У нас уже 17884 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ІНСТИТУЦІЙНИЙ РОЗВИТОК СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ
Количество страниц 194
ВУЗ ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ім. В. Н. Каразіна
Год сдачи 2010
Содержание Зміст

Вступ 3
Раздел 1. Генезис і розвиток суб'єктів господарювання 10
1.1. Методологічні аспекти дослідження інституційного генезису і розвитку суб'єктів господарювання 10
1.2. Інституційні умови формування суб'єктів господарювання 46
Висновки з розділу 1. 84
Розділ 2. Вплив чинників трансформаційної економіки на інституційний статус та інституційне середовище суб'єктів господарювання 89
2.1. Інституційні напрями розвитку підприємств в умовах роздержавлення господарської системи 89
2.2. Інституційні передумови формування соціальної відповідальності суб'єктів господарювання 111
2.3. Шляхи активізації ролі суб'єктів господарювання в соціально-економічному розвитку 135
Висновки з розділу 2. 148
Висновки. 151
Список використаних джерел 158
Додатки. 176




ВСТУП

Актуальність теми дослідження. Перехідний стан економіки України обумовлює пріоритетне значення інституційної складової ринкової трансформації. Це, у свою чергу, визначає принципову важливість формування суб'єктів, які повинні виконувати правила і розпорядження інституційної системи.
Формальний етап ринкової трансформації дозволив запровадити зовнішні межі господарської діяльності у вигляді базових заборон і обмежень. Проте парадоксальним наслідком цього стало звуження свободи вибору і бюрократизація господарської системи. Ефективність ринкового механізму розподілу й використання ресурсів у цих умовах є недостатньою. Проте для держави шлях скасування зайвих інституційних регламентацій є проблематичним. Підвищення інституційної компетентності суб'єктів господарювання  це більш природний і прийнятний для суспільства шлях. Поступове освоєння суб'єктами господарювання нових форм інституційної організації, здійснювана ними адаптація правил, норм і стандартів, що вводяться і також оптимізація інструментів і важелів державної політики інституційних перетворень приводять до довгострокових позитивних зрушень в інституційному устрої сучасної ринкової економіки.
Суб'єкти господарювання роблять систему диференційованою, стійкою і сприйнятливою до інновацій. Завдяки діяльності суб'єктів господарювання, що самостійно відповідають за наслідки своїх рішень і визнають авторитет суспільства і держави, держава може регулювати економіку в умовах зростаючої невизначеності функціонування й розвитку. Проте неокласична економічна наука, аналізуючи процедури вибору, зазвичай не розглядає проблему суб'єкта господарювання як такого.
Інституційний підхід розширив коло істотних явищ господарського життя за рахунок дослідження передумов процесу раціонального вибору. У той же час і інстітуционалізм, як правило, випускає той факт, що процесам, які приводять до рівноваги, повинен передувати суб'єкт цих процесів.
Особливої актуальності суб'єктній проблематиці функціонування господарських систем додають процеси фундаментальних соціально-економічних зрушень, що відбуваються в сучасних умовах. Одним напрямом цих зрушень є масові процеси ринкової трансформації і модернізації, які й сьогодні охоплюють країни і регіони з населенням в мільярди людей. Інший напрям цих зрушень  глобалізація, до якої сьогодні залучається практично все населення земної кулі. Масова зміна системи соціально-економічних координат, що відбувається, не може не загострити проблему вибору, а також проблему критеріїв і суб'єктів цього вибору.
Накопичений досвід ринкової трансформації показує, що інституційні новації дають позитивні результати тільки тоді, коли формальні інститути перетворюються на елементи власного змісту корпоративного й організаційного середовища суб'єктів господарювання. Активна адаптація інститутів до внутрішнього змісту корпоративного середовища суб'єктів господарювання забезпечує пристосування національної економіки до зовнішніх інституційних умов і зміцнення системи ринкових інститутів національної економіки, посилення її інтеграційних якостей.
Ступінь наукової розробленості проблеми. Інституційні основи еволюції господарських систем є однією з фундаментальних проблем економіки та економічної теорії. Окремі закономірності процесу розвитку інституційних систем досліджувались у роботах К.Маркса, К. Менгера, Й. Шумпетера, Д. Кондратьєва, Ф. А. Хайєка, Дж. Р. Коммонса. Значну увагу передумовам і механізмам еволюції інститутів приділяли представники традиційного інституціоналізму (Т. Веблен, У. Мітчелл, Г. Мінз), неоінституціонального напряму економічної думки (Д. Норт, А. Алчиан, Г. Беккер, Дж. Бьюкенен, М. Грановеттер), еволюційно-інституційного напряму (Р. Нельсон, С. Уїнтер, Д. Ходжсон).
Інституційний розвиток як змістовний аспект глобальних і локальних соціально-економічних переходів широко досліджується у вітчизняній економічній науці. Внесок у розробку теорії інституційного розвитку зробили С. Архієреєв, Г. Ватаманюк, В. Геєць, А. Гриценко, В. Дементьєв, П. Єщенко, Б. Кваснюк, А. Коломієць, В. Лісовицкий, В. Мандибура, В. Малий, О. Прутська, В. Соболєв, В. Тарасевич, А. Чаусовський, О. Яременко. Цілий ряд питань, пов'язаних з аналізом проблем інституційного становлення суб'єктів перехідної економіки, знайшов віддзеркалення в роботах таких російських авторів, як Р. Капелюшников, Г. Клейнер, А. Нестеренко, Р. Нурєєв, А. Олійник, В. Полтерович, В. Радаєв, В. Тамбовцев, Л. Тимофєєв, А. Шастітко й ін.
Разом із тим, не дивлячись на давні традиції інституційного моделювання економічної реальності у вітчизняній і зарубіжній літературі, системне вивчення процесів інституційного розвитку суб'єктів господарювання відсутнє. Саме цим визначається актуальність комплексного дослідження теоретичних і практичних аспектів інституційного розвитку суб'єктів господарювання.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана в межах планових науково-дослідних робіт Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія»: «Проблеми економічної рівноваги суб’єктів господарювання в умовах перехідних процесів в економіці» (державний реєстраційний номер 0101U006995), «Інституціональне забезпечення національної конкурентоспроможності в умовах відкритої економіки» (державний реєстраційний номер 01071004031).
Мета дослідження  вивчити передумови, механізми й наслідки інституційного розвитку суб'єктів економічної системи в умовах ринкової трансформації.
Завдання дослідження. Мета роботи визначила наступні завдання наукового дослідження, вирішення яких надано в дисертації:
 уточнити зміст поняття «суб'єкт господарювання» і його внутрішню структуру;
 охарактеризувати особливу місію суб'єктів господарювання у функціонуванні й розвитку соціальної системи;
 охарактеризувати взаємозв'язок між ціннісними основами суб'єктів господарювання й інституційною системою;
 уточнити зміст економічної свободи суб'єктів господарювання в умовах інституціоналізації господарської діяльності, що посилюється і розвивається;
 охарактеризувати основні форми опортуністичної поведінки, характерні для суб'єктів трансформаційної економіки, та обґрунтувати заходи щодо їх обмеження;
 розкрити зміст інституційного розвитку суб'єктів господарювання і охарактеризувати його роль у зміцненні національної конкурентоспроможності;
 обґрунтувати напрями державної політики підтримки інституційного розвитку суб'єктів господарювання, що виходить з інтересів стійкого розвитку.
Об'єкт дослідження  інституційний механізм включення суб'єктів господарювання у функціонування й розвиток господарської системи.
Предметом дисертаційного дослідження є інституційний розвиток суб'єктів господарювання в умовах ринкової трансформації.
Методи дослідження. Дисертація написана на основі принципів інституційного трактування процесів функціонування й еволюції господарських систем. Розуміння господарської діяльності як процесу виконання інституційних правил і норм дозволило розкрити внутрішню природу суб'єктів господарювання в її нерозривному зв'язку з еволюцією господарських систем. У дослідженні були використані загальнонаукові методи: єдність історичного і логічного, що дозволило розкрити історичну природу внутрішнього змісту соціальних суб'єктів; діалектичний метод, на основі якого уточнено суперечливу єдність свободи вибору і дотримання інституційних норм; метод індукції і дедукції, який дав можливість узагальнити і систематизувати сучасні тенденції інституційного розвитку суб'єктів господарювання; метод аналізу і синтезу, на основі якого охарактеризовано напрями оптимізації державного регулювання інституційного розвитку суб'єктів господарювання як передумови підвищення національної конкурентоспроможності.
Фактичною та інформаційно-довідковою базою дослідження стали офіційні статистичні дані Кабінету Міністрів України, Міністерства економіки України, Фонду державного майна України, Державного комітету статистики, Національного банку України, нормативно-правові акти, монографії і публікації зарубіжних і вітчизняних авторів у періодичних виданнях, матеріали науково-практичних конференцій, присвячених аналізу проблем інституційного розвитку перехідної економічної системи.
Наукова новизна результатів дослідження полягає в наступному:
вперше:
– розкрито базові характеристики суб’єкта господарювання як учасника економічної системи, що володіє позитивною свободою вибору і втілює в собі єдність ціннісної, технологічної і статусно–ієрархічної основ при провідній ролі технологічної основи, в якій у знятому вигляді відображено соціальні потреби, можливості і критерії функціонування й розвитку системи;
– надано характеристику економічної свободи суб’єкта господарювання як практичної реалізації суперечливої єдності внутрішніх цінностей (професіоналізм, компетентність, соціальна відповідальність, фінансове благополуччя, позитивні інновації та розвиток) і зовнішніх обмежень (перш за все, ресурсних та інституційних), необхідно детермінуючих процедури вільного вибору;
уточнено:
 характеристику форм опортуністичної поведінки суб'єктів в умовах ринкової трансформації шляхом її диференціації на опортуністичні інтерналії та опортуністичні екстерналії; доведено, що під час інституційного розвитку суб'єктів господарювання центр тяжіння опортуністичної поведінки поступово зміщується з інтерналій на екстерналії;
роль цивілізованого лобізму в інституційному розвитку суб'єктів господарювання трансформаційної економіки, яка полягає у вкоріненні у якості легітимного інституту практики корпоративного солідарного самообмеження і прозорої взаємодії з державними органами, що сприяє поступовому підсиленню ціннісних підстав раціонального вибору;
 характеристику внеску суб'єктів господарювання у вирішення завдань підвищення національної конкурентоспроможності (доступ до глобального ринку сировинних, енергетичних, технологічних, фінансових, інформаційних, соціально-інституційних ресурсів; забезпечення більш високого рівня макроекономічної і фінансової рівноваги; впровадження глобальних нормативів і стандартів у національну економіку, адаптація національної інституційної системи до глобальних інститутів; виявлення технологічних і ринкових ніш, найбільш перспективних для національних економічних агентів, формування оптимальної стратегії глобалізації національної економіки);
дістали подальшого розвитку:
теоретичні уявлення про суперечливий зміст тенденції посилення соціальної відповідальності суб'єктів господарювання, що з одного боку, сприяє «розвантаженню» держави від деяких поточних соціальних функцій і зосередженню її на довгострокових завданнях розвитку, але з іншого боку, породжує статусну перевантаженість місії корпоративного сектора, на шкоду його початковій технологічній місії, що може сприяти авторитарному переродженню корпоративних цінностей;
обґрунтування позитивного впливу нейтральної податкової політики на національну конкурентоспроможність за рахунок включення до складу істотних факторів процесу інституційного розвитку суб'єктів господарювання.
Практична значущість отриманих результатів. Окремі положення дисертації можуть бути використані для підготовки підручників, навчальних посібників, методичних матеріалів до навчальних курсів «Інституційна економіка», «Економічна політика». Теоретичні положення, висновки, що містяться в даному дослідженні, зокрема характеристика інституційних умов розвитку суб'єктів господарювання, можуть скласти методологічну основу подальшого вивчення поведінки суб'єктів господарювання та економічних інститутів з метою поглиблення теоретичних знань про закономірності інституційного розвитку господарської системи і вдосконалення методів державного керування інституційним розвитком.
Особистий внесок здобувача. Основні положення і висновки, викладені в дисертації і опубліковані у фахових наукових виданнях України, одержані автором самостійно.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційного дослідження доповідалися автором на вісьмох науково-практичних конференціях: на другій Всеукраїнській науково-практичній конференції «Наука і жіття: українські тенденції, інтеграція у світову наукову думку» (Київ, 2006), п'ятій Міжнародній науково-практичній конференції «Динаміка наукових досліджень2006» (Дніпропетровськ, 2006), другій Міжвузівській науково-практичній Інтернет-конференції «Системна трансформація суспільства: економічні і правові аспекти» (Харків, 2006), третій Міжвузівської науково-практичної Інтернет-конференції «Системна трансформація суспільства: економічні і правові аспекти» (Харків, 2007), Міжнародній науково-практичній конференції «Міжнародні інтеграційні процеси і конкурентоспроможність економіки України» (Харків, 2008), IV Міжнародній науково-практичній конференції «Науковий простір Європи–2008» (Дніпропетровськ, 2008), IV Мiжнародній науково–практичній конференції «Актуальні проблеми сучасних наук–2008», (Дніпропетровськ, 2008), IV Міжнародній науково-практичній конференції «Динамика наукових досліджень–2008» (Дніпропетровськ, 2008).
Публікації. Основні положення й результати дисертаційного дослідження викладено у 13 роботах, включаючи матеріали конференцій, загальним обсягом 4,8 д. а., з них 5 статей у спеціальних наукових виданнях, обсягом 3,2 д. а.
Структура й обсяг роботи. Дисертація складається з вступу, 2 розділів, висновків, списку літератури. Загальний обсяг дисертації  191 арк. машинописного тексту, зокрема основний обсяг (введення, основна частина, висновки) складає 157 сторінки. Дисертація містить 5 таблиць, 1 графік, 8 додатків. Список літератури містить 190 джерел.
Список литературы ВИСНОВКИ

Актуальність економіко-теоретичного дослідження процесів інституційного розвитку суб'єктів господарювання обумовлена низкою обставин, які вплинули як на вибір об'єкта, так і на формування методології й логіки цього дисертаційного дослідження.
У неокласичній школі моделювання максимізації корисності в процесі раціонального вибору здійснюється без аналізу питань, хто вибирає, чому вибирає, і чому він повинен вибирати. Суб'єкт вибору є завжди, тому його спокійно можна вивести за дужки проблематики економічної науки.
Проте представники інституційного напряму переконливо показали, що не враховувати інституційні передумови раціонального вибору можна тільки за певних умов. Альтернативу вільному вибору являють або жорстко детерміновані розподільні системи командного типу, де немає потреби у виборі, або хаотичні стани економіки, коли відсутні необхідні передумови вибору. В обох відзначених випадках суб'єктна основа є вторинною і необов'язковою. Такі системи теж існують, хоча неокласична школа намагається їх ігнорувати.
Державна монополія на господарську діяльність, притаманна адміністративно-командній системі, забезпечувала іманентні механізми рівноваги й розвитку. Хоч довгострокова ефективність цієї системи виявилася достатньо низькою, відразу замінити її більш органічною ринковою моделлю було в принципі неможливо. Державно-монополістичні механізми господарювання проникли вглиб системи мотивації учасників соціалістичної економіки, набули стійкості и інерції на рівні стереотипів і тому не могли бути відразу заміщені ринковими стимулами й механізмами.
Ринкова трансформація виявилася тривалим, суперечливим і складним процесом. Як показав свого часу Ф. Хайек, суб'єкти ринкової системи, реалізуючи свої цілі, виконують складні розпорядження інститутів, тому система спроможна до цілісної поведінки, зв'язаних реакцій (рівновага) й розвитку. У результаті ринкових реформ повинні сформуватися не тільки нові інституційні правила гри, а й нові суб'єкти, що виконують ці правила як природний і звичний спосіб дій.
Формування ринкових інститутів породжує ще одну серйозну і водночас неочевидну проблему: яким чином можна сумістити дотримування чітких інституційних розпоряджень і свободу ринкового вибору як практичну передумову людської свободи взагалі і як найважливіший механізм макроекономічної рівноваги? Дж. Р. Коммонс, характеризуючи внутрішню суперечність ринкових інститутів, відзначав, що учасники ринку зовні поводяться «як ув’язнені»  адже вони не можуть вибирати, за них усе давно вже вирішили інституційні правила й норми. Чи є взагалі місце свободі в глибоко інституціоналізованій ринковій системі? Чи ж сфера свободи у міру інституціоналізації соціуму все більше й більше звужується і стосується все менш і менш важливих питань людського існування, включаючи і його економічні основи?
Інституційний підхід відрізняється первісною історичністю свого погляду на економічну реальність. Але в теж час цей принцип замикається на макрорівні господарських систем і не розповсюджується на рівень суб'єктів. Це позбавляє економічну науку можливості вивчати процеси розвитку на мікрорівні. Розуміння закономірностей інституційного розвитку суб'єктів може дати основи для раціональної побудови, по-перше, державної регулятивної політики, по-друге, для більш реалістичного підходу до професійного менеджменту суб'єктів господарювання, до його вдосконалення й розвитку.
Ці три аспекти проблеми розвитку суб'єктів господарювання в дисертації були проаналізовані на підставі інституційної методології, тобто з погляду розуміння господарської системи як сукупності правил і норм, що обмежують коло доступних альтернатив, які оцінюються суб'єктом у процесі раціонального вибору.
У результаті було встановлено, що вихідним рівнем проблеми є проблема суб'єкта господарювання як такого. Більшість підходів виводять цю проблему за межі самої теоретичної моделі, яка пояснює діяльність суб'єкта як даності. Однак проведене дослідження показало, що в ряді випадків така передумова не є достатньо реалістичною. Наприклад, у трансформаційній економіці існує дефіцит суб'єктів, здатних до адекватної економічної поведінки в умовах ринкової невизначеності.
Окрім цього, будь-який перехід у нові координати ставить проблему адекватності стандартних дій і процедур зміненим умовам: суб'єкт обов'язково повинен пройти перехідну фазу адаптації, в процесі якої його свобода істотно обмежена  адже він робить не те, що вся решта учасників даної системи.
Тому економічна наука, що стоїть на позиціях історизму й розвитку, повинна звернутися до проблеми генезису суб'єктів господарювання, включити її в рамки свого предмета.
Як показав теоретичний аналіз, імпульси генезису й розвитку суб'єктів господарювання можуть виходити з трьох різних інституційних ареалів  власності, професіоналізму, інновацій. Ці імпульси в процесі інституційного розвитку перетинаються, переплітаються, взаємодіють. Виникнувши в будь-якому із зазначених пунктів, суб'єкт обов'язково повинен пройти й через два інших. Власність як целепокладання породжує потребу в професійному менеджменті. Високий професійний статус дає право на власність шляхом оплати акціями або паями. Інновації дозволяють створювати норми, стандарти, які оформлюються через патентні механізми як право власності на винахід.
Господарська діяльність виступає для суб'єкта як умова збереження його власності, професіоналізму й інноваційного статусу. Недостатня активність призводить до згасання суб'єктної основи, до втрати свободи й безпеки. Закон збереження й відтворення ідентичності як головний принцип організації життєдіяльності суб'єкта господарювання додає раціональному вибору значно ширшого сенсу, де максимізація корисності  лише окремий випадок.
Для цілей дисертаційного дослідження корисним виявилося представлення соціуму як поля діяльності трьох принципово різних соціальних акторів  індивідів, суб'єктів господарювання й держави. Кожен із них є представником, у свою чергу, певної комбінації трьох універсальних соціальних основ  ціннісної, статусної і технологічної. Місія суб'єктів господарювання в соціальній системі полягає в реалізації технологічної основи її існування, тобто у здатності до переробки ресурсів та інформації на необхідні для системи продукти і послуги. У свою чергу, місія індивідів у соціальній системі має переважно ціннісний характер, а місія держави  переважно статусно-ієрархічний характер.
На основі такого розуміння було встановлено, що суб'єкт господарювання може трактуватися як учасник господарської системи, який володіє свободою вибору і втілює в собі єдність ціннісної, технологічної і статусно-ієрархічної основ при провідній ролі технологій.
Найважливіший атрибут будь-якого суб'єкта  це свобода як відповідність до суті, цінностей. Економічна свобода припускає як свою передумову цінності професіоналізму, компетентності, відповідальності, фінансового добробуту, позитивних інновацій і розвитку, які детермінують процедури вільного вибору.
У сучасній науці існує тенденція до надмірної ідеологізації поняття свободи. Небезпека такого підходу полягає у зведенні свободи до її конкретних зовнішніх форм, переважно до тих, що склалися в постіндустріальних державах до початку ХХІ століття. Самі собою ці форми й непогані, й ефективні, але це не повинно відводити нас убік від питання: що становить основу зовнішніх форм економічної свободи? Наскільки вони адекватні цій своїй основі?
Інституційний розвиток суб'єктів означає засвоєння інституційних розпоряджень, перетворення їх на свої внутрішні підстави, цінності. Тільки в цьому випадку дотримання зовнішніх безальтернативних норм виступає як свобода. Тому інституціоналізована й вільна економіка не є взаємовиключними альтернативними поняттями.
Звичайно, це не означає, що будь-яка інституціоналізована система виражає фундаментальні цінності людського існування. Більш того, можна сказати, що в принципі неможливе існування такої ідеальної системи інститутів. З цього витікає неминучість розвитку і свободи як руху до сутності, який в історичній перспективі завершеним бути не може.
З практичної точки зору таке розуміння природи суб'єктів господарювання та економічної свободи дозволяє перейти до позитивного аналізу функціонування системи господарювання, що знаходиться в стані ринкової трансформації. Процес формування суб'єктів господарювання і процес формування ринкових інститутів співпали в часі і просторі. Це робить соціально-економічні й інституційні завдання реформування перехідного суспільства особливо складними. Технологічна відсталість перехідної економіки не може бути подолана раніше, ніж будуть сформовані суб'єкти господарювання, що відповідають новим правилам і обмеженням.
Потреба в суб'єктних механізмах функціонування й розвитку господарської системи різко зростає в умовах відкритої економіки. Невизначеність функціонування й розвитку глобальної системи достатньо часто несумірні з можливостями національно-державного регулюючого механізму. Якщо національна господарська система в цих умовах хоче зберегти рівновагу внутрішнього і зовнішнього середовища, вона просто вимушена делегувати частину своїх регулятивних повноважень суб'єктам господарювання.
Регулюючи й скеровуючи процес інституційного розвитку суб'єктів господарювання, держава вирішує кілька важливих завдань державного і загальносоціального плану: досягнення стійкої бюджетно-фінансової й макроекономічної рівноваги, забезпечення стійкого розвитку, соціальної стабільності і справедливості, скорочення тіньового сектора.
Податкова політика держави повинна відповідати очікуванням суб'єктів господарювання. У цьому випадку вона виступає як чинник інституціоналізації господарської діяльності; рівень невизначеності у відносинах з державою знижується, що дозволяє суб'єктам знизити страхові витрати й перенести центр тяжіння своєї діяльності на ринкові ризики і ринкову активність.
Детінізація економіки в інституційних координатах ринкової трансформації тотожна інституційному розвитку суб'єктів господарювання. Дослідження показало, що для тіньових суб'єктів господарської діяльності характерне нерозвинене внутрішнє середовище, в якому всі конституюючі елементи соціальних суб'єктів (технології, цінності і статус) неначе злиті воєдино і в той же час підпорядковані статусній снові. Реліктові стереотипи статусних процедур, успадковані від епохи державної монополії на господарську діяльність, відтворюються в ситуації перехідної невизначеності. Пошук статусу як універсальної основи самоідентифікації штовхає суб'єктів в ті зони господарювання, де зберігається або навіть панує ієрархія сили. Кримінальний «порядок» заповнює дефіцит легітимного порядку державної ієрархії.
Таке розуміння специфіки інституційної позиції тіньових суб'єктів господарювання в умовах трансформаційної економіки дозволяє обґрунтувати позитивну програму боротьби з тіньовим сектором. Ця програма має на увазі всіляке стимулювання ціннісної орієнтації господарської діяльності при одночасному посиленні державного ієрархічного силового тиску на кримінал.
З'ясування фундаментальної структури суб'єктів господарювання й особливостей її реалізації в специфічних умовах трансформаційної економіки дозволило обґрунтувати висновок про суперечливі наслідки процесів соціалізації економіки. З одного боку, ці процеси відображають подальший розвиток загальних продуктивних сил цивілізації, ускладнення і збагачення форм їх привласнення. З іншого боку, підсилення соціальної відповідальності крупних корпорацій одночасно підсилює і їх соціальну владу, у тому числі й за рахунок влади державних інститутів та інститутів громадянського суспільства.
У свою чергу, це може стимулювати переорієнтацію корпоративного сектора з ринкової активності на активність в ієрархічних координатах влада–підпорядкування. Вихід сильних суб'єктів господарювання на загальносоціальний рівень містить у собі ризик переродження їх авторитарної корпоративної культури на культуру з наявністю значних тоталітарних рис. Для суспільства плата за таку соціалізацію економіки виявиться дуже високою. Суперечливий характер інституційного розвитку суб'єктів господарювання означає необхідність збалансованої системи розгорненого державного, цивільного, соціального й корпоративного контролю регулювання цього процесу.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Автономов В. С. Модель человека в экономической науке / В. С. Автономов. – СПб. : Экон. шк., 1998. – 230 с.
2. Алчиан А. Производство, информационные издержки и экономическая организация : пер. с англ. / А. Алчиан, Г. Демсец // Истоки : Экономика в контексте истории и культуры / под ред. Я. И. Кузьминова. – М. : ГУ ВШЭ, 2004. – 584 с.
3. Ананьин О. И. Экономическая наука в зеркале методологии / О. И. Ананьин // Вопр. философии. – 1999. – № 10. – С. 135–151.
4. Андрефф В. Постсоветская приватизация в свете теоремы Коуза (трансакционные издержки и управленческие затраты) / В. Андрефф // Вопр. экономики. – 2003. – № 12. – С. 120–135.
5. Артемова Т. И. Стоимость и цена: логико-исторический процесс формообразования / Т. И. Артемова. – К. : Основа. – 2006. – 448 с.
6. Архиереев С. И. Трансакционные издержки и неравенство в условиях рыночной трансформации / С. И. Архиереев. – Х. : Бизнес-Информ, 2000. – 288 с.
7. Балацкий Е. Теория институциональных ловушек и правовой плюрализм / Е. Балацкий // Общество и экономика. – 2001. – № 10.
8. Бауэр П. Пренебрежение реальностью : докл. на конф. «Теоретическая экономика развивающихся стран: сорок лет спустя», 1 мая 1986 г. [Электронный ресурс] / П. Бауэр // Cato.ru Institute / Институт Катона. – Режим доступа : http://www.cato.ru/pages/69?idcat=25.
9. Беккер Г. Экономический анализ и человеческое поведение / Г. Беккер // Thesis. – 1993. – Т. 1, вып. 1. – С. 24–38.
10. Бенджамин П. Экономическая свобода и рост: история «кельтского тигра» [Электронный ресурс] / П. Бенджамин // Cato.ru Institute / Институт Катона. – Режим доступа : http://www.cato.ru/pages/69?idaut=134&parent_id=2.
11. Бердяев Н. Судьба человека в современном мире : к пониманию нашей эпохи [Электронный ресурс] / Н. Бердяев // Вехи : Б-ка рус. религиоз.-филос. и художеств. лит. – Режим доступа : http://www.vehi.net/berdyaev/sudbache/index.html.
12. Беретта С. Экономическая глобализация [Электронный ресурс] / С. Беретта // Agnuz.info : Катол. информ. служба. – Режим доступа : http://www.agnuz.info/ reading_room/beretta/content.htm.
13. Берлин И. Две концепции свободы / И. Берлин // Совр. либерализм.  М., 1998. – С. 19–43.
14. Блауг М. Методология экономической науки, или Как экономисты объясняют / М. Блауг. – М. : НП «Журн. «Вопр. экономики», 2004. – 416 с.
15. Блок Ф. Роли государства в хозяйстве / Ф. Блок // Западная экономическая социология : Хрестоматия современ. классики. – М. : Рос. полит. энцикл., 2004. – С. 569–599.
16. Богиня Д. П. Конкурентоспроможність людського потенціалу в транс-формаціній економіці України (проблеми методології та практики) / Д. П. Богиня // Конкурентоспроможність: країна, регіон, підприємство. – К. : ЛАТ&K, 2006. – С. 138–146.
17. Бодриков М. Государственное регулирование частной жизни граждан и его экономические последствия / М. Бодриков // Вопр. экономики. – 2006. – № 3. – С. 142–151.
18. Бреннан Дж. Причина правил. Конституционная политическая экономия / Дж. Бреннан, Дж. Бьюкенен. – СПб. : Экон. шк., 2005. – 272 с.
19. Бузгалин А. Частная собственность устарела [Электронный ресурс] / А. Бузгалин // Отечественные записки. – 2004. – № 6. – Режим доступа : http://www.strana-oz.ru/?numid=21&article=974.
20. Бузгалин А. Человек, рынок и капитал в экономике ХХІ века / А. Бузгалин, А. Колганов // Вопро. экономики. – 2006. – № 3. – С. 125–141.
21. Бунина Е. Н. Реструктуризация предприятий в условиях трансформаци–онных преобразований переходной экономики / Е. Н. Бунина // Вісн. Харк. Нац. ун-ту ім. В. Н. Каразіна. Екон. сер. – Х., 2002. – № 564. – С. 80–84.
22. Бусыгина И. «Невидимая рука»: корпоративный лоббизм в Европейском союзе [Электронный ресурс] / И. Бусыгина // Полит.ru. – 2007. – 6 февр. – Режим доступа : http://www.polit.ru/research/2007/02/06/busygina.html.
23. Бюлетень Національного банку України. – 2006. – № 4. – C. 44–49.
24. Бюлетень Національного банку України [Электронный ресурс] // Сайт Національного банку України. – 2008. – № 8. – Режим доступа : http://www.bank.gov.ua/Publication/Of_vydan/Buleten/2008/bull_08-08.pdf.
25. Бьюкенен Дж. Конституция экономической политики / Дж. Бьюкенен // Избранные труды. Сер. «Нобелевские лауреаты по экономике».  М. : Таурус Альфа, 1997.
26. Власова О. Они испугались / О. Власова // Эксперт. – 2007. – № 8. – (26 февр.)
27. Выготский Л. С. Собрание сочинений : в 6 т. – М. : Педагогика, 1982. – Т. 1 : Вопросы теории и истории психологии. – 487 с.
28. Гаврилишин Б. Д. Роль освіти менеджменту у конкурентоспромож-ності країни / Б. Д. Гаврилишин // Конкурентоспроможність: країна, регіон, підприємство. – К. : ЛАТ&K, 2006. – С. 130–137.
29. Гайдар Е. Т. Сочинения : в 2 т. / Е. Т. Гайдар // Экономические реформы и иерархические структуры. Аномалии экономического роста. Избранные статьи и выступления 19881995. – М. : Евразия, 1997. – Т. 2. – 783 c.
30. Галпин Т. Полное руководство по слияниям и поглощениям компаний : методы и процедуры интеграции на всех уровнях орг. иерархии / Т. Дж. Галпин, М. Хэндон. – М., 2005.  237 с.
31. Гегель Г. В. Ф. Философия права : пер. с нем. / Г. В. Ф. Гегель; ред. и сост. Д. А. Керимов, В. С. Нерсесянц; авт. вступ. ст. и примеч. В. С. Нерсесянц. – М. : Мысль, 1990. – 524 с.
32. Геєць В. М. Уроки та перспективи ринкових реформ та довгострокового економічного зростання в Україні / В. М. Геєць // Екон. теорія. – 2004. – № 2. – С. 3–25.
33. Герчикова И. Н. Маркетинг и международное коммерческое дело / И. Н. Герчикова. – М., 1990.
34. Гирц К. Идеология как культурная система / К. Гирц // НЛО : новое лит. обозрение. – 1999. – № 29. – С. 7–54.
35. Господарський кодекс України : Прийнятий 16.01.2003 р. № 436-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 18.
36. Грановеттер М. Экономическое действие и социальная структура: проблема укорененности / М. Грановеттер // Западная экономическая социология : хрестоматия соврем. классики.  М. : Рос. полит. энцикл., 2004. – С.131–158.
37. Григорьев Л. Приватизация как явление 1990-х [Электронный ресурс] / Л. Григорьев // Отечественные записки. – 2005. – № 1. – Режим доступа : http://www.strana-oz.ru/authors/?author=520.
38. Гриценко А. А. Особливості інституційної архітектоніки українського суспільства ХХІ століття / А. А. Гриценко // Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку / за ред. В. М. Гейця. – К. : Ін-т екон. прогнозув. : Фенікс, 2003. – 1008 с.
39. Гутник В. Рыночные институты и трансформация российской экономики / В. Гутник // Мировая экономика и междунар. отношения. – 1995.  № 7. – С. 32–39.
40. Дементьев В. Власть: экономический анализ. Основы экономической теории власти / В. Дементьев. – Донецк : Каштан, 2003. – 199 с.
41. Дементьев В. В. Институциональная теория в Украине: направления исследований, особенности, перспективы / В. В. Дементьев // Наук. праці ДонНТУ : Серія екон. : вип. 103–1. – Донецьк: ДонНТУ, 2006. – С. 17–31.
42. Дементьев В. В. Мотивация собственника и структура экономической власти / В. В. Дементьев // Наук. праці ДонНТУ : Серія екон. : вип. 31–1(117). – Донецьк: ДонНТУ, 2007. – С. 15–24.
43. Демографія підприємств України у 2006 році [Електронний ресурс] // Державний комітет статистики України. – 2007. – 13 верес. (експрес-вип. № 226). – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua/express/expr2007/0907/226.zip.
44. Деркач М. Адаптация экономических агентов как составная часть процесса эволюционных институциональных изменений / М. Деркач // Економіка: пробл. теорії та практики : зб. наук. пр. : вип. 188 : в 4 т. – Д. : ДНУ, 2004.  Т. 2. – С. 400409.
45. Дерябина М. Институциональные аспекты постсоциалистического переходного периода / М. Дерябина // Вопр. экономики. – 2001. – № 2. – С. 108–124.
46. Долан Э. Дж. Макроэкономика / Э. Дж. Долан. – СПб : Литера плюс, 1992. – 405 с.
47. Заостровцев А. Рентоориентированное поведение: потери для общества / А. Заостровцев // Вопр. экономики.  2000.  № 5.  С. 3149.
48. За рейдерство на полную катушку: ТПП предлагает ужесточить наказание за рейдерство [Электронный ресурс] // РБК daily: Ежедневная деловая газ. – 2006. – 29 нояб. – Режим доступа : http://www.rbcdaily.ru/2006/11/29/focus/251706.
49. Зарицкий Т. Ценности и идентификация молодого поколения российской и польской интеллигенции (по результатам сравнительного исследования опросов студентов вузов Москвы и Варшавы) [Электронный ресурс] / Т. Зарицкий ; пер. с пол. Э. Азарх // Полит.ru. – 2007. – 31 янв. – Режим доступа : http://www.polit.ru/research/2007/01/31/values.html.
50. Зарубина Н. Этика предпринимательства в русской культуре / [Электронный ресурс] / Н. Зарубина // Отечественные записки. – 2002. – № 4/5. – Режим доступа : http://www.strana-oz.ru/?numid=5&article=269.
51. Захаров В. С. Денежно-кредитный аспект перехода к рыночной экономике / В. С. Захаров // Деньги и кредит.  1991.  № 6.
52. Зерби Р. Крах концепции «несостоятельности» рынка. «Кабинетная» теория не выдерживает проверки реальностью [Электронный ресурс] / Р. Зерби, Г. Маккарди // Cato.ru Institute / Институт Катона. – Режим доступа : http://www.cato.ru/pages/69?idcat=241&parent_id=2.
53. Зигерт Й. Гражданское общество в России [Электронный ресурс] / Й Зигерт // Отечественные записки. – 2005. – № 6. – Режим доступа : http://www.strana-oz.ru/?numid=27&article=1169.
54. Інвестиції в основний капітал [Електронний ресурс] // Державний комітет статистики України. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua.
55. Інноваційна активність промислових підприємств [Електронний ресурс] // Державний комітет статистики України. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua.
56. Інноваційна активність промислових підприємств України у січні-вересні 2007 року [Електронний ресурс] // Державний комітет статистики України. – 2007. – 22 жовт. (експрес-вип. № 292). – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua.
57. Наукова та науковотехнічна діяльність (19902007 рр.) [Електронний ресурс] // Державний комітет статистики України. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua.
58. Институциональная экономика: новая институциональная экономическая теория : учебник / под ред. А. Аузана. – М. : ИНФРА–М, 2005. – 416 с.
59. Інституційні засади формування економічної системи України: теорія і практика / за ред. З. Ватаманюка. – Л. : Новий світ2000, 2005. – 648 с.
60. История экономических учений : курс лекций / под ред. И. Д. Удальцова, Ф. Я. Полянского.  М. : МГУ, 1961. – Ч. 1. – 512 с.
61. Капелюшников Р. Право собственности : (очерк современной теории) [Электронный ресурс] / Р. Капелюшников // Отечественные записки. – 2004. – № 6. – Режим доступа : http://www.strana-oz.ru/?numid=21&article=979.
62. Карни П. Т. Большой бизнес и «большое государство» [Электронный ресурс] / П. Т. Карни // Полит.ru. – 2006. – 2 окт. – Режим доступа : http://www.polit.ru/research/2006/10/02/carney.html.
63. Кейнс Дж. М. Избранные произведения : пер. с англ. / Дж. М. Кейнс.  М. : Экономика, 1993.  541 с.
64. Кирдина С. Г. Институциональные матрицы и развитие России / С. Г. Кирдина.  М. : Теис, 2000.  213 с.
65. Кількість об’єктів, що змінили форму власності [Електронний ресурс] // Державний комітет статистики України. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua.
66. Кількість суб’єктів ЄДРПОУ за галузями економіки станом на 1 квітня 2008 року [Електронний ресурс] // Державний комітет статистики України. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua.
67. Кількість суб’єктів ЄДРПОУ за регіонами України станом на 1 квітня 2008 року [Електронний ресурс] // Державний комітет статистики України. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua.
68. Кількість суб'єктів ЄДРПОУ за галузями економіки та організаційно правовими формами господарювання станом на 1 квітня 2008 року [Електронний ресурс] // Державний комітет статистики України. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua.
69. Клейнер Г. Предприятие  упущенное звено в цепи институциональных преобразований / Г. Клейнер // Пробл. теории и практики упр.  2001.  № 2.  С. 104109.
70. Клейнер Г. Б. Эволюция институциональных систем / Г. Б. Клейнер.  М. : Наука, 2004. – 240 с.
71. Коммонс Дж. Р. Институциональная экономика [Электронный ресурс] / Дж. Р. Коммонс // Институциональная экономическая теория: история и методология институциональной мысли. – Режим доступа : http://www.institutional.boom.ru/history_metod/Commons.htm.
72. Консалтинговая дирекция антикризисного управления [Электронный ресурс]. – Режим доступа : http://www.kdau.ru.
73. Корнаи Я. Дефицит / Я. Корнаи. – М. : Наука, 1990. – 607 с.
74. Корнаи Я. Честность и доверие в переходной экономике / Я. Корнаи // Вопр. экономики. – 2003.  № 9. – С. 4–17.
75. Корнаи Я. Личная свобода и реформы социалистической экономики / Я. Корнаи // Экономика и матем. методы.  1989.  Т. 25, вып. 3.  С. 405–422.
76. Корнивская В. О. Институциональное содержание феномена ликвидности / В. О. Корнивская // Економіка: пробл. теорії та практики : зб. наук. пр. : Вип. 188 : в 4 т. – Д. : ДНУ, 2004. – Т. 3. – С. 665670.
77. Косалс Л. Я. Становление институтов теневой экономики в постсоветской России / Л. Я. Косалс, Р. В. Рывкина // Социол. исслед. – 2002.  № 4. – С. 1321.
78. Коуз Р. Фирма, рынок и право [Электронный ресурс] / Р. Коуз / пер. с англ. Б. Пинскера // Московский либертариум : Ин-т свободы. – Режим доступа : http://www.libertarium.ru/libertarium/l_lib_firm0.
79. Красильников О. Еще раз к критике теоремы Коуза / О. Красильников // Вопр. экономики.  2002.  № 3. – С. 138–141.
80. Кристи Н. Современные преступления: Лекция [Электронный ресурс] / Н. Кристи // Полит.ru. – 2006. – 18 окт. – Режим доступа : http://www.polit.ru/lectures/2006/10/18/kristi.html.
81. Кричевська Т. О. Грошові інститути в архітектоніці українського суспільства / Т. О. Кричевська // Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку / за ред. В. М. Гейця. – К. : Ін-т екон. прогнозування : Фенікс, 2003. – 1008 с.
82. Кузнецов Ю. Правопорядок как экономическое благо [Электронный ресурс] / Ю. Кузнецов // Отечественные записки. – 2003. – № 2. – Режим доступа : http://www.strana-oz.ru/?numid=11&article=435.
83. Кустарев А. Государственный суверенитет в условиях глобализации [Электронный ресурс] / А. Кустарев // Полит.ru. – 2006. – 30 окт. – Режим доступа : http://www.polit.ru/research/2006/10/30/kustarev.html.
84. Лагутін В. Д. Монетарна політика в трансформаційній економіці: довіра, стратегія, механізми реалізації / В. Д. Лагутін, Т. О. Кричевська.  К. : Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2004. – 269 с.
85. Лезурн Ж. Основные элементы теории полезности / Ж. Лезурн // Thesis.  1993.  Осень, т. 1, вып. 3. – С. 1015.
86. Липов В. Мотивація інституціональних змін у трансформаційній економіці / В. Липов. – Х. : Вид-во НФаУ, 2004.  184 с.
87. Майминас Е. З. Контексты экономической реформы / Е. З. Майминас // Постижение : Социология. Социальная политика. Экономическая реформа.  М., 1989. – 520 с.
88. Маккаллум Дж. мл. Отрицательная и положительная свобода [Электронный ресурс] / Дж. Маккаллум мл. // Неприкосновенный запас. – 2003. – № 1. – Режим доступа : http://magazines.russ.ru/nz/2003/1/dzher.html.
89. Макконелл К. Р. Экономикс: принципы, проблемы и политика : пер. 16-го англ. изд. / К. Р. Макконелл, С. Л. Брю. – М. : ИНФРА–М, 2006. – 940 с.
90. Макроэкономика : учеб. пособие [Электронный ресурс] / Санкт-Петербург. гос. ун-т экономики и финансов. – Режим доступа : http://www.uef.ru/rus/parts/macroeconomics/chap10/10_2/10_2_2.html
91. Малахов С. В защиту либерализма: (к вопросу о равновесии трансакционных издержек и издержек коллективного действия) / С. Малахов // Вопр. экономики.  1998.  № 8.
92. Мамалуй А. П. К вопросу о внутренней структуре категории собственности / А. П. Мамалуй, А. А. Гриценко // Известия Акад. наук СССР. Сер. экон.  1978.  № 1.
93. Маркс К. К критике гегелевской философии права / Карл Маркс // Сочинения / К. Маркс, Ф. Энгельс.  Изд. 2-е.  М. – Т. 46.  ч. 1.
94. Маршалл А. Принципы политической экономии : пер. с англ. / А. Маршалл.  М. : Прогресс, 1984. – Т. 3. – 25 с.
95. Мау В. Правовая база экономической реформы: проблема устойчивости / В. Мау, А. Волосатов // Вопр. экономики.  1998.  № 8.  С. 8596.
96. Менгер К. Основания политической экономии / К. Менгер // Австрийская школа в политической экономии: К. Менгер, Е. Бём-Баверк, Ф. Визер.  М. : Экономика, 1992.
97. Меркулова Т. В. Институциональная архитектоника налогообложения / Т. В. Меркулова // Институциональная архитектоника и динамика экономических преобразований / под ред. А. А. Гриценко. – Х. : Ін-т экон. и прогнозирования НАН Украины : Форт, 2008. – С. 620–636.
98. Мизес Л. Человеческая деятельность: трактат по экономической теории / Л. Мизес.  Челябинск : Социум, 2005. – 878 с.
99. Мирошниченко С. Об уголовной ответственности за рейдерство / С. Мирошниченко // Бизнес.  2007.  № 8.  С. 24.
100. Мищенко О. Операция «Антирейдер» / О. Мищенко // Бизнес.  2007.  № 8.  С. 24.
101. Найт Ф. Х. Риск, неопределенность и прибыль / Ф. Х. Найт.  М. : Дело, 2003. – 360 с.
102. Найшуль В. Либерализм и экономические реформы / В. Найшуль // Мировая экономика и междунар. отношения. – 1992.  № 8. – С. 6981.
103. Нельсон Р. Эволюционная теория экономических изменений / Р. Нельсон, С. Уинтер.  М. : Дело, 2002. – 535 с.
104. Норт Д. Функционирование экономики во времени [Электронный ресурс] / Д. Норт // Отечественные записки. – 2004. – № 6 – Режим доступа : http://www.strana-oz.ru/?article=981&numid=21.
105. Норт Д. Институты и экономический рост: историческое введение / Д. Норт // Thesis. – М., 1993. – Т. 1, вып. 2.
106. Носова О. В. Про роль держави у забезпеченні конкурентоспро-можності економіки / О. В. Носова // Конкурентоспроможність: країна, регіон, підприємство. – К. : ЛАТ&K, 2006. – С. 65–75.
107. Нургалеева Л. В. Дихотомия статусной и внестатусной культуры в условиях развития сетевого общества [Электронный ресурс] / Л. В. Нургалеева // Гуманитарная информатика : открытый междисциплинар. электрон. журн. / Томск. гос. ун-т, каф. гуманитар. пробл. информатики. – 2004. – Вып. 1. – Режим доступа : http://huminf.tsu.ru/e-jurnal/magazine/1/nurgalieva.htm.
108. Нуреев Р. Экономические субъекты постсоветской России (институциональный анализ) [Электронный ресурс] / Р. Нуреев // Libun.ru : электрон. б-ка. – Режим доступа : http://www.libun.ru/book8029/page4.html.
109. Обзор системы лоббирования США [Электронный ресурс] // Lobbying.ru : Журн. о лоббизме и GR. – 2006. – 10 апр. – Режим доступа : http://www.lobbying.ru/print.php?article_id=1124.
110. Олдрич Х. Предпринимательские стратегии в новых организационных популяциях / Х. Олдрич // Западная экономическая социология : хрестоматия современной классики.  М. : Рос. полит. энцикл., 2004. – С. 211–225.
111. Олейник А. Н. Институциональная экономика : учеб. пособие / А. Н. Олейник.  М. : Инфра–М, 2000.  416 с.
112. Олсон М. Возвышение и упадок народов : экономический рост, стагфляция, социальный склероз : пер. с англ. / М. Олсон. – Новосибирск : Экор, 1998. – 432 с.
113. Ореховский П. Право человека на коррупцию [Электронный ресурс] / П. Ореховский // Режим доступа : http://www.polit.ru/author/2008/05/08/korr.htm.
114. Осипов Ю. М. Очерки философии хозяйства / Ю. М. Осипов. – М. : Юристъ, 2000. – 368 с.
115. Теневая экономика и экономическая преступность : электрон. учеб. [Электронный ресурс] / А. К. Бекряшев, И. П. Белозеров, Н. С. Бекряшева, И. В. Леонов ; Омск. гос. ун-т // Омский государственный университет. Центр Интернет. Web-лаборатория. – Режим доступа : http://newasp.omskreg.ru/ bekryash/contents.htm.
116. Паляниця А. Дослідження бізнес-середовища. Україна, 2004 р. [Электронный ресурс] / А. Паляниця // Всемирный банк. – Режим доступа : http://siteresources.worldbank.org/INTUKRAINE/Resources/Ukraine_CODB_2004_Ukr.pdf.
117. Панкратова Е. Н. Институциональное развитие хозяйствующих субъектов в условиях открытой экономики: методологические подходы / Е. Н. Панкратова // Вісн. економіки транспорту і промисловості УкрДАЗТ. – 2006. – № 1516.  С. 8487.
118. Панкратова Е. Н. Развитие институционального содержания дохода хозяйствующих субъектов в условиях рыночной трансформации / Е. Н. Панкратова // Вчені зап. Харк. гуманіт. ун-ту «Нар. укр. акад». – 2007. – Т. 13, кн. 2 : Проблеми економіки та філології. – С. 8392.
119. Панкратова Е. Н. Свобода хозяйствующего субъекта и институциональная среда / Е. Н. Панкратова // Вісн. нац.о техн. ун-ту «Харк. політехн. ін-т» : зб. наук. пр. Темат. вип.: Технічний прогрес і ефективність виробництва.  Х. : НТУ «ХПІ».  2006.  № 14.  С. 199203.
120. Панкратова Е. Н. Пути институционального развития хозяйствующих субъектов в условиях рыночной трансформации / Е. Н. Панкратова // Економіка: проблемі теорії та практики: зб. наук. пр. – Вип. 237 : В 6 т. – Т. ІІІ. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2008. – С. 725–734.
121. Паппэ Я. Российские корпорации: от олигархических структур до полноправных субъектов мирового рынка [Электронный ресурс] / Я. Паппэ, Я. Галухина // Неприкосновенный запас. – 2006. – № 4/5. – Режим доступа : http://magazines.russ.ru/nz/2006/48/pa3.html.
122. Перелік офіційних документів відповідно до чинного законодавства України [Електронний ресурс] // Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва. – Режим доступу : http://www.dkrp. gov.ua/doccatalog/document?id=48082.
123. Перелік розслідувань, які проводяться щодо української продукції (станом на жовтень 2008 р.) [Електронний ресурс] // Міністерство економіки України. – Режим доступу : http://me.kmu.gov.ua/file/link/122328/file/ZZR_01_10_08.doc.
124. Повідомлення про продовження антидемпінгового розслідування щодо імпорту в Україну сталевих тросів і канатів без покриття (включаючи троси в закритих бухтах) походженням з Російської Федерації [Електронний ресурс] // Міністерство економіки України. – Режим доступу : http://me.kmu.gov.ua/ control/uk/publish/printable_article?art_id=96188.
125. Познер Р. О применении экономической теории и злоупотреблении ею при анализе права / Р. Познер // Истоки : экономика в контексте истории и культуры / под ред. Я. И. Кузьминова. – М. : ГУ ВШЭ, 2004. – С. 312–348.
126. Полани М. Два вида порядка [Электронный ресурс] / М. Полани // Cato.ru Institute / Институт Катона. – Режим доступа : http://www.cato.ru/pages/69?idcat=228.
127. Полтерович В. М. Институциональные ловушки и экономические реформы [Электронный ресурс] / В. М. Полтерович // Институциональная экономическая теория : транзитология (институциональная теория переходной экономики). – М., 1999. – Режим доступа : http://www.institutional.boom.ru/ tranzitology.htm.
128. Полтерович В. М. Трансплантация экономических институтов [Электронный ресурс] / В. М. Полтерович // Экономическая наука современной России. – 2000. – № 1. – Режим доступа : http://rusref.nm.ru/polt.htm.
129. Права человека в принципах «Глобального договора» [Электронный ресурс] // Социальная ответственность бизнеса / Агентство соц. информации. – Режим доступа : http://www.soc-otvet.ru/sob2/sob.nsf/0/ F8CBBB3CCB09 A0D1C3256FCD00743895#562.
130. Пригожин И. От существующего к возникающему: время и сложность в физических науках / И. Пригожин. – М. : Эдиториал УРСС, 2002.  288 с.
131. Прутська О. Інституціоналізм і проблеми економічної поведінки в перехідній економіці / О. Прутська. – К. : Логос, 2003. – 256 с.
132. Пустовійт Р. Ф. Інституціональне середовище підприємництва в трансформаційній економіці / Р. Ф. Пустовійт.  Черкаси : БРАМА-Україна, 2006. – 372 с.
133. Радаев В. В. Институциональная динамика рынков и легализация бизнеса / В. В. Радаев // Истоки: экономика в контексте истории и культуры / под ред. Я. И. Кузьминова. – М. : ГУ ВШЭ, 2004. – 584 с.
134. Реформування власності [Електронний ресурс] // Державний комітет статистики України. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.
135. Решетило В. П. Экономическая синергетика институциональных изменений : монография / В. П. Решетило. – Харьков, 2006. – 320 с.
136. Розмаинский И. В. Институциональный анализ рациональности домохозяйств и критика проведения политики шоковой терапии в переходной экономике России [Электронный ресурс] / И. В. Розмаинский // Институциональная экономика. – Режим доступа : http://ie.boom.ru/ Rozmainsky/instshock.htm.
137. Саймон Г. Рациональность как процесс и продукт мышления / Г. Саймон // Thesis.  1993.  Вып. 3. – С. 18.
138. Саймон Г. Теория принятия решений в экономической теории и науке о поведении / Г. Саймон // Вехи экономической мысли. Теория фирмы. – СПб. : Экон. шк., 2000. – Т. 2. – С. 54–72.
139. Самуэльсон П. Основания экономического анализа / П. Самуэльсон ; пер. с англ. под ред. П. А. Ватника. – СПб. : Экон. шк., 2002. – 604 с.
140. Селигмен Б. Основные течения современной экономической мысли : пер. с англ. / Б. Селигмен. – М. : Прогресс, 1968.  600 с.
141. Синельников-Мурылев С. Г. О налогах с любовью [Электронный ресурс] / С. Г. Синельников-Мурылев // Отечественные записки. – 2002. – № 4/5. – Режим доступа : http://www.strana-oz.ru/?numid=5&article=241.
142. Смит А. Исследование о природе и причинах богатства народов : пер. с англ. / А. Смит. – М. : Соцэкгиз, 1962. – 683 с.
143. Соболев В. Формирование рыночной инфраструктуры в переходной экономике индустриального типа: общие черты и особенности в Украине / В. Соболев. — Х. : Бизнес-информ, 1999. — 303с.
144. Сорос Дж. Открытое общество. Реформируя глобальный капитализм : пер. с англ. / Дж. Сорос.  М. : Некоммерч. фонд поддержки культуры, образования и новых информ. технологий, 2001.  458 с.
145. Стігліц Дж. Глобалізація та її тягар : пер. з англ. / Дж. Стігліц.  К. : КМ Академія. – 2003. – 252 с.
146. Тарасевич В. Iнституційна еволюція: від інстинктів до протоінститутів / В. Тарасевич // Екон. теорія. – 2005. – № 1.  С. 5166.
147. Тевено Л. Организованная комплексность: конвенции координации и композиция экономических образований / Л. Тевено // Западная экономическая социология : хрестоматия современной классики.  М. : Рос. полит. энцикл., 2004. – С. 281285.
148. Тевено Л. Наука вместе жить в этом мире [Электронный ресурс] / Л. Тевено // Неприкосновенный запас. – 2004. – № 3. – Режим доступа : http://magazines.russ.ru/nz/2004/35/teve2.html.
149. Тенденції тіньової економіки в Україні (за 2007 рік) [Електронний ресурс] // Міністерство економіки України. – Режим доступу : http://me.kmu.gov.ua/file/link/120191/file/Tend_2007.doc.
150. Тимофеев Л. Институциональная коррупция : очерки теории / Л. Тимофеев.  М. : РГГУ, 2000. – 365 с.
151. Тобин Д. Вызовы и возможности [Электронный ресурс] / Д. Тобин // Реформы глазами российских и американских ученых : сб. ст. / под ред. О. Т. Богомолова. – М., 1996. – Режим доступа : http://rusref.nm.ru/tobin.htm.
152. Тресков В. Мораль в условиях рыночной демократии / В. Тресков // Мировая экономика и междунар. отношения.  1990.  № 12.
153. Уильямсон О. Экономические институты капитализма : фирмы, рынки и отношенческая контрактация / О. Уильямсон.  СПб. : Лениздат, 1996.  702 с.
154. Уитман Г. Против нового патернализма. Интерналии и экономика самоконтроля [Электронный ресурс] / Г. Уитман // Cato.ru Institute / Институт Катона. – Режим доступа : http://www.cato.ru/pages/69?idcat=272.
155. Статут Українського союзу промисловців і підприємців [Електронный ресурс] // Український союз промисловців і підприємців. – Режим доступу : http://www.uspp.org.ua/aboutuspp.php?main=0&content=10.
156. Философия науки : учеб. пособие для вузов / под ред. С. А. Лебедева.  М. : Трикста, 2004. – 736 с.
157. Флигстин Н. Рынки как политика: политико-культурный подход к рыночным институтам / Н. Флигстин // Западная экономическая социология : хрестоматия современной классики. – М. : Рос. полит. энцикл., 2004. – С. 185–210.
158. Фуруботн Э. Институты и экономическая теория: достижения новой институциональной экономической теории : пер. с англ. / Э. Фуруботн, Р. Рихтер.  СПб. : Издат. дом Санкт-Петербург. гос. ун-та, 2005. – 702 с.
159. Хайек Ф. Пагубная самонадеянность. Ошибки социализма : пер. с англ. / Ф. Хайек.  М.: Новости, 1992.  304 с.
160. Хайек Ф. А. фон. Дорога к рабству : пер. с англ. / фон Ф. А. Хайек / предисл. Н. Я. Петракова.  М. : Экономика, 1992.  176 с.
161. Хайек Ф. Конкуренция как процедура открытия / Ф. Хайек // Мировая экономика и междунар. отношения. – 1989.  № 12. – С. 10.
162. Хайек Ф. Индивидуализм и экономический порядок / Ф. Хайек.  М. : Начала-Фонд, 2001.  255 с.
163. Хайлброннер Р. Экономическая теория как универсальная наука / Р. Хайлброннер // Thesis. – 1993.  Осень, т. 1, вып. 1.
164. Хантингтон С. Офицерскя служба как профессия [Электронный ресурс] / С. Хантингтон // Отечественые записки. – 2002. – № 8. – Режим доступа : http://www.strana-oz.ru/?article=70&numid=9.
165. Ходжсон Д. Экономическая теория и институты : манифест современной институциональной экономической теории : пер. с англ. / Д. Ходжсон. – М. : Дело, 2003. – 464 с.
166. Ходжсон Д. Критический реализм и экономическая наука / Д. Ходжсон // Вопр. экономики. – 2006. – № 7. – С. 3752.
167. Холл Р. Лоббизм как субсидия законодательной власти [Электронный ресурс] / Р. Холл ; пер. с англ. Д. Дмитренко // Институциональная экономика. – Режим доступа : http://ie.boom.ru/Referat/Hall.htm.
168. Хромов–Борисов С. Связанные одной цепью : Ежеквартал. отчет практики корпоратив. упр. на март 2006 г. [Электронный ресурс] / С. Хромов-Борисов // Эмитент: Северо-Запад России / М-во Рос. Федерации по антимонопол. политике и поддержке предпринимательства и др. – Режим доступа : http://emitent-spb.ru/corporate-control/mfk_03_2006/02/.
169. Хьюстон Д. Способна ли коррупция улучшить положение дел в экономике [Электронный ресурс] / Д. Хьюстон // Полит.ru. – 2008. – 21 февр. – Режим доступа : http://www.polit.ru/research/2008/02/21/houston.html.
170. ЦФО: рейдерство угрожает развитию экономики [Электронный ресурс] // Мега-Интел. – Режим доступа : http://www.mega-intell.ru/news/index. php?show_news=1&s_num=991.
171. Шаталин С. С. Экономическая реформа: причины, направления, проблемы / С. С. Шаталин, Е. Т. Гайдар.  М. : Экономика, 1989.  110 с.
172. Шибаєва Н. Особливості економічної поведінки суб’єктів господарювання в умовах ринкової трансформації економіки : автореф. дис. … канд. екон. наук : 08.01.01 / Н. Шибаєва ; Харк. нац. ун-т. ім. В. Н. Каразіна. – Х., 2002.  16 с.
173. Шимаи М. Глобализация как источник конкуренции, конфликтов и возможностей / М. Шимаи // Пробл. теории и практики упр.  1999.  № 1.  С. 5258.
174. Шинкаренко Р. Регуляторна функція держави в умовах регіоналізації економіки / Шинкаренко Р. В. // Наук. вісн. Полтавського нац. техн. ун-ту ім. Юрія Кондратюка «Економіка і регіон».  2004. №2(3). – С. 118–120.
175. Шумпетер Й. Теория экономического развития (исследование предпринимательской прибыли, капитала, кредита, процента и цикла конъюнктуры) : пер. с нем. / Й. Шумпетер. – М. : Прогресс, 1982. – 456 с.
176. Эггертсон Т. Экономическое поведение и институты / Т. Эггертсон ; пер. М. Я. Каждан ; науч. ред. пер. А. Н. Нестеренко. – М. : Дело, 2001. – 408 с.
177. Экономика переходного периода : очерки экономической политики посткоммунистической России, 19911997 / рук. авт. кол. Е. Т. Гайдар.  М. : Ин-т экон. пробл. переход. периода, 1998.  1113 с.
178. Эрроу К. Восприятие риска в психологии и экономической науке / К. Эрроу // ТЭСИС. – 1994.  Вып. 5. – С. 8190.
179. Эрроу К. Экономическая трансформация: темпы и масштабы [Электронный ресурс] / К. Эрроу // Реформы глазами российских и американских ученых : сб. ст. / под ред. О. Т. Богомолова. – М., 1996. – Режим доступа : http://rusref.nm.ru/arrow.htm.
180. Явлинский Г. А. Переход к рынку. Концепция программы. (Экономическая программа «500 дней») / Г. А. Явлинский. – М., 1990. – Ч. 1–2.
181. Яременко О. Л. Архітектоніка інституційних змін / О. Л. Яременко // Інституційна архітектоніка та механізми економічного розвитку : матеріали наук. симпозіуму. – Х. : ХНУ, 2005.  С. 70–72.
182. Яременко О. Л. Переходные процессы в экономике Украины : институциональный аспект / О. Л. Яременко.  Х. : Основа, 1997.  182 с.
183. Яременко О. Л. Институты и экономическая свобода хозяйствующих субъектов / О. Л. Яременко, Е. Н. Панкратова // Экономическая теория.  2007.  № 3.  С. 56–71 (дисертантом розкрито зміст економічної свободи та основні чинники її реалізації).
184. Ясперс К. Смысл и назначение истории / К. Ясперс.  М. : Политиздат, 1991. – 527 с.
185. Frenkel J. A. Fiscal Policies and Growth in the World Economy / J. A. Frenkel, A. Razin ; With the collaboration of Chi-Wa Yuen. – 3-rd ed. – Cambridge : The MIT Press, 1996. – ХХI, 641 p.
186. Sachs J. D. Macroeconomics in the Global Economy / J. D. Sachs, F. B. Larrain.  Englewood Cliffs, New Jersey : Prentice Hall International, Inc., 1993. – ХХ, 778 p.
187. Symantec присоединилась к глобальному договору ООН [Электронный ресурс] // Symantec: Новости. – 2006. – 21 марта. – Режим доступа : http://symantec.ocs.ru/index.php?link=158823&articleid=159072.
188. The Global Competitiveness Report 2002–2003. – N. Y. : Oxford University Press for the World Economic, 2002. – 696 p.
189. Thomas C. Interest Groups in the States / С. Thomas, R. Hrebenar // Gray V., Hanson H., Jacob H. (еds.). Politics in the American States : a Comparative Analysis. – Washington, D.C. : PQ Press, 1999.  P. 113.
190. Vieler A. Interessen, Gruppen und Demokratie /A. Vieler. – Tübingen : C.B. Mohr, 1986.  S. 199201.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2024. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.