). Окремі положення, що містяться в дисертації, використані у навчальному процесі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка при викладанні навчальних дисциплін та при розробці їх методичного забезпечення “Міжнародний туризм з основами країнознавства”, “Географія туризму”, “Управління курортно-санаторною справою” (довідка про впровадження результатів дисертаційної роботи №1102 від 03.10.2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійно виконаною роботою; викладені в ній теоретико-методологічні напрацювання та практичні результати дослідження належать особисто авторові.
Апробація результатів дослідження. Основні результати дослідження було висвітлено на міжнародних науково-практичних та науково-теоретичних конференціях в Україні, зокрема на Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих вчених “Україна у світовій економічній спільноті” (м. Дніпропетровськ, 2003 р.); на Всеукраїнській науково-практичній конференції “Проблеми та перспективи розвитку транзитивної економіки” (м. Сімферополь, 2003 р.); на Всеукраїнській науково-практичній конференції “Формирование регионального механизма управления народнохозяйственным комплексом Украины” (м. Сімферополь, 2004 р.); на ІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Развитие внешнеэкономической деятельности в условиях глобализации” (м.Сімферополь, 20 – 21 квітня 2006 р); на Всеукраїнській науково-практичній конференції вчених та фахівців “Проблеми управління підприємництвом у сучасних умовах” (м. Сімферополь, 2005 р.); на ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Тенденции развития экономики и формирование современной системы управления внешнеэкономическими связями предприятия” (м. Сімферополь, 30 – 31 березня 2007 р.).
Публікації. Основні наукові та прикладні результати дисертаційного дослідження опубліковано у 12 наукових працях (загальний обсяг 2,8друк. арк.), з них 5 статей у провідних фахових наукових журналах і збірниках наукових праць, 7 – у матеріалах та тезах конференцій.
Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів (8 підрозділів), висновків, списку використаних джерел та 4 додатків. Загальний обсяг дисертації становить 196 сторінок, включаючи 7 таблиць та 23 рисунки. Список використаних джерел містить 207 позицій на 21 сторінці.
Список литературы
ВИСНОВКИ
В дисертації здійснено теоретичне узагальнення і наукове вирішення проблем формування регіональної системи міжнародного туризму в Україні (на прикладі Прикарпатського регіону: Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей), висвітленні факторів запровадження та еволюції сучасних моделей розбудови територіально-рекреаційних систем. Пропонується комплексний аналіз передумов і господарських засад як глобального, так і регіонального характеру, що визначили становлення сучасної категорії туристично-рекреаційний комплекс як особливої економічної системи, що сприяє підвищенню ефективності економки європейських країн, сталих темпів зростання та стійкості в умовах становлення постіндустріальної цивілізації.
Теоретичне осмислення концептуальних засад становлення новітньої парадигми регіональної системи міжнародного туризму, тенденцій та закономірностей розвитку сфери туристичних послуг, високих темпів їх інформатизації та модернізації створює передумови й обумовлює необхідність дослідження впливу становлення сучасних туристично-рекреаційних комплексів на процеси економічної трансформації в країнах з перехідною економікою.
Провідними ланками такого впливу є найбільш розвинуті форми світогосподарських зв'язків: міжнародні транспортні перевезення, увесь спектр ринку послуг та міжнародна банківсько-інвестиційна діяльність. Вдосконалення даних складових інфраструктури туристичної системи країни у трансформаційний період створюють передумови та можливості для ефективної інтеграції України до світового ринку туристичних послуг.
Результати проведеного дисертаційного дослідження дозволяють зробити такі висновки та сформувати рекомендації, які характеризуються науковою новизною і мають теоретико-методологічне та науково-практичне значення:
1. Невід’ємними рисами розвитку сучасної індустрії міжнародного туризму в умовах інтернаціоналізації та глобалізації світогосподарських зв’язків стали інтенсифікація двосторонніх і багатосторонніх зв’язків на регіональному й субрегіональному рівні, концентрація фінансових, інформаційних та управлінських функцій, а також консолідація ділової активності навколо складних ієрархічних регіональних систем, що характеризуються органічністю, наявністю структурних зв’язків та відкритістю. Характер формування і розвитку регіональної системи міжнародного туризму в Україні обумовлюється реструктуризацією сфери послуг у світовому масштабі, зокрема в галузі туризму, та забезпеченням ефективної взаємодії на рівні “центр – регіони – зовнішній ринок”.
2. Глобалізація світової економіки, маючи інтегральний характер, визначає правила організації життя суспільства не лише в загальносвітовому масштабі. Її вплив проявляється на міждержавному, державному, регіональному рівнях. Держави з найвищими доходами і чималими додатковими конкурентними перевагами, порівнюючи з країнами з низьким доходом, формують відносини нееквівалентного обміну у взаємній торгівлі. Це обумовлює науковий пошук у країнах, де відбуваються ринкові перетворення, власних шляхів розвитку та інтенсифікацію їх регіональної активності у сфері послуг, як провідної галузі суспільного відтворення постіндустріальної цивілізації. Реалізація регіональної політики повинна здійснюватись з урахуванням національних та регіональних особливостей в контексті сучасних світових тенденцій.
3. Попит на туризм і подорожі в міжнародному масштабі децентралізується, тобто поширюється на нові ніші та сфери суспільної діяльності, а не концентрується в звичайних традиційних галузях. Перспективними напрямами розвитку сфери міжнародних туристичних послуг в умовах ринкових трансформацій стають еко-туризм і агро-туризм, які не потребують великих капітальних витрат. Основним фактором конкурентоспроможності країн на світовому ринку туристичних послуг виступають оснащеність, гнучкість рекреаційно-туристичної індустрії країни та взаємодія елементів інфраструктури і служб сервісу на регіональному рівні.
4. Модифікація сучасної системи організаційно-економічного забезпечення розвитку регіональної системи міжнародного туризму в Україні повинна відбуватись за трьома пріоритетними взаємозв’язаними напрямами: а) формування сучасного законодавчого поля в загальноекономічній площині розвитку галузі та в новітній моделі транскордонної, трансрегіональної та субрегіональної співпраці; б) створення інституціональних важелів формування конкурентних переваг турпродуктів на рівні регіонів; в)запровадження кредитно-фінансових механізмів підтримки малого та середнього підприємництва сфери туристичних послуг.
5. Для вирішення стратегічних завдань підвищення економічної та соціальної ефективності туристичної галузі державна політика розвитку туризму повинна базуватись на підтримці регіональних кластерів. У концепції побудови туристичних кластерів значну увагу слід приділяти розбудові вертикально і горизонтально інтегрованих виробничих структур, які передбачають формування багатофункціональних рекреаційно-туристичних сервісних комплексів, що мають розгалужену мережу підрозділів і діють у регіональному або міжтериторіальному масштабі.
6. Пріоритетним напрямом створення ефективних туристичних комплексів є спрямування державної політики у бік децентралізації, делегування повноважень органам місце¬во¬го самоврядування, підтримки місцевих ініціатив, розвитку всіх форм соціаль¬ного туризму, а також принципу всебічної співпраці між владою, територіальними громадами та підприємцями в галузі туризму. Аналіз функціонування територіально-рекреаційних комплексів у зарубіжних країнах засвідчив високу ефективність комплексного характеру побудови рекреаційно-туристичної індустрії, де залежно від ступеня розвитку національно-господарських систем формується поступовий перехід від адміністративних важелів стимулювання до суто економічних, а в індустріально розвинутих країнах вже до новітніх постінформаційних, ноосферних засад господарського поступу, де приватна ініціатива та комерційний успіх у сфері туризму взаємозв’язані з екологізацією бізнесу й міжнародним освітньо-культурним обміном.
7. З метою створення конкурентоспроможного туристичного продукту доцільно продовжити роботу в напрямі формування інструментів організаційного сприяння розвитку галузі туризму. Безумовний пріоритет у цьому відношенні – створення регіональних товариств сприяння, що функціонують на основі інформаційних банків даних перспектив розвитку туристичної галузі, які б надавали послуги суб’єктам господарювання щодо розробки інвестиційних проектів, залучення інвестицій, створення привабливого інвестиційного іміджу регіону, проведення рекламної діяльності стосовно перспективних для інвестування відповідних об’єктів.
8. Недостатнє викорис¬тання у сфері державного стимулювання розвитку рекреаційно-курортної та туристичної індустрії України нових форм територіальної організації на основі формування ТПР туристично-рекреаційного спрямування. Враховуючи те, що Прикарпатський регіон володіє багатим рекреаційно-курортним і туристичним потенціалом, доцільно надати йому статусу ТПР з особливим (пільговим) режимом інвестиційної діяльності. Це створить умо¬ви для активізації ділової активності та залучення іноземних інвестицій.
9. Динаміка та структура туристичного ринку України засвідчує наявність низки тенденцій та проблем, які суттєво впливають на конкурентну позицію вітчизняних туристичних підприємств. Серед них слід відзначити надмірні маркетингові витрати, які включають витрати на розбудову інфраструктури, просування вітчизняного туристського продукту на зовнішні ринки, втрати, пов’язані з надмірною забюрократизованістю державного регулювання. Досягнення мети інтегрування України в сучасну світову туристичну систему потребує налагодження ефективної взаємодії зі Світовою організацією торгівлі, укладання нових базових угод про партнерство і співробітництво з ЄС (асоційоване членство, зону вільної торгівлі), державних капіталовкладень у розвиток інженерної, технічної інфраструктури, проведення ефективної рекламної діяльності для популяризації країни в цілому, розкриття можливостей туристично-рекраційного потенціалу її окремих міст та регіонів.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Закон України ”Про туризм” (N 324/95-ВР) від 15.09.1995 р.
2. Закон України від 21 вересня 2000 р. Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України 2000 – 2015 рр. // Відом. Верховної Ради України. – 2000. - №47.
3. Про внесення змін до Закону України "Про туризм" ((ВВР), 2004, N 13, ст.180)
4. Указ Президента України «Про підтримку розвитку туризму в Україні» (№127/2001) від 2.03.2001 р.
5. Постанова КМУ N 583 від 29 квітня 2002 р. Київ Про затвердження Державної програми розвитку туризму на 2002 – 2010 роки.
6. Агафонова Л.Г., Агафонова О.Є. Туризм, готельний та ресторанний бізнес: ціноутворення, конкуренція, державне регулювання: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Київський ун-т туризму, економіки і права. - К. : Знання України, 2002. – 352 с.
7. Айзард У. Некоторые исследования в области регионального развития и сотрудничества и некоторые вопросы региональной науки, не имеющие ответов / Региональное развитие и сотрудничество. – I998. – Вып. I. – 2. С. 61.
8. Александрова А.Ю. Международный туризм. – М.: Аспект-Пресс, 2004- 464 с.
9. Алєксєєва Ю. Використання досвіду європейських країн у реформу¬ванні системи управління туристичною галуззю України // Теорія та практика державного управління. Вип. 6: Нові механізми регіонального розвитку: Матеріали наук.-практ. конф., 12 груд. 2003 р. – Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2004. – С. 10 – 12.
10. Алєксєєва Ю. Регіональний та локальний розвиток туризму: досвід Франції // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – О.: ОРІДУ НАДУ, 2004. – № 1 (17). – С. 131 – 141.
11. Амоша А. И., Иванов М. И., Череднік Л. И., Левіна О.В., Михальская В.О. Инвестиционная деятельность в регионе // НАН Украины; Институт экономики промышленности. — Донецк, 1998. — 59 с.
12. Акімова І., Фон Крамон-Таубадель Ш. Сприяння сталому економічному зростанню в Україні. – К.: ”Альфа-Принт”, 2001. – 350 с.
13. Андренко И. Б. Сегментация рынка для гостиничных предприятий // Вестник Международного Славянского Университета (г. Харьков). Серия “Экономика. Социология”. – 2002. – Т.5, №5. – С. 44 – 46.
14. Антропова А.А. Международный туризм в Украине: реалии и тенденции развития //Вісник Донецького інституту тур. бізнесу. –2002.- № 6.– С.15– 17.
15. Аринцев Ю.Н. Как сделать туризм в России доходным? // Туризм, 2006. – №8. – С. 18 – 19.
16. Арсеньев Юрий Николаевич, Шелобаев Сергей Иванович, Давыдова Татьяна Юрьевна. Принятие решений. Интегрированные интеллектуальные системы: Учеб. пособие для студ. вузов, обуч. по спец. "Прикладная информатика", "Менеджмент", "Экономика". — М. : ЮНИТИ, 2003. — 270 с.
17. Афонцев С. Проблема глобального управления мирохозяйственной системой: теоретические аспекты // Мировая экономика и международные отношения. - 2001. – № 5. – С. 65 – 70.
18. Бабарицька В. К. Менеджмент туризму. Туроперейтинг: Понятійно-термінологічні основи. Сервісне забезпечення турпродукту: Навчальний посібник/ В.К. Бабарицька, О.Ю. Малиновська. - К.: Альтерпрес, 2004. – 286 с.
19. Байлик С.И. Гостиничное хозяйство. Проблемы, перспективы, сертификация. - Киев: ВИРА-Р, "Альтерпрес", 2001. – 208 с.
20. Бакун А. Маркетинг в Україні. - 2001. - № 1. - С. 15 – 18.
21. Белл Д. Грядущее постиндустриальное общество. Опыт социального прогнозирования. – М., 1999.
22. Бєлєнький П. Ю., Мікула Н. А. Методологічні аспекти міжрегіонального та транскордонного співробітництва // Зовнішньоекономічний кур’єр № 1-2’ 01 – Львів, ТПП. – С. 9 – 13.
23. Бєлєнький П.Ю, Мікула Н.А. Зовнішньоекономічна діяльність регіонів // Регіональна політика: методологія, методи, практика. / Колектив авторів. Монографія. НАН України. Інститут регіональних досліджень. За ред. академіка НАНУ М.І.Долішного – Львів, 2001. 719 с. – С. 654 – 697.
24. Биржаков М.Б. Введение в туризм: Учебник. – Издание 6-е, переработанное и дополненное. – СПб.: «Издательский дом Герда», 2004. — 448 с.
25. Бобух І.М. Проблеми розвитку вільних економічних зон України в умовах глобалізації та регіоналізації економіки // Матеріали ІХ між- народної науково-практичної конференції „Формування торговельних режимів у перехідних економіках в умовах глобалізації (приклад України)”. – К: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин. – 2001. – С. 221 – 223.
26. Богданова С. Лед тронулся...Закон об ОЭЗ туристко-рекреационного типа на подходе // Туризм, 2006. – №5. – С. 16 – 17.
27. Богданова С. ОАЗ: новый інструмент развития территорий // Туризм, 2006. – №1. – С. 45 – 47.
28. Бойко М.Г. Система оподаткування – важливий чинник активізації розвитку підприємництва в готельному господарстві України // Державне регулювання торгівлі в ринкових умовах Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (24-26 жовтня 2001 року, Київ) / Відп. ред. А.А.Мазаракі. – К., КНТУ, 2001. – С. 290 – 292.
29. Борецкая Н.П., Казачковская Г.В. Развитие индустрии туризма как фактор повышения эффективности развития региона // Социально-экономические аспекты региональной промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1997. – С. 16 – 18.
30. Бородина В.В. Ресторанно-гостиничный бизнес: учет, налоги, маркетинг, менеджмент. - М.: Книжный мир, 2001. – 165 с.
31. Буторова Н. В. Менеджмент и маркетинг иностранного туризма: обслуживание зарубежных туристов в России: Учеб. пособие для студентов, обучающихся по спец. "Менеджмент иностранного туризма"/ Н.В. Буторова; Рос. международная академия туризма. - М.: Сов. спорт.Ч.1. – 1999. – 107 с.
32. Вавилова Е.В. Основы международного туризма: учеб. пособие.– М.: Гардарики, 2005. – 160 с.
33. Валентюк І.В. Інструменти реалізації політики у сфері туристичних послуг // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: Вид-во ХРІДУ УАДУ “Магістр”, 2002. – № 2 ( 13 ): У 2 ч. Ч. ІІ. – С. 179 – 183.
34. Валентюк І.В. Національний туризм та його розвиток в умовах глобалізації // Ефективність державного управління в контексті глобалізації та євроінтеграції: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид-во НАДУ, 2003. – Т.2. – С.399 – 401.
35. Вергун В.А., Фліссак А.А. Ринок туристичних послуг як складова частина українсько-німецьких торговельно-економічних відносин: стан та напрями розширення // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Випуск 36. – Частина ІІ. - К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2002. – С. 166 – 167.
36. Ветитнев А. М. Маркетинг санаторно-курортных услуг, М.: изд-во Медицина, 2001. – 224 с
37. Виханский О.С. Стратегическое управление: Учебник для студ., обучающихся по спец. и направлению "Менеджмент". - 2 изд., перераб. и доп. -М.: Гардарики, 2003. – 292 с.
38. Віденко О. Засади формування національної туристичної політики // Вісник КНТЕУ – №6. – К.: КНТЕУ, 2004. – С. 12 – 16.
39. Волков Ю.Ф. Введение в гостиничный и туристический бизнес. - М.: Феникс, 2003. – 348 с.
40. Волошин В.С., Семенченко П.М. Проблемы развития городской среды: экологические, социальные и экономические аспекты /Международная академия наук экологии и безопасности жизнедеятельности; Приазовский гос. технический ун-т. - Мариуполь, 1997. – 191 с.
41. Волощин Н.И. и др. Менеджмент туризма: Туризм как объект управления. – М.: Финансы и статистика, 2004. – 302 с.
42. Ворожейкин И.Е. Управление социальным развитием организации. – М.: ЮНИТИ, 2001. – 472 с.
43. Воскресенский В.Ю. Международный туризм. – М.: ЮНИТИ, 2006. – ISBN: 5-238-00975-5
44. Гайдук А.Б. Формування туристичної ринкової інфраструктури як фактор підвищення ефективності функціонування ринку туристичних послуг// Регіональна економіка. – 1999. – № 2. – С.172 – 177.
45. Гайдукевич Л.М. Туристский комплекс Стран Центральной и Восточной Европы на пути реформирования // Весник Белорусского государственного университета – Минск: БГУ, 2005 – №3. – С. 73 – 82.
46. Гайдукевич Л., Хомич С., Клицупова В. География международного туризма. Зарубежные страны: Учебное пособие – Минск.: Аверсэв, 2003 – 304 с.
47. Галушка Є.О., Маниліч M.I. Глобалізація економіки: регіональний та фінансовий аспект // Науковий вісник ЧНУ "Економіка" Вип. 141-142, Чернівці, 2002. – С. 49 – 50.
48. Гладкий Ю.М., Чистобаєв А.І. Регионоведение. – М.: Гардарики, 2000. – 384 с.
49. Гнатюк Т. Проблеми залучення інвестицій в туристичну галузь // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ. – В. 162. – 2002. – С. 161 – 164.
50. Головачук Т.І. Регіональний аспект розвитку торгівлі на Буковині // Державне регулювання торгівлі в ринкових умовах Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (24-26 жовтня 2001 року, Київ) / Відп. ред. А.А.Мазаракі. – К., КНТУ, 2001. – С. 248 – 250.
51. Гончарук П.А., Гудзь П.В. Організаційно-економічний механізм використання курортно-рекреаційних територій // Матер. ІІІ междунар. науч.-практ. конф. "Город, регион, государство: проблемы распределения полномочий". - Донецк: ИЭПИ НАН Украины, ООО "Юго-Восток, ЛТД".– 2003. – С. 45 – 53.
52. Готельне господарство: основнi показники, оцiнка якостi послуг: Навч.посiбник/ Уклад. В.К.Федорченко, I.М.Мiнiч. – К.: Логос, 1999. – 76 с.
53. Гранберг А. Основы региональной экономики. – М.: ГУ ВШЕ, 2001. – 495 с.
54. Григорук С.С., Демчак С.Д. Оновлення інвестиційно-інноваційного механізму управління в національній економіці // Теоретичні та прикладні питання економіки: Збірник наукових праць. – Випуск 10. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут конкурентного суспільства, 2006. – С. 144 – 151.
55. Грицюк Е.О. Посилення експортного потенціалу на регіональному рівні завдяки створенню регіональних центрів експортного регулювання // Державне регулювання торгівлі в ринкових умовах Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (24-26 жовтня 2001 року, Київ) / Відп. ред. А.А.Мазаракі. – К., КНТУ, 2001. – С. 331 – 333.
56. Гудзь П.В., Несторенко О.В. Фінансові інновації у сфері курортно-рекреаційного господарства регіону // Економіка та право. – 2002. – № 1. – С. 61 – 64.
57. Гудзь П.В. Економічні проблеми розвитку курортно-рекреаційних територій. - Донецьк: ІЕПД НАН України, ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2001. – 270 с.
58. Гук Н.А. Міжнародний туризм як вид підприємницької діяльності на світовому ринку // Матеріали всеукраїнської науково – практичної конференції вчених та фахівців ”Проблеми управління підприємництвом у сучасних умовах”. – Сімферополь: ЧП «Кильбер», 2005. – Ч.2 – С.56 – 57.
59. Гук Н.А. Міжнародні аспекти туристичної діяльності в Україні // Зб. наук. пр. – К.: ІСЕМВ НАН України, 2002. - Вип.35. – С. 112 – 115.
60. Гук Н.А. Передумови формування ринку туристичних послуг в Україні // Зб. наук. пр. – К.: ІСЕМВ НАН України, 2002. - Вип.36. – С. 25 – 31.
61. Гук Н.А. Реалізація потенціалу міжнародного рекреаційного туризму Прикарпатського регіону як напрям євроінтеграційної стратегії України // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Випуск 66. – Частина 1. - К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2007. – С. 220 – 226.
62. Гук Н.А. Роль іноземних інвестицій у фінансуванні регіонального туризму // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Випуск 46. – Частина 2. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2004. – С. 118 – 120.
63. Гук Н.А. Формування експортної стратегії розвитку регіональної системи // Материалы ІІІ международной научно–практической конференции «Тенденции развития экономики и формирование современной системы управления внешнеэкономическими связями предприятия» (30 – 31 марта 2007 года). – Симферополь: ДиАйПи, 2007. – С. 97 – 98.
64. Данилов-Данильян Виктор И., Лосев Кем С. Экологический вызов и устойчивое развитие: Учеб. пособие. — Г. : Прогресс-Традиция, 2000. — 413 с.
65. Данилова Е.В. ВТО: регулирование торговли услугами., – К.:"ИКЦ "Академкнига". - 2003. – 174 с.
66. Долішній М., Бєлєнький П. Транскордонне співробітництво регіонів у контексті інтеграції України в ЄС // Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз. Збірник текстів виступів міжнародної наукової конференції. – Львів: Діло, 1996. – С.157 – 158.
67. Домбровський О. Міжнародна субрегіональна взаємодія як фактор динамізації національного розвитку та поглиблення кооперації // Зб. наук. праць. Вип. 40. – К.: ІСЕМВ НАН України, 2004. – С. 205 – 213.
68. Домбровський О. Регіоналізм у контексті глобалізації: динамічна та контроверсійна природа // Зб. наук. праць. Вип. 38. – К.: ІСЕМВ НАН України, 2003. – С. 198 – 205.
69. Дудкіна К.А. Кластерна модель як можливість ефективного використання ресурсного потенціалу регіонів в Україні // Матеріали щорічної загально-інституційної науково-практичної конф. „Інституціональні перетворення, як передумова ефективного використання ресурсного потенціалу регіону” (24 квітня 2003р.). – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2003. – С. 393 – 399.
70. Дудкіна К.А. Місце кластерної моделі в оцінці потенціалу країни на світовому ринку // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – К:КНЕУ, 2002. – Вип.6 (13). – С.19 – 24.
71. Дурович, А.П. Маркетинг в туризме: Учеб. пособие / А.П. Дурович, А.С. Копанаев. – Минск: Экономпресс, 2001. – 789 с.
72. Заблоцька Р.О. Світовий ринок послуг: Підручник. – К.: Знання України, - 2004. – 280 с.
73. Зайнашева З.Г. Региональная политика в сфере услуг // Вестн. Моск. ун-та. – Сер. 6. Экономика. – 2005. - №3. – С. 43 – 52.
Стоимость доставки работы, в гривнах:
(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50
Найти готовую работу
ЗАКАЗАТЬ
Обратная
связь:
Связаться
Вход для партнеров
Регистрация
Восстановить доступ
Материал для курсовых и дипломных работ
11.10.24
Сучасний документальний театр: новий тип сценічної репрезентації
11.10.24
Вербатім–наративи в контексті сучасної «Нової драми» і документального театру
11.10.24
«Нова драма» в умовах відновлення документалізму в театральній постдраматичній культурі нестабільного типу
Архив материала для курсовых и дипломных работ
Ссылки:
Счетчики:
© 2006-2024. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.