У нас уже
17884
рефератов, курсовых и дипломных работ
Сделать закладку на сайт
Главная
Сделать заказ
Готовые работы
Почему именно мы?
Ценовая политика
Как оплатить?
Подбор персонала
О нас
Творчество авторов
Быстрый переход к готовым работам
Контрольные
Рефераты
Отчеты
Курсовые
Дипломы
Диссертации
Мнение посетителей:
Понравилось
Не понравилось
Книга жалоб
и предложений
Название
Управління ліквідністю банку
Количество страниц
87
ВУЗ
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
Год сдачи
87
Содержание
ЗМІСТ
ВСТУП…….…………………………………………………………………… 3
РОЗДІЛ 1 ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ УПРАВЛІННЯ ЛІКВІДНІСТЮ БАНКУ………………………………………..............................
5
1.1 Сутність ліквідності банку та її види ………………………… 5
1.2 Фактори, що впливають на ліквідність банку………………... 11
1.3 Система управління ліквідністю банку ……………………… 16
Висновки до розділу 1…………………………………………. 21
РОЗДІЛ 2 МЕХАНІЗМ УПРАВЛІННЯ ЛІКВІДНІСТЮ БАНКУ……….. 23
2.1 Організаційне та інформаційне забезпечення управління ліквідністю банку……………………………………………….
23
2.2 Планування та прогнозування ліквідності банку……………. 28
2.3 Аналіз ліквідності банку………………………………………. 33
2.4 Регулювання ліквідності банку………………………………. 40
2.5 Контроль ліквідності банку……………………………………. 44
Висновки до розділу 2…………………………………………. 49
РОЗДІЛ 3 ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ ЛІКВІДНІСТЮ БАНКУ………………………………………..
51
3.1 Стрес-тестування в системі інструментів управління ліквідністю банку..........................................................................
51
3.2 Моделі стрес-тестування ліквідності банку.....……….………. 57
Висновки до розділу 3………………………………………….. 66
ВИСНОВКИ……………………………………………………………………. 67
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ…………………………………....... 70
ДОДАТКИ…………………………………………………………………........ 75
ВСТУП
В умовах розвитку сучасної економіки дотримання ліквідності та її забезпечення є однією із нагальних потреб діяльності банків. Завдяки ліквідності банки задовольняють попит на кредитні ресурси, а також зберігають та примножують кошти клієнтів,а отже і отримують прибуток. Ліквідність забезпечує стабільність та платоспроможність банку, дозволяє зберегти свої позиції на ринку та витримати конкуренцію серед великої кількості банків. Дотримання ліквідності є умовою досягнення банком основних цілей банківської діяльності та підтримання розвитку економіки. На сьогоднішній день, в умовах ожвавлення економіки більшість банків зіткнулися із проблемою забезпечення оптимального рівня ліквідності, відсутністю обґрунтованих методів оцінки та діагностики. З урахуванням цього в Україні є потреба розробити сучасні підходи до оцінки та регулювання банківської ліквідності, а також запровадити нові методи управління в банківській практиці. Наявність проблемних аспектів забезпечення ліквідності вітчизняних банків зумовлює актуальність та необхідність цієї курсової роботи.
Проблеми управління ліквідністю банку, такі як визначення його сутності, факторів впливу, механізму планування, аналізу, регулювання та контролю, розроблялись в роботах Дж. Сінкі, П. Роуза, Л. Батракової, О. Лаврушина, В.С. Стельмаха, В.І. Міщенко, А.М. Тавасіїва, В.М. Шелудько, А.М. Герасимовича, Е. Галицької, Г.С. Панової, Ю.С. Серпенінової та інших
Мета курсової роботи – розробка науково-методичних підходів і практичних рекомендацій щодо удосконалення оцінювання та регулювання ліквідності банку.
Реалізація даної мети зумовила необхідність постановки та вирішення таких завдань:
комплексно обґрунтувати сутність поняття «ліквідність банку»;
виявити та систематизувати фактори впливу на ліквідність банку;
дослідити систему та механізм управління ліквідністю банку;
дослідити інформаційне та організаційне забезпечення управління ліквідністю банку;
визначити методи та відповідний ним інструментарій управління ліквідністю банку;
специфіку застосування інструментарію управління в умовах фінансової кризи.
Об’єктом дослідження є ліквідність банку як системоутворюючий чинник функціонування банків у системі грошово–кредитних відносин. Предметом дослідження є система фінансових відносин, зумовлених механізмами регулювання, управління та оптимізації ліквідності банку в умовах фінансової кризи.
У процесі роботи використовувалися загальнонаукові методи: аналіз та синтез (при досліджені системи управління ліквідністю), індукція та дедукція (при вивченні факторів впливу на ліквідність банку), конкретизація (виділення основних стрес - факторів); емпіричні методи дослідження: формалізація (визначення індикаторів ліквідності), системної оцінки (при визначенні ліквідності як однієї із характеристик діяльності банку) та інші.
Теоретико–інформаційну базу дослідження становлять нормативні та законодавчі акти, які регулюють діяльність банків, зокрема, банківське законодавство, інструкції та положення НБУ, монографічні роботи і статті вітчизняних і зарубіжних економістів у фахових економічних виданнях, матеріали науково – практичних конференцій та семінарів з питань управління банківською ліквідністю.
Список литературы
ВИСНОВКИ
За результатами проведеного дослідження нами були зроблені наступні висновки:
Ліквідність банку – це його здатність забезпечити своєчасне та повне виконання взятих на себе грошових зобов’язань перед клієнтами (у будь-який момент розрахуватись за своїми зобов’язаннями до запитання і відповідно до термінів за терміновими зобов’язаннями), причому не лише по поверненню вкладених у нього коштів із виплатою відповідної винагороди, а й за наданням кредитів.
На ліквідність банку здійснюють вплив внутрішні та зовнішні фактори. До основних зовнішніх належать загальна політична та економічна ситуація в країні, стан ринку цінних паперів та міжбанківського ринку, політика та регулювання НБУ ліквідності банків. До основних внутрішніх факторів впливу на ліквідність можна віднести: капітальну базу банку, якість його активів, депозитів, ступінь залежності від зовнішнього фінансування, збалансованість активів та пасивів за строками, якість менеджменту, імідж банку.
Систему управління ліквідністю банку запропоновано визначати як поєднання об’єкту, суб’єктів (стратегічних, тактичних, оперативних), інструментарію управління, а також системи забезпечення управління (інформаційно-аналітичне, нормативне, кадрове, технічне та технологічне).
Мету управління ліквідністю банку було визначено як забезпечення постійного достатнього для ефективного функціонування рівня ліквідності банку за мінімальних витрат, що дозволяло б виконувати свої функції та задачі.
Побудова системи оперативного інформаційного забезпечення та скоординованої організаційної структури банку сприяють підвищенню ефективності управління ліквідністю банку в цілому. Якість та повнота інформаційних потоків значною мірою залежить від показників загальноекономічного розвитку країни та внутрішньобанківських систем управління в розрізі форм його звітності.
Організаційна структура банку окреслює етапи проходження інформації як від низових рівнів банку до керівних органів, так і в зворотному напрямку, та включає ряд підрозділів та служб банку, що здійснюють управління на стратегічному, тактичному та оперативному рівнях. Виконавцями завдань управління виступають наділені повноваженнями органи – спостережна рада, КУАП, підрозділ ризик-менеджменту та казначейство банку (включає фронт-офіс, мідл-офіс та бек-офіс). Контроль ефективності управлінських рішень здійснюється службою внутрішнього аудиту банку.
Інструментарій управління включає в себе планування та прогнозування , аналіз, регулювання та контроль ліквідності банку.
Планування ліквідності банку здійснюється за допомогою таких методів: метод фондового пулу (аналіз надходжень і платежів); метод структурування фондів (поділу джерел фінансування) та метод аналізу показників ліквідності.
У процесі аналізу банк оцінює фінансовий стан банку з точки зору ліквідності, аналізує фактори, що впливають на його діяльність, аналізують активи та пасиви банку, застосовує порівняльний аналіз, який складається з горизонтального, вертикального, трендового та коефіцієнтного, також проводить GAP-аналіз, застосовує VAR-методологію, стрес-тестування. За результатами проведеного аналізу виробляються рекомендації для подальшого управління ліквідністю банку.
Для регулювання ліквідності банку застосовують такі методи: регулювання ліквідності через активи (здійснюється за допомогою таких теорій: теорія комерційних кредитів, теорія трансформації активів та теорії очікуваного доходу), через пасиви (метод покупної ліквідності) та збалансоване управління (регулювання через активи та пасиви), а також використовується метод математичного моделювання.
Контроль за ліквідністю банків повинен включати як кількісну так і якісну сторону. В основному він здійснюється за допомогою контролю за дотриманням ними обов’язкових нормативів ліквідності. Банки повинні у визначені строки надавати звіти підрозділами банківського нагляду НБУ.
На практиці ліквідність банку визначається ринком і перебуває під впливом численних чинників, врахувати які у повній мірі неможливо. Завдання менеджменту полягає в розробці підходів, які дадуть змогу максимально врахувати фактори впливу на ліквідну позицію з метою ефективного управління. В умовах кризи, завдання управлінню ліквідністю полягає в тому, щоб адекватно оцінити вплив стресових факторів на стан ліквідності банку при їх реалізації. Обґрунтовано, що таку оцінку дозволяє здійснити метод стрес-тестування, що набув великої популярності за останні роки.
Запропоновано підхід до стрес – тестування, який передбачає аналіз грошових потоків і розривів в активах та пасивах за термінами погашення. Можливий розгляд сценаріїв щодо дотримання нормативів та втрати реальної ліквідності, причому останнє повинно базуватися на нестачі кредитних ресурсів. Запропоновано розгляд декількох сценаріїв (позитивного, помірного, негативного та стрес - сценарію), причому при аналізі результату слід звертати увагу на найгірший. Для сценаріїв береться припущення про максимального зниження залишків на рахунках до запитання та різний рівень процентної ставки за міжбанківськими кредитами. Слід зазначити, що таке стрес – тестування необхідно проводити періодично, у зв’язку з цим буде доцільно створити платіжні календарі. Використання пропонованого алгоритму стрес-тестування допоможе кредитним організаціям мінімізувати ризики ліквідності і зробити крок вперед до впровадження стандарту управління «Базель II»
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Андриевская, И.К. Стресс – тестирование: обзор методологий [Электронный ресурс] / И.К. Андриевская, Государственный университет – Высшая школа экономики. – апрель 2007. – Режим доступа :
2. Бірюкова О. Проблеми ліквідності комерційних банків в умовах фінансової кризи та шляхи їх вирішення [Електронний ресурс] / О. Бірюкова, Г.М. Александрова // Банки і банківська система. – Режим доступу : http://www.rusnauka.com/13_NPN_2010/Economics/65609.doc.htm
3. Болгар Н.Ю. Сучасні проблеми управління ліквідністю банківських установ [Електронний ресурс] / Н.Ю. Болгар. – Режим доступу: http://intkonf.org/bolgar-nyu-suchasni-problemi-upravlinnya-likvidnistyu-bankivskih -ustanov/
4. Бондаренко, Д.В. Стресс – тестирование деятельности банка: международная практика и применение в России [Электронный ресурс] / Д.В Бондаренко. – Режим доступу: http://finanal.ru/012/stress-testirovanie-deyatelnosti-banka-mezhdunarodnaya-praktika-i-primenenie-v-rossii?page=0,0
5. Бурлай, Т.В. Методичні підходи до прогнозно-аналітичної оцінки банківської ліквідності на макрорівні [Текст] / Т.В. Бурлай // Банківська справа. - 2003. - N 2. - C. 22-34.
6. Галицька, Е. Удосконалення системи показників ліквідності комерційних банків [Текст] / Е. Галицька, Л. Висоцька // Банківська справа. - 2002. - N 2. - C. 19-26.
7. Герасимович, А.М. Аналіз банківської діяльності [Teкст] : підручник / Мін-во освіти і науки України, КНЕУ; ред. А.М. Герасимович. - К. : КНЕУ, 2005. - 599 с. - ISBN 966-574-567-0.
8. Голубев, И.А. Гэп-анализ структурной ликвидности: теория и практика [Текст] / И.А. Голубев // Финансы и кредит. - 2002. - N 18. - C. 2-7
9. Деревська, О. Активно- пасивні операції та управління ліквідністю банківської установи [Текст] / О. Деревська // Вісник Національного банку України. - 2008. - N 7. - C. 44-50.
10. Еріан, М.Е. Стрес-тести не наблизять Європу до фінансової стабільності [Електронний ресурс] : новини / М.Е. Еріан. – Режим доступу : http://news.finance.ua/ua/~/1/0/all/2010/07/18/203999
11. Кирилова, В. Складові процессу управління ліквідністю банку [Текст] / В. Крилова, Р. Набок // Вісник Національного банку України. - 2008. - N 6. - C. 24-29.
12. Коваленко, В.В. Обгрунтування стратегії управління ліквідністю банківської установи [Текст] / В.В. Коваленко, О.Г. Коренєва, Ж.І.Торяник // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. Т. 17. - C. 159-167.
13. Колодізєв, О.М. Фінансовий менеджмент у банках: концептуальні засади, методологія прийняття рішень у банківській сфері [Текст] : навчальний посібник / О.М. Колодізєв, І.М. Чмутова, І.О. Губарєва. - Х. : ВД "ІНЖЕК", 2004. - 408 с. - ISBN 996-8327-82-9.
14. Котыхов, М.П. Построение ликвидной позиции коммерческого банка [Текст] / М.П. Котыхов, И.В. Шевченко // Финансы и кредит. - 2002. - N 23. - C. 22-29
15. Лаврушин, О.И Банковское дело [Teкст] : учебник / О.И. Лаврушин. - М. : Финансы и статистика, 2002. – 672 с. - ISBN 5-279-01862-7.
16. Лис, І.М. Вдосконалення управління капіталізацією та ліквідністю банківської системи [Текст] / І.М. Лис, В.В. Салтинський // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. Т. 14. - C. 36-48.
17. Ліквідність банку: окремі аспекти управління та світовий досвід регулювання та нагляду [Текст] : Науково-аналітичні матеріали. Вип. 11 / [Стельмах В.В., Міщенко В.І., Грищук Н.Р та інші] під ред. І.А. Шумило. – К.: Науковий центр досліджень, 2008. – 220 с.
18. Міщенко, В. Ліквідність банківської системи: економічна сутність, структура і методологічний підхід до аналізу. Стаття 1 [Текст] / В. Міщенко, А.В. Сомик // Вісник Національного банку України. - 2008. - N 11. - С. 6-9.
19. Молчанов, О.В. Теоретичні підходи до управління ліквідність сучасних банків [Текст] / О.В Молчанов // Формування ринкових відносин в Україні. - 2006. - N 10. - C. 48-51.
20. Падалко, О.А. Реформування фінансової системи в умовах фінансової кризи [Tекст] / О.А. Падалко // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць / Держ. вищий навчальний заклад "УАБС НБУ". - Суми : ДВНЗ "УАБС НБУ", 2009. - вип. 27. - С. 192-199
21. Панова, Г.С. Анализ финансового состояния коммерческого банка [Tекст] / Г.С. Панова. - М. : Финансы и статистика, 1996. - 272 с. -ISBN 5-279-01623-3.
22. Про порядок регулювання діяльності банків в Україні [Електронний ресурс] : інструкція, затверджена постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001р. № 368 – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0841-01&p=1284026636123584.
23. Про банки та банківську діяльність [Tекст] : закон України від 7 грудня 2000
24. Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. Т.14. – Суми. УАБС НБУ, 2005. – 368 с. – ISBN 966-895-800-4.
25. Примостка, Л.О. Фінансовий менеджмент [Електронний ресурс]: навч. Посібник / Л.О. Примостка - К.: КНЕУ, 1999. - 280 с. - ISBN 966-574-012-1. – Режим доступу : http://fingal.com.ua/content/view/231/54/1/0/
26. Ребрик, Ю.С. Аналіз ліквідності банку в умовах нестабільності фінансових ринків [Tекст] / Ю.С. Ребрик // Економічний аналіз. / ДВНЗ «УАБС НБУ». - Суми : ДВНЗ «УАБС НБУ», 2010. - Вип. 5 . - С. 326-328
27. Ребрик, Ю.С. Стрес-тестування як інструмент оцінки ризику ліквідності банку [Teкст] / Ю.С. Ребрик // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць : заснований у 1999 р. / ДВНЗ «УАБС НБУ». - Суми : ДВНЗ «УАБС НБУ», 2009. - Вип. 25 . - С. 338-341
28. Роуз, П.С. Банковский менеджмент: Пер.с англ.со 2-го изд. [Текст] / П.С. Роуз. - М. : Дело, 1997. - 768 с. - ISBN 5-7749-0048-7.
29. Рябініна, Л. Ліквідність та платоспроможність комерційного банку, їх взаємозв'язок та відмінності [Teкст] / Л. Рябініна // Банківська справа. - 2009. - N 6. - С. 72-85.
30. Сало, І.В. Фінансовий менеджмент банку [Текст] : навч. посіб. / І.В. Сало, О. А. Криклій. – Суми : ВТД «Університетська книга», 2007. – 314 с. – ISBN 978-966-680-312-5.
31. Самойлов, Е.В. Подход к стресс – тестированию платежной позиции банка [Электронний ресурс] : Е.В. Самойлов. – Режим доступа : http://www.reglament.net/bank/mng/2006_1_article.htm
32. Система оцінки ризиків [Електронний ресурс] : методичні вказівки з інспектування банків, схвалені постановою Правління Національного банку України від 15.03.2004р. № 104. – Режим доступу : http://zakon.nau.ua/doc/?code=v0104500-04
33. Серпенінова, Ю.С. Побудова фінансового механізму управління ліквідністю банку [Teкст] / Ю.С. Серпенінова // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - N 2. - С. 159-167.
34. Тимоти, У.К. Управление банком: В 6 ч. Ч. 2 [Teкст] / У.К. Тимоти. - Уфа : Спектр, 1993. - 164 с.
35. Тимоти, У.К. Управление банком: В 6 ч. Ч. 3, 4 [Teкст] / У.К. Тимоти. - Уфа : Спектр, 1993. - 224 с.
36. Чередюк, О.І. Удосконалення управління ліквідністю банку в умовах фінансової кризи [Електронний ресурс] / О.І. Чередюк, Ю.В. Бостан // Банки і банківська система. – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/33_NIO 2009/ Economics /55339.doc.htm
37. Чим загрожує стрес-тестування європейським банкам [Електронний ресурс] : новини від 04.06.2009. – Режим доступу : http://www.realt5000.com.ua/news/813016/?lng=uk
38. Шаповалов, А.В. Огляд методичних підходів до внутрішньобанківського процесу управління ліквідністю [Текст] / А.В. Шаповалов // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. Т. 8. - C. 7-13.
39. Щодо порядку проведення стрес-тестування в банках України [Електронний ресурс] : методичні рекомендації, схвалені постановою Правління Національного банку України від 06.08.2009 № 460. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=v0460500-09&p= 1287478900994122
40. Щодо організації та функціонування системи ризик-менеджменту в банках України [Електронний ресурс] : методичні рекомендації, затверджено постановою Правління НБУ від 02.08.2004 р. №361. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=v0361500-04
41. Шелудько, В.М. Фінансовий ринок [Text] : навчальний посібник / В.М. Шелудько. - 2-ге вид., випр. і доп. - К. : Знання-Прес, 2003. - 535 с. - ISBN 966-7767-82-5.
Стоимость доставки работы, в гривнах:
(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
150
Найти готовую работу
ЗАКАЗАТЬ
Обратная
связь:
Связаться
Вход для партнеров
Регистрация
Восстановить доступ
Материал для курсовых и дипломных работ
11.10.24
Сучасний документальний театр: новий тип сценічної репрезентації
11.10.24
Вербатім–наративи в контексті сучасної «Нової драми» і документального театру
11.10.24
«Нова драма» в умовах відновлення документалізму в театральній постдраматичній культурі нестабільного типу
Архив материала для курсовых и дипломных работ
Ссылки:
Счетчики:
© 2006-2024. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.