Вдосконалення підготовки та перепідготовки менеджерського персоналу
Причиною невдач ринкових перетворень у вітчизняному аграрному секторі стала відсутність кваліфікованих кадрів, спроможних проводити активну реформаторську політику. Тому подальший розвиток аграрного сектора неможливий без формування спеціалістів нової якості, які здатні мислити творчо, добре орієнтуватися й швидко знаходити правильні рішення для важливих господарських і соціальних проблем. Саме тому навчання персоналу для сільськогосподарських підприємств в сучасних умовах набуває особливого значення. Це пов’язано з тим, що робота в ринкових умовах висуває високі вимоги до рівня кваліфікації персоналу, знань і навичок працівників.
Зауважимо, що в сільському господарстві особливо швидко змінюється як зовнішнє середовище (нормативно-правова база і система оподаткування, з’являються нові конкуренти), так і внутрішні умови господарювання підприємства. Це суттєво впливає на роботу менеджерського персоналу, підготовку його до нинішніх і майбутніх змін. Таким чином, найважливішою умовою успішної і стабільної роботи сільського господарства стає розвиток персоналу, постійне підвищення кваліфікації менеджерів. Адже досягнення коротко- і довготермінових цілей, підвищення конкурентоспроможності вітчизняного аграрного сектора, проведення організаційних змін, тим більше у сучасних умовах, коли Україна стала членом Світової організації торгівлі, потребує опори на добре сплановане, чітко й системне навчання персоналу.
Питанню підготовки і підвищення кваліфікації персоналу у більшості сільськогосподарських підприємств не те що не приділяють належної уваги, а взагалі до цього питання підходять формально. Пояснюється такий стан справ тим, що збитковість виробництва не дозволяє вилучати частину коштів з обороту для вкладення їх у підвищення кваліфікації кадрового потенціалу. Безумовно, логіка в цьому є, адже післядипломна освіта передбачає понесення прямих витрат, до яких доцільно віднести витрати на оплату праці викладачів і допоміжного персоналу, на навчальні матеріали та оренду приміщень, а також непрямі, які пов’язані з необхідністю тимчасового звільнення працівників від виконання покладених на них обов’язків на період навчання. Проте, на нашу думку, основною причиною є те, що більшість керівників сільськогосподарських підприємств не має спеціальної менеджерської освіти, а тому у них відсутнє розуміння важливості проведення навчання. З іншого боку, ні на державному, ні на регіональному рівні не сформовано належної та ефективної системи підготовки і підвищення кваліфікації не тільки менеджерського, а й загалом, персоналу. Однак, навіть в економічно розвинутих країнах в аграрному секторі саме держава повністю фінансує витрати, пов’язані з навчання персоналу й водночас стимулює до його проходження. Відповідно, там у сільськогосподарських підприємствах відбувається широкомасштабне навчання персоналу різних рівнів – від рядового працівника до менеджера найвищого рівня.
Вся работа доступна по ССЫЛКЕ