У нас уже 17884 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИЩОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ
Количество страниц 294
ВУЗ ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2010
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП 3
1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИЩОЇ ОСВІТИ 11
1.1. Напрями впливу освітніх витрат на соціально-економічний розвиток суспільства 11
1.2. Методологічні засади фінансування вищої школи 29
1.3. Порівняльний аналіз моделей фінансування вищої освіти 45
Висновки до розділу 1 62
2. АНАЛІЗ СТАНУ І ТЕНДЕНЦІЇ ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
ВИЩОЇ ОСВІТИ 65
2.1. Стан і проблеми фінансування галузі вищої освіти в Україні 65
2.2. Аналіз джерел фінансування вищої освіти 81
2.3. Структура та напрями видатків вищих навчальних закладів 96
Висновки до розділу 2 118
3. НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ 122
3.1. Модель фінансування витрат на вищу освіту в Україні 122
3.2. Шляхи підвищення ефективності формування і використання
коштів вищого навчального закладу 134
3.3. Удосконалення методів визначення соціально-економічної
ефективності витрат вищого навчального закладу 169
Висновки до розділу 3 186
ВИСНОВКИ 195
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 206
ДОДАТКИ 234


ВСТУП

Актуальність теми дослідження. Сучасний розвиток ринкових відносин потребує переходу до такої структури суспільного виробництва, в якій визначальне місце має підготовка висококваліфікованих кадрів для всіх галузей економіки країни. Досвід суспільного розвитку підтверджує, що найуспішнішими сьогодні є ті країни, які мають різні механізми та діючі фінансові інструменти, що забезпечують високу рентабельність інвестицій в освіту. Але не завжди є можливість забезпечувати постійне розширення доступу до вищої освіти та фінансувати її виключно за державні кошти.
Фінансові ресурси відіграють визначальну роль у господарській діяльності вищих навчальних закладів всіх рівнів акредитації, нестача яких може привести до погіршення діяльності цих установ і, насамперед, погіршення якості фінансових послуг, що надаються. Ці питання набувають особливої актуальності в Україні, оскільки в сучасних умовах господарювання більшість державних та приватних вищих навчальних закладів України мають серйозні фінансові проблеми як у зв’язку зі збільшенням конкуренціїї між вищими навчальними закладами на ринку освітніх послуг у боротьбі за студента (зростання кількості вищих навчальних закладів, демографічні коливання показників народжуваності тощо), так і у зв’язку з вимушеним підвищенням цін на освітні послуги вищими навчальними закладами. Аналіз фінансового забезпечення вищої освіти свідчить про неефективність моделі фінансування вищої освіти: дефіцит державного бюджету; неефективність фінансування інститутів, а не індивідів; зростання чисельності студентів швидшими темпами, ніж зростання обсягів державного фінансування вищої освіти, реальна тенденція до скорочення частки бюджетного фінансування у структурі доходів вищих навчальних закладів за рахунок збільшення позабюджетних надходжень.
Унаслідок недостатнього державного фінансування вищої освіти більшість навчальних закладів стоять перед складним завданням забезпечення ефективного функціонування при обмежених бюджетних ресурсах. За цих умов вищі навчальні заклади мають переосмислити своє місце і роль у системі ринкових відносин, знайти нові, мобілізувати внутрішні додаткові джерела для покриття своїх витрат на утримання та розвиток. Проблеми, що виникають при функціонуванні чинного фінансового механізму в галузі вищої освіти, потребують розробки і впровадження нових підходів і форм фінансування вищих навчальних закладів.
Дослідженню різних аспектів теорії фінансів і проблем фінансового забезпечення вищої освіти присвячені праці українських та зарубіжних учених, таких як В. Адамс, О. Амоша, В. Андрієнко, Н. Барр, Г. Беккер, Д. Бо¬гиня, Т. Боголіб, Ю. Васильєв, Н. Верхоглядова, В. Вишневський, А. Віф¬лєємський, Д. Вредвелд, О. Галушко, В. Глухов, О. Грішнова, Е. Денісон, А. Єгоршин, С. Каламбет, І. Каленюк, В. Корінєв, О. Кратт, Л. Кузьменко, Ю. Лисенко, В. Марцинкевич, Дж. Мінцер, П. Ніборг, Ф. Ньюман, В. Ога¬ренко, С. Салига, Дж. Стігліц, С. Стру¬мілін, А. Таркуцяк, М. Троу, С. Турай¬лич, М. Федоров, А. Федотов, К. Хюфнер, В. Чудінов, М. Чумаченко, І. Чучалін, Т. Шульц, В. Ямполь¬ський, В. Яновчик, О. Яришко та інші.
Роботи цих авторів надають загальну оцінку освітній сфері в економічному і соціальному житті суспільства, переконливо доводять ефективність вкладених у неї коштів, обґрунтовують необхідність і важливість створення системи управління, адекватної новим економічним умовам.
Визнаючи важливість і практичне значення напрацювань у теоретико-методичній базі з проблем вдосконалення фінансового забезпечення галузі вищої освіти, можна відмітити, що окремі теоретичні, методичні та практичні аспекти залишаються вивченими недосить повно і глибоко. Залишаються актуальними наукові дослідження щодо пошуку шляхів оптимізації фінансового забезпечення галузі вищої освіти, а саме:
пошук гнучких моделей фінансування вищої освіти з метою забезпечення цільового фінансування вищої освіти всіма споживачами освітніх послуг;
підвищення ефективності формування і використання фінансових результатів вищих навчальних закладів.
Наукова значущість окреслених проблем зумовила вибір теми дисертаційної роботи, її мету і задачі.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до плану науково-дослідних робіт Державного вищого навчального закладу «Запорізький національний університет» Міністерства освіти і науки України за темою «Розробка моделей і методів аналізу складних економічних систем» (номер держреєстрації 0106U000589, 2005-2007 рр.), у рамках якої автором запропоновано рекомендації з удосконалення управління фондом заробітної плати професорсько-викладацького складу вищого навчального закладу; обґрунтовано систему показників економічної ефективності витрат вищого навчального закладу на основі ресурсного і витратного підходів; розроблено експериментальний метод визначення періоду окупності авансованої вартості оборотних і необоротних коштів вищого навчального закладу; запропоновано науковий підхід до визначення вкладу випускової кафедри (освітньої послуги) в економічну ефективність освітньої діяльності вищого навчального закладу.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є теоретичне обґрунтування, розробка методичних засад і практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності фінансового управління вищими навчальними закладами.
Відповідно до мети дослідження поставлено і виконано такі завдання:
досліджено методологічні засади фінансування вищої школи та узагальнено сучасні погляди на вищу освіту як на благо;
розглянуто існуючі моделі фінансування вищої освіти з метою їх удосконалення;
здійснено аналіз стану фінансового забезпечення вищої освіти в Україні;
проаналізовано джерела фінансування вищих навчальних закладів;
розроблено методичний підхід до фінансування витрат на вищу освіту, який базується на залежності джерел фінансування від структури освітньо-професійної програми підготовки фахівців;
розроблено методичні рекомендації щодо підвищення ефективності формування та використання фінансових результатів вищих навчальних закладів;
удосконалено методи визначення економічної ефективності витрат вищого навчального закладу на освітні послуги.
Об’єктом дослідження є процеси фінансового забезпечення вищої освіти.
Предмет дослідження – теоретичні, науково-методологічні та практичні аспекти фінансового забезпечення вищих навчальних закладів.
Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дисертації стали наукові розробки, викладені у працях вітчизняних і зарубіжних учених з фінансів, теорії управління, бюджетного менеджменту, економіки знань, людського капіталу, а також діалектичний метод пізнання і системний підхід.
Поставлені у дисертації завдання виконувались за допомогою такої сукупності методів дослідження:
загальнонаукові методи аналізу та синтезу, індукції та дедукції – при дослідженні теоретичних основ фінансового забезпечення вищої освіти, обґрунтуванні пропозицій з удосконалення фінансового забезпечення вищої освіти;
системного аналізу – при оцінці стану фінансового забезпечення вищих навчальних закладів України;
формалізації – при структурному обґрунтуванні показників цінового лідерства, показників економічної ефективності витрат на освітні послуги, періоду окупності авансованих споживаних ресурсів, оцінки вкладу структурного підрозділу (кафедри) в ефективність діяльності вищого навчального закладу;
економіко-матема¬тичного моделювання – для оптимального розподілу фонду заробітної плати професорсько-викладацького складу вищого навчального закладу;
логічного узагальнення – при формулюванні висновків дисертації.
Інформаційну базу дослідження становлять наукові та методичні джерела з проблем фінансування вищої освіти, звітні та статистичні матеріали Міністерства економіки України, Міністерства освіти і науки України, Державного комітету статистики України, фінансово-економічні звіти діяльності Запорізького національного університету.
Наукова новизна одержаних результатів дисертаційної роботи полягає у розвитку науково-методичних положень та практичних рекомендацій щодо вдосконалення фінансового забезпечення вищої освіти:
уперше:
запропоновано науковий підхід до визначення вкладу випускової кафедри (окремої освітньої послуги) в економічну ефективність освітньої діяльності вищого навчального закладу, що на відміну від існуючих підходів дає змогу порівняти вигідність різних освітніх послуг за часткою їх вкладу в загальну ефективність;
удосконалено:
методичний підхід до фінансування витрат на вищу освіту, що встановлює залежність джерел фінансування (держава, підприємство, студент) від структури освітньо-професійної програми підготовки фахівців і базується на характеристиці освіти як суспільного блага з приватним капіталом;
науково-методичний підхід до встановлення економічно обґрунтованих цін на освітні послуги, заснований на використанні матриць «цінове лідерство» – «лідерство щодо обсягів реалізації» і «цінове лідерство» – «частка в структурі надходжень»;
показники економічної ефективності витрат вищого навчального закладу на освітні послуги, особливість розрахунку яких полягає в урахуванні взаємодії форм результатів та елементів витрат вищого навчального закладу з використанням ресурсного і затратного підходів;
методичний підхід до визначення періоду окупності авансованої вартості оборотних і необоротних коштів вищого навчального закладу, що розраховується на основі прирівнювання виручки від реалізації та авансованої вартості необоротних коштів і бухгалтерських витрат за період окупності (без амортизаційних відрахувань);
дістали подальшого розвитку:
рекомендації щодо вдосконалення управління фондом заробітної плати професорсько-викладацького складу вищого навчального закладу, які ґрунтуються на результатах економіко-математичного моделювання, в основу якого покладено оптимізацію структури ставок професорсько-викладацького складу з урахуванням ліцензійних та акредитаційних норм і вимог Міністерства освіти і науки України, змін у контингенті студентів;
обґрунтування ціни на освітні послуги, основу якої становить групування витрат на рівні навчального закладу та структурних підрозділів (факультетів, кафедр), що уможливлює врахування специфіки формування витрат для різних за спеціальностями освітніх послуг.
Практичне значення одержаних результатів. Наукові розробки, одержані в результаті дослідження, використовуються в діяльності планово-фінансового відділу Державного вищого навчального закладу «Запорізький національний університет» (довідка № 01-09/1314 від 02.10.2006 р.), Гуманітарного університету «Запорізький інститут державного та муніципального управління» (довідка № 1328 від 27.08.2007 р.) та Запорізького національного технічного університету (довід¬ка № 37-03/2325 від 07.09.2007 р.).
Окремі положення дисертаційної роботи враховані при розробці Міністерством освіти і науки України проектів Державної програми економічного і соціального розвитку вищої освіти і науки (довідка № 9-1/615 від 06.06.2008 р.) і Комітетом Верховної Ради України з питань освіти і науки при внесенні змін до положень Бюджетного кодексу України (довідка № 04-22/16-682 від 27.05.2008 р.).
Результати дослідження використовуються у навчальному процесі Запорізької державної інженерої академі при викладанні курсів «Фінанси: загальна теорія», «Фінанси підприємств» (довідка № 5/1821 від 02.10.2006 р.), «Ціна і ціноутворення» (довідка № 5/1829 від 03.10.2006 р.).
Особистий внесок здобувача. Наукові положення, висновки і рекомендації дисертаційної роботи є підсумком особистих наукових досліджень. Усі результати, які винесено на захист, одержано автором самостійно. Особистий науковий внесок автора в колективні опубліковані праці конкретизовано у списку публікацій за темою дисертації.
Апробація результатів дисертації. Основні теоретичні та практичні результати дослідження доповідалися і були схвалені на 9 науково-практичних конференціях: ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період» (м. Хмельницький, 2005 р.); Міжнародній науково-практичній конференції «Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний і національний аспекти» (м. Запоріжжя, 2005 р.); XI Міжнародній науково-практичній конференції «Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання» (м. Луцьк, 2005 р.); ІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Сучасні наукові дослідження – 2006» (м. Дніпропетровськ, 2006 р.); ІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Трансформаційні процеси в економіці держави та регіонів» (м. Запоріжжя, 2006 р.); ІV Міжнародній науково-практичній конференції «Теорія та практика економічного аналізу: сучасний стан, актуальні проблеми та перспективи розвитку» (м. Тернопіль, 2006 р.); ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Соціально-економічні проблеми реформування українського суспільства» (м. Житомир, 2006 р.); Міжнародній науково-практичній конференції «Эффективность бизнеса в условиях трансформационной экономики» (м. Сімферополь, 2007 р.); Міжнародній науково-практичній конференції «Региональные аспекты развития в условиях Европейского выбора» (м. Сімферополь, 2007 р.).
Публікації. Основні положення дисертаційної роботи викладено у 18 наукових працях, із них 1 монографія, 8 статей у фахових виданнях, 9 тез матеріалів конференцій. Загальний обсяг публікацій – 13,81 д.а., з них особисто автору належить 11,98 д.а.
Список литературы ВИСНОВКИ

При проведенні досліджень вирішено актуальне наукове завдання з розвитку методичних та практичних рекомендацій по вдосконаленню фінансового забезпечення вищої освіти. Отримані результати дали змогу дійти таких висновків:
1. Проведений критичний аналіз показав, що на сьогоднішній день не існує єдиного розуміння щодо того, чи виступає вища освіта суспільним благом, приватним благом чи вона має інший статус (змішаного блага, змішаного суспільного блага тощо). Це обумовлено перш за все тим, що, з одного боку, суспільні погляди щодо питання віднесення освіти до суспільного чи індивідуального блага визначають модель фінансування освіти у суспільстві, а з іншого, цілком визначаються економічним станом конкретної держави та суспільної думки в ній. Порівняльний аналіз основних теорій економічного добробуту дозволив виділити два укрупнених погляди при забезпеченні максимізації добробуту в країні – максимізація суспільного добробуту через оптимізацію поведінки економічних суб’єктів (погляд з позицій індивіда); максимізація економічного добробуту через оптимізацію розподілу державних ресурсів (погляд з позицій суспільства). Таким чином, проведений аналіз дозволив дійти висновків, що: забезпечення максимізації суспільного добробуту в країні повинно розглядатися з позицій індивіда – через оптимізацію поведінки економічних суб’єктів; освіта, в тому числі і вища, повинна мати статус суспільного блага з приватним капіталом. Віднесення освіти до суспільного блага з приватним капіталом визначає: її доступність через обов’язкове регулювання державою (законодавче забезпечення загальної середньої освіти, права на одержання вищої безкоштовної освіти, у веденні освітніх стандартів тощо); розвиток на рівні з суспільним приватного сектору вищої освіти через багатоканальність джерел, різні механізми та інструменти її фінансування; створення механізму фінансування вищої освіти, який забезпечує доступність її отримання для всіх без будь-яких обмежень.
2. Аналіз фінансування вищої освіти в країнах світу дозволив виділити три базових типи фінансування: перший – створення вищих навчальних закладів, діяльність яких фінансується винятково за рахунок державних коштів; другий тип – фінансування винятково за рахунок приватних коштів; третій тип припускає використання поряд із приватними суспільних коштів. Більшість вчених надають перевагу змішаній системі фінансування вищої освіти, оскільки споживачі освітніх послуг, що їх фінансують, отримують вигоди від її споживання. Аналіз запропонованих в економічній літературі моделей фінансування вищої освіти дозволив виділити два основних напрями фінансування в залежності від структури овітньої програми: фінансування повного циклу навчання (неоліберальна модель, модель фінансування, що орієнтована на суспільний ринок, антиринкова модель соціального фінансування освіти); фінансування за структурою освітньо-професійної програми (загальнокультурна та загальнонаукова освіта, загальнопрофесійна освіта, спеціалізована професійна освіта тощо). Теоретичне обґрунтування ефективності витрат освіти, дискусійність питання щодо надання освіті певного статусу, існування істотних розбіжностей в методах та пріоритетах фінансування вищої освіти, аналіз світової практики фінансування вищої школи, робить актуальним дослідження питань: правомірності стягування оплати за навчання та пошук альтернативних методів фінансування освіти з метою її вищої ефективності та соціальної справедливості (оскільки не всі країни спроможні забезпечувати постійне розширення доступу до вищої освіти та фінансувати її виключно за державні кошти); дослідження особливостей і аналіз фінансового забезпечення діяльності вищих навчальних закладів в Україні, визначення існуючого статусу вищої освіти у суспільстві.
3. Аналіз фінансового забезпечення вищої освіти в Україні дозволив дійти висновків, що сьогодні в Україні спостерігається недосконалий механізм фінансування вищої освіти на рівні споживача освітніх послуг: порушення мети доступності вищої освіти; відсутність ефективного фінансового механізму оплати навчання студентами; відсутність цільового фінансування вищої освіти із боку підприємств; зниження якості надання освітніх послуг у зв’язку зі зміною статусу студента як покупця освітніх послуг; розрив установлених економічних зв’язків з бізнесом, що зумовлює надлишок певних спеціалістів на ринку праці; незатребуваність роботодавцями випускників з дипломами бакалавра на ринку праці. Проведений аналіз фінансового забезпечення галузі вищої освіти дає можливість стверджувати, що умови фінансування вищих навчальних закладів у найближчі роки не будуть різко покращуватися. Відзначаючи існуючу на сьогодні в Україні загальну тенденцію до розширення фінансування освіти з приватних джерел, зростання частки позабюджетних коштів фінансування в загальному обсязі асигнувань на освіту і професійну підготовку, що є показником розширення сфери ринкових відносин в освіті, її подальшої комерціалізації, констатуємо необхідність вдосконалення сучасних підходів до фінансування освітніх послуг в таких напрямах: дослідження ефективності формування фінансових результатів вищих навчальних закладів; дослідження ефективності напрямів їх використання.
4. Джерела фінансування на сучасному етапі реформування вищої освіти характеризуються багатоканальністю і розглядаються в розрізі бюджетного (підготовка студентів за державним замовленням за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів) та позабюджетного фінансування (комерційна підготовка студентів за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб, підготовка іноземних студентів, розширення переліку платних освітніх послуг, надання послуг неосвітнього характеру, одержання доходів від існуючої власності, отримані ґранти, кошти спонсорів та благодійних організацій тощо). Аналіз фінансового забезпечення вищої освіти, існуючих джерел фінансування вищої освіти показав, що реальний статус вищої освіти в Україні повністю відповідає офіційному статусу змішаного суспільного блага (для якого характерні дві властивості: несуперництво в споживанні та виключність). Таким чином, в умовах неефективності фінансового забезпечення вищої освіти, існуючої тенденції до скорочення обсягу бюджетного фінансування освітніх закладів за рахунок збільшення позабюджетних надходжень актуальності і більш глибокого дослідження набувають питання:
– пошуку нових, додаткових джерел фінансування (паралельна навчальній діяльності організація бізнесу, реалізація інтелектуальної власності працівників навчального закладу тощо);
– перегляду структури існуючих джерел фінансування вищої освіти для забезпечення оптимізації надходження фінансових ресурсів до бюджетів навчальних закладів шляхом введення цільового фінансування вищої освіти усіма споживачами освітніх послуг.
5. Аналіз нормативно-правової бази, яка регламентує рух фінансових ресурсів ВНЗ у сучасних умовах, свідчить про її значну неврегульованість і суперечливість. Дослідження питання щодо можливостей використання фінансових результатів вищими навчальними закладами свідчить про нерівні можливості для вищих навчальних закладів різної форми власності. Навіть залучені кошти з додаткових джерел фінансування в державних ВНЗ також входять до складу кошторису і без дозволу органу підпорядкування не можуть використовуватися на потреби, що виникають у процесі господарської діяльності. Доцільним є внесення змін до нормативно-методичної бази бюджетного фінансування освіти з метою надання ВНЗ змоги повною мірою застосовувати норми законів України «Про вищу освіту» і «Про професійно-технічну освіту» стосовно їх повноважень у використанні власних коштів, отриманих від надання платних послуг. Це дасть змогу вишам отримати додаткові надходження у вигляді відсотків за депозитами, орендної плати за користування їх майном тощо. Додаткові надходження знизять ризик знецінення активів унаслідок інфляційних процесів у державі та забезпечать розширене відтворення і зміцнення матеріально-технічної бази ВНЗ.
Запропоновані пропорзиції можуть бути використані при внесенні змін до Бюджетного кодексу України Комітетом Верховної Ради України з питань освіти і науки, що дозволить підвищити ефективность використання фінансових ресурсів вітчизняними навчальними закладами.
5. Аналіз фінансового забезпечення вищої освіти та запропонованих в літературі моделей фінансування вищої освіти, дав змогу дійти таких висновків: існуюча політика фінансування повного циклу навчання вищої освіти (існування багатоканальності джерел фінансування) в умовах, коли цільове фінансування забезпечується лише державою характеризується неефективністю; на сьогоднішній день не існує ефективного механізму фінансування вищої освіти щодо встановлення меж джерел фінансування залежно від структури освітньо-професійної програми підготовки. Врахування цих особливостей дало змогу сформувати авторського бачення необхідної для України моделі фінансування вищої освіти, що грунтується на наданні вищій освіті статусу суспільного блага з приватним капіталом, сутність якої зводиться до такого: фінансування вищої освіти повинно здійснюватися всіма споживачами цільовим способом; повинні бути встановлені межі джерел фінансування; не повино бути обмежень у отриманні вищої освіти, що досягається існуванням діючого ефективного фінансового механізму та інструментів оплати навчання студентами.
Удосконалений методичний підхід до фінансування витрат на вищу освіту обґрунтовує встановлення залежності джерел фінансування (держава, підриємство, студент) від структури освітньо-професійної програми (загальноосвітня гуманітарна підготовка, загальна спеціальна підготовка, вузькопрофесійна підготовка) та грунтується на характеристиці освіти як суспільного блага з приватним капіталом. В умовах обмежених бюджетних ресурсів доцільно було б зменшити кількість освітніх послуг, що надаються за рахунок державних коштів, з вимогою обов’язкового фінансування вищої освіти всіма споживачами освітніх послуг. Цього можна досягти, зменшивши частку бюджетного фінансування в структурі освітньої послуги зі 100 % до певного рівня, що зумовлений регламентуванням частин освітньої послуги, які потребують оплати з боку інших споживачів в особі студентів (заощадження сім’ї, механізм кредитування освіти) і підприємств (плата за прийом на роботу випускників).
Характерними особливостями запропонованої моделі фінансування витрат на вищу освіту є: поділ на цикли, що піввідносяться із освітньо-кваліфікаційними рівнями підготовки бакалавра, спеціаліста/магістра; необхідність фінансування державою (на відміну від існуючої теоретичної моделі фінансування витрат на вищу освіту, що обґрунтовує фінансування державою всіх модулів за виключенням спеціалізованої професійної підготовки) всіх циклів за виключенням загальної спеціальної підготовки; необхідність фінансування підприємствами (на відміну від існуючої теоретичної моделі фінансування витрат на вищу, що обґрунтовує фінансування підприємствами як загальнопрофесійної і конкретно економічної підготовки, так і спеціалізованої професійної підготовки) лише вузькопрофесійної підготовки; необхідність фінансування індивідом (на відміну від існуючої теоретичної моделі фінансування витрат на вищу, що обґрунтовує фінансування індивідом вузькопрофесійної підготовки) загальноспеціальної підготовки; обґрунтування віднесення освіти (на відміну від існуючого офіційного статусу освіти в Україні як змішаного суспільного блага) до суспільного блага з приватним капіталом; розв’язання існуючих на сьогоднішній день проблем: порушення мети доступності вищої освіти, неефективності системи субсидування інститутів, а не індивідів, створення ефективного механізму вкладення і повернення коштів державою на вищу освіту.
Отримані рекомендації щодо удосконалення моделі фінансування вищої освіти в Україні можуть бути використані Міністерством освіти та науки України для підвищення ефективності розподілу фінансових ресурсів у державі.
Недослідженим питанням при розробці гнучкої моделі фінансування витрат на вищу освіту, що базується на встановленні меж джерел фінансування, є питання визначення кількісного вираження такого співвідношення джерел фінансування.
7. Удосконалено модель управління фондом заробітної плати професорсько-викладацького складу вищого навчального закладу, результатом якої є оптимізація його структури при мінімізації фонду заробітної плати. Особливість запропонованої моделі управління фондом оплати праці професорсько-викладацького складу вищого навчального закладу полягає: у використанні в якості змінних та результату (на відміну від існуючих моделей, в яких розглядається чисельність професорсько-викладацького складу) кількості ставок професорсько-викладацького складу, що відповідає існуючій практиці планування навантаження у вищих навчальних закладах; у можливості врахування на відміну від існуючих моделей комплексу факторів: зміни в контингенті студентів, зміни в структурі штату, наявність викладачів-сумісників, статус кафедри (випускова, не випускова), ліцензійні та акредитаційні вимоги МОНУ, що дозволяє максимально наблизити модель до практики.
Отримані рекомендації щодо застосування запропонованої моделі управління ФЗП, можуть бути використані в діяльності вищих навчальних закладів як державної, так і приватної форми власності для підвищення ефективності використання витрат навчального закладу.
Для підвищення продуктивності праці викладачів та з метою ниження собівартості витрат на організацію навчального процесу доцільно з боку Комітету Верховної Ради з питань освіти і науки дозволити вишам:
– корегувати нормативи чисельності на одного викладача;
– корегувати нормативи кількості студентів в академічній групі;
– збільшити нормативну аудиторну площу на одного студента;
– зменшити питому нормативну чисельність навчально-допоміжного складу на одного викладача, що дозволить істотно зекономити фонд заробітної плати ВНЗ.
Перспективою подальшого вдосконалення запропонованої моделі управління фондом оплати праці професорсько-викладацького складу вищого навчального закладу є врахування динаміки змін чисельності контингенту студентів та викладацького складу.
8. Удосконалено метод розрахунку цін на освітні послуги вищого навчального закладу, в основу яких покладено групування витрат на рівні навчального закладу та його структурних підрозділів (факультетів, кафедр), що дає можливість враховувати специфіку формування витрат для різних освітніх послуг. Характерними особливостями запропонованої методики розрахунку собівартості освітньої послуги вищого навчального закладу є комплексне урахування (на відміну від існуючих методичних підходів до розрахунку ціни освітньої послуги) таких факторів: специфіки формування витрат шляхом їх групування на різних рівнях управління, можливості цінової диференціації для різних освітніх послуг, витрат на утримання допоміжних категорій працівників ВНЗ, використанні неодиничної бази розподілення витрат, урахування структури навчального плану. Запропонована методика доводить економічну доцільність, правильність ведення обліку витрат за спеціальностями вищого навчального закладу, що є основою встановлення економічно обґрунтованої ціни на спеціальність.
Отримані рекомендації можуть бути використані в діяльності вищих навчальних закладів як державної (при розрахунку собівартості), так і приватної форми власності (при розрахунку ціни) для підвищення ефективності формування і використання фінансових коштів ВНЗ та оптимізації цінової політики.
9. Запропоновано шляхи підвищення ефективності процесу формування та встановлення економічно обґрунтованої ціни на освітні послуги: з метою визначення рівня цін на освітні послуги вищого навчального закладу, порівняно з конкурентами, запропоновано використовувати індивідуальні показники цінового лідерства освітніх послуг та інтегральний показник цінового лідерства вищого навчального закладу, які дозволяють враховувати ціни конкурентів прямим методом, є пристосованими до практики неодиничних освітніх послуг, враховують особливості ринкової кон’юнктури галузі; удосконалено підхід щодо формування цінової політики при встановленні економічно обґрунтованої ціни на освітні послуги, що на відміну від існуючих підходів щодо формування цінової політики підприємства, оснований на використанні матриць «цінове лідерство» – «лідерство щодо обсягів реалізації» (використання матриці дозволяє: серед сукупності цілей ціноутворення визначити першочергові цілі навчального закладу при формуванні своєї цінової політики на ринку освітніх послуг; здійснити групування вищих навчальних закладів, що функціонують на ринку освітніх послуг, залежно від рекомендованих цілей цінової політики) і «цінове лідерство» – «частка в структурі надходжень» (використання матриці дозволяє: згрупувати освітні послуги, які надає вищий навчальний заклад, залежно від рекомендованої цінової стратегії на ринку освітніх послуг).
Отримані рекомендації та пропозиції можуть бути використані в діяльності вищих навчальних закладів як державної, так і приватної форми власності для підвищення ефективності формування фінансових ресурсів ВНЗ та оптимізації цінової політики. Отримані рекомендації щодо шляхів підвищення ефективності процесу формування і встановлення економічно обґрунтованої ціни на освітні послуги вищого навчального закладу було впроваджено в діяльність Запорізького національного університету.
Недостатньо дослідженими в рамках роботи залишилися питання удосконалення методів визначення ціни на освітні послуги на основі врахування економічних інтересів вищого навчального закладу і споживачів освітніх послуг, що виступає перспективою подальших досліджень
10. Удосконалено методи фінансово-економічного аналізу діяльності вищого навчального закладу шляхом побудови системи показників економічної ефективності, в основу якої покладено використання ресурсного і затратного підходів. Ресурсний підхід припускає співвідношення результатів та споживаних витрат, затратний – результатів та застосованих витрат. Використання запропонованих показників економічної ефективності на основі використання ресурсного і затратного підходів (на відміну від інших методів фінансово-економічного аналізу діяльності вищого навчального закладу) дозволяють урахувати взаємодію різних форм результатів та елементів витрат вищого навчального закладу, чітко виокремити та систематизувати формування витрат у ресурсному та затратному вигляді.
Отримані рекомендації та пропозиції можуть бути використані в діяльності вищих навчальних закладів як державної, так і приватної форми власності для підвищення ефективності формування і використання фінансових коштів ВНЗ, що дозволить більш обґрунтовано розраховувати ефективність витрат на освітні послуги. Недослідженими в рамках роботи залишилися питання регулювання співвідношення виручки і заробітної плати, виходячи із фінансових можливостей вищого навчального закладу, що виступає перспективою подальших досліджень у цьому напрямку.
11. Удосконалено метод визначення періоду окупності авансованої вартості оборотних і необоротних коштів вищого навчального закладу, в основу якого покладено рівність сумарного обсягу виручки від реалізації та авансованої вартості основних засобів плюс бухгалтерські витрати (без амортизаційних відрахувань) за період окупності. Період окупності, що використовується на практиці, перевищує період окупності, розрахований за запропонованою формулою, на величину, яка дорівнює відношенню всіх інвестицій до вартості основних засобів.
12. Запропоновано метод оцінювання вкладу (спеціальності) в економічну ефективність освітньої діяльності вищого навчального закладу в цілому. Він визначається часткою річного економічного ефекту, одержаного випусковою кафедрою, в економічному ефекті, одержаному по вищому навчальному закладу в цілому. На відміну від існуючих методів оцінки вкладу окремої освітньої послуги в загальний результат діяльності ВНЗ, які використовуються на практиці, дає змогу порівняти вигідність різних освітніх послуг за часткою їх вкладу в загальну ефективність діяльності ВНЗ.
Отримані рекомендації та пропозиції можуть бути використані в діяльності вищих навчальних закладів як державної, так і приватної форми власності для підвищення ефективності формування і використання фінансових коштів ВНЗ, що дозволить більш обґрунтовано розраховувати економічні показники навчального закладу. Отримані рекомендації щодо застосування методу визначення періоду окупності авансованої вартості основних засобів і оборотних коштів, методу оцінювання вкладу структурного підрозділу (кафедри) в ефективність діяльності ВНЗ в цілому, було впроваджено в практичну діяльність гуманітарного університету «Запорізький інститут державного та муніципального управління».



СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Доклад о развитии человека 2007/2008. Борьба с изменениями климата: человеческая солидарность в разделенном мире: пер. с англ. – М.: Изд-во Весь Мир, 2007. – 384 с.
2. Шовкун І.А. Інституційна модель наукової системи України в трансформаційній економіці / І.А. Шовкун // Економіка України. – 2004. – № 11. – С. 69-76.
3. Васильев Ю.С. Экономика и организация управления вузом. – 3-е изд., испр. и доп. / Ю.С. Васильев, В.В. Глухов, М.П. Федоров; под ред. В.В. Глухова. – СПб.: Изд-во Лань, 2004. – 608 с.
4. Доклад о развитии человека 2005. Международное сотрудничество на перепутье: помощь, торговля и безопасность в мире неравенства: пер. с англ. – М.: Изд-во Весь Мир, 2005. – 416 с.
5. Сумаркова Е.В. Образование и экономический рост / Е.В. Сумаркова // Высшее образование сегодня. – 2004. – № 4. – С. 18-23.
6. Зиновьев И.Ф. Человеческий капитал / И.Ф. Зиновьев. – Симферополь: Таврия, 2007. – 80 с.
7. Плотницька С.І. Розвиток системи освіти як запорука соціально-економічного зростання: регіональний аспект / С.І. Плотницька // Університетські наукові записки. – 2005. – №4(16). – С. 383-386.
8. Карлін М.І. Фінансове забезпечення закладів соціокультурної сфери / М.І. Карлін // Фінанси України. – 1999. – №1. – С.43-45.
9. Куценко В.І. Соціально-економічна модифікація в контексті побудови соціальної держави в Україні / В.І. Куценко // Економіка України. – 2004. – №11. – С. 77-85.
10. Мацуура К. Радикальная смена курса / К. Мацуура // Курьер ЮНЕСКО. – 2000. – № 3. – С. 13.
11. Аллак Ж. Отстаивая общие интересы / Ж. Аллак // Курьер ЮНЕСКО. – 2000. – №11. – С. 15.
12. Чекан І.А. Інвестиції в людський капітал та їх ефективність [Електронний ресурс] : / І.А. Чекан: Режим доступу: http://www.chelt.ru/2004/5-05/breslav1.html
13. Барр Н. Финансирование высшего образования / Н. Барр // Университетское управление. – 2006. – № 3(43). – С. 84-89.
14. Соколов Л.А. Управление стратегией вуза: моногр. / Л.А. Соколов. – Кострома: Изд-во КГТУ, 2001. – 130 с.
15. Семеко Г.В. Сдвиги в структуре финансирования высшего образования / Г.В. Семеко // Экономика образования. – 2004. – № 1. – С. 63-70.
16. Животовская И.Г. Высшее образование как общественное благо (обзор по матер. междунар. конф.) / И.Г. Животовская // Экономика образования. – 2005. – № 1.– С. 95-104.
17. Schultz, Theodore W. Investment in human capital: the role of education and of research / Theodore W. Schultz. – N.Y: Free Pr (June 1971)., 1971. – 272 p.
18. Becker S.G. Human Capital: Theoretical and Empirical Analysis, with Special Reference to Education. – 3rd ed. / S.G. Becker. – Chicago: University of Chicago Press, 1993. – 390 p.
19. Беккер Гэри. Человеческий капитал (главы из книги) / Гэри Беккер // США: экономика, политика, идеология. – 1993. – № 11. – C. 109-118; №12 – С. 86-104.
20. Струмилин С.Г. Хозяйственное значение народного образования / С.Г. Струмилин // Экономическая жизнь. – М.-Л., 1924. – 45 c.
21. Жамин В.А. Экономика образования (вопросы теории и практики) / В. А. Жамин. – М.: Просвещение, 1969.– 335 с.
22. Костанян С.Л. Экономика народного образования / С.Л. Костанян. – М.: Просвещение, 1986. – 336 с.
23. Временная методика определения эффективности затрат в непроизводственную сферу // Экономическая газета. – 1981. – № 27 (июль). – С. 1-8.
24. Чемерис А.О. Менеджмент якості як основа ефективності інститутів підготовки державних службовців [Електронний ресурс] : / А.О. Чемерис, Є.В. Шаповал. – Режим доступу: http://www.academy.kiev.ua/
ej3/txts/GALUZEVE/02-CHEMERIS-SCHAPOVAL.pdf
25. Солодков М.В. Экономика непроизводственной сферы / М.В Солодков; под. ред. М.В. Солодкова. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 1980. – 285 с.
26. Иноземцева Л.Н. Эффективность вложений в высшее образование: определение направления исследования [Електронний ресурс] : / Л.Н. Иноземцева, Н.Д. Кликунов. – Режим доступу: http://www.mebik.ru/pages/
klikunov/articles/art/inozem.pdf
27. Голосовский С.И. Эффективность научных исследований в промышленности / С.И. Голосовский. – М.: Экономика, 1986. – 160 с.
28. Голосовский С.И. Экономическая эффективность исследований и разработок / С.И. Голосовский. – М.: Московский рабочий, 1973. – 168 с.
29. Вишнев С.М. Экономические параметры (введение в теорию показателей экономических систем и моделей) / С.М. Вишнев. – М.: Наука, 1968. – 189 с.
30. Горелова О.И. Оценка эффективности предпринимательской деятельности государственного высшего учебного заведения: автореф. дис. на соискание ученой степени канд. екон. наук: спец. 08.00.05 «Экономика и управление народным хозяйством» / О.И. Горелова; Астрахан. гос. техн. ун-т. – Астрахань, 2007. – 24 с.
31. Фильчаков Ю.А. Оценка эффективности модели сетевого взаимодействия в организации предпрофильной подготовки и профильного обучения [Електронний ресурс] : / Ю.А. Фильчаков, Е.Л. Харчевникова // Вопросы Интернет-образования. – 2007. – № 56. – Режим доступа: http://vio.fio.ru/vio_56/cd_site/Articles/art_4_7.htm
32. Каленюк І.С. Освіта в економічному вимірі: потенціал та механізм розвитку / І.С. Каленюк. – К.: ТОВ «Кадри», 2001. – 326 с.
33. Psacharopoulos G. The profitability of investment in education: concepts and methods [Електронний ресурс] : / G. Psacharopoulos. – December, 1995. – Режим доступа: http://www.worldbank. education.org.
34. Андреев А.А. Дидактические основы дистанционного обучения [Електронний ресурс] : / А.А. Андреев.– Режим доступа: http://www.iet.mesi.ru/br/ogl-b.htm
35. Ниязова М.В. Проблемы оценки эффективности предпринимательской деятельности бюджетных вузов [Електронний ресурс] : / М.В. Ниязова // Университетское управление: практика и анализ. – 2003. – №3. – С. 68-76. – Режим доступа: http://www.ecsocman.edu.ru/univman/
msg/152413.html
36. Hüfner K. Higher education as public good: means and form of provision / K. Hüfner // Higher education in Europe. – 2003. – Vol. 28, №3. – P. 339-348.
37. Nyborg P. Higher education as public good and a public responsibility / P. Nyborg // Higher Education in Europe. – 2003. – Vol. 28, № 3. – P. 355-361.
38. Чекмарев В.В. Система экономических отношений в сфере образования: моногр. / В.В. Чекмарев. – Кострома: Изд-во Костром. гос. педагогического ун-та им. Н.А. Некрасова, 1998. – 345 c.
39. Нуреев Р. Теория общественного выбора / Р. Нуреев. – М.: Изд-во Высшей школы экономики, 2004. – 531с.
40. Олсон М. Логика коллективных действий / М. Олсон. – М.: Фонд экономической инициативы, 1995. – 165 с.
41. Лэш К. Восстание элит и предательство демократии / К. Лэш : пер. с англ. – М.: Логос и прогресс, 2002. – 220 с.
42. Григорьева Е.Г. Образовательная услуга как объект экономического анализа [Електронний ресурс] : / Е.Г. Григорьева. – Режим доступа: http://old.ippd.ru/bibl/pedagog_razvitie/p9_o003.doc
43. Никифоров Л.В. Смешанное общество: основы, сущность, проблемы / Л.В. Никифоров, С.А. Хавина, Г.Г. Шишкова – М.: Наука, 1993. – 176 с.
44. Якобсон Л.И. Экономика общественного сектора / Л.И. Якобсон. – М.: Аспект пресс, 1996. – 319 с.
45. Зятковський І.В. Фінансове забезпечення бюджетних установ в умовах реорганізації сфери виробництва суспільних благ / І.В. Зятковський // Фінанси України. – 2006. – № 1. – С.13-23.
46. Турайлич С. Является ли высшее образование общественным благом? Сербская точка зрения [Електронний ресурс] : / С. Турайлич // Высшее образование в Европе. – 2003. – Том XXVIII. – № 3. – Режим доступа: http://bologna.mgimo.ru/documents.php?lang=ru&cat_id=19&doc_id=220cat_id=19&doc_id=220
47. Блауг М. Экономическая мысль в ретроспективе / М. Блауг. – М.: Дело, 1994. – 684 с.
48. Фишер С. Экономика / С. Фишер, Р. Дорнбуш, Р. Шмалензи. – М.: Дело, 1993. – 864 c.
49. Щетинин В.П. Экономика образования / В.П. Щетинин, Н.А. Хроменков, Б.С. Рябушкин. – М.: Российское педагогическое агентство, 1998. – 306 с.
50. Панкрухин А. Цена образования / А. Панкрухин // Alma Mater. – 1997. – №5. – С.24-29.
51. Musgrave R.A. The Theory of Public Finance / R.A. Musgrave. –New York: McGraw Hill Book Co., 1959. – 628 p.
52. Samuelson P.A. The Pure Theory of Public Expenditures / P.A. Samuelson // Review of Economics and Statistics. – 1954. – Vol. XXXVI. – P. 387-389.
53. Gans J. Finishing the Job: Real-World Policy Solutions in Health, Housing, Education and Transport / J. Gans, S. King. – Melbourne: Melbourne University Publishing, 2004. – 152 p.
54. Buchanan J. M. An Economic Theory of Clubs / J. M. Buchanan // Economica. – 1965. – Vol. 32. – P. 1-14.
55. Статистичний щорічник України за 2001 рік / Держкомстат України; за ред. О.Г. Осауленка. – К.: Техніка, 2002. – 600 с.
56. Статистичний щорічник України за 2005 рік / Держкомстат України; за ред. О.Г. Осауленка. – К.: Консультант, 2006. – 576 с.
57. Мортіков В.В. Фінансування створення суспільних благ / В.В. Мортіков // Фінанси України. – 2005. – № 10. – С. 76-82.
58. Освіта в інноваційному поступі суспільства (Тези доповіді Міністра освіти і науки України С. Ніколаєнка на підсумковій колегії МОН України 17 серп. 2006 року. Освіта – основа прогресу людства, пріоритетна сфера внутрішньої політики держави // Освіта України. – 2006. – 14 серп. (№60-61).
59. Яновчик В.О., Гельман В.М. Напрями розвитку фінансового механізму у сфері вищої освіти // Держава та регіони. Сер.: економіка та підприємництво. – 2006. – №2. – С. 291-297.
60. Грызлов В.С. Качество образования: диалектика позиций и уровней / В.С. Грызлов // Высшее образование в России. – 2005. – № 5. – С. 25-28.
61. Агапова И.И. История экономической мысли: курс лекций / И.И. Агапова – М.: Ассоц. Авт. и издат. «ТАНДЕМ»; – М.: Мзд-во ЭКМОС, 1998. – 248 с.
62. Стиглиц Дж. Ю. Экономика государственного сектора / Дж.Ю. Стиглиц. – М.: Изд-во МГУ, ИНФРА-М, 1997. – 720 с.
63. Пигу А.С. Экономическая теория благосостояния / А.С. Пигу. – М.: Прогресс, 1985. – 968 с.
64. Маршалл А. Принципы экономической науки: в 3-х томах / А. Маршалл. – М.: Прогресс, 1993. – Т. 1– 415 с.; Т. 2. – 310 с.; Т. 3. – 352 с.
65. Menger C. Grundsätze der Volkswirtschaftslehre / C. Menger. – Wien: Mohr Siebeck, 1968. – 288 p.
66. Jevons W.S. The Theory of Political Economy [Електронний ресурс] : / W.S. Jevons. – London: Macmillan and Co., 1888. Режим доступа: http://www.econlib.org/LIBRARY/YPDBooks/Jevons/jvnPE.html
67. Knut W. Léon Walras, Études D’Économie Social / W. Knut // Selected Essays in Economics – 1999. – Vol. 2. – P. 171 - 174.
68. Arrow K. Existence of an equilibrium for a competitive economy / K. Arrow, J. Debreu // Econometrica. – 1954. – Vol. 22. – P. 82-109.
69. Wald A. Über die eindeutige positive Lösbarkeit der neuen Produktionsgleischungen / A. Wald // Ergebnisse eines mathematischen Koll. – 1935. – H. 6.– S. 12-20.
70. Новиков А.А. История экономических учений. [Електронний ресурс] : / А.А. Новиков. – Режим доступа: http://www.e-college.ru/xbooks/
xbook008/book/index/title.htm
71. Webber C. Pareto and the 53 Percent Ordinal Theory of Utility / C. Webber // History of Political Economy. Vol. 33 (3). – 2001. – P. 541 – 576.
72. Словарь современной экономической теории Макмиллана. – М.: Инфра, 1997. – 608 с.
73. Becker G.S. The Economic Approach to Human Behavior / G.S. Becker. – Chicago, 1976. – 320 p.
74. Stigler G.J. De gustibus non est disputandum / G.J. Stigler, G.S. Becker // American Economic Review. – 1977. – Vol. 67, № 2. – P.76-90.
75. Петти В. Экономические и статистические работы / В. Петти. – М.: Соцэкгиз, 1940. – 324 с.
76. Смит А. Исследование о причинах и природе богатства народов / А. Смит. – М.: Соцэкгиз, 1956. – 490 с.
77. Антология экономической классики.– М.: Эконов, 1993.– Т. 1. –486 с.
78. Thurow L. Investment in Human Capital / L. Thurow. – Belmont, 1970. – 145 p.
79. Veblen T. Why is Economics not an Evolutionary Science / T. Veblen // The Quarterly Journal of Economics. – 1898. – July. – P. 389.
80. Coase R. The nature of the firm / R. Coase. // Economica. – 1937, № 4. – P. 386-405.
81. Coase R. The Problem of Social Cost / R. Coase // Journal of Law and Economics. – 1960. – Vol. 3. – P. 1-44.
82. Уильямсон О.И. Экономические институты капитализма: Фирмы, рынки, «отношенческая» контрактация: пер. с англ. / О.И. Уильямсон; науч. ред. и вступ. ст. В.С. Катькало. – СПб.: Лениздат, 1996. – 702 с.
83. Schultz Theodore W. Investment in Human Capital / Theodore W. Schultz // American Economic Review. – 1961. – Vol. 51, № 1. – P. 1-17.
84. Schultz Theodore W. The Economic Value of Education / Theodore W. Schultz. – New York: Columbia University Press, 1963. – 92 p.
85. Hansen W. Equity and the Finance of Higher Education [Електронний ресурс] : / W. Hansen // The Journal of Political Economy. – 1972. – Vol. 80, No 3. – P. 260-273. – Режим доступа: http://links.jstor.org/sici?sici=0022-3808%28197205%2F06%2980%3A3%3CS260%3AEATFOH%3E2.0.CO%3B2-Q
86. Шумпетер Й. Теория экономического развития / Й. Шумпетер. –М.: Прогресс, 1982. – 455 с.
87. Pauly M. Mixed public and private financing of education: efficiency and feasibility [Електронний ресурс] : / M. Pauly // The American Economic Review. – 1967. – Vol. 57, No. 1. – P. 120-130. – Режим доступа: http://links.jstor.org/sici?sici=0002-8282%28196703%2957%3A1%3C120%
3AMPAPFO%3E2.0.CO%3B2-F
88. Adams W. Financing Public Higher Education. Economic problems confronting higher education [Електронний ресурс] : / W. Adams // The American Economics Review. – 1977. – Vol. 67, No. 1. – P. 86-89. (Papers and Proceedings of the Eighty-ninth Annual Meeting of the American Economic Association). – Режим доступа: http://links.jstor.org/sici?sici=0002-8282%28197702%2967%3A1%
3C86%3AFPHE%3E2.0.CO%3B2-5.
89. Mincer J. Schooling, experience and earnings [Електронний ресурс] : / J. Mincer // The Journal of Political Economy. – 1975. – Vol. 83, No. 2.– P. 444-446 – Режим доступа: http://links.jstor.org/sici?sici=0022-3808(197504)83
%3A2%3C444%3ASEAE%3E2.0.CO%3B2-M
90. Кендрик Дж. Совокупный капитал США и его формирование / Дж. Кендрик. – М.: Прогресс, 1978. – 275 с.
91. Denison Edward F. The sources of economic growth in the United States and the alternatives before us [Електронний ресурс] : / Edward F. Denison // The Journal of Political Economy. – 1962. – Vol. 70, No. 5. – P. 508-509. – Режим доступа: http://links.jstor.org/sici?sici=0022-3808(196210)70%3A5%3C508%
3ATSOEGI%3E2.0.CO%3B2-0
92. Цыренова А.А. Развитие человеческого капитала в условиях трансформации институциональной среды / А.А. Цыренова. – Улан-Удэ: Изд-во ВСГТУ, 2006. – 88 c.
93. Taubman P. Role of Parental Income in Educational Attainment [Електронний ресурс] : / P. Taubman // The American Economic Review. – 1989. – Vol. 79, No. 2. – P. 57-61. (Papers and Proceedings of the Hundred and First Annual Meeting of the American Economic Association). – Режим доступа: http://links.jstor.org/sici?sici=0002-8282%28198905%2979%3A2%3C57%
3AROPIIE%3E2.0.CO%3B2-H
94. Herrnstein R. J. Quarterly – Atlantic Monthly / R. J. Herrnstein, 1971, vol. 228, № 3. – P. 43-64.
95. Jencks Gh. Ireguality: A Reassesment of the Effect of Family and Schooling in America / Gh. Jencks. – N. Y: Harper, 1972. – 399 p.
96. Fagerlind J. Formal Education and Adult Earnings / J. Fagerlind. –Stockholm, 1975. – 194 p.
97. Spence M. Job Market Signaling [Електронний ресурс] : / M. Spence// The Quarterly Journal of Economics. – 1973. – Vol. 87, No. 3. – P. 355-374. – Режим доступа: http://links.jstor.org/sici?sici=0033-5533%28197308%2987%3A3%3C355%3AJMS%3E2.0.CO%3B2-3
98. Wiles P. The Correlation between Education and Earnings: The External-Test-not-Content-Hypothesis (ETNC) / P. Wiles // Higher Education. – 1974. – Vol. 3, № 1. – P. 53.
99. Psacharopoulos G. Returns to education: an international comparison / G. Psacharopoulos // Comparative Education Review. – 1973. – Vol. 17, No. 3. –P. 420-424.
100. Корицкий А.В. Введение в теорию человеческого капитала / А.В. Корицкий. – Новосибирск: СибУПК, 2000. – 112 с.
101. Баба М. Кто должен оплачивать высшее образование? Японский взгляд на проблему / М. Баба // Высшее образование сегодня. – 2004. – № 1. – С. 42 - 47.
102. Обучение иностранных студентов как источник финансирования университетов Великобритании (обзор) // Экономика образования. – 2005. – № 3. – С. 103 -104.
103. Финансирование высших учебных заведений за счет студентов и выпускников: опыт университетской ассоциации Виттен / Хердеке (ФРГ) // Экономика образования. – 2005. – № 1. – С. 108 -109.
104. Financial management and governance in HEIs: England [Електронний ресурс] | OECD IMHE-HEFCE Project on Higher Education Financial Management and Governance. HEFCE-OECD/IMHE 2004. (National Report. England). – Режим доступа: http://www.oecd.org/dataoecd/21/5/
33643920.pdf
105. Животовская И.Г. Переход к платному высшему образованию в странах Западной Европы / И.Г. Животовская // Экономика образования. – 2004. – № 4. – С. 86 - 90.
106. Staffan Sarback. Financial management and governance in HEIS: Sweden. [Електронний ресурс] / OECD, IMHE-HEFCE; HEFCE-OECD/IMHE 2004. (National Report) / Sarback Staffan. Sweden. – 2004. – Режим доступа: http://www.oecd.org/infobycountry/0,2646,en_2649_34525_1_70765_119663_1_1,00.html
107. Vught F. Supporting the Contribution of Higher Education Institutions to Regional Development [Електронний ресурс] : Peer Review Report: Varmland Region / F. Vught, S. Garlick, L Nordstrom., R. Yelland. Sweden. – 2005. – Режим доступа: http://www.oecd.org/dataoecd/27/23/36731313.pdf
108. Hartwig L. Financial management and governance in HEIs :Germany. [Електронний ресурс] / OECD IMHE-HEFCE project on international comparative higher education financial management and governance / L. Hartwig. – Sweden. – 2004. – Режим доступа: http://www.oecd.org/dataoecd/20/22/33643524.pdf
109. Financial management and governance in HEIS: Netherlands. [Електронний ресурс] / OECD IMHE-HEFCE Project on Higher Education Financial Management and Governance. HEFCE-OECD/IMHE 2004. (National Report. Netherlands). – Sweden. – 2004. – Режим доступа: http://www.oecd.org/dataoecd/20/21/33643431.pdf.
110. Kaneko M. Financial management and governance in HEIS: Japan/ HEFCE. [Електронний ресурс] / OECD/IMHE 2004 / M. Kaneko, K. Yamamoto, F. Ohmori –. (National Report. Japan). – Sweden. – 2004. – Режим доступа: http://www.oecd.org/dataoecd/20/20/33643409.pdf
111. Замулин О.А. Трансформация университетов: российские проблемы и американский опыт финансирования и конкуренции высшей школы / О.А. Замулин, Б.Г. Капустин, Д.Л. Константиновский, Н.Е. Покровкий, Ю.М. Почта, В.В. Радаев // Высшее образование сегодня. – 2004. – № 10. – С. 26 - 29.
112. Taylor M. Universities fear new financial crisis / M. Taylor // The Guardian. – 2005. – Feb 17. – P. 8.
113. McGUINNESS Aimes C., Jr. Financial Management and Governance HEIs: United States. [Електронний ресурс] : IMHE-HEFCE Project on International Comparative Higher Education / Aimes C. Jr. McGUINNESS. Sott 21. January 2005. – 83 p. – Режим доступа: http://www.oecd.org/dataoecd/11/0/33642738.pdf
114. Дифференцированная плата за обучение в вузах США // Экономика образования. – 2005. – № 1. – С. 105 -107.
115. Обзор мирового образования // Экономика образования. – 2004. – № 2. – С. 55 - 63.
116. Стронгин Р.Н. Опыт взаимного признания образовательных программ вузами России и Европы / Р.Н. Стронгин// Высшее образование сегодня. – 2005. – № 2. – С. 22 - 27.
117. Schragenheim E. Manufacturing at Warp Speed. Boca Raton / Eli Schragenheim, H. William Dettmer. – Paris: FL: St. Lucie Press, 2000. – 376 p.
118. Financial flows in compulsory education in Europe [Електронний ресурс] : – 2001. – 74 p. – Режим доступа: www.eurydice.org/ressources/eurydice/
pdf/0_integral/028EN.pdf
119. Фомина В.П. Экономическое регулирование социальной сферы / В.П. Фомина. – М.: Изд-во МГОУ, 2000. – 92 с.
120. National summary sheets on education systems in Europe and ongoing reforms. [Електронний ресурс] / Romania, 2005. – Режим доступа: www.eurydice.org/ressources/eurydice/pdf/047DN/047_RO_EN.pdf
121. Financial Management in Education and Library Boards. Belfast and South Eastern Boards [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://www.deni.gov.uk/elb_inquiry_part_1.pdf
122. A science profile of Ukraine [Електронний ресурс] : – Режим доступа: http://www.britishcouncil.org/ukraine-science-profile-eng.pdf
123. Рынок труда и социальная политика в Центральной и Восточной Европе: Переходный период и дальнейшее развитие / Под ред. Н. Бара; пер. с англ. С. Кадомцевой и др. – М.: ИКЦ «ДИС», 1997. – 496 с.
124. Огаренко В.М. Недержавна вища освіта в Україні: перше десятиліття: Історичний нарис / В.М. Огаренко. – Запоріжжя: ЗІДМУ, 2000. – 162 с.
125. Іщук Л.І. Фінансування закладів вищої освіти недержавної форми власності в Україні / Л.І. Іщук // Економіка: проблеми теорії і практики: зб. наук. праць: в 3-х т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 219, т. 1. – С. 168 - 178.
126. Матеріали до доповіді міністра освіти і науки Станіслава Ніколаєнка на підсумковій колегії МОН України (1-2 берез. 2007 р., м. Харків) // Освіта України. – 2007. – № 16-17. – Спецвипуск. – С. 2 - 20.
127. Хофманн Х.Г. Новые формы финансирования, гарантирующие равное образование для всех, и развитие системы платного образования. Некоторые практические примеры западноевропейских стран / Х.Г. Хофманн // Университетское управление. – 2000. – № 4. – С. 35-42.
128. Denison E.F. An Aspect of Inequality of Opportunity / E.F. Denison // Journal of Political Economy. – 1970. – Vol. 78, No 5. – P. 1195-1202.
129. Barr N. Financing Higher Education [Електронний ресурс] : / N. Barr// Finance and Development. – 2005. – Vol. 42, N 2. – Режим доступа: http://www.imf.org/external/pubs/ft/fandd/2005/06/barr.htm
130. Trow M. The Public and Private Lives of Higher Education / M. Trow // Daedalus. – 1975. Vol. 104. – P. 113-127.
131. Newman F. National Policy and Higher Education. The report of a task force established by the Department of Health, Education, and Welfare / F. Newman // Excerpts reprinted in The Chronicle of Higher Education. – 1974, Feb. – 227 p.
132. Обучение на протяжении жизни в условиях новой экономики [Електронний ресурс] : – М.: Алекс, 2006. – 264 с. (Серия «Актуальные вопросы развития образования») – Режим доступа: http://siteresources.worldbank.org/
EDUCATION/Resources/278200-1099079877269/547664-1099079984605/
LLL_KE_Russian.pdf
133. Хайек Ф.А. Дорога к рабству: пер. с англ / Ф.А. Хайек. – М.: Экономика, 1992. – 176 с.
134. Хайек Ф. Конкуренция как процедура открытия / Ф. Хайек // Мировая экономика и международ. отношения. – 1989. – № 12. – С. 47–56.
135. Vredeveld G. Distributional Impacts of Alternative Methods of Financing Higher Education / G. Vredeveld // Journal of Higher Education. – 1978. – Vol. 49, No. 1. – P. 47-69.
136. Кондратьев Н.Д. Избранные сочинения / Н.Д. Кондратьев. – М.: Экономика, 1993. – 543 с.
137. Богиня Д.П. Основи економіки праці: навч. посіб. / Д.П. Богиня, О.А. Грішнова. – К.: Знання-Прес, 2001. – 313 с.
138. Грішнова О.А. Людський капітал: формування в системі освіти і професійної підготовки / О.А. Грішнова. – К.: Т-во «Знания», КОО, 2001. – 254 с.
139. Панкрухин А.П. Маркетинг образовательных ресурсов в высшем и дополнительном образовании / А.П. Панкрухин. – М.: Интерпракс, 1995. – 240 с.
140. Салига С.Я., Гельман В.М. Фінансове забезпечення вищої освіти: моногр. – Запоріжжя: ЗЦНТЕІ, 2007. – 252 с.
141. Яновчик В.О., Гельман В.М. Економетричне моделювання динаміки витрат на освіту // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Луцьк, 3-5 черв. 2005 р. / Відп. ред. Р.А. Слав’юк. – Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 723-725.
142. Гельман В.М. Зарубіжний і український досвід фінансування вищої освіти // Прометей: регіон. зб. наук. пр. з економіки / Донец. екон.-гуманітар. ін.-т МОН України; Ін-т економіко-правових досліджень НАН України. –Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. – Вип. 2(20). – С. 198-201.
143. Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489-V// Відомості Верховної Ради України. – 2007. – № 7-8. – Ст. 66.
144. Кельдер Т.Л., Гельман В.Н. Финансирование затрат на образование на современном этапе // Матеріали Міжнародної наук.-практ. конф. «Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти», Запоріжжя, 20 квіт., 2005 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. IV. – С. 175-177.
145. Закон України «Про освіту» від 23 травня 1991 року № 1060-ХІІ // Збірник нормативних актів про вищу освіту, наукову діяльність, підготовку та атестацію наукових кадрів / За ред. проф. М.І. Панова. – Харків: Гриф, 2003. – С. 6-37.
146. Вища освіта України – Європейський вимір: стан, проблеми, перспективи. Матеріали до підсумкової колегії МОН України (Київ, 21 берез. 2008 р.) // Освіта України. – 2008. – № 21-22. – С. 1 - 24.
147. Закон України «Про науково-технічну діяльність» від 14 грудня 1991 року № 1977-ХІІ // Збірник нормативних актів про вищу освіту, наукову діяльність, підготовку та атестацію наукових кадрів / За ред. проф. М.І. Панова. – Харків: Гриф, 2003. – С. 95-121.
148. Про підвищення ролі науково-дослідної діяльності в університетах України: Проект Указу Президента України // Економіст. Український журнал. – 2006. – № 10. – С.70
149. Офіційний сайт державного комітету статистики України. Статистична інформація. Доходи населення. Заробітна плата. Показники за 2005-2008 рр. [Електронний ресурс] : – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/
150. Конституція України. Конституція Автономної республіки Крим: Збірник нормативних актів. – К.: Юрінком Інтер, 2007. – 96 c.
151. Вітвицька С.С. Основи педагогіки вищої школи: методичний посібник для студентів магістратури / С.С. Вітвицька. – К.: Центр навч. літ., 2003. – 316 с.
152. Коваленко О.В. Створити систему якості вищої освіти / О.В. Коваленко // Освіта України. – 2006. – № 19. – С. 2-3.
153. Красовська С.В. Чи втрачатиме країна майбутніх фахівців? / С.В. Красовська // Освіта України. – 2006. – № 19. – С. 1 - 3.
154. Кузьмінських А.І. Педагогіка вищої школи: навч. посіб. / А.І. Кузьмінських. – К.: Знання, 2005. – 255 с.
155. Каламбет С.В. Фінансовий стан державного вищого навчального закладу // Экономика и управление. – 2005. – №6. – С. 86 - 88.
156. Каламбет С.В., Якимова А.М. Проблеми фінансування навчання у вищих навчальних закладах // Держава та регіони. Сер.: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 3. – С. 131 - 134.
157. Корінєв В.Л. Фінансовий механізм функціонального управління вищими навчальними закладами // Держава та регіони. Сер.: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 1. – С. 133 - 136.
158. Гельман В.М. Вибір вищого навчального закладу: що головне для майбутніх студентів? / В.М. Гельман, В.О. Яновчик // Наука і вища освіта: Тези доповідей учасників XIV міжв. студ. наук. конф., м. Запоріжжя, 11 – 18 травня 2006 р.: У 2 ч./ Гуманітарний університет «Запорізький інститут державного та муніципального управління»; студентське наук. тов-во. – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2006. – Ч. 1. – С. 133 - 134.
159. Доповідна записка про підсумки вступної кампанії 2007 року та основні завдання щодо організації прийому на навчання до вищих навчальних закладів у 2008 році [Електронний ресурс] : – Режим доступу: http://www-rada.univer.kharkov.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=252
160. Гельман В.М. Багатоканальність джерел фінансування вищої освіти: напрями подальшого розвитку // Матеріали ІI міжнар. наук.-практ. конф. «Сучасні наукові дослідження – 2006». – Т. 21. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 90-92.
161. Вища освіта в Україні і Болонський процес: навч. посіб. / За ред. В.Г. Кременя; Авт. кол.: М.Ф. Степко, Я.Я. Болюбаш, В.Д. Шинкарук, В.В. Грубіянко, І.І. Бабин. – Тернопіль: Навч. книга – Богдан, 2004. – 384 с.
162. Толок В.О. Використання депозиту з метою більш ефективного управління фінансовими потоками / В.О. Толок, В.М. Омельченко // Модели управления в рыночной экономике: сб. науч. тр. / Общ. ред. Ю.Г. Лысенко; Донец. нац. ун-т. – Донецк: ДонНУ, 2002. – Спец. выпуск. – С. 172 -177.
163. Проблема завершения обучения в срок в университетах США // Экономика образования. – 2005. – № 3. – С. 98 - 99.
164. Атамас П.Й. Основи обліку в бюджетних організаціях: навч. посіб. / П.Й. Атамас. – Дніпропетровськ: Центр навч. літ., 2003. – 284 с.
165. Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету» від 28.01.2002 року № 57 // Офіційний вісник України. – 2002. – № 6. – Ст. 257.
166. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» від 28 лютого 2002 р. № 228 // Офіційний вісник України. – 2002. – № 9. – Ст. 414.
167. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави» від 23.04.2001 р. № 380 // Офіційний вісник України. – 2001. – № 17. – Ст. 751.
168. Наказ Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Порядку включення до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави» від 27.11.2001 р. № 767 // Офіційний вісник України. – 2001. – № 50. – Ст. 2244.
169. Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року № 334 // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 4. – Ст. 28. – (Зі змін. та допов.)
170. Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ: наказ Державної податкової адміністрації України від 11.07.97 р. № 232 // Офіційний вісник України. – 1997. – № 32. – С. 94-105.
171. Наказ Державної податкової адміністрації України «Про затвердження Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій)» від 03.07.2000 р. № 355 // Офіційний вісник України. – 2000. – № 31. – Ст. 1328.
172. Постанова Кабінету Міністрів України від 20.01.97 р. № 38 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними навчальними закладами» // Офіційний вісник України. – 1997. – № 4. – С. 30-34. – (Зі змін. та допов.).
173. Закон України «Про податок на додану вартість» № 168 від 3 квітня 1997 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1997. – № 21. – Ст. 156. – (зі змін. та допов.).
174. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку послуг з виховання та навчання, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість» від 08.06.05 р. № 435 // Офіційний вісник України. – 2005. – № 24. – Ст. 1344.
175. Закон України «Про професійно-технічну освіту від 10 лютого 1998 року » № 103/98-ВР // Офіційний вісник України. – 1998. – № 9. – Ст. 319.
176. Бюджетний кодекс України: Закон України від 21 червня 2001 р. № 2542-ІІІ // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 37-38. – Ст. 189.
177. Про зтвердження Порядку відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства України від 02.12.2002 р. №221 // Офіційний вісник України. – 2002. – № 51. – Ст. 2344.
178. Кондрашова Т.М. Розробка і впровадження системи управління бюджетними коштами державних вищих навчальних закладів / Т.М. Кондрашова // Фінанси України. – 2004. – № 9. – С. 45-52.
179. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 р. № 996 // Відомості Верховної Ради України – 1999. – № 40. – Ст. 236.
180. Постанова Кабінету Міністрів України «Питання Державного казначейства України. Положення про Державне казначейство України» від 21.12.2005 р. № 1232 // Офіційний вісник України. – 2005. – № 52. – Ст. 3275.
181. Питання Державного казначейства України: постанова Кабінету Міністрів України від 31 липня 1995 р. №590 // Зібрання постанов Уряду України. – 1995. - №11. – Ст. 262.
182. Гельман В.М. Дослідження механізму фінансування витрат на оплату праці у сфері вищої освіти // Держава та регіони. Сер.: економіка та підприємництво. – 2007. – № 1. – С. 88-91.
183. Гельман В.М. Фінансово-правові аспекти державної підтримки вищих навчальних закладів ІІІ – ІV рівня акредитації // Материалы междунар. науч.-практ. конф. «Эффективность бизнеса в условиях трансформационной экономики», 1-3 июня 2007 г. – Симферополь: Крымский ин-т бизнеса. – 2007. – С. 132-134.
184. Гельман В.М. Економічна значимість освіти для розвитку держави // Материалы междунар. науч.-практ. конф. «Региональные аспекты развития в условиях европейского выбора», 13-16 сент., 2007. – Симферополь: Издат. центр КИБ, 2007. – С. 108-111.
185. Боголіб Т.М. Принципи управління вузом: моногр. / Т.М. Боголіб. – К.: Т-во «Знания», КОО, 2004. – 204 с.
186. Шадриков В.Д. Новая модель специалиста: инновационная подготовка и компетентностный поход / В.Д. Шадриков // Высшее образование сегодня. – 2004. – № 8. – С. 26 – 31.
187. Гельман В.М. Особливості визначення витрат на освітні послуги навчального закладу // Економіка: проблеми теорії та практики: в 4-х т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 218, т. 1. – С. 232-240.
188. Бедичану И.Г. Оптимизационые и информационные аспекты задач штатного и календарного планирования вуза / И.Г. Бедичану, Ю.Г. Филип, Э.И. Фридман, И.С. Чеботару // Модели принятия решений в управлении вузом: сб. науч. тр. – М.: НИИВШ, 1987. – С. 143-148.
189. Модели управления учебным процессом вуза / И.П. Чучалин, В.З. Ямпольский, В.Н. Чудинов, Б.Л. Агранович, Л.В. Пак. – Томск: Изд-во Том. ун-та, 1992. – 180 с.
190. Рыбников А.М. Стратегия оптимизации численности профессорско-преподавательского состава вуза / А.М. Рыбников // Культура народов Причерноморья. – 2004. – № 56. – Т.2. – С.136-139.
191. Лазарев Г.И. Новые технологии в управлении вузом: моногр. / Г.И. Лазарев. – Владивосток: Дальнаука, 2001. – 180 с.
192. Рыбников А.М. Модель оптимизации численности профессорско-преподавательского состава вуза / А.М. Рыбников, М.С. Рыбников // Ученые записки ТНУ им. В.И. Вернадского. Сер.: Экономика. – 2002. – Т.15, №2. – С. 62-69.
193. Кельчевская Н.Р. Опыт создания и применения методики по управлению персоналом с помощью оптимизации системы оплаты труда в вузе / Н.Р. Кельчевская // Университетское управление: практика и анализ. – 1998. – №2. – С. 66-68.
194. Бермант М.А. Математические модели и планирование образования / М.А. Бермант, Л.К.Семенов, В.Н. Сулицкий. – М.: Наука, 1972. – 112 с.
195. Дайновский А.Б. Экономика высшего образования. Планирование, кадры, эффективность / А.Б. Дайновский. – М.: Экономика, 1976. – 156 с.
196. Применение экономико-математических моделей в системе управления высшей школы / А.Ф. Марьенко, А.В. Федотов, Т.В. Никонова, А.М. Фадеев. – М.: Экономика, 1981. – 32 с.
197. Чупрунов Д.И. Экономика, организация и планирование высшего образования / Д.И. Чупрунов, Е.Н. Жильцов. – М.: Высш. шк, 1988. – 175 с.
198. Идлис Г.М. Математическая теория научной организации труда и оптимальные структуры научно-исследовательский институтов: моногр. 2-е узд., испр. и доп. / Г.М. Идлис.– М.: ЛКИ, 2007. – 368 с.
199. Брусиловский Б.Я. Математические модели в прогнозировании и организации науки / Б.Я. Брусиловский. – К.: Наук. думка, 1975. – 232 с.
200. Гельман В.М. Аналіз попиту як один з етапів формування ціни на освітні послуги навчального закладу // Економіка: проблеми теорії та практики: в 3-х т. Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 219, т. 1. – С. 240-247.
201. Закон України «Про вищу освіту» від 17 січня 2002 р. № 2984-ІІІ // Відомості Верховної ради України. – 2002. – № 20. – Ст. 134.
202. Постанова Кабінету Міністрів України «Про ліцензування освітніх послуг» від 29.09.2003 р. №1380 // Офіційний вісник України. – 2003. – № 36. – Ст. 1946.
203. Про затвердження ліцензійних умов надання освітніх послуг, Порядку здійснення контролю за дотриманням Ліцензійних умов надання освітніх послуг, Положення про експертну комісію та порядок проведення ліцензійної експертизи та Типового положення про регіональну експертну раду з питнь ліцензування та атестації навчальних закладів: наказ М-ва освіти і науки України від 24.12.2003 р. № 847 // Офіційний вісник України. – 2004. – № 3. – Ст. 154.
204. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження нормативів чисельності студентів (курсантів), аспірантів (ад’юнктів), докторантів, здобувачів наукового ступеня кандидата наук, слухачів, інтернів, клінічних ординаторів на одну штатну посаду науково-педагогічного працівника у вищих навчальних закладах ІІІ і ІV рівня акредитації та вищих навчальних закладах післядипломної освіти державної форми власності» № 1134 від 17.08.2002 р. // Офіційний вісник України. – 2002. – № 34. – Ст. 1574.
205. Наказ Міністерства освіти і науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 // Офіційний вісник України. – 2005. – № 40. – Ст. 2567.
206. Наказ Міністерства освіти і науки України «Про затвердження норм часу для планування і обліку навчальної роботи та переліків основних видів методичної, наукової й організаційної роботи педагогічних і науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів» від 7.08.2002 р. № 450 // Офіційний вісник України. – 2002. – № 35. – Ст. 1655.
207. Постанова Кабінету Міністрів України «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 р. № 1298 // Офіційний вісник України. – 2002. – № 36. – Ст. 1699.
208. Гельман В.М. Моделювання розподілення грошових ресурсів всередині підприємства на прикладі університету // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: зб. наук. праць ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції 12 трав. 2005 р. у Хмельницькому екон. ун-ті [у 2-х ч.]. – Хмельницький: Букрек, 2005. – Ч. 2. – С. 99-100.
209. Наказ Міністерства освіти України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України «Про затвердження Порядку надання платних послуг державними навчальними закладами» від 27 жовтня 1997 р. № 383/239/131 // Офіційний вісник України. – 1998. – № 2. – Ст. 63.
210. Менеджмент, маркетинг и экономика образования: учеб. пособие. – 2-е изд., перераб. / Под ред. А.П. Егоршина, Н.Д. Никадрова. – Н. Новгород: НИМБ, 2004. – 526 с.
211. Романова И.Б. Организация и управление внебюджетной образовательной деятельностью государственного вуза / И.Б. Романова. – Ульяновск: УлГУ, 2002. – 134 с.
212. Коваль П.М. Ринкові відносини в освітній сфері / П.М. Коваль // Фінанси України. – 2004. – № 8. – С. 76 - 78.
213. Система финансового менеджмента высшего учебного заведения / Под ред. д-ра экон. наук, проф. Ю.Г. Лысенко и д-ра экон. наук, проф. В.Н. Андриенко. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2004. – 602 с.
214. Гельман В.М. Розрахунок собівартості освітньої послуги державного ВНЗ // Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. «Трансформаційні процеси в економіці держави та регіонів», 19-20 жовт., 2006 р. – Запоріжжя: Вид-во ЗНУ, 2006. – С. 35-36.
215. Закон України «Про внесення змін до статті 61 Закону України «Про освіту» від 13.12.2001 р. № 2887-ІІІ // Офіційний вісник України. – 2002. – № 2. – Ст. 42.
216. Шуляк П.Н. Ценообразование: учеб.-практ. пособие. – 7-е изд., перераб. и доп. / П.Н. Шуляк – М.: ИТК «Дашков и Ко», 2004. – 192 с.
217. Гельман В.М. Застосування цінових показників для аналізу цінової кон’юнктури ринку освітніх послуг // Економіка: проблеми теорії та практики: в 4-х т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 217, т. 3. – С. 683-690.
218. Карпов В.А. Маркетинг: прогнозування кон’юнктури ринку: навч. посіб. – 2-ге вид., випр. і доп. / В.А. Карпов, В.Р. Кучеренко. – К.: Т-во «Знання», КОО, 2003. – 284 с.
219. Мошин Ю.Н. Анализ конъюнктуры потребительского рынка / Ю.Н. Мошин, А.Ю. Мошин. – М.: Изд-во ХРАО, 2004. – 168 с.
220. Аралов А.В. Управление негосударственным вузом в условиях рынка образовательных услуг / А.В. Аралов. – Ессентуки: Изд-во «Ессентукский Институт управления, бизнеса и права», 2000. – 118 с.
221. Лазарев В.А. Конкурентоспособность вуза как объект управления: моногр. / В.А. Лазарев, С.А. Мохначев. – Екатеринбург: ИД «Пригородные вести», 2003. – 160 с.
222. Манулов В.Ф. Система организационно-экономических показателей для анализа состояния и уровня развития спектра образовательных услуг вуза / В.Ф. Манулов, А.В. Федотов // Вестник Костромского государственного университета им. Н.А. Некрасова. Сер.: экономические науки: «Экономика образования». – 2005. – № 1. – С. 43 – 47.
223. Яришко О.В. Фінансове управління вищими навчальними закладами І – ІІ рівня акредитації: дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.04.01 «Фінанси, грошовий обіг і кредит» / О.В. Яришко; Запорізька державна інженерна академія. – Запоріжжя, 2005. – 227 с.
224. Безкоровайна С.В. Дослідження підходів до формування цінової стратегії підприємства / С.В. Безкоровайна // Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 2 (20). – С. 49 - 52.
225. Липцис И.В. Коммерческое ценообразование: учеб. для студентов вузов / И.В. Липцис. – М.: Изд-во БЕК, 1997. – 354 с.
226. Корінєв В.Л. Цінова політика підприємства: моногр. / В.Л. Корінєв. – К.: КНЕУ, 2001. – 257 с.
227. Котлер Ф. Маркетинг. Менеджмент: пер. с англ. / Ф. Котлер. – СПб.: Изд-во «Питер», 2002. – 750 с.
228. Литвиненко Я.В. Сучасна політика ціноутворення: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. – 2-е вид., випр. і допов. / Я.В. Литвиненко. – К.: МАУП, 2003. – 240 с.
229. Гельман В.М. Вибір цілі цінової політики вищого навчального закладу // Матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф. «Теорія і практика економічного аналізу: сучасний стан, актуальні проблеми та перспективи розвитку», 10-12 жовт., 2006 р. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. – С. 89-91.
230. Гельман В.М. Визначення критеріїв щодо вибору цінової стратегії вищого навчального закладу // Соціально-економічні проблеми реформування українського суспільства: зб. наук. праць за матеріалами ІІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. ЖДУ ім. І. Франка, 16-17 листоп. 2006 р. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2006. – С. 176-180.
231. Якубовская Н. Установление цены с учетом требований рынка / Н. Якубовская // Справочник экономиста : Искусство управления финансами. – 2004. – № 12. – С. 15-18.
232. Клинов В.Г. Экономическая конъюнктура. Факторы и механизмы формирования: учеб. пособие / В.Г. Клинов. – М.: ЗАО Изд-во «Экономика», 2005. – 278 с.
233. Фінансове планування і управління на підприємствах: навч. посіб. / Г.А. Семенов, В.З. Бугай, А.Г. Семенов, А.В. Бугай. – К.: Центр учбової літ., 2007. – 432 с.
234. Аллен Рой Дж. Д. Математическая экономика / Рой Дж. Д. Аллен: пер. с англ.. – М.: Изд-во иностр. лит., 1963. – 667 c.
235. Браверман Э.М. Математические модели планирования и управления в экономических системах / Э.М. Браверман. – М.: Наука, 1976. – 366 c.
236. Бабицький А. Економіка: від емпірики до точного розрахунку / А. Бабицький // Вісн. НАН України. – 1997. – № 3-4. – С. 27-33
237. Салига С.Я., Гельман В.М. Розвиток методів визначення соціально-економічної ефективності витрат на освітні послуги // Університетські наукові записки. Часопис Хмельницького ун-ту управління та права. – 2007. – №3 (23). – С. 213-223.
238. Долан Э.Дж. Рынок: Микроэкономическая модель / Э.Дж. Долан, Д. Линдсей : пер. с англ. В.Лукашевича и др.; под общ. ред. Б. Лисовика и В.Лукашевича. – СПб.: Питер, 1992. – 496 с.
239. Макконнел Кемпбелл Р. Экономикс: Принципы, проблемы и політика: в 2 т.: пер.англ. / Р. Кемпбелл Макконнел, Стенли Л. Брю. – М.: Республика, 1992. – Т. 2. – 400 с.
240. Українсько-російський словник / Укл. Г.П. Їжакевич, В.М. Калюжна, О.Л. Паламарчук – К.: Наук. думка, 1999. – 405 с.
241. Назарбаєва Р. Затраты или расходы? / Р. Назарбаєва // Бухгалтерия. – К.: Блицинформ. – 2004. – № 23. – С. 53 - 57.
242. Ніколаєва О.М., Шамаєв В.В. Удосконалення методики визначення рейтингу освітньо-наукової діяльності вищих навчальних закладів України [Електронний ресурс] : – Режим доступу: http://ranking.crimea.edu/
fde/datas/2008/02/23/1203757234/nikolayeva.doc
243. Пігош В. Удосконалення системи показників ефективності діяльності вищих закладів освіти [Електронний ресурс] : – Режим доступу: http://www.library.tane.edu.ua/images/nauk_vydannya/3NPsde.pdf
244. Шкворець Ю.Ф. Критерії та показники оцінки ефективності програмно-цільового фінансування центральних органів управління з питань науки, інноваційної діяльності й освіти [Електронний ресурс] : – Режим доступу: http://iee.org.ua/files/alushta/06-shkvorec-kryteryy_ta_pokaznyky.pdf
245. Каленюк І. Критерії ефективності витрат на освіту [Електронний ресурс] : – Режим доступу: http://www.soskin.info/ea.php?pokazold=20010469
&n=4&y=2001
246. Ядренникова Е.В. Механизм оценки эффективности подготовки кадров с высшим образованием для промышленности: автореф. дис. на соискание уч. степ. канд. экон. наук: спец. 08.00.05 «Экономика и упра
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2024. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.