У нас уже 17884 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Фінансова стійкість підприємств та її забезпечення в трансформаційній економіці України
Количество страниц 233
ВУЗ КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені Вадима Гетьмана
Год сдачи 2010
Содержание ЗМІСТ
Вступ
Розділ 1. Теоретичні і методичні основи визначення фінансової стійкості підприємств
1.1. Економічна сутність фінансової стійкості підприємств.
1.2. Методичні засади оцінки фінансової стійкості підприємств.
1.3.Макроекономічні чинники забезпечення фінансової стійкості підприємств.

Розділ 2. Оцінка фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств
2.1. Аналіз розвитку сільського господарства в умовах трансформації економіки України.
2.2. Бюджетне фінансування сільськогосподарських підприємств та його вплив на їх фінансову стійкість.
2.3. Аналіз фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств.

Розділ 3. Забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств
3.1. Визначення величини фінансових параметрів забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств.
3.2. Обгрунтування інтегрованої фінансової стійкості підприємств.
3.3. Вдосконалення державної фінансової підтримки сільсько-господарських підприємств в умовах вступу України до СОТ.
Висновки
Список використаних джерел
Додатки

Вступ

В трансформаційній економіці України сільське господарство посідає важливе місце. Від його ефективного розвитку значною мірою залежить фінансова стабілізація на макро- і мікроекономічному рівні, економічна незалежність, соціальна стабільність та продовольча безпека України.
Перехід економіки України до ринкових відносин, який супроводжувався радикальним реформуванням аграрного сектору, викликав докорінні зміни економічного середовища. Однак, ринкові механізми при зміні функцій державного регулювання в трансформаційній економіці не створили умови для сталого економічного розвитку. Економічна ситуація в сільському господарстві протягом майже всього періоду державної незалежності України ускладнювалася платіжною кризою, зниженням прибутковості діяльності суб’єктів господарювання, зростанням частки збиткових підприємств та скороченням їх фінансових ресурсів. На мікрорівні майже всі підприємства сільського господарства упродовж 1991 – 1999 рр. залишалися в кризовому, або передкризовому стані. До 2007 р. обсяги виробництва сільськогосподарської продукції не відновилися відносно досягнутого на початок ринкових перетворень рівня 1990 р., а на фоні повільних стабілізаційних процесів постійно виникали кризи.
На стадії розвитку системи, як економічна криза, особливо зростає вплив зовнішніх факторів на фінансову стійкість підприємств. Такі фактори як інфляція, валютний курс, бюджетний дефіцит та інші впливають на всі підприємства, але характер та особливості їх впливу залежать від специфіки діяльності кожного окремого суб’єкта господарювання, тобто від внутрішніх факторів, які обумовлюються стадією життєвого циклу самого підприємства.
Забезпечення фінансової стійкості підприємств, стабільності їх функціонування є основним напрямом макроекономічної стабілізації, оскільки макроекономічна і макрофінансова стабілізація в короткостроковому та в довгостроковому періодах є тим економічним середовищем, в якому створюються сприятливі умови для підприємств. Діяльність сільськогосподарських підприємств потребує зміцнення їх фінансової стійкості в умовах адаптації до ринкової моделі розвитку економіки. Наявність тісного взаємозв’язку між досягненням фінансової стійкості підприємств та фінансовою стабілізацією макроекономіки безперечна. Тому проблему стабілізації фінансової системи в трансформаційній економіці України необхідно розглядати з точки зору взаємопов’язаних макро- і мікроекономічних процесів, що відбуваються в державі. Її розв’язання потребує впровадження комплексу заходів, здатних створити умови для розвитку ефективного національного товаровиробництва та його діяльності у конкурентному середовищі „інвестиційно-інноваційної економіки”. Про актуальність цього напряму дослідження свідчать проблеми реструктуризації фінансової системи України, на які звертають увагу фахівці в економічній літературі, в тому числі в монографії під науковим керівництвом В.Федосова [152].
Дослідженням проблем макроекономічної стабілізації займалися провідні економісти світу. Серед них такі відомі вчені, як Е.Брігхем, Дж.Кейнс, А.Лафер, К. Макконелл, А.Сміт, Д.Сакс, Ф.Фрідмен. Окремі складові теоретичного фундаменту управління стабілізаційними процесами в Україні містяться в працях вітчизняних економістів: А.Гальчинського, В.Геєця, В.Пинзеника, Б.Панасюка, О.Савченко, В.Федосова, В.Юрчишина. Складовою наукової парадигми макроекономічної стабілізації можна вважати також творчий доробок С.Льовочкіна, який виділив із загальної макроекономічної стабілізації дві її складові: суто макроекономічну та суто макрофінансову стабілізацію.
Окремі складові теоретичного фундаменту управління фінансовою стійкістю підприємств містяться в працях вітчизняних економістів: М.Білик, І.Бланка, Г.Кірейцева, В.Суторміної, В.Савчука, О.Терещенко. Проблеми забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств активно досліджуються такими вченими-аграрниками, як В.Андрійчук, М.Дем’яненко, П.Саблук, П.Лайко, Л.Лахтіонова, Т.Осташко та іншими.
Однак взаємопов’язані проблеми фінансової стабілізації макро- і мікроекономіки залишаються недостатньо дослідженими. Оцінювання параметрів економічної та фінансової стабілізації в Україні, як правило, обмежується дослідженнями за одним із напрямів: або на макро-, або тільки на мікрорівні. В працях українських вчених немає визначення змісту фінансової стабілізації як єдиного економічного процесу в державі. Недостатньо дослідженими залишаються: проблеми впливу макроекономічного середовища на забезпечення фінансової стійкості підприємств; тенденції, що склалися в економіці під впливом функціонування найважливішого стабілізаційного інструменту управління економікою в цілому та окремими секторами економіки - бюджетного механізму; визначення фінансових параметрів цільових програм розвитку сільського господарства. Фінансова стійкість підприємств вивчається українськими вченими в контексті загрози банкрутства підприємств. Переважна більшість розробок присвячена пошукам внутрішніх джерел забезпечення фінансової стійкості підприємств (як на прикладі окремого підприємства, так і групи підприємств певного району, регіону).
Таким чином, актуальність теми дисертації обумовлена: недостатністю теоретичних та методичних розробок забезпечення фінансової стійкості підприємств; недосконалістю практично орієнтованих наукових розробок оцінювання параметрів мікрофінансової стабілізації; необхідністю проведення системних досліджень з удосконалення фінансової політики щодо використання фінансових ресурсів на підтримку сільськогосподарських підприємств.
Вагомість окресленої проблематики, її актуальність та необхідність вирішення зумовили вибір теми дисертаційного дослідження.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є поглиблення дослідження сутності фінансової стійкості підприємств та впливу на неї макроекономічних факторів, розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення бюджетного механізму фінансової підтримки сільгосптоваровиробників в умовах трансформації економіки України.
Реалізація поставленої мети обумовила послідовне розв’язання таких завдань:
* уточнити визначення сутності фінансової стійкості підприємств;
* визначити основні макроекономічні чинники, які впливають на фінансову стійкість підприємств в умовах трансформаційної економіки України;
* узагальнити тенденції розвитку аграрного сектору та економіки України;
* здійснити оцінку фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств;
* оцінити ефективність бюджетного механізму державної фінансової підтримки сільськогосподарських підприємств України та його вплив на їх фінансову стійкість;
* визначити умови забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств при реалізації програм розвитку сільського господарства.
Об’єктом дослідження є фінансова стійкість сільськогосподарських підприємств у період ринкової трансформації економіки України.
Предметом дослідження є сукупність економічних відносини, що виникають у процесі забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств.
Методи дослідження. Для досягнення поставленої мети було використано загально-наукові та спеціальні методи дослідження: системний аналіз – для вивчення тенденцій розвитку фінансової стійкості підприємств; факторний аналіз – для вивчення чинників, що впливають на забезпечення фінансової стійкості; економіко-статистичний – для вдосконалення й опрацювання нових методів досягнення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств; математичні та експертні методи дослідження, а також спостереження, синтезу та логічного моделювання. Загальнонаукові методи дослідження, які були використані, це: діалектичний метод пізнання економічних явищ у їхньому взаєморозвитку, логічний та формально-логічний методи, критичний та порівняльний аналіз наукових праць вітчизняних і зарубіжних авторів. Вказані методи були застосовані при дослідженні економічної природи і теоретичних основ фінансової стійкості та вітчизняної нормативно-правової бази, яка регулює механізм бюджетного фінансування витрат сільськогосподарських підприємств. При вивченні чинників впливу на фінансову стійкість підприємств були використані спеціальні економічні методи дослідження: економіко-математичне моделювання, прогнозування та трендовий аналіз.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в поглибленні теоретичних і удосконаленні методичних положень та розробці практичних рекомендацій забезпечення фінансової стійкості підприємств.
Основні результати дисертаційного дослідження, які мають наукову новизну, такі:
вперше:
* використано макроекономічний підхід при визначенні фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств України, сутність якого полягає в дослідженні впливу макроекономічних чинників на фінансову стійкість;
* запропоновано показник інтегрованої фінансової стійкості, який ураховує сукупну оцінку фінансово-економічної стійкості та визначається з врахуванням інтенсивного продукування валової доданої вартості, рентабельності власного капіталу, платоспроможності, якості активів та фінансової незалежності підприємств (сектору економіки);
удосконалено:
* визначення фінансової стійкості підприємства. В дисертації фінансова стійкість визначається як стан власного капіталу підприємства, який забезпечує йому платоспроможність по всіх зобов’язаннях, фінансову незалежність та гарантує стабільну прибутковість в довгостроковій перспективі;
* визначення фінансово стійкого підприємства. Фінансово стійким є підприємство, що спроможне за рахунок власних і залучених коштів забезпечити поточну виробничу діяльність та інвестиційно-інноваційний розвиток за умови зростання власного капіталу;

* запропоновано обмежити кількість коефіцієнтів для оцінки фінансової стійкості і використовувати наступні: автономії; співвідношення залученого і власного капіталу; маневрування робочого капіталу; концентрації позикового капіталу та чистих оборотних активів;
набули подальшого розвитку:
* запропоновано використання додаткових показників для характеристики фінансової стабілізації економіки, а саме: фінансова рівновага бюджету та інтенсивність генерування фінансових ресурсів у економіці (секторі економіки). Показник фінансової рівноваги бюджету відображає збалансованість доходів і видатків бюджету з урахуванням рівня реального валового внутрішнього продукту, а показник генерування фінансових ресурсів в економіці визначається як відношення фінансових ресурсів в державі до валового внутрішнього продукту в поточному та попередньому періодах, що дозволяє оцінити вплив макроекономічних чинників на фінансову стійкість підприємств;
* дослідження бюджетного механізму підтримки сільськогосподарських підприємств та оцінки його ефективності, визначено пріоритетні напрями надання фінансової підтримки, що сприятиме зміцненню фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств.
Практичне значення одержаних результатів дослідження. Одержані результати дослідження використані Міністерством аграрної політики України при опрацюванні окремих розділів Комплексної програми підтримки розвитку українського села на 2007-2015 роки та Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2007 рік, розділ „Сільське господарство”. Показники інтенсивності продукування валової доданої вартості сільськогосподарських підприємств та ефективності виробництва продукції сільського господарства використовуються Міністерством аграрної політики України при розробці фінансових планів державними сільськогосподарськими підприємствами (довідка про впровадження від 26.01.07 № 21/211).
Пропозиції щодо доповнення показників макрофінансової стабілізації показником фінансової рівноваги бюджету та проведена оцінка рівня фінансової рівноваги бюджету за період 1990-2006 рр. використані Міністерством фінансів України при розробці проекту Закону „Про Державний бюджет України на 2008 рік”; проведені автором розрахунки щодо обсягів та напрямів державної фінансової підтримки з метою забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств використані при визначенні граничних обсягів видатків Міністерству аграрної політики України на 2008 рік (довідка про впровадження від 04.10.2007 р. № 31-01090-07/43).
Наукові результати дисертаційного дослідження використовуються в навчальному процесі кафедрою фінансів підприємств ДВНЗ „Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана” при викладенні дисциплін „Фінанси підприємств”, „Фінансовий менеджмент” (довідка від 19.06.07).
Апробація результатів дисертації. Основні положення й результати дисертаційного дослідження оприлюднені і дістали схвальну оцінку на науково – практичних та науково – методичних конференціях:
- Всеукраїнська науково – методична конференція „Сучасні аспекти фінансового управління економічними процесами” (м. Севастополь, 2003р.), доповідь „Управління фінансовою стійкістю сільськогосподарських підприємств”;
- Всеукраїнська науково – практична конференція „Менеджмент підприємницької діяльності” (м.Ялта, 2003 р.), доповідь „Визначення стратегії розвитку підприємництва та фінансового оздоровлення підприємств сільського господарства України”;
- ІІ Міжнародна науково – практична конференція „Проблеми розвитку фінансової системи України (м.Сімферополь, 2006р.), доповідь „Проблеми стабілізації фінансової системи в умовах розбудови ринкової економіки в Україні”;
- Всеукраїнська науково – практична конференція: Фінансова система України: становлення та розвиток (м.Острог, 2006 р.), доповідь „Фінансова стійкість підприємств аграрного сектору економіки як фактор стабілізації фінансової системи України”.
Публікації. За результатами дисертації опубліковано 10 наукових праць, з них 8 – у наукових фахових виданнях загальним обсягом 3,7 д.а., з яких 3,5 д.а. належить особисто автору, 2 – в інших виданнях:
У фахових виданнях:
1. Поддєрьогін А.М., Наумова Л.Ю. Деякі питання фінансової стабілізації в Україні // Фінанси України. - №12.- 1999.- С.8-14 (0,4 друк. арк.). [Особистий внесок: досліджено механізми фінансування витрат сільгосптоваровиробників протягом 1994-1997 років – 0,3 д.а.]
2. Наумова Л.Ю. Аспекти фінансової стабілізації агропромислового комплексу України // Фінанси України. - № 9.- 2000.- С.46-50 (0,3 друк.арк.).
3. Наумова Л.Ю. Розвиток малого і середнього підприємництва як фактор фінансової стабілізації в державі //Фінанси України. - № 11.- 2001.- С.24-29 (0,3 друк.арк.).
4. Наумова Л.Ю. Вдосконалення розрахунків як фактор впливу на фінансову стабілізацію підприємств агропромислового комплексу // Вестник СевГТУ.-Экономика и финансы.- № 40.-2002.-С.145-148 (0,2 друк.арк.).
5. Наумова Л.Ю. Бюджетний механізм фінансової стабілізації // Фінанси України. - №4.- 2003.- С.19-28 (0,6 друк.арк.).
6. Наумова Л.Ю. Управління фінансовою стійкістю сільськогосподарських підприємств //Вестник СевГТУ.- Экономика и Финансы. - № 54 -2004. – c.85-90 (0,5 друк.арк.).
7. Поддєрьогін А.М., Наумова Л.Ю. Фінансова стійкість підприємств сільського господарства України: проблеми і шляхи її забезпечення // Економічний вісник Національного гірничого університету.- №2.- 2005.- С.51 - 58 (0,8 друк.арк.). [Особистий внесок: визначено сутність фінансової стійкості та фінансової стабілізації, проведено оцінку фінансової стійкості підприємств сільського господарства, оцінено інтенсивність продукування ВДВ та ефективність прибутковості виробництва продукції в сільському господарстві протягом 1990 – 2003 років – 0,5 д.а.].
8. Наумова Л.Ю., Фінансова стійкість підприємств аграрного сектору економіки як фактор стабілізації фінансової системи України // Наукові записки. Збірник наукових праць. – Острог: Видавництво НаУ „Острозька академія”, 2006.- Вип.8. – Ч.2. – С.270-278 (0,6 друк.арк.).
в інших виданнях:
9. Наумова Л.Ю. Шляхи фінансового оздоровлення підприємств сільського господарства України//Экономика Крыма.- № 11.- 2004.- С.45-47(0,2 друк. арк.).
10. Наумова Л.Ю. Проблеми стабілізації фінансової системи в умовах розбудови ринкової економіки в Україні // Труды ІІ Международной научно-практической конференции аспирантов и студентов „Проблемы развития финансовой системы Украины”, - м. Сімферополь, - 2006.
Структура та обсяг дисертації.
В дисертаційному дослідженні систематизована і розроблена система аналітичних показників для проведення діагностики фінансової стійкості підприємств і стабілізації сільськогосподарської галузі за 1990-2006 роки. Дисертація складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел (162 найменувань) та 10 додатків на 18 сторінках. Обсяг тексту дисертації складає 211 сторінок, містить 11 рисунків, 44 таблиці.
У вступі обгрунтовано актуальність обраної теми та її важливість, визначено мету, завдання, об’єкт і предмет наукового дослідження, розкрито наукову новизну і практичну цінність отриманих результатів, наведено інформацію про апробацію одержаних результатів.
У розділі 1 „Теоретичні і методичні основи визначення фінансової стійкості підприємств” досліджено економічну сутність і методичні основи оцінки фінансової стійкості підприємства, розглянуто теоретичні аспекти впливу макроекономічних чинників на формування сприятливого економічного середовища та забезпечення фінансової стійкості підприємств в умовах трансформації економіки України.
У розділі 2 „Оцінка фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств” досліджено особливості розвитку сільського господарства у взаємозв’язку з тенденціями макроекономічного розвитку України в умовах трансформаційної економіки; макроекономічні чинники впливу на формування економічного середовища, сприятливого для роботи підприємств через розподіл і перерозподіл фінансових ресурсів держави через фінансову систему; проведено аналіз бюджетного фінансування сільськогосподарських підприємств та оцінено його вплив на фінансову стійкість підприємств; здійснено комплексний аналіз показників фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств.
У розділі 3 „Забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств” обгрунтовано величину фінансових параметрів забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств, розроблено показник інтегрованої фінансової стійкості підприємств для діагностики фінансової стабілізації аграрного сектору економіки, визначено напрями вдосконалення державної фінансової підтримки сільськогосподарських підприємств в умовах вступу України до СОТ.
Для уникнення впливу суб’єктивних факторів (враховуючи докорінні зміни в сільському господарстві, зокрема зміну форм власності, господарювання, системи бухгалтерського обліку, зміни форм статистичної звітності) дослідження проведені не по вибірковій сукупності підприємств, а на основі зведеного балансу сільськогосподарських підприємств, який включав звіти 8 тис. господарських товариств, 4 тис. приватних підприємств, 1,7 тис. виробничих кооперативів, 42 тис. фермерських господарств, 0,4 тис. державних підприємств та 1,7 тис. підприємств інших форм господарювання.
Інформаційною базою дослідження були теоретичні та науково-практичні дослідження вітчизняних і зарубіжних науковців, законодавчі та нормативно-правові акти, що регулюють механізм бюджетного фінансування сільського господарства, статистичні дані Державного комітету статистики України, а також дані бухгалтерської і фінансової звітності Міністерства аграрної політики України, Міністерства фінансів України, Головдержказначейства, ДАК ”Хліб України”, ВАТ „Укрнафта”, Держкомрезерву, зібрані та опрацьовані автором особисто.
Список литературы В и с н о в к и

В дисертації здійснено теоретичне узагальнення й запропоновано нове вирішення актуального наукового завдання забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств в трансформаційній економіці України. Проведене автором дослідження дозволило зробити наступні висновки і пропозиції.
1. В наукових публікаціях відсутній єдиний підхід до визначення поняття фінансової стійкості підприємства та її оцінки. Автор фінансову стійкість підпиємства визначає як такий стан власного капіталу підприємства, який забезпечує йому платоспроможність по всіх зобов’язаннях, фінансову незалежність та гарантує стабільну прибутковість в довгостроковій перспективі. Фінансово стійким є підприємство, яке спроможне за рахунок власних і залучених коштів забезпечити поточну діяльність та інвестиційно-інноваційний розвиток за умови зростання власного капіталу.
2. Найбільш суттєвим фактором підвищення фінансової стійкості підприємства є формування достатнього обсягу його реального власного капіталу. Фінансова стабілізація підприємства досягається тільки в разі поєднання таких факторів, як створення умов для забезпечення нарощування обсягів діяльності прибуткового виробництва при сталих темпах зростання реального власного капіталу і здатністю вийти на більш високий рівень фінансової стійкості.
3. Дослідження підходів щодо розрахунку відносних показників фінансової стійкості дозволило запропонувати обмежити їх п’ятьма коефіцієнтами, а саме: автономії, співвідношення залученого і власного капіталу, маневреності робочого капіталу, концентрації позикового капіталу, чистих оборотних активів.
4. В умовах економічної кризи особливо зростає вплив макроекономічних факторів на фінансову стійкість підприємств. Однак жоден з рекомендованих у економічній літературі підходів щодо оцінки фінансової стійкості підприємства не враховує впливу макроекономічних факторів.
5. Макрофінансова стабілізація є головним чинником створення сприятливого економічного середовища, в якому підприємства отримають можливість нарощування обсягів виробництва та інтенсивного генерування власних фінансових ресурсів. На цьому базується макроекономічний підхід до визначення шляхів забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств в трансформаційній економіці.
6. Багаторічний спад сільськогосподарського виробництва в Україні та несприятливе макроекономічне середовище призвели до кризових явищ в сільському господарстві, які досягли максимального рівня у 1998 - 1999 рр. та перетворили потенційно прибуткову галузь в одну з найбільш збиткових у вітчизняній економіці. Економічне пожвавлення й стабілізаційні процеси в галузі почали спостерігатися тільки у 2000-2006 роках. Проте, вказана тенденція не є стійкою.
7. Політика перерозподілу фінансових ресурсів через фінансову систему зумовила скорочення фінансових ресурсів у підприємств і організацій. За умови самофінансування суб’єктів господарської діяльності нераціональне співвідношення державного регулювання і ринкового саморегулювання економіки було одним з основних факторів створення середовища, за якого кризові процеси у сільському господарстві поглиблювалися. Збитковість сільськогосподарських підприємств призвела до втрати власних фінансових ресурсів, матеріальних ресурсів та економічного потенціалу в цілому.
8. Ефективність бюджетних видатків на підтримку сільського господарства була низькою та характеризувалася втратами державного бюджету у зв’язку з неповерненням і реструктуризацією позичок та вимиванням фінансових ресурсів у підприємств. Бюджетне фінансування відбувалося не в повному обсязі та несвоєчасно, що негативно позначилося на рівні фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств.
9. Показники фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств засвідчили, що в 1995-2006 роках підприємствам не вистачало ефективних джерел фінансування запасів і витрат виробництва, а в управлінні капіталом мали місце негативні тенденції. За типами фінансової стійкості стан сільськогосподарських підприємств характеризувався: 1995 – 1996 рр. - нестійкий, передкризовий; 1997 – 1999 рр. – кризовий; 2000 – 2006 рр. - нестійкий, після кризовий.
10. Прогнозування параметрів фінансової стабілізації сільськогосподарських підприємств, аграрного сектору економіки в цілому запропоновано здійснювати за допомогою показника інтегрованої фінансової стійкості, який ураховує сукупну оцінку фінансово-економічної стійкості та визначається з врахуванням інтенсивного продукування валової доданої вартості, рентабельності власного капіталу, платоспроможності, якості активів та фінансової незалежності підприємств (сфери економіки)
11. В дисертаційному дослідженні були визначені умови стабілізації сільського господарства до 2013 року. Для цього необхідно здійснити наступні заходи: створення сприятливого економічного середовища з інвестиційно-інноваційним кліматом; завершення аграрної реформи; розробку нормативно-правової бази для розблокування іпотечного кредитування.
12. Враховуючи обмеженість бюджетних ресурсів, які можливо направити на підтримку сільського господарства, пропонується скоротити кількість програм підтримки та фінансувати найбільш ефективні. При плануванні видатків бюджету на фінансування заходів підтримки сільського господарства необхідно враховувати сезонність виробництва та до 40% видатків передбачати в першому кварталі року.
13. З метою вдосконалення державної фінансової підтримки сільськогосподарських підприємств пропонується створити за рахунок коштів Державного бюджету в одному з державних банків гарантійний фонд та визначити порядок надання гарантій комерційним банкам України по кредитам, які можуть отримати сільськогосподарські підприємства виключно на оновлення основних фондів (у випадку відсутності або недостатності ліквідної застави при одержанні кредитів в комерційних банках). Це дозволить розширити доступ сільськогосподарських підприємств до кредитних ресурсів.
14. Розробка стратегії фінансового оздоровлення сільськогосподарських підприємств та становлення конкурентоспроможного аграрного сектору повинна вирішуватися на основі стабілізації фінансової системи шляхом нарощування фінансових ресурсів суб’єктами господарювання та удосконалення розподільчих процесів в фінансовій системі держави.
Практична реалізація висновків і пропозицій, отриманих автором на основі проведеного дослідження, буде сприяти забезпеченню фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1. Закон України від 28.06.96 р. N 254к/96-ВР „Конституція України”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
2. Закони України „Про Державний бюджет України на поточний рік” на 1995-2006 роки/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
3. Закон України від 22.12.95р. № 493/95-ВР „Про поставки продукції для державних потреб” / [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
4. Закон України від 18.01.01 р. N 2238-III „Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001 - 2004 років”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
5. Закон України від 24.06.04 р. N 1877-IV „Про державну підтримку сільського господарства України”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
6. Указ Президента України від 04.05.92р. № 289/92 “Про державне замовлення в Україні”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
7. Указ Президента України від 28.10.93 р. № 489/ 93 „Про державний контракт і державне замовлення на 1994 рік”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
8. Указ Президента України від 16.01.95 р. №51/95 “Про державний контракт на сільськогосподарську продукцію на 1995 рік”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
9. Указ Президента України від 18.01.96р. №62/96 “Про задоволення державних і регіональних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
10. Указ Президента України від 30.05.01 р. № 372 / 2001 “Про Основні напрями земельної реформи в Україні на 2001-2005 роки”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
11. Послання Президента України до Верховної Ради України від 30.04.02 „Європейський вибір. Концептуальні засади стратегії економічного та соціального розвитку України на 2002 - 2011 роки”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
12. Постанова Верховної Ради України від 04.02.94 р. N 3924-XII „Про концепцію Національної програми відродження села на 1995 - 2005 роки”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
13. Постанова Верховної Ради України від 11.05.04 р. № 1698-ІУ „Про інформацію Кабінету Міністрів України "Про дотримання вимог законодавства щодо підтримки агропромислового виробництва та пріоритетності соціального розвитку села в Україні у 2004 році та формування ефективних механізмів їх розвитку на перспективу"/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
14. Постанова Кабінету Міністрів України від 29.02.96 р. № 266 “Про порядок формування та розміщення державних замовлень на поставку продукції для державних потреб і контроль за їх виконанням”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
15. Постанова Кабінету Міністрів України від 09.01.96 р. № 16 „Про забезпечення підготовки машинно-тракторного парку до польових робіт у 1996 році”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
16. Постанова Кабінету Міністрів України від від 24.09.97 р. № 1062 „Про подальший розвиток ринку зерна в Україні”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
17. Постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.97 р. № 1476 „Про заходи щодо підготовки до проведення весняно-польових робіт у 1998 році”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
18. Постанова Кабінету Міністрів України від 10.12.98 р. № 1953 „Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
19. Постанова Кабінету Міністрів України від 17.12.99 №2307 „Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників пально-мастильними матеріалами в 2000 році”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
20. Постанова Кабінету Міністрів України від 25.02.00 р. N 398 „Про додаткові заходи щодо кредитування весняно-польових робіт у 2000 році”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
21. Постанова Кабінету Міністрів України від 27.01.01 р. N 59 „Про часткову компенсацію ставки за кредитами комерційних банків, що надаються сільськогосподарським товаровиробникам та іншим підприємствам агропромислового комплексу у 2001 році”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
22. Постанова Кабінету Міністрів України від 14.09.05р. № 913 „Про схвалення прогнозу показників зведеного бюджету України за основними видами доходів, видатків і фінансування на 2007 - 2009 роки”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1
23. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.12.05 р. N 536-р „Про схвалення Концепції Комплексної програми підтримки розвитку українського села на 2006 - 2010 роки”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
24. Наказ Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства сільського господарства і продовольства України, Державного комітету України по харчовій промисловості від 15.06.94 р. N 51/64/180/59 „Про затвердження Положення про порядок надання бюджетної позички для фінансування державного контракту на поставку до державних ресурсів сільськогосподарської продукції і сировини (зерно, насіння олійних культур та цукрові буряки) ”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
25. Наказ Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства сільського господарства і продовольства України від 12.07.95 р. N 119/109/193 „Про затвердження Порядку надання і повернення бюджетної позички для фінансування державного контракту 1995 року на поставку до державних ресурсів зерна, сортового і гібридного насіння зернових культур”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
26. Наказ Міністерства фінансів України, Міністерства сільського господарства і продовольства України від 11.04.96 р. N 72/113 „Про затвердження Порядку надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996 року”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
27. Наказ Міністерства сільського господарства і продовольства України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 24.09.96 р. N301/202/130 „Про затвердження Порядку забезпечення сільськогосподарських товаровиробників нафтопродуктами в рахунок фінансування заготівлі сільськогосподарської продукції за державним замовленням 1996 року та проведення за них розрахунків шляхом поставки зерна до державних ресурсів”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
28. Наказ Міністерства сільського господарства і продовольства України, Міністерства фінансів України, Державної акціонерної компанії "Хліб України" від 04.03.97 р. N 70/54/18 „Про затвердження Порядку надання бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
29. Наказ Державного комітету України по матеріальних резервах, Міністерства фінансів України, Міністерства енергетики України, Державної акціонерної компанії "Хліб України" від 27.08.98 р. N 141/178/149/88 „Про затвердження механізму здійснення взаємозаліку між хлібоприймальними підприємствами за зберігання зерна держрезерву і енергогенеруючими компаніями за спожиту електроенергію”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
30. Наказ Міністерства аграрної політики України, Міністерства фінансів України від 28.01.02 р. N 25/58 „Про затвердження Порядку використання коштів Державного бюджету України, що спрямовуються на фінансову підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів комерційних банків”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
31. Наказ Міністерства фінансів України від 14.02.06 №170 „Методика аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств державного сектору економіки”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
32. Наказ Міністерства економіки України від 19.01.06 № 14 „Методичні рекомендації щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховання банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
33. Наказ Міністерства фінансів України від 26.10.06 №1012 „Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 01.04.03. №247 „Про затвердження Порядку проведення оцінки фінансового стану бенефіціара та визначення виду забезпечення для обслуговування та погашення позики, наданої за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
34. Спільний наказ Міністерства фінансів України та Фонду державного майна України від 26.01.01 № 49/121 „Положення про порядок здійснення аналізу фінансового стану підприємств, що підлягають приватизації”/ [Електронний ресурс] правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
35. „ААА”: Вступ України до СОТ: чи виживуть агрохолдинги? (Аналітичне Агентство Agriculture Електронний ресурс. Доступно з http://agroua.net/economics/analytics/index.php?docid=68 - Заголовок з екрану.
36. Андрійчук В.Г., Зубець М.В., Юрчишин В.В. Сучасна аграрна політика: проблемні аспекти. – К.: Аграрна наука, 2005. – 137 с.
37. Андрійчук В.Г. Ефективність діяльності аграрних підприємств: теорія, методика, аналіз: Монографія. – К.: КНЕУ, 2005. – 292с.
38. Бак Н.А. Міжбюджетні відносини як складова бюджетного регулювання //Фінанси України. – 2002. – №5. – С.78-82.
39. Баканов М.И., Шеремет А.Д. Теория экономического анализа : Учебник. 3-е перераб. – Изд. М.: Финансы и статистика, 1994. – 288 с.
40. Балабанов И.Т. Финансовый анализ и планирование хозяйствующего субъекта. 2-е изд., доп. – М.:Финансы и статистика, 2000. – 208с.
41. Бень Т.Г., Довбня С.Б. Інтегральна оцінка фінансового стану підприємств //Фінанси України. – 2002. – № 6. – С.53-60.
42. Бернар И., Колли Ж-К. Толковый экономический и финансовый словарь. Франзузская, русская, английская, немецкая, испанская термінологія: Т1A-F. – М.: Международные отношения, 1997. – 784 с.
43. Бернстайн Л.А. Анализ финансовой отчетности: теория, практика и интерпретация/Гл.ред.Я.В.Соколов. Пер. с англ. – М.:Финансы и статистика, 1996. – 624 с.
44. Білик М.Д. Організація і методика аудиту сільськогосподарських підприємств: Підручник. – К.: КНЕУ, 2004. – 628с.
45. Бланк И.А. Словарь-справочник финансового менеджера. – К.: «Ника-Центр», 1998. – 480с.
46. Бланк И.А. Основы финансового менеджмента: Т2. – Киев.: Ника-Центр, Эльга, 2001. – 512 с.
47. Брігхем Є.Ф. Основи фінансового менеджменту. – К.: КП “ВАЗА-КО”, Молодь”, 1997. – 1000 с.
48. Большой экономический словарь [Електронний ресурс]/ Под ред. А.Н.Арзиляна. – 3-е изд.- М.: Институт новой экономики, 1998. – Режим доступу: http://bizlib.info/text/Econom/ses/str/2864.html. – Заголовок з екрану.
49. Буряк Л.Д. Фінансові ресурси підприємства// Фінанси України. – 2000.- №9. – С.23-28.
50. Бутинець Ф.Ф. Організація бухгалтерського обліку. Навчальний посібник/Ф.Ф.Бутинець, О.В.Олійник, М.М.Шигун, С.М. Шулепова. 2-е вид. доп. і перероб. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – 576 с.
51. Василик О.Д. Теорія фінансів: Підручник. 4-те вид., доп. - Київ:НІОС.– 2003. – 416 с.
52. Василик О.Д, Павлюк К.В. Державні фінанси України: Підручник. –Київ:ЦНЛ. – 2004. – 608 с.
53. Василик Д.О. Бюджетний механізм в управлінні економікою//Фінанси України. – 1999. – № 9. – С.22-23.
54. Великий тлумачний словник сучасної української мови [Електронний ресурс]/ Укл. і голов.ред. В.Т.Бусел. – К.:Ірпінь: ВТФ „Перун”, 2001. – 1440 с. – Режим доступу: http://www.slovnyk.net/?swrd=СТІЙКІСТЬ. - Заголовок з екрану.
55. Воробйов Ю.М. Теоретичні основи капіталу підприємств// Фінанси України. – 2001. – №7. – С.62-68.
56. Вступ України до СОТ: за та проти [Електронний ресурс]/ Режим доступу: www.analitik.org.ua/theme/vto. - Заголовок з екрану.
57. П.Гайдуцький. Україні потрібна нова аграрна політика// Урядовий кур’єр, 30.09.2005
58. Гальчинський А.С. Україна: Поступ у майбутнє. – К.: Основи. – 1999. –220 с.


59. Гальчинський А.С. Кінець тоталітарного соціалізму. Що далі? (Монографія). – К.: Укр.пропілеї, 1996. – 160 с.
60. Геєць В. Воспроизводственный аспект реформирования экономики Украины// Экономика Украины. – 1992. – №4. – С.3-13.
61. Головко В.І., Мінченко А.В., Шарманська В.М.. Фінансово-економічна діяльність підприємств: контроль, аналіз та безпека. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 448с.
62.Грачев А.В. Анализ и управление финансовой устойчивостью предприятия: Учебно-практическое пособие. – Москва:Финпресс, 2002. – 208 с.
63. Гриценко А. Логика курса экономической теории// Экономика Украини. – 2000. – № 4. – С.64-71.
64. Дзюбик С., Ривак О. Основи економічної теорії. ІДУС при КМУ. – К.: Основи. – 1994. – 336 с.
65. Жук О. Малий бізнес у світі та в Україні //Економіка України. – 1995. – № 7. – С.37.
66. Загородній А.Г., Вознюк Г..Л., Смовженко Т.С. Фінансовий словник. 2-ге видання, виправлене і доповнене. - Львів, Вид.”Центр Європи”, 1997. – 576 с.
67. Зятковський І.В. Фінанси підприємств. Навчальний посібник. –Тернопіль: Економічна думка. – 2002. – 399 с.
68. Л.Ерхард: “Полвека размышлений”. Речи и статьи.- М. - 1993.-С.45,58
69. Калінчик М.В. Підтримка цін і доходів та нарощування обсягів переробки продукції: міф чи реальність? [Електронний ресурс]/ Режим доступу: http://agroua.net/economics/analytics/index.php?docid=57. - Заголовок з екрану.
70. Каун О.Б. Концептуальні засади формування механізму міжбюджетних відносин в Україні//Фінанси України. – 2001. – № 6. – С.31-38.
71. Кірейцев Г.Г. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник. – Київ: ЦУЛ, 2002. – 496 с.
72. В.Коваленко. Вступ в СОТ: сказавши „А”, потрібно казати „Б” [Електронний ресурс]/ Режим доступу: http://www.zn.ua/2000/2020/52100. - Заголовок з екрану.
73. Ковалёв А.И., Привалов В.П. Анализ финансового состояния предприятия. – М.: Центр экономики и маркетинга, 2001. – 256 с.
74. Ковалёв В.В. Финансовый анализ : методы и процедуры. – М.: Финансы и статистика, 2006. – 560 с.
75. Ковалёв В.В. Финансовый анализ: Управление капиталом. Выбор инвестиций. Анализ отчетности. – М.: Финансы и статистика, 1995. – 432 с.
76. Ковалюк О.М. Методологічні основи фінансового механізму// Фінанси України. – 2003. – № 4. – С.51-59.
77. Колегія рахункової палати „Про ефективність використання коштів Державного бюджету України, виділених на розвиток АПК у 2005 році” [Електронний ресурс]/ правова система ЛІГА:КОРПОРАЦІЯ, ІПК „Центр”, версія 7.7.1.
78. Коллас Б. Управаление финансовой деятельностью предприятия. Пер. с франц. – М.: „Финансы”, “ЮНИТИ”, 1997.
79. Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств. – К.: „Знання”, 2000. – 378 с.
80. Кочетков В.М. Організація управління фінансовою стійкістю банку в ринкових умовах: Монографія. – К.: Вид-во Європ.ун-ту, 2003. – 300 с.
81. Крейнина М.Н. Анализ финансового состояния и инвестиционной привлекательности акционерных обществ в промышленности, строительстве, торговле: Б-ка журнала „Консультант бухгалтера”. – М.: АО „ДИС”, 1994. – 265 с.
82. Кузнецова Е.В. Финансовое управление компанией.- М.: Фонд „Правовая культура”, 1995. – 383с.
83. Кучма Л.Д. Шляхом радикальних економічних реформ. – К.:ГП РВО «Поліграфкнига», 1994. – 94 с.
84. Кэмпбелл Р.Макконнелл, Стэнли Л.Брю, Экономикс: Принципи, проблемы и политика:.В 2т.: Пер.с англ.11-го изд.Т.I. – М.: Республіка, 1992. - том 1, 400 с., том 2, 400 с.
85. Лайко П., Щукін Л. та інші. Товарно – грошове кредитування АПК. – К.: ЗАТ”Нічлава”, 2007. – 344 с.
86. Льовочкін С.В. Взаємозв’язок і параметри макроекономічної і макрофінансової стабілізації//Економіст. – 2001. – №2. – С.17-19.
87. Малий І. Розподіл як фактор економічного розвитку суспільства// Економіст. – 1999. – №8. – С.32-40.
88. Маркарьян Е.А. та Герасименко Г.П. Фінансовий аналіз. – М.: “ПРИОР”, 1996. – 160 с.
89. Маршалл Д., Бансал В. Финансовая инженерия: полное руководство по финансовым нововведениям. Пер. с англ. – М.: ИНФРА-М”, 1998.
90. Мец В.О. Економічний аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства: Навч.посіб. – К.: Вища шк., 2003. – 278 с.: іл.
91. Михальченко М.І., Журавський В.С., Танчер. В.В. Соціально-політична трансформація України: реальність, міфологеми, проблеми вибору. - К.:Видавництво «Логос», 1997. – С.64-86.
92. Наумова Л.Ю. Аспекти фінансової стабілізації агропромислового комплексу України//Фінанси України. – 2000. – № 9. – С.46-50.
93. Наумова Л.Ю. Розвиток малого і середнього підприємництва як фактор фінансової стабілізації в державі//Фінанси України. – 2001. – № 11. – С.24-29.
94. Наумова Л.Ю. Вдосконалення розрахунків як фактор впливу на фінансову стабілізацію підприємств агропромислового комплексу//Вестник СевГТУ.Экономика и финансы. – 2002. – № 40. – С.145-148.
95. Наумова Л.Ю. Бюджетний механізм фінансової стабілізації//Фінанси України. – 2003 – № 4. – С.19-28.
96.Наумова Л.Ю. Управління фінансовою стійкістю сільськогосподарських підприємств // Вестник СевГТУ.- Экономика и Финансы. – 2004. – № 54. – c.85-90.
97. Наумова Л.Ю. Шляхи фінансового оздоровлення підприємств сільського господарства України //Экономика Крыма. – 2004. – № 11. – С.45-47.
98. Наумова Л.Ю. Фінансова стійкість підприємств аграрного сектору економіки як фактор стабілізації фінансової системи України // Наукові записки. Економіка.: Видавництво Національний університет „Острозька академія”. – Випуск № 8, ч.ІІ. – 2006. – С.270-278.
99. Наумова Л.Ю. Проблеми стабілізації фінансової системи в умовах розбудови ринкової економіки в Україні// Труды ІІ Международной научно-практической конференции аспирантов и студентов „Проблемы развития финансовой системы Украины”, - м.Сімферополь, 2006.
100. Нелеп В.М. Планування на аграрному підприємстві: Підручник.-2-ге вид.,перероб. та доп. – К.: КНЕУ, 2004. – 495 с.
101. Опарін В.М. Фінанси (загальна теорія): Навч.посібник. – К.:КНЕУ, 1999. – 164 с.
102. Опарін В.М., Малько В.І., Кондратюк С.Я. Бюджетна система: Навч. метод. посібник. 2-е вид. – Київ: КНЕУ, 2002. – 336 с.
103. Опарін В.М. Фінанси-інституціональна структура суспільства// Фінанси України. – 2001. – № 8. – С.24-30.
104. Павлова Л.Н. Финансовый менеджмент. Управление денежным оборотом предприятия: Учебник для вузов . - М.:Банки и биржи , ЮНИТИ, 1995. – 400 с.
105. Павловська О.В. Удосконалення методів аналізу фінансового стану підприємств// Фінанси України. – 2000. – №11. – С.54-62.
106. Павлюк К.В. Фінансові ресурси держави: Монография. – К.: “НІОС”, 1997. – 176 с.
107. Павлюк К.В. Прогнозування показників балансу фінансових ресурсів// ”Фінанси України”. – 2003. – № 4. – С.60-70.
108. Панасюк Б.Я. Прогнозування та регулювання розвитку економіки. – К.: Поліграфкнига, 1998. – 303 с.
109. Ю. Пахомов. - Матеріали Всеукраїнської наради економістів 14-15 вересня 1995 року.
110. Перар Ж. Управление финансами с упражнениями. Пер. с франц. – М.: “Финансы и статистика”, 1999.
111. Пинзеник В. Коні не винні. Реформи чи їх імітація. – К.: Вид-во «Академія», 1995. – С.125-128.
112. Пинзеник В. Макроекономічна стабілізація в Україні: підсумки та проблеми// Питання економіки. – 1996. – № 2. – С.14-16.
113. Поддєрьогін А.М. Нам Г.Г. Фінанси підприємств в умовах формування ринкової економіки// Фінанси України. – 2000. – № 9. – С.4-9.
114. Поддєрьогін А.М., Наумова Л.Ю. Деякі питання фінансової стабілізації в Україні// Фінанси України. – 1999. – №12. – С.8-14.
115. Поддєрьогін А.М., Наумова Л.Ю. Фінансова стійкість підприємств сільського господарства України: проблеми і шляхи її забезпечення// Економічний вісник Національного гірничого університету. – 2005. – № 2. – С.51 - 58.
116. Райзберг Б.А., Лозовский Л.Ш., Стародубцева Е.Б. Современный экономический словарь. 2-е изд., испр. – М.: ИНФРА-М, 1999. – 479 с./ [Електронний ресурс]/ Режим доступу: http://bizlib.info/text/Econom/ses/str/0612.html. - Заголовок з екрану.
117. Реформування та розвиток підприємств агропромислового виробництва: Посібник у питаннях і відповідях/ За ред. П.Т.Саблука. – К.: ІАЕ, 1999. – 362 с.
118. Ришар Ж. Аудит и анализ хозяйственной деятельности предприятия. Пер. с франц. – М.: Аудит, ЮНИТИ, 1997. – 375 с.
119. Ришар Ж. Управление финансами с упражнениями: Пер. с франц. – М.: Финансы и статистика, 1999. – 322с.
120. Родионова В.М., Федотова М. А. Финансовая устойчивость предприятия в условиях инфляции. – М.:Изд-во «Перспектива», 1995. – 98 с.
121. Розпутенко І.В. Управління державними видатками в перехідних економіках. – Київ: Основи, 1993. – 221 с.
122. Савел’єв Є.В., Куриляк В.Є. Галузева структура української економіки// Фінанси України. – 1997. – №1. – С.33-39.
123. Савченко А.Г., Пухтаєвич Г.О., Тітьонко О.М. Макроекономіка. Навчальний підручник. – Київ: Либідь, 1999. – 288 с.
124. Савчук В.П. Практическая энциклопедия. Финансовый менеджмент. – К.:Издательский дом «Максисум», 2005. – 884 с.
125. Сакс, Джефрі. Олександр Пивоварський. Економіка перехідного періоду. Уроки для України. – 1996. – С.12,54.
126. Сорос, Джордж. Криза глобального капіталізму. Відкрите суспільство під загрозою. - К.: Основи, 1999. – С.175.
127. СОТ: відповіді на актуальні запитання//Пропозиція. – 2005. – № 12. – С.12.
128. Сприяння сталому економічному зростанню в Україні. За ред. Штефана фон Крамона-Таубаделя, Ірини Акімової. – Київ.: Видавництво „Альфа – Принт”, 2001. – 347 с.
129. Стоянова Е.С. Финансовый менеджмент. Российская практика. – М.:”Перспектива”, 1995. – 194 с.
130. Стоянова Е.С., Быкова Е.В.., Бланк И.А. Управление оборотным капиталом. – М. : «Перспектива», 1998.
131. Суторміна В.М., Федосов В.М., Андрущенко В.П. Держава-податки-бізнес. – К.: “Либідь”, 1993. – С.188.
132. Терещенко С. І. Оцінка фінансової стійкості підприємства// Вісник Національного банку України. – 1999. – №11. – С.52-57.
133. Терещенко С.І. Моделі оцінки платоспроможності підприємств// Фінанси України. – 2001. – №7. – С.69-74.
134. Терещенко О. О. Фінансова санація та банкрутство підприємств: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2000. – 412 с.
135. Толбатов Ю.А. Економетрика. Підручник. – К.:Четверта хвиля. – 1997. – С.40-51,159-165.
136. Толковый словарь Ушакова [Електронний ресурс]/ Режим доступу: http://dic.academic.ru/dic.nsf/ushakov/1071242. - Заголовок з екрану.
137. Томас П. Карлин, Альберт Р. Маклин. Анализ финансовых отчетов:Учебник. – М.:, 1998. – С.392,393.
138. Унковская Т.Е. Финансовое равновесие предприятия. – К.: «Генеза», 1997. – С.114, 127-129, 134, 138, 287-288, 291, 310.
139. Ушакова Н.Н., Унковская Т.Е., Гуляева Н.Н., Грынюк Н.А. Инвестирование, финансирование, Кредитование: стратегия и тактика предприятия – Киев: КГТЭУ, 1997. – 191 с.
140. Філімоненков О.С. Фінанси підприємств. Навчальний посібник.- К.:Ельга, Ніка-Центр, 2002. – 360 с.
141. Финансы / Под ред. В.М. Родионовой. – М.: Финансы и статистика, 1995. – 432с.
142. Финансы: Учебное пособие /Под ред. проф.А.М.Ковалёвой. – 3-е изд. Перераб. и доп. – М.: Финансы и статистика, 1998. – 384 с.
143. Финансы: Учебник для вузов / Под ред. проф. Л.А. Дробозиной. – М.: Финансы,ЮНИТИ, 1999. – 527 с.
144. Финансы: Учебник для вузов / Под ред. М.В.Романовского, О.В.Врублевской, Б.М.Сабанти. – М.: Изд. „Перспектива”, 2000.
145. Фінанси зарубіжних корпорацій: Навчальний посібник / За ред. проф. В.М. Федосова. – К.: Либідь, 1993. – 247 с.
146. Фінансовий менеджмент. Розділ показники фінансової стійкості і стабільності підприємства та їх оцінка. Навчальний посібник: / За ред. проф. Г.Г.Кірейцева. – Київ, 2002. – 496 с.
147. Фінансовий менеджмент.: Навч.-метод. посіб./проф. А.М. Поддєрьогін та ін. – К.: КНЕУ, 2004. – С.325.
148. Финансовый менеджмент: Учебник для вузов /Под ред. проф. Н.Ф. Самсонова. – М.: Финансы, ЮНИТИ, 1999. – 495 с.
149. Финансовый менеджмент: теория и практика: Учебник. /Под ред. Е.С. Стояновой – М.: Изд-во Перспектива, 1999 – 574с.
150. Фінанси підприємств: Навчальний посібник: Курс лекцій /за ред. Г.Г.Кірейцева. – Київ: ЦУЛ, 2002. – С.17-22, 181-205.
151. Фінанси підприємств. Підручник/За ред. А.М.Поддєрьогіна – К.: КНЕУ, 2004. – 546 с.
152. Фінансова реструктуризація в Україні: проблеми і напрями. Монографія/ В.Федосов, В.Опарін, С.Льовочкін – К.:КНЕУ, 2002. – 387 с.
153. Финансовый бизнес-план: Учеб. Пособие /Под ред. В.М.Попова.- М.:Финансы и статистика, 2000. – 480 с.
154. Общая экономическая теория. Курс лекций под ред. Шагиняна Г.А. – Ростов-на-Дону, 1996. – с.282.
155. Шеремет А.Д., Сайфулин Р.С. Финансы предприятий. – М., ИНФРА –М, 1998. – 343с.
156. Шеремет А.Д.., Сайфулин Р.С., Негашев Е.В. Методика финансового анализа. - 3-е изд., перераб. и доп.- М.: ИНФРА-М, 2001. – 208 с. - (Серия “Высшее образование”. С.152-161).
157. Шеремет О.О.Фінансовий аналіз: Навчальний посібник. – К., 2005. –196с.
158. Шиян Д.В. Комплексна оцінка фінансового стану галузей економіки// Фінанси України. – 2002. – № 2. – С.54-62.
159. Шніцер, Мартін. Порівняння економічних систем. – К.:Основи, 1997.
160. Юрій С.І. Концептуальні засади сутності бюджету// Фінанси України.- 2001. – № 10. – С.3-11.
161. Юрчишин В.В. Макроекономічна стабілізація в Україні: проблеми, факти, перспективи. Монографія. – Академія при Президентові України, 1999. – 256 с.
162. Easterly W., Fischer S. The Soviet Economic Decline. – The World Bank Economic Review. – Vol. 9. – 1995. – №3.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2024. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.