У нас уже 17884 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ВІДКРИТІСТЬ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ ТРАНЗИТИВНОГО ТИПУ ЯК ЧИННИК ЇЇ ПРОСТОРОВОЇ ДИНАМІКИ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ
Количество страниц 226
ВУЗ ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені В.Н. КАРАЗІНА
Год сдачи 2010
Содержание ЗМІСТ
Стор.
Вступ………………………………………………………………….. 3
Розділ 1. Методологічні засади дослідження просторової динаміки економічної системи…………………………..
12
1.1. Категорія «економічний простір»: зміст та генезис…… 12
1.2. Форми просторової організації господарського життя.. 45
1.3. Чинники просторової динаміки економічної системи та їх взаємодія…………………………………………….
75
Висновки до розділу 1……………………………………………….. 101
Розділ 2. Вплив зростаючої відкритості на просторову динаміку транзитивної економічної системи……………………..
104
2.1. Відкритість економічної системи як чинник її просторової динаміки……………………………………
104
2.2. Концентрація економічного простору та її протиріччя.. 121
2.3. Регіоналізація господарського життя та її форми……... 144
2.4. Зміна ролі держави в економічному просторі під впливом глобалізації……………………………………..
175
Висновки до розділу 2……………………………………………….. 196
Висновки……………………………………………………………… 199
Додатки……………………………………………………………… 204
Список використаних джерел….………………………..................... 236








ВСТУП

Актуальність теми. Наприкінці XX - початку XXI сторіччя українське суспільство відчуло та продовжує відчувати два послідовних потрясіння, своєрідні суспільно-економічні «тектонічні зсуви» - внутрішній, пов'язаний із крахом планової системи господарювання на тлі розпаду СРСР і формуванням ринкової моделі економіки, та зовнішній, обумовлений впливом глобалізації в процесі зростання відкритості суспільства. Кожний із цих зсувів окремо здатний справити катастрофічний вплив на соціум, а їх одночасна дія тим більше може повністю зруйнувати дієздатність суспільства і перетворити національну економіку у повністю залежний від ТНК додаток, що працює на реалізацію інтересів інших країн.
Глобалізація супроводжується суперечливими наслідками. З одного боку, вона сприяє зростанню економічної ефективності світової економіки, зниженню трансакційних витрат за рахунок уніфікації виробничих процесів та адміністративних процедур відносно просторового переміщення товарів та послуг. Разом з тим, вона приводить до загострення боротьби за енергоресурси, активізації тіньових соціально-економічних механізмів, серед яких – зростання контрабандних товарних потоків, нелегальної міграції, діяльність міжнародних злочинних угруповань, що контролюють нелегальну торгівлю зброєю, наркотиками, людьми, використовують Інтернет для здійснення економічних злочинів у фінансовій сфері. Тому нові виклики, що несе з собою глобалізація економічного простору, потребують належного теоретичного осмислення.
Така необхідність посилюється тим, що зазначені процеси відбуваються в умовах зростаючої невизначеності їхніх наслідків для соціально-економічного розвитку країн з транзитивною економікою. Тому важливим завданням є їх науковий аналіз задля вироблення засобами державної економічної політики ефективних механізмів нейтралізації негативних наслідків зростаючої відкритості економічного простору. Успішність же цієї політики залежить не тільки від рівня наукового аналізу, але здебільшого від відповідальності та професіоналізму самих політиків. Враховуючи розбалансованість системи державного регулювання економіки внаслідок внутрішньої політичної нестабільності в Україні, в процесі теоретичного аналізу та обґрунтування відповідних висновків та рекомендацій слід брати до уваги дію й цього чинника.
Таким чином, глобалізація значно підвищила роль просторової складової економічної діяльності, але одночасно суттєво ускладнила зв'язок між економічним простором та економічною територією відповідних країн, зокрема, завдяки зростаючій віртуалізації економічного життя та невпинному відокремленню фінансового сектора економіки від реального.
Ступінь наукової розробки проблеми. Загальним проблемам глобалізації присвячені праці таких авторів, як З. Бауман, У. Бек, П. Дж. Б’юкенен, І. Валлерстайн, Е. Гідденс, М. Делягін, В. Кувалдін, О. Неклесса, Е. Тоффлер, А. Уткін, С. Хантингтон та ін. Економічні аспекти глобалізації знайшли глибоке висвітлення у працях таких авторів, як О. Богомолов, О. Білорус, І. Бочан, І. Гладій, А. Горін, В. Дергачов, О. Довгаль, Е. Кочетов, Ю. Макогон, С. Макуха, І. Михасюк, Ю. Пахомов, О. Рогач, А. Філіпенко, О. Черковець, А. Чухно та ін. Окремі теоретичні аспекти просторової економічної динаміки розглядадися у різні періоди такими вченими, як Т. Андросова, С. Артоболевський, М. Барановський, В. Василенко, А. Вебер, А. Голіков, Л. Григор’єв, Б. Данилишин, М. Долішній, Д. Замятін, У. Ізард, В.Каганський, В. Кристалер, О. Кіро, М. Косолапов, Л. Кушнір, О. Лисак, А. Льош, А. Маршалл, В. Поповкін, Ф. Перру, М. Портер, С. Романюк, В. Семенов, Дж. Скотт, І. Тюнен, Р. Флорида, Ю. Харазішвілі та ін.
При цьому в науковій літературі чітко розмежовуються економічний, політичний, соціокультурний аспекти глобалізації та просторової динаміки та одночасно йдеться про кризові явища у відповідних галузях наукового знання (у тому числі в економічній теорії), які поки що є неспроможними надати адекватні відповіді на виклики, пов’язані з глобалізацією. Свідченням цього є загострення воєнно-політичних та гуманітарних конфліктів та/або міжнародної чи внутрішньої напруги в багатьох країнах (включаючи Україну) навколо таких суто економічних питань, як енергозабезпечення, продовольча проблема, міграція робочої сили, зайнятість, інвестиційний клімат, розробка континентального шельфу, фінансові взаємини між центральним урядом та регіонами тощо. Усі ці питання об’єднує значна роль просторового чинника у їх виникненні та загостренні та відсутність ефективних механізмів розв’язання протиріч, що породжені його впливом.
Враховуючи комплексний характер зазначених проблем, дисертант вважає, що найбільш адекватним інструментарієм економіко-теоретичного аналізу сучасної просторової динаміки транзитивної економічної системи є методологія інституціоналізму, яку активно розробляли та розробляють такі вчені, як Т. Артьомова, С. Архієреєв, В. Базилевич, В. Геєць, А. Гриценко, В. Дементьєв, Р. Капелюшников, Б. Кваснюк, С. Кірдіна, Г. Клейнер, Ю. Латов, Н. Латова, Р. Нуреєв, А. Олєйник, В. Полтерович, Р. Пустовійт, В. Тамбовцев, В. Тарасевич, Л. Шаститко, О. Яременко та інші і в межах якої формується новий науковий напрям – інституційна архітектоніка, яка може бути та має стати ефективним засобом належного структурування сучасного суперечливого економічного простору з метою його адекватного пізнання.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана в межах планової теми НДР кафедри економічної теорії та економічних методів управління Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна «Інституційна динаміка в умовах ринкової трансформації економіки України» (№ держ. реєстрації 0107U000688). Дисертантом розроблено обґрунтування стратегій регіональної політики в умовах ринкової трансформації економіки України на основі розкриття актуальної структури національного економічного простору та прогнозу його інституційної динаміки.
Мета і завдання дослідження. Виходячи з актуальності проблеми просторової динаміки економічної системи в умовах глобалізації та враховуючи недостатню її теоретичну розробку стосовно транзитивної економічної системи, дисертант визначив метою дисертаційної роботи розкриття впливу зростаючої відкритості економічної системи транзитивного типу на зміни у складі форм її просторової організації. Відповідно до цієї мети було поставлено наступні завдання:
1. Виявити зміст категорії «економічний простір» та її генезис.
2. Дослідити інституалізацію економічного простору та його структурування в процесі еволюції економічної системи.
3. Розкрити головні форми просторової організації господарського життя та їх взаємодію.
4. Проаналізувати чинники, що впливають на просторову динаміку економічної системи транзитивного типу в умовах глобалізації.
5. З’ясувати роль відкритості економічної системи як чинника просторової динаміки останньої у сучасних умовах.
6. Визначити напрями впливу основних суб’єктів глобалізації на просторову динаміку транзитивної економічної системи.
7. Розкрити форми регіоналізації господарської діяльності у сучасних умовах.
8. Розробити пропозиції з удосконалення механізму державного впливу на регіоналізацію господарського життя в транзитивній економічній системі.
Об’єкт дослідження - економічна система транзитивного типу.
Предмет дослідження - кількісні та якісні зміни в національному економічному просторі та у складі форм просторової організації економічної системи транзитивного типу під впливом її зростаючої відкритості.
Методи дослідження. У процесі дослідження використовувалися такі методи наукового пізнання, як єдність логічного та історичного підходів (для обґрунтування двоїстості просторового виміру економічної системи та чинників її просторової динаміки), сполучення абстрактного й конкретного (для розкриття змісту категорії «економічний простір»), кількісний і якісний аналіз (для класифікації якісних станів економічного простору), аналіз і синтез (для виявлення змісту інституалізації економічного простору), статистичного спостереження (для визначення взаємного впливу різних типів соціального простору), системного аналізу (для систематизації форм прояву регіоналізації господарської діяльності), еволюційно-інституційний підхід і метод логічного моделювання (для виявлення просторових особливостей інституційного середовища транзитивної економічної системи та їх наслідків), експертної оцінки (для обґрунтування можливих стратегій регіональної політики в умовах ринкової трансформації економіки).
Наукова новизна одержаних результатів полягає в обґрунтуванні актуалізації просторового виміру економічної системи з позицій інституційної архітектоніки і зводиться до наступного.
Уперше:
1. На основі трактування соціального простору та часу як взаємопов’язаних характеристик єдиної економічної реальності обґрунтовано двоїстість просторового виміру економічної системи, яка полягає у єдності та взаємодії його природної та соціальної складових: природна складова має своїм базисом територію розселення соціуму відповідно до розміщення економічних ресурсів, соціальна – просторово локалізовану господарську діяльність людей, економічним результатом якої є створення вартості, втіленої у cукупності споживних вартостей.
2. Розкрито зміст інституалізації економічного простору, як процесу еволюційного формування сукупності інституційних одиниць, об’єднаних: спільною територією створення вартості, закріпленою відповідним політико-адміністративним поділом; спільними соціокультурними стереотипами, в тому числі системою формальних і неформальних норм, правил, традицій, звичок, забобонів економічної поведінки; спрямованістю на забезпечення сталого соціального розвитку спільної території на основі оптимальної взаємодії економічних суб’єктів.
3. Розроблено класифікацію та характеристику основних якісних станів економічного простору залежно від його щільності (концентрації вартості, що привласнюється відповідним територіальним утворенням) з виділенням центру (висока щільність економічного простору, яка на основі фінансової самодостатності здатна забезпечити комплексний соціальний розвиток на відповідній території за рахунок прискореного економічного зростання), периферії (низька щільність економічного простору, наслідком чого виступає поєднання ознак депресивності із фінансовою залежністю від центру та соціальним занепадом адміністративно-територіального утворення) та провінції (середня щільність економічного простору, яка забезпечує сталий соціально-економічний територіальний розвиток на основі фінансової самодостатності) і зроблено висновок, що в транзитивній економічній системі формується моноцентрична структура економічного простору з потенційно можливими двома сценаріями розвитку провінцій – перетворенням частини їх у нові центри, а іншої частини – на периферію.
Дістали подальшого розвитку:
4. Розкриття змісту категорії «економічний простір» як сукупності інституціалізованих формальними та неформальними нормами і правилами відносин між людьми з приводу руху (створення, розподілу, перерозподілу та привласнення) вартості між територіально відокремленими політико-адміністративними утвореннями в процесі використання територіально закріплених економічних ресурсів (земля, праця, капітал), більшість з яких є здатними до просторової мобільності та концентрації.
5. Систематизація форм прояву регіоналізації економічної діяльності, обумовленої зростаючою відкритістю сучасного економічного простору, відповідно до суб’єктів її стимулювання, на транснаціональну регіоналізацію (об’єднання декількох національних економічних просторів із збереженням формальної політико-адміністративної відокремленості або національних кордонів з одночасним їх фактичним послабленням режиму їх функціонування), яка спрямовується національними державами, і регіональну транснаціоналізацію (модифікацію перенесеного на іншу територію національного економічного простору у напрямку його пристосування до внутрішніх інституційних особливостей території розташування), що направляється транснаціональними корпораціями).
6. Визначення головних наслідків неадекватності сучасного економічного простору в Україні викликам, що висуває його глобалізація: загрозливі масштаби проникнення на економічну територію країни контрабандних потоків товарів та послуг з наступним їх частковим транзитом до Європи та Азії і частковим осіданням в Україні; розповсюдження корупції у сфері державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та митної справи; гальмування створення ефективних внутрішніх регуляторних механізмів входження України до СОТ, пов’язаних із здійсненням підприємництва.
7. Обґрунтування можливих стратегій регіональної політики в умовах ринкової трансформації економіки, залежно від ступеню врахування державою впливу глобалізації на економічний і культурний простори, шляхом включення до їх складу, окрім мобілізаційної та модернізаційної, також інерційної стратегії; характеристика модернізаційної стратегії як оптимальної, націленої на інфраструктурну та інституційну модернізацію і направленої на використання порівняльних переваг відповідних територій.
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що вони дозволяють повніше врахувати суперечливий вплив зростаючої відкритості національної економіки України на розвиток її регіонів, а отже, створити передумови для більш ефективного державного регулювання соціально-економічних процесів в країні, своєчасного відбиття внутрішніх і зовнішніх загроз для її розвитку, пов'язаних із глобалізацією.
Обґрунтування переваг модернізаційної стратегії дозволило сформулювати провідні заходи державного впливу на удосконалення структури економічного простору: проведення адміністративно-територіальної реформи з одночасним реформуванням міжбюджетних відносин у напрямку стимулювання регіональних інвестиційних процесів; забезпечення належної облаштованості та впорядкованості митних кордонів по всім периметрі державного кордону; зростання кількості єврорегіонів з одночасним посиленням соціальної спрямованості їхнього розвитку; пріоритетне бюджетне фінансування збереження культурної своєрідності регіонів у сполученні з податковим стимулюванням розвитку місцевих промислів і ремесел.
Результати дослідження можуть також бути використані у викладанні курсів «Економічна теорія», «Макроекономіка», «Перехідна економіка», «Інституційна економіка», «Міжнародні економічні відносини», «Регіональна економіка», «Державне регулювання економіки» для студентів економічних вищих навчальних закладів, для розробки відповідних спецкурсів з проблем державного регулювання економіки в умовах ринкової трансформації, сучасної глобалізації, регіональної економіки.
Практичні висновки і рекомендації, сформульовані в дисертації, можуть знайти застосування в процесі вдосконалення вітчизняного законодавства, що регулює розвиток економічних відносин між центром і регіонами, транскордонного співробітництва та єврорегіонів.
Особистий внесок здобувача. Наукові результати, висновки, рекомендації і пропозиції належать особисто автору і є його науковим доробком. У роботі [2] особисто дисертантом виявлено та розкрито напрями і форми прояву регіоналізації економічної діяльності, а також систематизовано особливості інституційного середовища української економіки та наслідки посилення неадекватності сучасного економічного простору України вимогам глобалізації.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи та її результати доповідалися на 6 наукових конференціях: науково-практичній конференції молодих вчених «Актуальні проблеми міжнародних економічних відносин» (Харків, 2005), IV Міжнародній науково-практичній конференції "Соціально-економічні реформи в контексті інтеграційного вибору України" (Дніпропетровськ, 2007), Міжнародній науково-практичній конференції "Міжнародні інтеграційні процеси і конкурентоспроможність економіки України" (Харків, 2008), Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих учених «Стабілізація соціально-економічного розвитку і міжнародної співпраці: проблеми та шляхи вирішення» (Харків, 2008) Міжнародній науково-практичній конференції «Соціально-економічний розвиток України та її регіонів: проблеми науки та практики» (Харків, 2008), міжнародній науковій конференції «Актуальні проблеми розвитку економіки в умовах міжнародної інтеграції» (Одеса, 2008).
Публікації. За результатами дисертаційного дослідження автором опубліковано 9 наукових праць загальним обсягом 2,75 д. а., у тому числі 5 статей у наукових фахових виданнях загальним обсягом 2 д. а.
Список литературы ВИСНОВКИ

У дисертації було здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення актуального наукового завдання розкриття змін та тенденцій розвитку форм просторової організації економічної системи транзитивного типу під впливом її зростаючої відкритості в процесі глобалізації.
В основу дослідження було покладено методологію інституційного аналізу в єдності з ціннісним підходом. Завдяки розкриттю двоїстої природи просторового виміру економічної системи вдалося належним чином врахувати територіальну складову господарської діяльності соціуму, яка зазвичай випадає з поля зору теоретиків, в той час як в умовах глобалізації чітко виявилась тенденція до регіоналізації економічних процесів та, відповідно, зростання ролі землі (у широкому сенсі) як фактора виробництва. Внаслідок посилення регіональних диспропорцій та протиріч економічного розвитку (як між окремими регіонами світу, так і усередині окремих країн), пов’язаних із світовою конкуренцією за природні ресурси, загальні положення економічної теорії щодо дії економічних законів мають бути доповнені розкриттям регіональних особливостей їх прояву.
Саме тому категорія «економічний простір» набуває особливої значимості у сучасних умовах. Завдяки використанню поняття «щільність економічного простору» виникає можливість кількісного виміру різниці в рівні розвитку окремих регіонів, з одночасним застосуванням теорії факторів виробництва для відображення якісних змін в економічному просторі під впливом глобалізації.
При цьому слід враховувати тісну взаємодію різних соціальних просторів (економічного, політичного, культурного, інформаційного, наукового тощо), яка справляє синергетичний вплив на економічну динаміку. Для належного врахування цього впливу було застосовано новітній напрямок розвитку сучасного інституціоналізму – інституційну архітектоніку, система категорій якої (зокрема, категорія «інституційний простір») найліпшим чином відображує цю взаємодію.
Констатуючи, що глобалізація сприяє невпинному зростанню рівня відкритості національних економічних систем, слід визнати, що зростаюча відкритість, у свою чергу, спочатку обумовлює зростання мобільності капіталу, а у сучасних умовах – також і прискорене зростання мобільності праці. Світовий економічний простір сьогодні – це простір, перш за все, масових міграцій та зростаючої концентрації праці (людського, соціального, креативного капіталу) в певному колі обмеженої кількості регіонів світу, причому ця концентрація в одних точках поверхні земної кулі супроводжується одночасним розрідженням економічного простору на більшості інших територій, надаючи останнім риси депресивності та соціально-економічного занепаду. Парадокс полягає в тому, що глобалізація, створюючи необмежені можливості для зростання творчого потенціалу та всебічного розвитку одних людей, одночасно обмежує такі можливості для іншої частини суспільства, створюючи потенційну небезпеку для соціальної стабільності.
Особливу гостроту ці суперечності набувають у транзитивних економіках, що пов’язано із кумулятивним ефектом накладення трансформаційного спаду на негативні насідки зростання відкритості більш слабких національних перехідних економічних систем та деструктивними наслідками функціонування в цих системах соціально-економічних інститутів, імпортованих із розвинених економік.
За цих умов тим більшою стає роль людського капіталу в транзитивних економічних системах: зростання його якості, з одного боку, здатне певним чином нівелювати нерозвиненість національного інституційного середовища та його слабкий адаптивний потенціал до умов глобалізації, але, з іншого боку, його відставання від прогресивних світових тенденцій так само здатне суттєво загострювати проблеми пристосування національного економічного простору до викликів, започаткованих глобалізацією.
Ці висновки дослідження певним чином впливають на уявлення щодо обґрунтування напрямків удосконалення регіональної соціально-економічної політики. Вона перетворюється у найважливішу ланку державної соціальної політики саме тому, що реальна реалізація (вирішення) соціальних проблем відбувається саме на регіональному рівні. Фактом соціально-економічного життя в Україні за останні роки стало те, що економічне зростання в регіонах, особливо у західних, не супроводжується покращанням регіональних соціальних показників, про що свідчить, зокрема, уповільнення темпів зростання заробітної плати, виникнення заборгованості по її виплаті (особливо в бюджетному секторі), а також посилення інфляції. При цьому посилюються регіональні соціальні диспропорції, пов’язані із значним домінуванням столичного регіону як за рівнем соціального добробуту, так і з точки зору інвестиційної привабливості.
Світова фінансова криза 2008 р. виявила суттєві відмінності у рівні якості окремих складових національного економічного простору, що виявилось у різних темпах скорочення виробництва та зростання безробіття в регіонах. Найбільш сильно вона вдарила по експортоорієнтованих регіонах, в економічній структурі яких переважають відповідні галузі (металургія, хімія), і слабкіше торкнулась тих регіонів, в яких частка доданої вартості у структурі експортної продукції є вищою або які мають менший рівень зовнішньої відкритості.
Одночасно слід відзначити, що глобалізація, проникаючи у транзитивні економічні системи, явним чином виявила тенденцію посилення тяжіння менш ефективних національних економічних просторів убік більш ефективного інституційного середовища, проявом чого став розвиток єврорегіонів. Ця тенденція здатна посилити внутрішнє напруження усередині окремого національного економічного простору, стимулюючи децентралізацію державного управління як упереджуючий захід щодо недопущення економічної дезінтеграції та сепаратизму. Ця децентралізація, підвищуючи значення місцевого та регіонального рівнів управління соціально-економічними процесами, має супроводжуватись переміщенням вирішення соціальних проблем саме на ці рівні. І саме тут повинні закладатись підвалини забезпечення високої конкурентоспроможності регіонів, які пов’язані, перш за все, з підвищення якості соціального капіталу
Враховуючи те, що рівень відкритості національного економічного простору, який є досить високим, буде і надалі зростати, ми вважаємо, що стратегічними напрямом підвищення конкурентоспроможності регіонів повинно стати створення комфортного життєвого середовища у містах, як центрах концентрації людського капіталу. Головним завданням місцевої влади має бути не піклування про створення робочих місць у реальному секторі економіки населених пунктів, а розвиток соціальної та комунікаційної інфраструктури (якісні шляхи, транспортні розв’язки, заклади освіти, медицини та культури, рекреаційні зони, центри дизайну, моди, дозвілля тощо), яка забезпечуватиме максимальне «включення» творчого потенціалу людей, а через це – сприятиме підвищенню щільності регіонального економічного простору завдяки концентрації валового регіонального продукту у центрах концентрації людського капіталу. Саме наявність сприятливих умов для проживання та відпочинку створює потенціал тяжіння капіталу до місць розташування праці, а не навпаки, як було до масштабного розгортання глобалізації. Цьому сприяють також і структурні зміни в економіці, пов’язані із зростанням частки «третинного» сектора – сфери послуг, який є значною мірою віртуалізованим та для розвитку якого не потрібні потужні запаси корисних копалин або великі земельні площі для розташування заводських споруд.
Це, однак, не означає, що сектор галузей матеріального виробництва (перш за все, аграрний сектор та ресурсовидобувні галузі) втрачає своє значення. Навпаки, саме завдяки низькій мобільності землі, як фактора виробництва, та зростанню її стратегічного значення у світовій боротьбі за ресурси, в умовах глобалізації створюються передумови для ефективного використання переваг сільського та приміського розселення як зон проживання та відпочинку тих людей, частина яких працюють у містах, а інша частина – в аграрному секторі. При цьому долаються ознаки депресивності та зберігаються позитивні риси провінції, як досить привабливого якісного стану економічного простору.
Але усі ці можливості не можуть бути реалізовані автоматично. На жаль, в умовах трансформаційного спаду та розростання тіньової економіки і корупції поступово відбувається деформація владних механізмів на всіх рівнях державного управління, яка, окрім іншого, супроводжується перерозподілом економічних ресурсів, включаючи землю, на користь корумпованих кланів, що ставить під загрозу можливість адаптації національного економічного простору в Україні до вимог, які висуває глобалізація та зростаюча відкритість економіки.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Азроянц Э. А. Глобализация: катастрофа или путь к развитию? Современные тенденции мирового развития и глобализация.- М.: изд. дом «Новый век», 2002.- 416 с.
2. Алаев Э. Б. Концепция «полюсов развития» в зарубежных региональных исследованиях.- М.: Наука, 1973. - 295 с.
3. Андросова Т. В., Штагней Н. М. Регіональна політика соціально-економічного розвитку України в умовах глобалізації // Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг: зб. наук. пр.- Ч. І . – Харків: ХДУХТ. – 2006. – С. 404 - 409.
4. Анилионис Г. П. Глобальный мир: единый и разделенный. Эволюция теорий глобализации.- М.: Международные отношения, 2005.- 676 с.
5. Артемова Т. И. Стоимость и цена: логико-исторический процесс формообразования.- К., 2006.- 444 с. Библ с. 400-444.
6. Артоболевский С. С., Трейвиш А. И. Экономическое пространство будущего. [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.ntv.ru/ gordon/archive/11304.
7. Архієреєв С. І. Віртуальні трансакції: сутність та динаміка в економіці України // Стратегічна панорама: щокварт. наук.- практ. журнал РНБОУ.- 2005.- № 2.- С. 105-111.
8. Архієреєв С. І. Державна трансакційна політика та структурні перетворення економіки України.- Харків: Константа, 2006.- 108 с.
9. Балака Є. І., Семенцова О. В. Закономірності розвитку приміських зон та транспортних систем, що їх обслуговують // Вісник економіки транспорту і промисловості (збірник наук.- практ. статей Укр. держ. акад. залізн. транспорту).- Вип. 23.- Харків, 2008.- С. 84 – 86.
10. Балацкий Е. Диалектика познания и новая парадигма экономической науки // Мировая экономика и международные отношения.- 2006.- № 7.- С. 73-79.
11. Балацкий Е. Экономическая наука: новые вызовы современности // Мировая экономика и международные отношения.- 2006.- № 1.- С. 61-67.
12. Барановський М. О. Депресивні території: підходи до трактування, концепції формування, особливості типології // Економічна теорія.- 2007.- № 3.- С. 3-12.
13. Барсукова С. Ю. Постсовременность - глобальный рынок и наднациональная власть // Вопросы статистики.- 2008.- № 2.- С. 79-82.
14. Бауман З. Глобализация. Последствия для человека и общества.- М.: Изд-во «Весь мир», 2004.- 187 c.
15. Башнянин Г. Л. Про періодичну матрицю економічних систем. - Львів: ЛКА, 2003.- 115 с.
16. Бек У. Что такое глобализация? Ошибки глобализма – ответы на глобализацию.- М.: Прогресс-Традиция, 2001.- 365 с.
17. Білорус О. Г. Економічна система глобалізму. Монографія.- К.: КНЕУ, 2003.- 360 с.
18. Блохин К. А. Влияние внешнеторговых связей региона на развитие единого экономического пространства России (на примере Краснодарского края). Специальность 08.00.01 - Экономическая теория /Автореф. дисс. … канд. экон. наук.- М., 2007.- 26 с.
19. Богомолов О. Т. Анатомия глобальной экономики.- М.: Академкнига, 2003.- 216 с.
20. Большой энциклопедический словарь: В 2-х т./ Гл. ред. А. М. Прохоров.- М.: Сов. Энциклопедия, 1991.- Т.2- 768 с.
21. Бочан І. О., Михасюк І. Р. Глобальна економіка: підручник для вузів.- К.: Знання, 2007.- 403 с.
22. Бродель Ф. Время мира. Материальная цивилизация, экономика и капитализм, XV – XVIII вв. Т.3. - М.: Прогресс, 1992. - 679 с.
23. Бунге В. Теоретическая география. - М.: Наука, 1967. - 280 с.
24. Бурдье П. Социальное пространство: поля и практики. Пер. с фр. СПб.: Алетейя, 2007.- 576 с. Библ. С. 575-576.
25. Бурдье П. Социология социального пространства. Пер. с фр. СПб.: Алетейя, 2007.- 288 с.
26. Бусыгина И. М. Политическая регионалистика: учеб. Пособие / МГИМО(У) МИД РФ. - М. : РОССПЭН, 2006. - 279 с.
27. Бхагвати Д. В защиту глобализации. Пер с англ.. М.: Ладомир, 2005.- 406 с.
28. Бьюкенен П. Дж. Смерть Запада.- М.: ООО «Издательство АСТ», 2003.- 112 с.
29. Валлерстайн И. Глобализация борьбы и сопротивления //Альтерглобализм. Теория и практика «антиглобалистского» движения / Под ред. А. В. Бузгалина.- М.: Едиториал УРСС, 2003.- С. 114-122.
30. Валлерстайн И. Конструирование народа: раса, нация, этническая группа // Балибар Э., Валлерстайн И. Раса, нация, класс. Двусмысленные идентичности.- М.: Логос, 2004.- С.83-102.
31. Василенко В. Н. Архитектура регионального экономического пространства: Монография / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований.- Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2006.- 311 с.
32. Василенко В. Методологія економічної діагностики регіону // Економіка України.- 2008.- № 9.- С. 4 -17.
33. Вебер А. Теория размещения промышленности /Под ред. Н. Н. Баранского.- Л. - М., 1926.
34. Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел.- К.: Ірпінь: ВТФ «Перун», 2003.- 1440 с.
35. Вертинская Т. С. Регионы в международных экономических отношениях.- Минск: Право и экономика, 2000.- 192 с.
36. Воронов К. Глобальная интерсистема: эволюция, структура, перспективы // Мироваяч экономика и международные отношения.- 2007.- № 1.- С. 18-27.
37. Воропай Т. Человек перед вызовом глобализации // Глобализация и идентичность: Хрестоматия / Сост. Т. С. Воропай. - Харьков: Эксклюзив, 2007.- С. 404-424.
38. Гидденс Э. Ускользающий мир: как глобализация меняет нашу жизнь.- М.: Изд-во «Весь мир», 2004.- 165 с.
39. Гілпін Р. Проблеми глобального капіталізму. Світова економіка в XXI столітті.- Х.: Каравела, 2004.- 360 с.
40. Гладій І. Й. Регіоналізація світового ринку: євроінтеграційний аспект.- Тернопіль: Економічна думка, 2006.- 540 с.
41. Глазьев С. Развитие российской экономики в условиях глобальных технологических сдвигов [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://nir-ran.ru/club/et/detail.php?ID=2210.
42. Глазьев С. Ю. Экономическое пространство СНГ: проблемы и решения [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.zlev.ru/ 129/129_ 39.htm.
43. Глобализация, рост и бедность. Построение мировой экономики.- М.: Изд-во «Весь мир», 2004.- 204 с.
44. Глобализация: взгляд с периферии.- К.: Агентство Гуманитарных технологий, 2002.- 62 с.
45. Глобалистика. Международный междисциплинарный энциклопедический словарь.- М., СПб., Нью-Йорк, ИЦ «Елима», ИД «Питер», 2006.- 1160 с.
46. Глобалізація. Регіоналізація. Регіональна політика. Хрестоматія з сучасної зарубіжної соціології регіонів.- Луганськ: Альма-матер-Знання, 2002.- 664 с.
47. Глобальна торгова система: розвиток інститутів, правил, інструментів СОТ.- К.: КНЕУ, 2006.- 660 с.
48. Гнедовский В. Проблемы развития постиндустриального общества в городах США [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.buk. irk.ru/exp_seminar/4/doc4.pdf.
49. Голиков А. П., Казакова Е. А. Стратегия регионального развития.- Х., 2007.- 135 с.
50. Голиков А. П., Черномаз П. А. Международные экономические термины. Словарь-справочник.- Харьков: ХНУ им. В. Н. Каразина, 2007.- 332 с.
51. Горин М. П. Просторові фактори розвитку територіально-виробничих систем // Регіональна економіка. Наук.- практ. журнал.- 2007.- № 2.- С. 49-58.
52. Горкин А. П. Постиндустриальность экономики стран мира // Вестник Моск. ун-та. Сер. 5. География.- 2007.- № 5.- С. 3 - 9.
53. Григорьев Л., Зубаревич Н., Урожаева Ю. Сцилла и Харибда региональной политики // Вопросы экономики.- 2008.- № 2.- С. 83-98.
54. Гриценко А. А. Развитие форм обмена, стоимости и денег. - К.:
Основа, 2005. - 192 с.
55. Данилишин Б. М., Кондрашихін А. Б., Орлов В. М., Пена Т. В. Управління соціально-економічними регіональними системами.- К.: РВПС НАН України, 2006.- 304 с.
56. Делягин М. Г. Мировой кризис: общая теория глобализации: курс лекций.- 3-е изд., перераб и доп..- М.: Инфра-М, 2003.- 768 с.
57. Делягин М. Г. Реванш России.- М.: Яуза, Эксмо, 2008.- 448 с.
58. Дементьев В. В. Экономика как система власти. - Донецк: Каштан, 2003. - 403 с.
59. Дергачев В. А. Геоэкономика (современная геополитика).- К.: ВИРА-Р, 2002.- 512 с.
60. Державна регіональна політика України: особливості та стратегічні пріоритети.- К.: вид-во Нац. інституту страгегіч. досліджень, 2007.- 767 с.
61. Дорохина О. Европейский опыт трансграничного сотрудничества [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.scris.org.ge/russuan/ analytic/ round_five/print/dorokhina.html.
62. Евразийское экономическое сообщество: правовые и экономические основы. Учеб пособие для вузов.- М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2004.- 271 с.
63. Евстигнеева Л., Евстигнеев Р. Глобализация и российские регионы [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://vasilievaa.narod.ru/ptpu/13_1_ 03.htm.
64. Евтух А. Информационная эпоха и актуальные проблемы экономики // Мировая экономика и международные отношения.- 2005.- № 4.- С. 23-28.
65. Единое экономическое пространство. [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.sre.mnogosmenka.ru/sre0181/sre0198.htm.
66. Економіка знань: виклики глобалізації.- К.: Вид-во Нац. ін.-ту стратегічних досліджень, 2004.- 261 с.
67. Економіка України: підсумки перетворень та перспективи зростання / За ред. академіка НАН України В. М. Гейця. – Х.: Форт, 2000. – 432 с.
68. Економіка України: Стратегія і політика довгострокового розвитку / За ред. акад. HAH України В. М. Гейця. - К.: Ін-т екон. та прогнозув.; Фенікс, 2003. - 1008 с.
69. Економічний розвиток України: інституціональне та ресурсне забезпечення: монографія / редкол.: С. І. Пирожков, В. М. Трегобчук. - К.: Об'єднаний ін-т економіки НАН України, 2005.- 540 с.
70. Економічний словник-довідник / Ред. С. В. Мочерний. –– К.: Femina, 1995. –– 368 с.
71. Економічні проблеми ХХІ сторіччя: міжнародний та український виміри. За ред. С. І. Юрія, Е. В. Савельєва.- К,: Знання, 2007.- 595 с.
72. Еляков А. Интернет – тотальная угроза обществу // Мировая экономика и международные отношения.- 2007.- № 11.- С. 92-98.
73. Жан С., Савоне П. Геоэкономика. Господство экономического пространства.- Пер. с фр.- М., 1997.- 178 с.
74. Журба І. Е. Кордони, їх функції та види бар’єрів у транскордонному співробітництві // Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Серія економічна.- № 802.- Харків: ХНУ, 2008.- С. 135-141.
75. Зайцева Л. Региональная система управления (организационно-методологический аспект).- Донецк: ИЭП НАНУ, 1997.-
76. Замятин Д. Геономика: пространство как образ и трансакция // Мировая экономика и международные отношения.- 2006.- № 5.- С. 17-18.
77. Замятин Д. Н. Гуманитарная география: пространство и языка географических образов.- СПб.: Алетейя, 2003.- 331 с.
78. Замятин Д. Н. Метагеография: пространство образов и образы пространства.- М.: Аграф, 2004.- 521 с. (Библ. С. 441-499.)
79. Захаров В.О. Формирование общеевропейского экономического пространства в условиях глобализации: проблемы и перспективы. М.: Научная книга 2004.- 196с. [Электронный ресурс]. Режим доступа: http:// www.buynet.ru/book/index.shtml?/book/d/165630.htm.
80. Зубаревич Н. В. Стратегии пространственного развития в период экономического роста // Вестник МГУ. Сер. 5. География.- 2008.- № 1.- С. 51 – 57.
81. Иванов Д. В. Эволюция концепции глобализации [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.soc.pu.ru/persons/ivanov/evolution.shtml.
82. Иванов Н. Глобализация и общество: проблемы управления // Мировая экономика и международные отношения.- 2008.- № 4.- С. 3-15.
83. Иванов Ю. О глобальном международном сопоставлении ВВП по 146 странам мира // Вопросы экономики.- 2008.- № 5.- С. 22 - 35.
84. Изард У. Методы регионального анализа: введение в науку о регионах. - М.: Прогресс, 1966. - 660 с.
85. Институциональная архитектоника и динамика экономических преобразований / Под ред. А. А. Гриценко.- Х.: Форт, 2008.- 928 с.
86. Институциональная экономика / Под общ. ред. А. Олейника. - М.: ИНФРА-М, 2005.- 704 с.
87. Исаченко С. Большие-маленькие проблемы еврорегионов // Зеркало недели.- № 12 (641), 31 марта - 6 апреля 2007 [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.zn.ua/1000/1550/56282/.
88. Ієрархія і мережеві структури: історія і сучасність. Матеріали семінару (ч. 1) // Економічна теорія.- 2007.- № 4.- С. 83-105.
89. Каганский В. Россия. Провинция. Ландшафт// Отечественные записки.- 2006.- № 5.- С. 97-108.
90. Каганский В. Преодоление советского пространства [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://polit.ru/lectures/2004/11/11/kagan.html.
91. Казанцев А. Нации и национализмы на развалинах советской империи: возможности внешних сопоставлений //Логос.- 2007.- № 1 (59).- С. 177-194 [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.ruthenia.ru/logos/ number/58/09.pdf.
92. Капелюшников Р. И. Экономическая природа прав собственности.- М.: ИМЭМО, 1990.- 87 с.
93. Карахчиев П. Становление европейской политики регионов Великобритании // Мировая экономика и международные отношения.- 2007.- № 6.- С. 21-28.
94. Кіро О. С. Регіональна кластерна політика в Європі: теорія й практичне застосування // Вісник соціально-економічних досліджень Одеського державного економічного університету.- № 33.- Одеса, 2008.- С. 66 – 71.
95. Кокберн С. Пространство между нами. Обсуждение национальных и гендерных идентичностей в конфликтах.- М.: Идея-Пресс, 2002.- 223 с.
96. Колеснік В. І. Методологічні та організаційні засади статистичного забезпечення управління соціально-економічним розвитком регіону// Автореф. дис. … докт. екон наук/ Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України.- Київ, 2008.- 36 с.
97. Колеснік В. І. Статистичне забезпечення регіонального управління.- К.: ДП «Інформ.-аналіт. агентство», 2007.- 475 с.
98. Концепция устойчивого развития в контексте глобализации // Мировая экономика и международные отношения.- 2007.- № 6.- С 66-79.
99. Косолапов Н. Глобализация: территориально-пространственный аспект // Мировая экономика и международные отношения.- 2005.- № 6.- С. 3-13.
100. Кочетов Э. Г. Глобалистика как геоэкономика, как реальность, как мироздание. Новый ренессанс – истоки и перспективы его построения, фундаментальные опоры, теоретический и методологический каркас.- М.: Прогресс, 2001.- 704 с.
101. Кочетов Э. Г. Глобалистика: теория, методология, практика. Учеб пособие для вузов.- М.: Норма, 2002.- 647 с.
102. Кривенко И. Доктрина С. Хантингтона: гипотеза или жесткий аларм-прогноз // Мировая экономика и международные отношения.- 2006.- № 12.- С. 104-111.
103. Крючкова І. В. Структурні чинники розвитку економіки України. - К: Наукова думка, 2004.-317 с.
104. Кувалдин В. Глобальность: новое измерение человеческого бытия// Грани глобализации: Трудные вопросы современного развития.- М.:Альпина Паблишер, 2003.- С. 31-41, 57-67, 93-97.
105. Кузнєцов А. О. Поняття реґіону в державному управлінні // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць.- Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2004.- №3 (22).- С. 39-46.
106. Кульчицький Б. В. Економічні системи суспільства: теорія, методологія, типологізація. - Львів: ЛНУ, 2003.-352 с.
107. Куренная О. Россия – ЕС: призраки общего экономического пространства [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.dengi-info.com/ archive/article.php?aid=932.
108. Кушнір Л. Л. Проблема полюсів зростання в структурі національної економіки // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. –– К., 2000. –– С.214-218.
109. Латова Н., Латов Ю. Этнометрические подходы к сравнительному анализу хозяйственно-культурных ценностей // Вопросы экономики.- 2008.- № 5.- С. 80 - 102.
110. Леш А. Географическое размещение хозяйства. - М.: Прогресс, 1959. - 412 с.
111. Либман А., Хейфец Б. Корпоративная модель региональной экономической интеграции // Мировая экономика и международные отношения.- 2007.- № 7.- С. 15-22.
112. Липатов В. Европейская цивилизация как дифференцированная целостность // Мировая экономика и международные отношения.- 2007.- №6.- С 14-20.
113. Логвиненко О. О. Виміри економічного простору в умовах глобалізації // Вісник соціально-економічних досліджень Одеського державного економічного університету. – № 33.- Одеса, 2008. – С. 102-106.
114. Логвиненко О. О. Вплив зростаючої відкритості на просторову динаміку транзитивної економічної системи // Вісник економіки транспорту і промисловості (збірник наук.- практ. статей Укр. держ. акад. залізн. транспорту).- Вип. 23.- Харків, 2008.- С. 76 – 79.
115. Логвиненко О. О. Економічний простір в системі категорій інституційної архітектоніки // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія економічна.- № 802.- Харків: ХНУ, 2008.- С. 23-26.
116. Логвиненко О. О. Регіони України як суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності (європейський контекст) // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.- Серія економічна.- № 743.- Харків: ХНУ, 2006.- С. 171-173.
117. Логвиненко О. О. Харківський регіон в системі зовнішньоекономічних зв’язків // Регіон. Стратегія і пріоритети. Український науково-практичний журнал.- 2006.- № 4.- С. 88 - 91.
118. Луценко К. Национальное государство в эпоху глобализации // Свободная мысль.- 2006.- №3.- С. 192 - 199.
119. Лысак О. А. Трансформация геоэкономического пространства в период с 1995 по 2005 г. // Вестник Моск. ун-та. Сер. 5. География.- 2007.- № 5.- С. 10 – 19.
120. Магун В., Руднев М. Жизненные ценности российского населения: сходства и отличия в сравнении с другими европейскими странами. [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.polit.ru/research/2008/06/ 02/ rusvalues.html.
121. Магун В., Руднев М. Жизненные ценности населения Украины в европейском контексте. Статья первая // Вестник общественного мнения.- 2007.- №3(89).- С. 21-34.
122. Магун В., Руднев М. Жизненные ценности населения Украины: сравнение с 23 другими европейскими странами. Статья вторая // Вестник общественного мнения.-2007.- №4(90).- С. 39-51.
123. Макогон Ю. В., Орехова Т. В. Глобализация и Украина в мировой экономике.- 2-е изд..- Донецк: Альфа пресс, 2005.- 400 с.
124. Максимчук М. В. Европейский опыт институционального обеспечения регионального развития и его адаптация в Украине // Регіональна економіка. Наук.- практ. журнал.- 2006.- № 4.- С. 213-219.
125. Маршалл А. Принципы политической экономии. В трех томах. Том 1.- М.: «Прогресс», 1983- 415 с.
126. Матвієнко П. Узагальнююча оцінка розвитку регіонів // Економіка України.- 2006.- № 5.- С. 26-35.
127. Медведев Н. Задворки России или плацдармы для инвестиций? Какая политика будет способствовать развитию приграничных регионов. [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.russia-today.ru/2002/no_ 22 /22_federal_power_3.htm.
128. Межуев Б. Стоит ли бороться с глобализацией во имя национального государства? [Электронный ресурс]. Режим доступа: http:// www/archipelag.ru/geoeconomics/ global/antiglobal/fight.
129. Мирошниченко Ю. Украина и глобализация // Rегионал.- 2007.- № 3.- С. 8-19.
130. Митрохин С. Глобальные проблемы как вызов либеральному миру [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.panorama.ru/gazeta/p43 mitr.html.
131. Мікула Н. А. Міжтериторіальне та транскордонне співробітництво: Монографія.- Львів: ІРД НАН України, 2004.- 395 с.
132. Михайловська О. В. Спеціальні економічні утворення в системі міжнародних економічних процесів.- К.: Кондор, 2005.- 165 с.
133. Многоликая глобализация.- М., 2004.- 304 с.
134. Моро-Дефарж Ф. Введение в геополитику. – М.: Конкорд, 1996. [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://feelosophy.narod.ru/DFRG/ DEF_ 52.html.
135. Мурадов К. Региональные и двусторонние соглашения о свободной торговле // Мировая экономика и международные отношения.- 2007.- № .- С. 40-48.
136. Негри А. Наступает ли кончина государства-нации? //Глобальный дискурс. Сб. статей.- Сумы: ИТД «Университетская книга», 2003.- С. 60-65 [Электронный ресурс]. Режим доступа:www.anarh.ru.
137. Неклесса А. Метаморфозы государственности в (пост)современном мире [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www. apn.ru/ publications/article16932.htm.
138. Неклесса А. Постсовременный мир в современной системе координат // Глобальное сообщество: новая система координат (подход к проблеме).- СПб: Алетейя, 2000.- С. 12-13 21-27 45-51.
139. Неклесса А. Современная книга перемен. Глокализация глобализации // Политический класс.- 2007.- №3.- С. 54 - 72.
140. Ніколенко С. С., Кушнір Л. М., Кушнір Л. Л. Концепція поляризованого розвитку економіки в умовах транзитивних перетворень (методологічний аспект) //Теорія мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць. - К., 1999.- С.3-7.
141. Новицький В. Формування відкритої економіки України: геоекономічні орієнтири // Економіка України. - 1996. - №5. - С.25 - 33.
142. Носова О. В. Інституціональні основи і форми стимулювання економічного розвитку // Автореф. дис. … канд. екон наук.- Харків, 2007.- 16 с.
143. Норт Д. Інституції, інституційна зміна та функціонування економіки / Пер. з англ. І. Дзюб. - К.: Основи, 2000. - 198 с.
144. Олейник А. Н. Институциональная экономика: Учеб. пособие.- М.: ИНФРА-М, 2002.- 461 с.
145. Опенков М. Ю. Хакни будущее: введение в философию общества знаний. Курс лекций для студентов философских факультетов [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://window.edu.ru/window_catalog/files/r50598/ book251.pdf.
146. Оскольський В. Про перспективи становлення конкурентоспроможної регіональної економіки // Економіка України.- 2007.- № 12.- С. 4 - 11.
147. Отечественные записки. Журнал [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.strana-oz.ru/
148. Офіційний сайт ЮНКТАД [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.unctad.org/.
149. Офіційний сайт Організації економічного співробітництва й розвитку [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.oecd.org/.
150. Офіційний сайт Світового економічного форуму [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www3.weforum.org/.
151. Офіційний сайт Фонду світової спадщини [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.heritage.org/.
152. Офіційний сайт Фонду за прозорість [Електронний ресурс]. Режим доступу http://www.transparency.org/.
153. Павлов Н. Германский федерализм: опыт реформирования // Мировая экономика и международные отношения.- 2007.- № 10.- С. 53 - 63.
154. Пастухова Н. Б. Международная интеграция и государственный суверенитет // Государство и право.- 2006.- № 10.- С. 82-85.
155. Пеллз Р. Является ли американская культура «американской»?//Вызовы глобализации.- Электронный журнал Государственного департамента США февраль 2006 г. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://usinfo.state.gov/journals/itgic/0206/ijgr/ijgr0206.htm.
156. Переслегин С. О концепции виртуального государства [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.neweurope.ru/docs/ pereslegin/.
157. Периферизация Восточной Европы в исторической перспективе // Мировая экономика и международные отношения.- 2008.- № 4.- С 57-70.
158. Перстньова Н. Трансприкордонне співробітництво, або український досвід єврорегіонів [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.dt.ua/ 1000/1600/27823/.
159. Підвищення експортного потенціалу як фактора розвитку конкурентоспроможності економіки Харківської області: аналітичне дослідження.- Харків, 2008.- 105 с.
160. Поповкін В. А. До концепції державної регіональної економічної політики. - К.: НІСД, 1995. - 63 с.
161. Поповкін В. А. Регіонально-цілісний підхід в економіці /АН України, Рада по вивченню продуктивних сил України. - К.: Наукова думка, 1993.- 218 с.
162. Постсоветский институционализм: Монография / Под ред. Р. М. Нуреева, В. В. Дементьева.- Донецк: Каштан, 2005.- 480 с.
163. Починков Д. О. Механізм державного регулювання регіональної економіки в умовах ринкової трансформації: Автореф. дис. … кандидата екон. наук / ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана».- К., 2008.- 19 с.
164. Проблемы постсоветских стран. Вып. 65. Экономическое пространство АзЭС: факторы и пределы интеграции.- М.: ИМЭПИ РАН, 2004.- 260 с.
165. Пространство и время в мировой политике и международных отношениях. Материалы 4-го Конвента РАМИ. В 10 т. Т. 2: Идентичность и суверенитет: новые подходы к осмыслению понятий.- М.: МГИМО-Университет, 2007. - 115 с.
166. Пространство и время в мировой политике и международных отношениях. Материалы 4-го Конвента РАМИ. В 10 т. Т. 9: Перспективы надгосударственного управления в глобальном и региональном масштабе.- М. : МГИМО-Университет, 2007.- 87 с.
167. Региональные экономические объединения и использование их опыта в СНГ: сб. аналит. докладов (исполком СНГ).- М.: Финстатинформ, 2002.- 110 с.
168. Регіональна політика та механізми її реалізації.- К.: Наукова думка, 2003.- 504 с.
169. Решетило В. П. Экономическая синергетика институциональных изменений.- Х.: ООО «Прометей-Прес», 2006.- 288 с.
170. Рогач О. І., Шнирков О. І. Транснаціоналізація світового господарства та перехідна економіка.- К.: РВЦУ Київ, 1999.- 302 с.
171. Родоман Б. Россия – административно-территориальный монстр [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://polit.ru/lectures/2004/11/04/ rodoman.html.
172. Родоман Б. Сколько субъектов нужно Федерации? [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.polit.ru/research/2004/07/19/rodoman.html.
173. Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. Підручник 8 вид.- К.: Знання, 2006.- 350 с.
174. Роль держави у довгостроковому економічному зростанні / За ред. д-ра екон. наук Б. Є. Кваснюка. - К.: Ін-т екон. прогнозув.- X.: Форт, 2003. - 424 с.
175. Романюк С. Політика регіонального розвитку в Україні: сучаний стан і нові можливості: Моногр,.- К.: Вид-во УАДУ, 2001.- 112 с.
176. Савченко А. Г. Макроекономіка: Підручник.- К.: КНЕУ, 2005.- 441 с.
177. Сайт Асоціації європейських прикордонних регіонів [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.aebr.net/.
178. Сайт Асамблеї європейських регіонів [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.a-e-r.org/.
179. Семенов В. Ф. Еволюція теоретичних підходів до концепції регіональних конкурентних переваг // Вісник соціально-економічних досліджень Одеського державного економічного університету.- № 33.- Одеса, 2008.- С. 334 – 338.
180. Сергеев В. Ворота в глобальный мир [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.archipelag.ru/geoeconomics/global/megatrend/ gates/.
181. Сергеев В. М., Казанцев А. А. Сетевая динамика глобализации и типология “глобальных ворот” [Электронный ресурс]. Режим доступа: http:// www.politstudies.ru/fulltext/2007/2/3.htm.
182. Сергеев В. М., Кузьмин А. С., Нечаев В. Д., Алексеенкова Е. С. Доверие и пространственное взаимодействие социальных сетей [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.politstudies.ru/fulltext/2007 /2/2.htm.
183. Сергеев В. М., Кузьмин А. С., Нечаев В. Д., Алексеенкова Е. С., Казанцев А. А., Дождиков А. В., Евстифеев Р. В., Усманов С. М., Чернышов С. В., Федорова И. М., Хомутова О. Ю., Виноградова С. А. “Хора” московских “ворот” и сценарии ее развития [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.politstudies.ru/fulltext/2007/2/5.htm#_ftn5.
184. Скотт Дж. Стимулирование кооперации: могут ли еврорегионы стать мостами коммуникации? [Электронный ресурс]. Режим доступа: http:// www.indepsocres.spb.ru/scott_r.htm.
185. Соболев В. М., Логвиненко А. А. Пространственная динамика экономической системы транзитивного типа в условиях глобализации // Бизнес-информ.- 2008.- № 5.- С. 63-66.
186. Соколенко С. И. Производственные системы глобализации. Сети. Альянсы. Партнерства. Кластеры. Украинский контекст.- К.: Логос, 2002.- 646 с.
187. Соціальний розвиток України: сучасні трансформації та перспективи/ Національна академія наук України, Рада по вивченню продуктивних сил України / За ред. Б. М. Данилишина. - Черкаси: Брама-Україна, 2006. - 620 с.
188. Статистичний щорічник України за 2006 рік. – К.: вид-во «Консультант», 2007. — 551 с.
189. Субботин А. Перспективы глобального рынка // Мировая экономика и международные отношения.- 2005.- № 1.- с. 75-80.
190. Сусуму Ё. Влияние развития топливно-энергетического сектора России на формирование экономического пространства в Северо-Восточной Азии [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.dvforum. ru/doklads /ks7_Eosida.aspx.
191. Сучасна регіональна політика і транскордонне співробітництво / Під наук. ред. В. І. Пили.- Хмельницький: Вид-во ХУУП, 2006.- 412 с.
192. Тикунов А. В. Методика создания интегральных пространственных моделей мирового развития // Вестник Моск. ун-та. Сер. 5. География.- 2008.- № 2.- С. 8 – 17.
193. Титова Т. Еврорегионы с участием государств-членов СНГ: состояние и перспективы развития [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://materik.ru/index.php?section=analitics&bulid=90&bulsectionid=8085.
194. Ткачук І., Кропельницька С. Моделювання розвитку економіки регіону на основі аналізу ієрархій // Економіка України.- 2007.- № 5.- С. 79-83.
195. Топчієв О. Г. Теоретичні основи регіональної економіки: навч. посіб.- К.: Вид-во УАДУ, 1997.- 140 с.
196. Тоффлер Э. Третья волна. М.: ООО «Фирма «Издатетьство ACT», 1999- 660 с.
197. Тюнен И.-Г. Изолированное государство. - М., 1926. - 219 с.
198. Україна в 2007 році: внутрішнє і зовнішнє становище та перспективи розвитку (експертна доповідь) // Економіст.- 2008.- № 2.- С. 9-69.
199. Україна у вимірі економіки знань / ДУ «Ін-т економ. та прогнозув. НАН України»; за ред. В. М. Гейця. - К.: Основа, 2006. - 590 с.
200. Уткин А.И. Мировой порядок XXI века.- М.: изд-во «Экма», 2002.- 161 с.
201. Федотова Н. Н. Кризис идентичности в условиях глобализации [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.globalculture.ru/news/news 53.html.
202. Філіповська О. О. Транскордонне співробітництво: Україна - Польща - Білорусь (інструменти фінансового забезпечення) // Регіональна економіка. Наук.- практ. журнал.- 2007.-№ 1.- С. 43-53.
203. Флорида Р. Креативный класс: люди, которые меняют будущее. - Пер. с англ. - М.: Издательский дом «Классика-XXI», 2007. - 421с.
204. Хантингтон С. Кто мы? Вызовы американской национальной самоидентичности.- М.: ООО «Издательство АСТ»: ООО «Транзит книга», 2004.- 185 с.
205. Хантингтон С. Столкновение цивилизаций.- М.: ООО «Издательство АСТ», 2003.- 573 с.
206. Харазішвилі Ю. Оцінка ефективності соціально-економічного розвитку регіонів України // Економіка України.- 2007.- № 9.- С. 55 - 62.
207. Хардт М., Негри А. Империя.- Пер. с англ. М.: Прогресс, 2004.- 440 с.
208. Хмыз О. Коллективные инвесторы: роль в трансграничных слияниях и приобретениях // Мировая экономика и международные отношения.- 2007.- № 7.- С. 60 - 65.
209. Ходжсон Дж. Экономика и институты. М., 2003.- 464 с.
210. Холопов А. Глобализация и макроэкономическое равновесие // Мировая экономика и международные отношения.- 2005.- № 2.- С. 15-23.
211. Хорев Б. С. Территориальная организация общества: (актуальные проблемы территориального управления в СССР). - М.: Мысль, 1981. - 320 с.
212. Худокормов А. Современная экономическая теория Запада (обзор основных тенденций) // Вопросы экономики.- 2008.- № 6.- С. 20 – 43.
213. Цивилизационная структура современного мира: В 3-х тт./ Национальная академия наук Украины, Ин-т мировой экономики и международных отношений / Под ред. Ю. Н. Пахомова, Ю. В. Павленко.- Т.1. Глобальные трансформации современности - К.: Наукова думка. - 2006.- 686 с.
214. Цивилизационные модели современности и их исторические корни.- К.: Наукова думка, 2002.- 632 с.
215. Часовський С. А. Вплив глобалізації світового господарства на розвиток національної економіки та її регіонів // Вісник економіки транспорту і промисловості (збірник наук.- практ. статей Укр. держ. акад. залізн. транспорту).- Вип. 23.- Харків, 2008.- С. 80 – 83.
216. Черковец О. В. Глобализация: экономические реалии и политические мифы.- М.: ЮНИТИ, 2006.- 110 с.
217. Чешков М. Мир как дифференцированное целое // Мировая экономика и международные отношения.- 2006.- № 7.- С. 60-72.
218. Чешков Н. А. Глобалистика как научное знание. Очерки теории и категориальный аппарат.- М.: Научно-образоват. форум по междунар. отношениям, 2005.- 224 с.
219. Чистилин Д. К. Самоорганизация мировой экономики: евразийский аспект.- М.: Экономика, 2004.- 237 с.
220. Чужиков В. Модернізація регіональної політики в ЄС // Економіка України- 2008.- № 3.- С. 51-58.
221. Чумаченко М. Нариси з економіки регіону.- К.: Наук. думка, 1995.- 226 с.
222. Чухно А. А. Постіндустріальна економіка: теорія, практика та їх значення для України. - К.: Логос, 2003.- 631 с.
223. Шаститко А. Е. Неоинституциональная экономическая теория.- М.: Теис, 1999.- 465 с.
224. Эггертсон Т. Экономическое поведение и институты.- М., 2001.- 407 с. Библ. С. 383-398.
225. Экономическая энциклопедия. Политическая экономия. В 4-х тт. Том 3.- М.: Советская энциклопедия, 1979.- 624 с.
226. Экономическая теория в XXI веке. В 2-х томах. Глобальное и национальное в экономике.- М.: Экономика, 2004.- Т.1.- 576 с.
227. Экономическая теория в XXI веке. В 2-х томах. Глобальное и национальное в экономике.- М.: Экономика, 2004.-Т.2.- 512 с.
228. Яременко В. Г. Раціональний вибір у мережевих структурах в контексті механізмів соціально-економічного розвитку // Економічна теорія.- 2008.- № 1.- С.41-54.
229. Яременко О. Л. Переходные процессы в экономике Украины: институциональный аспект. - X.: Основа, 1997. - 180 с.
230. Appleyard, Dennis R., Field Alfred J. International economics 4th ed. Boston, Burr Ridge, Irwin McGraw-Hill, 2001.- XXV-752 p.
231. Barfield, Claude E., Gьnter Heiduk, and Paul J.J. Welfens, eds. Internet, Economic Growth, and Globalization: Perspectives on the New Economy in Europe, Japan, and the USA. New York: Springer, 2003.
232. Buch, Claudia M. Globalization of Financial Markets: Causes of Incomplete Integration and Consequences for Economic Policy. Berlin; New York: Springer, 2004.
233. Cavanagh, John, and Jerry Mander, eds. Alternatives to Economic Globalization: A Better World Is Possible. 2nd ed. San Francisco, CA: Berrett-Koehler, 2004.
234. Chandler, Alfred D., and Bruce Mazlish, eds. Leviathans: Multinational Corporations and the New Global History. Cambridge, UK; New York: Cambridge, 2005.
235. Das, Dilip K. The Economic Dimensions of Globalization. Houndmills, Basingstoke, Hampshire; New York: Palgrave Macmillan, 2004.
236. Drainville, Andrй C. Contesting Globalization: Space and Place in the World Economy. London; New York: Routledge, 2004.
237. Florida R., Gulden T., Mellander Ch. The Rise of the Mega-Region// http://creativeclass.typepad.com/thecreativityexchange/files/florida_gulden_mellander_megaregions.pdf.
238. Florida R. and Tinagli I. Europe in the creative age // http:// creativeclass.com/rfcgdb/articles/Europe_in_the_Creative_Age_2004.pdf
239. Hospers G.-J. Regional Economic Change in Europe: A Neo-Schumpeterian Vision. Munster/London: LIT. - 2004. - 381 p.
240. Karlsson, Bengt O. What price enlargement? Implications of en expanded EU: A report to the expert group of public finance.- Stockholm: Ministry of Finance, 2002.-133 p.
241. Pink, Daniel. Free Agent Nation: The Future of Working for Yourself. New York: Warner Business Books, 2002.
242. Roemheld L. Integral Federalism: Model for Europe – a way toward a personal group cociety. Historical development, Philosophy, State, Economy, Sosiety.- Frankfurt/M; Bern; N.-Y.; P; 1990.
243. Porter M. E. Location, Clusters and Company Strategy. - The Oxford Handbook economic Geography. Oxford: Oxford University Press. - 2000. - 46 p.
244. Rupert, Mark, and M. Scott Solomon. Globalization and International Political Economy: The Politics of Alternative Futures. Lanham, MD: Rowman and Littlefield, 2006.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2024. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.