У нас уже 17884 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Право на медичну допомогу та його здійснення
Количество страниц 196
ВУЗ Гуманітарний університет „Запорізький інститут державного та муніципального управління
Год сдачи 2007
Содержание ЗМІСТ

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ ............................................................. 3
ВСТУП ............................................................................................................... 4
РОЗДІЛ 1. ПОНЯТТЯ ПРАВА НА МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ
1.1. Право на медичну допомогу – до суті питання ..................... 12
1.2. Суб’єкт права на медичну допомогу ...................................... 24
1.3. Суб’єкт надання медичної допомоги ..................................... 35
1.4. Зміст права на медичну допомогу .......................................... 49
РОЗДІЛ 2. ЗДІЙСНЕННЯ ПРАВА НА МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ
2.1. Основні положення про здійснення права
на медичну допомогу ............................................................... 67
2.2. Договірний характер відносин щодо надання
медичної допомоги ................................................................... 81
2.3. Особливості здійснення права на психіатричну
медичну допомогу .................................................................... 91
РОЗДІЛ 3. ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА
НЕНАДАННЯ АБО НЕНАЛЕЖНЕ НАДАННЯ
МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ
3.1. Договірна та недоговірна відповідальність
суб’єкта надання медичної допомоги .................................... 105
3.2. Підстави цивільно-правової відповідальності за
ненадання або неналежне надання медичної допомоги
3.2.1. Шкода ............................................................................ 114
3.2.2. Протиправність діяння ................................................ 132
3.2.3. Причиновий зв’язок між протиправною
поведінкою та шкодою ................................................ 148
3.2.4. Вина ............................................................................... 156
ВИСНОВКИ ................................................................................................... 172
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ..................................................... 176
ВСТУП



Актуальність теми. Одним із основних природних прав людини є її право на життя, засобом утвердження якого є право на надання медичної допомоги. Забезпечення прав людини проголошено у статті 3 Конституції України головним обов’язком держави.
Конституція України в цілому відповідає нормам міжнародного права і тенденціям його розвитку щодо прав фізичної особи. Аналіз статей її другого розділу свідчить, що майже всі вони так чи інакше відображають зміст Міжнародної хартії прав людини, насамперед Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, Міжнародного пакту про економічні, соціальні й культурні права, а також Загальної декларації прав людини [51, 217-218]. Знайшло відбиття в Конституції України й право людини на медичну допомогу.
Розвитком конституційного положення про пріоритет людини, її життя і здоров’я стало віднесення особистих немайнових прав фізичної особи, в тому числі й права людини на медичну допомогу (право фізичної особи на надання їй медичної допомоги закріплено в статті 284 ЦК України), до предмета правового регулювання цивільного права. Закріплення особистих немайнових прав у Цивільному кодексі України додатково засвідчило посилену увагу держави до змісту цих прав та гарантій їх здійснення.
Разом із тим перевіркою досконалості наших уявлень про право людини на медичну допомогу є практика, яка, на жаль, свідчить про наявність теоретичних і практичних питань, суперечливих ситуацій, що потребують розв’язання. Їх вирішення матиме велике значення для подальшого розвитку як юридичної, так і медичної науки, у подальшій організації діяльності щодо напрямків надання людині необхідної кваліфікованої допомоги при захворюванні.
Зокрема, існує потреба визначення сутності медичної допомоги та медичної послуги, розгляду їх співвідношення, з’ясування особливостей цивільно-правової відповідальності медичних працівників за ненадання або неякісне надання медичної допомоги, вивчення такого явища як „лікарська помилка”, доопрацювання правових підстав здійснення медичної діяльності фізичними та юридичними особами, розширення правових можливостей фізичної особи з приводу отримання медичної допомоги тощо.
Окремі питання цієї проблеми досліджували вітчизняні та зарубіжні вчені А.В. Абрамов, В.В. Анашкін, С.В. Антонов, Ю.Г. Віленський, Г.С. Волкова, О.А. Грондо, Л.Г. Дунаєвська, Н.В. Ельштейн, Г.І. Камчатний, Г.Р. Колоколов, Н.В. Косолапова, О.В. Крилова, М.С. Малеін, М.М. Малеіна, П.С. Назар, О.В. Нікульнікова, О.І. Осокіна, В.Л. Попов, Н.П. Попова, О.О. Пунда, З.В. Ромовська, А.М. Савицька, О.І. Смотров, Р.О. Стефанчук, А.В. Тихомиров, Й.А. Турак, Є.О. Харитонов, С.С. Шевчук, К.Б. Ярошенко, R. Purtilo, R. Riegelman та інші. Однак комплексного дослідження та розв’язання теоретичних та практичних проблем права людини на медичну допомогу не проводилось.
Останні публікації в Україні присвячені переважно розглядові договору про оплатне надання медичних послуг, порядку його укладення, визначенню істотних умов та необхідності формування нової галузі права — медичного права, що також свідчить про невирішеність зазначених проблем.
Наведене обумовлює актуальність теми дослідження, а також проведення його в межах цієї дисертаційної роботи.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконано відповідно до Концепції розвитку охорони здоров’я населення України, затвердженої Указом Президента України від 07.12.2000 року №1313/2000, та планів науково-дослідницької роботи кафедри цивільного права Гуманітарного університету „Запорізький інститут державного та муніципального управління”.
Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційного дослідження полягає у з’ясуванні права на медичну допомогу, встановленні теоретичних і практичних проблем, які виникають при його здійсненні, та визначенні шляхів їх розв’язання.
Для досягнення зазначеної мети необхідно вирішити такі завдання:
— встановити суттєві риси права на медичну допомогу;
— визначити суб’єкта права на медичну допомогу;
— з’ясувати особливості організації надання медичної допомоги в Україні;
— розкрити зміст права на медичну допомогу;
— охарактеризувати здійснення фізичною особою права на медичну допомогу;
— розкрити договірний характер відносин щодо надання медичної допомоги;
— виявити особливості здійснення права на психіатричну медичну допомогу;
— з’ясувати властивості правового регулювання договірної та недоговірної цивільно-правової відповідальності суб’єкта надання медичної допомоги;
— визначити підстави цивільно-правової відповідальності за ненадання або неналежне надання медичної допомоги.
Об’єкт дослідження — суспільні відносини з приводу охорони здоров’я в Україні.
Предмет дослідження — суб’єктивне право фізичної особи на медичну допомогу та його реалізація.
Методами дослідження є загальнонаукові та спеціально-юридичні методи. Діалектичний метод пізнання використовувався протягом усього процесу дисертаційного дослідження і дозволив проаналізувати тенденції розвитку права людини на медичну допомогу. Методи аналізу й синтезу застосовувались при визначенні суттєвих рис права на медичну допомогу, а метод аналізу – і при дослідженні змісту цього права та підстав цивільно-правової відповідальності суб’єкта надання медичної допомоги. У дисертаційному дослідженні використовувались, зокрема, й такі методи, як формально-логічний (тлумачення цивільно-правових норм при з’ясуванні суб’єкта права на медичну допомогу та при розкритті особливостей організації надання медичної допомоги), порівняльно-правовий (порівняння правових актів України та Росії при з’ясуванні властивостей правового регулювання договірної та недоговірної цивільно-правової відповідальності суб’єкта надання медичної допомоги); конкретно-соціологічний (аналіз фактичних даних при характеристиці здійснення права на медичну допомогу, розкритті договірного характеру відносин щодо надання медичної допомоги та виявленні особливостей здійснення права на психіатричну медичну допомогу); комплексного дослідження (всі поставлені завдання роботи вирішувались за допомогою юридичної та медичної науки).
Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що дисертація є першим після проголошення незалежності та прийняття Цивільного кодексу України комплексним дослідженням права людини на медичну допомогу та його здійснення як складника особистих немайнових відносин, що входять до предмета правового регулювання цивільного права.
Наукова новизна одержаних результатів конкретизується у таких основних положеннях:
1. Обґрунтовано власне визначення права людини на медичну допомогу як її права на комплекс заходів, спрямованих на оздоровлення та лікування у стані, що на момент їх надання загрожує життю, здоров’ю і працездатності, які здійснюються професійно підготовленими працівниками.
2. Набула подальшого розвитку правова категорія „медичної послуги”, яку пропонується розглядати як комплекс дій медичних працівників, спрямованих на задоволення потреб людини стосовно здоров’я, та закріпити таке визначення в статті 3 Основ законодавства України про охорону здоров’я.
3. Встановлено залежність здійснення хворими права на медичну допомогу від їх психологічних властивостей, соціального становища, професійної діяльності, різних об’єктивних та суб’єктивних факторів, моделі відносин з лікарем (патерналістської, технологічної, лібераційної та інтерпретаційної).
4. Вперше обґрунтовано потребу врахування при здійсненні оцінки протиправності діянь медичних працівників одночасно закріплених та незакріплених нормативно звичаїв медичної практики, а також шкідливих наслідків рішень, дій чи бездіяльності медичних працівників.
5. Аргументовано необхідність розгляду лікарської помилки у широкому розумінні, тобто як винного, так і невинного діяння, та у вузькому – лише як невинного діяння медичних працівників.
6. Доведено доцільність закріплення в нормативно-правових актах низки положень:
— у статті 31 ЦК України про покладення обов’язку щодо: визначення правочину дрібним побутовим на повнолітнього дієздатного контрагента малолітньої особи; укладення, погодження правочинів про надання медичної допомоги в інтересах дитини у випадках, коли батьками піклування про здоров’я дитини не здійснюється або здійснюється неналежним чином, на працівників освіти, міліції, соціальних служб;
— у статті 37 ЦК України та статті 43 Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо можливості особи, цивільна дієздатність якої обмежена, відмовитись від лікування, коли договір про надання медичної допомоги не є дрібним побутовим правочином, лише за згодою законного представника;
— у статті 66 ЦК України, що у випадку, коли заклад охорони здоров’я виступає опікуном або піклувальником фізичної особи, він повинен повідомляти про всі рішення з питань надання медичної допомоги до органів опіки та піклування;
— у статті 10 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” про необхідність надання безоплатної медичної допомоги нелегальним іноземцям, особам без громадянства у випадках, коли їх стан здоров’я критичний, існує реальна загроза життю, або коли вбачається тривалий строк перебування цих осіб на території України, з подальшим відшкодуванням витрат на лікування державою, до якої вони належать або з території якої прибули до України;
— у статті 1201 ЦК України, що витрати на поховання та на спорудження надгробного пам’ятника мають визначатися виходячи з їх фактичної вартості, яка не може бути вищою за граничну вартість стандартних речей, необхідних для здійснення ритуального обряду в цій місцевості;
— у статті 33 Основ законодавства України про охорону здоров’я про можливість певному лікареві у виняткових ситуаціях за відсутності (тимчасової відсутності) відповідної ліцензії, під час відбування покарання, незалежно від місця роботи тощо надати допомогу пацієнтові на його прохання;
— у статті 1195 ЦК України про те, що правила про недоговірну відповідальність можуть застосовуватись у випадках неналежного виконання договірних зобов’язань, якщо в результаті їх невиконання або неналежного виконання завдається шкода життю або здоров’ю людини, а також про те, що при заподіянні шкоди життю та здоров’ю фізичної особи невиконанням або неналежним виконанням договору відповідальність особи, яка заподіяла шкоду, не може бути меншою ніж передбачена главою 82 „Відшкодування шкоди” ЦК України;
— у статті 906 ЦК України припис про те, що „збитки, завдані невиконанням або неналежним виконанням договору про безоплатне надання послуг, підлягають відшкодуванню виконавцем у розмірі, що не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо інший розмір відповідальності виконавця не встановлений договором”, доповнити словами „але це не поширюється на відшкодування збитків, заподіяних життю та здоров’ю фізичної особи”.
Практичне значення одержаних результатів. Сформульовані у дисертації висновки можуть бути використані: для вдосконалення законодавства, що визначає право людини на медичну допомогу; при підготовці навчально-методичної літератури; у практиці здійснення фізичними особами права на медичну допомогу; у діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання; у навчальному процесі під час лекцій та проведення практичних занять з курсу конституційного та цивільного права.
Деякі висновки в дисертації мають дискусійний характер, методологічну спрямованість і можуть бути підґрунтям для подальших наукових досліджень.
Апробація результатів дисертації. Дисертація виконана й обговорена на кафедрі цивільного права Гуманітарного університету „Запорізький інститут державного та муніципального управління”. Окремі положення дисертації були також предметом обговорення за участю автора на таких шести конференціях:
1. Щорічній міжнародній науково-практичній конференції „Запорізькі правові читання” (м. Запоріжжя, 30 червня – 1 липня 2003 року).
2. Щорічній міжнародній науково-практичній конференції „Запорізькі правові читання” (м. Запоріжжя, 30 червня – 1 липня 2004 року).
3. Щорічній міжнародній науково-практичній конференції „Запорізькі правові читання” (м. Запоріжжя, 30 червня – 2 липня 2005 року).
4. Міжнародній науковій конференції „Формування правової системи в Україні на сучасному етапі” (м. Дніпропетровськ, 21 – 22 квітня 2005 року).
5. І Всеукраїнській цивілістичній науковій конференції студентів та аспірантів (м. Одеса, 24 – 25 лютого 2006 року).
6. XIV Міжвузівській науковій конференції молодих учених (м. Запоріжжя, 11 – 18 травня 2006 року).
Публікації. Основні результати дисертаційного дослідження викладено в 13 публікаціях, з них 7 – у фахових виданнях. Всі праці написані без співавторів.
Список литературы ВИСНОВКИ



У дисертації з’ясовано право людини на медичну допомогу, встановлено теоретичні й практичні проблеми, які виникають при його здійсненні, визначено шляхи їх розв’язання, а також можливої подальшої розвідки певних питань. Результати дисертаційного дослідження полягають у таких положеннях.
1. Право на медичну допомогу є засобом утвердження права на життя — одного із основних природних прав людини. Право на медичну допомогу є похідним від права на життя.
2. Закріплення в Конституції та Цивільному кодексі України права людини на медичну допомогу відповідає нормам міжнародного права та тенденціям його розвитку з питань прав фізичної особи, а також її інтересам у галузі охорони здоров’я. Разом із тим існує нагальна потреба вдосконалення уявлення про право людини на медичну допомогу, що позитивно відіб’ється й на його здійсненні.
3. Правом людини на медичну допомогу є її певні можливості з приводу отримання комплексу заходів, спрямованих на оздоровлення та лікування у стані, що на момент їх надання загрожує життю, здоров’ю і працездатності, які здійснюються професійно підготовленими працівниками. Це можливості щодо медичної послуги, яка може бути надана вказаними особами на підставі відповідного договору.
4. Право на медичну допомогу має свій специфічний зміст, який не збігається зі змістом інших прав людини, покликаних на охорону її здоров’я. Зміст права на медичну допомогу становлять можливості фізичної особи вільно, на власний розсуд визначати свою поведінку у сфері оздоровлення та лікування. Ці можливості поведінки обумовлюються об’єктивним становищем речей, станом здоров’я, соціальним статусом особи.
5. Норми права на медичну допомогу реалізуються в межах, в яких діє суб’єкт права. Реалізація фізичною особою права на медичну допомогу здійснюється у правових відносинах з приводу оздоровлення та лікування людини. Зазначені відносини мають цивільно-правовий характер і виникають переважно за волею пацієнта, проте можуть виникнути і незалежно від неї.
Здійснення особою права на медичну допомогу залежить від її психологічних властивостей, соціального становища, професійної діяльності, різних об’єктивних і суб’єктивних факторів, обумовлюється наявною моделлю відносин з лікарем: патерналістською, технологічною, лібераційною та інтерпретаційною.
6. Цивільно-правова відповідальність суб’єкта надання медичної допомоги за ненадання або неякісне надання медичної допомоги може бути договірною та недоговірною.
На лікуючі організації можна та необхідно поширювати норми про відповідальність за шкоду, завдану джерелом підвищеної небезпеки. Разом із тим слід враховувати, що лікарська діяльність неоднорідна та не може бути визнана в цілому джерелом підвищеної небезпеки, але окремі методи (способи) лікування відповідають визначенню джерела підвищеної небезпеки.
При здійсненні оцінки протиправності діянь медичних працівників необхідно брати до уваги одночасно нормативно закріплені та незакріплені звичаї медичної практики, а також шкідливі наслідки рішень, дій чи бездіяльності медичних працівників, оскільки в статтях 1166, 1167 ЦК України закріплена загальна заборона, якою не перелічуються рішення, дії чи бездіяльність, які не можна вчиняти, а лише встановлюється видова або родова характеристика, що пов’язана з негативним результатом.
Невід’ємною стороною діяльності лікаря є лікарська помилка, яку необхідно розглядати у широкому розумінні — як винне, так і невинне діяння, та у вузькому — лише як невинне діяння медичних працівників виходячи з тлумачення слова „помилка”, чому належної уваги попередні дослідники не надали. Про лікарську помилку мова буде йти завжди, коли буде вирішуватись питання про юридичну відповідальність суб’єкта надання медичної допомоги.
7. З метою вдосконалення правового регулювання надання фізичній особі медичної допомоги в нормативно-правових актах має бути закріплена низка положень:
— у статті 3 Основ законодавства України про охорону здоров’я, що медичною послугою є комплекс дій медичних працівників, спрямованих на задоволення потреб людини стосовно здоров’я;
— у статті 31 ЦК України про покладення обов’язку щодо: визначення правочину дрібним побутовим на повнолітнього дієздатного контрагента малолітньої особи; укладення, погодження правочинів про надання медичної допомоги в інтересах дитини у випадках, коли батьками піклування про здоров’я дитини не здійснюється або здійснюється неналежним чином, на працівників освіти, міліції, соціальних служб;
— у статті 37 ЦК України та статті 43 Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо можливості особи, цивільна дієздатність якої обмежена, відмовитись від лікування, коли договір про надання медичної допомоги не є дрібним побутовим правочином, лише за згодою законного представника;
— у статті 66 ЦК України про те, що у випадку, коли заклад охорони здоров’я виступає опікуном або піклувальником фізичної особи, він повинен повідомляти про всі рішення з питань надання медичної допомоги до органів опіки та піклування;
— у статті 10 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” про необхідність надання безоплатної медичної допомоги нелегальним іноземцям, особам без громадянства у випадках, коли їх стан здоров’я критичний, існує реальна загроза життю, або коли вбачається тривалий строк перебування цих осіб на території України, з подальшим відшкодуванням витрат на лікування державою, до якої вони належать або з території якої прибули до України;
— у статті 1201 ЦК України про те, що витрати на поховання та на спорудження надгробного пам’ятника мають визначатися виходячи з їх фактичної вартості, яка не може бути вищою за граничну вартість стандартних речей, необхідних для здійснення ритуального обряду в цій місцевості;
— у статті 33 Основ законодавства України про охорону здоров’я про можливість певному лікареві у виняткових ситуаціях за відсутності (тимчасової відсутності) відповідної ліцензії під час відбування покарання, незалежно від місця роботи тощо надати допомогу пацієнтові на його прохання;
— у статті 1195 ЦК України про те, що правила про недоговірну відповідальність можуть застосовуватись у випадках неналежного виконання договірних зобов’язань, якщо в результаті їх невиконання або неналежного виконання завдається шкода життю або здоров’ю людини, а також про те, що при заподіянні шкоди життю та здоров’ю фізичної особи невиконанням або неналежним виконанням договору відповідальність особи, яка заподіяла шкоду, не може бути меншою, ніж передбачена главою 82 „Відшкодування шкоди” ЦК України;
— у статті 906 ЦК України припис про те, що „збитки, завдані невиконанням або неналежним виконанням договору про безоплатне надання послуг, підлягають відшкодуванню виконавцем у розмірі, що не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо інший розмір відповідальності виконавця не встановлений договором”, доповнити словами „але це не поширюється на відшкодування збитків, заподіяних життю та здоров’ю фізичної особи”.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Абрамов В.А., Осокина О.И. Конфликты и возмещение морального вреда в медицинской практике.— Донецк: Каштан, 2003.— 140 с.
2. Адміністративне право України: Підручник / Ю.П. Битяк, В.М. Паращук, О.В. Дьяченко та ін.; За ред. Ю.П. Битяка.— К.: Юрінком Інтер, 2006.— 544 с.
3. Акопов В.И. Юридические основы деятельности врача. Учебно-методическое пособие для студентов медицинских вузов.— М.: Экспертное бюро-М, 1997.— 256 с.
4. Александрова О.Ю. Юридическая ответственность медицинских работников и организаций здравоохранения // Здравоохранение.— 2005.— №1.— С.167-178.
5. Антонов С.В. Цивільно-правова відповідальність за заподіяння шкоди здоров’ю при наданні платних медичних послуг: Автореф. дис... к-та юрид. наук: 12.00.03 / Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України.— К., 2006.— 20 с.
6. Антонов С.В. Цивільно-правові наслідки заподіяння шкоди здоров’ю пацієнта внаслідок надання неналежної медичної допомоги // Бюлетень Міністерства юстиції України.— 2004.— №6(32).— С.72-83.
7. Бачинин В.А. Философия права и преступления. Худож.-оформитель Д. Гапчинский.— Харьков: Фолио, 1999.— 607 с.
8. Бишоф Х.Л. Право на лечение и отказ от лечения пациентов специальных психиатрических больниц (медицинские аспекты проблемы) // Социальная и клиническая психиатрия.— 1993.— №1.— С.34-39.
9. Бойко М.Д. Право соціального забезпечення України: Навч. посіб.— К.: „Олан”, 2004.— 312 с.
10. Бойко М.Д. Трудове право України: навчальний посібник.— К.: Атака, 2006.— 312 с.
11. Большой энциклопедический словарь: В 2-х т. / Гл. ред. А.М. Прохоров.— Т.1.— М.: Сов. Энциклопедия, 1991.— 863 с.
12. Бурно М.Е. Психотерапия, этика и права человека // Независимый психиатрический журнал.— 1996.— №1.— С.20-22.
13. Василенко Т. Карета „скорой помощи” или катафалк безнадёги? // Суббота плюс.— 2004.— 12-22 августа.— С.35.
14. Василь М. Приговорённый к 14 годам лишения свободы за убийство коллеги врач-психиатр продолжает лечить своих пациентов во время коротких … тюремных свиданий // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 09 июня.— С.8, 14.
15. Васильєв Г. Про стан прокурорського нагляду за додержанням гарантованих Конституцією та законами України прав громадян на медичну допомогу // Прокуратура. Людина. Держава.— 2004.— №3(33).— С.3-4.
16. Веклич В. Мужчине, пострадавшему в ДТП, мы одновременно сложили и зафиксировали сломанные бёдра, голени и голеностопные суставы, не сделав ни одного разреза // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 26 ноября.— С.7.
17. Виноградова Л.Н., Савенко Ю.С., Спиридонова Н.В. Права пациентов психиатрических стационаров // Независимый психиатрический журнал.— 2004.— №3.— С.14-36.
18. Волкова А.С., Анашкин В.В., Камчатный Г.И. Организационно-правовые основы частной стоматологической деятельности. Изд-е 2-е, переработанное и дополненное.— Х.: Мегаполис, 2005.— 448 с.
19. Волков В., Дєшко Л. Проблеми цивільно-правового регулювання угод, пов’язаних з наданням платних медичних послуг / Правничий часопис Донецького університету.— 2004.— №1.— С.42-48.
20. Гаев Ю. „Ваша дочь просто притворяется больной!” — говорили врачи маме девушки, у которой трижды (!) останавливалось сердце // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 02 ноября.— С.7.
21. Галас Я. Ужгородский роддом, обслуживающий больше половины всех рожениц в Закарпатье, закрыли из-за антисанитарии // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 26 августа.— С.2.
22. Гармаш Н. При каждом шаге Серёжи нижний обломок его бедренной кости, на восемь сантиметров ушедший вверх, выпирал так, что казалось, кожа вот-вот лопнет от напряжения // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2004.— 30 декабря.— С.24.
23. Гладун З.С. Право і охорона здоров’я.— К.: Видавництво товариства „Знання” України.— 1991.— 32 с.
24. Голотюк И. Детские больницы Кировоградской, Закарпатской, Луганской и Черкасской областей получили современные реанимационные автомобили стоимостью более чем полтора миллиона гривен // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 15 октября.— С.4.
25. Гражданский кодекс Российской Федерации. Официальный текст и справочные материалы.— М.: Изд-во Эксмо, 2004.— 528 с.
26. Грибанов В.П. Осуществление и защита гражданских прав.— М.: „Статут”, 2000.— 411 с.
27. Громов А. Оценка неблагоприятного исхода лечения // Врач.— 1993.— №3.— С.45-48.
28. Громов А. Рецидив средневековья с точки зрения закона // Врач.— 1994.— №2.— С.51-53.
29. Дейкун М.П. Реформа фінансування системи медичної допомоги — шлях до ефективного її функціонування // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України.— 1999.— №1.— С.54-56.
30. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 66: Залізничний транспорт і метрополітен; частина 2 „Робітники”) // www.nau.kiev.ua
31. Дргонец Я., Холлендер П. Современная медицина и право. Пер. со словац.— М.: Юрид. лит., 1991.— 336 с.
32. Дубская И. Если бы профессор Владимир Мишалов отказался меня оперировать, его никто не посмел бы осудить: спасти такого пациента, как я, было почти нереально // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 25 марта.— С.7-8.
33. Дубская И. Оперировать неосложнённую язву желудка сегодня считается преступлением // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 26 августа.— С.7.
34. Дубская И. „Чтобы проверить, хорошо ли работает Серёжкино сердце, которое сразу после его рождения хирургам пришлось полностью „перекроить”, внука … усыпили. Он панически боится врачей” // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 03 февраля.— С.7-8.
35. Дунаєвська Л.Г. Особливості початкового етапу розслідування злочинів, скоєних при наданні медичної допомоги: Автореф. дис... к-та юрид. наук: 12.00.09 / Київський національний університет імені Тараса Шевченка.— К., 2006.— 18 с.
36. Емельянов В.П. Гражданское право Украины: Практическое пособие.— Изд. 2-е, испр. и доп.— Харьков: НКПФ „Консум”, 1996.— 236 с.
37. Жабокрицький С.В. Судова психіатрія: Навчальний посібник / С.В. Жабокрицький, А.П. Чуприков.— К.: МАУП, 2004.— 176 с.
38. Ившин И.В. Невиновное причинение вреда в медицинской практике // Судебно-медицинская экспертиза.— 2005.— №4.— С.26-28.
39. Інструкція про встановлення груп інвалідності, затверджена наказом МОЗ України від 07.04.2004 року №183 // Офіційний вісник України.— 2004.— №17.— Ст.1235.— С.392-401.
40. Інструкція про порядок медичного обслуговування в закладах охорони здоров’я МВС України, затверджена наказом МВС України 04.11.2003 року №1296 // Офіційний вісник України.— 2004.— №20.— Ст.1395.— С.162-163.
41. Інструкція про порядок надання Комітетом з питань народної і нетрадиційної медицини при Міністерстві охорони здоров’я України спеціального дозволу для провадження медичної діяльності в галузі народної і нетрадиційної медицини, затверджена наказом МОЗ України від 10.08.2000 року №195 // Офіційний вісник України.— 2001.— №9.— Ст.378.— С.289-292.
42. Інструкція про проведення судово-медичної експертизи, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.01.1995 року №6 // www.nau.kiev.ua
43. Каган В.Е. Психиатрия и право: поиск места в изменяющейся жизни // Независимый психиатрический журнал.— 1996.— №1.— С.23-26.
44. Карпачова Н.І. Стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні: Перша щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.— Видання друге.— Харків: Консум, 2001.— 464 с.
45. Киртока В. Бабушка больного шестилетнего мальчика умоляла проводников поезда „Симферополь-Киев” вызвать скорую помощь к ближайшей станции, но они не сделали этого, хотя тогда ребёнка ещё можно было спасти // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 01 сентября.— С.8.
46. Класифікатор професій.— К.: Юрінком Інтер, 2006.— 544 с.
47. Клятва лікаря, затверджена Указом Президента України від 15.06.1992 року №349 // Право людини на охорону здоров’я, медичну допомогу та відповідальність закладів охорони здоров’я і медичного персоналу за його порушення: Збірник нормативно-правових актів України.— Львів, 2004.— С.7.
48. Кодекс законів про працю України // Бюлетень законодавства і юридичної практики України.— №1: Кодекс законів про працю України з постатейними матеріалами.— Ч.1.— К.: Юрінком Інтер, 2004.— С.13-108.
49. Козьминых Е. Об обязательствах вследствие причинения вреда при оказании медицинских услуг // Российская юстиция.— 2001.— №2.— С.32-34.
50. Колоколов Г.Р., Косолапова Н.В., Никульникова О.В. Основы медицинского права. Курс лекций: Учебное пособие для вузов.— М.: Издательство „Экзамен”, 2005.— 320 с.
51. Конституційне право України / За ред. чл.-кор. НАН України В.Ф. Погорілка.— К.: Наукова думка, 2003.— 733 c.
52. Конституція України // Відомості Верховної Ради України.— 1996.— №30.— Ст.141.— С.381-418.
53. Копровская И. „Да, Я назначала новорожденному лечение индометацином, хоть это и незаконно!” // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 10 ноября.— С.29, 31.
54. Крилова О.В. Цивільно-правове регулювання відносин по наданню медичної допомоги: Автореф. дис... к-та юрид. наук: 12.00.03 / Одеська національна юридична академія МОН України.— Одеса, 2006.— 20 с.
55. Кримінальна справа №1-114/04 по обвинуваченню Лавріненка О.І. за ст.184 ч.1 Кримінального кодексу України (2004 рік) // Архів Енергодарського міського суду Запорізької області.— С.254.
56. Кримінальний кодекс України // Відомості Верховної Ради України.— 2001.— №25-26.— Ст.131.— С.442-528.
57. Кримінально-виконавчий кодекс України // Відомості Верховної Ради України.— 2004.— №3-4.— Ст.21.— С.66-128.
58. Критерії (умови) акредитації лікувально-профілактичних закладів України, затверджені наказом МОЗ України від 20.01.2001 року №20 // www.nau.kiev.ua
59. Левит А. В советское время невостребованную донорскую кровь выливали тоннами! А сейчас в радио- и телеэфире всё чаще звучат слова: „Срочно нужен донор …” // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 17 августа.— С.6.
60. Левит А. После того как пережил клиническую смерть, имя Катя я запомню навсегда // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 03 ноября.— С.8.
61. Лещенко А. Оборудование столичного госпиталя МВД Украины пополнилось современным флюорографом, который в отличие от старого, на 20 процентов уменьшает уровень облучения // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 23 августа.— С.6.
62. Линденбратен А.Л., Третьяков А.Е., Роговина А.Г., Голодненко В.Н. Вопросы организации материального стимулирования в условиях добровольного выбора врача пациентом // Проблемы социальной гигиены, здравоохранения и истории медицины.— 1999.— №1.— С.30-32.
63. Літвак А.І. Аналіз і оцінка фінансово-економічного стану бюджетної медичної установи // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України.— 2000.— №1.— С.34-37.
64. Литвинова А. Для того чтобы поставить точный диагноз травмированному мальчику, который находился за сотни километров, специалистам Киевского центра микрохирургии понадобилось … всего несколько минут // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 28 сентября.— С.10.
65. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства охорони здоров’я України від 16.02.01 №38/63 // Офіційний вісник України.— 2001.— №10.— Ст.421.— С.232-242.
66. Любов Е.Б. Проблема несоблюдения лекарственного режима в психиатрической практике // Социальная и клиническая психиатрия.— 2001.— №1.— С.89-101.
67. Малеина М.Н. Человек и медицина в современном праве: Учебное и практическое пособие.— М.: Издательство БЕК, 1995.— 272 с.
68. Малиновская Т. Благодаря „Фактам” находившегося в Винницкой психоневрологической больнице Вову, который утверждал, что ничего о себе не помнит, нашла мама // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 06 января.— www.facts.kiev.ua
69. Малиновская Т. Пианист целое лето держал в напряженной таинственности всю Европу // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 06 января.— www.facts.kiev.ua
70. Марчук В.М., Ніколаєва Л.В. Основні поняття та категорії права: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.— К.: Істина, 2001.— 144 с.
71. Матузов Н.И. Личность. Права. Демократия. Теоретические проблемы субъективного права.— Саратов.: Издательство Саратовского университета, 1972.— 294 с.
72. Международные документы по правам человека.— Харьков: РИФ „Арсис, ЛТД”, 2000.— 288 с.
73. Москаленко В.Ф., Горбань Е.Н., Табачников С.И., Сыропятов О.Г., Штенгелов В.В. Закон Украины о психиатрической помощи и вопросы реформирования охраны психического здоровья // Лікарська справа.— 2000.— №7-8.— С.3-6.
74. Наглядове провадження №16-4031-05 за зверненням Попова В.Ю. (2005 рік) // Архів прокуратури Запорізької області.— С.15.
75. Надюк З. Управління якістю надання медичної допомоги на сучасному етапі розвитку українського суспільства // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України.— 2005.— №4.— С.176-183.
76. Назар П.С., Віленський Ю.Г., Грандо О.А. Основи медичної етики.— К.: Здоров’я, 2002.— 344 с.
77. Некоторые вопросы защиты прав пациентов в судебном порядке // Вопросы экономики и управления для руководителей здравоохранения.— 2003.— №4(34).— С.50-69.
78. Новий тлумачний словник української мови / Укладачі В.В. Яременко, О.М. Сліпушко.— Т.2.— К.: Видавництво „Аконіт”, 2004.— 928 с.
79. Новий тлумачний словник української мови / Укладачі В.В. Яременко, О.М. Сліпушко.— Т.3.— К.: Видавництво „Аконіт”, 2004.— 864 с.
80. Обсяг лікувально-діагностичної допомоги хворим на дерматози та захворювання, що передаються статевим шляхом в дерматовенерологічних стаціонарах, затверджений наказом МОЗ України від 30.12.1992 року №207 „Про організацію дерматовенерологічної допомоги населенню України” // www.nau.kiev.ua
81. Оголошення Центру сучасних медичних технологій „Тест” // Рекламний тиждень Запоріжжя.— 2005.— 15 грудня.— С.1.
82. Озерян Е. „В милицию не обращался: не знал, что это такое, да и не подсказал никто” // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 10 ноября.— С.12.
83. Озерян Е. Когда врачи сказали, что 18-летней Юле нужно ампутировать ногу, старшая сестра девушки спросила: „Можно ли мою отрезать и ей пришить?” // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 17 августа.— С.13.
84. Орлов А.М. Врачебная ошибка: мнение врача и юрисконсульта // Главврач.— 2002.— №11.— С.33-36.
85. Основи законодавства України про охорону здоров’я: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 1993.— №4.— Ст.19.— С.59-82.
86. Ошибки в клинической онкологии: Руководство для врачей / Под ред. В.И. Чиссова, А.Х. Трахтенберга.— М.: Медицина, 1993.— 544 с.
87. Перелік платних послуг, які можуть надаватися в державних закладах охорони здоров’я та вищих медичних закладах освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 року № 1138 // Урядовий кур’єр.— 1996.— 26 вересня.— С.8.
88. Пиоро Г. Нанося своему лечащему врачу удар ножом в пах, 55-летний онкобольной хотел, чтобы тот „почувствовал, что такое боль” // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 15 июля.— С.2.
89. Пищиков В.А., Чуприков А.П., Квасневский А.Л., Куколенко Н.В. Состояние психиатрической помощи в Украине // Российский психиатрический журнал.— 1998.— №4.— С.51-54.
90. Положення про Державний департамент України з питань виконання покарань, затверджене Указом Президента України від 31.07.1998 року №827/98 // Офіційний вісник України.— 1998.— №31.— Ст.1162.— С.4-8.
91. Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров’я, затверджене наказом МОЗ України від 05.06.1997 року №174 // Офіційний вісник України.— 1997.— №28.— Код: 1850/1997.— С.409-413.
92. Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.1992 року №83 // Збірник нормативно-директивних документів з охорони здоров’я.— 2001.— Липень.— С.16-20.
93. Положення про організацію роботи цілителя, який здійснює медичну діяльність в галузі народної та нетрадиційної медицини, затверджене наказом МОЗ України від 11.02.1998 року №36 // Офіційний вісник України.— 1999.— №3.— Ст.112.— С.104-105.
94. Положення про порядок направлення громадян на лікування за кордон, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.95 №991 // www.nau.kiev.ua
95. Положення про станцію швидкої медичної допомоги, Положення про лікарню швидкої медичної допомоги, Положення про виїзну бригаду швидкої медичної допомоги, Положення про фельдшера (медсестру) – диспетчера швидкої медичної допомоги та інші акти, затверджені Наказом Міністерства охорони здоров’я України „Про заходи щодо удосконалення швидкої медичної допомоги” від 19.06.1996 року №175 // Збірник нормативно-директивних документів з охорони здоров’я.— 2002.— Липень.— С.32-72.
96. Попов В.Л., Попова Н.П. Правовые основы медицинской деятельности: Справочно-информационное пособие.— Издание 2-е, доработанное и дополненное.— СПБ.: Издательство „Деан”, 1999.— 256 с.
97. Популярна юридична енциклопедія / Кол. авт.: В.К. Гіжевський, В.В. Головченко ... В.С. Ковальський (кер.) та ін.— К.: Юрінком Інтер, 2002.— 528 с.
98. Популярная медицинская энциклопедия. Гл. ред. Б.В. Петровский. В 1-м томе. Аборт-Ящур. — М.: „Советская Энциклопедия”, 1979. — 704 с.
99. Порядок державної акредитації закладу охорони здоров’я, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 року №765 // Офіційний вісник України.— 1997.— №29.— Код: 2032/1997.— С.62-65.
100. Порядок допуску до медичної і фармацевтичної діяльності в Україні громадян, які пройшли медичну або фармацевтичну підготовку в навчальних закладах іноземних країн, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.08.1994 року №118-с // Збірник нормативно-директивних документів з охорони здоров’я.— Т.1.— Запоріжжя.: ТОВ „Укрмедконсалтинг”, 2000-2001.— С.58-60.
101. Порядок надання медичної допомоги іноземним громадянам, які тимчасово перебувають на території України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.1997 року №79 // Офіційний вісник України.— 1997.— №5.— Код: 132/1997.— С.149-150.
102. Порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 року №439 // Офіційний вісник України.— 2001.— №20.— Ст.852.— С.123-124.
103. Права человека и профессиональная ответственность врача.— К.: Издательство „Сфера”, 1999.— 121 c.
104. Правила опіки та піклування, затверджені наказом Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 року №34/166/131/88 // Офіційний вісник України.— 1999.— №26.— Ст.1252.— С.116-129.
105. Правила перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, затверджені наказом Міністерства транспорту України 28.07.1998 року №297 // Офіційний вісник України.— 1998.— №40.— Ст.1506.— С.158-221.
106. Правила проведення комісійних судово-медичних експертиз в бюро судово-медичної експертизи, затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.01.1995 року №6 // www.nau.kiev.ua
107. Правила тримання осіб, узятих під варту, і засуджених у слідчих ізоляторах Державного департаменту України з питань виконання покарань, затверджені наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань 20.09.2000 року №192 // Офіційний вісник України.— 2000.— №44.— Ст.1910.— С.153-195.
108. Правові позиції, висловлені судовою колегією в цивільних справах Верховного Суду України в зв’язку з аналізом причин перегляду судових рішень у цивільних справах у 1996 році // www.nau.kiev.ua
109. Примірне положення про денний стаціонар, затверджене наказом МОЗ України від 23.02.2001 року №72 // Збірник нормативно-директивних документів з охорони здоров’я.— 2001.— Лютий.— С.104-105.
110. Примірне положення про лікаря загальної практики – сімейної медицини, затверджене наказом МОЗ України від 23.02.2001 року №72 // Збірник нормативно-директивних документів з охорони здоров’я.— 2001.— Лютий.— С.101.
111. Примірне положення про стаціонар вдома, затверджене наказом МОЗ України від 23.02.2001 року №72 // Збірник нормативно-директивних документів з охорони здоров’я.— 2001.— Лютий.— С.105-106.
112. Програма подання громадянам гарантованої державою безоплатної медичної допомоги, затверджена постановою Кабінету Міністрів від 11.07.2002 року №955 // Офіційний вісник України.— 2002.— №28.— Ст.1324.— С.73-75.
113. Про донорство крові та її компонентів: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 1995.— №23.— Ст.183.— С.501-510.
114. Про дорожній рух: Закон України // Голос Украины.— 1993.— 16 июля.— С.5-9.
115. Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 1994.— №27.— Ст.218.— С.791-814.
116. Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 2003.— №49-50.— Ст.376.— С.1552-1598.
117. Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 2000.— №22.— Ст.171.— С.370-387.
118. Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 2001.— №14.— Ст.71.— С.282-300.
119. Про захист населення від інфекційних хвороб: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 2000.— №29.— Ст.228.— С.522-541.
120. Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними: Закон України // Законодавство України про охорону здоров’я. Збірник нормативно-правових актів.— К.: КНТ, 2004.— С.78-86.
121. Про лікарські засоби: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 1996.— №22.— Ст.86.— С.285-296.
122. Про міліцію: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 1991.— №4.— Ст.20.— С.95-110.
123. Про недоліки надання медичної допомоги новонародженій дитині О. в пологовому відділенні Бершадської ЦРЛ Вінницької області: Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 06.03.03 №103 // www.nau.kiev.ua
124. Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 2005.— №26.— Ст.354.— С.1108-1113.
125. Про пенсійне забезпечення: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 1992.— №3.— Ст.10.— С.42-72.
126. Про пожежну безпеку: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 1994.— №5.— Ст.21.— С.82-96.
127. Про попереднє ув’язнення: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 1993.— №35.— Ст.360.— С.901-911.
128. Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 1994.— №23.— Ст.161.— С.658-664.
129. Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 27.03.1992 року №6 // Бюлетень законодавства і юридичної практики України.— №11: Постанови Пленуму Верховного Суду України із загальних питань судової діяльності та в цивільних справах.— К.: Юрінком Інтер, 2004.— С.164-186.
130. Про психіатричну допомогу: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 2000.— №19.— Ст.143.— С.298-312.
131. Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування: Закон України // Відомості Верховної Ради України.— 2001.— №11.— Ст.47.— С.228-230.
132. Рабінович П.М., Хавронюк М.І. Права людини і громадянина: Навчальний посібник.— К.: Атіка, 2004.— 464 с.
133. Радкевич А. „Террорист”, угрожавший вчера утром взорвать КПП Минобороны с помощью „дипломата”, наполненного … тетрадями и газетами, оказался пациентом психиатрической больницы // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 22 декабря.— С.1.
134. Ригельман Р. Как избежать врачебных ошибок. Книга практикующих врачей: Пер. с анг.— М.: Практика, 1994.— 208 с.
135. Рішення Верховного Суду України – 2001 / За загальною редакцією Голови Верховного Суду України В.Ф. Бойка. – К., 2001. – С.117-118.
136. Рішення Конституційного Суду України від 25.11.1998 року по справі №1-29/98 (справа про платні медичні послуги) // Офіційний вісник України.— 1998.— №50.— Ст.1854.— С.119-123.
137. Рішення Конституційного Суду України від 29.05.2002 року по справі №1-13/2002 (справа про безоплатну медичну допомогу) // Офіційний вісник України.— 2002.— №23.— Ст.1132.— С.107-112.
138. Рогоман И. 4-летнему Владику, родившемуся глухим, хирурги вживили в ухо миниатюрный процессор, теперь мальчик слышит не только голос мамы, но и пение птиц за окном // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета. — 2005.— 21 января.— С.7-8.
139. Рогоман И. Сколько ещё нужно ждать, пока в Украине появится гамма-нож, разрушающий опухоли мозга с помощью лучей? // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 14 октября.— С.9.
140. Рогоман И. Через неделю после смерти 11-летнего Виталика, больного лейкозом, из Минздрава сообщили, что готовы перечислить деньги на трансплантацию костного мозга // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 29 июля.— С.7-8.
141. Рогоман И. Чтобы не беспокоило сердце, мужчина ежедневно выпивал бутылочку корвалола, не подозревая, что стал зависим от этого препарата // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 01 сентября.— С.9.
142. Ромовська З.В. Українське цивільне право: Загальна частина. Академічний курс. Підручник.— К.: Атіка, 2005.— 560 с.
143. Савицкая А.Н. Возмещение ущерба, причинённого ненадлежащим врачеванием.— Львов: Вища школа, 1982.— 196 с.
144. Севальнева Н.О. З червня підстанції працюють у нормальному режимі // Суббота плюс.— 2004.— 12-22 августа.— С.35.
145. Семёнов В.Ю., Сагина О.В. Ответственность врачей-стоматологов за профессиональные правонарушения // Здравоохранение.— 2005.— №1.— С.147-154.
146. Сергушев М. „Помойте Людочке ножки. Там пожар, а мы босиком”, — сказала пятилетняя Настенька Овчар, вынесшая из огня свою двухлетнюю сестричку, и потеряла сознание // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 22 марта.— С.6.
147. Сибурина Т.А., Барскова Г.Н. Социально-психологическое и профессиональное благополучие врачей как залог повышения качества медицинской помощи // Российский медицинский журнал.— 1997.— №4.— С.11-13.
148. Сімейний кодекс України // Відомості Верховної Ради України.— 2002.— №21-22.— Ст.135.— С.538-582.
149. Скакун О.Ф. Теорія держави і права: Підручник / Пер. з рос.— Харків: Консул, 2001.— 656 с.
150. Слободянюк И. Детский ендокринолог Наталья Зелинская: „Десятилетний мальчик был похож на скелет, обтянутый кожей: отец не разрешал делать сыну уколы инсулина, ставил ему пиявки и кормил семечками” // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 25 ноября.— С.7.
151. Слободянюк И. Облегчить последствия инсульта можно, если начать его лечение в первые шесть часов // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 30 сентября.— С.7.
152. Слободянюк И. Ендокринолог Владимир Паньков: „Известны случаи, когда диабетики пытались лечиться у народных целителей, ели сырую поджелудочную железу животных, пили керосин. Но чуда не произошло” // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 5 августа.— С.5.
153. Словарь иностранных слов / Под ред. И.В. Лехина, С.М. Локшиной, Ф.Н. Петрова (главный редактор) и Л.С. Шаумяна.— Изд. 6-ое, перераб. и доп.— М.: Изд-во „Советская Энциклопедия”, 1964.— 784 с.
154. Смирнова Е. Не получив первой медицинской помощи от сотрудников ГАИ, водитель умер // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 05 мая.— С.15.
155. Смирнова Е. „То, что Я встретил Сашу на спортивной площадке, сродни чуду. Ведь шесть лет назад у него обнаружили саркому и хотели ампутировать ногу!” // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 16 ноября.— С.7.
156. Смотров О.І. Договір щодо оплатного надання медичних послуг: Дис... канд.. юр. наук: 12.00.03.— Харків, 2002.— 177 с.
157. Старченко А.А., Курило И.Н., Фуркалюк М.Ю., Прилукова Т.И. Отсутствие надлежащей стоматологической предортопедической подготовки — существенный повод для судебного рассмотрения // Здравоохранение.— 2004.— №5.— С.67-79.
158. Тархов В.А. Ответственность по советскому гражданскому праву.— Саратов: Изд-во Саратов. ун-та, 1973.— 456 с.
159. Терех Н. Хирург заразил гепатитом 276 пациентов // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 15 сентября.— С.3.
160. Тихомиров А.В. Медицинская услуга. Правовые аспекты.— М.: Информационно-издательский дом „ФИЛИНЪ”, 1996.— 352 с.
161. Толковый словарь русского языка: 80000 слов и фразеологических выражений / Сост. Ожегов С.И. и Шведова Н.Ю. Российская академия наук. Институт русского языка им. В.В. Виноградова.— 4-изд., дополненное.— М.: ООО „ИТИ Технологии”, 2003.— 944 с.
162. Трапезников Н.Н., Дурнов Л.А. Шарлатанство и онкология: по поводу очередного „великого открытия” // Вместе против рака.— 2000.— №1.— С.10-14.
163. Трачук О. „То, что Я увидел, больницу не напоминает — это концлагерь” // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 30 июня.— С.12.
164. Трибушная Л. „Уйдите, не смотрите на меня, а то вам станет плохо!” — в ожидании „скорой” умоляла родных упавшая на железный штырь девочка // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 06 августа.— С.8.
165. Турак Й.А. Етичні та правові засади медичного втручання: З погляду лікаря-практика.— Ужгород: ВАТ „Видавництво „Закарпаття”, 2002.— 192 с.
166. Угода про надання медичної допомоги громадянам держав-учасниць СНД // Право людини на охорону здоров’я, медичну допомогу та відповідальність закладів охорони здоров’я і медичного персоналу за його порушення: Збірник нормативно-правових актів України.— Львів, 2004.— С.16-28
167. Філософський словник / За ред. В.І. Шинкарука.— К.: Головна редакція УРЕ, 1973.— 600 c.
168. Цивільне право України: Підручник: У 2-х кн. / О.В. Дзера (кер. авт. кол.), Д.В. Боброва, А.С. Довгерт та ін.; За ред. О.В. Дзери, Н.С. Кузнецової.— 2-е вид., доповн. і перераб.— Кн.1.— К.: Юрінком Інтер, 2004.— 736 с.
169. Цивільне право України: Підручник: У 2-х кн. / О.В. Дзера (кер. авт. кол.), Д.В. Боброва, А.С. Довгерт та ін.; За ред. О.В. Дзери, Н.С. Кузнецової.— 2-е вид., доповн. і перераб.— Кн. 2.— К.: Юрінком Інтер, 2004.— 640 с.
170. Цивільний кодекс України // Відомості Верховної Ради України.— 2003.— №40.— Ст.356.— С.1216-1262.
171. Цивільний кодекс України // Відомості Верховної Ради України.— 2003.— №41.— Ст.356.— С.1264-1310.
172. Цивільний кодекс України // Відомості Верховної Ради України.— 2003.— №42.— Ст.356.— С.1312-1358.
173. Цивільний кодекс України // Відомості Верховної Ради України.— 2003.— №43.— Ст.356.— С.1360-1406.
174. Цивільний кодекс України // Відомості Верховної Ради України.— 2003.— №44.— Ст.356.— С.1408-1454.
175. Цивільний кодекс України: Коментар.— Харків: ТОВ „Одіссей”, 2003.— 856 с.
176. Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар: У 2 ч. / За заг. ред. Я.М. Шевченко.— К.: Концерн „Видавничий Дім „Ін Юре”, 2004.— Ч.1.— 692 с.
177. Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар: У 2 ч. / За заг. ред. Я.М. Шевченко.— К.: Концерн „Видавничий Дім „Ін Юре”, 2004.— Ч.2.— 896 с.
178. Цивільний процесуальний кодекс України // Відомості Верховної Ради України.— 2004.— №40-41.— Ст.492.— С.1530-1592.
179. Цинклер Е. Обварившуюся кипятком четырёхлетнюю девочку не отвозили в больницу 18(!) часов // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2005.— 03 ноября.— С.5.
180. Шевчук С.С. Правовое регулирование возмездного оказания медицинских услуг: реалии и перспективы.— Ставрополь: Сев-Кав. ГТУ; Ставропольсервисшкола, 2001.— 232 с.
181. Шуневич В. Академик Николай Касьян: „Звание народного врача СССР президент Михаил Горбачёв присвоил мне после того, как я за три дня выровнял шею Раисе Максимовне …” // Факты и комментарии. Всеукраинская ежедневная газета.— 2006.— 14 февраля.— www.facts.kiev.ua
182. Эльштейн Н.В. Медицина и время.— Таллинн: Валгус, 1990.— 352 с.
183. Ярошенко К.Б. Жизнь и здоровье под охраной закона.— М.: Юрид. лит., 1990.— 174 с.
184. Dorland’s Illustrated Medical Dictionary.— Philadelphia: W.B. Saunders Co., 1994.— 1940 p.
185. Lesser I.M., Friedmann C.T. Attitudes toward medication change among chronically impaired psychiatric patients // Am. J. Psychiatry.— 1981.— Vol.138.— P.801-803.
186. Mortimer A. Treatment of the patient with long-term schizophrenia // Adv. Psychiatr. Treatment.— 1997.— Vol.3.— P.339-346.
187. Purtilo R. Ethical dimensions in the heath professions. Second Edition.— Philadelphia: W.B. Saunders Co., 1993.— 260 p.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2024. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.