Рівень доларизації економіки
Досить важливим в аспекті дослідження грошової маси є аналіз рівня доларизації економіки, яка відображає процес заміщення національної грошової одиниці іншою більш стабільною валютою (в Україні переважно долар США та євро), і слугує вагомим індикатором як довіри до банківської системи, так і до макроекономічної ситуації в країні. Актуальність вивчення даного явища пояснюється його негативним впливом на монетарну та бюджетну сферу, значними ускладненнями у регулюванні грошової системи країни. Доларизація економіки ускладнює регулювання грошової маси в країні.
Дослідження доларизації проходить такі етапи: збір та обробка інформації → спостереження за рівнем доларизації та аналіз факторів впливу → розробка заходів та умов зменшення частки іноземної валюти в країні.
Статистичне вивчення рівня доларизації економіки ґрунтується на основі таких показників:
- рівень доларизації загальний за методикою МВФ (депозити в іноземній валюті до грошового агрегату М2);
- рівень доларизації загальний (обсяг іноземної валюти до грошового агрегату М3);
- рівень доларизації депозитної діяльності (депозити в іноземній валюті до загального обсягу депозитів);
- рівень доларизації кредитної діяльності (кредити в іноземній валюті до загального обсягу кредитів).
Напрями статистичного аналізу рівня доларизації економіки:
1. Оцінка та аналіз динаміки показників доларизації.
2. Аналіз впливу окремих факторів на динаміку доларизації (оцінка ефективності монетарної політики в сфері доларизації економіки).
Основи виникнення доларизації в Україні були закладені ще на початку розбудови економіки в 1991-1994 рр. Високі темпи інфляції та недовіра до банківської системи спонукали населення до заміщення нестабільної національної валюти іншими більш стабільними. Грошова реформа 1996 р. не призвела до очікуваних результатів, а фінансова криза 1998 р. лише погіршила ситуацію [6, 7, 81, 114].
Вся работа доступна по ССЫЛКЕ