У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название РОЗВИТОК ПІДПРИЄМСТВ ВУГЛЕВОДНОГО СЕКТОРУ ПАЛИВНО-ЕНЕРГЕТИЧНОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ
Количество страниц 185
ВУЗ МІЖНАРОДНИЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ АКАДЕМІКА ЮРІЯ БУГАЯ
Год сдачи 2008
Содержание ВСТУП

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ ВУГЛЕВОДНОГО СЕКТОРУ ПЕК УКРАЇНИ
1.1. Роль, місце та тенденції розвитку підприємств вуглеводного сектору в енергозабезпеченні країни
1.2. Методологічні основи дослідження проблем енергозабезпечення на основі інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору
1.3. Концептуальні положення щодо альтернатив забезпечення потреб у вуглеводнях на основі інноваційної підтримки підприємств вуглеводного сектору
Висновки до розділу 1

РОЗДІЛ 2. ПОТЕНЦІАЛ ПІДПРИЄМСТВ ВУГЛЕВОДНОГО СЕКТОРУ ПЕК УКРАЇНИ
2.1. Природно-ресурсний потенціал підприємств вуглеводного сектору
2.2. Енергетичний потенціал підприємств вуглеводного сектору
2.3. Аналіз стану виробничих потужностей на підприємствах нафтогазової переробки
2.4. Альтернативні джерела вуглеводнів та інших джерел енергії в Україні
Висновки до розділу 2

РОЗДІЛ 3. ІННОВАЦІЙНА ПІДТРИМКА РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ ВУГЛЕВОДНОГО СЕКТОРУ ПЕК УКРАЇНИ
3.1. Основні напрями та організаційні форми активізації інноваційних процесів на підприємствах вуглеводного сектору
3.2. Методичні підходи щодо інноваційної підтримки підприємств вуглеводного сектору
3.3. Механізми інноваційної підтримки розвитку підприємств вуглеводного сектору
3.4. Напрями удосконалення і розвитку підприємств вуглеводневого сектору паливно-енергетичного комплексу
Висновки до розділу 3

ВИСНОВКИ

ДОДАТКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ВСТУП
Актуальність теми. Енергетична криза, що виникла в другій половині ХХ століття, докорінним чином змінила відношення країн з розвиненою економікою до проблеми енергозабезпечення. Зважаючи на це, більшість країн Організації економічного співробітництва і розвитку переглянули національні енергетичні стратегії і зосередили зусилля на визначенні пріоритетів, адекватних викликам сучасності. Пріоритетними напрямами державної політики стали: зниження залежності національних економік від зовнішнього енергопостачання, передусім, шляхом проведення дійової енергозберігаючої політики; структурна перебудова економіки на користь прискореного розвитку не енергоємних виробництв і збільшення обсягу послуг.
Невиправдана затримка з реалізацією ефективної енергетичної державної політики України спонукає до активізації дій щодо підвищення ефективності енергозабезпечення та національної енергетичної безпеки. Успішне розв’язання цих завдань вимагає стабільного нарощування власного видобутку і переробки вуглеводневих енергоносіїв на основі інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору паливно-енергетичного комплексу (ПЕК) України з використанням сучасних організаційних та економічних механізмів.
Базові теоретичні засади інноваційно-інвестиційного розвитку є науковими напрямами досліджень таких вчених: Х. Барнетта, С. Вітте, С. Глазьєва, М. Кондратьєва, С. Кузнеця, Г. Менша, М. Туган-Барановського, Х. Фрімена, Й. Шумпетера, А. Шпідгоффа. Провідними вітчизняними дослідниками у вирішенні згаданої проблеми є: В. Александрова, О. Алимов, О. Амоша, Ю. Бажал, А. Гальчинський, В. Геєць, М. Герасимчук, Б. Кваснюк, С. Козаченко, В. Перебийніс, О. Степанов, С. Ямпольский та інші. Вагомий внесок у розвиток і реформування ПЕК України та його складових, енергетичної безпеки країни зробили вітчизняні вчені: Г. Бурлака, М. Данілюк, О. Лапко, В. Недін, Б. Піріашвілі, І. Чукаєва, Ю. Ященко та інші.
Разом з тим, незважаючи на існуючі теоретичні розробки щодо розвитку підприємств ПЕК України, не вирішеними залишаються актуальні питання побудови системи забезпечення пріоритетних напрямів комплексного інноваційного розвитку підприємств вуглеводневого сектору енергетики як ключового чинника стабілізації енергозабезпечення країни й підвищення її енергетичної безпеки.
Теоретична неопрацьованість і практична потреба в дослідженнях щодо формування ефективних альтернативних напрямів і механізмів прискорення інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України визначили вибір теми дисертації, мету та завдання дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження проведене з урахуванням пріоритетних напрямів наукової та прикладної діяльності згідно «Енергетичної стратегії України на період до 2030 року» та Закону України «Про інноваційну діяльність». Дисертацію виконано відповідно до плану науково-дослідних робіт Міжнародного науково-технічного університету, зокрема за темами: «Антикризове управління організаціями в умовах реформування економіки України» (номер державної реєстрації 0102U000638; особистий внесок – розробка механізму економічної оцінки сучасного ресурсного та техніко-економічного стану підприємств); «Управління процесом організаційних змін в умовах перехідної економіки» (номер державної реєстрації 0104U009063; особистий внесок – оцінка потенціалу розвитку підприємства на основі засад його інноваційної політики); «Соціально-економічне відновлення промислових підприємств» (номер державної реєстрації UKR/04/MOI FRG; особистий внесок – розроблено підрозділ «Визначення пріоритетних напрямів і ефективних форм інноваційного розвитку підприємств ПЕК України»), а також до плану науково-дослідних робіт Ради по вивченню продуктивних сил України НАН України, зокрема: за темою 3.1.5.63 – «Схема (Прогноз) розвитку і розміщення продуктивних сил України та її регіонів (областей) на тривалу перспективу» (розділ «Паливно-енергетичний комплекс»; номер державної реєстрації 0104U003168), де автором проаналізовано стан і ефективність енергозабезпечення країни із визначенням внеску вуглеводного сектору ПЕК України.
Мета і завдання дослідження. Мета дисертації полягає в теоретичному обґрунтуванні й розробці практичних рекомендацій щодо підвищення рівня енергетичної безпеки шляхом розробки основних напрямів впровадження інноваційних технологій у розвиток підприємств вуглеводного сектору ПЕК України.
Відповідно до мети в роботі було поставлено та реалізовано такі завдання:
визначити роль, місце та основні тенденції розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК за умов трансформації суспільно-економічних відносин в Україні;
обґрунтувати концептуальні підходи щодо вирішення проблем забезпечення потреб у вуглеводнях на основі інноваційної підтримки підприємств вуглеводного сектору ПЕК України;
здійснити економічну оцінку ресурсного та виробничого потенціалу підприємств вуглеводного сектору ПЕК і визначити перспективи його розвитку;
дослідити інноваційні підходи щодо використання альтернативних джерел енергії;
визначити пріоритетні напрями і ефективні форми інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України;
обґрунтувати методичні підходи до формування інноваційної політики підприємств вуглеводного сектору ПЕК України;
визначити механізм реалізації інноваційної підтримки розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України;
обґрунтувати методичні підходи щодо оцінки ефективності інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору.
Об’єкт дослідження – процес розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України.
Предмет дослідження – сукупність теоретичних, методичних і прикладних проблем розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України.
Методи дослідження. При вирішенні поставлених у дисертаційній роботі завдань використовувались такі загальнонаукові прийоми і методи дослідження: економіко-статистичного та порівняльного аналізу – при аналізі сучасного стану підприємств вуглеводневого сектору ПЕК; функціонального аналізу – при обґрунтуванні теоретичних засад розвитку підприємств; економіко-математичного, експертних оцінок – при розробці інструментарію визначення ефективності розвитку підприємств; балансового – при визначенні основних економічних зв’язків, темпів і пропорцій розвитку, структурних змін у виробництві та споживанні в галузі; системного підходу – при розробці функціонально-організаційної схеми енергоефективності та розвитку підприємств. Обробка інформаційних матеріалів здійснювалась із використанням прикладного програмного забезпечення (MS Excel).
Теоретичною та інформаційною базою дисертаційної роботи стали монографічні і наукові дослідження вітчизняних та зарубіжних авторів, чинні законодавчі та нормативні правові акти України, що регламентують функціонування підприємств вуглеводного сектору ПЕК України, офіційні дані Державного комітету статистики України, Міністерства палива і енергетики України та звітна інформація Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», ВАТ «Укртранснафта», ДК «Укртрансгаз», ВАТ «Укрнафта», ДП «Укргазвидобування», ЗАТ «Сервіснафтагаз», нафтопереробних заводів України, матеріали засобів масової інформації та мережі Internet, результати власних спостережень автора на підприємствах.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в теоретичному обґрунтуванні та розробці методичних і практичних рекомендацій щодо розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України. Основні положення дисертації, що визначають її наукову новизну та виносяться на захист, полягають у наступному:
Вперше:
обґрунтовано концептуальні підходи до альтернативного забезпечення потреб у вуглеводневих енергоносіях на основі інноваційної підтримки підприємств вуглеводного сектору ПЕК України з урахуванням енергозбереження, залучення альтернативних видів палива і джерел енергії, ефективного використання транзитного потенціалу транспортування нафти і природного газу, що дозволяє удосконалити структуру паливно-енергетичного балансу та визначити напрями основних перспективних заходів стабілізації енергозабезпечення України.
Удосконалено:
методологічні положення комплексного дослідження щодо інноваційної підтримки підприємств вуглеводного сектору ПЕК з визначенням основних напрямів активізації інноваційних процесів, оцінки їх ефективності та механізму реалізації інновацій, що дозволяє розробити напрями розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України як фактору підвищення ефективності енергозабезпечення країни;
методику оцінки ефективності проектів інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК на основі розробки базової системи показників-індикаторів щодо характеристики їх інвестиційної привабливості для потенційних інвесторів, що дозволило провести розрахунки щодо підвищення ефективності та зниження ризику управлінських рішень;
підходи до реалізації проектів інноваційного розвитку підприємств в контексті активізації енергозбереження та залучення нетрадиційних і відновлюваних видів палива та джерел енергії для задоволення попиту на вуглеводні, що на відміну від існуючого порядку впровадження інновацій, ґрунтується на забезпеченні збалансованості реалізації проектів на всіх стадіях виробництва вуглеводнів шляхом розробки відповідних програм їх розвитку і створення сприятливих умов комплексного втілення в межах довгострокової енергетичної політики, що дозволяє визначити ефективні форми інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України;
механізм реалізації інноваційних заходів на підприємствах вуглеводного сектору ПЕК України за рахунок визначення нормативно-правового регулювання інноваційної діяльності як фактору стимулювання інвестицій в інноваційні процеси, що дозволяє забезпечити інноваційну та інвестиційну привабливістю галузі у відповідності до вимог законів України, норм патентного законодавства, охорони інтелектуальної власності.
Набули подальшого розвитку:
визначення ролі, тенденції та напрямів розвитку вуглеводного сектору ПЕК України щодо стабілізації енергозабезпечення країни в перспективі на основі використання новітніх технологій та активізації наукових досліджень, розробки наукоємних виробництв і підвищення їх якості відповідно до світових норм та стандартів, що дозволить підвищити енергетичну безпеку країни;
комплекс пропозицій щодо використання альтернативних джерел енергії, які, на відміну від існуючих, дають змогу підвищити обґрунтованість пріоритетів державної енергетичної політики при реалізації проектів розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України, що сприяє забезпеченню енергетичної безпеки України;
методика оцінки перспектив енергозабезпечення за рахунок підвищення ефективності використання трудових, матеріальних та фінансових ресурсів, реорганізації управління в галузі, трансформації процесу постачання видобутку й виробництва, що дозволяє оцінити реальні можливості ресурсного та виробничого потенціалу у перспективі та підвищити рівень самозабезпечення енергоносіями;
обґрунтування методичних підходів до формування інноваційної політики підприємств вуглеводного сектору ПЕК України на основі визначення пріоритетів у розвитку сировинної бази, виявленні резервів підвищення ефективності роботи підприємств з урахуванням оцінки ресурсного й виробничого потенціалу галузі, що дозволить забезпечити стійкий розвиток підприємств сектору.
Практичне значення одержаних результатів полягає у розробці практичних рекомендацій щодо визначення ефективності інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектора ПЕК, які можуть слугувати методологічною базою для прогнозів, стратегій і програм перспективного розвитку підприємств комплексу, що формуються відповідними державними органами, науковими і проектними організаціями. Основні наукові положення роботи доведено до рівня методичних рекомендацій, які можна використовувати у практиці господарювання підприємств вуглеводного сектора ПЕК України.
Обґрунтовані в дослідженні рекомендації схвалено та прийнято до впровадження у ВАТ «СервісНафтоГаз» (довідка впровадження 19/12-1 від 19.12.2007 року), ДК «Укргазвидобування» (акт впровадження № 1-06-03584 від 17.05.2008 р.), у комплексних розробках Ради по вивченню продуктивних сил України НАН України (довідка № 01-11/336 від 12.05.2008 р.), Полтавською обласною державною адміністрацією (акт впровадження № 1-1/1566 від 29.12.2007 р.). До результатів, які мають найбільше практичне значення, належать: розробка організаційно-економічного механізму інноваційної підтримки підприємств вуглеводного сектору з обґрунтуванням альтернативних варіантів інвестування інноваційного проекту та визначенням перспективного розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України,.
Результати дослідження, запропоновані автором, використовуються в навчальному процесі Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая (м. Київ) при викладанні дисциплін «Економіка та організація інноваційної діяльності» та «Інноваційний менеджмент» (довідка №02/1218-1 від 2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаним завершеним науковим дослідженням автора. Наукові положення, висновки, пропозиції та рекомендації, викладені в дисертаційній роботі, публікаціях автора за темою дисертації, отримані ним особисто в результаті власних досліджень. Із наукових праць, виконаних у співавторстві, використано лише ті ідеї та положення, які є результатом особистих досліджень і становлять індивідуальний внесок автора.
Апробація результатів дисертації. Результати дослідження апробовані в доповідях і повідомленнях на 7-ми науково-практичних конференціях, зокрема: II Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених за підтримки Київської міської державної адміністрації «Крок у майбутнє» (м. Київ, 2002 р.); Міжнародній науково-практичній конференції «Управління стратегічними змінами на підприємстві: концептуальні засади, методологія та практика» (м. Київ, 2005 р.); Міжнародній науково-практичній конференції «Удосконалення інформаційного середовища прийняття рішень в обліку, аналізі та аудиті» (м. Мукачево, 2005 р.); Наукових конференціях молодих вчених, аспірантів та студентів (м. Київ, 2006, 2007 р.); VIII Міжнародній науково-практичній конференції молодих науковців «Транснаціоналізація міжнародної економіки та пошук шляхів інноваційної співпраці» (м. Київ, 2008 р.); IV Міжнародній науково-практичній конференції «Методологія та практика менеджменту на порозі XXI століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти» (м. Полтава, 2008 р.).
Публікації. Основні ідеї, положення і результати дослідження опубліковані у 16 наукових працях загальним обсягом 5,82 д. а., в т.ч. 5,43 д. а. належить особисто автору, з них 7 опубліковано у наукових фахових виданнях.
Обсяг і структура і дисертації. Дисертація складається з вступу, трьох розділів, висновків, додатків, списку використаної літератури з 151 джерела. Обсяг основного тексту дисертації – 167 сторінок, що вміщує 29 таблиць, 3 рисунки (із них 2 таблиці та 2 рисунки розміщені на 4 окремих сторінках), 2 додатки на 8 сторінках.
Список литературы ВИСНОВКИ
1. Визначено, що вуглеводному сектору належить одне із провідних місць в енергозабезпеченні країни. Роль підприємств досліджувалась в органічній ув’язці із покриттям попиту за рахунок виробництва енергоносіїв на підприємствах інших секторів ПЕК та імпорту дефіцитних видів палива. При високій залежності вітчизняної економіки від імпорту вуглеводнів – до 80 % природного газу і дещо меншому – нафти, в країні склалась не зовсім раціональна структура їх споживання.
2. Концептуальні підходи щодо вирішення проблем забезпечення потреб у вуглеводнях на основі інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору сформульовані з урахуванням стану енергетичного господарства в цілому і його важливої складової вуглеводного сектору, взаємозв’язку економічного розвитку і проблем забезпечення паливно-енергетичними ресурсами, визначення цілей і основних завдань на перспективу і в першу чергу розгляду альтернатив підвищення ефективності енергозабезпечення країни на основі інноваційного розвитку підприємств вуглеводневого сектору енергетики. Ці проблеми вирішуються шляхом повнішого використання власного природно-ресурсного потенціалу країни, значного виробничого потенціалу підприємств вуглеводного сектору, залучення альтернативних джерел покриття потреб в нафтогазовій сировині.
3. Проведена економічна оцінка сучасного ресурсного та виробничого потенціалу підприємств вуглеводного сектору і перспектив його розвитку засвідчує про наявність значних проблем як в створенні надійної природно-ресурсної бази, так і в переробці вуглеводнів. Дослідження структури, кількісних та якісних характеристик запасів вуглеводнів в Україні показало, що вони не забезпечують потреб держави щодо нарощування їх видобутку. Обмеженість вуглеводневих ресурсів та складність геологорозвідувальних умов їх промислового освоєння вимагають підвищення фінансових та матеріальних витрат на застосування складних капіталомістких технологій і обладнання спеціального застосування. Виробничий потенціал нафтопереробних підприємств, маючи надлишок потужностей, але застаріле обладнання і технології, спроможний задовольнити лише базисні потреби. Основну частку високоякісних бензинів країна змушена імпортувати. Визначені потреби та оцінка енергетичного потенціалу дали змогу скласти перспективні баланси формування і розподілу ресурсів нафти та газу на період до 2030 р.
4. Дослідження інноваційних підходів щодо використання альтернативних джерел енергії на території України свідчить, що їх потенціал досить значний. Використання нетрадиційних джерел енергії сприяє вирішенню соціально-економічних і екологічних проблем. Географічне положення України дозволяє розвивати всі напрями нетрадиційної енергетики. Разом с тим, реальне промислове впровадження цих енергоресурсів не відповідає існуючим потребам країни в додаткових видах палива і джерелах енергії. Практичне впровадження альтернативних і відновлюваних енергетичних ресурсів ще не ефективно використовується в загальній енергетичній політиці країни. Очікується, що у 2030 р. частка нетрадиційних і відновлюваних джерел енергії в загальному обсязі ресурсів паливно-енергетичного балансу України зросте до 19%.
5. Пріоритетні напрями та ефективні форми інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору запропоновано розглядати в складі єдиної системи інноваційної політики ПЕК країни. За такого підходу створюються виважені підстави для формування цільових завдань поетапного розвитку підприємств вуглеводного сектору енергетики. Ключові напрями інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору спрямовані на комплексне вирішення проблем галузі із урахуванням реального стану розвіданих запасів вуглеводнів, рівня відпрацювання промислових запасів та характеру намічених до розробки родовищ у перспективі, а також комплексу проблем по переробці та транзитної системи трубопровідного транспорту нафти і природного газу.
6. Запропоновані методичні основи формування інноваційної політики у вуглеводному секторі ПЕК базуються на теоретичних положеннях інноваційного розвитку соціально-економічних систем. Отримані при цьому основні параметри перспективної соціально-економічної динаміки формують (з урахуванням здійснення енергозберігаючих заходів) обсяги очікуваного споживання енергоносіїв, в тому числі вуглеводнів. Визначені тенденції потреб в енергоносіях запропоновано використовувати для розробки основних напрямів і пріоритетів забезпечення надійності та стабільності в покритті попиту на вуглеводні при дотриманні енергетичної та економічної безпеки країни на основі інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України.
7. Основні механізми реалізації інноваційних заходів щодо ефективного забезпечення попиту у вуглеводневих енергоносіях із орієнтацією на підвищення енергозабезпечення країни сформульовані з урахуванням її конкурентоспроможності, енергетичної та екологічної безпеки. В системі механізмів здійснення інноваційної підтримки розвитку підприємств вуглеводного сектору визначено нормативно-правове регулювання інноваційної діяльності як фактор стимулювання інвестицій в інноваційні проекти, розглянуто правову охорону інтелектуальних продуктів і технологій, патентне законодавство. Регулювання інноваційної діяльності повинно відбуватися на основі інноваційних прогнозів, стратегій, програм, проектів підтримки інноваційної діяльності. З метою активізації процесів з підвищення енергозабезпечення вітчизняної економіки і соціальної сфери на основі інноваційного розвитку суб’єктів вуглеводного сектору сформульовано механізми залучення інвестицій.
8. Комплекс пропозицій щодо перспектив підвищення ефективності розвитку підприємств вуглеводного сектору розглянуто відносно стану використання наукового потенціалу. Методичні підходи щодо оцінки ефективності інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору ґрунтуються на комплексному аналізі потенціалу галузі з використанням базової системи показників результативності проекту та оцінкою можливих інвестиційних ризиків з урахуванням очікуваних сценаріїв розвитку ситуації при реалізації проекту, що дозволяє значно підвищити обґрунтованість рішень щодо інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору в контексті підвищення ефективності енергозабезпечення країни.



СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Азарова С. Экспортные шансы российской нефти / С. Азарова // Нефтегазовая вертикаль. – 2002. – 18. – С. 54-56.
2. Аксенов Ю. Мрії та реальність диверсифікації газозабезпечення України / Ю. Аксенов // Енергетична політика України. - 2000. - № 6. - C. 7-11.
3. Амоша А. И. Экономический механизм стратегии развития топливно-энергетического комплекса Украины / А. И. Амоша, С. В. Янко, Ю. П. Ященко и др. – К.: НАН Украины, Институт экономики промышеленности. – 2003. – 139с.
4. Андрианов В. Д. Конкурентоспособность России в мировой экономике. / В. Д. Андрианов // Мировая экономика и международные отношения. - 2000. - № 3. - С. 47-49.
5. Бабієв Г. М. Основні показники розвитку нетрадиційних та відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива в Україні до 2010 р. / Г.М. Бабієв Г. М., Д. В. Дороган, А. Р. Щокін //Енергоінформ. – 1997. – № 2.
6. Басакин Г. Кому по силам угольная реформа / Г. Басакин // Зеркало недели. – 2001. – № 12. – С. 8.
7. Білодід В. Д. Відновлювані джерела енергії в енергетиці України / В. Д. Білодід // Наука та наукознавство. – 2006. - №3. – С. 87-93.
8. Бугай Ю. М. Інноваційні технології в нафтогазодобичі / Ю. М. Бугай, Ю .А. Балакірев. – К.: МНТУ, 2000. – 475с.
9. Бугай Ю. М. Англо-українсько-російський словник з нафтопромислової справи / Ю. М. Бугай та ін. – К.: МНТУ, 2000. – 245с.
10. Бурлака В. Г. Трансформация рынков нефти и газа: [монография] / В. Г. Бурлака, Р. В. Шерстюк ; под ред. Г. Г. Бурлаки. – К. : НАУ. – 2005. – 320с.
11. Бурлака В. Г. Новое в нефтегазообеспечении стран Евросоюза: опыт для Украины / Г. Г. Бурлака // Нефть и газ. - 2001. - № 4. - С. 46-53.
12. Бурлака В. Г. Влияние конъюнктуры мировых энергетических рынков на развитие нефтегазового комплекса Украины / В. Г. Бурлака // Нефть и газ. - 2005. - №8. - С. 32-36.
13. Бурлака В. Г. Інвестиційні проблеми нафтопереробки України / В. Г. Бурлака. - К. : НАН України, 1999. - 175 с.
14. Бурлака В. Г. Рынок смазочных масел в Украине и за рубежом / В. Г. Бурлака // Экотехнологии и ресурсосбережение. – 1998. - № 4. - С. 62-71.
15. Бурлака В. Г. Формирование рынка и инвестирование производства смазочных масел в Украине / В. Г.Бурлака // Экономика Украины. – 1998. – № 4. – С. 13-19.
16. Бурлака Г. Г. Нефть и газ в современной экономике / Г. Г. Бурлака, Г. С.; под ред. Н. С. Герасимчука. – К. : НАН Украины, Институт биоорганической химии и нефтехимии, 2004. – 292 с.
17. Бурлака Г. Г. Рынок нефти и нефтепродуктов на рубеже ХХ века / Г. Г. Бурлака, В. О. Зиневич; под ред. Н. С. Герасимчука. – К. : НАН Украины, Институт биорганической химии и нефтехимии, 2003. –330 с.
18. Ватагин М. Ю. Эффективность использования ядерного топлива / М. Ю. Ватагин, И. В. Вережинская. – К. : Знання України. – 2004. – С. 20.
19. Вітвицький Я.С. Економіка підприємств : [навчальний посібник] / Я.С. Вітвицький, І.Я. Вітвицька, М.О. Динилюк та ін: За редакцією Я.С. Вітвицького. – Івано-Франківськ.: МЕ, 2002. – 320с.
20. Вороновский Г. К. Инновационное развитие топливно-энергетического комплекса: проблемы и возможности. / Г. К. Вороновский , И. В. Недин. – К. : Знання Украины, 2004. – 385с.
21. Вугілля // Енергоінформ. - 2004. - № 52 - С. 67.
22. Газ // Енергоінформ. - 2004. - № 51. - С. 45.
23. Гальчинський А. Інноваційна стратегія українських реформ / [А. Гальчинський, В. Геєць, А. Кінах, В. Семиноженко]. - К. : Знання України, 2002.
24. Главаті О. Стан та перспективи нафтопереробної промисловості України / О. Главаті, Г. Бурлака // Економіка України. - 1997. - №3. - С. 18-27.
25. Глазьев С. Проблемы прогнозирования макроэкономической динамики / С. Глазьев // Российский энергетический журнал (РЭЖ) – 2001. - №3,4. – С. 77- 85.
26. Головко О. Енергетичне майбутнє держави / О. Головко // Урядовий кур’єр. - 2004 - 10 черв.
27. Гошовський С. В. Основні завдання розвитку мінерально-сировинної бази до 2010 р., визначенні Урядом України / С. В. Гошовський, Д. С. Гурський // Мінеральні ресурси України. - 2002. - № 2. - С. 3-8.
28. Гудима О. Так чи ні ядерній енергетиці України? / О. Гудима // Голос України. — 2001. - 20 лют.
29. Данілюк М. О. Оцінювання ефективності технологічних інновацій при оптимізації виробничої потужності нафтовидобувних підприємств / М. О. Данілюк // Науковий збірник ІФНТУНГ. – 2005. - №12. – С. 118-123. - (Івано-Франківський Національний технічний університет нафти і газу).
30. Денисюк С. П. Особливості реалізації інвестиційних та інноваційних проектів енергозбереження в Україні / С. П. Денисюк // Енергозбереження в Україні. – К., 1997. – С. 26-27.
31. Джеральд М. Майєр. Міжнародне середовище бізнесу: конкуренція та регулювання у глобальній економіці / М. Майєр, Д.Л. Олесневич – К. : Вид-во Либідь, 2002. – 703с.
32. Джеральд М. Майэр. Основні проблеми економіки розвитку / М. Майєр Джеральд, Е. Раух Джеймс, А.Філіпенко – К. : Вид-во Либідь, 2003. – 688с.
33. ДіДіяк І. В. Газова промисловість України на зламі століть / І. В. Діяк, І З. П. Осінчук . – Івано-Франківськ : Лілея-НВ., 2000. – 236 с.

34. Довженко Г. Тепло на вітер / Г. Довженко // Урядовий кур’єр. — 2000. - 11 липня.
35. Вивченість перспектив нафтогазоносності осадової товщі Азово-Чорноморського регіону / [М. І. Евдощук, В. Д. Іванова, Б. М. Полухтович, В. І. Свиреденко, В. О. Федюшин] // Тектоника и нефтегазоносность Азово-Черноморского региона. – Сімферополь : Таврия-Плюс, 1999.
36. Закономерности размещения и прогнозирования значительных скоплений нефти и газа в Днепровско-Донецкой впадине / [Н. И. Евдощук, Б. П. Кабышев, Т. М. Пригарина и др.] – К. : Наук. думка,1998. – 208 с.
37. Енергетична стратегія України на період до 2030 року [Текст] : розпорядження Кабінету Міністрів України № 145 : від 15.03.2006
38. Енергетичні ресурси та потоки / відп. ред. А. К. Шидловський – К. : Українські енциклопедичні знання, 2003. – 427 с.
39. Енергетична безпека України: чинники впливу, тенденції розвитку / за ред. М. П. . Ковалко, А. К. Шидловського, В. П. Кухаря. – К. : УЕЗ, 1998. – 40 с.
40. Європейська енергетична Хартія [Текст] :[прийнята 17 грудня 1999р., м.Гаага] [Електронний ресурс : офіційний сайт] – Режим доступу : http://ru.proua.com/inform/77.html.
41. Іщенко Г. Перспективи розвитку малої гідроенергетики / Г. Іщенко. // Урядовий кур’єр. - 2004. - 25 березня.
42. Кабмин решил закрыть убыточные угольные предприятия до 2006 года // Топливно-энергетический комплекс. – 2004. – № 11. – С. 5.
43. Карижский М. Момент истины для «Укрнафты» / М. Карижский // Зеркало недели. – 2004. – № 22. – С. 8.
44. Карп І.М. Стратегія прогнозування нафтового комплексу / І.М.Карп // Экотехнологии и ресурсосбережение. – 2004. – №1. – С. 3-11.
45. Конституція України [Текст] : затверджена Законом України 28 червня 1996 року № 254/96-ВР // Урядовий кур’єр. – 1996. – № 131. – С. 1-12.
46. Конопляник А. А. Глобализация энергетических рынков: эффективность, либерализация, единые "правила игры", международное право : тезисы конференции [“ЭКСПО 2010. Ресурсы, технологии, идеи - путь к единому миру”], (Россия, Москва, 05.11.2001г.) / А.А.Конопляник - М., 2001.
47. Концепція державної енергетичної політики України на період до 2020 року : проект УЦЕПД // Національна безпека і оборона. – 2001. – № 2. – С. – 12;
48. Козаченко С.В. Экономический рост, производительность и эффективность / С. В. Козаченко // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право) ; голов. ред. О. П. Степанов. – К.: Книж. вид-во НАУ, 2006. - Вип. 2-4. - С. 233.
49. Козаченко С. В. Наукові передумови розробки концепції гармонійного суспільного розвитку / С.В. Козаченко, Ж. В. Палієнко //Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право) ; голов. ред. О. П. Степанов. - К.: Книж. вид-во НАУ, 2007. - Вип. 1-2 - 600с.
50. Козаченко С. В. Экономика и менеджмент промышленных предприятий, функционирующих в условиях кризиса / [С. В. Козаченко, В. А. Комирной, А. Ю Вилкул и др. ] – Днепропетровск : Наука и образование, 2001. - 332с.
51. Кондратьев Н. Д. Макроэкономические проблемы конкурентоспособности России / В. Б. Кондратьев // Мировая экономика и международные отношения, 2001. - № 3. - С. 54-60.
52. Кондратьев Н. Д. Большие циклы конъюнктуры и теории предвидения / Н. Д. Кондратьев. М. : Экономика, 2002 – 767с.
53. Коновалюк В. І. Роль топливно-энергетического комплекса в экономике Украины / В. І. Коновалюк ; науч. ред. А. И. Амоша. – К. : НАН Украины, Институт экономики промишлености, 2004. – 277с.
54. Костюк В. Н. Длинные волны Кондратьева и теория долговременного экономического роста / В. Н. Костюк // Обществ. науки и современность. – 2002. – N 6. – С. 90-97.
55. Косянчук І. Приборкання непокірної кавітації / І. Косянчук // Урядовий кур’єр. - 2000. - 24 травня.
56. Косянчук І. Херсонщина в боротьбі за енергонезалежність / І. Косянчук // Урядовий кур’єр. — 2000. - 10 жовтня.
57. Крижанівський Є. І. Енергетична безпека держави: високоефективні технології видобування постачання і використання природного газу / Є. І. Крижанівський, М. І. Гончарук, В. Я. Грузд та ін. – К : Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу. – 2006. – 281с.
58. Крижанівський Є. І. Енергоефективність вуглеводного палива / Є. І. Крижанівський, Ю. Т. Разумний. – Д. : Національний гірничий університет. – 2005. – 99с.
59. Кузык Б. Н. Россия - 2050 : Стратегия инновационного прорыва / Б. Н. Кузык – [2-е изд., доп.]. - М. : Экономика, 2005. - С. 621.
60. Кулик М. М. Можливості і роль енергозбереження в енергозабезпеченні України / М. М. Кулик // Наука та наукознавство. 2006 – №3. – С. 80-86.
61. Кузнец С. Рост и структурные изменения (Growth and structural shifts, 1979)
62. Кучма Л. Д. Утвердження інноваційної моделі розвитку економіки України : [виступ Президента України Л.Д.Кучми на науково-практичній конференції 21 лютого 2003 року] / Л. Д. Кучма // День - 2003. - 21 лют.
63. Лапко Е. А. Реализация энергосберегающих экологических проектов в нефтегазовом комплексе Украины в контексте мировых технологических приоритетов : [монографія] / Е. А Лапко. – К. : Об.-во «Знание Украины». – 2004. – 463с.
64. Лесюк О.І. Організація і управління виробництвом: Нафтогазовий комплекс : [навчальний посібник для ВНЗ] / О.І. Лесюк. – І-Ф.: ІФІНГ. – 1999. – 507с.
65. Лойко Н. Метан — на замену природному газу / Н. Лойко // Энергетическая политика Украины. – 2004. – № 2 – С. 16–17.
66. Маліцький Б. А. Перспективні напрями науково-технічного та інноваційного розвитку України / Б. А. Маліцький., О. С. Попович, В. П Соловйов. – К : Фенікс, 2006 – 208 с.
67. Магда Я. Путь к стабильному обеспечению ТЭК Украины угольным сырьем – в возведении неглубоких шахт / Я. Магда // Энергетическая политика Украины. – 2004. – № 9.
68. Мазур С. Економіка не терпить проїдання / С. Мазур // Голос України. – 2004. – 17 червня.
69. Косов В. В. Методические рекомендации по оценке эффективности инвестиционных проектов : официальное издание : утверждено Мин-вом экономики РФ, Мин-вом фин. РФ, Гос. ком. РФ по строительной, архитектурной и жилищной политике №ВК 477 от 21.06.1999 г. / В. В. Косов, В. Н. Липшиц, А. Г. Шахназаров. – М. : Экономика, 2000 – 421c.
70. Інформаційна довідка про основні показники розвитку паливно-енергетичного комплексу України за грудень та 2006 рік : звіт Міністерства палива та енергетики України. : [Електронний ресурс : офіційний сайт] – Режим доступу: http://mpe.kmu.gov.ua/fuel/control/uk/publish/article?art_id=83217&cat_id=35081
71. Моисеев Н. Н. Судьба цивилизации. Путь разума. / Н. Н. Моисеев. - М. : МНЭПУ,1998. – 460с.
72. Моисеев Н. Н. Расставание с простотой. / Н. Н. Моисеев. - М. : Аграф, 1998. – 530с.
73. Народне господарство Української РСР в 1990 р. : [статистичний щорічник]. - К. : Техніка. 1991. - 475 с. – (Міністерство статистики України).
74. Наукова та інноваційна діяльність в Україні: стат. збірник.- К. : Держкомстат, 2003 - 340 с.
75. Науменко І. Підземна домінанта / І. Науменко // Голос України. - 2000. - 6 черв.
76. Нафта і газ України ; за ред. М. П. Ковалко. - К.: Наук. думка, 1997. – 377 с.
77. Нафтові підсумки : версія Мінпаливенерго // Газ & Нафта. — 2004. — № 3. — С. 7.
78. Нафтогазові провінції світу ; відп. ред. Б. Й.Маєвський. - К. : Наук. думка. – 2002. – 403 с.
79. Національний інститут стратегічних досліджень України. : [Електронний ресурс : офіційний сайт] – Режим доступу : http://www.niss.gov.ua/Evrointeg/Prez1/roz3.htm

80. Нечипоренко Н. Перекуём шахты на электростанции! / Н. Нечипоренко // Голос Украины. — 2003. - 11 лист.
81. Нефтепанорама // Обзор мирового нефтебизнеса : еженедельник. –2004. - Вып. VII. - №33, 31 авг. - С. 1-2.
82. Омелянчук І. Енергоблок відкриває нові можливості / І. Омелянчук // Урядовий кур’єр. — 2002. - 16 березня.
83. Осінчук З. П. Газотранспортна мережа України у системі газопостачання Європи / З. П. Осінчук // Нафтова і газова промисловість. – 2005. – №2. – С. 32-36.
84. Велика вісімка : [ Електронний ресурс : офіційний російський сайт. – С-Пб. - 15-17 черв. 2006 р.]. - Режим доступу : http:// www.g8russia.ru.

85. Пириашвили Б. З. Дестабилизация цен на природный газ и внедрение эффективной государственной политики обеспечения Украины енергоресурсами / Б. З. Пириашвили, Б. П. Чиркин // Энергетическая политика Украины. – 2006. - №3-4. - С. 52-55.
86. Піріашвілі Б.З. Перспективний паливно-енергетичний баланс – основа формування Енергетичної стратегії України до 2030 року // Б. З. Піріашвілі, Б. П.Чиркин, І. К. Чукаєва. – К.: Наукова думка – 2002. – 239с.
87. Попов М. Еще не осень, но… / М. Попов : [Электронный ресурс. - 31.01.2003] – Режим доступу : http://www.proua.com.

88. Рижов В.Л. Пріоритети та інструменти інноваційного розвитку України : матеріали засідання круглого столу, (Київ, 18 груд. 2002 р.) – К. : Альтерпрес, 2003.
89. Рожен А. Страсти на поле инновационной экономики. Результат десятилетних усилий – полнейший провал / А. Рожен // Зеркало недели. – 2002. – 21 сент.
90. Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка ; за ред. чл.-кор. НАН України С. І. Дорогунцова. – К. : КНЕУ, 2005. – 988 с.
91. Сапрыкин В. О. Концепции государственной энергетической политики Украины на период до 2020 года // Зеркало недели. – 2001. – № 8. – С. 1, 4.
92. Славинская Л. Мировой рынок нефти: состояние и перспективы / Л. Славинская // Нефтегазовая вертекаль. – 2001. – № 16. – С. 51-54.
93. Соловйов В.П. Инновационная деятельность системный процесс конкурентной экономике (Синергетические эффекты инноваций) / В. П. Соловйов. – К. : НАУ Украины. Центр исследований научно-технического потенциала и истории науки им. Г. М. Доброва,2004 – 559 с.
94. Сорокин П. А. Главные тенденции нашого времени / Питирим А. Сорокин – М.: Наука, 1997 – 145 с.
95. Статистичний щорічник України за 1995 р. - К. : Техніка,1996. – 576 с. – (Міністерство статистики України).
96. Статистичний щорічник України за 1999 р. - К. : Техніка, 2000. – 620 с. - (Державний комітет статистики України).
97. Статистичний щорічник України за 2000 р. – К. : Техніка, 2001. – 720 с. – (Державний комітет статистики України).
98. Статистичний щорічник України за 2001 р. – К. : Техніка, 2002. – 612 с. – (Державний комітет статистики України).
99. Статистичний щорічник України за 2002 р. – К. : Техніка, 2003. – 620 с. – (Державний комітет статистики України).
100. Статистичний щорічник України за 2003 р. – К. : Консультант, 2004. – 615 с.- (Державний комітет статистики України).
101. Статистичний щорічник України за 2004 р. – К. : Консультант, 2005. – 617 с.- (Державний комітет статистики України).
102. Статистичний щорічник України за 2005 р. – К. : Консультант, 2006. - 575с. – (Державний комітет статистики України).
103. Статистичний щорічник України за 2006 р. – К. : Консультант, 2007. – 548 с. – (Держаний комітет статистики України).
104. Степанов О.П. Точки роста в контексте теории экономического развития: экономическая сущность и проблемы / О.П. Степанов, Н.П. Гончарова // Стратегії розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук. журнал. – К.:, 2007. – с.29-36. – (Національний авіаційний університет МОН України).
105. Тагаєв О. Вода і вітер рухають прогрес / О. Тагаєв, М. Мулява // Урядовий кур’єр — 2004. – 11 бер.
106. Туган-Барановский М. И. Периодические промышленные кризисы. История английских кризисов / М. И. Туган-Барановский – М.: Наука, 1997. – 102с.
107. Україна. Закони. Про енергозбереження [Текст] : закон : [прийнятий Верховною Радою 1 лип. 1994р.] // Відомості Верховної Ради України. - 1994. - N 74. – 1 лип.
108. Україна. Закони. Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні [Текст] : закон : [прийнятий Верховною Радою 16 січ. 2003р.] // Відомості Верховної Ради України. – 2003 – №433 - IV. – 16 січ.
109. Україна. Закони. Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу [Текст] : закон : [прийнятий Верховною Радою 27 квітня 2006р.] // Відомості Верховної Ради. – 2006. - №30.
110. Україна. Закони. Про інноваційну діяльність : [Текст] : закон [прийнятий Верховною Радою 4 лип. 2002р.] // Відомості Верховної Ради України. – 2002 - N 36 – С. 266.
111. Факти без коментарів // Енергоінформ. – 2003. – № 47. – С. 1.
112. Факти без коментарів // Енергоінформ. – 2004. – № 5. – С. 1.
113. Факти без коментарів // Енергоінформ. – 2004 – № 28. – С. 1.
114. Ференик С. А. Нефтегазовый комплекс Украины. Теория и практика управления. / С. А. Ференик – К. : Украинская Академия управления при Президенте Украины. – К., 2003. – 567с.
115. Фридман М. Методология позитивной экономической науки / М. Фридман // «ТНЕSIS: теория и история экономических и социальных институтов и систем». – 1994. - Вып.4. – С. 20–52.
116. Худолей В. Ю. Удосконалення методики оцінки ефективності впровадження заходів НТП у будівництві нафтових і газових свердловин / В. Ю. Худолей // Економіка Промисловості. – 2004. –№4(26). – С. 58-62. – (Інститут економіки промисловості НАН України).
117. Худолей В.Ю. Економічне обґрунтування термінів проведення ремонтно-профілактичного обслуговування нафтопромислового обладнання / В. Ю. Худолей // Сіверянський літопис. – 2006. – № 1. – С. 13О-134.
118. Худолей В.Ю. Сучасний стан та перспективи розвитку нафтогазопереробної промисловості / В. Ю. Худолей // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право) – К. : Книж. вид-во НАУ, 2008. – С. 153-160.
119. Худолей В. Ю. Засади альтернативного енергозабезпечення засобами інноваційної підтримки підприємств нафтогазового сектору/ В. Ю. Худолей В. Ю. Формування ринкових відносин в Україні : збірник наукових праць. – К., 2008. – №4 (83). – С. 101-108. – (Економічні науки).
120. Худолей В. Ю. Концептуальні основи формування енергоефективності промисловості з використанням альтернативних вуглеводневих та інших джерел енергії / В. Ю. Худолей // Формування ринкових відносин в Україні: збірник наукових праць. – К., 2008. – №5 (84). – С. 107-111. – (Економічні науки).
121. Худолей В. Ю. Методичні підходи щодо оцінки ефективності інвестицій в інноваційних проектах розвитку нафтогазового комплексу / В. Ю. Худолей // Формування ринкових відносин в Україні: збірник наукових праць. – К., 2008. – №4(83). – С. 60-64. – (Економічні науки).
122. Худолей В.Ю. Розвиток ресурсної бази нафтогазової промисловості як один з напрямів підвищення рівня енергетичної безпеки України / В. Ю. Худолей // Науковий вісник ПУСКУ. – 2007. – №3(25). – С. 55-60.
123. Чалий О. Енергетична дипломатія України – план дій для G-8 / О. Чалий // Дзеркало тижня. 2006. – № 26. – 8-14 лип.
124. Чечелюк П. «Мала» енергетика — альтернатива проектам «монстрам» / П. Чечелюк // Дзеркало тижня. – 2004. – № 48. – С. 10.
125. Чепишко В. Безальтернативний атом : інтерв’ю з С.Тулубом / В. Чепишко // Урядовий кур’єр. – 2004. – 7 серпня.
126. Чиркин Б. Энергообеспечение Украины: состояние, основные проблемы и пути повышения результативности / Б. Чиркин, Б. Пириашвили // Энергетическая политика Украины. – 2004. – № 6.
127. Чукаєва І. К. Сучасний стан та перспективи розвитку газової промисловості / І. К. Чукаєва // Економіка промисловості. – 2002.- №3 (17). - С. 88-94.
128. Шидловський А. К. Розвиток паливно-енергетичного комплексу шляхом його модернізації / А. К. Шидловський : матеріали наук.-практ. конф. [“Утвердження інноваційної моделі розвитку економіки України”], (Київ, 2003 р.) – К. – С. 123-125.
129. Шидловський А. К. Науково-технічні інновації як основа майбутнього української енергетики / А. К. Шидловський // Енергоінформ. – 2003. – № 40. – С. 7.
130. Шидловський А. К. Паливно-енергетичний комплекс України на порозі третього тисячоліття / [А. К. Шидловський, М. П. Ковалко, І. М. Вишневський та ін.] — К. : Укр. енциклопед. знання, 2001. — 400 с. – (НАН України. П-во "Укренергозбереження").
131. Шевцов А. І. Щодо питання про стратегію розвитку атомної енергетики України до 2030 року / А. І. Шевцов // Енергоінформ. – 2004. – № 22. – С. 6.
132. Шпак П. Ф. Геологічні аспекти розвитку сировинної бази вуглеводнів та видобутку нафти і газу в умовах сучасної України / П. Ф. Шпак // Нафтова і газова промисловість. – 1999. - № 3. – С. 31-34.
133. Шпак П.Ф., Крупський Б.Л. Стратегія пошуків родовищ вуглеводнів і нарощування видобутку нафти та газу в Україні / П. Ф. Шпак, Б. Л. Крупський // Нафтова і газова промисловість. – 2000 – № 3. – С. 3-4.
134. Шпак П.Ф. Власні мінеральні ресурси паливно-енергетичної сировини – головний фактор енергетичної безпеки України / П.Ф. Шпак // Нафта і газ. – 2001. - № 4. – С. 22-24.
135. Шпак П.Ф. Нафтогазоносність України і проблеми забезпечення її вуглеводневою сировиною / П. Ф. Шпак // Геол. журн. – 1996. – № 1 / 2. – С. 113-117.
136. Шутиш М. Де вітер гуляє? /М. Шутиш // Україна Business. – 2004. – № 13. – С. 2.
137. Яковец Ю. В. Циклы. Кризисы. Прогнозы / Ю. В. Яковец. – М. : МФК, 1999.
138. Яковец Ю. В. Экономические кризисы: теории, тенденции, перспективы / Ю. В. Яковец. - М. : МФК, 2003.
139. Яковец Ю. В. Прогнозирование циклов и кризисов. / Яковец Ю. В. - М. : МФК, 2003
140. Energy efficiency in developing countries // World Bank Policy Research Bulletin. – 1992. – №5. – Р. 7-8.
141. Kearney A. T. Measuring Globalization / A. T. Kearney. – L., – 2006. – 352 р.
142. Kearney А. Т. : [Електронний ресурс : офіційний сайт] / А. Т. Kearney – Режим доступу : http://www.atkearney.ru/
143. L’energie dans le monde: panorama strategique des grands secteurs.- Paris. : Le Echo’s Etudes, 2001. – P. 91.
144. The BP Statistical Review of World Energy 2005 is available on lire at [Електронний ресурс] //Statistical review – 2005. – Режим доступу : www.bp.com/statisticalreview 2005

145. The BP Statistical Review of World Energy 2004 is available on line at [Електронний ресурс ] // Statistical review. – 2004. – Р. 38 – Режим доступу : www.bp.com.
146. Energy Dictionary //World Energy Council - Paris : Souve Sl., 1992. – 736 p.
147. Foster Richard Innovation: the attacker`s advantage/Richard Foster. – NY., 1978. - 316 p.
148. The Heritage Foundation : [Електронний ресурс : офіційний сайт] - Режим доступу : http://www.heritage.org/
149. United Nations Сonference on Trade and Development (UNCTАD) : [Електронний ресурс : офіційний сайт] – Режим доступу : http://www.unctad.org/Templates/StartPageаsp?intItemID=2068&lang=1

150. The World Bank Group : [Електронний ресурс : офіційний сайт] - Режим доступу : http://www.worldbank.org/
151. World Economic Forum (WEF) : [Електронний ресурс : офіційний сайт] - Режим доступу: http://www. weforum.org/en/index.htm

Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.