У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название РОЗВИТОК ЕКОНОМІЧНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА МІЖ КРАЇНАМИ АРАБСЬКОГО МАГРИБУ
Количество страниц 211
ВУЗ КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Год сдачи 2010
Содержание ЗМІСТ

Стор.

Вступ ____________________________________________________ 3-12

Розділ 1. Теоретичні основи дослідження міжнародних економічних
відносин на регіональному рівні

1.1 Концептуальні засади становлення новітньої парадигми
регіоналізму ________________________________________ 13-40
1.2 Вплив сучасного міжнародного інтеграційного процесу
на формування зовнішньоекономічної стратегії
країн Арабського Магрибу ___________________________ 40-59
Висновки до розділу 1 _________________________________ 59-63

Розділ 2. Механізми функціонування регіональної економічної
співпраці держав Магрибу

2.1 Передумови та специфіка формування регіональних
господарських зв’язків між країнами Північної Африки _ 64-80
2.2 Інституціональні засади розвитку регіонального
співробітництва між державами Магрибу_______________ 81-102
2.3 Економічні складові формування моделі інтеграційного
процесу в Союзі Арабського Магрибу __________________ 102-122
Висновки до розділу 2 _________________________________ 122-126

Розділ 3. Перспективи розвитку системи міжнародних економічних
відносин у регіоні Арабського Магрибу

3.1. Шляхи оптимізації регіональної
господарської взаємодії між країнами Магрибу
в умовах глобалізації ________________________________ 127-147
3.2 Роль та місце західноєвропейського вектору
інтеграції у зовнішньоекономічній стратегії держав
Союзу Арабського Магрибу ___________________________ 147-167
Висновки до розділу 3 _________________________________ 167-170

Висновки ________________________________________________ 171-175
Список використаних джерел______________________________ 176-194
Додатки


ВСТУП


Актуальність теми. На сучасному етапі розвитку світової економіки тенденції до регіоналізації у формі політичного й економічного співробітництва, взаємодії і партнерства у сфері забезпечення сталого економічного розвитку та міжнародної безпеки перетворюються у глобальне явище. Процес інтеграції держав у різних сферах суспільного відтворення віддзеркалює глибинні тенденції сучасного розвитку і має об'єктивний, історично обумовлений характер.
Міжнародні регіональні організації, як одна з форм інтеграції, створюють необхідні передумови для включення держав у локальні і глобальні економічні процеси. Однак процес інтеграції не може здійснюватися без наявності сприятливих об'єктивних і суб'єктивних передумов, ендогенних й екзогенних чинників. Важливим фактором активізації інтеграційних процесів є наявність спільних економічних і політичних цілей, а також єдність культури, мови, традицій, релігії. Регіональна інтеграція є пріоритетним напрямом розвитку світової економіки, що визначає актуальність дослідження господарських і політичних процесів, пов’язаних з даним явищем.
Створення економічного та валютного союзів європейською спільнотою надало додаткових імпульсів економічній інтеграції в Північній Африці, а також зумовило перебудову системи господарського управління в арабських країнах, де розпочалися процеси переходу від постулатів традиційного суспільства до модернізації економічних систем.
Особливо змінилося співвідношення між прагненням зберегти культурно-історичну ідентичність арабських країн та необхідністю зміцнення позицій на міжнародних ринках товарів, послуг, капіталу, технологій з метою піднесення соціального, економічного та культурного рівня життя населення. В умовах відсутності єдності у рамках Ліги Арабських Держав природним стало зміщення доцентрової тенденції на субрегіональний рівень. Як наслідок, одним з центрів інтеграційного розвитку арабських країн став північноафриканський субрегіон, де був створений Союз Арабського Магрибу (САМ), до складу якого входять Алжир, Лівія, Марокко, Мавританія й Туніс, що вивело на якісно новий рівень відносини між цими державами.
У зарубіжній та вітчизняній літературі проблеми економічного розвитку країн Магрибу в умовах глобалізації висвітлено у працях західних вчених, що зробили значний внесок у розвиток теорії та практики міжнародної економічної інтеграції та її впливу на господарський розвиток країн Арабського Магрибу, таких як Л.Беннет, К.Браун, Ж.Готліб, Х.Жерарі, Дж.Камільєрі, Ж.Карло, Ф.Костантен, Ф.Нойгарт, Д.О’Салліван, П.Савон, К.Ханельт, У.Хольм.
Доцільність розвитку широкомасштабних і взаємовигідних зв’язків між країнами Північної Африки та Близького Сходу обґрунтовують у своїх роботах арабські науковці Аль-Арби Мефтех А.Х., Аль-Хамаш М., Аль-Хармасі М., Біруні X., Захра А., Каркутлі Г., Матар Дж., Хиляль А. та інші.
Дослідження інтеграційних процесів у контексті їхнього впливу на економічний розвиток здійснено у наукових працях таких українських вчених, як В.Будкін, В.Вергун, А.Гальчинський, І.Грабинський, А.Голіков, М.Дудченко, Г.Климко, Д.Лук'яненко, З.Луцишин, Ю.Макогон, С.Макуха, В.Новицький, Ю.Пахомов, А.Поручник, Н.Резнікова, О.Рогач, А.Румянцев, В.Сіденко, С.Соколенко, А.Філіпенко, В.Чужиков, О.Шнирков та інші.
Кількісні та якісні зміни, що відбуваються в процесі розвитку та вдосконалення господарських механізмів регіональної співпраці, теоретичні розробки щодо методологічних та інституційних аспектів розвитку інтеграційного процесу у країнах які входять до Союзу Арабського Магрибу знайшли місце у роботах українських науковців О.Бакаєва, В.Гури, П.Ігнатьєва, П.Кирпенка, М.Кулініча, Е.Микитенка, Н.Пророченка, М.Рубцової, В.Савчука, Ю.Скорохода, Т.Шевченка, С.Якубовського. Суттєвий вклад у розробку даної проблематики зробили представники наукових шкіл економіки інших країн СНД, зокрема Росії. Серед них слід відзначити праці І.Авдакова, Г.Вачнадзе, В.Відясової, А.Донцова, В.Гусарова, Д.Дєгтярьова, А.Ковтунова, Б.Малікова, О.Прімакова, Л.Руденко та багатьох ін.
Проте система регіональної економічної співпраці в Арабському Магрибі протягом тривалого часу достатньою мірою не була предметом спеціальних наукових досліджень. Поштовхом для дослідження даної проблеми стали як гальмівні тенденції серед магрибських країн, котрі на тривалий час призвели до консервації інтеграційного процесу у Північній Африці, так і новітні тенденції трансформації інституційних та правових засад регулювання системи міжнародних економічних відносин у межах регіону Арабського Магрибу. Останні відіграють вирішальну роль у мобілізації як екзогенних, так і ендогенних чинників формування моделі сталого господарського розвитку північноафриканських країн.
Зокрема, поза увагою вчених залишилися питання про характер та особливості даного процесу, його роль та місце в зовнішньоекономічних зв’язках.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами темами. Дисертацію виконано на кафедрі світового господарства і міжнародних економічних відносин згідно з планом науково-дослідних робіт за темами “Механізм взаємодії економіки України зі світовим господарством в умовах глобалізації” (ДР №01БФО 48-01) та ”Інтеграційна стратегія входження України в європейський економічний простір” (ДР № 06БФО48-01), які є складовими наукових досліджень Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка у рамках Комплексних наукових програм Київського національного університету імені Тараса Шевченка “Наукові проблеми державотворення України” (2001-2005 рр.) і “Наукові проблеми сталого державного розвитку України” (2006-2010 рр.).
Мета і завдання дослідження. З огляду на науково-практичну актуальність теми і враховуючи результати дослідження окремих її аспектів у економічній літературі, метою дисертаційної роботи є теоретичне осмислення специфічних закономірностей становлення системи регіональної господарської співпраці країн Арабського Магрибу, що відбувається під впливом міжнародного інтеграційного процесу, окреслення шляхів її оптимізації в умовах глобалізації.
Комплексний підхід до реалізації поставленої мети дисертаційної роботи зумовив необхідність розв’язання в ній таких завдань дослідження:
• розкрити макроекономічні й інституціональні особливості сучасних інтеграційних процесів та факторів регіонального господарського зближення в системі сучасних міжнародних економічних відносин;
• визначити суттєві риси, методи та інституціональну структуру новітньої парадигми регіоналізму в умовах глобалізації;
• провести комплексний аналіз інструментів, форм, рівнів й інституціональних засад розвитку регіонального співробітництва між магрибськими державами;
• здійснити аналіз основних економічних аспектів діяльності Союзу Арабського Магрибу, дієвості його інституціональної структури, ефективності господарської взаємодії у сучасних умовах світової економіки;
• розробити функціональну модель інтеграційного процесу в Союзі Арабського Магрибу, визначити проблеми і труднощі, що постають на шляху інтеграції північноафриканських країн, виявити перспективні напрями взаємодії держав-членів САМ у сфері розвитку торгівлі та поліпшення інвестиційного клімату;
• визначити взаємозв’язок розбудови транспортної, телекомунікаційної інфраструктури та поглиблення економічного співробітництва країн Арабського Магрибу;
• виявити пріоритетні напрями реформування Магрибського банку інвестицій та зовнішньої торгівлі, дослідити фінансові механізми структурних трансформацій у північноафриканських країнах.
Об'єкт дослідження – система сучасних міжнародних економічних відносин країн Арабського Магрибу в умовах глобалізації та регіоналізації світового господарства.
Предметом дослідження є інституціонально-господарські механізми інтеграційних процесів у Північній Африці.
Методи дослідження. Методологічною базою дисертаційного дослідження є теоретичні напрацювання світової економічної думки, концептуальні положення сучасної економічної теорії, монографічна та наукова література, роботи відомих арабських, українських, російських і західних вчених з питань системи світогосподарських відносин. Фактологічною базою дослідження є статистичні дані міжнародних фінансових установ, національні статистичні довідники, фактологічні дані монографічної та періодичної літератури. Методологічний апарат дослідження складають: загальнонаукові методи дослідження (діалектичний метод пізнання, наукова індукція та дедукція, системний метод, метод порівняння і синтезу (підрозділи 1.2, 1.3, 2.2)); визначення прямих та зворотних зв’язків між економічними явищами та процесами (підрозділ 2.2), абстракція (зокрема, при розкритті особливостей формування передумов зближення національних господарських систем країн Північної Африки (підрозділ 2.1). Крім того, у роботі використані й інші методи теоретичного та емпіричного дослідження, окремі різновиди як загальноприйнятих наукових принципів, так і спеціальних принципів науково-економічного пізнання: творчо-критичний та описово-аналітичний (підрозділ 2.2), метод мікро- і макроекономічного аналізу (підрозділ 3.1), метод історизму (підрозділи 2.1 і 2.2)), )), статистичний метод (підрозділ 3.2), методи економічного моделювання (підрозділи 2.3, 3.1, 3.2).
Наукова новизна одержаних результатів полягає у розкритті теоретичних засад і практичних аспектів становлення системи економічного співробітництва між країнами Арабського Магрибу під впливом глобалізації, визначенні механізму взаємозв’язку дієвості моделі регіонального інтеграційного процесу та економічного зростання. У процесі дослідження автором були одержані такі найбільш суттєві наукові результати, які розкривають його особистий внесок у розробці проблеми, що досліджується, та конкретизують новизну роботи:
вперше:
• розроблено комплексну функціонально-динамічну модель розвитку інтеграційних процесів у країнах Арабського Магрибу; здійснено наукове узагальнення регіональних інтеграційних процесів у Північній Африці у функціональному взаємозв’язку елементів та динамічному запровадженні, обґрунтовано механізми підвищення ефективності міжкраїнної взаємодії у рамках Союзу Арабського Магрибу;
• аргументовано необхідність інтенсифікації взаємодії країн Арабського Магрибу з метою трансформації діяльності Магрибського банку інвестицій та зовнішньої торгівлі. Встановлено, що залучення фінансових ресурсів на міжнародних ринках капіталу, використання сучасних механізмів довгострокового проектного кредитування, рефінансування іпотеки, здійснення сучасних факторингових та лізингових операцій у сфері розбудови інфраструктури, фінансування цільових програм сталого розвитку арабських країн вимагає узгодження функціонування Магрибського банку інвестицій та зовнішньої торгівлі зі стандартами Базель-2 – правил управління ризиками, капіталом, активами та зобов’язаннями;
• застосовано концепцію квазі-виробничої функції в економіко-математичній моделі ефективності євро-середземноморського партнерства на рівні співпраці САМ – ЄС. Встановлено, що активізація інвестиційної діяльності західноєвропейських фінансових установ у Північній Африці та відкриття доступу для товарів з арабських країн на ринки ЄС надасть можливості для оптимального розвитку виробництва регіону Арабського Магрибу, а також сприятиме у північноафриканських державах послабленню імміграційного пресингу і мінімізації ризиків соціальної напруги в європейських країнах;
удосконалено:
• методологічні підходи до генези інтеграційних процесів в регіоні Арабського Магрибу. Виділено такі три групи деапроксимуючих чинників регіонального зближення північноафриканських держав як: 1) неузгодженість політичних інтересів та невисокий ступінь взаємної довіри; 2) недостатня зрілість організаційних і фінансових механізмів господарської взаємодії та орієнтація інтеграційних проектів насамперед на вузьконаціональні, а не регіональні інтереси; 3) запровадження інтеграційних ініціатив на політичній основі, що базуються на загальнонаціональних факторах магрибської єдності без стійкого економічного підґрунтя;
• визначення провідних тенденцій ринкових трансформацій у країнах Арабського Магрибу в комплексі геоекономічних і структурних чинників та напрямів розвитку; зокрема показано, що трансформаційні процеси пов’язані не тільки з необхідністю модернізації національно-господарських систем північноафриканських країн, але і з пошуком власного місця в цивілізаційному процесі та наявністю господарських передумов для вироблення нової парадигми взаємодії з іншими інтеграційними угрупованнями;


дістали подальшого розвитку:
• обґрунтування високої дієвості геополітичного фактора формування регіонального інтеграційного угруповання в рамках Союзу Арабського Магрибу, що зумовив запровадження однотипних господарчо-культурних комплексів і єдиної культурної традиції, геостратегічних орієнтирів, які закріпили внутрішню магрибську спільноту країн регіону в умовах політичної та фінансової нестабільності;
• позиціювання ключового економічного фактора інституціоналізації регіональної інтеграції як процесу транснаціонального економічного та соціального обміну. Встановлено, що учасники регіональних інтеграційних угруповань зацікавлені у посиленні спільного регулювання, яке сприяє впровадженню нових технологій та сучасних механізмів управління в Союзі Арабського Магрибу;
• методичні положення про взаємозалежність економічних ефектів ”інтеграція – економічне зростання” у країнах, що розвиваються, на основі високих темпів інтеграції та зворотної залежності економічного зростання, яке стимулює інтеграційні процеси. Виявлено дієвість регіонального співробітництва країн Арабського Магрибу, яка залежить від поєднання чотирьох типів політики, що здатні підвищити економічні ефекти інтеграції: макроекономічна політика, торговий режим, створення сприятливого інвестиційного клімату, а також розробка інфраструктурних проектів, перш за все, у сфері транспорту та телекомунікацій.
Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що системне дослідження ролі інфраструктурних факторів господарського зближення, аналіз діяльності регіональних банків розвитку у міжнародному економічному співробітництві країн Арабського Магрибу та отримані висновки можуть використовуватись міждержавними координаційними органами Союзу Арабського Магрибу, центральними органами законодавчої та виконавчої влади, посольствами і представництвами у подальшому розвитку відносин держав регіону.
Науково-практичні рекомендації, сформульовані в дисертаційному дослідженні були використані в практичній діяльності Народного бюро Посольства Лівії в Україні (довідка про впровадження №9742/11/3/1 від 23.02.2007 р.), Посольства Королівства Марокко в Україні (довідка про впровадження №6-342 від 01.05.2007 р.), окремі положення дисертаційної роботи використовуються у навчальному процесі Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, зокрема при викладанні нормативного курсу “Методологія кон’юнктурних досліджень”, “Міжнародні економічні відносини” довідка про впровадження №048/11-249 від 09.10.2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійно виконаною роботою; викладені в ній теоретико-методологічні напрацювання та практичні результати дослідження належать особисто авторові.
Апробація результатів дослідження. Основні результати дослідження було висвітлено на міжнародних науково-практичних та науково-теоретичних конференціях в Україні, зокрема на Всеукраїнській науково-практичній конференції вчених та фахівців “Проблемы управления предпринимательством в современных условиях” (м. Ялта, 2005 року), на VII Міжнародній науково-практичній конференції “Особливості економічної політики постсоціалістичних країн в умовах глобалізації світової економіки” (м. Київ, 25-26 листопада 1999 року), на Міжнародній науково-практичній конференції “Інвестиції ХХІ століття: регіональні аспекти” (м. Умань, 17-18 листопада 2000 року).
Публікації. Основні наукові та прикладні результати дисертаційного дослідження опубліковано у 10 наукових працях (загальний обсяг 2,8 друк. арк.), з них 7 статей у провідних фахових наукових журналах і збірниках наукових праць, у тому числі 4 одноосібних, 3 – у матеріалах та тезах конференцій.
Структура та обсяг дисертації. Структура роботи зумовлена метою і завданням дослідження, складається зі вступу, трьох розділів (7 підрозділів), висновків, списку використаних джерел та 7 додатків на 17 сторінках. Загальний обсяг дисертації становить 175 сторінок, включаючи 8 таблиць та 7 рисунків. Список використаних джерел містить 202 позиції на 19 сторінках.
Список литературы ВИСНОВКИ


В дисертації здійснено теоретичне узагальнення і наукове вирішення проблем стосовно сучасних форм регіонального співробітництва країн Арабського Магрибу, висвітленні факторів їх розвитку та еволюції в умовах глобалізації. Пропонується комплекс заходів як національно-державного, так і регіонального характеру, покликаних для їх оптимізації, а також інтенсифікації двосторонніх і багатосторонніх зв’язків на регіональному й субрегіональному рівні з метою підвищення їх ефективності, та спрямованості на економічне зростання як кожної з магрибських країн, так і регіону в цілому.
Теоретичне осмислення основ регіоналізму у формі господарського співробітництва в системі міжнародних економічних відносин, економічних механізмів та інституціональних основ поглиблення регіонального зближення та інтеграції різних країн, високих темпів їх активізації та модернізації створює передумови й обумовлює необхідність дослідження впливу міжнародної економічної інтеграції на процеси економічної трансформації в країнах, що розвиваються.
Провідними ланками такого впливу є найбільш розвинуті форми міжнародної економічної інтеграції: зона вільної торгівлі, спільний ринок руху товарів, послуг і факторів виробництва та регіональна валютна інтеграція. Вдосконалення даних складових системи господарської співпраці країн регіону в умовах глобалізації створюють передумови та можливості для ефективної інтеграції північно африканських держав до світового господарства та вирішення складних внутрішніх соціально-економічних завдань.
Розвиток і удосконалення форм регіональної співпраці Арабського Магрибу багато в чому залежать як від розвитку та діяльності міждержавних магрибських економічних інститутів, так і економік країн в цілому. Це поставило перед арабською наукою низку складних проблем актуальних і першочергових, які потребують теоретичного осмислення та практичного вирішення.
Результати проведеного дисертаційного дослідження дозволяють зробити такі висновки та сформувати рекомендації, які характеризуються науковою новизною і мають теоретико-методологічне та науково-практичне значення:
1. Причини активізації регіоналізму у світовій економіці значною мірою обумовлені суперечностями процесів глобалізації, а їх вплив вказує на невідповідність сучасних механізмів вільного ринку принципам еквівалентного обміну. Різноспрямованість розвитку національних економік, збільшення розриву у рівнях господарського зростання між індустріально розвинутими державами та країнами, що розвиваються, конфліктність і непередбачуваність міжнародних економічних відносин спричиняють регіоналізацію світового господарства.
2. Детермінанти сучасного міжнародного інтеграційного процесу епохи глобалізації обумовлюють цілі, які переслідують країни, що розвиваються, утворюючи регіональні союзи. Серед них: а) прискорення темпів трансформування господарських комплексів на основі використання переваг міжнародного співробітництва; б) захист національних інтересів менш розвинутих суб’єктів світової економіки перед більш високо розвинутими; в) мінімізація негативних наслідків глобалізації; г) створення спільних механізмів узгодження і гармонізації національних інтересів для формування додаткових конкурентних переваг в межах регіональних ринків товарів та послуг.
3. Генеза інтеграційних процесів у Північній Африці характеризується значним впливом деапроксимуючих чинників регіональної взаємодії магрибських країн. Основними критеріями, що визначали відцентровуючі тенденції у Союзі Арабського Магрибу, були політична векторність за відсутності господарських механізмів зближення.
4. Особливе місце у спробах подолати негативні тенденції господарської динаміки за допомогою структурних реформ та глибокого корегування економічного курсу магрибських країн, посідає розширення і вироблення більш різноманітних торговельно-економічних зв’язків із сусідніми країнами й іншими регіонами світу. Зокрема, важливу роль у ринкових перетвореннях країн Арабського Магрибу відіграє адаптація до західноєвропейських стандартів комерційної діяльності, уніфікація регулятивних та технологічних режимів, що дедалі більшою мірою зумовлює національні пріоритети країн регіону.
5. Проведення саммітів Союзу Арабського Магрибу характеризується недостатньою зрілістю організаційно-економічних передумов, відсутністю відпрацьованого механізму попереднього розгляду, експертизи і прийняття до реалізації інтеграційних проектів, орієнтацією деяких проектів насамперед на вузьконаціональні, а не регіональні інтереси. Відчутний імпульс інтеграційним процесам у регіоні надають нові вектори розвитку середземноморської інтеграції, а саме: а) активізація міжарабської співпраці в рамках Ліги арабських держав; б) розвиток середземноморського партнерства та поглиблення господарської взаємодії з ЄС; в) інтенсифікація торговельних зв’язків в рамках Ради співробітництва арабських держав Перської затоки.
6. Трансформаційні процеси в регіоні Арабського Магрибу мають подвійну природу, оскільки вони пов’язані як з реформуванням національних економік, демократизацією політичних систем, так і з пошуком місця в цивілізаційному процесі, у виробленні нової парадигми взаємодії з іншими країнами, з урахуванням ресурсних проблем та глобалізаційних тенденцій. Необхідним компонентом макроекономічної політики та стратегії господарського зростання є вирішення завдань запровадження сучасних механізмів відтворення та розширення ринкових просторів.
7. Доцільно продовжити роботу в напрямі створення стійких адаптаційних чинників як підвалин поєднання політичних та господарських цілей, а також узгодження зовнішніх та внутрішніх чинників інтеграції країн Арабського Магрибу як фактору оптимізації моделі інтеграційного процесу. Такими, безумовно, мають бути заходи з нарощування темпів розвитку внутрішньорегіональних торговельних операцій, створення передумов для імпорту новітніх технологій та послуг, що сприятимуть інноваційному розвитку національно-господарських систем, а також формування умов створення сучасного клімату для ефективного іноземного інвестування та міжнародного кредитування.
8. Інтеграційні процеси в рамках Союзу Арабського Магрибу повинні забезпечуватись певним запасом міцності для того, щоб витримати конкуренцію з боку альтернативних варіантів міжкраїнної взаємодії, зокрема економічного співробітництва, що включає і двосторонні торговельні відносини, і спільну кредитно-інвестиційну діяльність, а також інші механізми господарської кооперації. Якщо з метою створення довгострокових умов для соціального та економічного розвитку кожної з країн, які входять до Союзу Арабського Магрибу, інтеграція в рамках цього союзу виявиться більш ефективною, ніж інші форми економічного співробітництва, то тільки тоді вона може і повинна розвиватися.
9. Регіональне співробітництво країн Арабського Магрибу повинно поєднувати чотири типи політики, що здатні підвищити економічні ефекти інтеграції: макроекономічна політика, торговий режим, створення сприятливого інвестиційного клімату, а також політику у сфері розбудови сучасної транспортної і телекомунікаційної інфраструктури. Формування і підтримка адекватної економічної інфраструктури, особливо телекомунікаційної і транспортної систем надає країнам можливість брати участь у глобальних виробничих структурах; швидко реагувати на зміни на ринках розвинутих країн та виходити на нові ринки збуту, зокрема, ринки інформаційних послуг.
10. Регіональні інтеграційні механізми у Північній Африці повинні охоплювати не тільки коло традиційних інструментів торговельного зближення, але й сучасні інтеграційні заходи. Особлива роль у даних процесах належить створенню регіональних банків розвитку, вплив діяльності яких на структурні зрушення в економіках держав третього світу полягає у збільшенні питомої ваги галузей сфери послуг, розвитку соціальної сфери, створенні нових робочих місць і утвердженні ринкових стандартів.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1. Авдаков И.Ю. Железные дороги арабских стран // Ближний Восток и современность. - Москва, 2000. - Выпуск 9. - С.4.
2. Алжир – Проблемы и перспективы развития экономики// БИКИ. – 2004. – 6 июля (№75). – С. 1, 4.
3. Аль-Арби Мефтех Аль-Хаяли. Ливийско-украинские отношения в контексте внешней политики Ливийской Арабской Джамахирии // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Випуск 36. – Частина ІІ. - К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2002. – С. 50-56.
4. Аль-Хамаш М. Арабська регіональна система в умовах міжнародних змін. - Дамаск, 1995. - С.60-97 (на араб. мові)
5. Аль-Хармасі М. Соціально-економічна трансформація та її політичні наслідки : Арабський Магриб // Демократія без демократів. – Бейрут: Центр дослідження проблем арабської єдності ЛАГ, 1995 (на араб. мові). – С. 285-304
6. Афонцев С. Проблема глобального управления мирохозяйственной системой: теоретические аспекты // Мировая экономика и международные отношения. - 2001. - № 5. - С. 65-70.
7. Бей О. Теоретичні підстави міжнародної інтеграції. – Мюнхен: Український вільний університет. – 1985.
8. Білорус О.Г., Лук’яненко Д.Г. та ін. Глобалізація і безпека розвитку: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001. – 733 с.
9. Білорус О. Глобалізація і національна стратегія України. - Київ: ВО "Батьківщина", 2001. - С. 8-9,31.
10. Біруні X. Арабська єдність суперечливі ідейні перспективи арабського мислення // Аль-Мустакбаль Аль-Арабі (Бейрут). - 1991. - № 11. - С.54-70 (на араб. мові)
11. Биффль Гудрун. Миграция и ее роль в интеграции Западной Европы // Проблемы теории и практики управления. — 2000. — №4.
12. Богатуров А. «Стратегия разравнивания» в международных отношениях и внешней политике США // Мировая экономика и международные отношения. - 2001. - №2. - с.20-29.
13. Богомолов О. Где искать философский камень роста? // Проблемы теории и практики управления. — 2000. — №4.
14. Борко Ю. Новый этап углубления и расширения европейской интеграции: социальные аспекты // Мировая экономика и международные отношения. - 2000. - №9. – С.11-23
15. Боринець С.Я. Міжнародні фінанси: Підручник. К.: Знання-Прес. 2002. – 311 с.
16. Бузгалин А.В. Переходная экономика: курс лекцій по аналитической экономии. - М.: Таурус, 1994. - 472 с.
17. Всемирный банк: Годовой отчет 2007. – М.: ”Ай-Си-Си-Макмиллан”, 2007. – 68 с.
18. Вавилов А., Трофимов Г. Новые контуры глобальной финансовой системы // Независимая газета: (Приложение «Политэкономия»). — 1999. — Ноябрь.
19. Валериев И. Laisser-Faire в контексте отношений Север-Юг // Финансовая Украина. – 199. – 19.11.1996. – С. 39
20. Вачнадзе Г., Замковая Д. и др. Африка и Россия: экономические связи в 2000 году. – М.: ПОЛПРЕД. – 2000. – 413 с.
21. Видясова М.Ф. Тунис и проблема «нелиберальной демократии» (по поводу избирательной кампании осенью -1999 г.) // Арабские страны Западной Азии и Северной Африки (история, экономика и политика). - Москва: Институт Востоковедения РАН, 2000. - С.81.
22. Ганиев А. САМ: сотрудничеству открыта дорога // Азия и Африка сегодня. 1999. – №10. -С. 15.
23. Гассан Каркутли. Ближневосточные экономические саммиты. - Ближний Восток и современность. М., 2000 г., вып. 9-1,2 п.л.
24. Гура В. Особливості соціально-політичної трансформації країн Африки, Близького і Середнього Сходу: між вестерналізацією і традиціоналізмом // Міжнародна інтеграція та інформаційне суспільство: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (20 жовтня 2005 року, Київ) / Відп. ред. В.Є.Новицький. – К.: Наук.-досл. інститут міжнародних відносин НАУ, 2005. – С.131 – 134.
25. Гусаров В.И. Арабский мир: Экономические итоги века // Арабские страны Западной Азии и Северной Африки (история, экономика и политика). – М.: Институт Востоковедения РАН, 2000. – С. 18.
26. Гладкий Ю.М., Чистобаєв А.І. Регионоведение. – М.: Гардарики, 2000. – 384 с.
27. Дегтерев Д. Африканские банки в начале ХХІ века // МЭ и МО. – 2004. - №5. – С. 89 – 94.
28. Дегтерев Д. Африканский фондовый рынок // МЭ и МО. – 2004. - №12. – С. 96 – 102.
29. Дегтерев Д. Китай - Африка: важные аспекты отношений // МЭ и МО. – 2005. - №5. – С. 84 – 91.
30. Етокова О. Лібералізація торговельного режиму – причина зростання концентрації на ринках внаслідок злиття компаній // Матеріали ІХ між народної науково-практичної конференції „Формування торговельних режимів у перехідних економіках в умовах глобалізації (приклад України)”. – К: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин. –2001. – С.44-46.
31. Зайцев О. Золотой год для банковского сектора ОАЭ // Банковская практика за рубежом. – 2004. - №6 (66). – С. 76-83
32. Захра А. Стан міжарабських відносин і перспективи їх розвитку // Шуун арабийа (Каир). - Грудень 1991. - № 68. - С. 146-161 (на араб. мові)
33. Захаров Е.А. Политические элиты Ливии // Политическая элита Ближнего Востока. – М., 2000. – С. 49 – 60.
34. Загашвили В., Шишков Ю. Мировая торговля и международные инвестиции // Мировая экономика и международные отношения. – 2000. – №8. – с. 17-24.
35. Игнатенко А.А. Самоопределение арабского мира // Ислам и политика (взаимодействие ислама и политики в странах Ближнего и Среднего Востока, на Кавказе и в Центральной Азии). - Москва: Крафт+ ИВ РАН, 2001. - С.7-21
36. Итоговый документ семинара “Прикладные аспекты глобализации”. – М., 20 – 21 сентября 2001 г. – с. 12., http://www.russianglobalclub.com/gv02spcd.htm
37. Карло Ж. Савона П. Геоэкономика. Господство экономического пространства. – М.: AD Marginen, 1997. – C. 22-23
38. Киреев А. Международная экономика. В 2-х ч. – Ч.I. – М.: «Международные отношения». – 1997. - 416 с.
39. Ковтунов А.Г. Проблемы интеграции стран Магрибу. – М.: Институт изучения Израиля и Ближнего Востока., - 1998. – 194 с.
40. Коллонтай В. Эволюция западных концепций глобализации. // “Мировая экономика и международные отношения”. - №2. – 2001. - с. 32-39.
41. Копійка В.В. Нова дилема: інституційнав реформа та нове розширення ЄС // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Випуск 36. – Частина ІІ. - К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2002. – С. 15-25.
42. Коппель О.А., Пархомчук О.С. Міжнародні системи. Світова політика. - Київ: ФАДА, ЛТД, 2001. – 224 c.
43. Кочетов Э.Г. Геоэкономика (Освоение мирового экономического пространства). - Москва, 1999. - 241 с.
44. Красавина Л.Н. и др. Международные валютно-кредитные и финансовые отношения. – М.: Финансы и статистика. – 2001. – 611 с.
45. Кушелев А., Осколков О., Планирование семьи в странах Азии и Африки // МЭ и МО. – 2005. - №2. – С. 84 – 90
46. Луцишин З.О. Трансформація світової фінансової системи в умовах глобалізації. - К.: Видавничий центр "ДрУк", 2002. - 340 с.
47. Макарычев А.С. Федерализм и регионализм: европейские традиции, российские перспективы // Полис. - 1994.- №5.- С. 152-155.
48. Маликов Б. Совет сотрудничества арабских государств Залива. - Москва: «Дар - Аль-Кимам», 1994.- С. 14.
49. Масленников В.В., Зарубежные банковские системы: Научное издание., М., ТД „Элит-2000”, 2001. – 392 c.
50. Матар Дж., Хиляль А. Арабська регіональна система. Дослідження арабських політичних відносин. - Каїр, 1993. - С.358 (на араб. мові)
51. Мелкумян Е.С. ССАГПЗ в глобальных и региональных процессах. – М.: Институт изучения Израиля и Ближнего Востока, 1999. -197 с.
52. Микитенко Е., Редько В. Саммит экономического сотрудничества стран Ближнего Востока и Северной Африки 1997 года // Близькосхідний кур’єр. – 1998. - №2 (3). – С. 16-17
53. Мировая экономика. Экономика зарубежных стран. Под ред. Колесова В.П., Осьмовой М.Н. – М.. МГУ. 2001., с. 198 – 213
54. Мироненко С.А. Аналіз структурних аспектів трансформації системи міжнародних відносин з метою забезпечення ефективності зовнішньої політики держави // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Випуск 39. – Частина І. - К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2003. – С.62-68
55. Моисеев С.Р. История валютных и финансовых систем стран Африки с древности до наших дней // Дайджест-Финансы. – 2003. - №10 (106). – С. 31-44
56. Морозенская Е. Развивающиеся страны Африки: поиски модели социально-экономического развития // Общество и экономика. – 2004. - №11-12. – С. 278 – 311.
57. Новицкая И. Неравномерность глобальной интеграции // Финансовая Украина. Монитор. – 1997. - №4 (165). – С. 33
58. Основные тенденции развития экономики африканских стран на современном этапе// БИКИ. – 2005. – 10 мая (№51). – С. 1, 4, 16.
59. Очерки политического и социально-экономического развития стран Востока. - Киев: Крещатик, 1998. - 345 с.
60. Поліщук Л.С. Європейська ідея субсидіарності як основа регіоналізації // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Випуск 36. – Частина ІІ. - К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2002. – С.171-175.
61. Поручник А.М., Чужиков В.І. Сучасні парадигми регіонального розвитку. – К,: КНЕУ, 2001.- 19 с.
62. Рамадан А.Ерхайс. Сучасні тенденції розвитку зовнішньоекономічної торгівлі країн Магрибу // Культура народов Причерноморья. Научный журнал. – №59, март. – 2005. – С.105.
63. Рамадан Е. Ерхайс., Румянцев А.П. Економічні засади регіональних інтеграційних процесів у Північній Африці // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук. журн. – К., 2005. – №5. – С. 48 – 54.
64. Рамадан Е. Міграція приватного капіталу в країні, що розвивається. // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К., 2001. – С. 62 – 63.
65. Рамадан Е.Ерхайс. Роль та місце Союзу Арабського Магрибу в зовнішньоекономічній стратегії країн ЄС // Проблеми управління підприємництвом у сучасних умовах: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених та фахівців (у двох частинах). – Ч.ІІ. – Сімферополь: ЧП “Кильбер”, 2005. – С. 47 – 48.
66. Рамадан Ерхайс. Втілення ідеї арабської єдності в Союзі Арабського Магриба // Збірник наукових праць. Дослідження світової політики. Вип. 12.– К.: ІСЕМВ НАНУ, 2000. – С. 42 – 48.
67. Рамадан Ерхайс. До питання про економічну безпеку країн, що розвиваються, в умовах глобалізації // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Вип.26. – К.: ВПЦ “Київський університет”, Інститут міжнародних відносин, 2001. – С. 243 – 246.
68. Резник Г. Расширение ЕС и банковская система // Банковская практика за рубежом. – 2004. - №5 (65). – С. 4-9
69. Рогач О.І., Шнирков О.І. Транснаціоналізація світового господарства та перехідні економіки: Навч. посіб. – К.: ВЦ ”Київський університет”, 1999. – 302 с.
70. Россия и страны арабского Магрибу (Алжир, Тунис, Марокко), Н. Н. Дьяков- http://www.africana.ru/news/Russian/history/Russia_Magrib.htm
71. Рум’янцев А.П., Рум’янцева Н.С. Зовнішньоекономічна діяльність: Навчальний посібник. / К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 377 с.
72. Рум’янцев А.П., Рум’янцева Н.С. Международная экономика: Краткий конспект лекцій. – К.: Межрегиональная академия управления персоналом, 1999. – 101 с.
73. Северное измерение в политике Европейского Союза. // “Евро”. - №1. – 1999. - с.39
74. Сиверцева Т.Ф. Страны Востока: модель рождаемости. – М.: Институт Востоковедения РАН, 1997. - 104 с.
75. Скороход Ю.С. Союз Арабського Магрибу // Міжурядові регіональні організації. – К.: Київський університет, 2001. – С. 138-148
76. Скороход Ю.С. Союз Арабського Магрибу. Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х // Редкол.: Л.В.Губерський та ін. – К.: Знання України, 2004. – С. 487-488
77. Соколенко С.І. Глобалізація і економіка України. – К.: Логос, 1999. – 568 с.
78. Соколов В. Контуры ”будущего” мира: нации, регионы, транснациональные общности // Мировая экономика и международные отношения. - 2001. - № 3. - С. 11.
79. Ткаченко А.А. Перспективы интеграции стран Северной Африки и Европейского Сообщества // Ближний Восток и современность. - 1997. -Выпуск 4. - С. 49.
80. Ткаченко А.А. Страны Северной Африки: эволюция модели общественного устройства и место исламских ценностей в обществе // Арабский Восток: ислам и реформы. - Москва, 2000. - С.72-77.
81. Філіпенко А.С. Економічний розвиток. Європейський контекст. - К.: Знання України, 2001. – 120 с.
82. Філіпенко А.С. Економіка зарубіжних країн: Підручник. – 2-е вид. - К., 1998. – 41 с .
83. Філіпенко А.С. Економічний розвиток сучасної цивілізації: Навч. посібн. – К.: ”Знання”, 2000. – 174 с .
84. Філіпенко А.С. та ін. Україна та світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть. – К.: Либідь, 2002. – 470 с.
85. Філіпенко А. Цивілізаційні виміри економічного розвитку. К., Знання України, 2002
86. Філіпенко А.С., Будкін В.С., Дудченко М.А., та ін. Міжнародні інтеграційні процеси сучасності: Монографія. – К.: Знання України, 2004. – 304 с.
87. Філіпенко А.С., Рогач О.І., Шнирков О.І., та ін. Світова економіка: Підручник. – К.: Либідь, 2000. – 528 с.
88. Ханельт К.П., Нойгарт Ф. Европейско-средиземноморское партнерство. Стабильность и благополучие в средиземноморском бассейне // International Politic. - Август 2001.- № 8.
89. Чужиков В.І. Внутрішньо- та зовнішньоторговельні виміри відкритості економіки // Матеріали ІХ між народної науково-практичної конференції „Формування торговельних режимів у перехідних економіках в умовах глобалізації (приклад України)”. – К: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин. –2001. – С.225-230.
90. Шадрин Д.Ю. Внешние и внутренние аспекты продовольственной безопасности арабских стран // Арабский сборник. - Москва, 2000. - С. 119.
91. Шадрин Д.Ю. Политика государства в области транспорта в Тунисе // Ближний Восток и современность. - 1999. - Выпуск 7. - С.246.
92. Шахматова Т. Богатые против бедных // Инвест-газета. – 2005. – № 51(528). – С. 7.
93. Шевченко Т. Исламская банковская система // Финансовая Украина. – 1996. - 02.07.1996 – С. 20-21
94. Широков Г.К. Международное разделение труда и глобализация // Восток. Афро-азиатские общества: история и современность. - 2001. - № 4. - С.83.
95. Шнирков О.І. ЄС та соціально-економічне зближення в Європі // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Випуск 41. – Частина І. - К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2003. – С.172-179
96. Шумпетер Й. Теория экономического развития. Пер. с нем. - М., 1982.
97. Юрченко К. Африканський Союз – новий етап процесів інтеграції країн африканського континенту // Міжнародна інтеграція та інформаційне суспільство: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (20 жовтня 2005 року, Київ) / Відп. ред. В.Є.Новицький. – К.: Наук.-досл. інститут міжнародних відносин НАУ, 2005. – С.147 – 150.
98. Ярошенко М. Економічне становлення Лівійської Джамахирії та перспективи співробітництва з Україною (до 35-річчя Лівійської революції)// Економічний часопис – ХХІ. – 2004. - №11-12. – С. 33 – 35.
99. A coup in Central Africa- ж-л “Економіст’-Mar 20th 2003- http://economist.com/displaystory.cfm?story_id=E1_TGQRGVR
100. Abdelwahad Biad. Security and Cooperation in the Mediterranean: A South Point of View // Security Challenges in Mediterranean Region. Ed. By R.Alibony, G.Joffe, T.Niblock. - London: Frank Cass & Co LTD, 1997. - P. 41.
101. Africa: World Bank Provides More Than 12 Million Dollars To Seven Countries Of The Sahel Sub-Region To Fight Desert Locusts,2005 - офіційний сайт Світового банку - http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/COUNTRIES/AFRICAEXT/MAURITANIAEXTN/0,,contentMDK:20261314~menuPK:362346~pagePK:141137~piPK:141127~theSitePK:362340,00.html
102. Algeria - Financial System Infrastructure Modernization Project : proposed restructuring, 2005/07/21 - офіційний сайт Світового банку - http://web.worldbank.org/external/default/main?pagePK=51187349&piPK=51189435&theSitePK=312509&menuPK=64187510&searchMenuPK=312537&theSitePK=312509&entityID=000012009_20050725092505&searchMenuPK=312537&theSitePK=312509
103. Algeria, Italy strengthen their economic relations, Dec 05, 2005 (BBC Monitoring via COMTEX) –article- http://www.firstglobalselect.com/scripts/cgiip.wsc/globalone/htm/news_article.r?vcnews-id=204812
104. Algerian unemployment rate down, Nov 29, 2005-article- http://www.firstglobalselect.com/scripts/cgiip.wsc/globalone/htm/news_article.r?vcnews-id=201646
105. American diplomacy in the Middle East- ж-л “Економіст’- Jan 16th 2004-
http://economist.com/displaystory.cfm?story_id=E1_NPGPJDS
106. Analysis of the economics of tobacco in Morocco,2004- офіційний сайт Світового банку http://web.worldbank.org/external/default/main?pagePK=51187349&piPK=51189435&theSitePK=294540&menuPK=64187510&searchMenuPK=294567&theSitePK=294540&entityID=000160016_20040513155618&searchMenuPK=294567&theSitePK=294540
107. Aschauer David: Doer, Public Capital Crowd out Private Capital? In: Journal of Monetary Economics. Vol. 23, pp. 171-188
108. Badie B., Smouts M.C. Le retomement du monde. Sociologies de la scene Internationale. - Dalioz, 1992. - 434 p.
109. Bailes A. The Role of Subregional Cooperation in Post-Cold War Europe: Integration, Security, Democracy. In: Subregional Cooperation in the New Europe: Building Security, Prosperity and Solidary from the Black Sea, p.161. Cottey A. Introduction. In: Subregional Cooperation in the New Europe: Building Security, Prosperity and Solidarity from the Barents to the Black Sea. London and New York, McMillan Press and St. Martin’s Press, 1999, p.3-4
110. Balassa Bela. The Theory of Economic Integration. Homowood. – III: Richard D. Irwin., Inc. – 1961.
111. Barcelona Declaration Adopted at the Euro-Mediterranean Conference of Foreign Ministers, 27-28 November 1995.
112. Bennett L.A. International Organization. - New Jersey, 1984. - 335 p.
113. Biehl, Dieter (1995): Infrastruktur als Bestimmungstaktor regionaler Entwicklungspotentiale in der Europaischen Union (Infrastructure as a Determinant of Regional Development Potential in the European Union) In: Helmut. Karl and Wilhelm Henrichsmeyer (eds.): Regionalcntwicklung im Prozcss der Europaischen Integration (Regional Development in the Process of European Integration). Bonner Schriftcn zur Integration Europas, Bd. 4. Bonn, pp. 53-86
114. Biehl, Dieter (1996): Economic Theory of Federalism and its-Application to the European Union. In: Rittcr. Ulrich Peter (ed.) (1996): Problems of Structural Change in the 21st Century. Frankfurt and Madrid, pp. 144-172
115. Biehl. Dieter (1986): The Contribution of Infrastructure to Regional Development. Document, Commission of the European Communities. Vol. 1: Final Report, Vol. 11:Annex, Luxembourg, Office of Official Publications of the European Communities, pp. 395+73, 190 Munnell. Alicia (1993): An Assessment of Trends and Economic Impacts of Infrastructure Investment. In: OECD (ed.): Infrastructure Policies for the 1990s. Paris, pp. 21-54 World Bank (ed.) (1994); World Development Report 1994: Infrastructure for Development. New York
116. Biehl. Dieter (1991): The Role of Infrastructure in Regional Development. In: R. W. Vickerman (cd.): Infra-structure and Regional Development. European Research in Regional Science, Vol. 1. London, pp. 9-35
117. Biehl. Dieter (1991): The Role of Infrastructure in Regional Development. In: R. W. Vickerman (cd.): Infra-structure and Regional Development. European Research in Regional Science, Vol. 1. London, p. 17
118. Biehl. Dieter, Claus Nicgsch and Philipp Nimmcrmann. Infrastructure from the Point of View of the Regional Development Potential Approach: A Theoretical and Empirical Analysis. Frankfurt, mimeo, 1999 Ingram Gregory. The Role of Infrastructure in Economic Development. In: World Infrastructure 1995. London, pp. 19-24
119. Brown C. Idea of World Community // International Relations Theory Today. - London: Polity Press, 1995. - P.73.
120. Camilleri J.A., Falk J. The End of Sovereignty? The Politics of Shrinking and Fragmented World. - Aldershot: Edward Elgar, 1992. - P. 220, 241.
121. Capacity Building Seminar on Regulatory Reform in Tunis, 24-25 November 2005-офіційний сайт ОЕСР- http://www.oecd.org/document/4/0,2340,en_34645207_34744818_35684484_1_1_1_1,00.html
122. Communiqué at the Conclusion of the Conference on Trade Facilitation in Algeria, Morocco, and Tunisia, 2005 - офіційний сайт МВФ http://www.imf.org/external/np/cm/2005/112205.htm
123. Communiqué at the Conclusion of the Conference on Trade Facilitation in Algeria, Morocco, and Tunisia - офіційний сайт МВФ http://www.imf.org/external/np/cm/2005/112205.htm
124. Constantin F. Les relations intematioales: entre tradition et postmodemite // Le Trimestre du monde. 3-e trimestre 1994. - P. 54, 67-69.
125. Deutsch K.W. On Nationalism, World Regions and the Nature of the West // Mobilization, Center-Periphery Structures and Nation-Building. A Volume in Commemoration of Stain Rokkan. - Berlen - Oslo - Tromso, 1981. - P. 112.
126. Doing business in Libya- ж-л “Економіст’- Apr 29th 2004-
http://economist.com/displaystory.cfm?story_id=E1_NGPQDSS
127. East-west debt news, Issue#14.March 2003- офіційний сайт міжнародної фінансової компанії East-West Debt- http://www.eastwest.be/news-march-2003/EWD14news-03-03.pdf
128. ECONOMIC COMPETITIVENESS ADJUSTMENT LOAN, Dec 27,2004- офіційний сайт ОЕСР- http://www.oecd.org/dataoecd/9/1/35301535.pdf
129. Economic Policy in MENA- офіційний сайт Світового банку http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/COUNTRIES/MENAEXT/EXTMNAREGTOPECOPOL/0,,menuPK:502075~pagePK:34004175~piPK:34004435~theSitePK:502069,00.html
130. Egypt's Perspective. Regional Economic Development and Cooperation The Middle Hast and North Africa Economic Conference. Amman, Jordan 29-31 October 1995, p.43
131. Explore Economies, Mauritania-Doing business- http://www.doingbusiness.org/ExploreEconomies/Default.aspx?economyid=124
132. Financial statements of the Central Bank of Tunisia - офіційний сайт Центрального банку Тунісу - http://www.bct.gov.tn/english/publication/index.html
133. Financial system balance projected for 2006- сайт Центральноо банку Тунису- http://www.bct.gov.tn/english/politique/index.html
134. Further trade reforms would improve economic efficiency,2003- офіційний сайт СОТ -http://www.wto.org/english/tratop_e/tpr_e/tp215_e.htm
135. Gates J. Democracy at Risk: Rescuing Main Street from Wall Street. Cambridge (Massachusetts), 2000; Global Capitalism (Ed. By Hutton W., Giddens A.). N.Y.,2000
136. Gherari H. L'Union du Maghreb arabe // Studia Diplimatica (Bruxelles). -1990. -Vol. XLIII. - № 3. - P, 87
137. Gotlieb G. Nation Against State. A New Approach to Ethnic Conflicts and the Decline of Sovereignty. - New York: Council on Foreign Relations Press, 1993.-162 p.
138. Haas E.B. Technocracy, Pluralism and the New Europe // International Regionalism. – Boston, 1968. – P. 51-70.
139. Haas E.B. The Study of Regional Integration: Reflections on the Joy and Anguish of Pretheorising // Regional Integration: The Theory and Research.-Cambridge, 1971.-P.21-34
140. Handbook of International Trade and Development Statistics. UN. 1995.-New York & Geneva, 1997. - P. 281 -283.
141. Handbook of International Trade and Development Statistics. UN. 1996/97.-New York & Geneva, 1999. -P. 320-321.
142. Holm U. Competing Regional izations? French / European and Maghreb View on Regionalization. - Copenhagen Peace Research Institute, December 1996.
143. IMF Executive Board Concludes 2005 Article IV Consultation with Morocco- офіційний сайт МВФ http://www.imf.org/external/np/sec/pn/2005/pn05125.htm
144. International Trade Statistical Yearbook. 1997, p.699
145. Iran, Libya and the IAEA. Mar 11th 2004 - ж-л “Економіст’-http://economist.com/displaystory.cfm?story_id=E1_NVDPDGN
146. Iran, Libya and the IAEA.Mar 11th 2004- ж-л “Економіст’-http://economist.com/displaystory.cfm?story_id=E1_NVDPDGN
147. Isseman A.M. Lost in Space? On the History, Status and Future of Regional Science // The Review of Regional Studies. - Summer 1993. - Vol. 23. - .No 1. - P. 5-6.
148. Jeune Afrique. - 1989. - .No 1477. - P. 18
149. Keating M. The New Regionalism in Western Europe. Cheltenham, UK, 1998, p.85.
150. Labor market policies and unemployment in Morocco : a quantitative analysis, Volume 1,2003 - офіційний сайт Світового банку http://web.worldbank.org/external/default/main?pagePK=51187349&piPK=51189435&theSitePK=294540&menuPK=64187510&searchMenuPK=294567&theSitePK=294540&entityID=000094946_03080704041654&searchMenuPK=294567&theSitePK=294540
151. Libya and America,Jan 17th 2002- ж-л “Економіст’- http://economist.com/displaystory.cfm?story_id=E1_JQTDNT&tranMode
152. Libya given green light to negotiate WTO membership,2004 - офіційний сайт СОТ - http://www.wto.org/english/news_e/news04_e/libya_stat_27july04_e.htm
153. Libya’s nuclear programme,Dec 29th 2003- ж-л “Економіст’- http://economist.com/agenda/displaystory.cfm?story_id=E1_NPTNVQD&tranMode=none
154. libyadaily.com
155. Lindberg L. The Political Dynamics of European Integration. - Stanford: Stanford University Press, 1963. - 270 p.
156. Lipschutz R.D. Reconstructing World Politics: The Emergence of Global Civil Society // Millennium: Journal of International Studies. - 1992. -№1. – P.390
157. Markusen A. Regions: Economics and Politics of Territory. London: Rowman and Littlefield Publishers, 1987. - P. 17,251.
158. Mattli W. The Logic of Regional Integration: Europe and Beyond. Cambridge, 1999.
159. Mauritania - Country assistance strategy- офіційний сайт Світового банку- http://www-wds.worldbank.org/servlet/WDS_IBank_Servlet?pcont=details&eid=000094946_02051504473722
160. Mauritania - IDA/IMF Relations Annex, Vol. 1 of 1,- офіційний сайт Світового банку http://www-wds.worldbank.org/servlet/WDS_IBank_Servlet?pcont=details&eid=000090341_20050504095546
161. Mauritania Estimated Debt Service Payments – Summary,Nov.2005- офіційний сайт Світового банку- http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/COUNTRIES/0,,PAGESIZE:10~menuPK:177680~pagePK:169643~piPK:169646~theSitePK:136917~COUNTRYCODE:MAU,00.html?countrylist=MAU
162. MENA Economic Summit. Tunisian Projects Files 1995, pp.1-15
163. Middle East Economic Digest. - 1999. -15 October. - P. 5.
164. Middle East Economic Digest. L, 1998, vol. 42, №34, p.3
165. Morocco - Financial Sector Assessment,2003- офіційний сайт Світового банку http://web.worldbank.org/external/default/main?pagePK=51187349&piPK=51189435&theSitePK=294540&menuPK=64187510&searchMenuPK=294567&theSitePK=294540&entityID=000012009_20031202100719&searchMenuPK=294567&theSitePK=294540
166. Morocco joins WTO's Information Technology Agreement,2003- офіційний сайт СОТ- http://www.wto.org/english/news_e/news03_e/ita_morocco_nov03_e.htm
167. Morocco: 2005 Article IV Consultation—Staff Report; Public Information Notice on the Executive Board Discussion; and Statement by the Executive Director for Morocco- офіційний сайт МВФ http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2005/cr05418.pdf
168. Morocco: Financial System Stability Assessment including Reports on the Observance of Standards and Codes on the following topics: Banking Supervision, Insurance Regulation, Securities Regulation, Payment Systems, and Monetary and Financial Policy Transparency,2003 - офіційний сайт МВФ http://www.imf.org/external/pubs/cat/longres.cfm?sk=16726.0
169. Morocco: Report on Observance of Standards and Codes Fiscal Transparency Module - http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2005/cr05298.pdf
170. Morocco: Report on the Observance of Standards and Codes-Data Module; Response by the Authorities; and Detailed Assessments Using the Data Quality Assessment Framework,2003- офіційний сайт МВФ http://www.imf.org/external/pubs/cat/longres.cfm?sk=16468.0
171. Morocco: Selected Issues - офіційний сайт МВФ http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2005/cr05419.pdf
172. Murakami Y. An Anticlassical Political – Economic Analysis. A Vision for the next Centery. Translated from japanese. – Stanford, 1996, p. 23
173. Naisbitt J. Global Paradox. N.Y., 1994, p.11.
174. Nuscheler F. Reiche Welt und arme Welt. Die neue Weltpolitik. – Baden – Baden, 1995. р. 127
175. Nye J.S. Peace in Parts. Integration and Conflict in Regional Organization. -Boston, 1971.-179 p.
176. O’Sullivan D. Processes of Reorganization In Banks of The Arabian Countries. Middle East In. L, 1998., pp. 22-24
177. Ohmae K. The Invisible Continent: Four Strategic Imperatives of the New Economy. N.Y., 2001, p.39
178. Regional Trade integration Under Transformation. Seminar on Regionalism and the WTO. WTO Secretariat. Geneva, 26 April 2002, p.6
179. Reinvigorating the Barcelona Process. Communication from the commission to the Council and European Parliament. To Prepare the Forth Meeting of Euro-Mediterranean Foreign Ministers. Brussels, 6.9.2000/ COM (2000) 497 final.
180. Republic of Tunisia.Country Assistance Evaluation,2004- офіційний сайт ОЕСР -http://www.oecd.org/dataoecd/1/59/35286196.pdf
181. Revolution africaine. - 1988. - №1280. - P.33.
182. Rosenau J. Les processus de la mondialisation: retombees significatives, changes impalpables et symbolique subtile // Etudes intemationales. - 1993. - Vol. XXIV.-X23.-P.500.
183. Rosenau J. Turbulence in the World Politics: A Theory of Change and Continuity. - Princeton: Princeton University Press, 1990. - 459 p.
184. Robson P. The Economics and Regional Economic Integration // Journal of Common Market Studies. – Vol. 31 – 1993. – March
185. Schmitter P. A Revised Theory of Regional Integration // Regional Integration: The Theory and Research. - Cambridge, 1971. – P.35-49
186. Shaw M. Global Society and International Relations. - Oxford: Polity Press, 1994.-238 p.
187. South Africa and Tunisia: Africa Stockpile Programme - офіційний сайт Світового банку - http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/COUNTRIES/MENAEXT/0,,contentMDK:20640541~menuPK:247603~pagePK:146736~piPK:146830~theSitePK:256299,00.html
188. Stapelfeld G. Die Europdische Union – Integration und Desintegration. Kritik der ekonomischen Rationaldt Dritler Band. – Hamburg: Lit, 1998. – P. 13
189. Statistical Yearbook. 42 ed. 1997. UN.N.Y., pp.159 -174;
190. Staley C.E. International Economics. Engle-Wood. 1970. P. 67—76
191. The Middle East and North Africa. Regional Survey of the World, 1995. The European Union. The Mediterranean Policy of European Union. P. 228-229.
192. The Middle East and North Africa.1998. L., pp.314-315, 791,1005
193. Toynbee A.J. History. The Western Question in Greece and Turkey. A Study in Contact of Civilization. -New York: H.Fertig, 1970. - 408 p.
194. TRADE POLICY REVIEW: MOROCCO,2003- офіційний сайт СОТ http://www.wto.org/english/tratop_e/tpr_e/tp215_crc_e.htm
195. Tunisia economic outlook 2002/2003-офіційний сайт ОЕСР- http://www.oecd.org/dataoecd/45/39/32411693.pdf
196. Tunisia economic outlook 2004/2005-офіційний сайт ОЕСР- http://www.oecd.org/dataoecd/23/5/34873595.pdf
197. Tunisia transformation - http://www.bertelsmann-transformation-index.de/index.php?id=145&tt_news=&type=98&L=0
198. Tunisia. Preliminary Findings of the Interim Staff Visit. February 24, 2005- офіційний сайт МВФ -http://www.imf.org/external/np/ms/2005/022405.htm
199. Tunisia: 2003 Article IV Consultation--Staff Report; Staff Supplement; Public Information Notice on the Executive Board Discussion; and Statement by the Executive Director for Tunisia – офіційний сайт МВФ-http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2003/cr03259.pdf
200. Wider Europe – Neighbourhood: A New Framework for Relations with our Eastern and Southern Neighbours. – Communication from the Commission to the Council and the European Parliament. – Brussels, 11.03.2003. COM final (2003)
201. www.polpred.com
202. www.wto.org
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.