Удосконалення організаційних форм інноваційної діяльності підприємств
В Автономній Республіці Крим нині існують сприятливі умови для формування інноваційних структур: наявність наукового потенціалу і високотехнологічних виробництв; ринкових суб'єктів інноваційної діяльності; близькість східних і західних ринків; унікальні природні ресурси.
В основному, інноваційні структури, що діють в Україні, можна поділити на такі групи:
• центри передавання технологій – створюються на державному і регіональному рівні із залученням приватного капіталу в рамках державних програм промислового і технологічного розвитку для досягнення тіснішої інтеграції наукових установ (переважно державних) із промисловістю. До основних функцій таких центрів відносять: організацію бізнес-конференцій, публікацію інформаційних збірок про науково-технічні можливості і виробничі потреби, пошук партнерів для взаємодії. Фінансування створення таких центрів відбувається з державного і місцевих бюджетів. Фінансове забезпечення дальшої діяльності підтримується приватним капіталом;
• бізнес-центри – здійснюють свою діяльність за підтримки малого бізнесу на початкових етапах, що помітно знижує вартість послуг таких організацій, на відміну від вартості послуг на вільному ринку.
До основних напрямів діяльності бізнес-центрів відносять: інформаційно-консультативну підтримку тих підприємств, що починають пошук замовників (інвесторів) на їхні проекти, надання допомоги в доборі кадрів, залучення зовнішніх експертів, навчання підприємців веденню бізнесу і т.ін.;
• бізнес-інкубатори – крім послуг бізнес центрів пропонують малим підприємствам брати в оренду обладнані офіси і приміщення, необхідні для початку виробництва того або іншого продукту. При цьому малі підприємства працюють в інкубаторах певний час (2-3 роки) і поступаються місцем іншим підприємствам;
• технологічні парки – найбільш масштабні інноваційні центри. У них створюються умови, максимально сприятливі для науково-технічних інноваційних проектів, що виконуються спільно з науковими центрами і промисловістю.
Технопарки сприяють забезпеченню потреб внутрішнього ринку, зменшують залежність від імпорту, високими темпами нарощують обсяги постачання на експорт високотехнологічної конкурентоспроможної на світовому ринку продукції, створюють нові робочі місця і надають можливості для реалізації вченими і висококваліфікованими фахівцями України свого інтелектуального потенціалу.
Протягом 2000—2004 років обсяг випуску технопарками інноваційної наукомісткої продукції становив 3,4 млрд грн (близько 11 % усієї інноваційної продукції України) [73].
Високими є темпи зростання виробництва інноваційної продукції технопарками (39 % за 2004 р.). У 2000—2001 рр. обсяг реалізованої інноваційної продукції технопарків був 176 млн грн у 2002 році - 607 млн грн, у 2003 р. - 1284 млн грн, за 2004 р. - понад 1787 млн грн. На зовнішньому ринку технопарками реалізовано інноваційної продукції на 581 млн грн [73].
Вся работа доступна по ССЫЛКЕ